DSCK DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 3 Juni 1933 LAATSTE BERICHTEN. Steunt met Uw qaven het Leidsch Crisis-Comité. WOLKENWAARNEMINGEN EN WEERVOORSPELLING. RADIONIEUWS. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. ksieriniddag 3 uur: 766. ledenmiddag 2 uur: 765. ielegraf1sch weerbericht. Lgedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. hoogste stand 771.3 te Stockholm, laagste stand: 730.3 te Reikjavik. luachJiig tot den avond van 4 Juni: [wakke tot matige Oostelijke tot Zuide- fc wind. Helder tot licht bewolkt. Droog weer. bi itenlandsch weerbericht. L Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt wending ten goede in het weer [akte verderen voortgang. De hooge i in het Oosten nam nog in beteekenis terwijl de depressie in het Westen [diepte afnam. Behalve in Bretagne en 1 de Iersche Zee heerschte thans overal Wend zomerweer en alleen in het Oos- Vgebied. de randstaten en Polen waalt jeen koele polaire wind uit het Noor- I. Vooral ln Frankrijk en West-Duitsch- [d werd het veel warmer en de tempe ruur steeg overal tot ver boven nor- Een strookvormig gebied van zware ligt er van den ingang van het feut over de Iersche Zee. De stabiele ud van het weer opent het vooruit- fel op warm en zonnig zomerweer. I uur I uur LUCHTTEMPERATUUR. voorin.: 16 gr. C. (61 gr. F.), 'smidd.: 221/» gr. C. (73 gr. F.). I0G1VATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. te 12 u. 07 min.; n.m. te 12 u. 29 min. Voor Maandag, t te 12 u. 35 min.; n.m. te 12 u. 56 min. Voor Dinsdag. I te 1 u. 29 min.; n.m. te 1 u. 51 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk." pliddags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl." ISMiddags 12 uur: 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 9.43 n.m. tot 4.12 v.m. Zondag: 9 44 n.m. tot 4.12 v.m. Maandag: 9.45 n.m. tot 4.11 v.m. VLIEGONGEVAL. [PARIJS. 3 Juni. (Reuter). Naai- Havas Rabat meldt is nabij Taribaut een tansch vliegtuig, waarin twee officieren ten. neergestort. Telde inzittenden werden op slag gedood YREESELIJKE ONTPLOFFING IN CALIFORNIË. I.NEW YORK, 3 Juni (V.-D Een peselijke ontploffing in een petroleum- lifinaderij te Long Beach heeft, volgens (ededeelingen van de politie, tenminste 1 dooden geëischt. Tengevolge van de vote omvang van den ramp zal het harschijnlijk nog eenigen tijd duren Oordat het juiste aantal dooden kon wor ks vastgesteld. Het geheele fabriekster- N, waarop zich pl.m. 30 olietanks be tonden. was onmiddellijk na de ontplof- W in vlammen gehuld. De brandweer tocht zoo veel mogelijk verdere uitbrel- ktg te voorkomen. Het geschreeuw van kn door de brandwonden overdekte per ten was zoo mogeltik nog luider, dan kt gekraak van de in elkaar stortende [aVIekszebouwen Na de eerste ontploffing échten de bewoners dat een nieuwe hrdbeving Long Beach teisterde, tenge- tolge waarvan zich een paniek van de k'olking meester maakte. De schade tordt voorlooplg op 200.000 dollar geschat. DE TIROOLSCHE HEEMATWEHR WORDT HULPPOLITIE, WEENEN. 3 Juni (V.D.) Uit Innsbruck For<jt gemeld dat de Tiroolsche Landsre- ";cg heeft bekend gemaakt dat binnen »«n:ue dazen de Tiroolsche Heimatwehr Ij als hulooolitie in dienst zal wor- -'teld Beleediffing van Heimat-leden E' ,,s bulnpolttle dienst doen wordt ge il. 1[t met boeten tot 200 Schilling en drie [- inden hechtenis. De hulonolitie zal mist doen voornameliik te Innsbruck 11 00,1 versterking van de grens- o.a te Kufsteln. iiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiMiii 1 ■■wnmntiiuiiiiiiniuiiiimuHniiiii ^te"nt, bij gelijken prijs l en kwaliteit, e Nederlandsche Industrie, 'ermede dient gij Uw land n bestrijdt gij de werkloosheid. BINNENLAND. ter-aarde bestelling wijlen d. j. de villiers. Onder zeer groote belangstelling heeft hedenmorgen te den Haag plaats gehad de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van wijlen den Zuid-Afrikaanschen gezant D. J. de Villiers. Bij den plechtlgen rouwdienst was H.M. de Koningin verte genwoordigd door Haar groot-officier Jhr. van Suchtelen van de Haare en door Haar adjudant luit.-kolonel jhr. de Jonge van Ellemeet, H.M. de Koningin Moeder was vertegenwoordigd door den waarn. groot meester jhr. mr. Schimmelpenninck, ter wijl Z.K.H. de Prins vertegenwoordigd was door zijn adjudant luitenant-kolonel jhr Laman Trip. Onder de verdere aanwezigen waren de ministers van Buit. Zaken en van Defensie. Het corps diplomatique was volledig aan wezig terwijl de dienst verder werd bijge woond door den Commissaris der Konin gin van Zuid-Holland, den burgemeester van Den Haag, den gouverneur van de residentie en vele andere bekende Dersoon- lijkheden. Zeer velen der aanwezige auto riteiten waren in ambtskleed!]. Na den rouwdienst werd het stoffelijk overschot met militaire eer naar de Alg. Begraafplaats gebracht, waar de Kon. Mil. Kapel treurmuziek speelde, en de voor- lonnigp bÜT^tt'ne olaats vond. Na gebed van ds. van Leeuwen sprak de tijdelijk zaakgelastigde der Zuid-Afrikaan- sche legatie de heer Bosman woorden van dank. speciaal tot de vertegenwor ->rs der Koninklijke familie o VERDRONKEN. Gisteravond is te Denekamp ln het ka naal AlmeloNoordhorn de zoon van den handelaar K bij het baden verdronken De vermoedelijke doodsoorzaak is hartverlam ming. o BRAND AAN BOORD. De kapitein is gedood. Aan boord van 't Rotterdamsche vracht schip „Apolinarls" is te Alexandrië heden nacht brand uitgebroken. De kapitein Lehrer is om het leven gekomen: twee leden der bemanning werden gewond. De schade is aanzienlijk. EERELEDEN KONINKL. AARDRIJKSK. GENOOTSCHAP. Behalve talrijke buitenlanders, zijn tot eerelid van het Kon. Aardrijksk. Genoot schap te Amsterdam benoemd: H. Laag- man, chef der afd. van het departement van Defensie, wegens zijn arbeid op het gebied der hydrografie en wegens zijn vele verdiensten aan het genootschap; prof. dr. J. P. Kleinweg de Zwaan, hoog leeraar in de anthropologic en prae- historie aan de universiteit te Amsterdam oo grond van zijn anthropologische stu diën en zijn bijzondere verdiensten voor het genootschap, in zijn hoedanigheid van bestuurslid, secretaris en voorzitter: prof. dr. ir. F. A. Veningh Meinesz, bui tengewoon hoogleeraar in de geologie en carthografie te Delft en Utrecht, wegens zijn merkwaardige studiën en bevindingen op 't gebied van slingerwaarnemingen voor zwaartekrachtmetingen. DE CONTRACTACTIE IN DE SIGARENINDUSTRIE. Gisteren vergaderde te Utrecht liet Hoofdbestuur van den Chr. Bond van Siga renmakers en Tabakbewerkers met gemach tigden der afdeelingen van den Bond ter bespreking van en beslissing over het al of niet aanvaarden van het complex voor stellen der patroonsorganisaties in de sigarenindustrie. Na breede en langdurige besprekingen werd door de gecommitteerden der orga nisatie, die op de conferentie van Dinsdag 30 Mei te 'sGravenhage op zich genomen hadden, de voorstellen in de bondsinstanties te zullen verdedigen, de \olgende con clusie voorgesteld: De vergadering van gemachtigden, ge hoord de rapporten, kennis nemende van het advies van het Hoofdbestuur, besluit, liet door onderhandelen met de patroons organisaties uiteindelijk verkregen voor stel te aam aarden en machtigt het Hooid- bestuur, op deze basis een collectieve ar beidsovereenkomst aan te gaan. Met bijna algemeene stemmen werd deze conclusie aangenomen. In een van mijn laatste artikelen gaf ik een voorbeeld van goed tegenspel. Een zeer mooi geval hiervan is het volgende spel hetwelk in een wedstrijd voorkwam en waarbij de betreffende speler blijk gaf goed na te denken. Sch Heer-10-6-4- Ha Boer-9-5- Ru Aas-Boer-10-7 KI 9-4- Sch Aas-5-2- Sch 3 Ha Heer-8-6-3- Ha Aas-10-4-2- Ru Vrouw Ru 9-8-5-4-3- Ki Boer-10-8-7-3- KI Vrouw-6-2- Sch Vr-Boer-9-8-7- Ha Vrouw-7- Ru Heer-6-2- K1 Aas-Heer-5- Tegen een 4 Schoppen contract van Zuid werd door West met de singelton Ruiten Vrouw uitgekomen. Deze uitkomst ligt zeer zeker voor de hand aangezien West, in het bezit zijnde van Troef Aas-derde, zeker aan slag komt om nogmaals te trachten Oost aan slag te brengen indien dit met Ruiten niet mocht gelukken. De Ruiten Vrouw werd genomen en troef nagespeeld. Alvorens deze slag met de Aas te nemen dacht West lang na en kwam tot de volgende conclusie: Neemt hij de slag dan zit hij voor de moeilijkheid wat hij moet naspelen. Het eindbod van 4 Schoppen, zonder de Aas of Heer. wijst op eenige kracht ln Klaveren en Harten en het is dus voor hem een volkomen gissen wat hij moet naspelen. Kiest hij de Harten dan loopt hij de kans dat Zuid in het bezit is van Aas-Vrouw en hij op deze wijze wellicht nog een zekere slag in Harten weggooit. Kiest hij Klave ren en is dit juist de sterkte van Zuid ter wijl Oost wel ln het bezit van Harten-Aas zou zijn, dan is juist door deze keus zijn j opzet mislukt. West kwam echter tot de volgende zeer juiste conclusie. Het eindbod van Zuid van 4 Schoppen, zonder de Aas en de Heer wijst op een bezit van 5 troeven. In dit geval heeft Oost er maar l aangezien hij in eigen hand en Noord een totaal van 7 telt. Het lijkt hem verder uitgesloten dat hij Oost 2 maal aan slag kan brengen om telkens Ruiten na te spelen: zooveel hooge kaarten kan deze onmogelijk hebben. Hij behoeft dus geen 2 kleine troeven voor af troeven te bewaren. Laat hij dus de eerste troefslag Ioopen dan kan Oost op de 2de troefslag door zijn ecartceren wellicht een aanwijzing geven welke kleur nagespeeld moet worden. Zuid speelde troef na en Oost was in derdaad in staat door het afgooien van Harten 10 een nakomen in die kleur te vragen. West nam dus de Aas, speelde Harten na die door Oost niet de Aas verd genomen. Een kleine Ruiten volgde die werd afgetroefd en Harten Heer zorgde vonr de downslag. Indien West direct Harten had nage speeld nadat hij de eerste troefslag iet de Aas had genomen, was het resultaat na tuurlijk hetzelfde geweest De kwestie is echter dat zoowel het speleji van Harten als. dat van Klaveren voor West zeer ge vaarlijk was en dat alleen indien Oost 1 der Azen had. een aftroefslag gemaakt kon worden Door de zeer goed beredeneerde spelmethode van West kon hij ln dit geval echter, geholoen door correct afwemen van Oost, de onzekerheid omtrent het kiezen van de na te spelen kleur, geheel elimineeren. A. J. VERSTEEG. ALGEMEENE VERGADERING DER V.A.N.K De Nederl. Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst (V.A.N K.) heeft haar algemeene vergadering gehouden te Am sterdam. Daar het tijdvak, waarvoor de vereeniging in 1904 werd aangegaan, de zer dagen teneinde loopt, ^erd met aige- meene stemmen besloten de Koninklijke goedkeuring te vragen op een verlenging van eenzelfden duur. Rekening en verantwoording en begroo- ting werden goedgekeurd. Bij de verklezing (de heeren van Royen en van Krimpen traden af. van wie laatstge noemde zich niet herkiesbaar stelde) wer den tot leden gekozen. C. A. J. Be„eer en mr J F van Royen: tot vervangende le- den j'. Eisenloeffel en A Kurvers. De ver gadering herbenoemde bij acclamatie den heer van Royen tot voorzitter. Het be stuur is derhalve thans aldus samenge steld: mr. J. F. van Royen 'v°orv») .mej. Jo de Jong (penningm.), H. A. v. Anrooy, C. A. J. Begeer. Fokko Mees. tr. A. van Rood; N P. de Koo (secr.. Rotterdam, Mathenesserlaan 418). Vervangende leden J. Eisenloeffel, A Kurvers. In het college van advies werden prof Vogelsang en ir. A. J. v. d. Steur herkozen. Ged Staten van Zuid-Holland hebben opgeheven de geslotenverklaring voor het verkeer met motorrijtuigen van den Hoo0e- boomscbeweg, de Maaldrift, het Ammons- laantje, het Lijsterbessenlaantje en de Stoeplaan in de gemeente Wassenaar en voor het verkeer met alle motorrijtuigen gesloten verklaard de Ruigelaan in die gemeente in de richting Katwijkscheweg (Provinciale weg) Hoogeboomscheweg. NEDERLAND TER I TRANSFER-CONFERENTIE TE BERLIJN. j De Nederlandsche gedelegeerden, die ter bescherming van belanghebbenden oij Duitsche leeningen, de transfer-bespre kingen te Berlijn hebben bijgewoond deel den ons mede, dat deze besprekingen geen nuttig resultaat hebben geleverd. De gegevens, die hen werden verstrekt zijn in een kleine commissie, zooveel mo gelijk onderzocht. Naar aanleiding hier van is zoowel in de plenaire zitting als door iedere delegatie afzonderlijk aan dr. Schacht met nadruk verklaard, dat er geen enkele aanleiding Is dat door een transfermoratorium het doel dat zij stelt, n.l. versterking van de positie der Rijks bank als circulatiebank en wederopbouw van haar reserve aan goud- en deviezen wordt bereikt. De gedelegeerde verklaren, dat zij zich met een transfer-moratorium niet zouden kunnen vereenigen. Vele argumenten en voorbeelden uit den laatsten tijd hebben de vertegenwoordi gers uit de verschillende landen daarbij aangevoerd. Eenige toezegging is door. den president der Relchsbank niet gegeven, zoodat men omtrent het Duitsche transferprobleem bij het einde der besprekingen nog in het duister tast. Door de vertegenwoordigers der belang hebbenden is besloten een vast comité te benoemen, bestaande uit 2 leden van leder der landen Engeland, Nederland, de Ver. Staten, Zweden en Zwitserland, Bij het uiteengaan der conferentie heeft de heer Termeulen aan dr. Schacht na mens de Nederlandsche deligatie ver klaard, dat de Ned. vertegenwoordigers geenerlei verantwoordelijkheid voor de maatregelen, die de Relchsbank eener- zijds mocht nemen, wenschen te aanvaar den en dat zij voorbehield tegen 'n trans fermoratorium ten sterkste te protestee ren. Dr. Schacht heeft de rechtvaardig heid van dit voorbehoud ten volle erkend en hij verklaarde, dat hij zich bewust was dat de verantwoordelijkheid voor alle te nemen maatregelen uitsluitend op de Reichsbank rust en dat protesten tegen eenzijdige maatregelen, welke de Relchs bank eventueel zou nemen, hem alleszins begrijpelijk voorkwamen. Naar wij vernemen zijn als leden voor de vaste commissies voor Nederland aan gewezen de afgevaardigden van de Ver. van den Effectenhandel en van de ban kiers. Dezen waren te Berlijn vertegenwoor digd door voorzitter en secretaris dier vereeniging, de heeren J. Stroeve en mr. W. Cnoop Koopmans en door den heer C. E. Termeulen, lid der firma Hope en Co. Er zijn altijd veel menschen, die mee- nen, uit het voorkomen van de aan den hemel zichtbare wolken het weer te kun nen voorspellen en ln een aantal gevallen dit inderdaad kunnen. Wie er een ge woonte van maakt steeds acht te geven op de wolken en haar voorkomen ln ver band brengen met de weersveranderingen, die voorafgegaan zijn en nog volgen, zal op den langen duur een zekeren samen hang ontdekken tusschen de wolken en het weer, dat later komt. Daarbij zijn twee dingen van beteekenis voor de weervoor spelling n.l. de drift der wolken en haar structuur. Gewoonlijk zal meer gekeken worden naar de wolkenvormen dan naar haar drift. Dat het laatste van meer be lang is voor de weervoorspelling zal niet ledereen grif toestemmen, maar toch heb ben wij voor weervoorspellingen meer dan enkele uren vooruit meer aan het nauw keurig observeeren van de wolkendrift dan aan het bestudeeren van de wolken structuur. In de meeste gevallen toch zijn de vor men der wolken slechts een aanduiding van den oogenbllkkelljken toestand der hoogere luchtlagen en geeft alleen het feit, dat bepaalde vormen en soorten ln tal van gevallen in een bepaalde volgorde verschijnen, een houvast voor een weer voorspelling. Daarop berusten tal van regels voor de weervoorspelling uit lokale waarnemingen, waarop ik later wel eens terug hoop te komen Met de wolkendrift is het anders. Een wolk drijft in de haar omringende lucht en wanneer wij haar zien verplaatsen weten wij, dat zij door haar beweging precies aangeeft uit welke richting de luchtstroom komt, die haar voortdraagt en met welke snelheid de lucht stroomt. Er bestaan zelfs zeer practlsche apparaten om de drift der wolken te meten. De wol ken stelen ons dus in staat na te gaan waar de lucht in de hoogere lagen van den dampkring vandaan komt. In veel gevallen zijn er wolken te zien op zeer veel verschillende hoogten. Wanneer dus drie wolkenlagen aapwezlg zijn, kunnen wij de luchtstroomen in drie dampkrings lagen nagaan. Voor de weervoorspelling is nu de ken nis van de luchtstroomen op grootere hoogten zoo belangrijk omdat het karak ter van het heerschende en het te ver wachten weer hoofdzakelijk bepaald wordt door de natuurkundige gesteldheid van de toestroomende lueht. In het alge meen geldt voor de luchtstroomen op groote hoogten, dat Zuidelijke richtingen dulden op warme en vochtige lucht. Noor delijke op koude, droge lucht. Groote snelheden van de wolkendrift toonen al tijd aan, dat zeer krachtige luchtstroo men heerschen en deze duiden in den regel op groote activiteit in den dampkring, groot luchtdrukverval en groote verande ringen, die te verwachten zijn. De bovenstroomen ln den dampkring worden bovendien in vlakke landstreken I niet gestoord door de gesteldheid van den bodem en richting en snelheid zijn niet zoo sterk onderhevig aan verschillen tusschen dag en nacht, zooals de bodem- wind, die in den regel niet zuiver de hoofdrichting van de luchtstroomen aan geeft. Bij dit alles komt echter nog de om standigheid, dat bepaalde wolkensoorten ir. verband met de hemelstreek, waaruit zij opkomen, de voorboden zijn van groote weersveranderingen, die worden veroor zaakt door depressies. Een depressie zou men wel een labora torium kunnen noemen, waarin verschil lende soorten van wolken worden gemaakt. Deze wolken worden door de luchtstroo men, welke op grootere hoogte in den dampkring uit het gebied der depressie afstroomen, medegevoerd. Sommige van deze wolkensoorten lossen weer op voordat zij ver buiten het gebied der depressie zijn geraakt. Dit is echter niet het geval met de hoogste wolken, de cirri of veder- i wolken. Deze bestaan uit myriaden ijs- kristalletjes van zeer kleine afmetingen, die een veel saaier leven hebben dan de j waterdruppeltjes, waaruit de andere wol kensoorten bestaan. Deze cirri worden door de luchtstroomen op groote hoogten (8-10 duizend meter) vele honderden kilometers buiten de depressie afgevoerd. Bij het verschijnen van de eerste cirrus- i wolken (meestal aan den Westelijken hemel) weet men dus, dat op een af stand van vele honderden kilometers een depressie ligt. Uit de snelheid van de drift dezer wolken kan men in ruwe trek ken opmaken of wij te doen hebben met een zeer actieve of met een zwakke de pressie. Men noemt daarom de cirruswol ken niet ten onrechte „windveeren". In het algemeen zullen krachtige lucht stroomen, dus snelle bewegingen der wol ken, duiden op actieve weerstoestanden, beweginglooze of zeer langzaam drijvende wolken op zeer rustig weer. Het voorkomen van de bewolking geeft daarnaast aanwijzingen voor het te ver wachten weer. Een bekende regel is, dat enkelvoudige wolkenlagen (met uitzonde ring van cirri) mooi, dubbele of drie voudige wolkenlagen actief, onstabiel, win derig en regenachtig weer voorspellen. Scherp begrensde, gebalde wolkenvormen duiden veelal op mooi weer, gerafelde wolken op regen, die te verwachten ls. Daarbij zal men echter steeds ln aanmer king moeten nemen, dat de beoordeellng van den wolkenvorm in verband met de drift meer waarde voor de weervoorspel ling heeft dan het waarnemen van slechts een van belden. Een zeer belangrijke regel ls, dat regen en wind te verwachten zijn wanneer de hoogere wolken uit een richting komen, die links van de richting waaruit de lagere wolken en de badem wind komen (z.g. hnks-krulsing). Vooral geldt dit voor wolken, die uit Zuidelijke tot Westelijke richtingen komen als de barometer op nieuw begint te dalen In een depressie is de bovenwind steeds z.g. ruimer dan de benedenwind (recl.ts-krulsing). In een gebied van hoogen druk ls dit juist om gekeerd. Er zouden tal van regels te geven zijn die het verband aangeven tuschen wolken drift en het te verwachten weer maar dit zou ons thans te ver voeren. Ik heb hier slechts willen aantoonen, dat de waarneming der wolkenvormen in ver band met de drift, voor de weervoorspel ling van waarde ls. Alleen ls daarbij noodlg een grondige kennis van meteoro logie, zonder welke men hoogstens enkele ervarings-regels leert kennen, zonder de oorzaak der verschijnselen en het verband met het komende weer te begrijpen. (Nadruk verboden). C. N. DE SCHOOL AAN HUIS. In sommige deelen van Zwitserland zijn de afstanden tusschen school en woon plaats der leerlingen zoo groot dat school bezoek nagenoeg onmogelijk is. Om nachtans een behoorlijk onderwijs mogelijk te maken is door het canton Vaud een order uitgevaardigd om ln ver schillende centra van dit canton radio- ontvanginatallaties op te stellen vla welke dan aan de anders van onderwijs verstoken kinderen les ln de verschillende vakken gegeven wordt. Strafwerk zal daarbij wel niet worden uitgedeeld. RADIO IN DE BELGISCHE TREINEN. Met ingang van dezen zomer worden in de Belgische treinen ten behoeve van touristen luidspreker-Installaties ln de rijtuigen aangebracht. De bedoeling ls om door middel hiervan den reizigers mededeelingen te doen omtrent bezienswaardigheden van het landschap waar de trein door rijdt. Een reisbeschrijving dus In optima forma, waarbij de Baedeker overbodig is. LEIDEN, 2 Juni. Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken". Andijvie 1.1.50— 2.40, Komkommers f.2—10, Ëlocnikool 1 f. 7.50-18, idem II 1.1.50-8, Pieterselie f.0.10—2.30, Prei L0.30-15J, Radijs LO.bO —2.50, Kropsalade f. 0.50—2.40, Selderie f. 0.70-2.40, Wortelen f.7-12, Rabarber f.1—2.50, per 1C0 stuks. Kroten, gek. 1.2—3, f.66—80, Stamboonen 1.80—RO, Tuinboonen f. 28—32, Doperwten f. 40—55, Peulen f. 24 4—0, Postelein f.3—6, Spinazie f.5—12 per 100 K G. Botermarkt, 3 Juni. Prima fabricks- botcr f. 1.60, prima boerenboter f. 1.40—1.50* per K.G. Aangevoerd 100-8 en 23-16 vaten, wegende 2230 K.G. Handel goed. Turfmarkt van 29 Mei tot en met 3 Juni. Aangevoerd 125.000 lange turf. Prijs f.7—9 per 1000 stuks. ALPHEN a. d. RIJN, 2 Juni. Spinazie f.2—10, Snijboonen f.40, Postelein f.2 8 per 100 KG. Radijs f.2, Seldery f. 3.10, Peen f.5—12, Andijvie f.3—4 per 100 bos. Kropsla I f. 0.50—1.8J, Komkommers 1 f. 6, Bloemkool I f.10—14, idem II f.5—7 per 100 stuks. Aardbeien f. 10 per 100 pond. Eierenveiling. Aanvoer 10500 stuks. .Kipeieren 1.22.50, cendeieren f. 1.50—2 per 100 stuks. BOSKOOP, 2 Juni. Coöp. vereeniging „De Boskoopsche velling". Rozen per bos: Else Poulsen f. 0.82—1.10; Butterfly 20—26 et.: Hadley 65—75 ct.: Polyantharozen 58—72 ct.: Aug. Noach 25 tot 27 ct.; Rosalandla 2532 ct.Golden Ophelia 2431 ct.; Claudius Pernet 26 tot 40 ct.; Edith Helen 3862 ct.; Brlarcllff 3041 ct.; President Hoover 4154 ct.; Wilh. Kordes 27—38 ct.; Ophelia 16 ct.; Wlnnett 42 ct.; Mac. Keiler 35 ct.; Lady 8tuart 19—25 ct.; Kllham 2840 ct.; E. G. Hlll 1626 ct.; Babyrozen 4965 ct.; Ge mengde rozen 1422 ct. Diversen per bos: Violieren dubb 2537 ct.; id. Enk. 58 et.; Campanula 69 ct.; Pyrethrum 79 ct.; Lathyrus 610 ct.: Clematis, Prins Hendrik f. 2.70—3.10; idem President f. 1.201.50; id. mr. Patljn 70 ct.; ld. Miss. Batemann 16 ct.; Papaver 1012 ct.; Rhododendronbloemen 4 cent; Laqustrumtfakken 11 ct.: Anjers 18 ct.; Gerbera 27 ct.; Lelie's 3040 ct.; Iris 9 ct.; Aronskelken f. 0.601.00; Lupinen 35 ct.; Pioenen ln soorten 3467 ct.; Diversen ln pot. per stuk: Rozen 1519 ct.; Horten sia's 913 cent. Eierenveiling. Op de alhier gehouden eierenveiling werden voor kipeieren prij zen besteed van f. 2.90 tot f.3 per 100 stuks. LEIDERDORP, 2 Juni. Eierenvei ing. Kip eieren f. 2.10—2.83, evndcieren f. 1X0—2 per 100 stuks. Kaas 18—29 ct., boter 64—68 ct. per pond. Kippen 55 ct., hanen 35 ct„ konijnen 26—125 ct. per stuk. ROELOFARENDSEVEN, 2 Juni. Groen- tenveiling. Postelein 4-6 ct. per K.G. Peen 3—6 ct. per bos. Bloemkool 2—11 ct. per stuk. Aardbeien 14—25 ct. per doosje. Sla f. 0.50—2.20 per 1C0 krop. Snijboonen f. 2.60 2.90 per 10 pond. Idem stek 1.1.60—1.90 Rer 10 pond. Peulen f. 1.932.8) per 10 .G. Doppers f. 3.40—4.60 per 10 K.G. TER AAR, 2 Juni. Centrale vei'ing. Peu len f. 2.302.85, Doppers f.3.40-4.95, Tnn- boonen t. 4.3 Snijboonen 1.4.93—6.^0, stek f. 2.90—3 70, Bloemkool 2 24 ct., Peen 4— 14 ct.. Postelein 3—9 ct.. Sla f. 0.50—1.90. WESTLAND, 2 Juni Bloemenveiling. Anjers 4.90—10.30; Butterfly 2.202.50; Columbia 2.20—3.20; Rosalandia 3.00 3.90: Briarcllff 2.10—2 40; Gladiolen 6.20 8.30; Pioenen 2.004.90; Calla 4.00— 6.00; Papavers 1.70—2.10 per 100; Plumosa 1935 ct.; Sprengery 17—24 ct.; Lathyrus 10—37 ct.; Violieren 2346 ctPyrethe- rum II17 ct., Anemonen 7—11 ct.; Iris sen 918 ct., Leeuwenbekken 1839 ct.; Trosrozen 20—27 ct. per bos; Lelium Gi- gantum 5.50—6.80; Regalls 2.40—2.90 per 100 kelk; Hortensia 601.20; Geraniums 917 ct.; Spirea 1121 ct-; Trosrozen 11 —18 ct„ Fuchsia 1819 ct.; Begonia 7—9 ct. per pot. WESTLAND, 2 Juni Middelprijs van de Westlandsche veilingen Roode bes sen 80—1.20; aardbeien 80—1 75; druiven 90—2.20; tomaten 10—18 ct.; dubbele boonen 6080 ct.; snijboonen 5085 ct kruisbessen 13—19 ct.; aardappelen 10— 22 ct- per KG; bloemkool 3—13 ct.; kom kommers 6—10 ctperziken 3—22 ct per stuk; meloenen 60—1.75 per stuk; sla 0.60 —1.60; eieren 2,50—3.00; pepers 60—1.00 per 100 asnerges 2036 ct.: peen 3—16 ct. per bos; rabarber 2.903.00; seldery 1002.30 per 100 bos. 3—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3