CHIEF WHIP N.V. LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 3 Juni 19; SPORT. ROOK DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID TELEGRAMMEN. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd ls voor het candidaats-examen Indisch recht: de heer One Swan Yoe, 'Den Haag» en voor het taalkundig can- dldaats-examen Indologie: de heer C van Heekeren (Den Haag). ESPERANTO-EXAMENS. Onze stadgenooten mej. H. F. Haalebos en de heer Ch L. Waldkötter behaalden het leeraarsdiploma (dlpl. B) voor Espe ranto. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-adslstent ls geslaagd mej. J. K. Hoogcndoorn, geb. te Den Haag. Voor het examen L. O. ls geslaagd H. J. Brinkhuis alhier, leerling van de R.-K. Kweekschool te Den Haag. Onze stadgenoot, de heer A. L. De- menint slaagde aan de Ned. Handelshoo- geschool te Rotterdam voor het doctoraal examen (hoofdvak bedrijfsleer). Wij vestigen er nog even de aan dacht op, dat het kerkkoor „Ex Animo" in den door dr Rlemens geleiden ochtend dienst in de Hooglandsche Kerk morgen zijn medewerking zal verleenen. Bij den Universiteitsboekhandel en Antiquariaat J. Ginsberg alhier verscheen in fraai gecartonneerden omslag de eerste druk van „Hoofdlijnen van Nederlandsch Burgerlijk Procesrecht", van de hand van onzen stadgenoot mr. W Hugenholtz. In zijn voorwoord zegt de schrijver: „Als repetitor In het Burgerlijk Proces recht te Lelden bleek mij steeds weer, hoe zeer de candldaat ln de rechten behoefte heeft aan een eenvoudig en beknopt over zicht van de door hem te bestudeeren rechtsstof. aan een werkje dat de hoofd lijnen weergeeft van ons civiel procesrecht en dat houvast biedt bij het volgen der colleges Daarnaast is in dit boek gestreefd naar een evenwichtige combinatie van theorie en praktijk, opdat men zich reali- seere hoe ons civiel procesrecht in de praktijk wordt toeveoast zoodat het mo gelijk ook tot leiddraad zal kunnen die nen voor pas beginnende advocaten." Het boekje is zoodanig geschreven dat ook de handel het met belangstelling zal lezen. Gisteravond omstreeks kwart over negen ls een ruim 1-jarig kind G- J. B. uit het raam van de eerste verdieping der ouderlijke woning in de President Steyn- straat op straat gevallen. Het kind kwam op den rug en gedeeltelijk op het hoofdje terecht en werd door den Eerste Hulp dienst naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Hedenmorgen circa 9 uur is een auto, bestuurd door den heer Y. op den Rijns- burgerweg tengevolge van slippen tegen een lantaarnpaal en vervolgens tegen het hek van perceel nr. 114 gereden, waardoor de paal werd vernield en het hek be schadigd Een Juist passeerend wielrijdster mej. S. M., werd licht verwond, doch kon haar weg vervolgen. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat in de Doopsgezinde Kerk, in verband met de ongesteldheid van ds. Bonga, den lsten Pinksterdag geen dienst wordt gehouden: wèl op den 2den Pink sterdag. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en pact van vier. De Amerikaansche gedelegeerde ter ont wapeningsconferentie, Norman Davis, als mede de Britsche gedelegeerden te Genève, Londonderry en onder-staatssecretaris Eden, zullen weldra naar Parijs komen om daar gewichtige besprekingen te voeren met Daladler en Paul Boncour over de ontwapeningskwestie en het pact van vier. Henderson, de voorzitter van de Ontwa peningsconferentie, is voornemens in den loop van de volgende week naar Londen te vertrekken en daar te blijven tot het begin van de economische wereldconfe rentie. Het ligt in zijn bedoeling, met de staats lieden overleg te plegen over verschil lende punten, waardoor het werk van de Ontwapeningsconferentie thans nog be lemmerd wordt. In de commissie voor de effectieven is een Engelsch voorstel Ingediend, waarbij het den staten wordt overgelaten, de mili taire opleiding voor den officieelen dienst tijd te regelen. De militaire opleiding welke buiten het leger wordt gevolgd, zal principieel wor den verboden. Volgens het En- elsche voorstel zou dus iedere militaire opleiding na den militairen diensttijd verboden zijn. DUITSCHLAND ROEIEN. NJORD-PLOEGEN VOOR HOLLANDIA. Naar wij vernemen luidt de samenstel ling der ploegen van NJord voor de „Hol- landla'-wedstrijden als volgt: Oude Acht: A C. Koreman, boeg; P. Eku, P Appacatl; A. F Ruitman; S. C. H. Coe- bergh; W A. Visser; X. IJsset; R. O. H. F. Werdmüller von Elgg, slag; L. S. Sle, st. Oude twee: S. C. H. Coebergh, boeg; R. O. H F Werdmüller von Elgg, slag; L. S. Sle. stuurman. Jonge acht: H Kampmelnert, boeg; J Kolkman; D. P Dirkzwager; J. M. W. Kampmeinert; J. de Pohn; H. Neeb; B. E. van Zanten; H. du Pon, slag: L. D. J, Reescr, stuurman. Jonge vier B: H Kampmeinert, boeg; J M. W. Kampmeinert: B. E van Zanten; H. du Pon, slag. L. D J. Reeser, stuurman. Jonge twee A en B: D. P. Dirkzwager, boeg; D. A Nederlof, slag; K. Hartog, st. Jonge sclff A en B: mr. J. A. James Lichte vier: J. M. Lens van Rijn, boeg; H Greve; J. M. Reekers; Th. J. Damsté, slag: W. L. Loth, stuurman. Overnaadsche twee: C. D Binkhorst, boeg; J. van Goor, slag: L. S. Sle. st ZEILEN. „DE WATERSPORT'. Uiteraard heeft in het nummer van „De Watersport" van 31 Mei de Varsity 1933 van den gepasseerden Hemelvaartsdag de volle aandacht, omdat dit traditioneele studentenfestijn een attractie van den eersten rang is. Traditioneel was daarbij ook dit jaar weer de rijke zegeningen van Pluvlus. die aan de prestaties der riemen- hanteerders weliswaar geen afbreuk de den, maar de opkomst der toeschouwers van beiderlei kunne wederom nagenoeg beperkten tot de enthousiaste vrienden en verwanten onzer spespatriae. De roeiverrlchtlngen van de dames- ploeg van .De Vliet" in Engeland worden terecht ook zeer waard eerend gereleveerd. Hot veilen geeft toch maar de meeste fleur aan de talrijke illustraties Ditmaal domineeren de sierlijke reeenboogjachten in de afbeeldingen van dit nummer. Het verslag van de races der Haarlemsche ontrattinc der Kagerplassen, waardoor alle waie-son-i-eri weer gerust gesteld worden, de Friesche zeilerij. ze geven te samen ln dit nummer het door slaand bewiis dat het seizoen al veel belovend is ineezet En een tweetal prachtkieken uit Noor wegen zullen ongetwttfeld de echte water toeristen doen watertanden. De Transfer-conferentie beëindigd - Nieuwe maatregelen. De z.g, transfer-conferentie te Berlijn ls geëindigd. Volgend communiqué is uit gegeven: „Op verzoek der Reichsbank hebben de laatste dagen te Berlijn besprekingen plaats gevonden met de vertegenwoordi gers der verschillende groepen van bui- tenlandsche crediteuren over het trans ferprobleem De Reichsbank heeft hierbij een omvangrijk materiaal beschikbaar ge steld over den Duitschen handel en over den stand der deviezen De vertegenwoor digers der crediteurengroepen hebben zonder dat zij zelf eenig voorstel heoben gedaan, uiteengezet welke gevolgen een vermindering der deviezen transfer zou hebben. Het resultaat der besprekingen was, dat met algemeene overeenstemming werd vastgesteld, dat bij de Reichsbank de voorraad gouden deviezen tot een dus danig laagtepunt is gedaald, dat een verdere vermindering tot gevolg zou heb ben, dat schade zou worden toegebracht aan de positie der Reichsbank als centrale bank en dat het integendeel noodzakelijk moet worden geacht, om deze reserves te verhoogen en dat de Reichsbank daarom gesteund moet worden in haar pogingen om de stabiliteit der Duitsche valuta te blijven handhaven. Men erkende verder dat de vermindering van het overschot der Duitsche betalingsbalans voldoende aanleiding was om een uitbreiding der Duitsche deviezenovereenkomst te over wegen. Concrete voorstellen voor de be handeling van deze vraagstukken werden door de Reichsbank niet gedaan, terwijl de vertegenwoordigers der buitenlandsche crediteuren op deze conferentie aanwezig waren alleen voor het ontvangen en geven van Inlichtingen, doch niet tot het voeren van onderhandelingen De aanwezige ge delegeerden keurden de bedoeling der Reichsbank goed. om te trachten een mid del te vinden teneinde in staat te zijn, niet alleen in voeling met de crediteuren te kunnen blijven, doch ook met deze gezamenlijk den toestand te bespreken, teneinde aldus elkanders standpunt te kunnen begrijpen. De Reichsbank werd er van in kennis gesteld, dat de aanwezige vertegenwoordi gers van crediteuren op langen termijn zonder dat deze hiervoor een formeel mandaat hadden, besloten hebben een kleine blijvende commissie te benoemen, welke tot taak heeft om met de Reichs bank verder te kunnen onderhandelen, in overeenstemming met den wensch van dit instituut. De gedelegeerden hebben ver klaard te erkennen dat de Stillhalte- overeenkomsten er voor een aanzienlijk deel toe bijdragen om den Duitschen In ternationalen handel en het Duitsche cre- diet onder de bestaande omstandigheden te handhaven en dat het voortbestaan dezer overeenkomsten ln het belang is van alle crediteuren. Alle deelnemers hebben erkend, dat de Duitsche buitenlandsche handel en de we reldhandel als basis moeten worden be schouwd voor het transfervraagstuk. Een blijvende oplossing van de bestaande moeilijkheden vergt de grootste inspan ning' van Duitschland en hangt evenzeer samen met de houding van andere landen ten opzichte van het vraagstuk van den goederenruil. Tenslotte kunnen groote Internationale schulden verplichtingen slechts worden nagekomen door goede renleveranties en d'enstprestaties. In ver band met de belangrijkheid van het Duit sche schuldenprobleem dat thans be sproken wordt, wordt aangenomen, dat een der belangrijkste en dringendste op gaven der aanstaande wereldeconomlsche conferentie zal zijn om een blijvende op lossing van het Duitsche transferprobleem te vergemakkelijken." Naar verluidt zullen de besluiten van de rljksregeering in de kwestie, welke maatregelen genomen moeten worden ter bescherming van de deviezenvoorraden, reeds onmiddellijk na Pinksteren genomen De rijksbankpresident Schacht zal de Pinksterdagen deelnemen aan de onder handelingen van de B.I.B. in Bazel. On middellijk na zijn terugkeer zal dan de transferkwestie ln het kabinet worden behandeld. De officieele Pruisische persdienst pu bliceert een schrijven van den Prulslschen minister-president Goerlng en den mi nister van economie en arbeid aan den voorzitter van den strijdhond van den handeldrljvenden middenstand, von Ren- teln. waarin o.a. verklaard wordt, dat aan de klachten over het ingrijpen van den strijdhond ln het economische leven ook den laatsten tijd nog geen einde is geko men terwijl toch voor dit Ingrijpen geen redenen van „Gletehschaltung" meer bestaan. Daardoor is een onrust ontstaan, l welke schadelijk ls voor de ontwikkeling van het zakenleven. Wij verzoeken daarom, aldus luidt het in bedoeld schrijven dan verder, iedere ingrijpen in de openbare rechtslichamen der economie en ln haar organisaties, in de toekomst achterwege te laten. In zoo ver nog eenig ingrijpen noodzakelijk lijkt, moeten de betrokken instanties desbe treffende voorstellen worden voorgelegd. Deze Instanties zullen, evenals tevoren, de gegronde klachten ten strengste onderzoe ken. doch anderzijds al degenen, die on juiste of lichtvaardige beschuldigingen inbrengen, zonder pardon of aanzien des persoons ter verantwoording roepen. Goerlng verklaart voorts, dat de regee ring der nationale verheffing bij de door voering der wet geen waarde hecht aan kleinzielige vervolgingen van toevallige en ondoordachte uitlatingen, doch veeleer ernaar zal streven, om de nog afzijdig staande volksgenooten voor de nationale beweging te winnen en daarom wenscht, dat de politiek andersdenkende werkne- I mers grootmoedig behandeld worden. Naar de officieele Pruisische persdienst verder meldt, heeft president Goering de richtlijnen uitgestippeld, volgens welke de wet tot het weder inlasschen van het beroepsbeambtendom ln het Pruisisch bestuur algemeen moet worden doorge- j voerd. Ze behelzen o.m. dat de opper-presiden- ten beslissen of een ambtenaar voor ont- I slag of voor non-activiteit zal worden I voorgedragen aan den minister. Zij hebben I zich daarbfj te bedienen van de voorllch- j ting der gouwleiding van de N S D.A P. en te zorgen dat vooral in politleken zin alle ambtenaren, die de wet wil treffen, onder dezen maatregel vallen. Elke ambtenaar moet een vragenlijst invullen die over zijn personaliën, zijn ouders en grootouders en over zijn politieke gezindheid uitsluit sel geeft. De ambtenaar behoeft echter zijn Arische afstamming alleen te bewij zen als hij niet reeds vóór I Augustus 1914 was aangesteld en óf zelf aah het front heeft gestaan, óf wanneer hij vader of zoon van een in den oorlog gesneu velde is. Over eiken ambtenaar die naar de mee ning der autoriteiten op grond van de wet uit zijn functie dient te worden ont slagen. moet aan den bevoegden minister een uitvoerig rapport worden uitgebracht. Een handelaar en makelaar uit Moers, die Iemand voor drie maanden 100 mark had geleend en daarvoor 20 mark rente had berekend, is als afschrikwekkend voorbeeld door vier S.S.-lieden door Moers geleld. Daarbij moest hij een bord dragen met het opschrift: „Ik ben een woekeraar en een bloedzuiger." De vertooning oogstte veel bekijks. V Volgens den Pruisischen persdienst der N.S.D.A.P. heeft de president van het Rijksgerechtshof Vogt thans de instructie tegen den Rijksdagbrandstichter Van der Lubbe. evenals tegen de van medeplich tigheid verdachten het Rijksdaglid Torgler, Timstrof. Stanof en Popol. geslo ten. Men kan dus verwachten, dat het proces binnenkort zal beginnen. RECLAME. it]] J vindt in de alom heerschende nervositeit, en dat van een spoedige opheffing der controle op de wisselkoersen wel geen sprake zal kunnen zijn voor de wederge boorte van het internationaal vertrouwen. Het ls, volgens Charmerlaln zeer waar schijnlijk, dat een breed accoord tot stand zal komen over de prlncipieele kwesties, maar wat het treffen van practische maat regelen betreft, zal het wel eenigen tijd en veel arbeid vergen, voor te dien aan zien eenstemmigheid is verkregen. tP ENGELAND. Chamberlain over de Economische Conferentie Koning George 68 jaar. Bij de indiening van de motie tot ver daging van het Lagerhuis voor het Pink sterreces verzocht de arbeidersafgevaar digde Grenfell den kanselier van de schat kist, Neville Chamberlain nadere mededee- lingen te willen doen over de plannen der regeering op de a.s economische wereld conferentie. Chamberlain antwoordde o.m. Als alle naties, die de conferentie bijwonen, vast besloten waren omtrent hetgeen zij doen willen en hoe zij het zullen doen, zou er geen behoefte aan een conferentie zijn. Het feit. dat de conferentie wordt bijeen geroepen, is gebaseerd op de veronderstel ling dat een accoord niet kon worden oe- reikt. Het doel der conferentie is dan ook meeningsverschillen te bestudeeren en te zien, tot welk punt zij kunnen worden uit den weg geruimd. Het zou wel de slechtste manier van doen zijn, Indien elke natie zou beginnen duide lijk omschreven, strenge voorwaarden te stellen, die zij de conferentie zou verzoeken te aanvaarden Het is altijd de gewoonte der Britsche ministers geweest om. alvo rens aan een conferentie deel te nemen, een slag om den arm te houden ten op zichte van de te volgen politiek. Chamberlain kenschetste vervolgens al dus de doeleinden der conferentie' lo. herziening prijzenpolitiek: 2o. monetaire beschouwingen; 3o. afschaffing of verlaging der douane- barrieres. Zinspelend op de oorlogsschulder. zeide Chamberlain, dat de afscheiding dezer kwestie van het program der conferentie z.i. onvermijdelijk was, daar zij het best tusschen debiteuren en crediteuren on derling kon worden geregeld. Wat heb ben de andere 34 landen met deze kwestie te maken? Meer wilde Chamberlain niet zeggen, daar hij woorden zou kunnen gebruiken, die de kans op een bevredigende oplossing dezer delicate kwestie zouden kunnen be derven. Wij mogen veronderstellen zeide hij. dat onze moeilijkheden door de Amerikaan sche regeering volkomen worden begrepen en dat zij niets wenscht te doen, wat ze zou kunnen verergeren of de conferentie ongunstig zou kunnen beïnvloeden. Wat het eerste doel der conferentie be treft. zeide Chamberlain nog. dat een herleving van den Internationalen handel absoluut noodig is voor een stijging der prijzen. Die herleving van het handels verkeer hangt echter voor een goed deel af van de internationale rust, van het herstel van het vertrouwen en de goeden wil tusschen de volken onderling. Wat de monetaire kwestie betreft ls Chamberlain van oordeel, dat herstel van den goudstandaard noodig is voor hooger bedoeld interationaal vertrouwen Alvorens echter tot den .gouden standaard terug te keeren. voegde hij er aan toe. zullen wij verzekerd moeten zijn van de practische middelen, om hem te handhaven Cham berlain achtte deze kwestie van het groot ste belang en hoopte dat de conferentie er haar ernstig? aandacht aan zou wilden. Wat het derde object der conferentie betreft, wees Chamberlain er op. dat de huidige monetaire controle haar oorzaak Ter eere van den 68sten verjaardag van koning George zijn tal van onderschei dingen verleend, o.m. aan Kathleen Lady Simon, de echtgenoote van Sir John, als waardeering voor haar werkzaamheden bij de internationale campagne tegen de sla vernij. Lane Fox, oud-staatssecretaris voor Mijnwezen, wordt in den adelstand ver heven, evenals generaal Seely, president van de nationale commissie voor hel spaarwezen William Dukeeldes. de oogarts, die Mac Donald bij zijn oogziekte heeft behandeld, krijgt den titel Sir. Lord Lytton, de president van de be kende commissie, die voor den Volkenbond in China een onderzoek heeft ingesteld, wordt ridder van den Kouseband. OOSTENRIJK. De strijd met Duitschland. De „Lokalanzeiger" meldt: In Innsbruck ls het tot een botsing gekomen, toen voor het gebouw van de universiteit de auto van prinses Loewenstein, parkeerde. Aan de auto waren bevestigd een zwart- rood gouden en een Heimwehrvlag. Toen eenige studenten de wimpels af rukten, loste prinses Loewenstein een revolverschot zonder evenwel iemand te treffen. Het incident gal aanleiding tot opge wonden tooneelen. De Oostenrljksche regeerlng heeft een visum geweigerd aan de groot Duitschers, die morgen een germanistisch congres te Passau wilden bijwonen De editie van de „Deutsche Oesterrei- chische Tagesztg." is wegens ophitsing in beslag genomen HET PACT VAN VIER. LONDEN, 3 Juni (Reuter). De pd sche correspondent van de „Daily ïj graph" verneemt omtrent de onderlat lingen over het vier-mogendheden-p dat de moeilijkheden, die in verbacc i dit pact gerezen zijn, veel grootei i dan men had aangenomen. De eerste moeilijkheid schuilt mijd 3 van het pact, dat betrekking hail de ontwapening en de gelijke rechtef Duitschland. Verder zijn er nieuwe meeni schillen ontstaan omtrent het opd van Artikel 16 van het Volkenbond (betreffende de sancties tegen een - valler) in het vier-mogendheden-pls: I Bovendien vermeldt de corresporé^ dat op verzoek van de Kleine Entente!] Fransche regeering de nota, die zij Joego-Slowakije en Roemenië heeft richt, niet aan de Engelsche, Italiasusd of Duitsche regeering heeft medegfera In deze nota geeft de Fransche rüJ ring aan de Kleine Entente de loraej verzekering, dat zij nimmer zal toesi^ men in een bespreking over de herzien! der grenzen of verdragen door de ff mogendheden. De genoemde drie landen der Klai Entente hebben de ontvangst der Fi^ sche nota reeds bevestigd. DUITSCHLAND EN HONGARIJE BOEDAPEST, 3 Juni. (Wolff.) -J. minister van Landbouw deelt mede. do ae economische onderhandelingen ter schen Hongarije en Duitschland tot ej bevredigende overeenkomst hebben gel», Hongarije zal zijn z.g. seizoenartikel naar Duitschland meerendeels kunnen I voeren en ook op ander gebied grod" i voordeelen genieten dan totdusver. SPANJE. De wet op de religieuse orden bekrachtigd. De wet op de religieuse orden, welke de Cortes een week of drie geleden heeft aangenomen, is gisteren door president Zamora geteekend. De wet strekt o.a. tot confiscatie van alle religieuse orden en verbiedt het geven van onderwijs door vertegenwoordigers vah de Roomsch-Katholieke kerk. De kerk be houdt evenwel het vruchtgebruik van haar eigendommen voor religieuse doeleinden. De Paus heeft de wet gewraakt als het toppunt van onrechtvaardigheid jegens God DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanat half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uut 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. DE ECONOMISCHE VRAAGSTl'KKEN'.j NEW-YORK. 3 Juni (Reuter). Harrisoj de gouverneur der Federal Reserve Binj alsmede de vice-gouverneur dier Crane en Sprague. hebben zich heden] gescheept met bestemming voor En®, J teneinde aldaar de vraagstukken die 1 centrale banken betreffen, met anoeii bankiers te bespreken. J De Amerikaansche ?e!*e'€®ee™cniJj Economische Wereldconferentie Warn"! en Cox hebben zich op hetzelfde schip J eescheeot evenals de Japansche geae.»j geerde Tshii COMPLOT IN URUGUAY ONTDEKT MONTEVIDEO, 3 Juni. (Reuter). - regeering van Uruguay heeft een revolutionnair complot ontdekt. B Verscheidene leiders der oppositie. mede de leiders der radicale parte j gearresteerd. Later heeft de politie ook een c(, vaardigde en een berucht anaren» - vangen genomen. Hirecteaff De arrestatie is gelast van de du ren der bladen „El Dia" en „El Li Verder wordt gemeld, dat de reg ontdekt zou hebben dat in de have -■ Colonia dynamiet ontscheept ls. oud-al?®] VLIEGRECORD, yy> I NEW-YORK 3 Juni. (Reuter»rp. I kende vlieger Hawks heeft ziiP j: I rnrrt unnr ppm franQrnntinCntö f rl m zonder tusscheniandine p.r van Los Angeles naar New-Yors jji stand van 2440 mijl te vliegen en 27 minuten. P-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2