[pinksteren Een halve eeuw huwelijkstrouw. 74»te Jaareanp ZATERDAG 3 JUNI 1933 No. 22456 HEUW FEUILLETON 1 het Paleis van den Koning Leidsch Crisis-Comité. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. ASTRONOMISCHE WAARNEMINGEN IN OOST-AFRIKA LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERIEN11EN: cw oer regel voor advertentie!) uit Leiden eD plaatsen Isiar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle ■andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën I,insluitend BIJ vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts Ito een maximum aantal woorden van 30 IIncasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van Inleven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35: per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. I Maandag, Tweeden Pinksterdag, Ll ons Blad niet verschijnen en Lllen onze Bureaux gesloten zijn. DE DIRECTIE. Heden beginnen wij met de Lblicatie van een nieuw, boeiend feuilleton, getiteld: |en liefdesgeschiedenis aan 't hof lui koning Philips van Spanje. Giro No. 188690. Heden ontvingen wij per kas: |h.B.S. voor Meisjes 27ste collecte f. 17.60 Directeur van den Gemeentereini- js- en Ontsmettingsdienst brengt ter |:meene kennis dat. in verband met de ihterdagen het ophalen van huisvuil uit juerceelen, welke gewoonlijk op Maan- 1 worden bediend, nu zal plaats hebben [Woensdag d.a.v. sswoners van die perceelen worden der- k.re verzocht Dinsdag geen emmers aan [straat te doen plaatsen. De Directeur. J. H. DE JONG Leiden. 3 Juni 1933. 2022 o HINDERWET. (Burgemeester en Wethouders van Lei- Ier; Gezien het verzoek van de N.V. Neder- pische IJsco van Vereenigde Banketbak- s om vergunning tot het oprichten van [er inrichting voor het vervaardigen van esumptieijs in het perceel Heerengracht 9 en 11. kadastraal bekend Gemeente [uien Sectie C.. No. 1802; [Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin- frwet; [Geven kennis aan het publiek, dat ge temd verzoek met de bijlagen op de Se- Jfetarie dezer gemeente ter visie gelegd is; lalsmede dat op Zaterdag, den 17 Juni f33 des voormiddags te half elf uren in *1 perceel Breestraat 125 (Bureau van fmeentewerken) gelegenheid zal worden (tseven om bezwaren tegen dit verzoek 1 te brengen, terwijl zij er de aandacht i vestigen dat niet tot beroep gerechtigd pa zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Bcderwet voor het gemeentebestuur of fn zijner leden zijn verschenen ten einde bezwaren mondeling toe te lichten A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Juni 1933 2021 GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Dinsdag 6 dezer is het 50 jaar geleden, dat de heer W. F. van der Reyden Sr In het perceel Nieuwe Rijn 53 een banket bakkerij oprichtte. De zaak breidde zich geleidelijk uit en na 24 jaar, dus in 1907 bleek het noodig naar een grooter pand om te zien. Dit vond de heer van der Rey den in het perceel Nieuwe Rijn 43. waar de welbekende zaak nog heden ten dage is gevestigd. De oprichter bleef daarna nog 15 jaar aan het hoofd van het bedrijf, doch droeg daarna de leiding over aan zijn zoon, den heer W. F. van der Reyden Jr., die in den loop der jaren verschillende verbeteringen aanbracht, maar overrigens de beproefde oude lijn volgde, waarlangs zijn voorganger de zaak tot stijgenden bloei had gebracht Hij werd daarin steeds trouw terzijde gestaan door zijn echt- genoote, die het hare tot het zakelijk suc ces heeft bijgedragen. Wij wenschen het echtpaar v. d. Reyden toe, dat hun winkel èn bij het publiek én in de Leidsche ban ketbakkerswereld nog vele jaren een goeden klank moge hebben. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt aan de koopers een aardige reclame ver strekt. Men moet zelf maar eens gaan zien, waaruit deze bestaat, 't Is zeker de moeite waard! GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS. Eindexamen 1ste groep. Geslaagd de dames: J. J. van Driesten, C. A. Hissink, A. M. van der Hoeven, J. B. C. Otto en A. J. Paats, allen alhier. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen steno-typen in de Ned. taal (130 lettergrepen per minuut), afgenomen door den Algem. Stenografen- Bond, slaagden: de dames J. W Hofman te Katwijk aan Zee, A J. Meyer. E. J. C. v. Zwieten en de heer P. P v. d. Voort. Lisse. Idem voor steno-typen in de Engelsche taal: mej. G. von Ronnen. Idem voor ma- chineschrijven: de dames B. Cancerinus, C. M. C. Bourgonje. M. A. de Bruyn. B. Dros—Van Nierop. Oegstgeest, M Verbij, G. P. de Vries, Warmond, en de heeren A. P. W. Scholtz, P. G. v d Voort, Lisse, allen leerlingen der Pontschool, Steen- schuur 14. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. LEIDSCHE ASTRONOMEN NAAR BRITSCH-OOST-AFRIKA. N. Z. H. T. M. Jaarl. vergadering van aandeelhouders. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en werden de balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1932 goedgekeurd. De winst- en verliesrekening sluit, met inbegrip van het nadeelig saldo over het jaar 1931 (f. 115.784 09), met een nadeelig saldo van f. 108.065.22. Dividenduitkeering heeft niet plaats (als vorig jaar) De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de heer jhr. dr. H. G. van Holthe tot Echten, werd herkozen. zal het vijftig jaar ge- ÜYfrnp WHZ/G OtOUgCllOOVLU XOUWU v5n «n mej. Maria Blansjc, wonende hou® i mstraat 7, zich in den onder - hun hu»e^ven> waarna op 20 Juni 1883 de revest werd voltrokken. Seiden zijn ben een ruisies reeds gepasseerd en heb- HeWWdtkzaam leven achter den rug. een henT bruidegom tengevolge van «enige jaren geleden overkomen I ongeval sinds gcruimen tijd niet meer in staat werk te verrichten, zoodat hij se dert dien gedwongen rust „geniet Uit hun huwelijk werden vijf kinderen ge boren, die hun ouders met een twintigtal klein* en twee achterkleinkmdeien ver blijdden. Zij allen zullen zich ongetwij feld beijveren om het gouden bruidspaar twee recht feestelijke weken te bereiden- Een onderhoud met Dr. C. H. Hins. Zooals wij reeds eerder meldden, zijn dr. C. H Hins, observator en drs. G. van Herk, hoofdassistent aan de Leidsche Sterrewacht, dezer dagen hier ter stede teruggekeerd van hun reis naar Britsch- Oost-Afrika. waar zij van 1931 af astrono mische waarnemingen hebben gedaan. Het doel van onze expeditie vertelde ons gisteren beridwillig dr. Hins was om langs een nieuwe methode met een daarvoor speciaal gebouwd Instrument te trachten een declinatiesysteem op te bou wen van de Noord- tot de Zuidpool en vrij van de tot heden bestaande fouten, welke het gevolg waren van atmosferische refractie en instrumenteele buiging Om die methode te kunnen toepassen was het noodzakelijk zoo dicht mogelijk bij de aardequator waarnemingen te doen en omdat deze dicht bij den horizon moesten geschieden, was het wenschelijk als waarnemingspost een hoog punt op aarde uit te kiezen. Mede op grond van meteorologische ge gevens viel de keuze op het Kenya-gebied in Britsch-Oost-Afrika, waarvan Nairobi de hoofdstad is. De expeditie vertrok in Juli 1931 der waarts en nadat ter plaatse een nader onderzoek was ingesteld, werd als waar nemingspost een heuvel uitgekozen, eenige mijlen verwijderd van het gehucht Equa tor en dicht bij den hoofdweg tusschen Nakuru en Eldoret. De Juiste plaatsbepa ling is 2 u. 22 min. Oosterlengte en 1000 Meter ten Zuiden van den aardequator. Ofschoon de ligging een tropische tem peratuur zou doen vermoeden, was dit allerminst het geval, want u moet niet vergeten aldus dr. Hins dat we 3000 meter boven den zeespiegel zaten en dus zoowel 's morgens als 's avonds de kachel noodig hadden. Nadat de plaats was bepaald, konden wij gaan bouwen. Dit ging ook zoo ge makkelijk nog niet. want eerst moest van den hoofdweg af een weg dwars door de wildernis worden gebaand, waar langs ons materiaal kon worden aange voerd Eerst werd" een zware betonnen plaat aangebracht ter grootte van 3X5 Meter: daarop verrezen twee betonnen en vervolgens twee baksteenen pijlers en daarop werden tenslotte onze voornaam ste twee instrumenten gemonteerd; te weten het nieuwe azimuth-instrument en I de Leidsche Zenith-telescoop om de juiste astronomische breedte te bepalen. Verder bestond ons instrumentarium uit een chronograaf, verscheidene chrono meters en een nog al uitgebreide radio- ontvanginrichting voor het dagelijks één- of tweemaal opnemen van de tijdsignalen van een der groote Europeesche sterre- wachten, waarvoor wij steeds op Bordeaux afstemden. Ten behoeve van de waarnemingen hadden we een eigen electrische lichtlei- dlng aangelegd. De stroom werd geleverd door een accumulatoren-batterij, welke op haar beurt weer geladen werd door een electromotor, die ten huize van onzen op eenigen afstand wonenden gastheer, een farmer, stond opgesteld. Half November 1931 konden wij met de eerste waarnemingen beginnen, waarvan wij er tot begin Maart 1933 met het azi muth-instrument ongeveer tweeduizend hebben verricht. De gemiddelde duur eener waarneming bedroeg circa 20 minuten. Collega van Herk deed in dien tijd eenige honderden waarnemingen met het Zenith- instrument. In verband met het feit. dat onze instrumenten zoo laag mogelijk bij den horizon moesten worden opgesteld, moest ook ons gebouwtje aan bijzondere eischen voldoen. Daarom construeerden wij een naar weerszijden met behulp van contra-gewichten afschuifbaar dak. ter wijl de houten zijwanden geheel konden worden omgeklapt. Al deze constructies waren evenwel zóó uitgevoerd, dat de stabiliteit der instru menten daaronder niet in het minste leed. Over de wetenschappelijke resultaten der expeditie kon noch mocht dr Hins zich uitlaten. Hoewel het jaar 1932 voor astronomische waarnemingen exceptioneel slecht was veel slechter dan de meteo rologische inlichtingen over dit gebied deden verwachten was zijn algemeene indruk gunstig. Er is bereikt, wat van deze expeditie verwacht mocht worden, vooral wanneer men in oogenschouw neemt, dat het hier betrof een experiment met een geheel nieuwe methode, welke in hoogste instantie bedoelde slechts een bescheiden schrede dichter te brengen bij de oplossing van het hoofdprobleem. NED. TENTOONSTELLINGSTRETN. De Nederlandsche Tentoonstelllngstreln. waarover al een en ander door ons gepu- -iliceerd is. komt Zaterdag 24 en Zondag 25 Juni alhier cn zal dan op het stations plein geplaatst worden, waar de rijdende ..expositie" te bezichtigen zal zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Meelfabriek „De Rijn" v.h. firma wed. T J. Bots, Utrechtsche Jaagpad 2, Leiden. Overleden commissaris L. A. Roo- zen, Den Haag, dd. 9 Mei 1933. POST EN TELEGRAAF OP 2DEN PINKSTERDAG. De wnd. directeur van het post-, tele graaf- en telefoonkantoor alhier brengt het volgende ter kennis: Op den 2den Pinksterdag zal het kan toor zijn opengesteld als op Zondagen. Er vinden op dien dag één briefpost- en een pakketpostbestelling plaats, in ver band waarmede de gelegenheid tot afha ling van correspondentie, zooals die op Zondag bestaat, op den 2den Pinksterdag niet wordt gegeven. De buslichting vindt plaats als op Zon dagen. DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater. Carl Schentröm en Harald Madsen. in de film Pensiongas ten" Pat en Patachon en in de wandeling Watt en Watt vieren voor de pauze groote triomfen en doen de zaal door hun koddige avonturen en onverstoorbaar kal me gezichten daveren van het lachen. Het fiension ..Kolendamp" waar vasten de grootste maaltijd ls. Is dan ook voor deze komische Denen een bij uitstek geschikte omgeving! In de tot in alle onderdeelen fijn ver zorgde filmKalserwalzer" doet Martha Eegerth ons weder genieten van haar spel en zang Zij wordt hierin oa bijgestaan door Willy Eichberger Paul Hörtiger, Hansi Niese en de schier onmisbare Szóke Szakall De film toont ons een snel ont vlambaren ouden graaf (Paul Hörbiger), die echter zeer te lijden heeft van zijn zoon (Willy Eichberger) die telkenmale als papa weer een verovering heeft ge maakt en van olan ls te trouwen het geen gemiddeld enkele malen per week schijnt te geschieden opduikt en de vermeende aanstaande echtgenoote van zijn vader van het terrein doet verdwijnen! Tenslotte verovert Mlzzi. een kellnerin, (Martha Eggerth) èn het hart van den zoon èn dat van den vader; die wanneer het jon ze paar getrouwd ls geen last meer zal kunnen ondervinden van zoonlief en naar eigen believen zal mogen huwen. Daarnaast staat de figuur van den Boeda- pester fabrikant Leitner (Szöke Szakall). die alle moeelijke moeite doet om den keizer te zien en daardoor de film on- vroolljkt met onbetaalbare, oergeestlge scènes. Luxor-Theater. Aan de Duitsch spre kende film .Titanen der lucht" schijnt vrijwel de geheele Amerikaansche lucht vloot te hebben medegewerkt, 't Is een verbazingwekkend en overdonderend schouwspel! Vanaf het groote moederschip der marine vliegen de toestellen af en aan men ziet ze bij tientallen tegelijk duikelen en wenden en glijden door het luchtruim en de vermetelheid der onver schrokken piloten brengt een adembe klemmende sfeer, die gelukkig meer dan eens door een geestiee noot in het dra matische verhaal wordt onderbroken Wallace Beery heeft gestalte en voorko men mede om de hoofdrol te vervullen van den ruwen zeeman van goeden Inborst, die uit naijver een jongeren collega op zettelijk in moeilijkheden brengt om hem later ten koste van eigen leven te redden Met onmiskenbare bekwaamheid teekent Beery den norschen en toch pocu- lairen ..Windy" te voeten uit en zijn merk waardige zeemansfllosofie en ongezouten humor veroorzaken orkanen van vermaak. Heel sterk spel geeft hij tenslotte bij zijn laatste vlucht als hij alles in de waag schaal stelt om twee gewonde kameraden te helpen Titanen der lucht" ls In haar genre één der best gespeelde en fraaist geregisseerde films van het laatste jaar. waarin, naast Wallace Beery. onder meer Clark Gable Conrad Nagel en Do- BINNENLAND Rede van dr. Colijn in de Tweede Kamer: sterke bezuiniging en nieuwe be lastingen. (Pari Overzicht 4e Bladl. De weclde-vcrtcrinesbelasting wordt op genomen in het ontwerp-omzetbela-sting. (Binnenland 4e Blad). Overzicht der Noordzee-visscherij van Januari tot en met Mei. (Binnenland. 4e Blad). Te Den Haag is, 44 jaar oud, overleden de bekende gymnastiek-lceraar en leider der Olympische dames-ploeg, A. van Zand vliet. iSport, 3e Blad). Twee vliegtuigen te Soesterberg vernield. (Gemengd, 3e Blad). Auto te Bergen-Binncn op schoolkinde ren ingereden; één zwaar en vier lichtge wonden. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND De Transfer-conferentie te Berlijn be ëindigd. (Bultenl. Ie Blad). Chamberlain over de Economische We reldconferentie. (Bulten!.. Ie Blad). De wet op de religieusc orden in Spanje bekrachtigd. (Buiten! Ie Blad) Ernstig spoorwegongeval in Bosnië. (Bultenl Gemengd 3e Blad). Een fabricksontnïoffing in Californic eischt 20 dooden. (Tel.. Ie Blad). rothy Jordan hun medewerking verleenen. Een film van een dikwijls scherpe reali teit die een bezoek aan het Luxor-Theater volkomen waard ls. Er ls een Interessant bijprogramma met een geestige klucht „De Prinses en de loodgieter" vóór de pauze. Casino-Theater. „Kameradschaft" is een film van een heel bijzonder genre, welke de volkenverbroedering in beeld brengt en onder 't buitengewone vakman schap van den kunstenaar Pabst tot stand is gekomen. In sobere verteltrant stel t hij de Dultsche mijnwerkers In de Dultsche mUnen en hun Franscbe collega's ln de Fransche kolengangen tegenover elkander.; doch dan heeft er eensklaps een ontplof fing plaats in de Fransche mijn. De Duit- schers kennen nu geen landsverschll meer en snellen hun Fransche broeders te hulD. In een beklemmende snanning volgen de beelden elkander od totdat tenslotte de Fransche geredden hun Dultsche redders verbroederd naar de grens terugbrengen, waar aan den eenen kant Grenze" en aan den anderen kant „frontlère" staat te le zen. maar de mijnwerkers kennen die grenzen niet Voor hen blijven mijnwer kers mijnwerkers van welke nationaliteit ze ook zijn Een Drachtig eDos van de broederschap der volkeren is dit kunstwerk. „Kamerad schaft" dat eerlijk en diep menschelilk ls en niet nalaten zal indruk te maken. Zulke films ziet men graag voor een tweede maal. In 't verdere programma loopt „Onder de roode lantaarn" een spannende film. De voornaamste twee instrumenten waarmede dr. C. H. Hins en drs G van Herk in Britsch-Oost-Afrika hun astronomische waarnemingen verrichtten nl 't zenith- en azimuth-instrument, waaraan wij hierboven een artikel wijden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1