Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 3 Juni 19; FINANCIEEL OVERZICHT. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. ZIJ: D Iaat me aan de zee denken HIJ: Wild. romantisch ontemoaar.... ZIJ Nee, maar u maakt me draaierig (Humorist) Pech voor die twee kerels, om met dien slaap wandelaar te moeten kampeeren, want ze durven hem niet wakker te maken en hij neemt gewoonlijk de tent mee. (Humorist) Ik heb zoo'n Idee, dat dat Tsjaikowskv is. Is dat alles Wij hebben glstera ond Barcelona gehad. (Köln. Hl.) fcv. Vrouw: Piet, liefste, zit mijn rugzak recht? (Humorist) Een van onze reizigers heeft de vorige week nog een order van tweehonderdduizend gulden geboekt Schep niet zoo op t Is heusch waar Ik zal le de herroeping laten zien (London Opinion) Man (tot z'n zenuwachtige vrouw): „Werkelijk Allee, het is verschrikkelijk met le Je vraagl me om Je ergens heen mee te nemen waar le niet de kans loopt door auto's overreden te worden en nu ben Je nog niet tevreden." (Happy Mag.) Transferbesprekingen te Berlijn - Rente betaling op Duitsche obligation op geblok keerde rekening - Dc goudclausule in Amerika officieel buiten werking gesteld - Gunstiger stemming voor binnenlandschc obltgatiën - Nieuwe hausse op de aan- deelenmarkt - Rendementsmogelijkheden van aandeelen Philips Bevredigend jaar verslag der Koninklijke Petroleum Mij. Te Berlijn worden thans besprekingen gehouden, van welker resultaat het zal afhangen, welke offers van houders van Duitsche obllgatiën zullen worden ge vraagd. Of juister is het misschien te zeggen, „welke offers aan deze houders zullen worden opgelegd". Immers zelf zullen de obligatiehouders, die hun geld middelen ter beschikking van de Duitsche openbare lichamen en ondernemingen hebben gesteld, weinig in te brengen hebben. De besprekingen worden gevoerd tusschen de Duitsche autoriteiten, de bul- tenlandsche bankinstellingen, die credie- ten op korten termijn in Duitschland heb ben uitstaan, en de buitenlandsche emlt- tenten van Duitsche leeningen, terwijl ook andere vertegenwoordigers van obli gatiehouders, ter behartiging van hun be langen, zl)n uitgenoodigd. Tot de Neder- landsche delegatie b.v. behooren o.a. eenige leden uit de „Commissie voor de Fondsen", welke door de Vereeniglng voor den Ef fectenhandel te Amsterdam is benoemd. In werkelijkheid is het karakter der conferentie echter van zoodanigen aard, dat de „behartiging van de belangen van obligatiehouders" zich op zijn hoogst daartoe zal kunnen beperken, dat de eene groep van crediteuren niet boven een andere groep bevoorrecht zal worden. In principe stond echter reeds vóór den aan vang der Conferentie vast,, dat de obli gatiehouders zullen moeten berusten in het „transfermoratorium", dat door de Duitsche autoriteiten wordt opgelegd. Van Duitsche zijde is er van den be ginne af aan de nadruk op gevestigd, dat de besprekingen slechts van „Informatie ven" aard zijn, d.w.z. dat de Rijksbank zal verklaren, welke maatregelen zij denkt te zullen nemen, om ter bescherming van den Mark, het overmaken van gelden naar het buitenland voor rente en aflossing van leeningen, te verbieden. Op de confe rentie zijn dan ook niet eens de lichamen en ondernemingen, die de leeningen In het buitenland hebben opgenomen, vertegen woordigd. Het doet er ook niets toe. of men een obligatie bezit van een lichaam als het Duitsche Kali-syndicaat, dat uit de opbrengst van zijn verkoopen uit het buitenland meer dan voldoende buiten landsche betaalmiddelen ontvangt voor het nakomen van zijn leeningsverplich- tlngen, dan wel af men houder is van een obligatie van een of andere Duitsche gemeente, die met financieele moeilijk heden te kampen heeft en in het geheel geen inkomsten in buitenlandsche valuta heeft. Over de hoofden van gefdnemers en van geldgevers heen benaalt de Rijks bank. wat het Duitsche Rijk in zijn geheel aan buitenlandsche deviezen wil en kan missen voor betaling van rente en aflos sing op in het buitenland opgenomen leeningen, onverschillig door wie. Bij den aanvang der Conferentie heeft Dr. Schacht nog eens een uitvoerige uit eenzetting gegeven van de oorzaken, die tot den huldigen toestand hebben geleid. Behalve op de fatale gevolgen van het vredesverdrag wees hij hierbij ook op de belemmering van den uitvoer uit Duitsch land, door de afsluiting der grenzen van verschillende staten. Over het eandeel van Duitschland zelf ln deze politiek van economisch chauvinisme, dat in het toe nemende autarkische streven ln Duitsch land in zoo sterke mate tot uiting komt, heeft dr Schacht wijselijk gezwegen Hoe dit zij, men staat thans voor de ongelukkige omstandigheid, dat de goud en deviezenreserves der Duitsche Rijks bank zoo zeer zijn ingekrompen, dat de dekking der bankbiljetten nog slechts 8"/o draag:. Dat deze ongunstige positie tot dusverre nog nauwelijks tot uiting is ge komen in den koers van den Rijksmark, die zich op een niveau van circa 58 cent beweegt, is alleen daaraan toe te schrij ven, dat het geldverkeer met Duitschland zoo sterk aan banden is gelegd. Wanneer het geld vrijelijk uit Duitschland zou mo gen worden uitgevoerd, zou de Mark in een ommezien een buiteling maken, die de koersdaling van den dollar waarschijn lijk verre in de schaduw zou stellen. In werkelijkheid is de Mark reeds thans aanzienlijk in waarde gedaald. De „Sperr- marken". dat zijn die, welke op grond van de reeds bestaande voorschriften niet uit Duitschland mogen worden geëxporteerd en alleen, en dan nog zelfs in beperkte mate, op bepaalde voorwaarden voor transacties in Duitschland zelf mogen worden aangewend, worden tegen een prijs van circa 30 cent verhandeld. Het ligt in de bedoeling, de rente en aflossing der buitenlandsche obligatiën ook, geheel of ten deele in zulke „Sperrmarken" te voldoen. Daarnaast is er een plan opgedoken, om in plaats van deviezen voor rente en aflossing in Marken lui dende obligatiën te verstrekken, die in het buitenland verhandelbaar zou den zijn. Het is intusschen de vraag, of het mogelijk zou zijn. in het buitenland een markt voor zulke obligatiën te vinden; in elk geval zouden zij ongetwijfeld met een aanzienlijk disagio worden verhandeld, tot tijd en wijle de algeheele toestand in Duitschland mocht verbeteren. In hoe sterke mate ons land bij de z.g. „Transferquaestle" van Duitschland is be trokken, blijkt wel daaruit, dat van het totale bedrag der Duitsche buitenlandsche schuld ad 19'/i milliard Mark niet minder dan 3.4 milliard op rekening van Neder land komt, waarvan 1.87 milliard bestaat uit leeningen op korten termijn, en 1.56 milliard uit credieten op korten termijn. Hoewel het reeds lang te voorzien was, dat het tot 'n stopzetting der overmaking van rente en aflossing op Duitsche leenin gen zou komen, hebben de koersen dezer leeningen toch nog den invloed onder vonden van den aanvang der „transferbe sprekingen'' en de d.»ar gedane mededee- lingen. Na een verdere koersdaling viel later eenig herstel te constateeren. Behalve voor Duitsche obligatiën was de stemming gedurende het grootste deel der afgeloopen week ook gedrukt voor Amerl- kaansche en andere in dollars luidende leeningen, op de verdere koersdaling van den dollar en de indiening van 'n wetsont werp in de Ver. Staten, waardoor de goud clausule buiten werking wordt gesteld. Hoewel tot dusverre de goudclausule toch reeds niet was toegepast, zoodat de aan neming van het wetsontwerp slechts een formeele bevestiging van een reeds be- staanden toestand is, heeft de weinig elegante wijze, waarop de Amerikaansche regeering zich aan eenmaal aangegane verplichtingen onttrekt, doch een zeer Pijnlijken indruk gemaakt. Het rechtsge voel wordt ln den laatsten tijd wel op een zeer zware proef gesteld. Op de binnenlandsche beleggingsmarkt was de stemming goed prijshoudend tot vast. vooral voor staatsobligatién. De directe vrees voor inflatie hier te lande is wel geheel verdwenen. Eenerzijds hebben de beschouwingen in het jaarverslag van de Neerlandsche Bank hiertoe het hunne bijgedragen, aangezien mr. Trip hierin nogmaals op ondubbelzinnige wijze bet inflatie- en het reflatiestreven veroordeelt, en wijst op de noodzakelijkheid van de wederinvoering van den gouden standaard in de landen die hun ruilmiddel losge maakt hebben van het goud. Wel legt ook mr C)p 'n zijn jaarverslag den nedruk op het verband dat oos'aat tu; t( her de valuta en de staatsfinancisn, waarbij hij wijst op het groote belang van het ir orde brengen van de staatshuishou ding. Maar Juist aiorop aarsluitend Mvam Cc leiklaring van de nieuwe. Neieriand- sche regeering, waaruit duidelijk de wil spre> kt het niveau van d. staatsbu.-h.ui- ding te verlagen en niet voor vergaande bezuinigingsmaatregelen en invoering van nieuwe belastingen, terug te schrikken. Ook deze ve'-klaring reeft op dt beurs een gun stiger indruk gemaakt. Ondanks het Veidwijnci. van de vrees voor inflatie hier te lande heeft de aan- deelenmarkt te Amsterdam in de afgeloo pen week een hausse te zien gegeven, van nog veel grootere afmetingen dan die, welke in de voorafgaande weken was inge treden. Een werkelijk stevige basis vooi deze sprongsgewijze koersstijging is niet aan te wijzen. Hoofdzakelijk vaart men hierbij ln het kielzog van Amerika, waar de inflatieroes weer hoogtij heeft gevierd. Een der Amerikaansche inflatie-gevolgen is een aanzienlijke stijging der prijzen op de productenmarkten, niet slechts uitge drukt in gedeprecieerde dollars, maar ook ln goud omgerekend. Of men hierbij te doen heeft met een verschijnsel dat zich. wanneer de inflatie injectie een keer heeft uitgewerkt, zal weten te handhaven, is de vraag. In elk geva! kunnen verschillende ondernemingen profiteeren van de hoogere, thans geldende prijzen. Dit is bv. het geval met de Ned. Indische rubberondernemingen, die dan ook sterk in koers zijn gestegen. Hierbij moet worden opgemerkt, dat de prijsstij ging voor rubber, behalve aan de dollar- depreciatie, ook moet worden toegeschre ven aan de nieuwe plannen tot beperking der productie, al zijn deze nog niet in een vergevorderd stadium gekomen. Suikeraandeelen trokken ook groote, voornamelijk, speculatieve, belangstelling De verbetering van den suikerprijs te New York zal. wanneer zij aanhoudt, ook tot een stijging der verkoopprijzen van de Nivas, de verkoopcentrale voor Java-suiker moeten leiden en deze mogelijkheid wordt thans in de koersen verdisconteerd. Vooral in aandeelen Handelsver. „Amsterdam" nam de koersstijging een sinds lang niet meer gekenden omvang aan. Op één dag bedroeg de koerswinst 6 op den daarop volgenden dag weer 14 Natuurlijk kon de geheele koersstijging niet behouden blijven, doordien winstnemingen een druk uitoefenden. In de industriëele afdeeling ging het nauwelijks minder levendig toe. Hier gaven aandeelen Philips den toon aan, eveneens met een sprongsgewijze koersstijging. Het deze week betaalbaar gestelde dividend van 6 kon gemakkelijk ingehaald wor den, waarna de koersstijging nog verderen voortgang maakte al kon deze niet geheel worden gehandhaafd. De uiteenzettingen in de jaarvergade ring van Philips hebben weinig nieuwe gezichtspunten geopend. De directie ging in op eenige punten, die door critici van het verslag waren opgeworpen, waarbij zij mededeelde, dat het koersverlies, dat ditmaal ten laste van de exploitatiereke ning is gebracht, f. 400.000 heeft bedragen. Bij de behandeling van de statuten wijziging, die de terugbetaling op de aan deelen van f.250 per stuk omvat, heeft zich een uitvoerig debat ontwikkeld met een aandeelhouder, die een voorste) had Ingediend tot verhooging van het pri maire dividendpercentage, waardoor het aan aandeelhouders op het in normale waarde verminderd aandeel uit te keeren winstaandeel niet zou veranderen. Het voorstel werd verworpen, nadat het be stuur zijn afwiizend standpunt hierop nader had toegelicht Wij merken in dit verband op. dat de rendementsmogelijk heden voor de aandeelen. welker nominale waarde thans tot f. 750 wordt verminderd, vermoedelijk niet zooveel geringer ziln dan op de vroegere aandeelen van f 1000. Immers is Philips in het laatste jaar niet in staat geweest, het bedrag, dat thans voor de terugbetaling wordt aangewend, in het bedrijf aan te wenden, terwijl op zulke liquide middelen evenzeer een noe menswaardige rente kan worden gemaakt. De winst van het concern zal dus door de onttrekking van het op de aandeelen terug te betalen bedrag niet veel vermin deren en de aandeelhouders zullen een evenredig deel hiervan ontvangen. Aandeelen Koninklijke Petroleum kon den eveneens een aanzienlijke koerswinst boeken. Eerst deed zich hierbij naast de factoren van algemeenen aard de gunstige invloed gevoelen van berichten uit de Ver. Staten, waaruit bleek, dat natuurlijke oorzaken, n.l. het doordringen van water in eenige honderden petroleum- bronnen in het rijke Oost-Texasgebied, de zoo zeer gewenschte productie-verminde ring bevorderen. Later in de week ging van het toen gepubliceerde jaarverslag een stimuleerende uitwerking uit. Blijkens dit verslag is de productie der Koninklijke Shellgroep weliswaar, als gevolg van de vrijwillig toegepaste productiebeperking, ca. 10 millioen beneden die van 1931 ge bleven, maar de uitkomsten van het be drijf zijn niet bij die van het vorige jaar ten achter gebleven. De netto-winst heeft f. 28.30 millioen bedragen, tegen f. 27.91 millioen vorig jaar. Ook ln het afgeloopen jaar is men niet voor koersverliezen op Ponden gespaard gebleven; de Koninklijke heeft dus geen gevolg kunnen geven aan haar voorne men, om de f. 11 millioen, die het vorige jaar aan de reserve waren onttrokken tot dekking van een deel van het koersverlies, weer aan te vullen uit de winst als ge volg van een eventueele stijging van het Pond. Men zal zich herinneren, dat de Koninklijke, bij de Ponden, die als gevolg van bedrijfstransactie reeds in haar bezit waren, aan het eind van het vorige jaar nog een belangrijk bedrag aan Ponden had bijgekocht, in de hoop, door een koersverbetering van het Pond de gele den verliezen te kunnen dekken. Deze valuta-speculatie heeft niet de verwachte resultaten gebracht; doordien het Pond opnieuw in koers is gedaald, moest een verder koersverlies geboekt worden van f. 6'/i millioen. De kaspositie van de Koninklijke Shell groep is nog krachtiger dan in hetvoriee jaar. De liquide middelen in verschillende munteenheden, waaronder begreoen be leggingen in obligatiën, schatkistpapier enz. bedroegen begin Mei j.l. berekend tegen de koersen van dat tijdstip het equivalent van meer dan 51 millioen Pond Sterling, gelijk aan f. 422.80 millioen tegen f.343 millioen in het vorige jaar. Het verslag bevat geen mededeelingen over de gevolgen van de depreciatie van den dollarkoers voor het bedrijf in zijn geheel. Aangezien de Koninklijke Shell groote verplichtingen in dollars heeft uit staan, zal zij hieruit aan den eenen kant zeker voordeel trekken, te meer wanneer zij inderdaad de goudclausule niet mocht toepassen. Of zij tot dit laatste, voor zoo ver dollar-obligatiën Koninklijke en Ba- taafsche in Nederlandsch bezit betreft, kans zal hebben, zal door den Nederland- schen rechter worden uitgemaakt in een proces, dat binnenkort aanhangig zal wor den gemaakt, en welks resultaat van principieele beteekenis zal zijn, ook voor andere dollarobligatiën van Nederlandsche debiteuren. De andere afdeelingen der beurs hebben zich bij de algemeene stemming aange sloten; er trad een scherpe koersstijging in. die slechts ten deele later te loor ging. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4°/o Nederland 1933 97 3/4—98'/-. 4'/»»/o Ned-Indië 86 3'4- -89 5/8. Dawesleening 43'/-- -42'/!42 7/8. Youngleening 37 11/16—34 1/4—36 3/8. 4»/o Kon. Petroleuro 78'/s7677. 6°/o Pruisen 32 3/8—29 Ned. Handel Mij 661/4—701/4—691/4. Ned. Ford 147'/i—141—147'/i. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Volgens oude gewoonte werd er vrwgi aan het personeel van de boeren hier i de omgeving tijdens de groote voorjaa lammerenmarkten een dagje vrijaf gqe ven om aan de lammerenmarkt een üt zoek te brengen en zoo kon men ln ra ger jaren menig jong paartje (meidem knechten) uit de boerenbedrijven 5 aantreffen en werd er door deze joql 's middags nog een beetje nagefuiï! langen tijd was evenwel met deze trÜ gebroken. Gistermorgen echter zagen1 hier weer een 4 tal jongelui, „stijfs armd" tusschen de lammerenhokken 51 reeren. Dit ontging niet aan de anis boeren en men wees er dan ook op, dat f nog een stuk traditie was uit den goeii ouden tijd. En met recht. Dat was nog ti den tijd dat het marktleven in alle ni voortgang kon hebben, toen men nog t» het veege lijf behoefde te bergen, zooii nu wanneer men even buiten de voetpa den treedt, groote kans maakt onder ara of electrische tram te geraken. Uit den tijd dat de boer nog person» kon betalen en zijn weideloammeren kocnj met bijna 100 t>ct. zekerheid er f. 5 a tl weidgeld mee te verdienen en alzoo eet groot deel der pacht of hypotheekrente mee te voldoen. Doch ook met deze - laatste traditie is gebroken door oen crisis en we hopen dat het tweetal ouder- wetsche jonge paartjes dat gisteren een oude recht weer verkrijgt dat hij zijn loon symptoom moge zijn dat ook den boer tie- cud erecht weer verkrijgt dat hij zijn lood krijgt voor de zorgen aan zijn Jonge weidelammeren. Eenige jaren is daar oir geld op toegelegd. Gisteren was er echter op de schapen- afdeeling wat beter handel, dank zij dai België weer gelegenheid tot invoer had ge geven. Voor enkele groote slagersbedrij™ te Brussel, Antwerpen en Mechelen trouwe afnemers van onze markt, werd er gis teren, zij het op consent, weer een fun» kwantum gekocht. De prijzen waren da» ook wat beter en de aanvoer werd schoon geruimd. In het noorden des lands - Leeuwarden en Zwolle deelde men deze gunstige jjositie nog niet, doch men mist daar ook de kwaliteit die de expor teurs voor deze afnemers noodig Op de afdeelingen gebruiks- en weioe- vee was het voor de melkkoeien een bui tengewoon stille handel en moest er aw de kooplieden verlies worden genome Weidevee ook flauw, doch er was hien tenminste nog een beetje omzet, up slachtvee-afdeelingen was er evenwei e goede vraag. De voorraden werden alles plaatst, op eenigszins vastere pruso» Nuchtere en vette kalveren met iu handel, lagere prijzen en ook ln de va kens was de handel allesbehalve bevreo gend. De prijzen voor magere mestvars flauw en biggen overtuigend lager. VAN DER s' Philips Gloeilampen 1571/!l®-' 160V- ex div.—170—162'/!. Unilever 95 1/4—100 1/4—98'/!. Kon. Petroleum 159'/i171 Amsterdam Rubber 79'/!90'/.--- Bandar Rubber 55—69 -68 1/4. Oost Java Rubber 91 1/4103. Ned Scheepvaart Unie 59 3/4—63-u Vorstenlanden 42 5/85349 3/4. g j Handelsver. .Amsterdam" 212'/» —229'/i. Javasche Cultuur 139—150—141 Dell Batavia Mij 143-150—146' Deli Mij. 134'/»—148-142. Ngredjo 153—170—164V».

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 14