4ste Jaargang DONDERDAG 1 JUNI 1933 No. 22454 STADSNIEUWS. Het nieuwe Inlichtingen-Bureau van V V V. Het voornaamste Nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENIIEN: Cts. oer regel foor advertentlèn uit Leiden eD plaatsen ar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle nitere advertentlèn 35 Cts per regel Kleine Advertentlèn itsiultend OU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts i) een maximum aantal woorden van 30 ncasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van eleven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2 35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. JUBILEUM I. J. VAN EGMOND. eden was het vijl-en-twintig Jaar ge- -n, dat de heer I. J. van Egmond in 'zt trad bij de firma M. van Essen, traat 37. j werd hedenmorgen met zijn familie haald en ten huize van zijn patroon telijk ontvangen. ierna werd hij toegesproken door den B Th. van Essen die den iub'iaris lede en hem als blijk van waardee- èen fraai souvenir aanbood, p het smaakvol versierde atelier werd 1 door het gezamenlijk personeel een M cadeau aangeboden. Hierna bleef nog geruimen tijd gezellig bijeen, '1 de jubilaris verder in de gelegen- werd gesteld den dag verder in hui ken kring te vieren, r beslaat hedenavond nog gelegenheid 1 jubilaris te comolimenteeren van 9-10 in huize Feenstra, Rapenburg 13. T N.V. v.h. ZAALBERG Zn. ilf vergadering van aandeelhouders. i de gisteren te Amsterdam gehouden meene vergadering van aandeelhou- werd de balans en verlies- en winst- ning goedgekeurd. volgens rooster, aftredende commis- de heer mr. A. F. van Hall, werd bij smatie herkozen, t het jaarverslag der directie blijkt, de exploitatiewinst over het boekjaar (1 April31 December) f. 41.264.64 -g. na afschrijvingen en reservee- bedraagt het saldo der winst 17 42 •loten werd geen dividend uit te kee- en het saldo naar nieuwe rekening t te brengen. reorganisatie geschiedde op regel de wijze, geheel volgens de plannen is thans nagenoeg voltooid, fabriek was goed van orders voorzien, k gedurende het thans looDende jaar kwamen de opdrachten bevre- "nd binnen, zoodat de fabriek voort snel op voile capaciteit werkte, terwijl laatste weken met dubbele ploegen en mi gedeelte van het bedrijf in continu dt gewerkt. daling der wolprijzen zette zich in 1 voort, doch schijnt thans tot staan zijn gekomen. e balans per 31 Dec jl. vertoont de vende posten; 'bet: Gebouwen en terreinen (na "hrijving) f. 194 153.93machines (na "hrl f. 142.837.74: meubilair f. 100: /raden wol enz. f. 108.651.19: Debiteuren "257.98: Kas f. 520 92: Kassier plus giro 36 747.55vooruitbetaald of tegoed 1 169 05: totaal f. 523 818.44. edit: Aandeelenkonitaal f. 750 000' af eplaatst f. 525.000, in portefenhle "5 000 f. 600.000. blijft f. 150 000: 'lgatieleening f. 330.000: Reserve dubl- debiteuren f. 4700: Crediteuren 21005 89; Loopende interest en onkosten 12 805 13; saldo winst f. 5307.42; Totaal 523 818 44. De winst- en verliesrekening 1 Maart J December 1932 ziet er als volgt uit: Debet: Interest f 17.838 48: Reorgani- tiekosten f. 737.11; Reserve dubieuse i'euren f. 68 18: Afschrijving gebouwen mach. f 19 680; saldo winst f. 5307.42; «al f. 43 631.19. Credit: Batig saldo der exploitatie- kening f. 41.264.64; idem Exploitatie jnzen f 1656,13: Biizondere baten na hek lasten van vóór 1 Maart 1932 ,710 42; Totaal f. 43.631.19. academische examens. O'Viaej voor het doctoraal examen In- •rh recht de heer R. J. Beer (Leiden). het nieuwe inlichtingenbureau i der v.v.v. Een fraai gebouwtje. Hedenmiddag is het nieuwe inlichtin genbureau der Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer op het Sta tionsplein nabij den overweg in gebruik genomen Was het oude houten gebouwtje reeds lang te klein en werd een uitbreiding van de aangrenzende fletsenloods steeds dringender, het ontbreken van een ge schikte gelegenheid om het nieuwe bureau te plaatsen was oorzaak, dat de plannen eerst thans ten uitvoer zijn gebracht. Dank zij de bemiddeling van de Noord-Zuidhol- landsche Tramwegmaatschappij kon van de Nederlandsche Spoorwegen een gedeelte van het bij eerstgenoemde maatschappij in gebruik zijnde terrein tusschen de spoorlijn en „Zomerzorg" worden gehuurd. De heer Buurman heeft zich op lofwaar dige wijze van zijn taak er een modern gebouwtje te plaatsen gekweten; want reeds van verre valt èn door vorm èn door kleur het ovale, door een breeden over stekenden rand afgedekte bureautje op, terwijl bij avond de verlichte letters V.V.V. de aandacht der voorbijgangers zullen trekken. Ook inwendig werd een fraai ge heel verkregen en wel voornamelijk door de frissche in mozaikvorm aangebrachte wandbetimmering van met cellulose-lak bespoten berken-triplex, waartegen de stemmig grijze plafond- en muurbekle ding van selotex scherp afsteekt, terwijl een decoratieve in zwarte tegels uitge voerde nis een even fraaie als onmisbare afsluiting vormt. Voor de bespreking van priyé-reizen heeft men de beschikking over een door glas afgeschoten kamertje, zoodat hierdoor niet de lijn van het geheel werd verbroken en tevens aan het doel werd beantwoord. De verschillende in een inlichtingen-bureau der V.V.V. onmisbare prospecti en gidsen vonden onder de ruime langs de geheele voorzijde aangebrachte étalages een uitstekende ligplaats, terwijl bovendien de ruime toonbank nog ruimte tot uitstallen biedt. De moderne, matblauw gelakte, stalen meubelen voltooien het interieur. Onder architectuur van den heer B. Buurman werd de bouw uitgevoerd door de aannemers German Turkenhurg en Oudenes te Alphen-aan-den-Rijn, de stalenraam-constructies zijn van de firma Braat te Delft en de artistieke wandbetim mering van de firma Eckhart te Rotter dam. In tegenwoordigheid van vele belangstel lenden o.a. vertegenwoordigers van het college van B en W. de Kamer van Koop handel alhier, de directie der N Z H.T.M en der Nederlandsche Spoorwegen en den voorzitter van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, den heer W, P. F. v. Deventer uit Den Haag heeft de voorzitter der afdeeling Leiden, de heer N. C. F. van Ginkel hedenmiddag met een korte rede het gebouwtje officieel ge opend. Na de verschillende aanwezigen welkom te hebben geheeten. herinnerde spr. eraan hoe het oude houten gebouwtie velen in verrukking bracht om zijn schoon heid en voor anderen een ergernis was om zijn leeliikheid! In de plaats daarvan is thans een frisch en modern gebouwtje ver rezen en straks als de rijwielloods klaar zal ziin en Zomerzorg in een nieuwe ge daante zal opriizen zal het Stationsplein een ander aanzien hebben gekregen. Har telijk dank bracht snr. vervolgens aan de Nederlandsche Spoorwegen en de N. Z. II. T. M. voor de verleende medewerking en aan het gemeentebestuur voor den ver leenden steun. Dan herinnerde snr. er aan hoe de eerste steen voor het inlichtingen- bureautje werd geleed door den oorsnron- kelijken Informateur, den heer Schar- wachter, die 1 Mei 1920 werd opgevolgd door mei. Schuvt Best. die thans reeds vele jaren dp trouwe medewerkster van het be stuur is en door haar grooten iiver en vriendelijke beiegening velen aan zich ver plicht heeft. Na den architect voor zijn ontwerp, de aannemers en verdpre uitvoer ders dank te hebben gebracht voor de schitterende wijze, waarop allen zich van hun taak kweten, verklaarde de heer Van Ginkel het inlichtingenbureau voor ge opend. uitvoerig schrijven, BEVESTIGING EN INTREDE Ds. DE WIT. Ds. J. de Wit te Leidschendam hoopt Zondag 16 Juli afscheid te nemen van de Ned. Herv Gem. te Leidschendam en Zon dag 23 Juli zijn intrede in deze gemeente te doen na bevestigd te zijn door ds. P. Hofstede van Leusden. llidsch drankweer comité De Blauwe Week. Evenals vorige jaren organlseeren de geheelonthouders vereenigd in het Leidsch Drankweer Comité alhier, deze week ge durende drie avonden op verschillende punten der stad straatpropaganda-bijeen- komsten. Maandagavond werd het woord gevoerd door den heer A. Martinus uit Den Haag en den heer A. Wepster uit Rotterdam. Beiden hadden 'n zeer aandachtig gehoor. Gisteravond werd een bijeenkomst be legd op de Voldersgracht, alwaar als spreekster optrad mevr. Geijs uit Amster dam. Vooraf werd een optocht gehouden, waarvoor de drankbestrijders om acht uur op de Kaasmarkt verzamelden. Vooraf gegaan door het mondharmonica-orkest „Bravo" werd met vlaggen en banieren onder groote belangstel'mg naar de Vol dersgracht getrokken De voorzitter van het Leidsch Drank- weer Comité, de heer H. Zunderman heette de aanwezigen van harte welkom. Het deed hem genoegen, dat ook in deze wijk zoovele menschen opgekomen waren om naar het woord van de geheelonthouders te luisteren en gaf vervolgens het woord aan de spreekster. Deze begon haar rede met op te merken, dat er onder haar gehoor wellicht eenigen zouden zijn. die tot zich zelf zeiden, is die drankbestrijding in dezen ernstigen tijd. nu zooveel problemen om een oplossing vragen nog wel noodlg. en dan beant woorden wij die vraag met een volmondig „ja!". Juist in een tijd van groote werkloos heid is activiteit meer dan ooit geboden. Want al ziet men tegenwoordig niet meer zooveel dronken menschen in de goot lig gen, er wordt nog onnoemelijk veel leed door den alcohol veroorzaakt. Bijna iede- ren dag wordt er door het Nederlandsche volk nog voor bijna een millioen gulden door het keelgat gejaagd. Een millioen gulden is niet zooveel in dien het uitgegeven wordt voor goede din gen, doch indien het omgezet wordt in drank is de ellende die er van komt on noemelijk groot. Zij haalde een voorbeeld aan uit haar werk. Van een vijfhonderd tal gezinshoofden is er ongeveer 850'o werk loos Onder deze menschen zijn vele jonge werkers, die heel graag zouden willen wer ken. maar er is eeen werk voor hen te vinden En toch zijn er onder die 85°'° nog mannen, die wanneer ze Vrijdags hun steun hebben ontvangen, er een deel van naar de kroeg brengen. Den menschen zelf mag men het niet kwallik nemen, doch wel de alcohol, die er de oorzaak van is. Het is onze heilige plicht mee te vech ten om dit kwaad uit de wereld te ver bannen. Spreekster eindigde haar vurige speech met den wensch dat vele menschen met de sleur zouden breken en een over tuigd strijder of strijdster zouden worden onder de blauwe vaan In de Oosterstraat werd het woord ge voerd door den heer Verkaaik. officier van het Leger des Heils. die sprak naar aan leiding van de bijbeltekst .Doet u zelve geen kwaad". Juist als officier van het Leger des Heils kon hij veel uit zijn werk vertellen. Jaren lang had hij in de Jordaan gewerkt alwaar hij de drankellende van nabij had gezien. Niet alleen in de groote bierpaleizen, welke men in de groote steden heeft, wordt veel geld aan de alcohol uitgegeven, doch ook in de kleine kroegjes waar de werkers komen. Zij doen niet alleen zich zelf kwaad, doch hun geheele gezin Vrienden, houdt uw stand hoog! Laat hij niet door de alcohol verloren gaan. En gij. ouders, weet dat de alcohol een van de oorzaken kan zijn, dat uw zoon of dochter, wanneer zij het volle leven ingaan, niet tegen de verleiding kunnen en door de drank ten gronde gaan. Uw plicht als vader of als moeder verbiedt u daarom reeds, de drank die daarvan de oorzaak is, te gebruiken. Ook hij wekte de aanwezigen op om zich in dienst te stellen van de mooie Blauwe beweging, die geen enkele kracht kan ont beren. De voorzitter bracht dank aan den spre ker. Het deed hem genoegen dat ook het „Leger des Heils" aan den drankstrijd in deze Blauwe Week meewerkte. leidsche spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Mei 1933) ingelegd f 533.474,06 en terugbetaald f. 450.427,14; 134 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 154 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.329 inleggers, inclu sief 1378 deelnemers aan den afhaaldienst, bedroeg einde Mei 1933 f. 8.375.139,18. In 4696 posten is in deze maand door i den afhaaldienst f. 13.387 ontvangen. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Sub-commissie ontwikkeling en ontspanning. De secretaris van de sub-commissie Ont wikkeling en Ontspanning van het Crisis comité. Y. Kuipers. Parkstraat 5a stelde ons ln de gelegenheid een kort overzicht te geven, van hetgeen In Lelden op dit terrein in het afgeloopen winterseizoen is gedaan. Het e'enige waarmede de werkloozen te helpen zijn is werk Helaas vermocht het comité niet dit vraagstuk op te lossen. Het aantal werkloozen vooral Jeugdige werkloozen is grootcr dan we vermoeden. Vele leugdigen bleven n.l. buiten de vak bonden en zijn zich ook nog niet bij de Arbeidsbeurs komen me'den. Voor tal van jongelieden en meisjes ls in het bedrijfs leven eeen rlaals te vinden wanneer zij eenmaal de school hebben verlaten Velen, die een vakschool hebben doorloopen kun nen evenmin in het productieproces wor den oogenomen. Eik plan dat deze jongeren voor de toe komst maken wordt stuk geslagen door de wetenschap, dat ze eeen werk hebben en in den eersten tüd niet zullen krijeen Voor dit gemis aan vertrouwen hebben de oude ren de ionreren te heioen. We hebben te trachten de werkloozen voor ondergang te behoeden In samen werking met gemeente- en landsbestuur dient dit werk met kracht te worden aan gepakt. Een schakel hierin ma» het werk van het subcomité genoemd worden dat sinds geruimen tijd bez'g ls verschillende cur- su::en te orraniseeren van welk werk de secretaris van het comité vervolgens en- ke'e nad? e mededee''nren wilde doen. Niet minder dan 300 cursisten hebben dit winterseizoen reeds aan het werk deel genomen, Gemeenteraad en Ged. Staten hebben hun goedkeuring eehecht aan de Ingediende ontwerpen ter bestrijding van gemaakte kosten. De gehouden cursussen waren Ingericht voor t mmerlieden schilders smeden elec- trlciens metselaars handels- en kantoor bedienden. in exolosie-motoren en auto- geen-!asscb»n Deze cursussen werden ge durende vijf dazen oer week in ochtend- of middaguren gehouden Een cursus voor chauffeurs is In voorbereiding. Verder zün «edert de oprichting van het comité oo 30 December 1931 vier ontspan ningsavonden gehouden aangeboden aan werkloozen en leden hunner gezinnen, voor welke avonden het gemeentebestuur het comité de vriie beschikking gaf over de Stadsgehoorzaal. Het sub-comité bestaat uit de navolgen de leden J W. Groot Enzerlnk W F. Lvklema H H Harmsen G J Fro«s p L. Hessing N Matolée, met Ruth J. Slezten- horst. A. J Vreeburg S, Wartnga. H J. A. M. v. d Ven. L. Robbers. L. Hendriks en Y. Kuipers, secretaris. op reis! Onder bovenstaanden titel heeft de N V. Leidsche Autoboxengarage een aantrekke lijke prospectus uitgegeven, waarin een overzicht is opgenomen van het reispro gramma voor het komende seizoen, zoo wel voor binnen- als buitenlandsche toch ten. HANDELSREGISTER RAVILK VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij Zuidsingel 66 Leiden Over leden commissaris P M Dekker 's-Gra- venhage. dd. 26'Mei 1933. Onze stadgenoot, de dansleeraar H. J. Visser is gisteravond met zijn partneiln mej. M. Geenjaar, naar Parijs ver.rokken, teneinde deel te nemen aan de wedstrij den om 't championnat official du monde de danse. welke wedstrijden van heden af tot en met Maandag worden gehouden. Naar ons nader blijkt, was het onge vraagd bij den Raad ingezonden plan voor den bouw van een stadhuis van den archi tect van Nieukerken te den Haag. Gistermiddag toen de inspecteur van politie 1ste klasse L D., op het balcon van zijn woning aan de Schelpenkade zat. hoorde hij plotseling brand roepen, terwijl hij op hetzelfde oogenblik rook zag komen uit een van de ramen van perceel Valdez- ■•traat 2, bewoond door den heer A. D. Hij begaf zich onmiddellijk naar de plaats van den brand en wist het vuurtje met eenige emmers water te blusschen De motorspuit behoefde geen dienst meer te doen. De brand is waarschijnlijk ont staan, doordat de heer D in bed liggende, een sigaret heeft gerookt De schade is gering en bleef beperkt tot eenlg bedde- goed. Z. heeft bij de politie aangifte ge daan, dat te zijnen nadeele een handwa gen is ontvreemd. Bij de politie is een onbeheerd ge vonden rijwiel te bevragen. In een gehouden vergadering van het Verbond voor Nationaal Herstel, afd. Lei den is in de bestuursvacature overste H. Rooseboom. benoemd overste F Treffers te Oegstgeest, terwijl het bestuur werd aangevuld met de heeren D. Cossée alhier en dr. P. van Dijk te Oegstgeest. BINNENLAND De Pers over de regeeringsverklarin* (2de Blad). De werkloosheid in twee weken met 10.500 verminderd (Binnenland, 3de Blad) De personeclformatie bij de posterijen; een protest van directeuren en commiezen (Binnenland, 3de Blad). In den oudrrdom van bijna 60 jaar is overleden de heer D. J. de Villiers, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Zuid-Afrika te 's-Gravenhagc (Bin nenland, 3de Blad). Onhoudbare toeHand bij de brug aan dc Koninrshavcn te Rotterdam; ongeluk op het nippertje voorkomen (Gemengd, 1ste Blad). BUITENLAND Naar verdaging der Ontwapeningscon ferentie te Gcnève (Buitenland, 1ste Blad) Het Vier-mogendheden-pact vlak voor de voltooiing? (Buitenland, 1ste Blad». Financieele maatregelen in België (Bui tenland. 1ste Blad). Een plan ter bestrijding der werkloos heid in Duitschland (Buitenland, le Blad) Huiszoekingen bij de Oostcnrijkschc Nazis (Buitenland, 1ste Blad). HOE LANG NOG? Bijna weer een ongeluk op dc brug over de Koningshaven. De N. R. Crt. schrijft: Gistermorgen heeft het maar heel wei nig gescheeld of op de brug over de Ko ningshaven te Rotterdam was weei een ernstig ongeluk gebeurd. Na het te water rijden van een auto, toen de brug ge opend werd, ls er al op gewezen, dat hekken noodig zijn om hen die de ver- keerssignalen niet zien of niet begrijpen tegen te houden. Gistermorgen zijn, terwijl de brug ge opend werd, twee fietsers de brug opgere den. Deze fietsers een dame en een heer, waren uit de van der Takstraat gekomen en stonden vooraan in de file, die aan de Prins Hendrikkade W.Z. was opgesteld, omdat de brug zou worden geopend. De verkeersagent bij den lantaarn gaf een sein, waardoor hij het verkeer dat van de Prins Hendrikkade WZ naar de Pr:ns Hendrikkade O.Z. moest, in de gelegen heid stelde over te steken. Dit teeken heb ben de fietsers verkeerd begrepen, zij dachten dat zij de brug over konden rij den, stapten op hun rijwielen en reden, voordat de agent bij de lantaarn hen kon tegenhouden, het brughoofd op. Op dat moment was de brug nog dicht, de fiet sers reden dan ook de noordelijke brug- klep op, toen de zuidelijke klep langzaam omhoog begon te gaan. De dame kon door een ruk aan haar stuur het rijwiel van dc noordelijke op de zuidelijke klep trek ken, omdat het verschil nog slechts cenlge centimeters was. De fietser, die achter haar reed, botste echter tegen de omhoog gaande klep, daar inmiddels het verschil tusschen deze en de nog stilliggende klep pl.m. 15 c M was geworden. De brug wachters, die de brugkleppen in bewe ging hadden gesteld, wisten toen nog net op tijd de machinerie te stoppen en de zuidelijke klep weer omloop te doen gaan, waardoor erger voorkomen werd Intusschen vestigt deze gebeurtenis er opnieuw de aandacht op, dat het moge lijk ls, door een misverstand ol door on bekend zijn met de signalen de brug op te rijden, terwijl deze geopend wordt Het moet dan ook dringend noodzakelijk ge acht worden, dat een voorziening getrof fen wordt, door het maken van hekken, voordat opnieuw een ernstig ongeluk ge schiedt, zooals onlangs toen een Dordt- sche auto hier 's avonds te water reed of voordat fietsers In de haven rijden, zoo als gistermorgen bijna gebeurd ls- SPAARBANKBOEKJES GESTOLEN. Uit een woning in de Frans Halsstraat te Amsterdam zijn twee spaarbankboekjes ontvreemd, waarop in totaal een bedrag van f. 2800 stond, terwijl tevens f 120 aan zilvergeld wordt vermist. het kano-ongeluk op het ijsselmeer. In de nabijheid van Elburg is thans ge vonden het lijk van den heer H. Stcke- lenburg uit Zwolle, die met zijn vriend, den heer Scheen uit Lochem tijdens een kano-tocht op het IJsselmeer sinds Za terdag 20 Mei j.l. werd vermist.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1