3 rook CHIEF WHIP de beste sigaret voor uw gezondheid LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 27 Mei IJ] BUITENLAND. LAND- EN TUINBOUW. mum Steunt met Uw het Leiflsch Crisis- qaven Comité. f0 DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Geneve. In strijd met de verwachtingen van een lang debat over het hoofdstuk vlootbepcr- king, zijn de discussies ter Ontwapenings- conlerentie reeds beëindigd. De Fransch-Engelsche en Fransch-lta- haanschc meeningsgcschillen op vlootge- bied zijn niet opnieuw ter sprake gebracht. De delegaties van Zweden, Finland, Po len, Roemenie, Spanje en Joegoslavië dienden een amendement in, dat deze staten het recht zouden hebben oude slagschepen door nieuwe te vervangen en dat zij tevens overeenkomstig het com promis van 1930 eveneens ter vervangirt" van een slagschip, kruisers ol destroyers zouden mogen bouwen, mits natuurlijk de totale tonneninhoud der vloot daardoor niet zou worden vermeerderd en mits te voren van deze wijziging van het vloot- program mededeellng aan den Volkenbond zou worden gedaan. Tot hen, die het denkbeeld van een j grootere translervrijheld bepleitten, be- I hoorde, aldus de „Msbde", ook prof. Rut gers, die erop wees, hoe de groote zee mogendheden maandenlang te Washing ton en te Londen over haar eigen vloot- programma's hadden beraadslaagd, terwijl zij thans van de kleinere mogendheden verlangen, dat zij zich ineens verbinden zullen tot einde 1936 niets in den bestaan, den vioolbouw te veranderen. Eden beloofde tenslotte, dat de Bntsche delegatie op de algemeene vlootconferen- tie van 1935 ongetwijfeld het compromis van 1930, dat aan kleinere mogendheden een grootere transfervrijheid geeft, zal I eerbiedigen. Thans geldt het echter slechts een regeling tot stand te brengen tot j einde December 1936. De Engelsche dele- gatie had gemeend, dat de kleinere zee- I mogendheden gedurende deze enkele jaren J wel bereid zouden zijn tot de eenvoudigste oplossing, namelijk de handhaving van den status quo. Eden was echter bereid met de delegaties van kleinere zeemogend heden overleg te plegen, teneinde bij de tweede lezing een wijziging van 't Brit sche voorstel in haar geest te kunnen indienen. De indieners van het amendement ver klaarden zich hierop bereid, hun voorstel voorloopig ln te trekken, zoodat hierop het geheele hoofdstuk viootbeperklng in eerste lezing kon worden aangenomen. De raad van den Volkenbond heeft thans de leden voor de commissie van drie aangewezen, die zich naar Leticla zullen begeven om vast te stellen of Columbia en Peru de adviezen van den raad hebben opgevolgd. De commissie zal bestaan uit een offi cier der Vereenigde Staten, een Brazi- liaansch marine-officier en een Spaansch diplomaat. Dl JITSCHLAND. Sc h lag eter-herd en king Kabinetsraad. De herdenking van Schlageter. die door de Franschen tijdens de Roerbezetting ter dood gebrachten Duitscher, heeft in vele plaatsen plaats gevonden op welbekende wijze volgens Nazi-recept Het graf te Schoenau-Wlesenthal was onder bloemen bedolven. in de zitting van gisteren van het rijks kabinet bracht allereerst de rijksbank president dr. Schacht rapport uit over zijn ïeis naar Amerika en Engeland en over de met president Roosevelt en met Ameri- kaansche en Engelsche bankkringen ge voerde onderhandelingen. Vervolgens behandelde het rijkskabinet in een zitting, die bijna 5 uur duurde, bui- tenlandsche politieke en economische vraagstukken. Er werd een wet aangenomen over de Gleichschaltung van de raden van toe zicht van corporaties en een wet betref fende het ln beslag nemen van commu nistische vermogens. Bij de laatste wet is men uitgegaan van het feit dat par. 40 van het wetboek van strafrecht bepaalt, dat beslag gelegd kan worden op voorwer pen, die door misdaad verworven zijn of gebruikt worden dan wel bestemd zijn voor misdaden. Deze bepaling geldt dus ook voor hoogverraad, als hoedanig de regeering ook de communistische activiteit beschouwt. Verder werd nog aangenomen een twee de wet tot wijziging van de wet op het stadhouderschap met betrekking tot het benoemen en ontslaan van ambtenaren, het verleenen van gratie e.d. Ten slotte werd een wet aangenomen inzake belas ting op motorbooten, terwijl tevens werd besloten de zeescheepvaart tot 20 mlllioen R.M. uit rijksmiddelen ter beschikking te stellen. FRANKRIJK. De begrooting Duitschc Joden-vluchtelingen. Ondanks de tegenovergestelde meening van de partijleiding heeft de socialistische Kamerfractie weder de begrooting goedge keurd. Deze werd met 427 tegen 98 stem men aangenomen. De begrooting gaat nu naar den Senaat terug. Het steeds toenemende aantal Duitsche Joden, die Frankrijk binnenkomen, begint bij de Fransche regeering eenige bezorgd heid te verwekken. Op een dezer dagen gehouden zitting van het Kabinet werd medegedeeld, dat reeds meer dan 25 000 Joden over de grens waren gekomen en dat er nog steeds meer verwacht worden Het grootste deel der vluchtelingen behoort tot den midden stand. Op het ministerie van justitie zal thans een bespreking worden gehouden waarbij ook vc tegenwoordigers van andere mi nisteries tegenwoordig zullen zijn. Men zal vooral de beste manier bespre ken waaror de vezeerine de verschillende partculiere hulp-oreanisaties zou kunnen steunen die tot dusver de vluchtelingen geholpen hebben. ENGELAND. Debat over de buitenlandsche politiek. In het Lagerhuis opende Sir John Simon gistermiddag de debatten over den buiten- landschen politleken toestand. Allereerst sprak hij zijn groote voldoening uit over de verklaringen van Italië, Frankrijk, Ame rika en Duitschland, welke landen het plan-Mac Donald tc Oenève als grondslag van besprekingen aanvaardden. Met bijzonderen nadruk wees Sir John op de buitengewone beteekenis van de nieuwe houding der Vereenigde Staten in zake de neutraliteit in geval van oorlog. Amerika immers heeft thans zijn houding van toeschouwer ingeval van een conflict tusschen twee andere staten opgegeven Simon constateerde, dat te Genève in derdaad een groote vooruitgang is ge maakt Niettemin, aldus Sir John, zijn er tevens verontrustende teekenen waar te nemen. Enkele verklaringen hebben groote be zorgdheid gewekt. Het ergste was, dat het motief, dat ach ter deze verklaringen schuilt, zeer waar schijnlijk het redelijk en rechtvaardig ver langen was van een geheel volk om te Genève op billijke wijze behandeld te wor den. Simon achtte het om deze reden ge lukkig, dat de Britsche regeering beraad slagingen geleid heeft, welke eindigden met de erkenning der rechtsgelijkheid bin- ne nhet kader van een veiligheids systeem. Allen, zoo ging Sir John voort, zijn wij voldaan over de staatsmanseigenschappen en de gematigdheid, welke de bekende rede van Hitler kenmerkten. Het zou echter dwaas zijn niet te erkennen, dat in deze kwesties woorden niet hetzelfde als daden zijn. (Apllaus). Simon voegde eraan toe, dat hij een even groot gewicht hechtte aan de terug trekking door den Duitschen vertegen woordiger te Genève namens zijn regeering van het bekende amendement dat inder daad voor de perspectieven der ontwape ningsconventie rampzalig zou zijn geweest. Tenslotte waarschuwde Sir John tegen de bedrlegelijke hoop, dat wij thans aan den vooravond staan van een definitief elndaecoord. gezien de onvermijdelijke ver wikkelingen. welke zich nog zullen voor doen. maar hij was toch van meening dat de thans ondernomen pogingen getuigen van een uitstekenden geest. Simon gaf daarna nog een kort overzicht van de ontwapenings-politiek van Groot- Brittannie en zette de verplichtingen uit een. welke Engeland op grond van het Volkenbondspact en het verdrag van Lo carno reeds op zich heeft genomen. Onze vrienden op het continent, zeide Sir John, zullen het begrijpen en het kan niet duidelijk genoeg gezegd worden, dat het niet aan Groot-Brittannië is, nieuwe verplichtingen van dien aard op zich te nemen. Wij hechten aan onze verplichtin gen een te groote beteekenis dan dat wij genegen zouden kunnen zijn, zoo maar verder uit te breiden. Engeland is er van overtuigd, «at de internationale ontwapening van de poli tieke ontwikkeling afhankelijk is. De over matige bewapening is slechts een symp toom. Dit wegnemen is tevens de ziekte genezen. Noodzakelijke voorwaarde voor ontwapening is daarom een verbetering van de Europeesche politieke betrekkingen, herstel van vertrouwen alsmede het weg nemen van het wederzijdsche wantrouwen door internationale samenwerking. Nadat Sir John Simon zijn rede over het ontwapeningsvraagstuk geëindigd had, kwam de leider der arbeidersoppositie, Lansbury, aan het woord. Lansbury noemde de jongste Ameri- kaansche verklaring een vooruitgang, ver geleken met hetgeen de Vereenigde Sta ten tot dusver gedaan hebben, maar het daarachter schuilende voorbehoud beperkt het effect van deze verklaring aanmerke lijk. Overigens erkende Lansbury de Duitsche eisch tot ontwapening volkomen als ge rechtvaardigd. Sir Austin Chamberlain, die na Lansbury het woord kreeg, hechtte zeer veel gewicht aan de Amerikaansche verklaring te Genève. Dat Amerika zich het recht voor behoudt, om te beslissen, wie de aanvaller is, vermindert de waarde der verklaring niet. Chamberlain ging daarna over tot de bespreking van Hitler's bekende rede. Hij erkende, dat de rede van den Duit schen rijkskanselier hoopvol is voor de ontwikkeling van de verhouding van Duitschland tot de overige landen der wereld. Men heeft thans echter, aldus Chamberlain, daden noodig, geen woorden. Chamberlain bepleitte, dat de ontwape ningsconferentie en in het bizonder de Britsche regeering met een zekere voor zichtigheid voor het voorbereide doel zal strijden Dit doel is gelijkberechtiging voor Duitschland in étappes. Duitschland moet door handelingen toonen, dat het den anderen staten in de mate, waarin zij Duitschland in psychische richting tege moet kwamen, in moreele ontwapening tegemoet komt. Ten slotte legde Sir John Simon nog een korte verklaring af over de politiek die Engeland zal volgen op de ec.onomische wereldconferentie. De Engelsche staats lieden gaan naar de conferentie, niet als dogmatici, zij gelooven veeleer, dat resul taten gemakkelijker te bereiken zijn, wan neer zli goed voorbereid ter conferentie verschijnen en vastbesloten zijn te geven en te nemen. De economische en ontwa peningsproblemen zijn onscheidbaar met elkander verbonden. Alleen door alge meene overeenstemming en samenwerking kan de welvaart der wereld weer worden hersteld. 73 jaar oud is te Londen overleden het vroegere Laeerhuislid Horatio Bottomley. In 1922 werd hij veroordeeld wegens ver duistering door middel van speculatieve operaties. OOSTENRIJK. De communistische partij verboden Tegen de Nazis. De Oostenrijksche ministerraad heeft gisteren, met het oog pp de in den jong- sten tijd herhaaldelijk vastgestelde staats gevaarlijke en onwettige bedrijvigheid der communistische partij, het verbod van deze partij in Oostenrijk afgekondigd. Verder werd besloten een verordening uit te vaardigen tot bescherming der ze delijkheid en der volksgezondheid. De Heimwehr" had het parool uitgege- I ven. dat verscheidene vergaderingen der nationaal-socialisten. die in eenige dorpen I nabij Innsbrück gehouden zouden worden verhinderd moesten worden. In verband hiermede werden vijftien S.A.-mannen tot bescherming der vergadering naar Gót- zens gezonden. Bij hun aankomst werden zij door ongeveer 60 „Heimwehr"-leden aangevallen en er ontstond een vechtpartij waarbij twee nationaal-socialisten ernstig werden gewond, De nazis haalden daarop versterkingen uit Innsbrück. Om den doortocht der nationaal-socia- i listen te verhinderen, richtten de Heim- 1 wehr-leden barricaden op en brachten zelfs een machine-geweer in stelling. De nazis begaven zich ten slotte langs omwegen naar de beide dorper., waar de vergaderingen werden gehouden. Toen in den loop van den avond de auto van den gouwleider het gemeente raadslid Hofer uit Innsbrück, na «eer en wilde, werd hij met 'teenen bekogeld. Er ontstond 'n vechtnartü waarbii een Heim- wehr-man ernstig werd gewond Een derde vergadering der nationaal- social'sten. werd verboden, omdat de „Heimwehr" gedreigd had, haar met ge weld van wapenen te verhinderen. RECLAME. j rv - ft* -U WbQliTr ZUID-AFRIKA. Het parlement geopend. Het nieuwe Zuid-Afrikaansche parle ment is te Kaapstad door Lord Claren don als vertegenwoordige rdes Konings geopend. In de troonrede worden verschil lende hulpmiddelen aangekondigd om den boerenstand van den ondergang te redden en voorts wordt meegedeeld, dat de regee ring een deel van de winsten der mijnen zal opeischen. maar niet meer dan de maatschappijen verdiend hebben aan het loslaten van den gouden standaard door Zuid-Afrika. Da gelden zullen gedeeltelijk ook weer aangewend worden om den mij nen gelegenheid te geven tot werkverrui ming, maar een ander deel zal in de kas- behoeften der regeering moeten voorzien. o- ITALJE. Weer Duitsch bezoek. De Duitsche rijksminister voor propa ganda, dr Goebbels, vertrekt hedenavond met zijn echtgenoote naar Rome. In gezelschap van den minister bevindt zich dr. Ley. De reis zal ongeveer acht dagen duren. Ontvangsten zullen plaats hebben bij den koning van Italië, den minister president en den Paus. De reis draagt een particulier karakter zoo heet het. VEREENIGDE STATEN. Het loslaten van den gouden standaard. De voorzitter van de commissie voor het bankwezen van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden. Steagall, heeft met volledige goedkeuring van Roosevelt een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk de Vereenigde Staten den gouden stan - daard voor goed zouden verlaten. Door dezen maatregel zullen de schulden der buitenlandsche mogendheden betaalbaar zijn in wettige betaalmiddelen in plaats van in goud. Het ontwerp beteekent practisch. dat wlle particuliere en openbare goudclau sules worden opgeheven. Verder worden volgens dit ontwerp alle Amerikaansche en buitenlandsche verplichtingen, waar onder ook de oorlogsschulden, de rente- dienst voor Amerikaansche leeningen, douanerechten etc. betaalbaar in Ameri kaansche papieren valuta Men acht het zeker dat het wetsont- werp, dat een deel van Roosevelts program i zou vormen in het congres zal worden aangenomen. i Het voorste! van Roosevelt wordt be schouwd als een nieuwe maatregel, om hem volstrekte vrijheid van handelen te geven op de Economische Wereldconfe rentie. Het voorstel werd aangekondigd na afloop eener conferentie van de afgevaar digden voor de economische conferentie en de deskundigen van het Witte Huis. Steagall zeide nog, dat hiev,nee de V. St. I zich onafhankelijk verklaren van het goud. Het zal waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat de koers van den dollar op de inter- i nationale wisselmarkten daalt, waardoor het den Vereenigden Staten wellicht mo- gelijk zal zijn den dollar op een lager ni veau te stabiliseeren, dan anders mogelijk geweest zou zijn De New-Yorksche bankiers zijn de mee ning toegedaan, dat het voorstel hoofd zakelijk bedoeld is om de bestaande situa tie te legaliseeren en de anomalie op te helderen welke het gevolg is van de goud clausules in openbare en particuliere ver plichtingen. die milliarden dollars beloo- pen. Ook minister Woodin is deze opvatting toegedaan. Het ontwerp verbiedt tevens de inlas- sching van clausules, in toekomstige ver plichtingen, welke een betaling in goud stipuleeren. In het verdere verloop van het onder zoek in de zaak Morgan heeft de ambte naar van het OM. Pecora vastgesteld, dat de Morgan-Bank in 1929 de United Corporation, een holding-company heeft opgericht en door haar bemiddeling tien tallen openbare nutsbedrijven in de Ver. Staten liet controleeren. Door de uitwisse ling van waardelooze acties der Ur.ited Corporation tegenover volwaardige aan- deelen der dochtermaatschappijen ver diende de bank van Morgan meer dan 12 miliioen dollar. Het hoofdkantoor der United Corpora tion, dat te Newark (New Jersey) was ge vestigd. bestond slechts uit een president en een vice-president die evenwel steeds afwezig waren evenals een secretaresse en eenige kantoorbedienden Niettemin con troleerde deze merkwaa,-r''oe maatsciiaopij honderden millioener dollars. In totaal controleerde United C-vwatlon in De cember 1932 592 miliioen dollars. Het on derzoek is verdaagd tot Woensdag. KAMERPLANTEN IN DEN ZOMER. Nu vele voorjaarsbloeiers onder onze kamerplanten zijn uitgebloeid en dus eigenlijk niet meer voor sierplant in aan merking komen, willen we iets over deze planten en hun behandeling ineedeelen. Voor vele is dit ook daarom gewenscht, omdat nu de tijd is gekomen de bloei voor het volgend winterseizoen weer voor te bereiden. De belangrijkste van onze bloem- en bladgewassen volgen hieronder. Azalea. Hiermede wordt bedoeld de bekende A. indica, welke zoo prachtig in de winter- en voorjaarsmaanden bloeit en naar aanleiding waarvan steeds wordt ge vraagd hoe te handelen om deze planten weer in bloei te krijgen. Nadat de bloem- resten zijn verwijderd worden deze planten nu buiten gezet, met den pot in den grond. Versche aarde geven is niet altijd noodig, nog minder een grootere pot. Hoofdzaal; is dat deze planten in den zomer nooit gebrek hebben aan water. Bij droog weer dus dagelijks gieten, bij heel warm weer twee of drie maal daags, liefst over de bladeren. De planten verdragen volle zon. Sommige liefhebbers gelukt het zelfs de planten weer mooi in bloei te krijgen, terwijl ze den geheelen zomer binnen blijven Noodig is dan een luchtig vertrek. De planten mogen dan niet direct in de volle zon staan. Eens per maand geve men verdunde koemest of in water opgeloste bloemenmest volgens voorschrift. Eind Sep tember gaan de potten naar binnen in een ongestookt, goed gelucht vertrek. Hortensia. Deze meer en meer ge kweekte kamerplant is zeer gemakkelijk in de behandeling. Na den bloei worden de bloemtakken op een paar knoppen na, afgesneden. De plant maakt dan nieuwe loten en op elke pot laten we 4 a 6. De- rest gaan allen weg. De plant krijgt een plaats in den tuin met den pot half in den grond in de volle zon en moet op droge dagen geregeld eens per da" gegoten. Ook hier om de drie of vier weken mesteu als boven bedoeld. Eind September de planten binnen brengen en er niets af snijden Niet zelden vallen gedurende den winter de meeste bladeren er af. Dit ge beurt vaak omdat gedurende de donkere dagen weinig moet gegoten. Dit bladver- lies schaadt niet, is zelfs een goed teeken. In 't voorjaar als de plant teekenen van hergroei geeft, gieten we geregeld en vooral, wanneer de bloemknoppen zicht baar worden. Aaron skelk. Om mooie bloeiende planten te krijgen lette men op het vol gende. Dit gewas is zeer geneigd kleine nevenplantjes te maken. De oude plant wordt nu uit de pot genomen, en ontdaan van zijscheuten. Alles wordt afzonderlijk in den tuin uitgeplant op een vochtig, vooraf goed gemest gedeelte. Niet alleen staat in den beginne dc groei stil, van vele gaat bijna al het blad dood. Spoedig vertoont zich nieuw gewas, terwijl bij droog weer wordt gegoten. Hall September komen de planten in potten in voedzame aarde, bijv. een mengsel van gelijke deelen CHINA. De Chineesche Oostcrspoorweg. De wapenstilstand met de Japanners schijnt goed te worden doorgevoerd. Al thans totdusver! In Tientsin is de staat van beleg afge kondigd om het anti-Japansche optreden beter te kunnen beteugelen. De retteering van Mantrioekwo heeft he- sloten den Chineeschen Oosterspoorweg te koopen van de regeering der Sovjet-Unie. tuinaarde, natgemaakte turfmolm en oai verteerde koemest. Gedurende het m en den winter houde men de plant koel ,maar volop in het licht en geregeld water. Cyclamen. Ook deze planten kua meerdere jaren overblijven en, wat a zegt, jaarlijks bloeien. Regel is ever dat de bloemen jaarlijks kleiner «t- en het aantal minder. Mij zijn liefheï bekend, waarbij deze planten ach) en langer overblijven. Na den bloei 1 de bloemen met de stelen uitgetrokfc de plant verliest meestal ook de blai De knol gaat in rust en we doen weinig te gieten vanaf eind Mei kur de potten in den tuin, half ingegrw in de zon. Zoodra de knol nieuwe bladd maakt geven we versche bovengrond, M een mengsel als boven genoemd bi] ASronskelk en geven geregeld water. V; begin Augustus om de drie weken verdut koemest of in water opgeloste bloem mest. Eind September worden de po# op den grond geplaatst en begin Ocld naar binnen gebracht in een luchtig, gestookt vertrek. We gieten maüg en voorkeur in een schoteltje, dat onder pot wordt geplaatst. Het ingegoten «:t moet eerst verbruikt zijn, vóór er tuf wordt bijgegoten. Appeltjes der Liefde (Capsici Een ouderwetsch en toch veel gek» plantje, in winter en voorjaar bezet roode of oranje-roode vruchtjes. Deze plaJ ten moeten nu naar buiten, 't Is goed J nog aanzittende vruchtjes af te plus™ en de takjes iets in te snijden. Geel "J planten versche bovengrond of, zoo noodil een grootere pot. Buiten geplaatst in zon met de pot gedeeltelijk in den g'P™ zullen de takjes opnieuw uitioopen, blotra en vrucht vormen, welke in bet naiaai de bekende roode kleur aannemen, in M zomer geregeld gieten en, zoodra vruchtjes zirh vertoonen, mesten at bovengenoemd Gedurende najaar en «inta koel kweeken en geregeld gieten Ster van Bethlehem. Een kanen plant bij uitnemendheid, waarvan n» niet zelden prachtexemplaren kan zien liefhebbers. De mooiste planten kwee" men van stek, in het voorjaar vanJJ oude planten genomen. Men stekt enK« scheutjes bij elkaar in een pot met n» te zwaren grond en giet ?ere?lL De stengels gaan spoedig hangen en i* 2et de pot op een omgekeerde pot oir dat de ranken gemakkelijk afhangt Oude planten worden in het voor' flink ingekort, indien dit in het na31 al reeds niet is gedaan. Gedurende groei geregeld gieten en bij knop 11 bloemvorming af en toe mesten o te bevelen. Bij voorkeur blijven de planten geregeld binnen. In tegenstei a bij de vorige valt de bloei van dit ge 5 in de zomermaanden. Kweekt won i voor het raam dan zette men de p>a niet in de barre zon. Cineraria. Deze planten, welke ais voorjaarsbloeiers bekend zijn, zijn ver één-jarig, d.w.z. na den bloei d°c goed ze weg te gooien. Hetzelfde u voor de Calceolaria Evenals de vorige dit bloemgewas, dat in de voorjaais den met "getijgerde bloemen bloeit, lijks gezaaid Men kan ze niet overno Vragen op Tuinbouwgebied na Redactie onder motto „Tuinbouw

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2