AKKER.CACHET5 LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 24 Mei lj BUITENLAND. UIT 0E RIJNSTREEK. AGENUA. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc Ontwapening - Frankrijk nog meer geïsoleerd. In de hoofdcommissie van de Ontwape ningsconferentie zijn gisteren de algemee- ne beschouwingen over het tweede deel van het Engelsche ontwapeningsplan dat over het oorlogsmateriaal handelt, begon nen. Henderson deelde mede dat het presidium besloten heeft eerst het vraag stuk van het materiaal te behandelen en daarna de veiligheid en politieke vraag stukken. Zooals bekend, zijn op de Engelsche voor stellen talrijke amendementen Ingediend. De leider der Dultsche delegatie gezant Nadolny deelde terstond bij het begin van de beraadslagingen mede dat Duitschland overeenkomstig een schrijven van de Dult sche delegatie aan het presidium, zijn amendementen Intrekt nu voor de bewe gelijke artillerie een maximum van 155, voor de overige artillerie een maximum van 210 en voor de kustartlllerie een maxi mum van 405 m.M. vastgesteld ls. Evenzoo trekt Duitschland zlln amendementen ten opzichte van het gebruik van de tanks in. De Dultsche delegatie zal bij de beraad slagingen Iedere verbetering van het En gelsche plan steunen ZIJ hecht bijzondere waarde aan art. 22 van het Engelsche plan, dat betrekking heeft op de vernieti ging van het verboden oorlogsmateriaal. Een verbod van een bepaald soort van wapenen ls echter nog geen ontwapening, indien de desbetreffende wapenen ook niet werkelijk vernietigd worden. Daarom zou de Dultsche delegatie een amendement Ingediend willen zien, waarin de vernietiging van verboden wapenen binnen een bepaalden tijd wordt gelast. De Dultsche delegatie wenscht eerst te zien, hoever de conferentie met haar ver bod van zware artillerie en tanks zal gaan cn of de conferentie eventueel nog verder zal gaan dan het Engelsche plan. Volgens de Dultsche opvatting vormen alle bepa lingen betreffende het oorlogsmateriaal een geheel. De voorzitter Henderson stelde nadruk kelijk vast. dat de Dultsche delegatie naar amendementen met betrekking tot het gedeelte artillerie heeft Ingetrokken en noodlgde de overige delegaties uit het Dultsche voorbeeld te volgen. Tenslotte zijn de bepalingen van het Engelsche plan met betrekking tot de artillerie ln eerste lezing zonder stemming aangenomen. De eerste lezing over de kwestie van het oorlogsmateriaal wordt door de Fransche niet als bindend be schouwd. De materleele beslissingen zullen pas ln de tweede lezing vallen. De hoofdcommissie bepaalde vervolgens dat het maxlmumkallber voor mobiel landgeschut in de toekomst 10,5 cM zal bedragen. Het bestaande geschut tot 15,5 c.M. kan gehandhaafd blijven, doch mag niet worden vervangen. De kustartlllerie mag niet van hooger kaliber zijn dan 40.6 c.M. Met den steun van Zweden merkte de Nederlandsche vertegenwoordiger Rutgers op, dat de eroote ontwaoenlngsresolutie van 23 Juli van het vorige Jaar op het gebied der verlaging van het kaliber aan zienlijk verder ls gegaan dan het Engel sche voorstel en dat de bepalingen be treffende de kustartlllerie de regeeringen mogelijk maakt al haar zware artillerie te handhaven onder het mom van kustge- schut. De Engelschman Eden was het hiermede niet eens. De maximum-tonnage voor tanks werd vastgesteld overeenkomstig het Engelsche plan op 16 ton. Tenslotte heeft Boncour een zeer te- j leurstellende verklaring afgelegd. Paul Boucour verklaarde onomwonden, j dat de Fransche regeering een verminde- ring van het oorlogsmateriaal en de ver- i nieling der aanvalswapenen slechts in overweging kon nemen onder twee beslis sende voorwaarden n.l. de Instelling van internationale veiligheidsgaranties en van een automatisch functionneerende bui tengewoon scherpe controle der bewope- ningen welke eveneens betrekking moest hebben op de particuliere wapenindustrie en den wapenhandel. Verder legde Paul Boncour er den na druk op. dat volgens de Fransche opvat ting het verdrag, onder geen omstandig heden een herbewapenen van eenige mo gendheid mogelijk mag maken. Dc voorge stelde unlformiseerine van het oorlogsma teriaal is afhankelijk van de unlformisee- ring der legersystemen. Eerst wanneer deze beide problemen tot klaarheid zijn gebracht zal Frankrijk zijn standpunt kunnen bepalen tot het Engelsche plan. Reeds thans kon spreker echter zeggen, dat voorbehoud zou worden gemaakt in zake een verandering van het voorgestelde kaliber en de tonnage. In het Engelsche plan is de controle-kwestie volkomen on voldoende opgelost Voor Frankrijk ls het volkomen onmogelijk toe te stemmin itl de voorgeslagen vermindering der artille rie. zoolang er geen controle bestaat over de in enkele landen nog voorhanden hoog ontwikkelde particuliere industrie. De ver nieling van de zware aanvalswapenen zou feitelijk neerkomen op een afdanken van den Volkenbond en daarom wil Frankrijk de aanvalswapenen ter beschikking van den Volkenbond stellen! Het oude plan, dat reeds als gedaan werd beschouwd, her leefd.... De verklaring van Paul Boncour werd begrlioeüjkerwitze door de hoofdcommissie stilzwijgend aangehoord. Titulescu deed nog een poging tot ap plaus. doch staakte terstond toen hij den neerslachtigen indruk van de delegaties zag! Frankrijk staat thans, afgezien van steun der Kleine Entente, volledig geïso leerd Dc scholing der partijfunctionarissen en van het Dultsche arbeidsfront wordt ge meenschappelijk uitgevoerd. De sociale in stellingen worden eveneens opgebouwd, aljes zonder innjenglng van den staat, door zelfbestuur van de als openbare rechtspersoon erkende organisatie van den arbeid. Een grootsche vakopleiding zal lederen fltnken arbeider de mogelijkheid geven, de étappe te bereiken waarop hij volgens zijn kunnen recht heeft. Het wetenschappelijk onderzoek van ar- beldsaanvelegenheden zal geschieden aan arbeidswetenschappelijke hoogescholen. teneinde de beteekenls van het begrip ar beid te erkennen en deze beteekems alge meen nuttig te doen zijn. De kwestie van het tarief kan niet zoo danig worden geregeld als zekere kringen dat zouden wenschen. Het nationaat-socia- lisme ls tesen z.g. werkvereeniglneen en een werktarief. Een minimumloon zal wor den geschapen, dat niet afhankelijk zal zijn van het urenloon, maar van het week loon Als basis voor de berekening zal die nen een u!t vijf Dersonen bestaand gezin. De werkende mensch moet de belooning ontvangen, welke hij voor een verzekerd bestaan noodig heeft. Iedere Duitscher is een waardevol en geacht lid van het volk, doch niet het object van een of andere speculatie. Tenslotte besprak dr. Ley de verhouding van de N.S.B.O. tot de vakvereenigingen. Vrouwelijke krachten zullen niet meer gebezigd worden als noodzakelijk is. De commissaris voor het bedrijfsleven, dr. Wagener, heeft een verordening uit gevaardigd, volgens welke alle strijdhon den, die op het gebied van het bedrijfs leven zijn gesticht, direct worden ont bonden. Slechts de door dr. v. Rlnteln officieel geleide strijdhond van den ln- dustrieelen middenstand zal blijven be staan om te worden omgevormd tot een nationaal socialistischen Duitschen eco- nomischen bond, welke bij het Duitsche arbeidsfront zal worden ondergebracht. Te Scherpenseel (bij Aken) is een Ne- derlandsch communist (naam onbekend) gearresteerd, die verdacht wordt van doodslag. Bovendien heeft hij zich tegen nationale Duitschers vlegelachtig gedra gen. Het speciale gerechtshof te Breslau veroordeelde den schildersleerling Sparla tot 1 Jaar en 2 maanden tuchthuisstraf, wijl hij aan twee jonge meisjes, die hij op een wandeltocht had lceren kennen, ge zegd had, bereid te zijn, voor 1000 Mark den Rijkskanselier te vermoorden. Het gerecht kwam op grond van het verhoor tot de overtuiging, dat beklaagde volgens zijn politieke opvattingen tot de daad in staat was. Een kellner, die leugenachtige berichten over de N.S.D.A.P. verspreid had. werd tot l'lt jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee arbeiders te Chemnitz, die er van beschuldigd waren verleden jaar Augus tus in een café een tandarts, een natio- naal-socialist, te hebben doodgeschoten, zijn door de jury veroordeeld tot den dood en tot blijvend verlies van burgerrechten. ,- De verkiezingen voor het stadsparle- ment van Memel hebben tot resultaat gehad, dat de Christelijk-Soclalistische Partij bijna de helft van alle stemmen (48 9%) heeft behaald en daarmede recht heeft op twee mandaten meer dan door deze partij candidaten zijn gesteld. De partij kreeg van de 19.140 uitgebrach te stemmen 9360 en heeft derhalve recht op 20 zetels, doch krijgt er nu slechts 18. De geheele burgerlijke lijst heeft een overeenkomstige nederlaag te boeken. Zij krijgt zes of zeven zetels, terwijl ze heeft gehad 14 mandaten en 4 voor de ambtenaren. De sociaal-democraten liepen van 2835 tot 397 stemmen terug en zullen waar schijnlijk één (7) zetel krijgen. De com munisten zijn eveneens achteruit gegaan. Zij behaalden 1289 stemmen en 2 zetels tegenover 3405 stemmen en 9 zetels. De Litauers zijn vooruitgegaan van 2180 tot 4510 stemmen; dit is van 6 tot 8 of 9 zetels. o OOSTENRIJK. Aftreden van R in telen officieel bevestigd. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de bondsminister voor onderwijs, dr. Anton j Rintelen. den bondskanselier zijn verzoek om ontslag heeft overhandigd. De bonds kanselier heeft het verzoek doorgegeven aan den bondspresident, die er kennis van heeft genomen. De bondsminister voor justitie, dr Schuschnigg is belast met de voorlooplge leiding van het departement, j De algemeene postdirecteur, dr. Aigner heeft een verzoek ontvangen om af te j treden. Dr Aigner heeft hieraan voldaan. In de aan den kant der regeering staande i bladen wordt in verband hiermede ver klaard. dat door het afluisteren van tele foongesprekken belangrijke mededeelingen doorgesypeld zlin naar onbevoegden. De algemeene postdirecteur heeft niet met de poodige energie ingegrepen. niJITSCHLAND. Arbeidswetgeving - Vonnissen Verkiezingen te Memel. Het groote arbeldsconvent van het Duit sche arbeidsfront is gisteren in het gebouw van de Duitsche boekdrukkers voor zijn eerste convres bijeengekomen Dr. Ley verklaarde dat men in zakeüj- ken arbeid en vreugdevolle verantwoorde- Ulkheid begint met een werk dat voor het Duitsche volk en den staat voor eeuwen een fundament zal ziin. Wat tot nu toe is geschied kan slechts als voorbereiding voor dit gtoote werk worden beschouwd. VEREENIGDE STATEN. Het onderzoek tegen Morgan. In het Capitool te Washington is een aanvang gemaakt met het onderzoek van wege het congres naar de werkzaamheden van het bankiershuis Morgan. De toeloop was zoo groot dat dt politie moest woraen versterkt. De commissie van onderzoek bestaat uit senator Slalrher (Florida) 'n .ien sena toren van Cc.de partijen. De zaal -/as ge heel gevuld met financiers en groot indu- sir'eelen. Ook woonden ngeveer 50 ambte naren van het O.M. en advocaten de zittingen bij- Morgan en 11 bankiers, die mede be schuldigd worden, zij l aangekomen onder sterke detective-bewaking. Morgan las een vei klaring voor betreflei de de plichten en rechten vat.' ten part-r lieren bankier. De amb'er.aar van het O M Pevora begon hierna met het verhoer van Morgan. Het onderzoek zal waarschijnlijk tot in Juli duren. Over 193C 1931 en )93" heeft Morgan geen Inkomstenbelasting betaaid. daar hij voigens zijn beweren dc 4000-dollar-grens niet had bereikt. ALPHEN. Hulpposten E.H.B.O. Naar wij vernemen is het de bedoeling van de afd. E.H3 O. alhier op verschillen de hulpposten te plaatsen en wel nabij Zwammerdam, Gouwsluis, Hoorn, Ouds hoorn en de kom der gemeente. Ook zal een centraal-post gevestigd worden. Een en ander zal in een behoefte voorzien. Dc Bazar der Martha-Stichting. Ter gelegenheid van liet 53 jarig bestaan van de Martha-Stichting (inrichting voor onverzorgde kinderen) alhier, werd gisteren een eenvoudige herdenkings- en feestdag gehouden, waaraan tevens verbonden was een bazar, waarvan de opbrengst is be stemd voor den invertaris van de ver grootte ziekenbarak dier inrichting. De dag ving aan met liet houden van een wijdingsure in de Kerkzaal, we'.ke werd geleid door ds. Tront van Zandvoort. Onder de vele aanwezigen zagen wij o a. de bestuursleden ds. J. L. de Heer vau Rotterdam, voorzitter; de heeren W. H, van Eeghen, Amsterdam, penningmeester; Jhr. D. J. P. Hoeufft te 's Qravénliage; Mr. W. L. F. Baron Prisse te Ginneken, het oud-bestuurslid de heer van Staveren; de architecten der inrichting de heeren Gebrs. V. Nieukerken en tal van anderen. Na een kort openingswoord van den voorzitter ds. de Heer verkreeg ds. Tront van Zandvoort gelegenheid tot het uit spreken zijner rede. Spr. gaf een histo risch overzicht van de tot standkoming en verdere groei der inrichting, om dan de aanwezigen in bijzonder te wijzen op de schriftwoorden: „De Heer zal voorzien" welke woorden ook aan de Martha-S lichting steeds bij vernieuwing in vervul ing waren gegaan. Nadat de schoolkinderen met hun aardige zang onder direc'.ie van den heer J. Tuiman en de fluitisten onder leiding van den heer Offringa een en ander hadden afgewisseld, sprak ds. A. VV. Voors predikant-directeur een kort slotwoord. Deze wees op de groote zegeningen, die men gedurende deze halve eeuw had mogen ontvangen en wekte op, de in richting ook dezen dag zooveel mogelijk te steunen waartoe, aldus sjm. ruimschoots gelegenheid bestond op de bazar, die hierna werd geopend. Deze was ondergebracht in de Kerk zaal, en bleek keurig verzorgd. In het algemeen waren hier door het personeel CHINA. Wapenstilstand met Japan. Met de Japanners voor de poorten van Peking, hebben de Chlneezen eieren voor hun geld gekozen en zij hebben voorge steld de vijandelijkheden te staken. De Japanners schijnen er evenwel op aan te dringen, dat de Chineezen hun wapestilstandsvoorstel schriftelijk Indie nen, daar zij niet voldaan zijn over het Chineesche mondelinge verzoek. In offi- cieele kringen wordt er de nadruk op ge legd, dat Japan gëén'verder motief heeft voor zijn huidige operaties in Noord- China, welke zijn ondernomen uit do noodzakelijkheid den grooten muur. welke de grens vormt tusschen Jehol en Noord- China, te beschermen en den vrede en de orde ln Noord-China te handhaven. Bij gevolg wenscht Japan ln onderhandeling te treden met de Chineesche autoriteiten, die sterk genoeg zijn, om de verantwoor delijkheid op zich te nemen voor den vrede en de orde in Noord-China. De gevolmachtigde der Chineesche republiek. Koeanfoe. heeft de Chineesche centrale regeering medegedeeld, dat hij met het Japansche hoofdkwartier, door bemiddeling van den Japanschen militai ren attaché, kolonel Nagojama, een wa penstilstand op korten termijn heeft ge sloten. Op grond van deze overeenkomst heeft hij van de Chineesche regeering verdere volmachten geëlscht voor de ope ning der Chineesch-Japansche onderhan delingen. Volgens een mededeelmg van den kan selier van de Japansche ambassade ln Peking. Nahajama. heeft de Chineesche gevolmachtigde zich verplicht, alle Chi neesche troepen uit de linie Peking Tientsin—Kalgan terug te doen nemen. De Japansche regeering is echter niet in staat haar troepen terug te trekken van het tooneel van den krijg, daar de Chineezen niet in staat zijn zorg te dragen voor orde en rust. Het Japansche opper commando heeft opdracht gekregen alle maatregelen te nemen, opdat de Japan sche belangen na afloop van den wapen stilstand niet worden benadeeld. De Japansche voorwaarden zijn de vol gende: 1. demobiliseering van alle Chineesche troepen bij Peking. 2. Slechting van alle versterkingen bij Peking. Kalgan en Tientsin. 3. Slechting der versterkingen bij Takoe, Sjanhaikwan en Tsjingwangtau, waar Ja pansche troepen ter controle worden ge- stationneerd. 4. Conrole over alle ontwapeningsmaat regelen door een speciale Japansche mili taire commissie. 5 Instellen van neutrale zones. Het oppercommando zal verder voor stellen, dat de wapenstilstand gelden zal zoowel voor de Japansche als ook voor de Mandsjoerijsche strijdkrachten. en verpleegden zelf vervaardigde artikelen te bewonderen. De ijver, die zij betoond hadden was zeer groot. Er waren natuur lijk verschillende attracties, terwijl een theetent menigeen een rustig zitje bood na een rondgang langs de verschillende stands. Door „Radio-Hertog'' waren ver schillende luidsprekers in de zaal opge steld, wat de gezelligheid nog belangrijk deed verhoogen. Er werden onmiddellijk goede zaken gedaan, terwijl er 's avonds veel belangstelling was ook voor deu voordrachtkunstenaar den heer H Nolles, die over een groot repertoir beschikte. Op het terrein gai de Chr. muziekver. „Arti" een concert, zoodat overal een gezellige drukte was waar te nemen. Mede dank zij het bij uitstek schitterende zomer weer is alles uitstekend geslaagd! Ook de kinderen werden niet vergeten. Op het terrein waren n.l. des 's middags verschillende kinderfeesten georganiseerd, waar de bekende feestarrjngaur de heer Henri Nollens voor menige aardige attractie zorgde. Vanwege gemeentewerken is een aanvang gemaakt met de amotie van de reeds langen tijd aan de Aarkade onbe woonbaar verklaarde woningen. BOSKOOP. Maatschappij Ziekenfonds. Het bestuur van de maatschappij Zie kenfonds deelt mede, dat het aantal om crisisredenen afgeschreven verzekerden een zoodanigen omvang tl.eft aangenomen, dat het om velerlei en niet in het minst financieele redenen onmogelijk is op den ingeslagen weg voort te gaan. Het bestuur doet een e.ns.ig beroep op oud-leden om zich weder te doen In- inschrijven. terwijl het heelt bepaa.d dat bij weder-inschrijving vrijstelling wordt verleend van de betaling van f. 2.53 inleg- geld en voorts dat eventueele contributie schuld niet behoeft te worden aangezuiverd. Zondagsdienst doktoren. Voor Zondag 28 Mei zal de Zondags dienst worden waargenomen door dr. P. du Buy. De ziekte Ds. Petersen. Naar wij vernemen is cr in de ziekte van ds. Tj. Petersen nog weinig veran dering ten goede gekomen. Er wordt nog steeds niemand tot den palient toegelaten De oorzaak van de ziekte moet gezocht worden in het eten van vleesch, dat ver- giftigingsbestanddeelen heeft bevat. Begrafenis van Pieter Boer. Gistermiddag had op de algemeene be graafplaats, onder groote belangstelling, de begrafenis plaats van het stol fel ijk overschot van den 6-jarigen Pieter Boer. Ds. P. H. v. Eijk, met verlof in Neder land, sprak aan de groeve een gevoelvol woord tot de familie. De kinderen uit de klas van Piet (de 1ste klas) met het hoofd der school, den heer Eeldering en mej. v. d. Bij!, onderwijzeres, die rond de groeve stonden geschaafd, zongen het 6e vers van Ps. 25, waarna ds. v. Eijk met dankgebed, deze plechtigheid, die op allen cen diepen indruk had gemaakt, besloot. HAZERSWOUDE. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de credi.eu.enlijst in het faillis sement van P. A. Ham alhier. Deze lijst telt 19 crediteuren met cen totaal passief van f.21.103."8 waarvan pref:rent f. 192.31. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste c.editeuren zijn: le Naderl. Verz. Mij. o.li. leven en tegen Inva iditeit N.V. geldleening f. 2897.58, Coop. Boeren leenbank vonnis rente eiv kosten f. 6175X8, J. Stoop schuld en rente ff 10786.30. KOUDEKERK. Het weekblad Hande.sbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in het fai lis- sement van T. Dorrepaal, landbouwer a h.er Deze lijst telt 11 crediteuren met een totaal passief van f. 17.9.1.71 waarvan pre ferent f.t>5. De baten zijn nog niet vol ledig bekend. De voornaamste c euiteuren zijn: N.V. Middens.andsuank borg en kos ten gedeeltelijk preierent f. 12375, Coop. Boerenleenbank ge.dleening f.2400, L. Ver- boon le hypotheek f. 3030. De Geref. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" neemt morgen deel aan het zang concours te Amersfoort en komt uit in de 2e afdeeling. TER AAR. HEDEN: Stadsgehoorzaal: Concert „Stem Volks". 8 uur nam. Oegstgeest (Irene)Film ra"J bestrijding. 8 uur nam. Donderdag. Hortus Botanicus: Tentoonstelling natuur in en om Leiden". 105 uur. Jeruël: Samenkomst te 10 uur voorn „Oud-Poelgeest": Zendingsfeest. Ka t wij k-a an-Zee: (Gemeente; Spr. Ds. Muller van Huizen. 7 uur nai Vrijdag. Hortus Botanicus: Tentoonstelling natuur in en om Leiden". 105 uur. Nutsgebouw: Jaarl. alg. verg. Mij. Toonkunst. 8 uur nam. O.-Rijn 39: Buitengew. alg. verg. v. deelhoders N.V. Alg. Boek- en Handel, drukkerij v.h. Battel jee en Terpstra. li voorm. Stadszaal: Alg. M.S.G. 8 uur nam. verg. Genootschal Zaterdag. Hortus Botanicus: Tentoonstelling natuur in en om Leiden". 10—5 uur. Maandag. In den Vergulden Turk: Ledenvi 3 Oct. Ver. 8'/ï uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd, 8 u. nar „Het congres danst". Zondag nam 2 uur 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg R uur nar „Wenn die Liebe Mode macht". Woensdag en Zaterdag nam 21 Zondag nam 2 uur 4 uur 30 eu 8 uur Trlanon-Theater Brepstraat 8 u „Es war einmal ein Musikus". Woensdag en Zaterdag nam Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst S apotheken wordt van Maandag 22 tol a met Donderdag 25 Mei i Hemelvaartsd a.s. waargenomen door Apotheek W. Pij Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Van Vrijdag 26 tot en met Zondaij Mei nemen waar de apotheken: G Blanken. Hoogewoerd 171, Telef 501 D. J. van Driesum, Mare 110, Telef. De geneeskundige Zondagsdienst teü den wordt van hedenavond 8 uir^ Vrijdagmorgen 8 uur waargenomen;: de doctoren Bruins Slot, de Bruy:; van Es, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Bertel, tel. r"" RECLAME. m«t 'l onmiskenbare gevoel, dat Uw dag alweer ial eindigen met zoo'n aanval van die ellendige hoofdpijn. Ntderiandtch Dadelijk een AKKERTJE' Product Qn desnoods een uur later nog een! Verrast bemerkt Ge, dat de dag steeds pret tiger wordt en dat het werk beter vlot dan ooit! Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dut voortaan uiltlullt^1 Volgent recept van Apotheker Oumonf "AKKERTJES" 1386 JAPAN. Kabinetszitting. In een gehouden buitengewone zitting van het Japansche kabinet, waarin het plan-Roosevelt en de militaire toestand in China werden besproken, hebben de ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog, Oesjida en Araki, rapport uit gebracht. Het kabinet besloot, het plan-Roosevelt principieel goed te keureu. doch zekere bijzonderheden nog nader onder de oogen te zien. De minister van oorlog. Araki, verklaarde dat de militaire operaties in China zich zeer gunstig hebben ontwikkeld. Op het oogenbllk bestaat nog slechts het gevaar, dat de Japansche belangen in de provincie Shantoens zouden kunnen worden bena deeld Tijdig moeten maatregelen worden genomen om een verdere anti-Japansche beweging tegen te gaan. Het hengelseizoen. Voor het komende hengelseizoen, dat 1 Juni a.s. begint, wordt reeds een en ander in orde gemaakt. De vischstand laat zich goed aanzien daar de, tijdens den winter met zegens gevangen wltvrscli grootendeels weer in vrijheid is gesteld, aangezien die visch voor de handel vrijwel waardeloos bleek. Het hengelen zonder vergunnnig in de Poelen, is evenals het Ioopen in landerijen ten strengste verboden. WADDINXVEEN. Vergadering der Woningbouwverecniging In de gehouden ledenvergadering van de Woningbouwvereeniging „Waddinxveen" werden de beide aftredende bestuursleden H. Dijs en C. Jongenburgcr met alg. st. herkozen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 150 woningen exploiteert die, op één uit zondering na, steeds allen bewoond waren. Van 57 der duuiste woningen kon de huur prijs iets worden verlaagd. Uit het ver slag van den penningmeester bleek, dat de financieele toestand der vereeniging minder gunstig was dan het vorige jaar, zulks door dé tijdsomstandigheden. Besloten werd eenige huizen aan den Kerkweg dezen zomer van buiten te doen verven. Het dividend voor de aandeel houders werd bepaald op 4 pet. Een nieuw woonwagenkamp- Van gemeentewege is alhier een nieuw woonwagenkamp ingericht op een ten® naast de spoorbaan aan dc Sniepwef- Krachtens een besluit van B. en W- het verboden op een andere plaats binnen deze gemeente standplaats met een woon wagen in te nemen. De wethouder J. G. Herfst hoopt voor zaken het burgerlijk armbestuur de commissie voor steunverleenine treffende, spreekuur te houden op 21) 0' a.s. voorm. fusschen 10—12 uur. Op Dinsdag 30 Mei a.s. des vo°r' middags van 9—10 uur zal ten huize v dr. Hartog gelegenheid wezen tot kosre looze inenting of herinenting. Ter secretarie te bevragen een ?e vonden oliezeil. ZWAMMERDAM. Paard op hol. Een paard, gespannen voor dc .kaasje van den veehouder B. v. Z. die z*cn de markt te Bodeg.aven Degal, gora j op den Overtocht alhier op h0'. sj; het lemoen van den wagen brak Oc. wist de gemeente-veldwachter K y die daar het drukke verkeer reSeJaa' te wild rennende dier tijdi" tol staa brengen, waardoor ongelukken op drukke weggedeelte nog zijn voors:

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6