74ste Jaarranp DINSDAG 23 MEI 1933 No. 22447 Bfficieele Kennisgevingen. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER AD VER I EN HEN: CU ner regel voor advertentlën uit Leiden eD plaatsen paar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Uitsluitend 0(3 voorultbetaung Woensdags en Zaterdags 50 Cts til een maximum aantal woorden van 30. Lcasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van trieven 10__Cts_porto_te_oetalen__j-__Bew1Jsnummer 5 cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35: per week t. 0-18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. I nummer bestaat uit VIER Bladw EERSTE BLAD. VERGADERING VAN ||EN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 29 MEI 1933, des namiddags te 2 uur, bet gebouw ..Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). [[vergadering zal, zoo noodig, des avonds Vden voortgezet. [behandelen onderwerpen: lp. Praeadvies op het verzoek van F. A. jthuizen, om eervol ontslag als hoold 1 de o. 1. school aan den Zuidsingel B. (94) ja Praeadvies op het verzoek van mej. Boom, om eervol ontslag als onder- ïeres aan de o. 1. school aan de Paul Igerstraat A. (95) j Voorstel tot verhuring van de boven- Éing Garenmarkt 6a, aan de weduwe I. I. Ritman—Herfst (99> (.Voorstel tot verhuring van de boven- Nieuwe Rijn No. 22a, aan A. kus. (99) lp. Voorstel tot wijziging van de met G. liems aangegane overeenkomst van huur rerhuur betreffende een gedeelte grond sater langs den Haarlemmertrek- ]rtweg en het Poelmeer. (100) Voorstel tot verhuring en inge- Sgeving van de vier in aanleg zijnde talvelden in den Stadspolder. (101) i Voorstel tot aanvaarding van de inlng tot het leggen en exploiteeren |pn hoogspanningslijn in de gemeente Vi. (102) Vaststelling van het verslag betref- 11e verstrekking van schoolkinder- lig en -voeding gedurende het jaar (103) I Voorstel in zake het aangaan van Mleeningen gedurende het 3e kwar- [1933. (96) Voorstel tot het instellen van een itsvordering tegen de N.V. Schledamsch [ierenvervoer v.h. Gebr. de Vringer, te idam, tot vergoeding van aan de sierbrug toegebrachte schade. (97) po Voorstel om ten aanzien van het op J hoek van de Breestraat en de Vrou- liteeg in aanbouw zijnde wlnkelwoon- toestemming te verleenen tot over riding van de bij de verordening op bouwen en sloopen voorgeschreven aium-hoogte. (105) fo Voorstel tot onderhandsche op- pt van het aanbrengen van een ge len wegdek op den Hoogen Morschweg Iden Zoeterwoudschenweg aan de N.V. plerne Wegenbouw, te Heerlen. (93) 1 Voorstel tot verkoop aan de provin- I Zuid-Holland van het voormalig tol ls met erf, nabij de Spanjaardsbrug, F-bekend gemeente Leiderdorp, Sectie |«o. 3105 en tot overdracht in beheer 1 onderhoud aan die provincie van een leelte weg op den Lagen Rijndijk met I oeververdediging daarlangs. (106' |lo Voorstel tot overneming in eigen- 71 en onderhoud van eenlge strooken pd aan en nabij de PotgicLcrlaan en beschikbaarstelling van gelden voor 'op definitieve breedte brengen van een feelte van de Potgieterlaan en voor *oel noodig, van de Oltmansstraat. (107) |5° Voorstel tot het aangaan van een "Qsactie met J. Zandbergen in verband F het verbeteren van den toegang tot |j terrein van den Gemeentelijken Rei- T®gs- en Ontsmettingsdienst vanaf de Mnkstraat. (1081 I?60 Voorstel tot het aangaan van een factie met de N.V. Nationaal Grond- ln zake het in exploitatie brengen nare terreinen ten Oosten van de 1" ,traat en ten Westen van de Zijl en beschikbaarstelling van gelden ten L '"v van het bouwrijp-maken van P ?b gemeenteterreinen in dat stadsge- 1™- 109) 1,0 Voorstel in zake den aankoop van Wrceel Langebrug No. 103 en tot be- 'tbaarstelling van de voor dien aan sta. benoodigde gelden. (110) Voorstel inzake den aankoop van bsreeel bouwterrein aan de P. J. Blok- rp ae overneming van een gedeelte aan die straat en tot beschikbaar- Mo yan de voor dien aankoop benoo- gelden. Gil) E 5sNader voorstel ih zake den bouw 1„arbeiderswoningen op een terrein p.? jusschen de Lusthoflaan en Os- ^raardenlaan. (112) - 1 Praeadvies op het verzoek van de :™sche Duinwater Maatscht llo v'°'ng Van tlare s'atuten (113' bet voorstel: y [o-, 1CÖ UIJ ucl vcizuch van uc ie ïi'i Duinwater Maatschappij in- jriamg van hare statuten 1113 Voortzetting van de óehandeling ;t voorstel: 7 bet voorstel van den heer Koole, rake de tór-CnVs 1"filing 0.11 ctu vui-auiuvc- hujp boolarts naast de 4 in functie b om k? niet aan te nemen: "gen v medisch toezicht op de leer- per oSS de tiultengewnne -chool vooi v,_ derwijs evenals hc' -',r onder- 1,1 esv?h?a'?'Serlln5en nr "an l £t ater-soerialist. van di verordening, Nbare 1 geneeskundig toezicht op de en bijzondere lagere scholen, de aanstelling van een vol-ambte- SOCIETAS PHILOLOGICA LÜGDUNO TRAIECTINA. 87ste vergadering. De Societas philologica Lugduno-Traiec- tma heeft alhier haar 87ste vergadering gehouden onder voorzitterschap van dr C W. Vollgraff. Prof dr. B. A. van Groningen belian- delde een papyrologisch onderwerp n.l.: Een briefje uit de 3de eeuw voor Christus. Het is een kort schrijven van een zekeren Polemon aan den opperpriester van den Egyptischen god Soknebtynis, om hem mede te deelen. dat hij met zijn gansche gevolg komt. en tevens om hem te waar schuwen toch alles in goede orde te heb ben. Uit de dateering, de woonplaats van den adressant, den inhoud en den toon van het briefje trekt spreker de conclus.e dat het een autographon moet zijn van den eersten meridarch van dat district van den Arsinoitischen gouw dat later steeds naar Polemon is genoemd. Dr. C. Brakman had tot onderwerp: Het 199ste gedicht uit de Anthologla Latina. Na een korte inleiding over het strijdlied in het algemeen en een vertaline van dit gedicht in het bijzonder geeft spreker zijn tekstverbeteringen ten beste. Tegen de heerschende meenmg in verdedigt hij met succes de stelling, dat het gedicht zeker niet ouder kan zijn dan de vierde eeuw na Christus. Daarvoor staan taalkundige en metrische eigenaardigheden borg. Ten slotte spreekt dr. H. Wagenvoort over: De inleiding tot Aueustlnus' De vita beata. Belangrijk is hier de vraag, hoe de schrijver aan zijn indeeling der mensch- heid komt, en welk criterium hii daarvoor heeft aangewend, vooral In verband met het opvallende feit. dat hii niet subjectief waardeert. Spreker toont aan dat de hier voor gegeven verklaringen in geenen deele afaoende zijn en geeft als 7"'n eigene meening te kennen, dat de indeeline be rust op de leer der temperamenten Er zijn namelijk aanwiizinge... dat de'Griek- sche wetenschap niet met vier maar met drie temperamenten heeft gerekend. JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. Bovengenoemde vereeniging heeft ter gelegenheid van het negenjarig bestaan een propaganda-feestavond gehouden in 't Nut. De zaal was geheel met leden, ouders en belangstellenden gevuld. Om even over 8 opende de voorzitter de bijeen komst met een welkomst-groet aan de Hoofdbestuursleden Gerrit Vink en Jeanne Janssen, die resp. zouden spreken en decla- meeren. Verder heette de voorz. het Be stuur van de Ned. Ver. en de ouders wel kom. Na de opening werden er een twee tal muziekstukken voor viool en piano ten gehoore gebracht. Hierna volgde een Boe rendans uitgevoerd door de adspiranten- groep van den J.V.O. welke veel succes oogstte. De declamatrice droeg voor de pauze enkele gedichten van Margot en Marie Vos voor en na de pauze een drie-tal van Garmt Stuiveling Een achttal leden voerde drie Volksdansen uit welke ook zeer in den smaak vielen. Het hoofd-be- sturslid Gerrit Vink hield voor de nauze een gloedvolle propaganda-rede. waarbij hij alle jongens en meisjes opwekte zich bh den J V.O aan te sluiten. Tenslotte hield de secretaris van de Ned. Ver. nog een korte toespraak waar-a de vpprzitter dezen avond sloot. De I VO. kan op een goed geslaagde bijeenkomst terug zien en vol goeden moed het tiende jaar in gaan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDE1 Naamlooze Vennootschap A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij, Doezastraat 1, Lei den. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: A. W. Sijthoff's Uitge vers-maatschappij N.V. N.V .Alprescor" (Algemeen Pers- en Correspondentiebureau). Maredijk 161. Leiden. Uittredend directeur: R. v. Eecke. Leiden d.d. 19 Mei 1933. Uittredend com missaris: G. H. Pel, Leiden en P A de Gooyer, Wassenaar, d.d 19 Mei 1933. Het kantoor is verplaatst naar Willem Kalff- laan 6, Bussum. openbare en bijzondere bewaarscholen, de kinderbewaarplaatsen en dergelijke in richtingen. en den werkkring van den schoolarts en van het tijdens de behandeling van dat voorstel ingediende voorstel van den heer Vos en de amendementen van den heer Donders alsmede van het voorstel van den heer Knuttel inzake het instellen van een tandheelkundigen dienst ten be hoeve van de leerlingen van de lagere schoen <313 van 1931 en 114 vc.n 1 Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, ten behoeve van de door de Vereeniging van Leldsche Notarissen te houden veilingen, tot wederopzeggens ontheffing hebben verlpend van de verbodsbepaling, vervat haart 2subb. der Winkelsluitingswet 1930 S 460. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Mei 1933. 1353 DE ALGEMEENE TOESTAND. Verklaring van Norman Davis - Frankrijk vormt thans de onzekere factor. Reeds eerder dan verwacht werd, heeft te Genève de Amerlkaansche vertegen woordiger Norman Davis de aangekondig de verklaring afgelegd. Verrassingen men zie het 2e Blad heeft deze verkla ring niet opgeleverd na alles wat er reeds tevoren over was aangekondigd doch het is voldoende zoo! Amerika verlaat zij het gematigd zijn zelfgekozen isolement. Dat ls een feit van groote beteekenls en te recht wees Davis den trots alles toch nog weer door Frankrijk naar voren gebrach- ten eisch om eerst de veiligheid te rege len alvorens over te gaan tot practische ontwapening vrij scherp van de hand. Men is te Genève in het stadium gekomen dat vruchten zijn te oogsten mits men zich niet weer op zijpaden laat dringen En daartoe zou een voldoen aan Frankrijk's wenschen ongetwijfeld voeren. Het is nu niet meer Duitschland, dat ge ïsoleerd staat, maar Frankrijk! Itahe heeft volledig zijn sanctie gehecht aan Mc Do nald's Dlan evenals Duitschland zoo goed als. Duitschland heeft in een schrijven aan de conferentie medegedeeld dat het zijn amendementen over de unificatie der legertypes in Europa heeft ingetrok ken. Wat aangaat de andere Duitsche amendementen die bepaalde eischen op het gebied van het oorlogsmateriaal be vatten behoudt Duitschland zich zijn standpunt alleen nog voor. Boncour was niet gelukkig In zijn ver klaring van gisteren vooral niet waar Norman Davls zich zoo fel gekant had tegen Duitsche bewaoenings-eischen. Doch het zal Frankrijk's laatste woord wel niet zijn geweest gelukkig In Amerika heeft het nieuwe standpunt der Unie een goede ontvangst Zelfs Se nator Lewis die tot dusver zich verzet heeft tegen Amerika's inmenging in de Europeesche politiek heeft zijn volledige instemming geuit. De minister van buitenlandsche zaken Hul! zeide te hooen dat deze rede het be gin mocht beteekenen van sucoes voor de ontwapeningsconferentie en hij wees er oo dat de Ver. Staten de vrijheid in haar be slissing behouden De Duitsche gezant dr. Luther heeft een onderhoud gehad met president Roose velt op het Witte Huis. Ook elders is de ontvangst uitstekend LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. De Jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging heeit dezer dagen haar jaarvergadering gehouden. De voorziter, de heer J. J. van Stralen opende de vergadering en verzocht den Secretaris de notulen te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris merkten wij op. dat het ledenaantal gestadig toeneemt, alhoewel door werkloosheid velen moesten worden afgevoerd Het bedroeg op 31 Dec. 1932 4761 Uit het verslag van den kassier bleek, dat de boden 122.716 kwitanties hadden geïnd ten bedrage van f 220.156.17. Aan den Rijksontvanger werd afgedragen f. 209.326.63 en aan den Gemeente-ontvan ger f. 10.829.54. Hierna werden enkele inge komen stukken behandeld, waarna de be stuursverkiezing volgde. De aftredende heeren W. Immink en J. G. Valkenburgh werden herkozen. Na de rondvraag welke niets opleverde sloot de voorzitter de als naar gewoonte slecht bezochte vergade ring. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 45-jarige bloemenkoopman F. G M alhier, die gistermorgen nabij de halte Buitenlust onder Oegstgeest door een tram werd aangereden, is in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen overleden. o Bij de examens tot verkrijging van een diploma der makelaardij uitgaande var. de Nederlandsche Broederschap van Gediplomeerde Makelaars en gehouden gisteren en heden slaagde oa. mej C. A. Petit van hier Mej. B Cancrinus alhier, slaagde voor het examen Kantoorstenograaf, afgeno men vanwege het Instituut Pont. te Utrecht. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is dr. W. Stuurman alhier benoemd tot lid van de commissie, belast met het In 1933 at te nemen examen ter verkrijging van het diploma van hulp keurmeester van vee en vleesch Gisteren ls de 8-jarige H B :n de Munnikenstraat met zijn fiets omgevallen waarbii hij zoo ongelukkiz terechtuwd.r.. dat hij het rechterbeen brak. De Eerste HulDdienst vervoerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis. Morgenavond concerteert „De Stem des Volks" in de Stadsgehoorzaal. Het Haagsche toonkunstenaars-orkest o.l.v. Henr' Zeldenrust verleent zijn medewer king. Werken van Mendelssohn-Bartholdy en van Johs Brahms zullen worden uit gevoerd. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit Blad. behalve ta Frankrijk, waar men zeer gere serveerd is. Het incident tusschen Norman Davis en Paul Boncour wordt door de meeste bladen als een misverstand van den Amerlkaanschen vertegenwoordiger voorgesteld die waarschijnlijk meende, dat Boncour door een discussie over vei- ligheidsbepaiingen wilde probeeren de V. Staten een bindende verklaring te bren gen. De „Echo de Paris" meent dat de Amerikaansche verklaring haar goede en slechte zijde heeft en is niet tevreden over de wijze waaroD geconstateerd zou worden wie de aanvaller ls; daardoor zou het im mers mogelijk zijn dat, als de Nationaal Socialisten te Danzig en Weenen naar de macht zouden grijpen, de onafhankelijk heid van Oostenrijk en de rechten der Vrije Stad schendend, Polen en de Kleine Entente niet de mogelijkheid zouden hebben het internationale recht te ge bruiken. Het blad concludeert, dat te Ge nève niets is gebeurd, dat Frankrijk zou kunnen bewegen tot een inkrimping van het leger in verhouding tot Duitschland en Italië. Het antwoord van Norman Davls opent echter de oogen van allen omtrent eventueele hulp van de zijde der V. S. Frankrijk is door zijn veilighcidselschen momenteel de factor, waarop de overeen stemming hokt Volgens de Engelsche meening zouden de Amerikaansche verklaringen voor Duitschland voldoende garanties bieden, dat met de ontwapening werkelijk ernst zal worden gemaakt. Dit moet kalmeerend op Duitschland werken en er toe bijdra gen in Duitschland weer het vertrouwen tegenover de verdragspartijen op te bou wen. Ten aanzien van Frankrijk is men in Londen van meening, dat de Amerikaan sche verklaring den Franschen vciligheids- wenschen voor zoover doenlijk tegemoet komt. Voor Frankrijk is hiermede de bodem gelegd voor veiligheid welke het zal moge lijk maken het Engelsche plan thans aan te nemen en de ontwapening dienovereen komstig ten uitvoer te leggen. Of Japan zich acoord zal verklaren met de dell- nitle voor aanvaller, moet worden afge wacht. Toonaangevende Duitsche kringen zijn tevreden over de verklaring. Men meent hieruit te zien, dat thans de Ame rikaansche regeering op de sterkst bewa pende staten den sterksten druk oefent om hen te nopen tot een beslissende ver mindering der bewapeningen en tot een volkomen afschaffing der aanvalswape nen. De Vereenlgde Staten beschouwen overeenkomstig het Duitsche standpunt de ontwapening ondubbelzinnig als be slissende voorwaarde voor algemeene vei ligheid. Bovendien heeft de Amerikaan sche regeering nu de door Franrljk ge- eischte veiligheidsgaranties gegeven. Van Duitsche zijde zal ln de nu begin nende beslissende vertrouwelijke bespre kingen met de ministers van buitenland sche zaken der groote mogendheden met alle beslistheid het standpunt worden ver dedigd. dat Duitschland geen verdedigings wapenen meer verboden zullen kunen wor den, welke de andere mogendheden blijven toegestaan. Verklaard wordt evenwel dat de Rljksregeering tot nu toe geenszins het Engelsche ontwapeningsplan onbe perkt heeft aangenomen. Duitschland elscht ook verder geen herbewapening, maar dezelfde verdedigingswapenen welke andere staten eischen voor de verzekering van hun nationale verdediging. Nog een slag om den arm, die echter practisch niets beteekent, zoo de aanvals wapenen worden afgeschaft! Het Vier-mogendheden-pact is nog geen feit, doch het schijnt er goed voor te staan. Op het oogenblik wordt het pact nog in de diverse hoofdsteden en te Genève bestudeerd. Volgens de Fransche pers is de tekst j van het nieuwe pact van vier langer dan de oorspronkelijke De nieuwe overeen komst, die waarschijnlijk te Genève on derteekend zal worden, zoo het inderdaad wordt aanvaard, bereidt den weg voor de aanvaarding der Engelsche ontwapenings voorstellen voor. De kleine staten zouden van het nieuwe pact niets te vreezen heb ben. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat het directorium der vier mogendheden zich niet tegen de kleine staten richt doch zijn taak er in ziet, den vrede ln Europa te waarborgen. De vier groote mogendhe den hebben ook niet het voornemen op eenigerlei wijze te treden in de bevoegd heden van den Volkenbond en de kleine staten hebben ten allen tijde het recht zich tot den Volkenbond te wenden, wan neer zij vreezen dat hun belangen bena deeld worden. Het verzet der kleine mogendheden is echter nog niet gebroken. Zoo blijft Polen b.v. beslist tegenstander, daar het ln het pact ziet een poging tot suprematie der groote mogendheden. Gisteren is de 72ste vergadering van den Volkenbondsraad, onder voorzitterschap van Menlkos Castllo Najera geopend. De zitting werd o.a. bijgewoond door Sir John Simon en Paul Boncour De Raad heeft zich bezig gehouden met de klacht van den Jood Bernheim over de behandeling van de Joodsche minderheid in Opper Sllezië. De secretaris-generaal had beslist dat deze klacht dringend be handeld zou worden De Duitsche afge vaardigde deelde echter mede, dat zijn re geering nog aanvullende Inlichtingen noodig heeft. Op zijn verzoek werd daarom de behandeling tot de volgende vergade ring verdaagd Sir Eric Drummond wees nog op den ongunstlgen stand van de kas van het secretariaat. Hij deed een dringend beroep op de verschillende mogendheden om hun achterstallige bijdragen te voldoen. BINNENLAND Het nieuwe ministerie wordt deze week bekend; dr. Colijn zou minister van Ko loniën worden (Binnenland. 3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Waarschijnlijk geen conflict in de sigaren-industrie (Binnenland. 3de Blad). Drie kano-vaarders verdronken (Ge mengd, 4de Blad). Zware branden te Boxtel en Groningen (Gemengd, 4de Blad). BUITENLAND. Belangrijke verklaring van Norman Davis (2de Blad, Bultenl. en Tel., 1ste Blad). Frankrijk te Genève momenteel ge ïsoleerd (Buitenland, 1ste Blad). Interview met Oostenrijk's bondskanse lier Dollfuss (Buitenland, 1ste Blad). Verklaringen van Mussolini en zijn on derstaatssecretaris voor buitenl. zaken (Buitenland en Tel., 1ste Blad). De Japanners voor de poorten van Peking (Buitenland en Tel., 1ste Blad). DUITSCHLAND. Hitier bezoekt de vloot Het onderwijs S.A.-man in Beieren vermoord. Hitler is per vliegtuig te Kiel gearriveerd ter bezichtiging der vloot. In zijn gezelschap bevonden zich, be halve de vlagofficieren, de rijksweerminls- ter en de chef der martneleldlng. In een rede tot de verzamelde marlne- troepen-deelen van Kiel herinnerde de rijkskanselier aan de revolutie van 1918, die 't land in veertien Jaar tijd ten gronde heeft gericht. De kanselier gewaagde dan van de nieu we verheffing, de nieuwe gemeenschap, die geen bedreiging inhoudt tegen de overige wereld. Wij willen den vrede wellicht meer dan alle anderen, want wij hebben hem noodig om brood aan onze millloenen werklooze volksgenooten te verschaffen. Maar de vrede wordt steeds slechts aan hem gegeven, die hem waardig is. De Duitsche verheffing beteekent wor steling voor de Duitsche vrijheid en ge lijkberechtiging in de wereld. Hoe groot ook ons verlangen naar vrede is, even groot is ook onze vastbeslotenheid om voor 't Duitsche volk het gelijke recht en zijn vrijheid terug te winnen. Is men op den terugweg? De minister van onderwijs, Rust, heeft in verband met het feit, dat in sommige onderwijsinrichtingen reeds leerlingen van nlet-Arische afstamming, ten deele ook onderdanen van buitenlandsche staten, van het bezoek der hoogere onderwijs inrichtingen zijn uitgesloten, bekend ge maakt, dat zulk een maatregel niet toe laatbaar ls. Nadere uitvoeringsbepalingen moeten worden afgewacht. De minister verzoekt te zorgen, dat de leerlingen, die ten onrechte wellicht reeds van de deelneming aan het onderwijs zijn uitgesloten, onverwijld weer worden toe gelaten. Te Geirganz bij Forchhain (Ober-Fran- ken) werd in den nacht van Zondag op Maandag de S.A.-man J. Wiesmeier ver moord en in een vijver geworpen. Te oor- deelen naar de sporen moet er een hevig gevecht geleverd zijn. Onder verdenking van den moord te hebben gepleegd, werd een lid van de „Bayernwacht" aangehou den In den loop van den dag werden nog 20 leden der Belersche Volkspartij wegens de verdenking van medeplichtigheid aan gehouden. De nieuwe leider van het Centrum, dr. Bruning, heeft volgens de „Germania" de afgevaardigden Joos, dr. Hackelsberger en graaf von Dalen tot plaatsvervangers be noemd. ENGELAND. Geen steun aan Japan Gandhi's vasten. Naar aanleiding van vragen ln het La gerhuis zeide MacDonald, zulks bij afwe zigheid van sir Simon, die in Genève is dat Engeland in geen geval bereid zou zijn tot erkenning van Mantsjoekwo of 2 "?gfhe erkenning van de Japansche politiek in China. De Engelsche regeering was gebonden door het rapport van de commissle-Lytton, dat door den Volken bond was aanvaard. Na verloop van twee der drie weken van zijn vasten is de toestand van Gandhi nog steeds goed. De dokters zijn verbaasd over zijn toe stand en raggen dat het bijna een wonder ïSj dat hij zich zoo goed gevoelt.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1