Laat Uw kind „GEZONDHEID DRINKEN" AKKER.CACHETS 74*te Jaargang 74s LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 Mei 1933 Derde Blad No. 22444 BINNENLAND. Ube Pavel dev 2)vonken INGEZONDEN. TELEGRAM VAN H.M. DE KONINGIN AAN ROOSEVELT. itemniing bij de Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel. Bry Nederlandsche Maatschappij voor Everheid en Handel heeft aan H. M. de Koingin een telegram gezonden van den Keenden inhoud: Tie Nederlandsche Maatschappij voor Kerheid en Handel betuigt H. M. de Kningin haar groote dankbaarheid voor treffende woorden waarin H.M. in r antwoord aan president Roosevelt jiie heeft gegeven aan een overtuiging in het overgroote deel van het volk óge deze daad van Uwe Majesteit _je van invloed zijn op het weder geren van vertrouwen tusschen de vol len en op het herstel van een daaruit ortkomend vrij handelsverkeer." eerste kamer. Dc heer W. J. Andriessen benoemd verklaard. Het Centraal Stembureau heeft in een stermiddag gehouden zitting in de va- ture. ontstaan door het bedanken als lid r den heel" J. J. W. IJsselmuiden, tot van de Eerste Kamer benoemd ver- ard den heer W. J. Andriessen te Jrecht NEDERL.-INDISCHE STAATKUNDIGE PARTIJ. Een afdceling Nederland opgericht. Opgericht is een afdeeling Nedeiland ji de Ned.-Indische Staatkundige partij aderlandsche Club." Doel van de op- hting is hier meer algemeene bekend- ei te geven aan de richtlijnen van de litiek van de V. C. en bij belangrijke agstukken het standpunt van de V.C. te lichten. In het voorloopig bestuur hebben zit- g genomen de heeren ïr. H. W. van der -rt. voorzitter; J. Poll. ondervoorzitter; F. Engel, secretaris; ir. J. Fryling, lid. De oprichtingsvergadering wordt op Mei in Excelsior. Zeestraat te Den Haag, ouden. HET VISSCHERIJCONFLICT TE IJMUIDEN. preking met rijksbemiddelaar zonder resultaat. De bespreking, gistermiddag gehouden 'er leiding van den rijksbemiddelaar i mr. A. C. Josephus Jitta in zake het il in de visscherij te IJmuiden heeft resultaat opgeleverd. ft bespreking werd bijgewoond door den Rambonnet, burgemeester van Velsen door den heer Oud. directeur van het atsvisschershavenbedrijf te IJmuiden. De heer Amelink heeft aan den minister in binnenlandsche zaken de volgende "gen gesteld: Heeft de regeering kennis genomen van n artikel in De Fakkel van Zaterdag 13 ei 1933, pagina 1, kolom 3 en 4, waarin der het opschrift: „De staking in het isscherijbedrijf" o.m. het volgende voor- omt: •Wij zullen echter de boycot verscher pen. En 't moet inderdaad zoo zijn dat, én de aangevoerde visch door onder kruipers, in het land geen afnemers vindt, maar daarnaast dat geen enkele onderkruiper of trawant nog een bete voedsel zal bekomen?" Is de regeering niet van oordeel, dat on- rwijld maatregelen genomen dienen te orden, opdat een dergelijke, blijkbaar ge- "rloolde. openlijke aansporing en op- ekking tot toepassing van een honger- "ycot kan worden tegegegaan? een tunnel onder de maas. een bosch van 270 H.a. bij Kralingen. De Raad van Rotterdam heeft met alge- eene stemmen besloten het voorstel van en W. om in beginsel te besluiten tot en aanleg van een tunnel onder de Maas de richting Parkkade Charlois ter ver- ïnding van rechter en linker-oever van de -aatite Rottcrdam B. en W. kregen op- acht de medewerking van Rijk, Provin- F~ eP particulieren te verkrijgen, ter fl- «ncierlng van dit plan. dat 24 millioen '1 kosten. Voorts heeft de raad eveneens met alge- ene stemmen besloten tot den aanleg bosch en park met speelweide, bad, strandbad, volkstuinen, planten en enz. ter grootte van 270 H.A.. rond de mbngsche Plas. waterweg-record gebroken. Schip met 11 meter diepgang. Men meldt uit Rotterdam aan de „Tel.": m Wtenieg-recora js gisteren gebro- termiAj v®n den Brootsten diepgang. Gis- srhc i f 's binnengekomen het Noor- Sok» ""'pteomschip „Sir James Clark traan V oet een ladinj van 20.000 ton iiy'J™ Sandefjord op weg was naar de een riil te Gaardingen. Dit schip had diene»™ 11 10 m?ter. de grootste of hinn. i to' busver voor een uitvarend \vat "enk0"tend schip op den Nieuwe merweg genoteerd is. patroonsbond voor de ROTTirornnT utti*' '"lengen. - fusie Teffw,e de sedachte om tot een bond twS met den Ned. Aanemers- overleg bestuur gemachtigd het k zotten teatstgenoemden bond voort het reclamecongres te amsterdam. NEDERLANDSCHE KRUIDENIERS BOND. Debatten op de toelichting van dc prae-adviscurs. be heer Coppens gisteren zijn S, toegelicht werd hierover en ovei dat van den heer Westrik van ge dachten gewisseld. De heer Meyer van Bouw- en Woning toezicht te Rotterdam, die in het bijzon der met de toezicht op de reclame is be last, meende, dat het met de reclame ver keerd gaat, als deze zich niet bij de archi tectuur weet aan te passen. Daar dit niet het geval is moet de overheid krachtig ingrijpen. De heer Blauwenkam hoopte, dat we bewaard mogen blijven voor een ministeri" voor propaganda, als op het oogenbltk in Duit.-chland bestaat en waarvoor de heer Coppens wel iets schijnt te voelen. Het j resultaat, daarmede in Duitschland be haald, is geen aanwijzing om er ook hier mee te beginnen. De heer Cohen meende, dat de heer Coppens ten onrechte het deed voorko men, alsof de overheid in ons land beseft wat reclame is. Spr acht het verkeerd, de gemeenschap de taak te laten overnemen, v.elke particuliere ondernemingen, die er profijt van trekken, hebben verzuimd to vervullen. De heer Wolfson meende, dat de over heid vaak te ver gaat met haar welstands- eischen. De overheid moet zich ook niet mengen in de techniek van te aan te brengen reclame. De heer van Huyden, wethouder van I Dordrecht was het niet eens met de op vatting, dat de politiek de schuld is, dat de overheid op reclamegebied achterlijk is. Nadat de heer Coppens de verschillende sprekers had beantwoord, maakte de heer Meyer de opmerking, dat het niet juist zou zijn de gemneete-architecten. ambtshalve te maken tot reclame-adviseurs van B. en W„ daar het een toeval zou zijn, als zij op dit gebied over de noodige technische vermogens zouden beschikken. Na de toelichting door prof. dr. F. Roels op zijn prae-advies nam de heer Schui- tema het woord. Spr. wees er op, dat hij in een artikel, dat hij voor eenigen tijd heeft gepubli ceerd. betoogd had. dat het een goede ma nier is om tenminste de meening van het publiek te weten te komen, het eenvoudig door middel van een enquête naar zijrt meening te vragen. Spr. ging daarna dieper in op het betoog van prof. Roels. Spr. meent, dat het ver- koopsgesprek niet een vorm van reclame is. Pe verkooper moet nl. een geheel andere methode aanwenden, om te ver- koopen, dan eenvoudig in het kort te her halen, datgene, wat in de reclame- compagne is vervat. Nadat de heer van Gink zijn prae- advies had toegelicht, voegde hij er aan toe. dat er een beteugeling van het cadeaustelsel langs wettelijken weg tot stand zal komen. Daarna zeide de heer Los, dat het al- vertentie- en drukwerkwezen in het Ge nootschap voor Reclame buitengewoon op den voorgrond treedt. Spr. meent, dat het niet juist is om het cadeaustelsel op een der achterste plaatsen te stellen. Hij wil waarschuwen tegen de idee, dat hulpmid delen als annonce, affiche en folder de eenige middelen zijn. Men moet ook andere stelsels een kans geven. De heer Coppens was van meening, dat het cadeaustelsel geen vorm van reclame is. Het is eenvoudig een vermeerdering van het product met één. Tenslotte sprak de voorzitter van liet Congres, de heer E .G, Gaarlandt een zeer kort slotwoord, waarin hij de aanwezigen dankte voor hun belangstelling. wijnkoop gearresteerd. Terzake van opruiing. De Msb. meldt: De heer D. Wijnkoop, die gisterenavond te Tiel in een vergadering van commu nisten het woord voerde, naar aanleiding van de rechtszitting te Tiel, waar de heeren L. de Visser en Roestam Effendi terecht hadden gestaan wegens beleedi- ging en opruiing, is daar door de politie gearresteerd. In zijn rede sprak de heer Wijnkoop op ruiende woorden tegen het openbaar ge zag, wat voor de politie aanleiding was om den heer Wijnkoop in hechtenis te nemen. De officier van Justitie te Tiel heeft den heer W. in verhoor genomen, waarna hij is ingesloten in het Huis van Bewaring. vervolging van het kamerlid drof. Wegens beleediging van den minister van koloniën. De officier van justitie te Bieda heeft, naai Het Volk" verneemt, een vervolging gelast' tegen het S. D. Kamerlid W. Drop. De heer Drop wordt er van beschuldigd, dat hij een der leden van het ministerie heeit beleedigd. Sprekende op een verkie zingsvergadering in Concordia te Breda, op 2 April, heeft de heer Drop de niet meer terugkeerende ministers de revue laten passeeren. De minister van koloniën noemde hij in dit verband: Simon de Graaff. alias Simon de Leugenaar." feest-voorstelling gouden jubileum A. n. w. b. Omtrent de opvoering van het jubi- leum-tooneelstuk van Jan Feith bij gele genheid van het vijftigjarig bestaan van den A.N.W.B. wordt ons medegedeeld dat een afzonderlijke voorstelling van deze toepasselijke muzikale Bonds-revue te Den Haag zal plaats hebben op Zaterdagavond 1 Juli in den Koninklijken Schouwburg. De strekking van het. in drie bedrijven spelende blijspel, opgevoerd als muzikale revue bedoelt ons hedendaagsche toeris me zoowel te land. te water als in de lucht ten tooneele te brengen door een vroolijk-eindigende tegenstelling te schep pen tusschen verschillende vormen van vroeger en hedendaagsch toerisme, waar bij de opzet voorzit van morellike tegen standers van het algemeene toerisme en thousiaste medestanders te maken. Tweedaagsch congres te Alkmaar. De Nederlandsche Kruideniersbond. die dit jaar zijn 20-jarig bestaan viert, ver gaderde gsteren en eergisteren te Alk maar. Ter gelegenheid hiervan heeft de afdeeling Alkmaar een tentoonstelling ingericht, Kruideniersbeurs genoemd, die Maandagavqnd door den burgemeester, mr Wendelaar, officieel Is geopend en waar tal van firma's uit het geheele land hare producten etaleeren, aanbevelen en verkoopen. Het congres vond plaats in het gebouw „De Unie". Volgens het jaarverslag traden er 280 nieuwe leden toe en werden er 16 nieuwe afdeelingen opgericht. In totaal zijn er nu 1234 leden, verdeeld over 55 afd. Het Jaarverslag van den penningmeester sloot met een nadeelig slot, groot I. 2106.91, hetwelk uit de reserves gedekt is. Deze re serve bedraagt f. 7426.74. De redactieleden van het bondsorgaan werden herbenoemd Het rapport van de arbitragecommissie stelde vast, dat er in die tien jaren van haar bestaan slechts één maal gearbitreerd behoefde te wor den. De leden van deze commissie (de af deelingen Aalten, Dieren en Zutphen) werden herbenoemd De ingediende begrooting sloot op f. 9550 met f. 6800 aan contributie en een geraamd batig saldo van f. 1120. Onder de uitgaven was f. 2100 gerekend voor het orgaan. Aangenomen werd het hoofdbestuur op te dragen bij de Fiva er op aan te drin gen, dat het aangegane contract tegen over de afnemers zonder aanzien des per- soons wordt nageleefd en ook aan coöpe raties wordt belet op de Fiva-producten meer dan 5 pCt. te garandeeren. Mede werd besloten, dat de leden eerst contracten met fabrikanten zullen tee kenen na daarover het advies van het be stuur te hebben ingewonnen. De hoofd bestuursleden Gurp, Bomans en Bruin werden herkozen. Ingevolge een voorstel van de afdeeling Gouda zegde de voorzitter toe. dat het hoofdbestuur met de samenwerkende or ganisaties in overleg zal treden, om bij de fabrikanten bereiken, dat er voortaan in verpakte artikelen geen winkelbonnen meer worden ingesloten. In den Middenstandsraad Zaï het vraag stuk aanhangig worden gemaakt van het verstrekken van steun in natura aan werkloozen. Waar dit door overheidsli chamen geschied, zal getracht worden te bereiken, dat daarbij de winkelic-r van den gesteunde niet wordt uitgeschakeld. Over het algemeen achtte men het verstrekken van steun in natura een nadeel voor den middenstand. Na een zeer uitvoerige bespreking werd het hoofdbestuur overeenkomstig een voor stel van de afdeeling Rotterdam gemach tigd voor een te stichten N.V. tot exploi tatie van een kantoorgebouw ten behoeve van de mkoop-organisatie en den bond, bij de leden aandeelen van f. 50 te plaat sen, tot vorming van een kapitaal van f. 25.000. Aan een lid zullen ten hoogste 5 aandeelen worden verstrekt, terwijl geen hoogere rente dan 5 pCt. zal worden uit gekeerd. b-i RECLAME. 110G het nedeklandsch biologisch station. Op 31 Maart 1.1. werd opgericht de Stichting: Het Nederlandsen Biologisch Station, gevestigd te Amsterdam. Aan de stichtingsacte, welke gepasseerd werd te Delft ten kantore van mr. Ph. B. Libourel. notaris, ontleenen wij het volgende: Het doel der Stichting is het bevorderen van het gecombineerde biologisch labora torium- en veldonderzoek in Nederland. Door bemoeiingen bij overheid, corpora ties en particulieren tot verwerven van belangstelling en steun ook door daad werkelijke of fiancieele hulp te verleenen aan personen of corporaties, die zich op het gebied der Stichting bewegen en dour eventueel oprichten en exploiteeren van biologische stations, noopt de Stichting haar doel te bereiken. Het bestuur der Stichting bestaat uit ten minste vijf leden, waarvan één lid te vens lid is van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland en één lid tevens lid is van de Nederlandsche Botanische Vereeniging Het is samenge steld als volgt: Dr. L. G. M. Baas Becking, hoogleeraar te Leiden secretaris: dr. A. H. Blaauw. hoogleeraar te Wageningen. voorzitter: E. D. van Dissel directeur van het Staats- boschbeheer. Utrecht; J Heimans, redac teur: „De Levende Natuur". Amsterdam; P. Jansen penningmeester Ned Botani sche Ver.. Amsterdam lid van het dage- lijksch bestuur; dr. J. Jeswiet, hoogleeraar te Wageningen; ir. A. W. Kloos. leeraar Middelbaar Technische School Dordrecht; dr. A. J. Kluyver. hoogleeraar te Delft; dr. W C de Leeuw, particulier te Biltho- hoven. penningmeester: dr J. C. Schoute hoogleeraar te Groningen voorzitter Ned Botanische Vereeniging; dr. Jac. P. Thijsse secretaris Ned. Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Bloemendaal. lid van het dagelijksch bestuur; mr. R. G. van Tienhoven. voorzitter Nederlandsche Ver- eenieing tot Behoud van Natuurmonumen ten Amsterdam; mr. dr R. H. Baron de Vos van Steenwijk commissaris der Ko ningin van de provincie Drente. Assen; dr. Tli. Weevers hoogleeraar te Amsterdam; dr F.A.F. C Went. hoogleeraar te Utrecht. Als eerste daad van de Stichting zal deze exploiteeren 't bekende Biologische Station te Wijster (Drente) en het heeft daartoe als directeur benoemd dr. W. Beijerinck, die reeds zooveel heeft gedaan voor de biologische en archaeologische studie van Drenthe. Het Station Wijster is gelegen ir. de onmiddellijke nabijheid van groote reservaten van Natuurmonumenten en van het Staatsboschbeheer. De ligging tusschen deze ongerepte veen- en heidegebieden maakt het tot een ideale plaats om dit zoo snel verdwijnend landschap in al zijn aspecten te bestudeeren. De naam van dr. Beijerinck waarborgt een deskundige en enthousiaste leiding en voorlichting voor degene die daarvan gebruik zouden willen maken. Het laboratorium is dezen zomer open voor onderzoekers, hetzij biologen, geologen geographen, archaeologen, of andere in de natuurwetenschap geïnteresseerden. De secretaris Prof. Dr. L. G. M. Baas Becking, Botanisch Laboratorium te Leiden, kan nadere inlichtingen verstrekken. Geef het Hero „Perl". Zooveel als het lust. 't Is zoo goed voor haar. Maar verwar „Perl" nooit met an dere dranken - wat voor kleur of smaak daar ook aan gegeven is. Eén kleur en één smaak zijn slechts i zuiver en echt, n.l. de natuurlijke! Dat vindt U in Hero „Perl", een i zuiver Natuurproduct. Vloeibaar Hollandsch fruit. Drink het tegen dorst - voor gezondheid - aan tafel - of als U uit bent, maar let er op dat 't „Perl" is, de drank van goud - voor jong en oud. WAARSCHUWING Hero „Perl" is een zuiver Na t u u r p r o- duct. zonder eenige chemische toevoeging. Dc gouden kleur en de zuivere, frisschc smaak zijn er door dc natuur aan gegeven. Hero „Perl" bevat geen alcohol. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven katwijk's levensstandaard. Geachte Redacteur. Het zij mij vergund, een kort antwoord te geven op de stukjes van H. H. Zwanen burg en Uittenbogaard. welke beide heeren in Uw blad van 16 Mei reageerden op mijn „ingezonden" over Katwijks Levensstan daard. De laatste komt met cijfers, de eer ste volgt de beproefde methode, zijn tegen stander belachelijk te maken. Die cijfers, welke mij bekend waren, voorzoover be treft den prijs der melk af boerderij, be wijzen zonneklaar, dat de winst, door de melkslijters genomen, veel te groot is. Zelfs de goedbetalende melkhandelaren te Katwijk verdienen 66 2/3 °U van hun eigen inkoop. Ik weet, dat er heel wat af moet voor vervoer en bezorgen, maar ik weet ook, dat er verscheiden melkslijters zijn, die den melkveehouder niet noodig hebben omdat ze hun eigen vee melken Ook weet ik. dat de inrichting en bediening van een melkzaak heel wat minder kostbaar is dan bijv. die van een kruidenierszaak en ik weet ook zeker, dat iedere kruidenier zich in de handen zou wrijven van pleizier, als hij op zijn waren slechts de helft van de hierboven becijferde winst kon maken Ik zelf ben van nabij bekend met den sigaren- handel, waarbij steeds gezorgd moet wor den voor een soms grooten voorraad van een aanzienlijk aantal verschillende 100- kersartikelen, wat al weer aanleiding geeft PLANNEN VOOR EEN AUTO-RACE-BAAN BIJ ARNHEM. Een bedrag van V/s millioen mee gemoeid Te Arnhem heeft zich naar wij ver nemen, een combinatie gevormd van personen uit de ingenieurs- en architec tenwereld. die plannen hebben in een boschterrein ten Noorden van Arnhem een auto-racebaan te stichten, in den zin van den bekenden Nurburg-Ring in den Eifel. Deze baan zou 30 K.M. lang worden en een bedrag van V/s millioen gulden ver gen Het denkbeeld wordt momenteel na der uitgewerkt door den architect F Wind te Arnhem, terwijl ook dr. ir. W. Wessel, octrooigemachtigde te Arnhem aan de plannen meewerkt. De mogelijkheid wordt door de ontwer pers onder de oogen gezien op het dooi de baan omsloten terrein een vliegveld en een restaurant met uitzichttoren te stichten. De weg komt ongeveer te liggen ter hoogte van Teriet (aan den straat weg ArnhemApeldoorn i en wordt zóó geprojecteerd dat men vanaf de tribunes de coureurs over een groot gedeelte zal kunnen volgen. DE POSTVLUCHTEN. De „Snip" (uitreis) is gisteren te Boeda pest aangekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audientte van den Mi nister van Financiën zal op Maandag den 22sten Mei a.s. niet plaats hebben. De Fakkel meldt, dat de heer R Stenhuis bedankt heeft als lid van de O. S. P. tot het krijgen van zoog. winkeljuffers; dood kapitaal dus. Een vrij aanzienlijk crediet is daarvoor noodig, terwijl de winst indertijd 20 a 25°/« van den inkoop bedroeg en nog wel zal bedragen. Stel daar tegenover een artikel als melk, dat binnen een dag de zaak weer heeft verlaten en ik vraag in gemoede: „Zijn er veel artikelen te noemen, waarbij het benoodigde kapi taal zoo gering is? Geen wonder, dat er uit de mededeeling van den heer Zw. te berekenen valt, dat er op iedere 400 inwo ners van Katwijk, dus op elke 80 gezinnen, één melkhandelaar is. Maar moet het pu bliek er nu de dupe van worden, dat er veel te veel melkslijters te Katwijk zijn? Ik bewonder de zachtmoedigheid van den heer Uittenbogaard, die zelf als melkvee houder een kommervol bestaan moet lei den, zoodat de Regeering het bedrijf moet steunen, en toch nog het groote winst percentage van de melkhandelaren verde digt. Waarom noemt de heer U. ook niet de plaatsen in de nabijheid, waar de melk, volgens berichten in het Leidsch Dagblad, werkelijk zes a zeven cent kost? Is Noord- wijkerhout zoo ver van Katwijk? En Zwam- merdam? En hoe staat het op Rtjnsburg? Mij is door iemand die het weten, kan, verteld, dat er eenige Rijnsburgers te Kat wijk melk uitventen voor 8 cent. Ik ben zelf nog niet zoo heel lang inwoner van Katwijk, maar mij is door oud-Katwljkers verteld, welke schoone methodes de Kat- wijksche melkslijters weten aan te wen den, om iemand van buiten eruit te wcr- kcn.als hij goekoopere melk levert. Misschien schudt 's Heeren Zwanenburg? lever nog wel als hij eraan denkt, op welke manieren de Katwijksche melkhandelarcn hun erve succesvol verdedigd hebben, zeer ten nadeelc van den consument, die vaak niet naar een goedkooper adres durft over gaan. omdat hij represaillemaatregelen vreest. Uit de mededeeling van de Coöperatie „Helpt Elkander" blijkt, dat er ook ande ren, meer ter zake kundigen dan ik. zijn, die den melkorijs te hoog achten. Ik ben dus in goed gezelschap. U hartelijk dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, C. v. OEFFELEN. Katwijk, 16 Met '33. RECLAME. en niet in de gelegenheid naar den landarts te gaan, dan zullen één of twee "AKKERTJES" U den wei deenden rust geven, waar naar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor teeds "AKKERTJES" in huis te hebben. Ze komen altijd van pas bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijnen, 'n Kou, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dut voorlaan uitsluitende Nederlondsch Produel Volgens recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" 1109

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9