camera BILLY LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 19 Mei 1] BUITENLAND. Voor elke opname. Mooie tandende 1 DE ALGEMEENE TOESTAND. Na Hitler's rede - Roosevelt algemeen gesteund. Over Hitler's rede wordt uit den aard der zaak nog veel geschreven, doch offi- cleel bewaart men vrijwel het stilzwijgen. Blijkbaar i.deneert men daar aldus: woorden zijn genoeg gewisseld, laat nu de daden speken! Doch te hoog stelle men de verwachtin gen niet, waar semi-ofllcleel van Dultsche zijde wordt gemeld: 't Jonge nationaal-sociallstische Duitsch land staat zoo ferm aaneengeschaard en is zóó zellbewust, maar tevens zoo ver vuld van krachtige vredesllefde. dat het ook de levensrechten van andere volken, zooals Polen en Tsjechen erkennen kan. Wat betreft het practlsch effect, dat de verklaringen van den rijkskanselier zullen hebben op de verdere ontwikkeling der dingen te Genève, wordt er op gewezen, dat het er thans bij de besprekingen te Genève op aankomt, vóór 12 Juni, den aanvangsdatum der economische confe rentie. tot een wezenlijk resultaat te ko men. Dit resultaat mag geen étappe zijn, maar een werkelijke beëindiging der ont- wapenlngs-dlscussles, waarbij het natuur lijk onverschillig is. of nog enkele neven kwesties later, in de permanente commis sie nog verder onderzocht en geregeld zul len worden. Duitschland heeft door de rede van den rijkskanselier zijn standpunt duidelijk uiteengezet. Wanneer in de pers thans over de rede gesproken wordt, alsof Duitschland een nieuwe situatie geschapen heeft en men thans Dultschlands verdere daden zou hebben af te wachten, dan is dat een ver keerde zienswijze. Duitschland heeft, in zake ontwapening genoeg gepresteerd. Het staat thans aan de andere landen, daden te toonen. En zij hebben daarvoor tot 12 Juni tijd genoeg. Het ls een even averechtsche voorstel ling der dingen, alslin een zeker deel der pers beweerd wordt, dat het uitstel van Nadolny's vertrek naar Genève verband zou houden met nieuwe instructies, welke hem door de rljksregeerlng zouden wor den meegegeven. Na Hitler's redevoering kan er geen sprake zijn van nieuwe in structies. Nadolny's oponthoud te Berlijn heeft dan ook alleen ten doei. de eischen en de verklaringen des rijkskanseliers in een passenden diplomatieken vorm voor de Geneefsche onderhandelingen te formu leeren. want de door den rijkskanselier vastgestelde richtlijnen moeten natuurlijk thans in den vorm van dienovereenkom stige voorstellen en verklaringen te Ge nève worden voorgelegd. Bepaald hoopvol klinkt dat zeker niet.. Of is 't voor binnenlandsch gebruik? Steeds meer betuigingen van instem ming ontvangt president Roosevelt Inzake zijn boodschap. Behalve de Engelsche koning hebben ook president Hindenburg en de koning van Italië persoonlijk hun volledlgen steun toegezegd! De leiders van het Congres verklaren, dat president Roosevelt geen bijzondere volmachten voor onderhandelingen over de oorlogsschulden aan het congres zal vragen, maar voornemens is. alle voorstel len der staten tot verlaging hunner oor logsschuldbetalingen naar den Senaat te zenden Hij zal in ieder geval de meening van den Senaat vragen en geen overeen komsten aangaan zonder voorafgaande goedkeuring daarvan. Roosevelt wordt ge dekt door de stellingneming van den Se naat bij de schuldenonderhandelingen pa rallel met dc Londensche economische we reldconferentie zonder dat zij echter wor den beschouwd als deel der Londensche conferentie. Deze politiek beteekent een radicaal op geven van de commissie-politiek van Coo- lidee en de congresleiderspolittek van Hoover. Met het oog on de bekende houding van den Senaat wordt het zeer mogelijk ge acht dat deze alle herzieninesvoorstellen zal afwijzen. Roosevelt is voornemens alle revlsievoorgtellen dei' staten-debiteuren in een bijzondere boodschap aan den Se naat door te zenden. RECLAME. 1107 Voor elke opname, voor huiselijke tofereelties of sport, voor een aardig groepje of een mooi landschap, steeds is Agfa Billy III de aangewezen camera! Eén druk en rij is direct voor opname gereed. Juist het toestel, dat U zoekt: licht en elegant met een von boven afleesbare afstandsschaal. Voor Uw oDfioman olrtjd Agfo Isocbrom BoifUia. De Engelsche delegatie voor de econo mische wereldconferentie is als volgt samengesteld MacDonald, Neville Cham berlain. Hailsham. John Simon, Thomas. Canliffe Lister en Elliott, verklaarde Mac Donald in het Lagerhuis Als voorzitter der conferentie, voegde hij er aan toe, zal ik niet geregeld aan de bijeenkomsten der Britsche delegatie kunnen deelnemen Neville Chamberlain zal daarom optreden als leider der delegatie De koning zal op 12 Juni a.s. de econo mische wereldconferentie openen. Zijn toespraak zal per radio worden verspreid en dus over de geheele wereld kunnen worden gehoord. Uitgebreide maatregelen zijn daarvoor genomen. Sir John Simon deelde in het Lager huis mede. dat de extrakosten voor de conferentie, omdat zij in Londen in- plaats van te Genève zal worden gehou den, door de Britsche regeering zullen worden gedragen Het betreft een bedrag van 18.500 p.st. De kosten voor de werk zaamheden aan het nieuwe geologische museum, waar de conferentie zal worden ondergebracht, zullen 7500 p.st. bedragen. DUITSCHLAND. De Pruisische machtigingswet aanvaard - Gerekc voor bet gerecht - 100.000 nat.-soc. werkloozen zullen te werk worden gesteld. De aangekondigde zitting van den Prui- sischen Landdag is gistermiddag gehou den. De gearresteerde soc -dem. afgevaar digde Drescher was vrijgelaten om aan de stemming deel te kunnen nemen, even als eenlge andere soc.-dcmocraten In de zittingzaal was het reeds vroeg in den morgen een druk vertier Een groote filmmaatschappij heeft de zitting vereeuwigd. Het gebouw werd buiten om streeks 1 uur afgezet, terwijl binnen S.A.- mannen een eerewacht voor Göring vormden. Reeds meer dan een uur van te voren verscheen de eerste toehoorder op de tribune. Van de afgevaardigden kwamen 't eerst de 211 nat.-soclalisten binnen, in uniform. Om halfvler opende president Kerrl de zitting en gaf Göring, na een korte ope ningsrede, het woord. Göring, die lulde toegejuicht werd, be gon met te verklaren, dat de nieuwe Prui sische regeering dezelfde doeleinden na streeft als Hitier. De „Gleichschaltungs- wet" heeft Pruisen zijn positie van hoek steen van Duitschland teruggegeven. Göring verklaarde zijn functie in de eerste plaats te hebben aanvaard als vertrouwensman van Hitler. Hij stelde zich in elk opzicht verant woordelijk voor de maatregelen der Prui sische regeering en beloofde de Pruisi sche politiek in de rijkspolitiek te zullen inschakelen. De eerste étappe van de nat.-soc. revo lutie is in hoofdzaak voltooid, de tweede is die van den opbouw. Eenlge grondbe ginselen zijn daarbij: uiterste zuinigheid, pijnlijke eerlijkheid en plichtsbetrachting in het bestuur, bevorderen van het hoo- ger onderwijs, waarbij slechts uit het Duitsche volk voortgesproten leeraren werkzaam mogen zijn, „Volksverbanden- heit" voor de scholen en ook voor de kunst. Wat het binnenlandsche bestuur be treft hechtte spr. waarde aan een volko men eerlijk ambtenarendom, waarvoor hij zelf de zorg op zich nam, alsmede aan een goed georganiseerde politie tot af weer van elke actie tegen den staat. Gö ring protesteerde tegen de te Genève uit gesproken opvatting, als zou men de Schupo met een legerformatie kunnen ge lijkstellen. Het lidmaatschap van een den staat vijandlggczinde partij leidt tot ont slag uit den staatsdienst. Spr. kwam voorts op tegen het „vaak goed bedoelde optreden van onverant woordelijke Instanties". Hij wees op het meedoogenioos optreden tegen corruptie, de verantwoordelijkheid van den leider, de noodzakelijkheid van het doen ver dwijnen van groepen belanghebbenden met de daaraan verbonden voor het eco nomisch leven noodlottige gevolgen. Even tueel zou hij de betrokkenen dwingen tot harmonische samenwerking, die voor het welzijn van het geheele volk noodzakelijk is. Vervolgens besprak Göring in 't kort het Pruisische budget, dat sluit met rond 2.700 millioen rijksmark aan inkomsten en uitgaven. Dit evenwicht is niet alleen een formeel, doch tevens een feitelijk evenwicht. Met dit budget, dat 357 mil lioen mark minder is dan dat van het vorig jaar, zal Pruisen eindelijk weer terugkeeren tot een gezonde en spaarzame staatshuishouding. Afgewacht moet even wel worden, of niet de financieele ont wikkeling van het rijk latere wijzigingen noodzakelijk zal maken. Na de SA. SS. en Stahlhelm te 'neb ben dank gezegd voor hun prestaties, be sloot Goring zijn rede met te releveeren. we'k mi geweldige indruk de vredesrede van Hitier heeft gemaakt. De spreker der soc.-dem. fractie legde een verklaring af, waarin hij tegen de machtigingswet opkwam en klaagde over het ontbreken van rechtsgelijkheid. Kube, leider der nat.-coc fractie, stelde hem de vraag, met welk recht de soc.- dem. het waagden van rechtsgelijkheid te spreken Hij herinnerde aan de onder drukking der nazi's onder de door Marxis ten geleide regeeringen en zeide, dat de meerderheid van het huis niet vanzins was zich een provocatie als deze rede van den soc.-dem, spreker nogmaals te laten welgevallen Zich schamen en zwijgen, dat was nu de taak der S.P.D. Dr. v. Winterfeld gaf daarop de in stemming der D -nationalen met de wet te kennen. Van de eendracht der natio nale leiders, zeide hij, verwachten de D- nat. het spoedig weder sterk worden van den Pruislschen staat, zooals hij door de Hohenzollerns is geschapen. De machtigingswetwerd daarop aan genomen met algemeene stemmen be halve die der soc.-dem., dus met meer dan de 2/3 benoodigde meerderheid, waarop de voorzitter Kerrl de zitting sloot. Gisteren is het proces begonnen tegen den vroegeren rijksminister voor werkver schaffing. dr. Gereke, die ervan beschul digd wordt, als bestuurslid van liet ver bond van Dultsche landsgemeer.ten en als lid van het comité, opgericht voor de ver kiezing van rijkspresident von Hindenburg, bedrog te hebben gepleegd. Behalve dr. Gereke staat eveneens de vroegere secretaris van het verbond van landsgemeenten. Arthur Frelgang, terecht Bij het begin der zitting gaf de president van de rechtbank een overzicht van het geval. Beklaagde Gereke heeft verklaard, dat hij van den tijd van de stichting van den bond tot 1928 de hem toevertrouwde gelden niet heeft ontvreemd. Dat is onjuist gebleken, want bij heeft zich door zijn secretaris Freigang zijn aanspraak op ouderdomsverzekering van 11 Juii 1922 tot eind 1925 laten berekenen en daarvoor 42 000 mark ontvangen. Later heeft hij ook nog een heffing, die }en gunste van noodlijdende gemeenten ENGELAND. Gandhi's vasten. De koning heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de benoeming van sir Walford Selby, kanselier bij het Foreign Office, tot Britsch gezant te Weencn. Uit Bombay wordt gemeld, dat de ge- neesheeren van oordeel zijn, dat Gandhi zijn vasten goed zal doorstaan. Hij heeft thans nog 10 dagen te vasten. Als hij zijn vasten goed doorstaat, zal hij binnen twee maanden weer geheel hersteld zijn. was geheven, voor eigen gebruik aange wend. Dit bedrag was ongeveer 32.000 n ark Bovendien heeft hij nog, in tegenstelling met zijn opgave, 10.000 mark op andere wijze verkregen. Van het geld van het Hindenburg-verkiezingscomité heeft dr. Gereke groote sommen, bestemd voor propaganda-doeielnden, op zijn bankreke ning laten overschrijven, waarvan de be klaagde Frelgang de beheerder was en waarop de gemeente recht hadden. Voor de eerste verkiezing zijn 685.000 mark, voor de tweede 706.000 mark over geschreven. Daar deze bedragen voor ge noemde doeleinden niet geheel zijn opge bruikt bleef er een overschot van 452.000 mark. Met behulp van Freigang wist Gereke 2ich echter door middel van een drukkerij in Berlijn gequitteerde rekeningen over in waarheid niet gedanen arbeid ten bedrage van 481.000 mark te verschaffen en aan de hand van deze rekeningen legde hij het Hindenburg-comité zijn afrekening voor. In plaats van bovengenoemd overschot wees de rekening toen een tekort aan. Van deze bedragen konden ongeveer 350.000 mark in beslag worden genomen. De rest ten bedrage van ongeveei 96.000 mark, had hij reeds bij gedeelten op zijn conto laten overschrijven. Het bestuur der nationaal-socialistische fractie van den Pruisischen Landdag richt tot alle leden der fractie een oproep, waar in wordt verklaard: Wij zullen, zooals steeds, zelf het beste voorbeeld geven, om ook de noodige uiting te geven aan onze innerlijke strijdverbondenheid. In dezen zin hebben wij ons tot taak ge- steld van vandaag af tot 15 Juli 1933 alle I werklooze partijgenooten vooreerst de leden van 1 tot 100.000 aan het werk te laten gaan. Iedere afgevaardigde wordt verplicht zijn kracht en energie aan te wenden, om voor de werklooze partijgenooten direct ge schikt werk te verkrijgen. Te dien einde worden tegelijkertijd alle werkloozen partijgenooten met lidmaat schapskaarten van 1 tot nummer 100.000 opgeroepen, zich schriftelijk aan te mel den bij hun bevoegde instanties in Pruisen met opgaaf van beroep en werkgelegen heid. Te Berlijn zal een monument voor den arbeid worden opgericht, dat uit steen of brons zal worden opgetrokken. Het reus achtige monument zal rusten op een op pervlakte van 25 vierkante meter. Het monument zal een arbeider voor stellen, met daarom heen gegroepeerd de geleerde, de boer, de soldaat, de hand arbeider, dc kunstenaar, de fabrieksarbei der, de moeder met kind en de grijsaard. De bouw van dit reusachtig monument zal ongeveer 1 millioen mark kosten, welke door vrijwillige bijdragen zullen worden bijeengebracht. In het bruine huis te Eckernförde 'Sleeswijkl is door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken. Het in het huls gevestigde propagandabureau is geheel uitgebrand. De geheele inventaris werd eenprooi der vlammen. De in het huis wonende bureauchef kon zich nog juist in veiligheid brengen. FRANKRIJK. Het non-agressie-verdrag met de sovjets. De Fransche Kamer heeft gisteren met algemeene stemmen de ontwerp-resolutie goedgekeurd betreffend uitwisseling der ratificatie-oorkonden van het Fransch- Russische non-agressie-verdrag. He mot verklaarde, dat de bedoeling van het verdrag is om het evenwicht te her stellen, dat door de verdragen van Rapallo en Berlijn verstoord is. Het beoogt om voor ons geheele grondgebied een maxi mum aan garanties te verzekeren, en eco nomische aanvallen af te slaan. Het is in overeenstemming met de nationale poli tiek van Frankrijk, en niet gericht tegen de Kleine Entente, welke het, evenals Polen, met vreugde ontvangen heeft. Boncour, zinspelend op het scepticisme van sommigen ten aanzien van deze soort verdragen, verklaarde, dat de verdragen slechts waarde hebben door de goede trouw van hen, die ze toepassen. Wij heb ben echter niet het recht de goede trouw onzer partners te betwijfelen, wier gewij zigde houding wij te Genève reeds hebben kunnen vaststellen. Bovendien is het verdrag, dat niet alleen staat, volkomen in overeenstemming met het Poolsch-Russische verdrag en de on derhandelingen die gevoerd worden tus- schen Roemenië en Rusland. Het zal waard zijn. wat de buitenlandsche politiek van Frankrijk ervan maken zal die bestaat in 't onophoudelijk nastreven van nieuwe overeenkomsten, zonder de bestaande te verminderen. Evenmin als Frankrijk door het Fransch- Russische verdrag de verstandhouding met Polen en Roemenië verminderd heeft, evenmin willen wij, indien wij binnenkort daarin slagen, door een toenadering tot Italië, waaraan wij al onze krachten wij den. de overeenstemming met Polen en de Kleine Entente verminderen. OOSTENRIJK. Tegen het nationaal-socialisme. De Duitsche gezant te Weenen, dr. Rleth, had bij de Oostenrijksche regeering geprotesteerd tegen een in de „Rote Fahne" verschenen artikel, waarin de rijkskanselier beleedigd werd. Gisteren heeft de gezant opnieuw ten scherpste geprotesteerd, thans tegen een artikel in hetzelfde blad, waarin de rijks kanselier op lasterlijke wijze werd belee digd, en de bestraffing van de verant woordelijke redacteuren geëischt. De bestraffing der betrokken redac teuren is den gezant door de Oostenrijk sche regeering toegezegd. Deze regeering zet den strijd tegen de Nazis echter krachtig voort. Naar de Wachtpost meldt zijn 76 leden der weermacht, die met de nat.-soc. bewe ging sympathiseerden, op staanden voet uit den legerdienst ontslagen. Militairen, die lid zijn van de Duitsche turnvereeniging worden uitgenoodigd deze onverwijld té verlaten. ZUID-AFRIKA. Parlementsverkiezing. De coalitie HertzogSmuts, heeft bü de verkiezingen voor het Zuid-Afrikaansche parlement een belangrijke overwinning be haald. Van de tot nu toe bekend geworden 114 uitslagen zijn er 56 ten gunste van de Zuid-Afrikaansche partij van Smuts en 48 ten gunste van de nationalistische partij van Hertzog. De arbeiderspartij heeft tot nu toe slechts 3 zetels verkregen. Voor 36 zetels is de uitslag nog onbekend. Er is zeer druk gestemd, in het bijzonder omdat voor de eerste maal ook de vrouwen stem recht hadden. Minister Grobler heeft in het kiesdis trict Rustenburg. Tielman Roos, met 2466 tegen 1922 stemmen verslagen. JAPAN. De aanslag op Inoekai. De resultaten zijn gepubliceerd van het voorloopig onderzoek naar den aanslag van 15 Mei 1932 toen eenige jongelieden in uniformen van leger- en marine-offi cieren den 77-jarigen Japanschen eersten minister Inoekai vermoordden, en daarna zich schuldig maakten aan een serie bom aanslagen in de stad. Tien marine-officieren en 11 militaire cadetten zijn beschuldigd van rebellie en twintig burgers van moord of poging tot moord. Tijdens de verhooren betoogden zij allen, dat zij ingrijpende maatregelen noodig geacht hadden om de politieke partijen van corruptie te zuiveren, de tyrannie der financieele concerns uit te schakelen, de exploitatie der massa door de bevoorrechte klassen te doen eindigen, en dc valsche raadgevers rondom den kei zerlijken troon te verwijderen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat ae jongelieden op uiterst fanatieke wijze te werk waren gegaan in een verwrongen geest van vaderlandsliefde en onder aan- SPANJE. De Congregaties. De Kamer heeft art. 32 van 't wetsontwerp op de religieuse congregaties aangenomen, waardoor thans de geheele wet aangeno men is. Het ontwerp voorziet in een uit stel van een jaar in het beëindigen van de werkzaamheden van congregaties, die bepaald omschreven industrieën exploi- teeren, terwijl eveneens een uitstel van een jaar wordt toegestaan aan het beëin digen van het geven van onderwijs door de religieuse orden. LITHAUEN. De oude leus. Zooals men weet, heeft Lithauen zijn Elzas-Lotharingen in den vorm van Wilna. De bond voor de bevrijding van Wilna heelt weer een groote betooging gehouden, waarbij verschillende sprekers toespraken hielden om het onwankelbare standpunt van het Lithausche volk ten opzichte van deze kwestie te betuigen. Het Lithausche volk zal niet rusten, voordat het zijn oude hoofdstad heeft teruggekregen. VEREENIGDE STATEN. Revolutie op Cuba. Volgens berichten uit Havanna is op Cuba een nieuwe revolutie uitgebroken; 1200 opstandelingen zijn, komende van Trinidad, geheel onverwachts geland aan de Zuidkust in de provincie Santa Clara. De opstandelingen werden gesteund door de bevolking der steden Sanctus Spiritus, Moron en Elacuepagos. Het is tot bloedige botsingen gekomen met regeeringstroepen. De verliezen aan beide zijden worden ge schat op 100 dooden. President Machado heeft versterkingen gezonden naar de Zuidelijke provincies. Dit is de ergste opstand welke sir.ds het begin der regeeringsperiode van Machado heeft plaats gehad. HET CENTRUM EN HITLER'S REGEuJj BERLIJN, 19 Mei (Wolff), De Bisschop van Breslau. kardinaal'' Bertram heeft belangrijke mededeel gedaan over den taak van de KaM bonden en kerkelijke vereenigmgfa daarbij den inhoud meegedeeld van brief van Rijkskanselier Hitier, welt» L op een schrijven van den Kardinaaij antwoord gegeven heeft. Volgens de „Germanla" deed de K>J naai een beroep op alle trouwe KathtjJ kringen vereenlgingen en arganu'l zich verantwoordelijk te toonen voo- groote taak dezer dagen, en bHjmw- rr.ede te werken en geen beslissingen"! nemen zonder overeenstemming met» centrales. De kardinaal wekt de vereeniginget J niet te versagen, zich niet te ontbind doch stand te houden, want zoo «gt j Ik handel in overeenstemming met uitingen der rijksregeering, wanneer1 herinnering breng dat de nieuwe regeer- er waarde aan hecht, dat de kerk jy krachten ontplooit in het volksleven strijde tegen de beweging der Goddeloos tegen het Bolsjewisme, Marxisme te» onzedelijkheid en genotzucht. Voor de Katholieke jeugdvereenigijJ en andere organisaties zal het geruststj lend klinken, wanneer ik uit den doorn, ontvangen brief van den Rijkskar, «3 kan verklaren, dat inzake de Katholkl bonden, in zooverre zij in partii-poin-, opzicht niet tegen het huidige regiem a richt zijn, de bedoeling niet bestaat tsgJ hen op te treden. De regeering wenscht niet met de bej kerken van Duitschland in conflict leven, doch wil oprechte samenwerking i heil van den staat alsook tot heil vair j kerken. DE TWEEDE INTERNATIONALE BIJ[d PARIJS, 19 Mei (V-.D.) Gisteren hij het Executief Comité der Socialistic Arbeiders Internationale onder vooracj schap van den Belgischen oud-minist Vandervelde een vergadering, waarin r zich uitvoerig bezig hield met den lyi stand in Duitschland. Vertegenwooiaii waren de sociaal-democratische parkJS van Frankrijk, Engeland, België, Ooste? rijk, Rusland en Italië en Nederlanden waar de S.D.A.P. vertegenwoordigd 1 door de heeren Wibaut en Albarda vertegenwoordiger der S.P.D. Hilieici zal slechts aan het economische gedet der zitting deelnemen. Na een uitvoerige discussie werd i resolutie aangenomen, waarin o.a. ta uitgesproken dat de gelijkgerechtigd^ van Duitschland niet verwezenlijkt worden door een wederbewapening, dit j geen geval goedgekeurd kan worden I het oogenblik, nu het geheele land c;j het fascisme getiranniseerd wordt, i Executief Comité spreekt als zijn oi^ tuiging uit, dat de goedkeuring van e deel der sociaal-democratische RijkssJ afgevaardigden van de regeeringsveitl^ ring niet overeenkomt met de gered van de meerderheid der arbeiders cï houding van deze afgevaardigden rij geacht in strijd te zijn met de beg. der S. A. I. Ook het bestuur van het Internally Verbond van Vakvereenigingen derde gisteren voor de eerste maal j Parijs en nam een resolutie aan, zan het I.V.V. zijn houding vaststelt tee over de vakvereenigingspolitiek der Da! sche regeering. Heden komen de besturen van S. A -I en I. V. V. in een gezamenlijke vert dering bijeen tot het beramen van striji-| maatregelen tegen het fascisme Duitschland. BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN I LONDEN, 19 Mei. <V.D.>. In een j gadermg van 2000 Joodsche textielhaaf laren te Londen werd besloten tot tof» van alle Duitsche goederen totdat „Hittfl en zijn gangsters" den Joden weer M| volle rechten zouden hebben gegeven 1^ uitdrukking „Hitier en zijn gangs» werd gebruikt door den voormaligen t-'l nister voor verkeerswezen in het Labonr-p kabinet Morrison, die op de vergader»! het woord voerde, evenals Lord Mei: »-' die zeide dat Hitier thans zich had voct-l gedaan als een vredelievend man op nationaal gebied, wat echter in strijd 'ijl met de wijze waarop hij in zijn eigen li»| de Joden behandelde. NOORSCH STOOMSCHIP GEZONKEN ST. JOHNS, 19 Mei. (VB.I Uit St- JoM op New Foundland wordt gemeld, dat flr ternacht op twee mijl afstand van Kjf St. Francischet 't met ijzererts geladen w tor. metende Noorsche stoomschip S;ra stad" op een ijsberg is geloopen en ns eo hevige ontploffing zonk. Ondanks de nol* zee wist de geheele bemanning zich in reddingbooten te redden en bracht zij geheelen nacht op zee door Twee reo- dingsbooten kwamen gisteren in den uw van den dag te Portugal Cove aan derde reddingsboot werd door een kust vaartuig opgepikt zoodat geen menscSM' levens te betreuren zijn. CHINA. De strijd met Japan. Wat wil Japan nu eigenlijk? Volgen-'.'; militairen wordt de opmarsch voort,'- en dit stemt overeen met de berichten het „front". Deboesji, de Japansche ambassaaeu' Washington, heett echter aan dc jon";, listen medegedeeld, dat Japan voornem is het eigenlijke China te ontruimen.* dra het zekerheid hebben zal, dat het jL, last meer zal hebben van Chlnec-Mj overvallen van bezuiden den orw Muur. d Japan is niet van plan Pek'nt Tientsin te bezetten, tenzij de Chme het uitdagen. id p Deboesji zeide nog, dat Japan hen% tot stabilisatie van de yen over te g» Voorloopig houden wij het oog <v militairen! RECLAME lil*

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2