officieele kennisgeving stadsnieuws. leidsche schouwburg^ i«te Jaargang VRIJDAG 19 MEI 1933 No. 22444 mmer bestaat uit VIER Bladw EERSTE BLAD. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen ar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle lere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën sluitend OU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts een maximum aantal woorden van 30. ,asso volgens postrecht Voor eventueele opzending van éren 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;: Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week tOJI Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. DRANKWET. tgemeester en Wethouders van Lei- Jbrengen ter algemeene kennis, dat an Egmond Jr., te Leiden, een verzoek ingediend ter bekoming van een i B voor den verkoop van uitsluitend tolvrijen drank voor gebruik in het el Haarlemmerstraat no. 64, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, ben, 19 Mei 1933. 1157 teth' ent Om d. PRIJSVRAAG MARBURG. lekende strijder voor Amerika's toe tot den Volkenbond, de vroegere kaansche gezant te Brussel, Theo- arburg te Baltimore, heeft de facul- ïer rechtsgeleerdheid wederom in de Jnlieid gesteld een prijs van ongeveer uit te loven voor den aan de niversiteit alhier, in welke faculteit geschreven student, die een voor hige bekroning vatbaar opstel (t over het navolgende onderwerp, iking hebbende op de organisatie van nternationalen vrede: Kritische beschrijving der allianties, lorkomende in het Recueil des Trai- s van den Volkenbond en toetsing cr verdragen aan de artikelen 20 en van het Volkenbondsverdrag, opstel moet vóór 1 Februari 1934 ekend ingezonden worden bij den is der Faculteit (prof. mr. R. Kra- rg, Zoeterwoudscheweg 5. Leiden), manuscript moet een motto dragen, thalen op een bij het manuscript ge le enveloppe, die den naam en het van den schrijver zal inhouden, ^toekenning der prijzen zal, evenals rige prijsvragen geschiedde, plaats door een commissie van drie stu- i. daartoe in overleg met de Facul- in te wijzen. o ADRES AAN B. EN W. pb de loonen van het straatmakers- personeel. het College van Burgemeester en iuders der Gemeente Leiden is on- nd adres verzonden: jergeteekenden. J. H. Schuller en J. loeven, respectievelijk voorzitter en ris van de afdeeling Leiden van federlandschen Bond van Personeel 'erheidsdienst, domicilie houdende mschansweg 73. hebben de eer zich |w Edelachtbaar College te wenden iet volgende verzoek: 'e Werklieden-Dienstcommissiever- g dd. 12 en 18 Juli 1932 zijn in iking geweest de voorstellen betref- de tariefverlaging en het doen ver van de periodieke verhoogingen et straatmnkerspersoneel; rtegenwoordiger van onze afdeeling vergaderingen den heer W. Freeke, zich tegen de voorgestelde tariefs- Jig verklaard, alsmede tegen het ^_~'l van den vertegenwoordiger van ^^deeling Leiden van den Alg. Ned. akersbond den heer W. F. v. d. om de periodieke verhoogingen te ~er vallen; :n deze voorgestelde verslechterin- [orden aangenomen, met het door "ecteur van Gemeentewerken bere ntal af te leveren M2. hetwelk door aatmaker en een hulDStraatmaker lek wordt verricht. beteek»nt dit een |erlaging per week voor den straat- van f 15 72 en voor den hulpstraat- van f. 15.02; Ibehoeft volgens adressanten geen uiteenzetting, dat door een derge- fariefsveriaging de mogelijkheid is men, dat het personeel in de gele- d komt boven het vastgesteld dag verdienen: de meenine van adressanten is het de aantal M2 dat per week kan afgeleverd volgens den Directeur «meentewerken veel te hoog en van [voeren van het aantal M2. kan geen zijn; pen waarom adressanten uw college "andrang verzoeken, de genoemde tien niet in te voeren, maar de men van den heer W. Freeke aan ien: duwende, dat u tegen inwilliging ilt T,eiu2e'5 geen overwegende bezwa- u nebben zien wij gaarne uwe be- tegemoet. Witregelen bij missen van aansluitingen. de laatste trein 578 van Woer- 23.58 alhier, op Zon- en V vertraging is en deze trein ^^Krn vervoerd voor Haarlem en Am- moet trein 11.90 alhier de aan- Kn l a?hten ZiJ"n er echter meer P reizigers voor de richting Am- Wci„,2n wacht trein 1190 voortaan li^Kie r0i niet meer af, maar zal er trelis Iers vanaf Leiden een extra- «5erdS!ga worden naar Haarlem en Strac Blom HET TWEEDAAGSCH CHRISTELIJK ZANGCONCOURS, Uitstekende prestatie's op den tweeden avond. Onze indrukken over den eersten avond van het Tweedaagsch Zangconcours in de Stadsgehoorzaal van den Ring Leiden van een Bond van Chr. Zangvereenleingen waren zeer gemengd: van den tweeden avond kan echter o. ...iddellijk getuigd worden dat deze buitengew.o.a geslaafd is want de vertolkingen stonden over het algemeen op een hooger en werkelijk uit stekend peil. Opvallend is. hoe ook de ko ren in kleinere gemeenten meer en meer op vooruitgang kunnen bogen' In meer dan een opzicht valt dit te loven. Met den volkszang gaat het den goeden weg op" het gevoel voor muzikale schoonheid wordt versterkt, het juist begrip van teksten ver levendigd en met het duidelijk te consta- teeren aandurven van steeds moeilijker werkjes, groeit ook het begrip voor de waarden ons door goede componisten ge schonken. Men zal meer en meer het con trast met banale straatliederen gaan speuren, al blijft het. begrijpelijk dat na een langen avond van inspannenden koor zang de gemoederen ontlading moeten vmaen in het spontane. ..Wij hebben den eersten prijs gewonnen, hiep. hiep hoera!" gepaard gaande met een vroolijke hos- partij! Doch dit terzijde. Feit is. dat deze avond ons een prachtizen indruk heeft gegeven van het veelzijdige kunnen van diverse koren, zoodat het bestuur met groote voldoening op de inschrijving van dit concours kan terugzien! De inzet was reeds direct veelbelovend: het mannenkoor ..Excelsior" uit Hazers- woude kwam met het frissche „Naar zee" kranig voor den dag. Goed gedisciplineerd, rythmisch. een juiste uitspraak en vooral ook onder de tenoren mooi materiaal. Af gezien van enkele onevenwichtigheden en onzuiverheden werd ook Keereweer's mooie ..Lente" compositie tot aller genoegen ver tolkt: een mooi succes voor deze vereeni- ging (dir. de heer Jansen). Een eerste priis met 322 punten was haar belooning: spoe dig hopen wij deze zangers in een hoovere af-'eeling te mogen begroeten. Volgde de Chr. Gem. Zangver. „Advendo" uit Den Haag onder leiding van den heet st enz. die den goeden indruk voortzette: wèl klonk het verplichte „Avondlied" nog wat gewoontjes, waren de sopranen hier en daar lichtelijk aan den scherpen kant en hadden wij wat meer nuanceering ge- wenscht. doch Thieri's „Het Huis des Heeren", werd met mooie open klank en in juiste opvatting gezongen, frisch tempo en loffelijke samenzang. De vereen icing verwierf een eersten priis met 307 punten: eveneens een resultaat waarover men in z'n schik mag zijn! De verwachtingen waren, na deze eerste vertolkingen hoog gespannen: wellicht kwam het daardoor dat de .JLofstem" uit Sassenheim (dir. de heer Jac. Smittenaar) op enkele plaatsen teleurstelde: de inzet van Mendelssohn's Morgengebed" was wal ruw de sopranen zongen net even tegen den toon aan en ook in „Uw hart is in Uw oogen" van den Hertog, hadden wil gevoeliger, teederder nuaceeringen wil len opmerken. Toch is het een goed koor, dat veelal een bevredigende klank ont wikkelt: met een tweeden prijs (262 pun ten) konden de „Sassemers" huiswaarts keeren. De mannenzang, die een groot deel van dezen avond in beslag nam. wist nu weel de luisteraars te boeien: het was 't Haag- sche .GJE.B." Mannenkoor onder leiding van den heer Stenz, dat een schitterenden indruk maakte. „Zaansch liedeken" als verplicht nummer maar meer noa den Hertog's wonderschoon „De Bruid", brach ten or? in kennis met prachtig gezond materiaal, dat met spirit vol overtuiging en soeoel wist te zingen onder krachtige directie: een krant? optreden! Dit nog lenze' koor naar wij vernamen, bestaat het eerst enkele jaren heeft reeds de tweede afdeeling bereikt en zal zeker, bij accurate studie spoedig verder opklimmen! Het sncces was groot: een eerste prijs mat 333 punten! Drie gemengde koren weerden zich in tensief in de afdeeling Uitmuntendheid: drie „Excelsiors", n.l. uit Rijnsburg, Lei- muiden en Lisse. En hiermede is het in genoemde volorgde ..Excelsior' gegaan, alle drie vertolkten de reeds gisteren ge memoreerde Psalm 138 van Sweelinck: uniek voor koorzang, een leerschool bij uitnemendheid, maar uiterst moeilijk, vooral ook wat het aanvoelen van den juisten stijl betreft. En hieraan voldeed o.i. het koor uit Lisse het meest: onder directie van den muzikalen en kundigen heer Westerdaal gaf het er een in mooien toon en voor treffelijke opvatting gehouden vertolking van; ook in „Ons lied van de Zee" was de nobele klank en de expressie opmerkelijk! Dat dit koor een eersten prijs verwierf met 350 punten was volkomen gerechtvaardigd! „Excelsior" uit Rijnsburg (dir. de heer de Rook' leek ons dezen avond niet op zijn best: de klank was te weinig afge rond en daardoor af en toe te open en te schel. Olman's „In Mei" werd zeker mu zikaal gezongen, doch de weinig glan zende klank, die meer verfijning en be schaving vraagt, deed dit koor toch niet op hetzelfde plan staan van de prijzens waardige vertolkingen ln deze serie. Het Leimuidensche „Excelsior" speelde evenmin ln Sweelinck zijn hoogste troe ven uit: zelfs viel ons haar zang tegen, na hetgeen wij het vorig jaar van dit koor hoorden. Hoe geheel anders kwam men echter met Jan Nieland's wonderlijk fijne „Die winter is verganghen" voor den dag: een keuze naar ons hart! En met een zeld zaam mooie vertolking haalde het geheel op, wat in Sweelinck nog niet was, zooals het zijn moest. Hoe fijn en zacht wordt gezongen, hoe beschaafd klinkt het alles, welk een zeld zaam goed aanzwellen en afnemen der tonen, vloeiend en gebonden: dat was muzikale, glanzende bekoorlijke zang van hooge orde! Wanneer de sopranen in het mezza-voce nog iets helderder worden, dan kan onze lof volkomen zijn. Deze gave uit voering werd tot een genot en bekroond met een eersten prijs (328 punten). De heer Mizee mag met groote voldoening op zijn prestatie terugzien: men voelt, dat hier een fijnbesnaard musicus de teugels in handen heeft. Rijnsburg. dat wlf wel eens beter hoorden, verwierf met 281 pun ten een tweeden prijs. Na de pauze werden wij nog verrast door twee uitnemende koren het „Chr. Resi dentiemannenkoor" (dir. de heer L. W. Visscher) dat met het mooi gekozen „Le vens-spanning" van H. Wegerif en de bal lade „De Kruisridder" een ongemeen suc ces boekte! 334 punten en dus een eersten prijs in de afd. Uitmuntendheid was stel lig de belooning, die dit forsche en toch edel klinkende ensemble verdiende: ook de moeilijke balladestijl voldeed aan hooge eischen. Er was de noodige afwisseling en zoo pakte deze vertolking zeer. Tenslotte „Halleluja" uit Katwijk aan Zee, onder leiding van den heer de Rook, dat eveneens een subliem figuur maakte. Het klankrijke volume, de voortreffelijke beheersching van velerlei moeilijke pas sage's in „De Winter" van Philip Loots, de juiste accenten getuigden ervan, dat de Katwijkers veel bereikt hebben. De hooge noten konden bij de sopranen nog nobeler klinken, maar over het geheel viel ook hier de zuivere, ongeforceerde klank te bewon deren, die het luisteren tot het onverdeeld genoegen maakt! Ook de reine uitspraak, haast zonder dialect was opmerkelijk. Het koor behaalde met 330 punten een eersten priis: een welverdiend succes. Het concours heeft ontegenzeggelijk een fraaie climax gebracht en de spanning was op den tweeden avond het grootst: daar. waar zulke goede prestaties gele verd werden, was men naar de uitslag wel buitengewoon nieuwsgierig! Moge hier en daar de jury. vooral op den eersten avond in haar beoordeeling wat m'ld geweest zijn, toch kunnen wij ons volkomen be grijpen, dat dikwijls een mooi punten- aantal verkregen werd, want de vertolkin gen wettigden dit in velerlei opzicht! Het concours, dat door ds. Thomas, lid van het Eere-Comité, na een slotwoord van voor zitter Goedhart met gebed gesloten werd, is een zeldzaam succes geworden! Dit mede tengevolge van de uitnemende regeling, verzorgd door den secretaris, den heer van der Zeeuw en geassisteerd voor het finantieele gedeelte, door den penning meester, den heer Zitman, die beiden een speciaal dankwoord van den voorzitter in ontvangst mochten nemen. „Zang Zij Onze Leus" uit Voorschoten ontving nog een extra-prijs voor het hoog ste aantal punten voor vereenigingen, aan gesloten bij den Ring. Groot was de vreugde na afloop: in groote autobussen trok men onder vroolijken zang huis waarts. waar de deelnemers met belang stelling ontvangen zullen zijn! TACHTIG JAAR CHRISTELIJK ONDERWIJS. Men schrijft ons: Gisteren herdacht de Vereeniging voor Chr. Onderwijs alhier het feit, dat tachtig jaar geleden, den 18en Mei 1853, door haai de eerste Chr School aan de Oude Vest werd geopend. Vroolijk wapperden de vlaggen van de schoolgebouwen, waarbin nen de onderwijzers en onderwijzeressen met hun leerlingen gedachten de groote zegeningen, die God heeft willen schenken op den arbeid, die, zoo klein begonnen, tot zoo grooten omvang mocht gedijen. Begonnen toch in tijden, toen het bij kans onmogelijk scheen het scheepke van het Chr. Onderwijs door de branding heen te voeren, toen nog schier alle winden „tegen" waren, mag nu worden terugge zien op jaren van voorspoed en zegen Gestadig breidde het werk zich uit. Schooi na school verrees, zoodat dit Chr. Onderwijs thans hier ter stede een plaats inneemt, die met eere mag worden ge noemd. Werd naar het uiterlijke, zij het ook met mate. feest gevierd, het grootste feest was toch in de harten van bestuur ders. personeel en ouders. Immers die harten zijn vervuld met groote dankbaarheid en met het blijde vertrouwen dat God. Die tot hiertoe alle dingen zoo wel heeft doen gelukken, ook in de toekomst Zijn onmisbaren zegen niet zal onthouden. KOOKDEMONSTRATIE OP KÜPPERSBUSCH-FORNUIZEN. Voor een groot aantal belangstellende dames is gisteravond in de kleine Stads- zaal een reprise gegeven van de onlangs met zooveel succes gehouden kookdemon stratie op Küppersbusch gasfornuizen. De heer Lieshout heeft op de hem eigen welluidende wijze den lof bezongen van de dubbelgepatenteerde spaarbranders en door zijn nieuwe methoden opnieuw een revolutie ontketend in de wereld der kook sters. Onnoodig te zeggen, dat zijn ook-col- lege met groote aandacht gevolgd werd en dat ook de gerechten na afloop zeer in den smaak vielen! YRIJW. CORPS IN DE NED. HERV. GEM. TE LEIDEN. 12de Jaarvergadering. In de keurig met bloemen versierde zaal van gebouw „Prediker", hield gisteravond bovengenoemd Corps zijn 12de jaarver gadering. De opening geschiedde met het staande zingen van het Corpslled, gebed en lezen uit de H. Schrift: Marcus 14: 3236. Onder het groote aantal aanwezigen merkten wij op, de heeren Mulder, Harte- veld en Lekkerkerker, namens de ge meente-commissie; v. d. Baan en Janssen voor het college van Notabelen: ds Locher als vertegenwoordiger van het Ministerie van Predikanten en de kosters, resp. van de Pieterskerk. Marekerk en Oosterkerk. De voorzitter, de heer F. van der Mark, heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder de Accordeonclub „Kunst en Ge not", dirigent de heer H. F. Roman Jr en het Corpslid den heer J. W. Kokkedee (pianist). De verslagen van den secretaris, den heer S. Kokkedee, en de penningmeester, den heer L. M. C. de Geus, werden onder applaus bekrachtigd. De kascommissie, bij monde van den heer J. Kanbier, gaf toestemming den penningmeester te déchargeeren. Vervolgens trad de heer Mulder naar voren, om den dank van de Gemeente- comm. aan het Vrijw-corps over te bren gen, Spr. .memoreerde o.m dat nu alle vier de Herv Kerken door vrijwilligers be diend worden en op 'n wijze welke de toets der crltiek kan doorstaan, zoodat dit werk voor de Kerk veel geld bespaart Hij wees nog op hetgeen in het buitenland op godsdienstig terrein wordt afgebroken en eindigde met de vrijwilligers op te wek ken om te allen tijde pal te staan voor de stoffelijke en geestelijke belangen der Kerk in haar universeelen omvang. Ds. Locher voerde het woord namens zijn collega's. Spr. kan het vrijwilligerswerk niet genoeg waardeeren en hij wenschte het corps niet alleen een zilveren en gou den jubileum toe maar een gezond be staan tot in lengte van dagen, tot heil van de Ned. Herv. Kerk. De heer J. W. Kokkedee gaf daarna eenige pianonummers ten beste, waarop .K en G." volgde. In de pauze zorgden vriendelijke dames voor de noodize ververschingen. Andermaal liet „K en G." zich hooren. Wij willen hier speciaal onzen dank uit brengen aan den dirigent voor hef laten Instudeeren van 't Corpslied „Onze Kerk." Met piano-muziek werd de feestavond gesloten, waarvan het eerste nummer was een fantasie op .Onze Kerk" Beide musici hebben verdienstelijk werk geleverd: een aandachtig gehoor was hun belooning, ook van de jonge spelers. Met Gezang 96 werd deze welgeslaagde avond gesloten. BINNENLAND. Het visscherij-conflict te IJmuiden; de bespreking met den rijksbemiddelaar heeft geen resultaat opgeleverd (Binnenland, 3e Blad). Het reclame-congres te Amsterdam (Binnenland, 3e Blad). De Rottcrdamschc gemeenteraad heeft de plannen inzake den bouw van een tunnel onder de Maas goedgekeurd (Bin nenland, 3e Blad). Dc samenstelling van den Economischcn Raad (Laatste Berichten, 1ste Blad), BUITENLAND. Na Hitler's rede (Buitenl., Ie Blad). Roosevelt vindt allerwege instemming (Buitenland, le Blad). De Pruisische Landdag aanvaardt de machtigingswet met de bcnoodigdc 2/3 meerderheid (Buitenland, le Blad). De Duitsche ex-minister Gereke voor het gerecht (Buitenland, le Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. Wed. J. E. CosseeReiners. Morschstr. 20. Lelden, Café. Door het overgaan van de vergunning is deze zaak ondergebracht bij de handels zaak: F. de Groen. F. de Groen, Morschstraat 20, Lelden. Verkoop van alcoholhoudende, andere dan sterken drank. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf tevens verkoop van sterke dranken. Amsterdamsch Kleedingmagazijn, Haar lemmerstraat 149, Leiden. Het hoofdkantoor ls thans gevestigd te Rotterdam, Hoogstraat 232, zoodat de zaak te Lelden thans filiaal is. NEDERLANDSCHE FILMLIGA, AFDEELING LEIDEN. De tiende voorstelling. In de gistermiddag in het Luxor- theater gehouden tiende bijeenkomst van de Leidsche afdeeling van de Nederland- sche Filmliga werden enkele nieuwe filmexperimenten vertoond. Prof. Ladis- laus Moholy-Nagy die bij den aanvang door den voorzitter hartelijk welkom ge- heeten was lichtte de door hem ver vaardigde films en de verschillende expe rimenten op duidelijke wijze toe. Vooral het experiment van de geschreven tonen voor de filmkunst zal gelijk het geluids filmpje deed hooren vooral voor truc films een groote toekomst tegemoet gaan. Gebaseerd op de bekende hoeveelheid trillingen der verschillende tonen en door middel van de electrische cel der geluids apparaten ls men er in geslaagd synthe tische muziek voor de begeleiding van verschillende films te vervaardigen. Dat deze nieuwe tak nog verdere en zorgvul dige bestudeering vergt is duidelijk; het begin is echter gemaakt! Tevoren werd een amateur-reportage film van prof Moholy-Nagy vertoond, gevolgd door een filmpje over het leven der Zigeuners in Berlijn, dat hier gisteren zijn première beleefde .Het reportage-filmpje toonde de atmosfeer van Marseille als oude haven plaats Het Zigeunerfilmpje samen gesteld uit de opnamen van een tiental kampen gaf een duidelijk beeld van de uitzonderlijke levenswijze dezer menschen, hun angst voor het filmapparaat eener- zijds. hun brutaliteit als verkoopers van verschillende voorwerpen anderzijds! Geenszins gaf het filmpje echter een in druk van de moeilijkheden, waaronder het opnemen geschiedde en het levensgevaar, dat bestond; Integendeel het gekrakeel daargelaten was de atmosfeer eerder kalm en vredelievend, niet in het minst door de fraaie opnamen der Hongaarsche dansen. Bijzonder in den smaak vielen de reclame-truc-films der U.F.A.; waarbij die der Muratti-sigaretten door de kunstige vervloeiingen van de rook, welke als het ware een geheel vormden met de muziek, wel het meest bekoorde. Tenslotte werd nog een derde film van prof. Moholy-Nagy vertoond, geheel ge houden ln grijs, zwart en wit. Terecht noemde de voorzitter deze vertooning dank zij de explicaties van prof. Moholy- Nagy de best geslaagde van het seizoen tevens den wensch uitsprekend spoedig andermaal te mogen genieten van zijn duidelijke etuienzettingen en haarscherpe films. ARBEIDSBEURS LEIDEN. Op den 18en Mei 1933 waren 2966, (v.j. 2567) werkzoekenden ingeschreven. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de Ver. Christelijke Jeugdhulp, gevestigd Utrechtsche Jaagpad 20, waarin een collecte ten bate dezer In stelling wordt aangekondigd. Dat deze vereeniging nuttig werk verricht, blijkt uit het achtste Jaarverslag, waarin wij lezen, dat in 1932 werden opgenomen 12 vol wassenen en 23 kinderen, met in totaal 5784 verpleegdagen. Wie voor dit doel een financieel offer brengt, kan ervan verze kerd zijn, dat zijn geld nuttig en goed besteed wordt! Op verzoek van de Haagsche politie is alhier aangehouden de 52-jarige mej. A. de K. onder verdenking van aldaar ge pleegde brandstichting. Hedenmorgen heeft op de Breestraat ter hoogte van de Leeszaal Reuvens een aanrijding plaats gehad tusschen een stadstram, bestuurd door K. en een auto, bestuurd door L. V. Van de tram werd een treeplank afgerukt en het voorbalcon be schadigd, terwijl ook de auto gehavend uit den strijd kwam. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Voor de abonné's op genoemden Kring is gisteren het seizoen besloten. Zulks met de opvoering van „Het Chlneesche Land huis", spel in 3 bedrijven van Marion Osmond en James Corbet door de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging. Hoewel wij niet alle opvoeringen hebben bijgewoond, gelooven wij toch wel te mo gen zeggen: eind goed. al goed! Het hier reeds eerder gespeelde (het laatst op een abonnementsvoorstelling!) „Het Chinee- sche Landhuis" is toch immers een too- neeistuk van groote waarde en wordt door Albert van Dalsum en de zijnen op sublie me wijze vertolkt. Het ls één doorloopend genot, om van Dalsum den Chinees Sing te zien opbouwen tot een tooneel-figuur die boeit van begin tot slot. Welk een sfeer is hier bereikt! We zullen de overige rollen niet meer vermelden, evenmin als de fraaie decors etc., het ls een nauwsluitend geheel dat niets dan lof verdient. Geen wonder dat de bijkans geheel gevulde Schouwburg oprecht heeft genoten en daarvan op war me wijze getuigde. Het is een welverdiend succes! Tijdens den zomer zal de kring een levendige propaganda voeren om het le dental belangrijk uit te breiden, hetgeen noodig is. om den kring in 't leven te doen blijven, aldus deelde de secretaris mede er reeds bijvoegend dat op het dan vertoonde repertoire zal voorkomen een opvoering van „De comedie van het geluk", ook door de Amsterd Tooneelvereeniging van Van Dalsum, dat hier nog niet ging. Men ziet: de plannen zijn goed

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1