LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 17 Mei 1 LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. TENTOONSTELLING VAN BOTANISCHE INCUNABELEN EN POST-LNCUNABELEN Inleiding van dr. F. W. T. Hunger. Hedenmiddag had. uitsluitend voor ge- nciociigdcn, de opening plaats van een tijdelijke tentoonstelling van incunabelen en post-lncunabclen op botanisch gebied, welke onder de auspiciën van het Neder- landsch Historisch Natuurwetenschappe lijk Museum was voorbereid en in diens localitelt aan de Steenstraat wordt ge houden. Alvorens tot de bezichtiging der geëx poseerde boekwerken werd overgegaan, lileld dr. F. W. T. Hunger in de boven zaal der sociëteit „Amicitia" (gelegen vlak tegenover het Museum) een voordracht als Inleiding tot het bezoek aan de ten toonstelling. Daarbij werd door spreker uiteengezet de bijzondere plaats, welke de botanische wiegedrukken onder incuna belen innemen. Aan de hand van den catalogus werden de meest merkwaardige uitgaven aan een nadere bespreking onderworpen. De ten toongestelde verzameling bestaat uit 50 nummers, waarvan 15 incunabelen. 20 post-lncunabelen, 4 handschriften en 16 nummers allerlei (portretten, frontispices, etc.) Enkele titels mogen hier met name genoemd worden. In de eerste plaats een exemplaar van den Herbarius van Apuleius Platonicus (1481) zijnde de oudste botanische wiege- druk en tevens het eerste gedrukte boek, waarin planten-afbeeldingcn zijn opge nomen. Hel oudste handschrift van dit zelfde kruidboek, dat uit de 6de eeuw na Chr. stamt, is mede aanwezig. Dan een reeks van 18 verschillende uit gaven van den z.g. Herbarius latinus, w.o. de editlo piinceps, die in 1464 bij Peter Schocffer te Ma:nz gedrukt werd. Ook van den Herbarius zu Teutsch (Gart der Ge- undhelt) zijn behalve de eerste editie van 1485, nog eenige herdrukken tentoonge steld, alsmede exemplaren der Neder- landsche vertaling d. 1, „Den groten Her barius met al syn figueren" van 1514, 1526, 1533 en 1538. Verder bevindt zich hier ook een prachtig exemplaar van de oorspron kelijke uitgave van den Hortus Sanitatis (1491) en onder diens herdrukken ook nog een Fransche vertaling „Le Jardin de santé" van de pers van Philippe le Noir. Ten slotte kan nog genoemd worden een hoogst zeldzame uitgave van „Le grant herbier en francoys" en diens En- gelsche vertaling, getiteld ,.The grete Herball", 1526, 1529 en 1539. Hetgeen hier tezamen is gebracht is een unieke collectie van de, uit een historisch (iOgpunt, meest waardevolle plantkun dige boekwerken die er bestaan en die haast nimmer in zulk een compleetheid worden tentoongesteld, zoodat zij voor liefhebbers en deskundigen van groot belang is. De bezichtiging van deze tentoonstel ling blijft een maand lang voor het pu bliek opengesteld. Maandag 22 Mei a.s. herdenkt de heer F P. Vinkesteyn, conducteur-be stuurder bij de Haagsche Tramweg-maat schappij den HaagWassenaar—Leiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij ge noemde Maatschappij in dienst trad. In den nacht van Maandag op Dins dag zijn in de omgeving van de Doeza- straat vijf reclameborden ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. In het laatstverschenen nummer van „Kerk en Vrede" wijdt prof. dr. G. J. Heerlng een uitvoerig artikel aan de nage dachtenis van prof. dr. C. van Vollenhoven dien hij eert als strijder voor den vrede. TOONEELCLUB V.V.S.L. Jean III, klucht van Sacha Guitry. Voor het eerst ls de Tooneelclub der V.V.S.L. officieel naai-buiten getreden! Tot dusver bleven haar opvoeringen be waard voor intiemen kring, afgezien alleen van het medewerken van eenige leden aan de opvoeringen van het L S. T. Daarmede is thans gebroken, ook de Tooneelclub der V.V.S.L. zal voortaan in de openbaarheid treden. De praesis, mej. Janssens, meende in haar slotwoord, toen zij den president curator en den rector-magnificus bedankte voor hun aanwe-igheid, te moeten ge wagen als qualificatie van dit eerste op treden van een „paardebloem", de hoop uitsprekend, dat het de opvolgsters gege ven moge zijn ook al kan zelfs een paardebloem mooi zijn! bloemen van edeler gehalte te plukken uit den tuin van het tooneel. Lilleve, was de praesis hier niet wat te bc..heiden? Het gebodene van den eersten „openbaren" avond was ongetwijfeld niet van bijzonder hoog gehalte, maar de op voering was toch zoodanig, dat wij haar, overnemende de vergelijking met flora's kinderen, veel hooger aanslaan dan een paardebloem. Laten we zeggen: een lieflijk madeliefje! Jean III van Sacha Guitry behoort immers niet tot het beste van dezen Fran- schen blijspelschrijver, is zelfs vrijwel ge baseerd op charge, doch Guitry zou niet zijn, wie hij is ook tooneelspeler, dat vergete men vooral niet! zoo hij trots alles niet een stuk had „vergaard", dat voldoende spirit heeft en trouvailles om aangenaam bezig te houden. De inhoud doet weinig ter zake, is één doorloopende lichte onzin over tooneelleven, hoewel nu en dan met een kern van waarheid, waar door de klucht nu en dan stijgt tot een rake hekeling van eigen beroep! De V.V.SL.-troep heeft er pleizier van beleefd en heeft den vrij talrijken aan wezigen ongetwijfeld een aardigen avond er mede bezorgd. De sfeer moge ietwat te zwaai' Hollandsch zijn gehouden, de charge in enkele gevallen te sterk zijn aangelegd, niettemin viel er veel te loven. In de eerste plaats het vlotte tempo, Juist zoo vereischt en voorts de „Schwung", waardoor men werd medegesleept in het zonderling gebeuren. Af en toe is er ge gierd va nden lach. En wat wil men meer? Zoo we enkele demonstranten met name willen noemen dan den heer Welter als de oude en den heer Kaufman als de jonge Mondoucet en vooral mej. Boisse- vain en den heer Nyenbandring de Boer als le actrice en le acteur. Dit echter DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom Roosevelt's boodschap. Terwijl te Geneve het werk ter Ontwa- lieningsconferentie stilligt, zulks in af wachting van de rede van Hitler van he denmiddag, heeft de Amerlk. president nog eens zijn stem duidelijk doen hooren als laatste aansporing aan Europa, wel te be denken, wat er op het spel staat. Men zie daarom het 3e Blad. Bedoeling dezer bood schap is Europa aan te zetten tot de meest tegemoetkomende houding over en weer, doch vooral op dit moment is het eén wenk aan Duitschland om zijn houding te her zien, al wordt dit natuurlijk niet gezegd. Voor Hitler is het immers Juist de kunst om bakzeil te halen zonder zijn prestige naar binnen te schaden.... De ontvangst van Roosevelt's boodschap is over het algemeen gunstig. Een Amerik. Senator zeide nog: Een van de voornaamste hindernissen van vermindering van bewapeningen is de intransigeante houding van de Fransche zware industrie en de sterke politieke druk die het Comité des Forges op de regeering te Parijs en op de Fransche pers oefent. De Amerikaansche regeering kent den toe stand in Europa. Zij hoopt echter niet minder, dat de Duit- sche regeering in vertrouwen op Roosevelt en in het algemeen belang haar eisch van toekenning van aanvalswapenen zal opge ven om daardoor Frankrijk ook de laatste bezwaren tegen ontwapening te ontnemen. Amerika zal dat op hoogen prijs stellen en de stemming tegen Duitschland zal dan dadeiyk verbeteren. Roosevelt doet voor Amerika de plech tig ebeloften, dat het aan een consultatief verdrag en een niet-aanvalsverdrag zal deelnemen. Daardoor zal Duitschland te gen eiken aanval beschermd zijn en kan het aanvalswapenen ontberen. Frankrijk zou dan gedwongen zün kleur te beken nen. Aan een te zyner eere gegeven diner hield minister-president Mac Donald gis teravond een rede, waarin hij de jongste politieke gebeurtenissen aanroerde. Ten aanzien van de Economische wereldconfe rentie, zeide Mac-Donald, dat Engeland hoopt in samenwerking met Frankrijk, Italië en Duitschland, de conferentie tot een bevredigend resultaat te brengen. Wat de verhouding tot Duitschland be treft. zeide MacDonald: Als iemand zegt dat wy tegen de Duitschers zyn, dan ver klaar ik dat wij het niet zyn, dan verklaar ik ook het tegendeel. Sedert 1924 heeft geen staat in Europa meer moeite gedaan om Duitschland by de Europeesche besprekingen te betrekken, dan Engeland. Engeland, aldus MacDonald, wenscht Duitschland als een staat te zien, die aan de Europeesche eenheid en vrede mede werkt. Engeland wil zich voor zoover het Duitschland betreft, niet in aangelegen heden mengen, die slechts internationaal te regelen zyn. Engeland kan zyn oogen echter niet sluiten voor de gebeurtenissen en kan by den tegenwoordigen toestand in Duitsch land niet onverschillig biyven. De Europeesche vrede, aldus besloot Mac Donald, beteekent wereldvrede en Amerika heeft heden verklaart hiertoe te willen medewerken. De Engelsche bladen prijzen eensgezind den geest welke uit de boodschap van Roosevelt spreekt. De waarde ervan als beslissende factor in het huidige Europa wordt echter ver schillend beoordeeld De „Times" noemt het de meest drin gende oproep welke ooit voor een geza- melljke actie iin politiek en economisch opzicht is gehoord. .Morning Post" verwacht echter weinig wyziglng van den toestand en verwacht niet dat Amerika zyn traditioneele onzij digheid zal prijsgeven. Misschien zal echter deze boodschap Hitier bewegen minder oorlogszuchtig te spreken als von Papen. Deze laatste is echter reeds teruggekrab beld. De Italiaansche ..Mattino" publiceert een interview met Von Papen, waarin deze getuigenis aflegt van de vreedzame bedoelingen van Duitschland en zijn voor nemen om de verdragen te eerbiedigen. Von Papen beschouwt de kwestie van Elzas-Lotharlngen als definitief geregeld; hy verklaarde dat Duitschland geen agres sieve bedoe'.ineen koestert tegen Polen en niet voornemens is Oostenrijk te annexee- ren. Hy betreurt het misverstand, dat in Engeland ontstaan is en de redevoeringen der Britsche persooniykheden. Hy verklaarde echter wel dat Duitsch land koloniën wil. De Duitsche bladen wijzen op de in ver band met Roosevelts rede nog toegenomen beteekenis der heden door Hitier af te leggen verklaring in den Rijksdag, die Dultschland's antwoord zal behelzen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" neemt met voldoening van Roosevelts woor den kennis, doch deze laten er geen twij fel aan bestaan dat Amerika thans weer in veel hoover mate dan totdusver beveid is aan Engelands en Frankrijks wenschen inzake het verband tusschen bewapening en veiligheid tegemoet te komen. De .Lokal Anzeieer" meent dat Duitsch land geen aanleiding heeft zich de ver zonder de overigen te kort te doen, die allen hun beste beentje hebben voorgezet. Voor laatstgenoemde, die de regie had ge voerd, een apart woord van hulde. Als hors d'oeuvre in plaats van als des sert, zooals het program aangaf, werd npg gegeven een aardige één-acter van John Drinkwater: De diamant van den grooten Cham. Men zou 't kunnen beschouwen als een ietwat ingetogen Grand Guignol-stuk. Ook dit vond terecht waardeering. Nu had mej. Boissevain de regie, die tevens voor een vlotte vertaling had gezorgd. Mej. Mevers speciaal droeg dezen één-acter. Het eerste optreden van het V.V.Si.- tooneel naar buiten kan zeker als ge slaagd worden aangemerkt. Het was een avond van gulle vroolykheid. Na afloop werden kransen aangedragen door het V.V.S.L -bestuur, het L S C. en Unitas.waarvoor de praesis dank zeide. Tevens overhandigde zij den heer Nyen bandring de Boer een bhjvend aandenken voor zyn gewaardeerden steun en mede werking. maningen van Roosevelt speciaal aan te trekken. Volgens de „Kreuzzeitung" zal Duitsch land aan deze laatste poging zyn steun niet onthouden. De „Germanla" beschouwt de boodschap als een ontspanning van den toestand. In Frankryk is de ontvangst minder gunstig, Het heeft eenige teleurstelling gewekt, dat Roosevelt in het geheel niet heeft ge- sproken over de mogelijkheid van het op geven van Amerika's traditioneele neutra- 1 litelt. Om vyf jaar na het afsluiten van het Briand-Kellogg-pact een nieuw non-agres- sie-pact voor te stellen, wordt doelloos ge acht. Het ministerie van buitenlandsche zaken j tracht de boodschap van president Roo sevelt in een gunstig daglicht te zien. In kringen, die goede betrekkingen on derhouden met Daladder wordt verklaard, dat deze zich in verband met den huidigen toestand in Europa zal verzetten tegen iederen maatregel, welke een verzwakking van de Fransche landverdediging betee kent Opmerkelyk is nog een rede van Lloyd George te Scanborough. Hy zeide daar o.a. na felle afkeuring over het Duitsche op treden tegen de Joden, dat het Verdrag van Versailles onder de moeilijkst denk bare omstandigheden is opgesteld. Wan neer van dat verdrag een bepaling ge rechtvaardigd was, dan was dat wel de onderteekenaars van dat verdrag gedaan? zy zyn niet alleen hun beloften niet nage- j komen, doch hebben hun bewapening nog uitgebreid. Jaar na jaar hebben zy hun macht vergroot, tenvyi Duitschland steeds weer aandrong op nakoming van het verdrag. Kunnen wy er ons over verbazen, zoo vroeg Lloyd George, dat Duitschland na veertien jaar van verdrukking heftig j wordt en zyn kalmte verliest? Lord Hailsham, zoo ging spr. voort, heeft in een zeer dwaze rede in het Hoogerhuis gesproken van „sancties tegen Duitsch land". Sancties beteekenen oorlog, zy sluiten het begrip oorlog in. Wanneer wy sancties toepassen tegen een volk, dat een verdrag schendt, wie zal dan sancties toe passen tegen Frankrijk. Italië. Tsjecho- Slowakye. Polen de Ver. Staten, tegen onszelf, die beloofd hebben te zullen ont- wapenen, doch allen, Engeland uitgezon derd. hun bewapening hebben opgevoerd? Eer wy zulk een flater begaan, moeten wij ons hiervan in ernst en eeriykheid reken schap geven. Roosevelt heeft Huil benoemd tot leider der delegatie voor de ontwapeningsconfe rentie en Cox, ex-gouvemeur van Ohio, en Senator Pitman als gedelegeerden. o OOSTENRIJK. Het conflict met Duitschland. De pers geeft thans haar commentaar op de Duitsche actie inzake het bezoek van dr. Frank, den Rykscommissaris van Justitie, aan Weenen en Graz. De „Neue Freie Presse" verklaart, dat de eenzydige beoordeelingen van liet buiten land over Duitschland. waarin niet gerept wordt over de eigen schuld der vroegere geallieerden, de oorzaak zijn van de psy chologische crisis tusschen het Duitsche ryk en zyn naburen. Des te meer hadden thans de tegenstel lingen tusschen Duitschland en Oosten- ryk vermeden moeten worden. Inderdaad bevinden wy ons midden in een onver kwikkelijk duel tusschen Weenen en Ber lijn en de gemeenschappelyke tegenstan ders zullen zich er om verheugen. Wantrouwen, ja hevige ontstemming heerscht er tusschen Berlijn en Weenen. Polemiek in redevoeringen polemiek in de pers. een dikke lucht van wantrouwen. De nationale politiek kan geen voordeel van deze heftige stemming hebben. Een moreel „Stillhalte"-accoord zou ge sloten moeten worden, opdat de officieele vrede niet verstoord wordt. Wordt dit doel niet bereikt, dan beteekent dit de groot ste slag welke aan het Deu-tschtum" in hoogeren zin wordt toegebracht. De ..Volkszeitung" zegt o.a.: Fouten zyn er zoowel hier als ginds gemaakt. Het zou niemand en ook' de Rjjksduitsche natio- naal-socialistische waardigheidsbekleders niet hebben kunnen bevreemden, wan neer de Oostenryksche regeering rekening gehouden had met den particulieren aard van het bezoek, door van elke officieele ontvangst af te zien. Er bestond echter geer. aanleiding de Duitsche heeren on vriendelijk te bejegenen. Bij alle respect voor het verdienstelijke werk van onzen Bondskanselier dr Dpllfuss mogen wy toch niet verhelen, dat een vervreemding tusschen het Duitsche ryk en ons waar toe het incident zou kunnen leiden voorkomen moet worden Volgens het „Heimwehr-blad Abend- blatt" zal de regeering alle Duitsche agi tatoren over oe grens zetten. De eerste zal zyn de ..Landesinspektor" en gevolmach tigde van Hitler in Oostenrijk, afgevaar digde Theo Rablcht. Er zyn binnen een week reeds veertien keeren nationaal-socialistische bladen in beslag genomen, terwyl de voor-eensuur op de „Deutsch-Oesterreichische Tageszei- tung" het voornaamste orgaan der natio- naa!-socialisten in Oostenrijk voor onbe- pialden typ is verlengd. o FRANKRIJK. De socialistische Kamerfractie. De socialistische Kamerfractie heeft gisteren met 64 tegen 36 stemmen Léon Blum als voorzitter en Vincent Aureol als secretaris herkozen. Zy hadden hun functie in Februari neergelegd. De aanhangers van Renaudel hebben tegen een verkiezing van Blum en Auriol gestemd. POLEN. Veertig Duitsche kranten en tijdschriften verboden. Het Poolsche ministerie voor posteryen heeft een Ujst van 40 in Duitschland ver- schynende dag-, weekbladen en andere tydschriften opgesteld, die op last van 't Poolsche ministerie van binnenlandsche zaken niet meer in Polen verspreid mogen worden Ook het „Berliner Tageblatt" en de „Berliner Börsenzeitung" staan op deze Ujst. DUITSCHLAND. Nieuwe proclamaties Laf gezeul met gevangenen in Baden. Dr. Wagener, de rykscommissaris voor het bedrijfsleven, en dr. Robert Ley. de leider van het Duitsche arbeidsfront, hebben een proclamatie uitgevaardigd, waarin zy o.a. zeggen: „Nationaal-socialisten! Duitsche werk lieden met het hoofd en met de handen! De staat is ons. De macht kan ons nie mand meer ontrukken. Het bedryfsleven is ons bedryfsleven, de fabriek is onze fa briek, de bankschroef onze bankschroef. Daarom, omdat dit zoo is, moet elke po ging alles wat ons toebehoort te vernielen in de kiem gesmoord worden en gy, de garde van de nationale verheffing, hebt de hooge, verantwoordelijk taak onvoor- waardelyk en zonder omzien alles neer te slaan en te vernietigen wat dit heerlijke goed der natie wil en kan benadeelen. Al leen de vyanden onzer revolutie kunnen belang hebben by een wilde staking, uit sluiting, sabotage, enz. Daarom, treedt hen tegemoet, weest ertegen opgewassen, weest op uw hoede, duldt het niet, de «.•ge, Duitschland. ons volk staan op het spel. „Daarom gelasten wy in overeenstem ming met de leiders het volgende: „De districtleiders voor industrie en ar beid zyn in hun gebied alleen verant- woordely k voor de ontwikkeling en het behoud van het bedrijfsleven. Daar zy al len sinds lang beproefde partij genooten zyn en daardoor borgen voor nationaal- socialistisch strijden en handelen in het Duitsche bedrijfsleven bepalen zy de loonbetrekkingen, waken zy over de ar beidsbescherming en het arbeidsrecht, over sociale maatregelen, beletten met alle middelen economische sabotage en staking. Zij alleen zijn onze vertegen woordigers voor bedrijfsleven en arbeid en daarna voor de leiding en de ontwikke ling van den arbeid zonder wrijving ver- antwoordelyk. „Voor den duur van acht weken wordt voor alle Duitsche werklieden met het hoofd en de handen tot een wapenstil stand besloten tot de volledige ontwikke ling van de organische indeeling van het bedryfsleven voltooid is." Minister Hugenberg waarschuwt voor het vermelden van curruptie-gevallen. Publicatie moet zoolang worden aange houden tot zy gerechtelijk zijn vastgesteld Aanleiding voor dezen maatregel is, dat in den laatsten tijd niet alleen tal van be schuldigingen zyn gebleken niet steekhou dend te zijn, maar ten deele zelfs be rustten op verdachtmakingen van vroe gere bedienden! De Rijkspresident heeft het Rijksdaglid Karl Kaufmann tot Rljksstadhouder in Hamburg en het lid van den Pruisischen Landdag Alfred Meyer tot Rijksstadhou der in Lippe en Schaumburg-Lippe be noemd. De oud-staats-president van Baden en oud-minister, dr A. Remmele, die dezer dagen uit Hamburg, waar hy president van de Duitsche Inkoop Coöperatie was, op verzoek van de Badensche regeering in arrest naar Karlsruhe was overgebracht, alsmede de oud-regeeringsraad Stenz, de oud-staatsraad en Ryksdagafgevaardigde Marum, de redacteur van het sociaal democratische dagblad de „Karlsruher Volksfreund", Grünebaum, de oud-politie commissaris Furrer en verder bestuurders van den Reichsbanner en het IJzeren Front in Baden en leiders van de Baden sche S.P.D., zyn gisterochtend in een open politie-auto van de in het Westen van Karlsruhe gelegen gevangenis naar het politie-presidium in het centrum der stad overgebracht om vandaar naar het con centratiekamp in de voormalige straf inrichting Kieslau te worden vervoerd. Het overbrengen der gevangenen was van tevoren bekend gemaakt en een groote menigte had zich voor de gevangenis en langs den weg. dien het transport zou vol gen, verzameld. Toen de gearresteerden verschenen,werd er luid gefloten, ge schreeuwd, geloeid en gescholden. Op de eerste politie-auto. een groote open wagen, zaten de gevangenen met ontbloot hoofd en onder sterke bewaking. De wagen werd voorgegaan door een S A.-colonne, die den weg vrymaakte. Deze auto werd door een tweede gevolgd, bezet met S.A.-lieden. Aan beide zyden van dezen stoet liep boven dien nog een colonne S.A.-!'eden, die ook den stoet sloten. De politie-auto's konden slechts zeer langzaam tusschen de dichte menigte doorryden. Den geheelen weg langs werd naar de arrestanten ge schreeuwd en klonken kreten als „Verra ders". Ook werd overal het bekende Duit sche muldersliedje gezongen, een toespe ling op h£t begin van Remmele's carrière als molenaarsknecht en op het feit, dat Remmele als president van Baden het zingen van dit üed, toen zulks aan het einde van zyn regeeringsperiode herhaal delijk op beleedigende wijze door de nog niet aan de macht zijnde nazi's werd ge zongen had verboden. Vóór het gebouw van den Landdac. het Staatsministerie en het voormalige Vakvereerigingshuis, werd eenige malen halt gemaakt. Ook speelden onderweg op verschillende plaatsen mu ziekcorpsen het mulderslied. De belang stelling van het publiek was zóó groot, dat het tram- en autoverkeer gestaakt moest worden. Op verschillende plaatsen werd uit de menigte ..Rood front" geroepen. In de meeste gevallen warden degenen, die dezen uitroep slaakten, terstond gearresteerd en op de twee S A.-auto's meegevoerd. o- BELGIE. De Senaat aanvaardt de machtigingswet De Belgische Senaat heeft hedennacht even na 12 uur, met 91 tegen 63 stemmen het financieel machtigingsvoorstel van de vegeering, dat reeds door de Kamer was aangenomen, op zyn beurt goedgekeurd. Al de aanwezige katholieke en liberale Senatoren stemden voor; de socialisten tegen. Vervolgens werd zonder appèl no minal besloten de verdere werkzaamheden van den Senaat tot einde Juli te ver dagen. ENGELAND. Handelsovereenkomsten met Zwedj, Noorwegen Lady Mosleyv Gandhi's vasten. Thans zyn de handelsovereenko; met Noorwegen en Zweden onder.- Noorwegen is verplicht om 70% vas steenkoleninvoer uit Engeland te te ken. Zweden zal 48 van zyn steen behoefte van Engeland afnemen Hl zal de Engelsche steenkolenuitvoer meer dan 1,5 millioen ton per jaart men in vergelyking tot 1931. De eenkomst met Zweden bepaalt verde Zweden zyn invoer van zekere Engelsch staal zal vergrooten. Nootv, en Zweden zullen de invoerrechten oa paalde artikelen verlagen. Overleden is na een buikvlies-open, lady Cynthia Mosley, tweede dochter wijlen lord Curzon, die van 19 20—193;,. Labour in het parlement zitting had toen haar man sir Oswald Mosley v in een nieuwe party met fascistischen slag. Gandhi is sedert 't begin van zijn voed; staking 11 pond afgevallen. Hy weeg: 82 pond. CHINA. De Japansche opmarsch. Ui: Tientsin wordt gemeld, dat de 1 pansche consul-generaal aldaar den C neeschen autoriteiten heeft medegetké dat. ondanks het herhaalde protes! Japansche regeering. de anti-Japan, demonstraties niet hebben opgehouden, verscherping van den toestand zal de pansche regeerine zich genoodzaakt Tientsin te bezetten, zonder rekening houden met de daaruit voortvloeiende ternationale verwikkelingen. Er kur reeds zeer spoedig Japansche marine daten te Tientsin worden verwacht. Uit Sianp.hai wordt officieus gemeld,! twee Chineesche legercorpsen die ach de provincie Sjansi bevinden, mobiel den gemaakt om naar Peking te wot) overgebracht De sterkte der in de ra ving van Peking en in de stad zelf g centreerde Chineesche troepen word! 20.1000 man geschat. -o EGYPTE. Een aanslag op Sidky Pasja? Toen Sidky Pasja, de Egyptische s mier, te Cairo het station uitkwam ort reis te gaan ondernemen tot herstel f gezondheid in Europa, trachtte een h Mohammed Ali geheeten, hem te nade doch de politie greep hem. Men vond revolver bij hem, maar hy verzekerde hij niet van plan was geweest Sidky Pr te dooden, en hem alleen maar een re. zoekschrit had willen overhandigen. ROOSEVELT'S BOODSCHAP LONDEN, 17 Mei. (Reuter). De inatieke correspondent van de Daih 1 graph schrijft, dat de eerste indruk president Roosevelt's boodschap diepe leurstelling is; men had een meer tast! bijdrage van Amerika in het vr,er van de Europeesche veiligheid ver--v; o FRANSCHE INVOERBELAST1NG PARIJS, 17 Mei. (Reuter). Een; sluit van deFransche regeering tot heffen van een invoerbelasting, beoog! e het nemen van beschermende inaatr« len, doch dient uitsluitend tot verhoog van de inkomsten, teneinde het tekort 091 de begrooting te dekken. (Maar de tyk is hetzelfde. Red. L.D.). Men verwacht, dat deze belastui? millioen francs per jaar zal opbrengen Behalve op vee en vleesch zal ook '7 steenkool een recht van 2 franc pet!a worden geheven. De invoer van steenkool wordt hieroM- echter niet getroffen, aangezien deze n™ gecontingenteerd is. DE „GRAF ZEPPELIN" FRIEDRICHSHAFEN, 17 Mei. (V.D.l- luchtschepenwerf te Friedrichshafen hee» een radiogram ontvangen van boord vJJ de „Graf Zeppelin", die op den teru^g is van zijn eerste vlucht naar Zuid-Amenw in 1933, meldende dat het luchtschip^ gisteravond te 11 uur vlot een tusschen* landing te Sevilla heeft gemaakt en spoe dig daarna de reis heeft voortgezet. o DE BOEREN-OPSTAND IN WISCONSIN NEW YORK, 17 Mei. (V.D.). De staking- beweging onder de boeren in Wisconsin wordt steeds feller en krijgt meer meer het karakter van een boeren-opstan» Uit Chawano wordt gemeld, dal «Idaa troepen van de Nationale Garde en wen honderd politiemannen zijn geconcentree' in verband met het door de boeren - uite dreigement ,dat tienduizend boe™" het stadje zouden aanvallen. De au,° q zijn van meening, dat de toestand uite ernstig is en geven toe, dat de geeonre treerde politiemacht machteloos staal dien de boeren hun dreigement ten voer brengen. Men heeft thans ook troef1 naar Shawano ontbonden. Bij lal van botsingen tusschen no die zich niet bij de beweging hebben gesloten en stakende hoeren, werden personen, w.o. verscheidene po7'ieman^ gewond en gingen duizenden liters verloren. o DE OORLOGSSCHULDEN. WASHINGTON, 17 Mei. (Reu'er). R°°£ velt heeft een langdurig onderhouo k had met don Britschen gezant 'nza oorlogssrhulden: ook de directeur va budget, minister Hulle en professor waren hierbij tegenwoordig.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2