DE KAAG WORDT „RAT-VRIJ" Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. 4»'« Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 Mei 1933 Derde Blad No. 22441 VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN in" h„nm!fkker ,hapJe' „wat brood. gedrenkt n-r'"Sudood gevonden SPREEKCEL. INGEZONDEN. FINANCIEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. on?hefvodlgnendbeU:reaU 16 ™ldt —O O OOK DEZEN ZOMER VEILIG ZWEMMEN! lop een rat heeft niemand van ons het 'g voorzien: zelfs de trouwhartigste die- '-liefhebber niet! Een muis is door de ■uwen heen oorzaak van veel vrouwelijk gstgegil geweest, maar een rat maakt ;t nog bonter: zelfs een man loopt liever r, grachtje om, als hij het glibberige, eze, bruine monster, dat zulk een respec- ele lengte bereiken kan. tegenkomt! De t beeft de menschheid de laatste jaren -éi beziggehouden, dan haar lief was. nt de beschouwingen over het ratten- 'aagstuk waren, vooral sinds de treurige 'komst der ziekte van Weil, veelvuldig. Lze rattenverhandellngen vervulden me- een met afgrijzen en waren soms oor- -,k van griezelige nachtmerrie's! Doch zij 'eesten desondanks gepubliceerd worden, de aandacht terdege te vestigen op enorme kwaad, dat deze. onoogclijke terdieren aanrichten: een gewaar- uwd man geld immers voor twee! Da: wij ons wederom zetten, om het een ander over den rat en zijn verdelging te richten, is het gevolg van een uit-noo- -ïng. om het proces der rattenverdelging t smds eenige weken op de Kaag plaats Ldt. te komen volgen, "et prijzenswaardige initiatief tot. een ttenmoord" op groote schaal is uitge- van de Kon. Zeil-, Roei- en Motor- -rtvereeniging „De Kaag", die met fi- -cieele hulp der gemeente Warmond en ele particulieren het Bacteriologisch oratorium „Ratin" in de gelegenheid It, de geheele Kaag vóór het komende „n „ratvrij" te maken. It in het belang van de duizenden «sportliefhebbers, die dezen zomer de en weer komen bezoeken, opdat zij r de ziekte van Weil, die het vorige jaar 1 's verscheidene slachtoffers elders in land maakte, terwijl de eerste gevallen i het nieuwe seizoen zich al voordeden, -aard mogen blijven, oorop zij echter gesteld, dat deze ge ide ziekte op de Kaag zelve nog niet :twam: de nu plaats vindende ratten- elging beoogt zuiver preventief te wer- opdat men ook in de toekomst zonder s voor ziek te worden in het heerlijke water kan duiken en zwemmen! „gezelschap journal'.-' in, dat met de e rat in zijn wonde; schoone omge- Iwam kennis maken, werd in het be- hotel „Stad Rome", te Warmond o.a. angen door Ir. L. Doedes. secretaris Kon. Ver. „De Kaag", die na een wei- zwoord, op de wenschelijkheid der cubestrijding ten bate der watersport- ebbers wees, waarna de heer Bach, tegenwoordiger voor ons land van het 'ratorium „Ratin" te Kopenhagen een dere uiteenzetting gaf. Deze was in "fatrekken dezelfde, die door hem in- "tijd in de Stadsgehoorzaal werd gegeven M waarvan wij toen uitvoerig verslag jpven mal-economisch, zoowel als medisch- giënisch, veroorzaakt de rat enorme ade. In ons land leven ongeveer 0.000 exemplaren, die een jaarlijksche 'oesting van f. 30.000.000 aanrichten. De bestrijding wordt gevoerd met actieve passieve middelen: de ratten worden gedood of men ontneemt den dieren de ensmogelijkheden zoodat zij niet meer delen kunnen. Veel aandacht wordt in Amerika gewijd tn het z.g. „rat-proof" bouwen, doch dit niet afdoende, evenmin als het dooden middel van schieten, vallen of ver- tlging. Dit laatste brengt zelfs dikwijls eer na- dan voordeel: de rat is buiten- "woon argwanend, voelt veelal dat het rgift niet goed voor hem is en braakt dan weer uit, terwijl het vergift ook pnaeelig kan zijn voor menschen en huis- - Ook het dooden met gas beantwoordt et aan de bedoeling: het is slechts goed f°°: afgesloten ruimten (bijv. schepen). g"u aPParaten zijn zeer duur. I "e. bacterie-praeparaat- wordt echter poor de ratten graag gegeten; het veroor- fkt een besmettelijke ziekte (alléén bij F®11'- terwijl de dieren eerst na één dag i ,ven ZU steken elkander dus nog aan i j aantal slachtoffers gewoonlijk pa 4 maal zoo groot wordt. *■-- is evenwel gebleken dat van de 42 staande bacterie-praeparaten 30 in het nee. geen bacteriën bevatten, enkele ook r gevaarlijk zijn voor menschen en B,T"eren terwijl slechts 6 aan alle n y.01,1?0611 De ervaring heeft geleerd, natm tot nu toe de beste resultaten Pakjes Ratin" worden op plaatsen, waar «iW-.?rT°edelyk rattennesten bevinden Eer VJx? 200/0 der diernn blijkt hier op 'nunPPm te zijn: deze worden ■oiri»",,3, £nke'e. weken bij een tweeden te :t.T vernietigd door een .skil!a-prae- Bnr a„vcry^rdi°d vari een bolgewas dat dt T-i„ ™ddellandsche Zee gevonden oze praeparaten zijn voor de rat in bouillon met een bloedvergift niet een maag of darmvergift - zoodat van uitbraken geen sprake is. De cadavers gaan niel tot rotting over doch mummuficeeren, zoodat ook de doo- de ratten geen ziekten meer kunnen ver spreiden De heer Bach toonde ons opgezette exemplaren van de hier niet meer voor komende zwarte „mus rattus". de versprei der van de pest en van de bruine .mus decumanus" die de ziekte van Weil kan veroorzaken en waarvan wij op een tocht over de Kagerplassen nog meerdere doode rasgenooten mochten begroeten! Met de campagne der rattenverdelging op de Kagerplassen is men nu ongeveer 3 weken geleden begonnen: toen werd het bacterie-praeparaat uitgelegd, op 't oogen- blik is 't „skilla'-praeparaat aan de beurt. Talrijke slachtoffers zijn reeds gevallen. Heden is het overgebleven gedeelte, dat immuun bleek te zijn. onherroepelijk aan de beurt! Dankbaar aanvaardden wij de uitnoodi- ging om nu de theorie aan de practijk te toetsen: de aandacht, die aan „het ratten- vraagstuk" besteed moest worden, weer hield ons echter niet, opnieuw te ge nieten van de prachtige Kaagnatuur, die voor den a.s. zomer weer zooveel be looft! Het was maar goed. dat er zich geen dames in ons gezelschap bevonden, want hoewel ook een journaliste „voor niets staat", zou haar de aanblik van „ratten- cadavers" op onwelriekende vuilnisbelten toch niet prettig gestemd hebben! Wij kwamen langs slooten en onder door ratten gedeeltelijk afgeknaagde brug gen. waar het gras dor en gee" langs den kant neerhing; daar wei den ons door den heer Bach de ingan gen der rattenholen getoond. Het leek wel, alsof zij van onze komst verwittigd waren want de dieren lieten zich niet zien. Of had het drie weken geleden uitgestrooide bacterie-preaparaat reeds zijn moord dadige werking geheel voltooid? Hoe het zijook de tocht in de gereed liggende motorboot, waarin wij tot zij 't onschadelijke „waterrotten" gepro moveerd werden, bracht aanvankelijk niet de zoozeer gewenschte sensatie in de vorm van een springlevende rat. De „ratvrij' gemaakte nieuwe en reeds door ons zoo zeer geroemde zweminrichting „Poelmeer" trok allereerst de bewondering, waarna wij konden constateeren, hoe ook de gansche omgeving gezuiverd is: op een vuilnisbelt in de nabijheid lagen twee doode ratten netjes naast elkaar, terwijl even later bij het uitroeien van eenige weinig comfor tabele rattennesten op willekeurige plaat sen nog vele goedgevoede exemplaren, die hun pakjes verleidelijk „bouillonbrood' naar binnen hadden geslokt, in verstarden toestand naar boven werden gewoeldMen maakte nog even .jacht op een springle vende rat, die verschrikt uit den grond opdook en blijkbaar de eerste proef met „Ratin" aan het „skilla" zal hij wel bezwijken! had overleefd, waarna de tocht vervolgd werd naar de Kaagsocieteit. Onderweg werden nog op diverse plaat sen langs den waterkant pakjes „Skilla' uitgelegd, die spoedig weer verorberd zul len zijn, met tallooze slachtoffers als ge volg. De gansche Kaag is nu door het „Ratin" personeel onder handen genomen en ver schillende boeren in den omtrek getuigden reeds, dat in de laatste dagen geen ratten meer op hun erf ontdekt waren. Wél een teeken, dat het praeparaat zijn werk al goed gedaan heeft! De laatsten der Mo hikanen verdwijnen nu ook voor goed: het „skilla" schijnt onverbiddellijk te zijn. zoodat over eenige dagen de Kaag vol komen gezuiverd is! Daarvan heeft men ons tenminste de verzekering gegeven! De frissche, prikkelende Kaaglucht maakt hongerig en zoo viel het niet te verwonderen, dat menig wrang grapje over een heerlijk wachtend „rattensoepje" gelanceerd werd. Iets dergelijks wachtte ons echter gelukkig niet: in de Kaag societeit stond een welvoorziene koffie maaltijd gereed en men genoot er van gansch andere Warmondsche speciali teiten als voortreffelijk brood gelukkig zonder „Ratin"! eieren, kaas, ham enz., welbekend bij alle Kaagenthousiasten! Hartelijke woorden werden hier nog ge wisseld. o.a. door Warmond's wethouder, de heer Oudshoorn, die de vereeniging „De Kaag" hulde bracht voor haar rattenbo- strijdingsactie Moge de Kaag in het komende seizoen van ratten volkomen gevrijwaard blijken en dus als tot op heden ook van de ziekte van Weil! De waarschijnlijkheid daartoe lijkt ons, na hetgeen wij gisteren zagen, heel groot! Ook wij prijzen de genomen maat regelen. die de roem van Warmond's wa tersportcentrum voor de toekomst hoog zuilen houden! Zoo ooit, dan heeft hier zeker gegolden het woord: „Voorkomen is beter aan ge nezen! RECLAME. "icolusjf van den heer Jellesroa Ie Jt die den eigenaar werd een nrT, aanraden van een fttultaat wa< J... gnomen met Rodent en geheel van raH«i K333.?!?.*?* ,nc ben nu 200 daj'na, .en h?d km 15f.hri',t SC"0"1"1' b«r ir dooden" 7,geluk doosie 120 "ten dae 'dooït d lucctsse" "in "iet "ld" Indien dll J? ei" dnlrendcn ratten en k koop dan ™8td'"te Uw eigendommen ver- Hnk hel op de ecn doosje Rodent, n tuil u van rat manier cn mor- dnbheie a m"is bevriid zifn- Enkele On UttP°"CTr':BF£ m (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven NAUWE PASSAGE. Een lezer schrijft ons. dat het verkeer in de Pelikaanstraat gedurig hinder on dervindt van een vrachtauto der firma Kingma. Hij vraagt waarom genoemde firma deze auto niet op de Oude Vest plaatst. Denkt morgen om de Woensdag- collecte mti het CwWowhl KATWIJK's LEVENSSTANDAARD. Mijnheer de Redacteur, Gelieve mij s.v.p. naar aanleiding van het Ingezonden stuk, onder bovenstaanden titel, verschenen in Uw blad op Vrijdag 12 dezer, een woord van verweer te zeggen, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. De heer van Oeffelen heeft mij waar lijk eens extra de lever laten schudden met zijn ingezonden stuk van Vrijdag avond in dit blad. Genoemde heer roept de aandacht der Katwijkers op voor een „questie" en die bestaat dan daarin, dat in hoofdzaak dan de melk, naar 's heeren van Oef- felen's meening, te duur, ja, zelfs veel te duur verkocht wordt in deze gemeente. Deze „questie" bestaat dan ook maar al leen in het brein van dien heer, want hij schrijft er op los, zooals een geblinddoekte schutter naar het doel mikt. Katwijk is volgens schrijver, de eenige (let wel: de eenige! i plaats in Nederland, waar de melk 10 cent per liter kost. Ja, zulk een massa-organisatie bestaat er hier onder ruim 40 melkverkoopers, trots dat „ln de naaste omgeving" dit onmisbaar vocht slechts 6a 7 cent per liter kost Is er, mijnheer van Oeffelen. in die naaste omgeving van Katwijk dan geen enkele melkverkooper die de slaap uit zijn oogen wil wrijven en hier enkele duizen den liters melk per dag wil uitventen en aldus een reusachtig inkomen zou hebben? Slapen ze in de omgeving dan allemaal? Wel neen. mijnheer van Oeffelen! We hebben hier van dit voorjaar nog, een paar melkverkoopers uit naburige gemeenten, ventende gehad. Gehad! Als er wat extra te winnen ware geweest, dan zouden die toch wel hebben blijven venten! Neen, mijnheer van Oeffelen, als U met geen andere en meer steekhoudende be wijzen komt-, dan blijkt uit heel uw ge schrijf, dat U maar wat schrijven wilt. doch zonder kennis van zaken. Ook wat U schrijft over het hier sedert kort gevestigde „Haagsche Filiaal", kan den toets der waarheid niet doorstaan, want van het woord „winst" of „winst gevend" kan men geen pijp tabak rooken. Neen, die „winst" zal nog wel niet zóó zijn, dat daar geld van naar de Bank gebracht kan worden; ja. ik ben zelfs overtuigd, dat bij goede boekhouding, er van „winst" nog bitter weinig sprake zal zijn, want daar voor is de omzet vooralsnog te gering en zijn de exploitatie-kosten veel te hoog. En mocht er al van geen „verlies" gesproken worden, is dat dan te danken aan den ver koop van melk alleen, of hebben daar de vele andere artikelen die in dat filiaal verkocht worden, wellicht hun aandeel? Aldus kom ik tot de slotsom, dat de heer v. Oeffelen ten opzichte van Kat- wijk's ingezetenen een bijzonderen ijver aan den dag gelegd heeft, maarzon der verstand. Want de heer van Oeffelen zal het niet gemakkelijk vallen, aan te toonen waar in de naaste omgeving van Katwijk de melk vopr 6 a 7 cent in den kleinhandel verkocht wordt. Evenmin hoe veel weinig) winst het door hem als voor beeld gestelde „Haagsche filiaal" maakt. Of was die opmerking soms bedoeld als een hatelijkheid aan dat adres?? De heer van Oeffelen hebbe dat maar voor zich zelf uit te maken. Doch hij schrijve niet meer over .questies" waarvan, zoo als ten duidelijkste geble ken is, hij noch jota noch tittel verstand heeft. Nogmaals vriendelijk dank voor de plaatsing, verblijf ik Uw. Dw. Dn. A. F. ZWANENBURG, Katwijk aan Zee, 13 Mei 1933. Secr. Varkevisserstraat 47. Katwijk aan Zee, 13 Mei 1933. Zeer geachte Redacteur, Nauwelijks een half etmaal is het ge leden, dat mijn „ingezonden" over Kat- wijk's levensstandaard plaats vond in uw gastvrij blad, of het blijkt noodig, nog maals Uw gastvrijheid in te roepen voor een korte aanvulling en een kleine cor rectie. Reeds nu kan ik op eenig succes bogen, want reeds een stroompje van kaartjes en brieven vond den weg naar mijn ruime brievenbus en ik meen te kun nen voorspellen, dat tenminste de melk prijs zeer spoedig omlaag zal gaan, maar men meene niet, dat we er nu al zijn. De te verwachten prijsdaling moet blijvend zijn en dit zal alleen geschieden, als de melk- en andere handelaren bemerken, dat een groot deel van Katwijk het met mij eens is. zooals ik reeds nu uit den mond van enkelen mocht vernemen. Zorgt dus. dat ik een groot aantal kaartjes of brieven met gegevens ontvang in de eerst volgende dagen, want we moeten het ijzer smeden nu het heet is en de actie niet aan anderen willen overlaten, terwijl men zelf niets doet. Het blijkt wel. dat ik met meLk het meest sprekende voorbeeld ge noemd heb, want degenen, die mij schrif telijk of mondeling hun medewerking toe zeiden, noemden, op twee uitzonderingen na, uitsluitend dit artikel. In mijn stukje bedoelde ik met melk de heel gewone, on bewerkte zoete melk, dus geen gepasteuri seerde. Dat deze laatste iets duurder is, ligt voor de hand. want een pasteuriseer - inrichting kost geld. Maar gewone melk, die in de omüggende plaatsen 6 a 7 cent per üter kost, mag te Katwijk geen dub beltje kosten en daarover had ik het. En nu de correctie! Mij is gebleken, dat mijn opmerking aangaande winst, gemaakt door het fi liaal van een Haagschen melkhandel, welke winst dus niet te Katwijk zou blij ven, niet geheel juist is. Slechts in zoo verre blijkt hier sprake te zijn van een filiaal, dat de melk en melkproducten, daar verkrijgbaar, wel van een groote zaak in Den Haag afkomstig zijn, doch dat de beheerdér verder geheel zelfstandig staat. De behaalde winst gaat dus slechts voor een deel naar buiten. Ik vraag plaats voor deze rechtzetting, omdat ik niet gaarne onnoodig iemand onaangenaam wil zijn. Het is mij te doen om de zaak, en de personen moeten daar zooveel mogelijk buiten gehouden worden. Ten slotte een bewijs, dat actie succes kan hebben. Een der grootste melkleverancters ter plaatse bood mij prachtige, gepasteuriseerde melk Mn tegen negen cent den liter en wil CALVé-DELFT. Blijkens het jaarverslag zijn de resul taten tengevolge van den ongunstlgen economischen toestand in 1932 iets ver minderd. Het winstsaldo bedroeg f. 864,660 (v. j. f. 892.650); dlvldendvoorstel 6 pet. (onv.) op de pref. en 3'/j pet. (v. j. 4 pet.) op de gewone aandeelen DE NEDERLANDSCHE BANK KEERT GEEN DIVIDEND UIT. Naar het Persbureau Vaz Dias officieus verneemt zal door de Directie en Commis sarissen van de Neaerlandsche Bank op de algemeene vergadering van aandeelhou ders worden voorgesteld over het afgeloo- pen boekjaar geen dividend uit te keeren. RECLAME. het voorjaar, koopt tijdig een pot 934 zelfs nog lager gaan, wanneer ik Hem 200 liter per dag meer garandeer. Dit zou ik wel willen, maar wij drinken zooveel niet op al hebben wij ook een talrijk gezin. Wie helpt mee? Met dank voor de verleende plaatsiuimte Hoogachtend, C. v. OEFFELEN. v. d. Piaskade 12, Katwijk aan Zee. Naar aanleiding van het ingezonden schrijven over bovengenoemd onderwerp van den heer C. van Offelen deelt het Bestuur der Coöperatie aan belanghebben den mede. dat zij reeds eenlgen tijd aan dacht aan deze zaak heeft geschonken, en stappen in de richting heeft gedaan om tot verlaging van den melkprijs te ge raken. Het Bestuur van de Coöperatieve Verbruiksvereen.. „Helpt Elkander" te Katwijk aan Zee Beleefd verzoek ik U mij eenige plaats ruimte te willen afstaan, om mij in de ge legenheid te stellen eenige nadere beschou wingen en verduidelijkingen te geven op het ingezonden stuk van 12 Mei 1.1. door den heer C. van O. te Katwijk aan Zee. Bij voorbaat mijn hartelijke dank. Genoemde heer staat voornamelijk stil bij 't onmisbare vocht de melk. Wat daar ter plaatse verkocht wordt a 10 cent per liter; met de opmerking er bij, dat Kat wijk misschien de eenige plaats in Neder land is. waar deze ongehoord hooge prijs bedongen wordt. Daaruit blijkt dat deze heer met de toestanden in Nederland zeer slecht op de hoogte is. Voor U iets neer gaat schrijven, dient U zich toch wel eerst op de hoogte te stellen in de omliggende Gemeenten. In Leiden wordt 10 en 11 cent betaald in den Haag 12 cent per liter, in Wasenaar 11 cent, in Noordwijk 10 cent, in Oegstgeest 10 en 11 cent per liter en zoo zou ik door kunnen gaan; zelf een groot veehouder, die 12 jaar aan een afnemer te Uwer plaatse heeft geleverd, mag ik niet anders verklaren, dan dat de afnemers te Uwer plaatse een flinken prijs aan de Veehouders uitbetalen. Ondergeteekende heeft als bestuurslid zitting voor de con- sumptie-melkregeling en is voorz. van den Kring Leiden van den Bond van Melkvee houders en deze vereenigingen waardeeren den Katwijkschen melkhandel zeer. Dat zij aan hun veehouders een melkprijs uit betalen van 6 cent per liter franco voor geleverde consumptie-melk is logisch. Waarvoor heeft de Crisis Zuivel-Centrale de consumptie-melkregeling in 't leven ge roepen? Ter bescherming van de Veehou ders. daar deze anders zeker geheel ten gronde gegaan waren Om 't U nog duide lijker te maken: waar de regeling voor ge leverde consumptie-melk van toepassing is. daar is de prijs voor 1ste klasse melk f. 5.25 per 100 liter. 2de klasse f5 en 3de klasse f 4.75 De afnemer betaalt echter ten allen tijde f. 5.25 per 100 liter af boer derij. Valt de melk in de tweede of derde klasse of is het industriemelk, welke in consumptie gebracht wordt, dan moet hij deze afdragen aan de Crisis Zuivel-Cen trale, Laan van Meerdervoort 84 den Haag. De melk, die voor „Industrie" uitbetaald wordt, kost f. 3.20 per 100 liter af boerderij. Deze mag in consumptie gebracht worden a 2 cent heffing, welke gestort moet wor den in de spaarpot van de Crisis-Zuivel- Centrale. waaruit de Industriemelk weder gesteund wordt. De Leeuwarder Boterno- teering was 56 ct. per KG dit is f. 1 96 per 100 liter U kunt uit mijn uiteenzetting wel opmaken dat ik niet wil treden in de winst-marge van 4 cent per 1. van den Katwijksche handel, daar ik deze zeer bil lijk vind gezien 't geen zij uitbetalen aan de veehouders en dat een en ander zeker den toets kan doorstaan met de omlig gende Gemeenten. Aan 't laatst van Uw ingezonden stuk roept U alle belangheb benden op zich tot U te wenden om zoo snel mogelijk op te treden: om geen cent meer te betalen dan den doorsnee prijs in Nederland. Aan diegenen welke zich zou den mee laten sleuren, wil ik den raad geven: doet U 't niet want in de Staats courant van 9 Mei 1933 onder No. 353 is bepaald dat ook Uw gemeente met ingang van 28 Mei 1933 onder de consumptie regeling valt; U zult dan een vergunning moeten hebben tot venten en onderge bracht moeten zijn bij een erkend Controle Station en zeker bovenstaande prijzen moeten uitbetalen. Vertrouwende de Kat wijksche ingezetenen gerust te kunnen stellen, dat zij in hun Gemeente niet te veel betalen wat aangaat de melk Hoogachtend, JOH. UITTENBOGAARD. Oegstgeest. Voorzitter Kring Leiden van den Bood van Melkveehouders. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam. 7.15 uur. de heer Schoonerbeek van Ederveen BOSKOOP. Evangelisatie bewaarschool Kerkstraat: Nam halfacht. ds. De Roover van Vlaai- dingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Sprang Th G Vo' e- bregt cand. te Delft. CHR GEREF KERK Tweetal: Te Arnhem. P. de Smit. te Utrecht en K G van Smeden, te Haar- lem-Ncord. BAPTISTEN-GEM. Aangenomen: Naar Utrecht. L. de Haan. te N -Pekeia. DOOPSGEZINDE GEM. Beroepen: Te Balken Woudsend. W I. Fleischer ie West-Terschelling. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK. VI. Ingekomen is een verzoek van de Neder- landsche Vereeniging van Joden-christe nen, om de aandacht der christenen op liet Joodsche vraagstuk te vestigen cn daartoe een bepaalden Zondag te bestem men. Reeds in een van haar eerste zit tingen heeft echter de Synodale Commis sie besloten, op dat vraagstuk in dit sta dium niet in t gaan. Behandeld worden eenige verzoeken om steun uit Synodale fondsen, welke na de gestelde termijnen zijn ingekomen. Betref fende eenige andere aangelegenheden zal aan de Synode worden voorgesteld, sub sidie daarvoor beschikbaar te stellen. In het verslag over den Evangeliearbeid te Emmerik en Kleef wordt vrijstelling ge vraagd van de jaarlijksche aflossing van een ieening, destijds aan Kleef verstrekt, terwijl ook eenige steun wordt gevraagd voor onderhoud van het kerkgebouw al daar. Dit verzoek wordt ingewilligd. De vereeniging „Zarfath" heeft steun ge vraagd voor de weduwen van godsdienst onderwijzers Aan deze vereeniging zal worden bericht, dat een gift voor dit doel in het algemeen niet beschikbaar kan wor den gesteld, doch dat in een bepaald ge val aan een weduwe van een Hervormden godsdienstonderwijzer steun zou kunnen worden verleend. Aan de gemeente te Delft zal worden be richt. dat zij het vroeger aan haar toege kend subsidie van f. 2000.- voor restau ratie zal mogen behouden. Over een nieuw subsidie zal de Synode van 1933 moeten beslissen. In de namiddagzitting is een conferen tie gehouden met den raad van beheer over onderwerpen betrekking hebbende op de uitvoering van het reglement voor de predikantstraktementen. „Vad." 32008 MAAL f Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons het volgende: Ook Zendingsmenschen lezen in de bla den en hooren per radio wel eens andere dingen, dan die welke betrekking hebben op de Zending. Gelezen en gehoord werd, dat verieden week Zondag in het Stadion te Amsterdam bij een voetbal-wedstrijd 32.000 toeschouwers waren en ondanks den regen werd voor een staanplaats f. 10 geboden! Wij zoeken de kracht der Zending in een andere „geestdrift", dan bij dezen wedstrijd te zien was, maar toch komt zekere jaloerschheid in ons op. als wij vernemen, dat zoovele menschen zooveel geld voor een voetbalwedstrijd van twee uur over hebben. Wij kunnen niet becij feren, wat uitgegeven werd: als wij echter de prijzen der plaatsen konden berekenen van deze 32.000 menschen, als wij een schatting maken voor het bedrag, dat voor vertering werd uitgegeven, als wij daarbij tellen de som, die voor reiskosten besteed werd, wil het ons voorkomen, dat het bedrag van de kosten van één zoo'n wedstrijd zou voorzien in de behoeften van het geheele Zendingswerk van eenige maanden. Is het niet bedroevend, dat onze inkomsten in April slechts f. 44.000 op brachten. tegen verleden jaar f. 70.000 in diezelfde maand? Is het niet ontstellend te bemerken dat voor andere dingen 100,000 guldens in één uur, althans op één dag worden uitgegeven, terwijl de Zendings leiding al zuchtend haar arbeid moet ver richten? Zijn ln onzen kring geen 32.000 men schen te vinden, die een offer willen bren gen van een paar ton? Het is toch niet aan te nemen, dat het geld enkel in de beurzen zit van voetballiefhebbers? Wij weten, dat allerlei factoren in deze een rol spelen, maar ieder die deze regelen leest, zouden wij toch ernstig willen vra gen te willen nadenken over dezen voet balwedstrijd. zouden wij willen verzoeken met dezelfde bereidwilligheid, als anderen daarvoor toonden, met ruime hand te geven en het zóó te doen. dat wij met de bedragen op onze postrekening No 6074 van het Zendingsbureau te Oegstgeest eigenlijk geen raad weten. Het moest eens waar zijn. dat vele duizenden' zich op maakten en het voorbeeld volgden van die vele anderen, die in deze wereld voor ge noegen cn vermaak tientallen van guldens beschikbaar stellen! CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST. dat Woensdag 5 Juli ?nder Wassenaar gehou- dfn ï°rdt' klooft iets bizonders te wor- nróf ^fr0IT^nglwe w?rdt gehouden door prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine van FwaVAenl£ge» de slotrede d°df prof. dr. v. W. A. Korff van Leiden. „P°or de spoorwegen en de H.T.M. zullen ^g®1} verminderd tarief kaartjes van ver schalende plaatsen naar .Raaphorst" wor den uitgegeven.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9