L MAANDAG 15 MEI 1933 No. 22440 EERSTE BLAD. ïbtsjubileum dr. locher een nieuw leidsch koude-record. Het voornaamste Nieuws van heden. iste Jaargang EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN ct! ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen ar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle fjpre advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën ■sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. .,"een maximum aantal woorden van 30. Imsso volgens postrecht Voor eventueele opzending van rifven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden r.2.35; per week t 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. I nummer bestaat uit DRIE BladM herdenkingsdienst in de pieterskerk. Een indrukwekkende prediking. [de Pieterskerk heeft gisterenavond c s Locher ter gedachtenis aan zijn [rig ambtsjubileum een rede uitge- n, ook van elders, hadden zich op- laakt ter bijwoning van dezen dienst sli opmerkten de Leidsche predikan- j C. Hartwigsen, W. Th. Boissevain, W. Groot Enzerink, D. Kuilman en Ij Punselie. Voorts prof. Böhl en de Jikanten Honders en Wassenaar. Bol- van Katwijk, Van Linschoten van sseveld en Eykman van Zoeterwoude. (e; het zingen van Ps. 103 1 en 2 werd t dienst geopend waarna 1 Cor. 2 gele- Iverd. Locher wees er in zijn inleiding op, j Jacob, toen hij na twintig jaar in laan terugkeerde, getuigde ,.Ik ben te mg van alle weldadigheid en trouw, die aan mij hebt bewezen". Wanneer ik als aar des Woords, na vervulling van een -anae ambtsperiode op dezen weg terug hoe kan het dan anders dan dat ook k woorden bij mij leven. Wat zal ik |érs doen dan zijn lof verkondigen, en 1 spr. dan ook in dit avonduur, s overdenkingswoord koos spr. 1 Cor. I.Want ik heb niet voorgenomen iets r.'ii onder U dan Jezus Christus en j itïruisigd". p begon met te herinneren aan den ftoen hij als jong predikant in het jien des lands bevestigd werd. Was j reeds op kerkelijk gebied veel strijd [verval, in den loop der jaren heeft dit Ji nog toegespitst. Sedert de laatste ■stelling, breidt het getal dergenen die kerk den rug toe keeren zich nog steeds l En niet alleen dit is ernstig, maar ook in1 de kerk zelf is verdeeldheider is ver- Ju] van meening over de prediking. De fed wil een nieuw geluid hooren, de pen wenschen dat alles bij het oude zal (ven Temidden van al deze teekenen, nu de leeraars der Woords, temid- len van de branding. Wat zullen wij doen, Tobeeren het allen naar den zin te ma ten maar och,, dan zou het worden een diking zonder kracht, een partij-predi- pg. Ook Paulus was in een eeuw waarin bestreden werd en gelijk hij toen ook dikte Jezus Christus en dien gekruisigd, zullen wij enkel en alleen Hem hebben [[prediken. Wij zullen het zuivere Evan- brengen, dat niet pasklaar is te ma- Jn voor dezen tijd of voor eenige eeuwen i deze wereld. Wij zullen niet hebben te 'ïgen waarmede wij het de menschen genaam kunnen maken, maar zullen fediken wat onze Zender ons heeft ge- den. Het evangelie, dat tegen alles in- en toch het evangelie van eeuwige ue ontferming, van groote genade. Als op den kansel staan, niet om de men- ïen aangenaam bezig te houden maar Ps wij er staan in den naam van een hei- God dan ontvalt het alles, dan kunnen nergens iets mede doen; dan blijkt het gat het eene noodige is' Jezus Christus en ":m gekruisigd In deze wereld geeft dit eenige oplossing van alle vragen. Als het hebben over Jezus Christus den Jekruiste, dan moeten wij oppassen, dat F|J hier het woord Gekruiste niet voorbij Rn. Hier zien wij dat voor Christus de [ruwzame kruisdood niet is gespaard ge- Pleven, maar ook dat Hij dien gewillig ge- Trasvn heeft. Ik ,ku 'lf krins zullen wij echter niet alleen pebben te staan als toeschouwers, maar |'eroorbeelden. Wij zijn daar veroor- Pe.d, doch Christus heeft zulks voor ons K t 2- draScn, dat is de heerlijkheid van net Kruis, daar heeft de eeuwige verzoe- Phng plaats gehad. De muur is weggevallen Le menschen van God scheidde. De macht van het Kruis is de groote overwin- ung op de ZOnde. En ook. onze oude Pen??hJs. mede gekruisigd, ook dit is de Knr i- v d van het Kruis waarop, aldus ■en Ege 200 terecht heeft gewe IiWCt "^ru's zullen wij niet prediken zon- Jezus Christus, maar ook Jezus Chris- P met zonder het Kruis ld. Je2us Christus, den Gekruisig- hein i jSpr heb ilc dan ook in alle zwak Ikon H 40 iaar mogen brengen en ik i Hf.™ ??k niet anders dan nog steeds I Vn,Pe ken' Hem PrUzen. Iliii- 1 iKe 40 iaar beb ik een aanmerke ln deze gemeente mogen door- dan h.?te?.,spr kon dan ook niet anders liefde dank zeggen voor de vele i aan n„ - en dan denkt spr. inzonderheid ziev WT?even iaar geleden, toen hij ernstig i Heh en Irentv ondervonden. da en hit ank voor medeleven in deze deze plaats011*» voor Uw °Pkomst llaal' het aldus M enkele woorden wil spr. Christus dü uiPkken-Ik dank U in I °m mii 'det i heeft willen gebruiken «enigen Crie hetoonen, Hem, den drie Aan het e- j eeuwig eer en dank". I benden diens? van dezen indrukwek- haren geliefden herder en leeraar Gezang "5 (gew.) toe. Na afloop van den dienst heeft ds. Hart wigsen in de consistorie namens den ker- keraad dr. Locher nog hartelijk toegespro ken waarin hij er op wees, hoe dr. Locher, die scriba is van den kerkeraad, deze taak met vertrouwen vervult. Maar gij neemt buiten dit ook een bijzondere plaats in in den kerkeraad, want gij wilt steeds graag van voorlichting dienen en waar gij dan spreekt, luisteren alle andere leden graag. Bij dit ai en ook in Uwe prediking dringt Gij U zelf niet op den voorgrond maar komt als gezant Gods. In menig opzicht heeft God U gezegend. Wij hopen dan ook. dat God bij den voortduur U en de Uwen met Zijn goedertierenheid steeds moge om ringen. Na afloop kwamen verschillende vrien den en bekenden dr. Locher en familie nog de hand drukken. zong de gemeente staande ZENDINGSORGANISATIE. OVERDRACHT VAN HET GEDENK- TEEKEN VOOR WIJLEN DEN HEER A. J. DE LANGEN". Zaterdagmiddag om ongeveer half vier vond op de Begraafplaats Rhijnhof in allen eenvoud de overdracht plaats van het gedenkteeken voor wijlen den lieer A. J. de Langen, in leven oud-schoolhoofd bij het Christelijk Onderwijs alhier. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer J. Kalsbeek, Hoofd der Chris telijke School aan de Pasteurstraat, op volger van den overledene en lid van het Comité van Toezicht, den heer P. J. Fon tein, secretaris van de Ver. voor Christe lijk Onderwijs en'Secretaris van de Chris telijke Wijkvereeniging Levendaal. den heer M. H. de Reede. bestuurslid van de Christelijke Wijkvereeniging Levendaal en bestuurslid van de Ver. voor Christelijk Onderwijs, den heer P. J. Mulder, be stuurslid van de Ver. voor Christelijk On derwijs en den heer J. Montenberg, na mens den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. Nadat alle aanwezigen zich rondom het gedenkteeken verzameld hadden, nam het eerst het woord ds. M. J. Punselie. Toen, aldus spr., de familie van den overledene zich tot mij wendde om bij deze plechtig heid tegenwoordig te zijn en een kort woord te spreken, heb ik niet geaarzeld om hieraan gevolg te geven. Spr. heeft vele jaren met den overledene samenge werkt en hem zeer gewaardeerd. In vele functies had hij een werkzaam aandeel, vooral voor de Chr. Wijkvereen. „Leven daal". Uit naam van ds. II. Thomas, die hier tot zijn spijt niet tegenwoordig kon zijn, wegens een kleine ongesteldheid, bracht spr. diens dank hier over. voor alles wat de overledene, ook voor de Chr. Oranjevereen. heeft gedaan. Vervolgens richtte spr. zich tot de kinderen van den ontslapene en getuigde van de liefde, die de overledene voor zijn kinderen bezat. Spr. wees hen op de goede eigenschappen van hun vader en stelde hen hem ten voorbeeld. Vervolgens nam de heer van der Broek, voorzitter van het comité van oud-leerlingen het woord. Spr. bracht aan de familie dank dat zij bereid was ge vonden om het monument als bewijs van dankbaarheid voor datgene wat de over ledene voor het Christelijk Onderwijs is geweest gedurende een 50-tal jaren in eigendom over te nemen. Dank zij veler medewerking is het comité er in geslaagd hier een eenvoudig grafmonument te plaatsen. Dat was ook zeker het meest in ovei- eenstemming met den persoon van den overledene. Spr verzocht de aanwezigen om te zin gen Psalm 68 vers 2 Hierna trad een zoon de heer H. C. de Langen, naar voren, die namens de familie, dank bracht, in het bijzonder het Comité en allen, die hadden bijgedragen voor het blijk van hartelijke symDathie voor zijn geliefden Vader. Hierna ging de heer van den Broek in dankgebed voor. Het monument is uitgevoerd in hand- vorm steen en ontworpen door den heer J. Vtrra. steenhouwer, alhier. ADRES AAN B. EN W. De gezamenlijke bouwarbeiders hebben onderstaand schrijven verzonden aan het college van Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden: Geven met verschuldigde gevoelens te kennen de afdeelingen Leiden van den Ala. Ned. Bouwarbeiders Bond dén R -K. Bouwarbeiders Bond St. Jozef en den Ned. Chr. Bouwarbeiders Bond ten deze domicilie kiezende te Lelden ten huize van A P Höups. Mauritsstr. 6; dat bovengenoemde organisaties betreu ren het lang uitblijven van bouw-vergun- ningen Daar er in het bouwbedrijf nog steeds groote werkloosheid heerscht verzoeken adressanten uw College beleefd doch drin gend meer spoed te willen betrachten met het geven van bovengenoemde vergun ningen. ——o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wiizigin"' NV. Maatschappij tot hotel- exploitatie' Huis ter Duin" Noordwijk. Zuidboulevard 5. Uittredend administra teur L W Tappenbeck Nogrdwijk aan Zee" Nieuwe directeur: W TaDoenbeck Noordwijk aan Zee. Nieuwe administrateur R. Tappenbeck, Noordwijk aan Zee. Lezing van den heer Smit. De heer W. A. Smit a.s. zendeling heeft een lezing gehouden voor de Hervormde Jongeren-Organisatie alhier, over de orga nisatie der Zending. In 1797 werd hier te lande het Ned. Zendelinggenootschap opgericht, dat tot zón zinspreuk koos: Vrede door het Bloed des Kruises. Toen tengevolge van rich tingsverschillen moeilijkheden ontstonden, scheidde zich echter een groep af, en stichtte in 1858 de Ned. Zendingsvereeni- ging. Een jaar later ontstond de Utrecht- sche Zendingsvereeniging, terwól naast deze drie groote organisaties langzamer hand vele kleinere van onderscheiden kerkgenootschappen begonnen te werken. Behoefte aan contact, vooral bij de op leiding tot Zendeling, deed zich toen steeds meer gevoelen. Het eerst kwamen het N. Zend. Gen. en de Utr. Zend. Ver. tot samenwerking; ruim een tiental jaren later sloot ook de Ned. Zend. Ver. zich bó hen aan. Het Zendingsliuis, oorspronkelijk te Rotterdam gevestigd, werd in 1917 over- I geplaatst naar Oegstgeest. Op de Ned. Zendingsschool aldaar op aanvrage gaarne te bezichtigen kunnen 50 as. zendelingen htm opleiding op theologisch, medisch en practisch terrein genieten. Ongeveer alle vereenigingen. zelfs buiten- landsche maken hiervan gebruik, terwijl ook de Indische Kerk haar candidaten voor hulpprediker naar Oegstgeest zendt; deze laatste blijven echter Gouvernements ambtenaren verheugend was de tot-stand-koming der Samenwerkende Zendingscorporaties, wier centraal bureau eveneens in Oegst geest gevestigd is Zij wijden zich aan alles, dat de belangstelling voor de Zen ding zou kunnen verlevendigen. Dat steeds de grootst mogelijke zuinigheid wordt be tracht, blijkt wel uit het feit, dat van iederen gulden, die voor de Zending ge geven wordt, slechts 16'/s cent in Neder land wordt besteed. Ondertusschen was in 1906 in Indië zelf een centraal punt voor den Zendingsar- beid gevormd door de instelling van een ZendingsconsulaaL dat de vertegenwoor digster van alle protestantsche Zending is bij de Regeering. Zooveel mogelijk geeft men gehoor aan den roep der volksstammen om het Evan gelie, doch helaas moet men vaak in plaats van aan uitbreiding aan inkrimping den ken. Van den zomer staan acht jonge mannen klaar hun roeping in Indië te gaan vervullen, doch gij kunnen alleen uitge zonden worden, wanneer de Nederlandsehe Christenheid haar taak in de a.s. Pink stercollecte verstaat. Wie durft de ver antwoordelijkheid op zich nemen, door te weinig offervaardigheid zijn broeders en zusters in de tropen het Levensbrood te onthouden? LEIDSCHE GEITENFOKVEREENIGING. Op de laatst gehouden ledenvergadering der L. G. V., welke zeer druk bezocht was. is besloten tot het houden van een ten toonstelling van geiten. Het doel van zulk een tentoonstelling is. het DUbliek in ken nis te stellen met de resultaten van haar fok en verzorgingsmethode. Aan deze ten toonstelling zal vermoedelijk een groot kinderfeest worden verbonden. Staande de vergadering kreeg het be stuur reeds toezegging van een medaille voor de te houden tentoon stelling van de heeren" L v. d. Berg W. v d. Steen J Jonk. G Bekooij J M. v. d. Mooien en den Prov Bond van geitenfokvereenieingen in Zuid-Hoiland HARTOG IZAK COHEN FONDS. De eerste bijeenkomst. Ter nagedachtenis van den heer H. I. Cohen, die van 1897 tot 1931 leeraar- secretaris der Ned Isr. Gemeente alhier is geweest, is een stichting in het leven ge roepen. welke zich ten doel stelt uit de rente van het door de gemeenteleden bij eengebrachte kapitaal jaarlijks prijzen ter beschikking te stellen aan de daartoe in aanmerking komende leerlingen van de Ned. Isr. Godsdienstschool alhier. Volgens de bij notaris S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage gepasseerde stich- tingsacte, dient de uitreiking dezer prijzen te geschieden in een plechtige bijeenkomst waarbij de voorzitter der stichting, den heer Cohen dient te herdenken Deze bij eenkomst heeft gisterochtend in de ver gaderzaal der Ned. Isr. Gemeente voor de eerste maal plaats gehad. De voorzitter der stichting, de heer E. Loeb. heeft daarbij een rede uitgesproken, waarin h:j tr>i heer Cohen heeft herdacht De heer V. Bloemkooper. de opvolger van den heer Cohen deelde daarna de prijzen uit, waarna de heer I. Cohen namens de familie woorden van dank sprak tot het bestuur der stichting en tot alle deelne mers die het kapitaal bijeenbrachten. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Is Leman sprak medenamens de oud-leerlingen van den heer Cohen, een slotwoord. PRACHTIG SUCCES VOOR PROF.- DR. W. J. DE HAAS. Het resultaat van een geheel nieuwe methode. ei Prof. de Haas In het Kamerllngh Onnes laboratorium alhier werden door den directeur van de tweede afdeeling van het laboratorium, professor dr. W. J. de Haas in samenwer king met den conservator, dr. Wiersma en professor dr. H. A. Kramers der Rijks Uni versiteit te Utrecht proeven ondernomen om lagere temperaturen te bereiken dan tot nu toe gelukt was. Terwijl met de ge bruikelijke methode van het snelle af- pompen van Heliumdamp van de vloeistof professor Kamerling Onnes een tempera tuur bereikte van 0.82 graad boven het absolute nulpunt en het professor Keesom gelukte om op die wijze 0.71 graad boven het nulpunt te bereiken, is nu op geheel andere wijze een veel lagere temperatuur bereikt. Door Ceriumfluoride, een zout van een der zeldzame aarden, gedurende lan gen tód in een hoog magneetveld te bren gen en dan plotseling dit veld sterk te doen afnemen, daalde de temperatuur tot beneden 0.27 graden boven het absolute nulpunt. De proeven worden voortgezet. EXTRA-UITVOERING „KUNST NA ARBEID". Revue „Hallo 1933". Zaterdagavond hebben velen genoten van een extra-uitvoering, door de man- nenzangvereeniging „Kunst na Arbeid", haar donateurs en vrienden aangeboden, met medewerking van het Haagsch gezel schap onder leiding van Joop Amman, dat de revue „Hallo 1933" tot opvoering bracht. De voorzitter de heer J. Ginjaar, heette de aanwezigen hartelijk welkom eerst een halfuur na het officleele aanvangs- uur in het bijzonder den eere-voorzitter den heer Hoogzaad en wees er op, dat deze uitvoering als een „voorproefje" bedoeld was van het in Januari as. te vieren 40- jarig jubileum Onmiddellijk hierop zette het vlot-spelende jazz-orkest .Gabrie Snij ders" zón vroolóke muziek in. het gordijn ging open en de revue ..Hallo 1933" speel de zich voor de genietende blikken van het publiek in een prettig tempo af. Men genoot hartehjk van de aardige tooneel- tjes, de opgewekte muziek, de grollen der artisten en de dansen terwijl ..Kunst na Arbeid" zich in enkele koornummers, ge voegd tusschen de talróke tafereelen, on der leiding van den heer Van Weizen bij verhindering van den directeur op prózenswaardlge wiize deed hooren! De revue, die gisteravond herhaald werd. had een groot succes en leende er zich bijzon der toe een welwillend auditorium te amuseeren! Na afloop werd tot diep in den nacht een dansje gemaakt, zoodat men van een alleszins geslaagden avond kon spreken! MILITARIA. De kaderopleiding zware mitrailleurs van het 4e Regiment Infanterie neemt deel aan de schietoefening in de leger plaats bij Harskamp van 29 Mei 3 Juni e.k. De adjudant-onderofficier-instructeui E. W. V Rossum van het 2e Regiment In fanterie wordt met ingang van 1 Juni e.k. overgeplaatst naar het 4e Regiment tti- fanterie alhier. In herinnering wordt gebracht dat dienstplichtigen. die voor herhalings oefeningen onder de wapenen moeten ko men en buiten de kazerne wenschen te overnachten uiterlijk één maand vóór den dag van opkomst daartoe een verzoek moeten richten aan hun korpscomman dant. BINNENLAND. De Leidsche hoogleeraar dr. W. J. de Haas behaalt een nieuw record op het gebied der lage temperaturen (Stads nieuws, 1ste Blad). De officicelc opening van de nieuwe zweminrichting „Poelmeer" te Oegstgeest. (3de Blad). Afscheid van ds. J. H, Mulder te Hille- gom (3de Blad). Plechtige overdracht der Oranje-ramen in de Nieuwe Kerk te Delft in tegenwoor digheid van Prinses Juliana (Binnenland, 3de Blad). Ter-aarde-bestelling van mr. dr. A. van Gijn te 's-Gravcnhage (Binnenland, 3de Blad Doodelijk auto-ongeluk te Ede: de auto bestuurder had geen rijbewijs (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND. De Ontwapeningsconferentie verdaagd tot na de rede van Hitier (Buitenland, Iste Blad). Officiecle aanduiding over den inhoud van Hitler's rede (Buitenland, 1ste Blad). Het bezoek der Duitsche ministers aan IVeenen (Buitenland, 1ste Blad). VEREEN. TOT ONDERSTEUNING VAN BURGERLIJKE AMBTENAREN H. O. R. A. Feestavond afdeeling Leiden en Omstreken Bovengenoemde vereenlging hield Za terdagavond haar 7e jaarvergadering in de Oranjezaal van Café-Restaurant „De Har monie",, onder voorzitterschap van den heer H. Zundcnnan. Het euvel van elke vereeniging viel ook hier constateeren, nl. matige opkomst. En valt het ln 't alge meen af te keuren dat leden geen belang stelling aan den dag leggen voor het werk hunner organisatie, voor de leden van H.O.R.A. is het een zedelóke plicht het werk harer bestuurders, door belangstel ling harenajds. aan te moedigen. Want dat H.O.R.A. belangrijk werk doet, blijkt uit het feit, dat over 1932 voor ruim 51 000 gulden aan steun verleend weid. De voorzitter sprak dan ook zón teleur stelling uit over deze weinige belangstel ling en dat nog wel nu het Bestuur voor dezen avond heeft gemeend aan het nut tige het aangename te verbinden. Aan den heer J. A. Driessen, van de oprichting dezer afd. af voorzitter, thans zijn functie neerleggende en door ongesteldheid ver hinderd zijnde aanwezig te zijn, werd een schrijven gezonden waarin hem dank werd gebracht voor het zeer vele werk voor H O.R.A. en in 't bijzonder voor de Leid sche afdeeling verricht en hem een spoe dig en krachtig herstel toegewenscht. Nadat de voorzitter had gememoreerd hoe de vereeniging op 24 Maart J.l. een groot verlies heeft geleden door het over lijden van den geachten voorzitter en stichter der Vereeniging, werd staande wijlen de heer Van Eerde herdacht. Na deze plechtige onderbreking begon men met het afwerken der agenda en las secretaris Oudshoorn zijn goed verzorgde notulen en Jaarverslag. Uit dit laatste bleek dat het ledental was gestegen tot 160. terwijl dat der donateurs stationair bleef. n.l. 13. Als afgevaardigde en plaatsvervangende afgevaardigde naar den Bestuursraad wer den aangewezen de heeren Jac. Oudshoorn en H. Zunderman. In verband met het in December te herdenken 25-Jarig bestaan van H.O.R.A., zal de plaats waar den Be stuursraad gehouden zal worden nog nader worden bekend gemaakt. Bij de rekening en verantwoording van den Penningmeester, werd bij monde van den heer de Kievit, namens de Kascom- mlssie. verklaard, dat de boeken en be scheiden in volmaakte orde waren bevon den en door den voorzitter den desbetref- fenrien functionarissen een woord van dank gebracht. De secretaris bracht als afgevaardigde naar den Bestuursraad onder verwijzing naar het stenografisch verslag in het H O R A.-orgaan, nader verslag uit Voor namelijk werd gewezen op het genomen besluit. 1 jaar lid te zijn van H.O.R.A., steun te ontvangen bij oonamc in het Her stellingsoord als propaganda-middel. Tot leden der Kascommissie werden benoemd de heeren J A. Stol en H. J. v. d. Klip. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt zoodat men hierna overging tot een „gezellig samenzbn Het Tooneelclubie dat onder leiding van den heer Vriens. ook nu weer geheel be langloos haar medewerking verleende, heeft de aanwezigen doen schateren Tooneel. muziek en declamatie wisselden elkaar af. Dat al het gebodene in den smaak viel bewees het luid anplaus. Klokslag 12 uur ging men nadat de voorzitter ..Ons Clubje" een woord van dank had gebracht en een ieder had aan geraden het mooie werk van H O R A te prno-«pr>ren, voldaan huiswaarts.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1