Heden bi] aankoop van f. 1.50 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 13 Mei Ij BUITENLAND. EEN DUBBEL STUK PRIMA HUISHOUDZEEP CADEAU! ROOK CHIEF WHIP -• DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Coi# GENOOTSCHAP RL S. G. Geslaagd voor het eindexamen 5-Jarlge cursus van de school van het Genootschap Mathesis Sclentlarum Genetrlx de vol gende leerlingen: J. Abspoel, G. Annokkee. A. G. Asslé, A. P Bangma, Rotterdam; G J Blekkink, J. H. Blote, A. Crama, H. Droge, Woerden; L van Duuren, G. H Engelsman, Noord- wljk; J. v. Gijzel, Alphen aan den Rijn; J. Hasselbach, Th J. Klein, J. W. Kobus, Schevenlngen; A. Koelewijn, Rotterdam; Ch. S. v. d. Kwast; H, J. van Leeuwen; J. Mioch, Den Haag: J. Mugge; A. B Mijn heer, Meppel; A. Oudshoorn; C, Ouds hoorn, C. Ouwehand, Den Haag; W. v. Rijn, Den Haag; J. Scheepstra, Heeren veen; H. J. SIoos, E. Ch. Stol, H Straver, J. P. Teyn, P. Uitendaal, W. Vallentgoed; J. M .Verbeek, Oegstgeest; G. J. Verwey, W .Vreeken, H. Veylbrief; A. C. Vrolijk, F. W. de Zeeuw, Den Haag; W. L. ZeUstra, Den Haag; M. v. Zeyl, P. Barendse. A. Boot, Llsse; B. Bootsma, W. van der Bijl, Alphen aan den Rijn; A. Heynis, Hazers- woude; C. A. Janmaat, Alphen aan den Rijn; W. de Jong, Bodegraven; A. Moer kerk, A. v. Riet, G. C. Waasdorp, Sassen- helm. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wordt Lelden bedoeld. AANBESTEDING. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land hebben ondershands aanbesteed het maken van den onderbouw voor het ten W. van Gouda te stichten Dieselgemaal aan de te graven verbinding tusschen IJsel en Gouwe. Aan 17 daarvoor ge schikte aannemers was een uitnoodiging voor Inschrijving gezonden. Het werk Is gegund aan de N.V. Zuid- Nederlandsche Betonijzerbouw le 's-Her- togenbosch voor de som van f. 199 900, te vermeerderen met f. 3000, wanneer de in het bestek voorziene hulpdamwand moet worden geplaatst, welke plaatsing noodig is, wanneer de aannemer er niet in slaagt om het overtollige water, dat onder pol der peil In het zand aanwezig is, met be hulp van bronbemaling te verwijderen. DE BIOSCOPEN. Casino-Theater. Het meest vermel denswaardige van de film „Tusschen nacht en morgen", is wel de opmerkelijk zuivere creatie van Aud Egede Nissen, die in deze deernentragedie diep medelijden opwekt. Op haar gelaat ligt een verdriet, een lijden, dat de tragiek van deze omge ving zoo gevoelig uitbeeldt en in al haar verschillende nuanceeringen blijft ze toch volkomen menschelijk. „Pas op! Inbrekers!" brengt den han- digen Harry Piel weer eens op 't doek, deze maal gesecondeerd door een troep snelle honden die hem goede diensten be wijzen bij de ontmaskering van een ju weelendiefstal. Zulke zaakjes knapt hij steeds heel eenvoudig op. Harry Piel heeft nog altijd dc sympathie van 't bioscoop publiek en het moet gezegd; hij ver dient 't! Trianon-Theater. Een goed bezette zaal heeft gisteravond de eerste opvoering in Leiden van de film „Acht Meisjes in een Boot" bijgewoond en we twijfelen er niet aan of in de komende dagen zullen nog vele honderden dit filmwerk gaan be wonderen. Zoo ooit bij een film verschil van waardeering mogelijk is. dan is dit nu wel in bijzondere mate het geval! De eene partij zal haar schitterend vinden èn door het ingetogen spel der hoofdpersonen evenals bij de film .Maedchen in Uni form" geen beroepsartisten èn door de wijze, waarop het gegeven is uitgewerkt; een andere partij zal de film afkeuren juist om deze factoren en een derde deel van het publiek zal zich aansluiten bij de eerste groep, niet echter om de voor deze overheerschende factoren, maar om de wijze waarop de film is geënsceneerd Evenals de films „Tusschen 14 en 17" en de reeds genoemde „Maedchen in Uniform" bedoelt de film een al te vrijen omgang tusschen jongens en meisjes in het dag licht te stellen en dan wel allereerst na tuurlijk de mogelijke gevolgen vandien. In tegenstelling met beide andere films zal de natuur haar beloop krijgen en het slot als de vader van het meisje Karin Hardt bevel geeft tafel te dekken voor drie personen, is even verrassend ols be vredigend. Tal van buitengewoon mooie opnamen zijn in deze film te bewonderen. Voor de pauze draalt behalve het journaal de film „Die Taenzerin von Sanssoucci" met in de hoofdrollen Lil Dagover en Otto Gebuehr. Luxor-Thcater. „Een droom van liefde"! Een amusementsfilm van de beste soort, waarin Martha Eggerth en Hermann Thlmtg de hoofdrollen vervullen. Een grap pige inhoud bovendien- Martha Eggerth is de blonde kroonprinses, die er ruim ge noeg van heeft van den vroegen morgen tot den laten avond door een leger van bedienden te zijn omringd zonder er een eigen wil op na te mogen houden. Op een mooien zonnedag wordt de prikkel tot ver zet te sterk. Zij jaagt de geheele hofhou ding in de war. weigert den jongen prins te ontvangen, die voorbestemd is haar echtgenoot te worden, en gaat op haar eentje op avontuur....! De jongedame komt in moeilijkheden als zij onderweg om de haar zoekende leden der hofhou ding te ontvluchten bij een vreemden heer in een rijtuig belandt, maar het pit tige meiske weet er zich prachtig door te slaan en ziet zelfs kans in die enkele oogenbllkken op haar reisgenoot verliefd te worden. Een gemoods-aandoening, die wederkeerig is! Een visite-kaartje in een overmoedige bui aan den vreemdeling ontrukt heet haar den naam van den jongeman te vertellen en dat is het begin van een reeks van vergissingen. De heer uit het rijtuig was de versmade prins, maar hij wordt voor een ander aangezien, en er ontstaat zoo een geschiedenis vol vermakelijke persoons-verwisselingen, die aanleiding geven tot groote vrooïijkheld! Door haar pittige spel geeft Martha Eg gerth met haar parelende stem vaart en spanning aan deze geestige operette film waarin veel en goed wordt gezongen. Herman Thimlg maakt een kostelijk type van den prins die zich zoo plotseling de prinses in zijn armen geworpen ziet, ter wijl ook tal van andere rollen voortreffe- DE ALGEMEENE TOESTAND. Henderson's bemiddelingsvoorstel ter Untwapenings-confercntie aanvaard Duitschland komt in het geweer Reso lutie der organisatie-commissie der Economische Wereldconferentie Com muniqué van Roosevelt en Schacht. De hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie heeft in een zitting, welke nauwelijks een kwartier heeft geduurd, gisteren het bemiddelingsvoorstel van pre sident Henderson met algemeene stemmen aangenomen. Maandag zal de hoofdcommissie in een algemeene beschouwing treden over de kwesties betreffende oorlogsmateriaal en de effectleven en die betreffende den duur van het eerste ontwapeningsverdrag. Iedere mogendheid zal het vrij staan hier bij haar standpunt uiteen te zetten no pens de algemeene en afzonderlijke kwesties. Henderson bracht in het kort rapport uit over het mislukken der afzonderlijke besprekingen De vertegenwoordigers der groote mogendheden stemden direct toe in het bemiddelingsvoorstel. Het voorstel van Henderson brengt al leen een uitweg uit de proceduremoeilijk heden zonder de zoo ernstige meenings- verschillen op het stuk van de unificatie der legerinrichting een stap nader tot de oplossing te brengen. De hoofdzaak was voor Henderson te verzekeren, dat de ont wapeningsconferentie haar werkzaam heden voorloopig nog zou kunnen voort zetten. Hoelang dit nog mogelijk zal blij ken, zonder dat een nieuwe crisis haar leven in gevaar zal brengen, is moeilijk te voorzien. Velen gelooven, dat een nieuwe en dan doodelijke crisis reeds de volgende week zal uitbreken bij de debatten over het oor logsmateriaal der landmacht. Anderen vertrouwen echter, dat de conferentie thans nog wel haar leven tot het begin van de Londensche wereldconferentie zal kunnen rekken, waarna dan een onder breking van de conferentie tot October zou kunnen volgen en aldus tijd gewonnen zou worden voor nieuwe compromispogin gen tusschen de regeeringen onderling over de verandering van den rijksweer in een volksleger en de qualitatieve ontwape ning ten aanzien van de kanonnen en de tanks Van Duitsche zijde worden thans alle zeilen bijgezet om de rechtmatigheid der Duitsche eischen ingang te doen vinden en zich te verdedigen tegen de beschuldi gingen de oorzaak te zijn van de crisis. Speciaal tegen de redevoeringen in het Engelsche Hoogerhuis wordt stelling ge nomen, evenals tegen een verklaring van Boncour. die aldus eindigde: Frankrijk heeft maanden lang zijn koel bloedigheid bewaard en heeft alles gedaan om een mislukking van de Ontwapenings conferentie te verhinderen. De Engelsche verklaring, dat het verdrag van Versailles gehandhaafd blijft, als de ontwapenings conferentie door de halsstarrigheid van Duitschland zonder resultaat blijft en Duitschland tot uitbreiding van zijn be wapening mocht overgaan, is van het hoogste belang. Hitier zelf zal in den Rijksdag een ver klaring afleggen, want geheel onverwacht is de Duitsche Rijksdag tegen 17 dezer bijeengeroepen. Op de agenda staat slechts een enkel punt; aflegging van een regeeringsverkla- rlng over de ontwapeningsbesprekingen te Genève De zitting heeft wederom plaats in de Kroll-opera. Het forum van den Rijksdag heeft men waarschijnlijk gekozen, omdat een verkla- RECLAME. contant 866 lijk bezet zijn. Ida Wüst is daarvan wel één der voornaamste. Een „heerlijke filmgrap" heeft men deze rolprent genoemd Dat is het Inderdaad. Een zeer vroolijke geschiedenis, zonder veel pretenties uitstekend gespeeld en vol goeden humor. Als tweede hoofdfilm gaat ..Waterloo- Bridge". een dramatische levens-schels In het journaal ziet men om. de voetbalwed strijd BelgiëHolland (wel wat heel laat trouwens) en mooie opnamen van de bloeiende bollenvelden Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent is geslaagd mej. N. J. Verboon (Vlaardingen.) Onze oud-stadgenoot, de heer dr. W. J. Jong slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor het doctoraal examen phy- sische aardijkskunde. Wij verwijzen naar de publicatie be treffende toelating van leerlingen lot de Gem. Kweekschool voor Onderwijzers- essen) alhier. Gisteravond omstreeks 6 uur is in de omgeving van de Pesthuislaan een kind in het water gevallen, terwijl een vriendje te water sprong om het te redden. Beiden zouden zeker verdronken zijn als niet de verpleger O. van het Psychopathen-asyl hen gered had. Woensdag 17 Mei a.s. hoopt onze stadgenoote mej. H. A. v. d. Blom den dag te herdenken, dat zij 25 geleden als blik- kenvulster bij de firma Tleleman en Dros in dienst trad. ring te Genève niet zoozeer de aandacht zou trekken als een uiteenzetting voor de Duitsche volksvertegenwoordiging, voorai daar ook het corps diplomatique in der gelijke gevallen de zitting van den Rijks dag pleegt bij te wonen. Het is mogelijk, dat er een debat ove: de buitenlandsche politiek komt. Over de bijzonderheden zal de volgende week met de fracties onderhandeld worden. Sinds de Rijksdagzitting in de maand Maart zijn de partijverhoudingen iets ge wijzigd. Het aantal leden der N.S.D.A.P. is van 288 tot 291 gestegen. Er zijn verder 120 sociaal-democraten, 73 Centrumafge vaardigden, 53 van het D.N.-Front, 19 Beiersche Volkspartij en voorts 5 leden der Staatspartij, 4 van den Volksdienst en 1 lid van de Duitsche Volkspartij. Door de uitschakeling der communisten, telt de Rijksdag nog slechts 566 leden, zoodat de fractie der N.S.D.A.P. de meerderheid heeft. Men neemt aan dat de meeste fracties reeds op 16 Mei bijeen zullen komen. Volgens een bericht uit Genève, zal Na- doiny, de leider van de Duitsche ontwa peningsdelegatie, zich Maandag voor enkele dagen naar Berlijn begeven, om aan de Rijksregeering verslag uit te bren gen over den toestand ter Ontwapenings conferentie. Nadolny zal Donderdag of Vrijdag naar Genève terugkeeren. 9 9 De Volkenbondsraad zal Maandagoch tend in buitengewone zitting bijeenkomen onder voorzitterschap van Aloisi, voor de bespreking van den toestand, die door de oorlogsverklaring van Paraguay aan Bo- iivië is ontstaan. Intusschen heeft de regeering van Pa raguay nog getracht haar positie voor den Volkenbondsraad te versterken door de ra tificatie van de toetreding van Paraguay tot het Haagsche Internationale Gerechts hof en ook tot het facultatieve protocol, bedoeld bij artikel 36 van het Statuut van het Hof, over de verplichte onderwerping van alle rechtsgeschillen aan het Haag sche Hof. Het officieele communiqué over de bij eenkomst der organisatiecommissies voor de economische wereldconferentie zegt: Alle leden der commissie waren verte genwoordigd. De commissie heeft de vol gende resolutie met algemeene stemmen aangenomen: „De regeeringen van Engeland, Duitsch land, België, de Ver, Staten, Frankrijk, Italië, Japan en Noorwegen, vertegenwoor digd in de organisatiecommissie der eco nomische en monetaire wereldconferentie; overtuigd, dat het voor het welslagen der conferentie noodzakelijk is, dat de maat regelen van allen aard, welke tegenwoor dig een verkeerde richting geven aan den internationalen handel en dezen verlam men, niet versterkt worden in afwachting dat de conferentie gelegenheid zal hebben gehad om de daardoor in het leven ge roepen problemen te bespreken; de ur gentie inziende om bij den aanvang dei- conferentie een douanebestand te aan vaarden, waarvan de voorwaarden in ge meen overleg zullen worden vastgesteld; deze regeeringen bovendien overtuigd zijn de. dat onmiddellijk optreden van groot belang is, nemen zelf aan en verzekeren dringend den anderen regeeringen, die aan de conferentie deelnemen, toe te stemmen, om vóór 12 Juni, noch tijdens den duur der conferentie, geen nieuwe maatregelen te treffen, die van dien aard zijn om de talrijke soorten van moei lijkheden te doen toenemen, welke thans den internationalen handel belemmeren, onder voorbehoud van de voorwaarde, dat zij het recht behouden zich van deze over eenkomst terug te trekken op gelijk welk tijdstip, na 31 Juli 1933. met een opzeg gingstermijn van 1 maand. Een der voor naamste beweegredenen, die de regeerin gen op de conferentie bijeenbrengen is om de bovengenoemde hinderpalen van den internatioalen handel te overwin nen. Daarom verzoeken bovenbedoelde re geeringen dringend alle andere, op de 'conferentie vertegenwoordigde regeeringen zich aan den geest van dit oogmerk te houden." 9 9 De president der Vereenigde Staten, Roosevelt, en de president der Duitsche Rijksbank, dr Schacht, publiceeren thans de gemeenschappelijke verklaring over hun besprekingen, waarin zij er den na druk op leggen, dat de wereld dringende behoefte heeft aan militaire en economi sche ontwapening. Verder wordt dan ver klaard „Wij hebben ons bij onze onderhandelin gen laten leiden door de hoop, dat de eco nomische wereldconferentie in Londen resultaten zal opleveren. Snelle en vér gaande oplossingen zijn noodig om het wereldbedrijfsleven te redden. Wij zijn er van overtuigd, dat dit onmogelijk is. zoo lang niet gelijk met de economische ook de militaire ontwapening wordt nagestreefd. „Wij wijzen verder op de noodzakelijk heid belemmeringen van den internatio nalen handel zoo snel mogelijk uit den weg te ruimen en wij houden de schepping van stabiele monetaire verhoudingen voor even belangrijk. Quaesties betreffende be drijfsleven en valuta zijn zoozeer met el kander verbonden, dat beider regeling hand in hand moet gaan. „Tot het herstel der orde in het econo mische leven zal zijn ingetreden, n.l. de verdwijning van de werkloosheid, moeten pogingen worden gedaan de werkloozen te helpen door een gezonde credietuitbreiding in het binnenland en door een gemeen schappelijk internationaal program tot mobiliseering van openbare en particuliere credieten voor productieve doeleinden. „Internationale samenwerking evenwel is vooral noodig om het bedrijfsleven te herstellen en den vrede te verzekeren. De wereld moet geholpen worden door een krachtige aanvatting van de huidige pro blemen in den aangegeven zin". RECLAME. BELGIE. De regeering krijgt volmacht. Nadat in de Kamer, 2e kleine onderbre kingen inbegrepen, 29 uur was gedebat teerd is eindelijk gestemd over de Vol- machtswet. De wet werd aangenomen met 96 tegen 82 stemmen en 3 onthoudingen. Alle so ciaal-democraten. Vlaamsch-nationalisten en de communisten, alsook één liberaal, stemden tegen. De katholieken en de an dere liberalen stemden voor. Drie liberalen onthielden zich van stemming. De eenige tegenstemmende liberaal was de afgevaar digde voor Luik. Jennissen. Hierop stelde de oud-minjster-president Renkin voor de Kamer te verdagen tot eind Juli, met dien verstande nochtans, dat de commissies en de afdeelingen van de Kamer zoo noodig haar werkzaamheden zouden mogen voortzetten. Het voorstel-Renkin werd aangenomen met 97 tegen 82 stemmen en 2 onthoudin gen. Bij het uiteengaan van de vergadering schreeuwden de socialisten: „Weg met de dictatuur". Een paar Vlaamsch-nationalis ten riepen spottend: „Heil Hitier!" De ka tholieke afgevaardigden juichten van hun kant den Kamer-president toe. Tijdens het debat deed zich nog een in cident voor. De Luiksche communist Lahaut protes teerde namelijk tegen het verbod van be- toogen, dat volgens hem door de autori teiten tegen de communisten en socialis ten was toegepast. Hij voegde eraan toe. dat de communis ten zich hieraan echter niet meer storen. Op 1 Mei zeide hij. hebben we te Luik, de hakenkruisvlag van het Duitsche consu laat afgerukt en indien het u interesseert, hier is zij. Hij toonde daarop meteen de1 afgerukte vlag. wat aanleiding gaf tot groote op schudding. Onmiddellijk na de zitting heeft de Duit sche zaakgelastigde, die de zitting had bij gewoond. zich naar den minister van bui tenlandsche zaken begeven, om hem te vragen, welke maatregelen de Belgische regeering tegen deze daad van Lahaut zal nemen. De minister van buitenlandsche zaken, die ongeveer dertig uren in het parlement is gebleven, was echter te vermoeid, om hem van antwoord te dienen en heeft den Duitschen diplomaat voor heden bij zich genoodigd. ENGELAND. Weer een incident in verband met Rosenberg. In het Claridge-hotel te Londen, waar Rosenberg, de nationaal-socialistische af gevaardigde vertoeft, is gisteren weer een incident voorgekomen. Tijdens de lunch stonden plotseling een man en een vrouw van tafel op en begonnen, onder het uit deden van pamfletten redevoeringen teger. Hitier te houden. Onder algemeene opwin ding werden de twee betoogers door keil- ners verwijderd Het zouden communisten zijn geweest. OOSTENRIJK. De Völkische Beobachter in beslag genomen. Naar uit Weenen gemeld wordt-, is de Zuid-Duitsche editie van de Völkische Beobachter van 12 Mei in beslag genomen. De motiveering luidt: beleediging der te- geering. ZWITSERLAND Algemeen Uniformverbod. De Zwitsersche bondsraad heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij niet alleen voor buitenlanders doch ook voor Zwitsersche onderdanen het dragen van binnen- en buitenlandsche partij-unifor men, deelen van uniformen, banden om den arm of andere opvallende drachten, die den drager doen herkennen als lid eener politieke organisatie, verboden wordt ZUID-AMERIKA. Het conflict PeruColumbia. Peru en Columbia, die zooals men weet, om het bezit van de stad Leticia strijden, hebben het voorstel, om onderhandelingen I aan te knoopen teneinde tot een oplossing 1 van het conflict te geraken, aangenomen. DUITSCHLAND. Verdere inbeslagneming van vak- J vereenigingsgelden. Naar de Zeitungsdienst meldt, hettij O. M. te Berlijn de volgende veroic-J uitgevaardigd. De op 9 Mei bevolen inbeslagneming het sociaaf-democratische partijvencj) is in zoo verre uitgebreid, dat ook J vermogen der vrije vakvereeniginge; 1 den Algemeenen Duitschen VakveJ gingsbond, den Algemeenen Vrijen van Bedienden, alle daarbij aangij vakvereenigingen en aangesloten bt!| instanties van vermogens, in beslag t genomen. Als tot .beschikken bevoegd behs der in beslag genomen vermogens I aangewezen de leider van het Dj Arbeidsfront, dr. Ley, die ook het heeft, gevolmachtigden aan te wijze:! genomen maatregelen blijken noodzjfeJ om een ordelijk gebruik van 't. Du arbeidsvermogen te waarborgen. De Zeitungsdienst deelt verder mede. dat de leider van het DuitscM beidsfront. dr. Ley, de volgende heeft gepubliceerd: De revisie van de kassen en de b:ei der vakvereenigingen heeft geleid I:' 1 constateering. dat groote sommen aan de vakvereeniging behoorende püf op particuliere rekeningen, voor een T zelfs naar het buitenland zijn oïspI schreven. Verschillende dezer roker,j zijn dan ook reeds in beslag genom: J richt hiermede de openlijke oproep allen, die betrokken zijn bij aeifeïl overschrijvingen, zich tot uiterlijk I ifl aan te melden. Ingeval van een viijw aanmelden, zal het Duitsche Arbeidste een aanklacht achterwege laten. De trokkenen bij deze onwetitge bedtieël rijen, die zich voor 1 Juni niet li aangemeld, zullen meedoogenloos scherpste bestraffing ondergaan. Het meeste geld der S. D. p. zou t Zweden, Denemarken en Nederland veiligheid zijn gebracht, meldt Zweedsch blad. Gisteren is het partijbestuur )uc soc.-dem. partij te Bremen gearresteïj Aanleiding hiertoe was een pamflet, w®T in de maatregelen der nieuwe autoriterAi werden besproken en waarin o.a. ge;t5 werd: Wij weten, dat mettertijd ':j nieuwe organisatie zal ontstaan voor c® strijd van degenen die uitgebuit, onw' drukt en rechteloos zijn. J Tegen het bestuur is een strafverw ging ingesteld. CHINA. Mantsjoekwo en de Oost-Chineesd1' spoorweg. Naar verluidt zou de regeering Jj* Mantsjoekwo overwegen, om de cvf'X komsten van Peking en Moekden vaJ1 'j.' te verloochenen, in verband met het w- flict over den Oost-Chineeschen Spoo" - VEREENIGDE STATEN. Roosevelt vraagt volmacht. De Speaker van het Amerikaanse!)!Mj- van Afgevaardigden. Rainy, deelde n* dat president Roosevelt het Co?F„ verzoeken om bizondere volmachten het sluiten van handelsverdragen ro - dere naties. De president heeft de voorstellen fende de valuta en de hulp aan den bouw onderteekend. iA

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2