HET CONGRES VAN DEN DUITSCHEN ARBEID LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 11 Mei 19 REDE VAN HITLER. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. Ruim 400 vertegenwoordigers van vak- vereenigingen waren gistermiddag in de zittingszaal van den Pruisischen staats raad bijeen. Ais eeregasten waren ver schenen staatssecretaris dr. Meissner en kolonel Hindenburg namens den Rijks- president, de leden der Rijksregeerlng, leden van het corps diplomatique de Rijksstadhouders, de minister-presidenten der Dultsche landen, vertegenwoordigers van de weermacht, van belangrijke bedrij ven, alle gouwleiders der N.S-D.A.P., arbel- dersdelegatles uit het Saargebled, Dantztg en Duitsch-Oostenrijk, delegaties van SA., S S en Stahlhelm, zoomede andere voor aanstaande figuren uit het Duitsche poli tieke en economische leven Dr. Ley wees op de beteekenis der staats omwenteling. Het huidige geslacht zal het geweldigste beleven, wat een Duitsche generatie ooit mocht beleven. De vakver- eenlgingen zullen niet in haar voormallgen vorm terugkeeren. De arbeid Is de zin van liet leven en het leven bracht slechts zijn waarde door den arbeid. Arbeid moet een heilig begrip zijn, niet een last maar de eer van den mensch. Hitler hield de volgende redevoering: Groote omwentelingen kunnen ln het volksleven slechts dan plaats vinden, wan neer er dringende behoefte aan bestaat. Het ls niet voldoende te zeggen, dat de economische crisis een gevolg is van de wereld, crisis, want juist zoo kan ieder ander volk de zelfde verontschuldiging en motiveering voor zich vinden. De nood is steeds geworteld binnen de afzonderlijke volken. Natuurlijk is, dat internationale gebreken, welke zich bij alie volken doen gevoelen, ook door deze volken moeten wor den verholpen Maar dat doet niets af aan het feit, dat ieder volk voor zich dezen strijd moet aanbinden en dat vooral niet een volk voor zich van dezen nood bevrijd wordt door internationale maatregelen, wanneer het niet zelf deze maatregelen treit. De crisis in het Duitsche bedrijfs leven is niet alleen een crisis, welke zich in de cijfers van ons bedrijfsleven voor doet. maar zij is wel in de eerste plaats een crisis, welke zich uit in het inwendige verval, in den aard der organisatie, e.d. van ons economische leven, en hier kun nen wij wel van een crisis spreken, welke misschien ons volk meer getroffen heeft dan andere volken Het ls de crisis, welke wij zien in de vernouding tusschen de be grippen kapitaal, bedrijfsleven en volk en in het bijzonder zien wij deze crisis in de verhouding van onzen arbeider tot onzen werkgever. Hier heeft de crisis een hoogte punt bereikt als nergens elders ter wereld. Wanneer wij de Duitsche arbeidersbewe ging, zooals zij zich in den loop der laatste halve eeuw langzamerhand ontwikkelde, naar haar innerlijke wezen onderzoeken, dan stuiten wij op drie dingen, welke deze eigenaardige ontwikkeling bepalen. Ten eerste de wijziging der bedrijfsvormen van ons bedrijfsleven. Met de industrialisee- rlng ging de patriarchale erkenning tus schen arbeiders en werkgevers verloren. Wanneer men zich voortbeweegt op dezen weg, dan moet logisch tegenover de orga nisatie der werknemers die der werkgevers worden gesteld en dan zullen de beide or ganisaties met de hun gegeven strijdmid delen hun belangen behartigen, d. w. z. uitsluiting en staking en dan zal nu eens de eene gToep, dan de andere groep over winnen. In beide gevallen zal de geheele natie de schade moeten dragen. Deze strijd is de eene grond voor de catastrofe, welke zich langzaam maar zeker heeft doen gelden. De tweede grond is de opkomst van het Marxisme. Het Marxisme heeft met scher pen blik in de vakvereeniglngsbeweging de mogelijkheid gezien den aanval tegen den ENGELAND. De handelsovereenkomsten in het Lagerhuis - De Iersche begrooting In het debat in het Lagerhuis over de jongste handelsovereenkomsten, die Enge land gesloten heeft, verdedigde Runciman de overeenkomsten met Denemarken en Argentinië. Hij zette er uitvoerig en in bijzonderheden de voordeelen van uiteen. Archibald Sinclair zelde. dat de liberale partij zou wllen. dat de economische con ferentie het hoogste doel zou wezen der regeeringspolitiek en dat alle andere over wegingen daaraan ondergeschikt worden. De conservatief Morris zelde. dat de Skandinavische landen niet enkel Enge- land's beste vrienden zijn, maar ook de beste klanten. t l De conservatief Amery bestreed de over eenkomsten. Elliot, de minister van Landbouw, ver klaarde dat de toestand voor de zuivel producten ernstig ls; de prijs van de boter daalt snel. de voorraad kaas is reusachtig »root en het is beslist noodzakelijk na te gaan. of er geen middel is om den prijs te verhoogen door beperking van den in voer van boter en kaas. of zoo noodig door beoerking van de productie. D? re wering is voornemens Indien het Lagerhuis deze overeenkomsten goedkeurt, om de zuivelproduceerende landen bijeen te roepen om een beperking van die pro ductie op.de Engelsche markt in te voeren. Dc Dominions zullen daarbij geraad pleegd worden. In zijn begrootingsrede deelde de Iersche minister van financiën mede. dat Ierland een gunstige positie innam, hetgeen hij toeschreef aan de afscheiding van het Britsche Rijk en het overwinnen van de moeilijkheden, die het gevolg waren ge weest van het conflict. De inkomsten wor den geraamd op 29 990 000 en de uitgaven op 28.849 000 p.st. hetgeen dus een over schot beteekent van 1.141.000 p-st. staat en de maatschappij met een absoluut vernietigend wapen te voeren, niet om den arbeider te helpen wat is voor deze in ternationale apostelen de arbeider van een of ander land? heelemaal niets. De klassestrljd leidt tot dc proclamatie van het instrument voor de behartiging der economische belangen der arbeiders voor doeleinden van de algemeene staking. Hoever deze waanzin kon gaan. daarvoor hebben wij Duitschers een ongehoord en even vreeselijk als leerrijk voorbeeld: het voorbeeld van den grooten oorlog. Eindelijk zagen de Marxistische leiders ln de revolutie de vervulling. Men wachtte tot volk en Rijk door de overmacht ver murwd den aanval niet langer kon door staan. Men heeft Dultschland geslagen en daarmede in de eerste plaats en het ergste den Dultschen arbeider. Voor de som van lijden, nood en ellende, welke sindsdien door millioenen arbeldersfamllies ging, zul len de misdadigers van November 1918 zich moeten verantwoorden. Zij moeten j zich daarom vandaag over niets beklagen. Wij hebben niets vergolden. Hadden wij i dit gedaan, dan zouden wij hen bij tien- duizenden hebben moeten doodslaan (mi- I nutenlang applaus). De derde oorzaak ligt ln den staat zelf. Thans gaat het er om een autoriteit op te richten en deze moet onafhankelijk zijn van de toevallige stroomingen van den geest des tijds. Er moet een staatsleiding ontstaan, welke een werkelijke autoriteit beteekent. die niet afhankelijk ls van een of andere klasse der bevolking, een staats leiding waarin een ieder vertrouwen zal kunnen hebben, dat zij niets anders wil dan het geluk van het Duitsche volk. Het laatste doel der geheele ontwikkeling zou anders zijn: de strijd tusschen vuist en verstand. Deze zou slechts kunnen eindi gen doordat de kwantiteit het verstand zou vernietigen. Dat beteeekent dan even wel niet zegen en opkomst voor den arbei der, maar ellende, jammer en nood en definitief verval Wij zullen de organisaties bevrijden van den invloed van hen, die meenden in hen een laatsten ruggesteun te bezitten. Wij nemen hun deze organi saties af, niet om alles te concentreeren, maar om alles te redden. Er zal geen staat worden gebouwd tegen den arbeider, neen, met hem zal hij worden gebouwd. De over winnaar zijn over klassen, standen en in- dividueele belangen. Daarmede zullen wij van zelf komen tot het begrip veredeling van den arbeider. Ook dit is iets dat niet van vandaag op morgen is op te lossen. Er zullen eeuwen noodig Zijn om de be grippen weer in hun oorspronkelijkheid bij het volk bekend te doen worden. Ik ben tegen het aannemen van alle eeretitels Ik zou op mijn grafsteen niets anders willen hebben dan mijn naam. Ik ben nu eenmaal door mijn eigen- aardlgen levensweg in staat gesteld het wezen en het geheele leven van den Duit- schen stam te begrijpen en te verstaan. Zoo heeft, geloof ik. het lot mij aangewezen om eerlijk makelaar te zijn naar iedere zijde. Ik ken dit brave volk en zou den intellectueelen slechts willen zeggen: ieder rijk. dat gij slechts Intellectueel opbouwt, is zwak gebouwd. Dit brave volk is zeer zeker zwaartillend, in vele dingen zwaar van begrip, niet zoo geestrijk, maar het heeft trouw en standvastigheid. Ik zal in mijn leven geen grooter trots bezitten dan wanneer ik aan het einde van mijn dagen zal kunnen zeggen: ik heb voor het Duitsche rijk de Duitsche arbei ders gewonnen. Nadat Rijksminister Seldte nog enkele woorden had gesproken, werd de bijeen komst gesloten. G6BBELS WEER NAAR ITALIë. BERLIJN, 11 Mei (Wolff.) Dr. Göbbels zal weer naar Rome gaan. Hij heeft ver klaard, dat zijn reis ten doel heeft per soonlijke betrekkingen met de Italiaan- sche regeerlngs- en partij-autoriteiten aan te knoopen en om vriendschappelijke ban den die hij reeds geruimen tijd onder houdt met een reeks persoonlij kheden in de Italiaansche politiek, te bevestigen. Bij dit algemeene doel van zijn reis naar Rome komen ook nog de bijzondere taken, die verband houden met zijn werk in het Rijks-kabinet. Zoo zal hij zich met de opheldering van allerlei principieeie kwesties in Rome bezighouden. Ook enkele cultureele maatregelen moe ten worden genomen. Zoo koestert hij het plan verscheidene maatregelen voor gees telijke toenadering dezer beide naties te treffen. Verder zal hij zijn verblijf in Italië benutten voor studie-doeleinden; bijzon dere belangstelling heeft hij voor de fas cistische partij, haar propaganda en haar verhouding tot den staat. Göbbels verklaarde voorts, dat hij waar schijnlijk 27 Mei zal vertrekken en vijf dagen in Italië zal blijven. Hij zal onder handelen over een uitwisseling van Duit sche en Italiaansche opera-uitvoeringen en de Italiaansche film-industrie bestu- deeren .evenals het Italiaansche recht van pers. AMERIKA EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. LONDEN, 11 Mel. (V.D.) De Washing- tonsche correspondent van de „Times'' meldt, dat president Roosevelt klaarblijke lijk heeft besloten met alle in zijn ver mogen zijnde middelen de Ontwapemngs- conferentie tot een goed einde te brengen. Ongeveer tegelijkertijd met het onderhoud in Europa tusschen Norman Davis en Hit ler's gevolmachtigde Rosenberg, hadden de besprekingen van Roosevelt en Staats secretaris Hull met dr. Schacht plaats ge vonden, waarbij op zeer vriendschappelijke wijze en met de hoop op succes een poging was gedaan Dudtschland tot een tegemoet komender houding te bewegen. Bij dit on derhoud had Amerika's bereidheid om tot een consultatief pact toe te treden, een rol gespeeld, hoewel Roosevelt steeds het voorbehoud heeft gemaakt, dat Amerika I zich daarbij niet verplicht om zich bij voorbaat aan een meerderheidsbeslissing te j onderwerpen. Het bericht meldt verder, dat Roosevelt niet voornemens is het Congres te verzoe- ken voor den in Juni vervallenden termijn der oorlogsschulden, een moratorium toe te staan, en dat Amerika slechts met el- ken schuldenaar afzonderlijk wil onder handelen. Roosevelt's voorzichtige houding I verklaart men uit zijn vrees, dat het Con gres nog niet tot een onmiddellijke defi nitieve schuldenregeling bereid is. ANTI-DUITSCHE ACTIE. LONDEN, 11 Mei. (Reuter) Een krans, welke Rosenberg gisteren namens Hitier op den Cenotaaf, tegenover Whitehall, heeft neergelegd, is hedenochtend vroeg door een onbekende beschadigd. De man sneed het Hitler-insigne van de krans en verdween per auto. De dader bleek later te zijn kapitein Fears. Hij ls toekomstig candidaat van de Labourpartij te South-West St. Pancras Hij verklaarde zijn daad weloverwogen te hebben gepleegd, uit protest tegen de toestemming, welke een vertegenwoordiger van Hitler was gegeven om een krans neer te leggen. NEW YORK, 10 Mei. (V.D.) Alhier hebben groote anti-Duitsche demonstra ties plaats gevonden, die georganiseerd waren door het Amerikaansch-Joodsche congres. Optochten, die protcsteeren tegen de behandeling der Joden in Duitschland, trokken door alle deelen der stad. In totaal namen ongeveer 200.000 personen, waar onder ook negers, deel aan de betoogin gen. tijdens welke toespraken werden ge houden. Voor het Duitsche consulaat had de politie zorg gedragen voor uitgebreide veiligheidsmaatregelen, evenals voor Duit sche ondernemingen, zoodat het nergens tot incidenten is gekomen. AMERIKAANSCHE BEVORDERING DER BOUWNIJVERHEID. WASHINGTON, 11 Mei. (V.D.) De Ame- rikaansche regeering heeft een belangrijk program uitgewerkt dat voorziet in een indirecte controle op de Amerikaansche I industrie door de regeering en de bevor dering van de bouwnijverheid, waarvoor vele millioenen dollar beschikbaar zullen worden gesteld. Het plan wil nauwer sa menwerking tusschen regeering en in dustrie brengen tot het oefenen van con trole op de productie, toepassing van een korteren arbeidstijd en stabiliseering van de loonen. Men acht het zeker, dat het Congres het ontwerp zal aannemen. GANDHI'S VASTEN. NOORWEGEN. Dc conventie van Oslo. Bij zijn bezoek aan Oslo heeft de leider der Belgische delegatie voor onderzoek naar de verhoudingen in handel en indus trie in de Scandinavische landen, waarmee België. Luxemburg en Nederland door de conventie van Oslo verbonden zijn, Alfred Martougin, vlce-voorzitter van de Belgi sche Kamers van Koophandel en Fabrie ken, o.m. gezegd: De industrieën der landen, die tot deze conventie behooren, moeten elkaar geen concurrentie aandoen, doch trachten el kaar wederkeerig aan te vullen. De Oslo-staten zouden een zeer sterke economische eenheid kunnen worden, welke een bijna even belangrijke factor in den wereldhandel zou beteekenen als b.v. het Britsche rijk. Martougin verklaarde, dat men op de a.s. economische wereldconferentie te Londen zou trachten deze nauwere samenwerking tusschen de Oslo-staten tot stand te bren gen. Het gaat er om. aldus Martougin, een gemeenschappelijk program voor te leggen, teneinde aan te toonen, dat Noorwegen. Zweden. Denemarken. Nederland. België en Luxemburg verlangen samen te werken en elkaar te steunen om een weg te banen door de hooge muren der douane-tarieven naar den vrijhandel. CHINA. Dc Japanscbe opmarseh. De Japansche troepen trekken op ln het gebied van de Loean-rivier. Zij hebben de stad Loean Sjaoe bezet. De chef van den Japanschen generalen staf. Kaisjow. heeft aan de Japansche pers medegedeeld, dat de Japansche troe pen waarschijnlijk op 18 Mei Peking en Tientsin zullen bezetten. Den hoofdredacteur van den Charbin Herald, den Engelschman Simpson, is aan gezegd dat hij op 16 Mei het Mandsjoe- rijsche gebied verlaten moet hebben, we gens de voortdurende anti-Mandsjoerijsche politiek van zijn blad, dat herhaaldelijk gewaarschuwd is. DE DUITSCH-NATIONALEN WILLEN ZELFSTANDIGHEID. BERLIJN, 11 Mei. (Wolff.). De bedrijfs groepen van het landverbond Berlijn van het „Duitsch Nationale Front" hebben gisteren een groote vergadering gehouden. De waarnemende voorzitter, dr. von Winterfeld legde in zijn rede den nadruk erop, dat de bewering, dat de Duitsch- Nationalen in de oppositie zijn gegaan tegen de regeering, geheel onwaar is. De Duitsch Nationale Volkspartij wil haar plaats in de zon naast de Nationaal Socialisten behouden, waarop zij aan spraak kan maken, omdat zij de weg- bereidster is geweest van de Nationale verheffing De op dr Winterfeld volgende sprekers waren het met zijn rede geheel eens, waarna de vergadering eenstemmig een motie aannam, waarbij den partijleider Hugenberg onverbrekelijke trouw werd beloofd. Tijdens de vergadering verschenen op eens veertig Nationaal-Socialisten in de zaal, die voor de zaalposten van de Duitsch nationalen gingen staan. De voorzitter wees hén erop. dat zij als gasten welkom waren en dat er plaatsen voor hen waren gereserveerd, doch dat de zaalwacht door de Duitsch-nationalen zelf zou worden uitgeoefend. De Nationaal-Socialisten verlieten hier op de zaal. Op straat kwam 't tot discussies, waarbij de politie de rust herstelde. OOSTENRIJK. Kabinetswijziging. Volgens een officieele mededeeling heb ben de minister van financiën Weiden- hoffer (christelijk-sociaal), de minister van handel, dr. Jakonclg (Heimatsblock), de minister van binnenlandsche zaken Bachinger (Landbund) en staatssecretaris Fey (Heimatschutz) hun ontslagaanvrage ingediend, welke door den bondspresident werd ingewilligd. De bondspresident heeft hierop den „Landeshaptmann" van Beneden-Oosten rijk, dr. Buresch (christelijk-sociaal) tot minister van financiën, handelsraad Stockinger tot minister van handel en ir. Schumy (Landbund) en staatssecretaris Fey tot bondsministers benoemd. Verder werden „Nationalrat", Neustadter- Stürmer, Heimatsblok en de vroegere mi nister Bachinger tot staatssecretaris be noemd. Minister Schumay zal Bachinger's vroe- geren werkkring overnemen evenals de economisch-politieke afdeeling. Bondsminister Fey behoudt het veilig heidswezen. Staatssecretaris Ncustadtcr-Stürmer zal de aangelegenheden der werkverschaffing van den arbeidsdienst, het vreemdelin genverkeer. alsmede technische aange legenheden van het wegenbedrijf behan delen en staatssecretaris Bachinger de zaken van het boschbeheer. Volgens een officieele mededeeling wordt in een door den ministerraad opgestelde verordening vastgesteld, dat tot afweer van economische schade tijdens 't vreem delingen-seizoen, tot 31 October 1933, ver kiezingen voor de landdagen en gemeente- vertegenwoordigen niet mogen worden uitgeschreven. Reeds uitgeschreven ver kiezingen zijn ongeldig. POONS, 11 Mei. (Reuter). Gandhi lijdt aan geelzucht en heeft een slechten nacht gehad. LONDEN. 11 Mel (V.D.). Gisteravond was Gandhi zeer uitgeput en zwak. Hij spreekt zeer weinig en met nauwelijks hoorbare stem. Af rn toe drinkt hij een slok water. Zijn geneesheer maakt zich ten zeerste bezorgd over zijn krachtver- lles reeds op den derden dag van de hongerstaking. Gandhi zelf ls echter op timistisch en is ervan overtuigd, dat hij in leven zal blijven. Volgens de „Daily Express" zou de Mahatma reeds stervende zijn. Gandhi's zoon deelde de redactie van dit blad in een telefoongesprek mede, dat zijn vader in geen geval zijn vrijwillige vasten voor tijdig zal beëindigen. Hij maakte zich zeer bezorgd voor het leven van zijn vader. NANKING. 11 Mei (Reuter). Een Chi- neesch Boedist, Tanyushan, is uit sym pathie met Gandhi eveneens een vasten begonnen. Hij verklaarde dat Gandhi vast voor het heil der menschheid. POONA, 11 Mei (Reuter). - Mevrouw Gandhi is onvoorwaardelijk in vrijheid gesteld. VIER MILLICEN FRANC BELASTINGGELDEN GESTOLEN. PARIJS, 11 Mei. (V.D.). In den afge- loopen nacht is ingebroken in het belas tingkantoor te Evreux, waarbij ruim vier millioen francs aan belastinggelden is ge stolen. De directeur van het belastingkan- j toor, die met zijn vrouw in een naast het i kantoor gelegen kamer sliep, was door de I inbrekers ingesloten, zoodat hij niet han delend kon optreden. De inbrekers ver- i dwenen met een auto, zonder een spoor achter te laten. HET AMERIKAANSCHE GEZANTSCHAP TE KOPENHAGEN. NEW YORK, 11 Mei. (V.D.) Aan mrs. Ruth Bryan Owen, de eerste vrouwelijke diplomatieke vertegenwoordiger der Ver- eenlgde Staten, die heden als Amerikaan sche gezante naar Denemarken vertrekt, is als legatie-secretaresse toegevoegd He len Lee Doherty, een dochter van den bekenden Henry L. Doherty. Ook mrs. Do herty vertrekt heden tegelijk met mrs. Owen naar Kopenhagen. WEER AARDSCHOKKEN IN BULGARIJE SOFIA. 11 Mei. (V.D.) Sedert eenige dagen worden in het Bulgaarsche aard- bevingsgebied voortdurend aardschokken vergezeld van een krachtig onderaardsch gerommel waargenomen, vooral in de om geving van de reeds vroeger vernielde stad Tsjirpan. De aardschokken veroor zaken groote ongerustheid onder de be volking. die bijna dag en nacht in de open lucht doorbrengt. DE FINANCIEELE POSITIE VAN SOVJET-RUSLAND. MOSKOU, 11 Mei. (V.D.) Gisteren is onder voorzitterschap van Molotow een vergadering gehouden van directeuren van de Russische Staatsbank en stedelijke en districtsbanken, waar de financieele positie van Sovjet-Rusland besproken I werd en Molotow een rede hield over den economischen toestand der Sovjet Unie. Van officieele zijde verluidt, dat heden een wet zal verschijnen inzake het uit schrijven van een milliarden-leening voor de financiering van het eerste jaar van het tweede vijfjarenplan. TRAMONGEVAL. MAINZ, 11 Mei. (Wolff.). Bij een ont sporing van een electrische tram te Mom- I bach zijn twee kinderen om het leven ge komen. Vele personen werden gewond. DE SCHILDERIJEN-DIEFSTAI. OP KASTEEL NIJENRODE. KASTEELBEWONER EN 8 ANDEREJ WEGENS OPLICHTING GEARRESTjq Op 29 Februari van het vorige jaar op het kasteel Nijenrode nabij Breufc, een inbraak plaats waarbij enkele set derijen en een aantal miniaturen u groote waarde werden gestolen. Reed;' middellijk was de geheele zaak omgt door een daad van geheimzinnigheid thans is het de Amsterdamsche justitie de centrale recherche te Amsterdam oc leiding van Inspecteur Posthuma met hulp van de rechercheurs de Weilé Loman gelukt den sluier van gehe nigheid op te lichten. Vast is komen staan, dat de geheele inbraak een in kaar gezet plan was, waarvan de verrek ringsmaatschappij tot een bedrag r. f. 70.000 de dupe is geworden. De justia heeft thans in totaal gearresteerd. drie inbrekers, het geestelijk hoofd van j inbrekers, een bekend heler, die nog langs werd veroordeeld een partic» detectieve en zijn secretaresse, benec- een tussehenpersoon, alsmede den stalhouder K. en den heer M. O. van den bewoner van het kasteel. In totaal dus 9 personen gearresteerd. Er kwamen enkele maanden geleden r parket te Amsterdam geruchten ter os- dat een groot aantal valsche „Turmac' bons die gefabriceerd waren in België h te lande in omloop waren. De valsche geldcentrale waaro deze zaak ressorteerde stelde een derzoek in; het politie-onderzoek lei' tot een huiszoeking bij den parlic detective J„ in de wandeling en in dec» derwereld betiteld als Dicky Bigm- Bij de huiszoeking in de woning Stadhouderslaan te Amsterdam werdea miniaturen gevonden afkomstig uit kasteel „Nijenrode" en op 29 Februari v het vorig jaar gestolen. Naar alle wui! schijnlijkheid was de inbraak op het k teel in elkaar gezet werk geweest. De tective en zijn assistente, de 28-jarige ngl N. N„ werden gearresteerd. Het spoor i hardnekkig door justitie en politie gero' en de detective zoowel als zijn assistea. legden later voor de politie en reclf commissaris een bekentenis af. De inbni in het kasteel „Nijenrode" was kunstje" geweest. Op grond van de c dit tweetal afgelegde verklaringen wetf weer 2 huiszoekingen gedaan, een 's Gravenhage, onder leiding van den i ficier van justitie te Amsterdam, mr r A. van Thiel en een in Amsterdam. IctJ Haag werd een huiszoeking verricht J. W. K. die vroeger een buiten woonde in de nabijheid van Naardin t o.a. houder van renstallen was; te sterdam bij zekeren B .in de Van v; straat. Deze man is een manusje van die reeds in allerlei zaken en onderneï i gen heeft gewerkt en is een „zakenvrie: van K. uit Den Haag. De huiszoekingen in de Van WousW te Amsterdam leverden nieuw mateii" I in den vorm van twee belangrijke brieis i achter een spiegel van de slaapkas- i het bleken concepten te zijn van da j tage brieven aan den heer O., den I ner van het kasteel geschreven door (Den Haag). Uit de verhooren van K W. bleek vooral door de verklaringen W„ dat zij de schakel hadden gevomi1 tusschen den bewoner van het kasteel c de „kraker"-combinatie, bestaande uit is bekenden B. en drie „zwaïe" jongens heeft volledig bekend, dat hij in opdi van K„ die weer gehandeld heelt in ovs-l leg met 3., zich in verbinding met 2 drie inbrekers heeft gesteld. Twee vantë drietal zijn bekenden van de politie, ta- wijl de derde een z.g. „gabber" (inbreW in opleiding) is. De inbrekers, die kort geleden zijn arresteerd hebben volledig bekend en ge durende de verhooren voor politie rechter-commissaris hebben zij tot in f<- tails verteld, hoe de inbraak heeft pMï gehad. Den inbrekers was nauwkeurig g- zegd, wat zij van de kunstschatten ®*l moesten nemen een deel der antlqï- teiten behoort nl. toe aan de firma Gt»1' stikker, die het kasteel ten deele als show room gebruikt. Het gestolen goud w™[ naar den ouden bekende van de polita B. gebracht, die de jongens er op uitgc stuurd had. Er was geaccordeerd dat de ..hew®"i f. 12.000 te verdeelen zouden krijgen. P betaling stagneerde echter en de „heeren legden er zelf nog f. 8000 op als schat"- loosstelling. De heer J. zit vrijwel „zwart zaad", zoodat van betaling nif- kwam. Eindelijk kwam f. 1500 binnen; uit Den Haag kreeg f. 500. Verder kwaE er geen geld op tafel. B. zocht toen con tact met den particulieren detective wetende, dat deze nog al eens dooi' ïer' zekeringsmaatschappijen wordt beiast wj het opsporen van gestolen goed. De2e,.' stelde zich weer in verbinding met verzekeringsmaatschappij (het gestolen goed was voor eenige tonnen verzekerd en het was de bedoeling na uitbetaling het verzekeringsbedrag de schilderijen miniaturen te vernietigen). Intusschen loofden de verzekering maatschappijen een belooning van f. 10'j uit; de dieven brachten hun buit naar:: particuliere detective J. en deze opende w zeer geheimzinnige wijze de onderkant"' lingen met de verzekeringsmaatschappij3 Zijn bedoeling was te bewijzen, dat de buit op het spoor was en ijverig ®er! om de zaak in het reine te brengeD- Een derde- gedeelte van de partij k®3 ten slotte in Maart 1932 via den P»m culieren detective bij de verzekeringsmaa schappijen terug Toen kwam in het 633, van dit jaar ook weer via den detec'1' het tweede pak schilderijen terug D00'-,. verklaringen van J. tegenover de veri-1. ringsmaatschappijen hoopten de tegen den kasteelheer zich op en Dim"., besloot de justitie O. te arresteeren- 7, geschiedde te Den Haag. Het mater dat door parket en rechter-comnu---;;; moet worden verwerkt, is overstem^, groot De eerste weken zal dan ook behandeling in openbare zitting nog geen sprake kunnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2