BHJUTiN LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 11 Mei 193] GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. PARLEMENTAIR OVERZICHT RECLAME. DE KABINETSCRISIS. Nader overleg met enkele fracties. De antwoorden, door den formateur van de verschillende fracties ontvangen, heb ben nader overleg met enkele fracties noodzakelijk gemaakt, hetgeen gister namiddag heeft plaats gehad. HET CONFLICT BIJ DE K.L.M Een uiteenzetting van de zijde der piloten Naar aanleiding van het door de direc tie der K.L.M. aan de pers verstrekte communiqué betreffende het tusschen haar en de piloten gerezen conflict, deelen deze laatstcn o.a. het volgende mede: In het schrijven van de Ver van Ver keersvliegers d.d. 13 Februari j.l. aan den raad van bestuur der KX.M. werd een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de talrijke grieven, door de piloten gekoes terd. De vereeniging stelde daarin op den voorgrond, dat tot de belangen harer leden niet het minst gerekend moest worden het belang der K.L.M. zelve, temeer omdat een gezond en bloeiend bedrijf, den piloten slechts ten goede kan komen. Omgekeerd was de vereeniging van oordeel, dat het bedrijf der K.L.M. slechts kan bloeien, Indien zij een corps piloten, dat met liefde en toewijding zijn taak vervult, ter be schikking heeft. De vereeniging beklaagt zich erover, dat naar haar meening de gestie der directie ■sinds geruimen tijd dusdanig is, dat de geest onder het corps piloten zlenderoogen slechter is geworden. In stede van waar deering voor de dikwijls buitengewone prestaties, waaraan toch voor een over wegend deel de wereldreputatie der KX.M te danken is, stuiten de piloten op on willigheid en op het doorvoeren van zeer onbillijke bepalingen. De vereeniging deed voorts uitkomen, dat gedurende den laat stcn tijd veel vliegers ziek en tijdelijk on geschikt voor den vliegdienst waren en dat het aantal uren, dat door een vlieger onder de huidige omstandigheden kan worden gevlogen, zonder dat daarvan na- deellge gevolgen worden ondervonden, bij de K.L.M. het maximum heeft bereikt. Jammer genoeg, vond de raad van be- heer, kennelijk op Instigatie der directie, geen termen, de ernstige grieven der pi loten nader te bespreken en werd botweg verwezen naar het reglement vllegtuigbe- stuurders. Dit verschaft den vliegers hoe genaamd geen zekerheid. Het reglement ls aangegaan voor den tijd van vijf Jaren en in het leven geroepen kort nadat eenige jaren geleden 'n staking was uitgebroken. Hoewel in dit reglement de mogelijkheid is opengelaten, dat er wijziging kan wor sen aangebracht, vertrouwden de vliegers, dat deze zich tot het uiterste zou beper ken. Dit laatste ls niet het geval gebleken. De door de directie toegepaste wijzigingen zijn vele en willekeurig geweest. Behalve tot den raad van beheer had de vereeniging zich gewend tot talrijke invloedrijke personen en lichamen ln den lande, waarvan men kon verwachten, dat zij bij het goed functionneeren der K L M. diensten groot belang hadden. Ten aanzien van de op 24 Maart j.I. ge houden bespreking (dit was de tweede, inplaats van, zooals reglementair, de tien del merkt de vereeniging op, dat de toon, waarop de diverse punten door de directie werden behandeld, zoo autoritair was, dat het den piloten onvruchtbaar leek, hierop te antwoorden. Daarenboven had de ver eeniging verzocht haar raadsman aan ole bespreking te doen deelnemen. De eigenaardigheid doet zich n.l. voor, dat de directeur der K.LM de vereeniging als zoodanig niet wenscht te erkennen, of schoon de directie met diezelfde vereeni ging het reglement heeft vastgesteld. De directie deelde mede, dat bij uitzondering de adviseur der vereeniging kon worden toegelaten tot de bespreking, zonder dat hij echter gelegenheid zou krijgen, lets in het midden te brengen. Onder die omstandigheden was niet te verwachten, dat de vliegtuigbestuurders op de bespreking verder konden ingaan. In het schrijven van 13 Febr. j.l. deelde de vereeniging ook mede, dat volgens haar inzicht, het eenig juiste betalingssysteem zou zijn, een vast salaris zonder vlieg- premie, waaraan was toegevoegd, dat de piloten hoopten de berekening van hun Inkomen op deze basis spoedig te kunnen bereiken door in onderling overleg met de directie der KXM. tot vermindering der vlieggelden en overeenkomstige ver hooging der salarissen te geraken. Het betalingssysteem van de KXM. is erop gericht, uit de vliegers te halen, wat cr in zit. Dit heeft tengevolge gehad, dat de vliegtuigbestuurders zich de laatste jaren, speciaal sinds de opening van den wekeüjkscben vliegdienst op Indië, op een dusdanige wijze hebben ingespannen, dat de grens van hun physiek en psychisch kunnen bereikt, zoo niet overschreden is. Niet voor niets maakte bij een lezing, door den directeur der K L M. op 2 Febr. te Londen over den wekelijkse hen vlieg dienst van Nederland naar Indië gehou den, de directeur van de Imperial Aair- ways, een deskundige bij uitnemendheid, de opmerking, dat de KXM. te veel van 't uithoudingsvermogen der piloten vergt. Omtrent de in 1932 in dienst genomen nieuwe vliegtuigbestuurders maakt de di rectie de opmerking, dat die voorwaarden vanzelfsprekend niet die der reeds in dienst zijnde vliegtuigbestuurders raken. Het reglement geldt echter ook voor die bestuurders, die na Invoering daarvan in dienst zouden worden genomen. De prin- clpieele accoord verklaring door de veree niging geschiedde onder de restrictie, dat die piloten, zoolang zij niet in de regle mentair vastgelegde schaal zouden zijn ingedeeld, nimmer zelfstandig zouden vliegen. Wanneer men dezen laatsten eisch voor inwilliging niet vatbaar acht. volgt daaruit, dat de vereeniging met die voor gestelde wijziging niet accoord gaat. van welk feit ten overvloede aan de directie uitdrukkelijk mededeeling ls gedaan Ten aanzien van het nachtvliegen heeft öc vereeniging op 31 October jj. aan de directie medegedeeld, dat daartegen ern stige bezwaren bestonden, gezien het groote risico aan deze vluchten verbon den. tengevolge van ongeschiktheid van het materiaal, onvoldoende deugdelijkheid der instrumenten en gebrek aan grond- organisatie. Wanneer de vliegers tenslotte zich thans bereid hebben verklaard, tegen het uit voeren van nachtvluchten geen bezwaar te hebben, dan komt het niet onbillijk voor, dat zij alsdan behoorlijke betaling der vlieggelden verlangen. Ook buitenlandsche piloten krijgen een behoorlijke betaling voor nachtvluchten, wat ook niet te verwonderen is, wanneer men constateert, hoeveel ongelukken op buitenlandsche lijnen waar reeds 's nachts gevlogen wordt, plaats hebben. Binnen 10 maanden zijn bij de Sabena twee machi nes met vier man verongelukt. Deze Mij. is daarna opgehouden met nachtvluchten. De Lufthansa verloor het vorig jaar twee toestellen bij nachtvluchten, waarbij ook vier personen om het leven kwamen, ter wijl van de Air Union vorig Jaar een toe stel verongelukte tijdens een nachtvlucht, waarbij een doode te betreuren viel. De K.L.M. heeft ln haar communiqué salarissen van de vliegtuigbestuurders ge noemd, welke zoodanig zijn geflatteerd, dat het der vereeniging onjuist voorkomt, hier op het oogenblik nader op in te gaan Wanneer alle gegevens, ook van de leden, die thans buitenslands vertoeven, ter beschikking zijn, zal de vereeniging gaarne hierop terugkomen DE HANDELSOVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. Vergadering van de Reedersvcreeniging voor de haringvisscherij. De Reedersvereeniglng voor de Ned. Ha ringvisscherij heeft gisteren te 's Graven- hage een gecombineerde vergadering ge houden met den Bond van Ned. Haring exporteurs. De voorzitter der Reedersver- eeniging. de heer W. Richter Ultdenbo- gaardt hield een rede, waarin hij protes teerde tegen de handelsovereenkomst met Duitschland. Evenals in het eergisteren door ons gepubliceerde Interview zette hij de voorgeschiedenis dezer overeenkomst uiteen. Resumeerende, constateerde hij dat onze regeeringsonderhandelaars hebben toege stemd in een overeenkomst, die: le geen waarborg geeft voor een alles zins gerechtvaardigde compensatie inzake ongelijken gewlchtslnhoud van de Schot- sche en Hollandsche ton; 2e. mogelijkerwijs reeds opgezegd kan zijn vóór onze export naar Duitschland ongeveer begin September een aanvang neemt. En ter bereiking van dit resultaat voor onze visscherij reduceert onze Regeering de rente, bepaald bij het Nederlandsch- Duitsche douane- en credietverdrag d.d. 26 November 1925 van 5'/i op 4»/«. De druk bezochte vergadering heeft hierna sterk geprotesteerd tegen het niet aanwezig zijn van een visscherij-deskun- dige tijdens de onderhandelingen te Ber lijn gevoerd, waaraan het pover resultaat, dat ten opzichte van de haring is bereikt, werd toegeschreven. Uitvoerig is over de betrokken aange legenheid van gedachten gewisseld. Nadat door den secretaris der Reeders vereeniglng uitvoerig mededeeling was ge daan van de te Bremen met het bestuur van de Deutsche Heringshandel-Gesell- schaft gevoerde besprekingen, waarvan dr. Hirschfeld een schriftelijk résumé heeft gehad, doch waarna geen verder onder houd met genoemden heer is gevolgd, heeft de vergadering de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: De Reedersvereeniglng voor de Neder- landsche Haringvisscherij en de Bond van Nederlandsche Haringexporteurs, op 10 Mei 1933 te 's Gravenhage in gecombineerde ledenvergadering bijeen, gehoord de besprekingen, protesteert met klem tegen het onlangs afgesloten handelsverdrag tusschen Neder land en Duitschland, voor zooveel zulks het daarin opgenomen artiken gezouten haring betreft, aangezien niet alleen van eenige vermindering van het verleden jaar September verdriedubbelde invoerrecht op gezouten haring practisch geen sprake is, doch het zelfs niet is uitgesloten, dat be doeld invoerrecht tijdens den duur der overeenkomst nog verhoogd wordt, hetgeen de uitoefening van de Nederlandsche ha ringvisscherij met ondergang zou bedrei gen; protesteert voorts tegen het niet aan wezig zijn van een visscherij-deskundige tijdens de te Berlijn gevoerde onderhan delingen in tegenstelling met andere be langhebbende groepen; dringt er bij de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal met den meesten ernst op aan genoemd verdrag niet te ra tificeren, tenzij voor het artikel gezouten haring geen gunstiger invoerrecht zal worden geheven dan het thans bestaande, zooals dat volgens art. A van het verdrag voor alle andere producten werd vast gelegd. Besluit met algemeene stemmen deze motie ter kennis te brengen van de Re geering, de leden van de Eerste en Tweede Kamer en van de pers, en gaat over tot de orde van den dag. NIEUWE LOONSVERLAGING IN TWENTE. Bij vijf spinnerijen. Naar gemeld wordt zal Zaterdag op een vijftal spinnerijen te Enschede en Lon- neker een nieuwe loonsverlaging van 10 pet. worden afgekondigd en wel bij de Enschedesche katoenspinnerij en de spin nerijen Tubantia, Oosterveld, Roombeek en Bamshoeve Ongeveer 1500 arbeiders zijn hierbij be trokken. Einde 1931 en begin 1932 is het loon eveneens in totaal met 10 pet. ver laagd. Bij enkele andere firma's is later nog eens weer een verlaging van 10 pet. ingevoerd. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". Een Katholiek matroos gedwongen tot muiterij? Uit zeer betrouwbare bron vernam het R. K. Marineweekblad iets omtrent het lid der R. K. Vereeniging van Marinepersoneel „St. Christoforus", dat aan boord van „De Zeven Provinciën" door de vallende bom werd gedood. Uit het voorloopig onderzoek moet ge bleken zijn, dat de jongeman zich aan boord van ..De Zeven Provinciën" verzet heeft tegen de muitende bemanning, waarop men hem wilde fusileeren. Hij is zelfs geboeid geweest en een korporaal is voor hem gaan staan toen zij hem wilden neerschieten. TEGELS DES AANSTOOTS. Gemeentepersoneel dat verkiezingsreclame verwijderde. In antwoord op de onlangs door ons ge publiceerde vragen van de raadsleden Bernhard en Bruinsma aan B en W. van Amsterdam betreffende het verwijderen van verkiezingsreclame door gemeente- personeel voor het huls van wethouder De Miranda, deelen B. en W. het volgende mede: Reeds voor en ook nog na 24 April werd verkiezingsreclame op die plek aange bracht. Deze is door gemeentepersoneel verwijderd, omdat de reclame van belee- dlgenden inhoud werd geacht. Dit ls ge schied nadat aan Publieke Werken op dracht was gegeven de beschilderde tegels uit de straat te halen. Een dergelijke reclame was reeds eerder op last van den burgemeester door ge meentepersoneel verwijderd. Onder bedreigingen van allerlei aard werd een herhaling aangekondigd. Een poging daartoe werd in den nacht van 22 op 23 April verijdeld. Op 23 April werd op nieuw op dezelfde wijze aangekondigd, dat het trottoir voor de woning van den wet houder De Miranda zou worden „volge- klodderd", hetgeen prompt geschiedde. Dit optreden kon niet anders worden beschouwd dan als een daad van terreur, weshalve last werd gegeven deze „reclame" voor de candidatuur-Bruinsma te verwij deren. Blijkbaar was voor bedoelde „ver slering" zoodanig materiaal gekozen, dat het de Stadsreiniging niet mogelijk bleek deze met de haar ten dienste staande middelen te verwijderen. Handhaving van de openbare orde eischte toen, dat op dracht werd gegeven tot verwijdering der „versiering" op andere wijze. Op last van den burgemeester zijn tal van op den openbaren weg aangebrachte verkiezingsreclames, die aanleiding tot gerechtvaardigde klachten gaven, door ge meentepersoneel verwijderd. Uit het bovenstaande volgt, dat de kos ten van herbestrating, groot f. 10.25, ten laste van de gemeente komen, evenals dit is geschied ten aanzien van de andere verwijdering. NAZORG-ORGANISATIE VOOR LIJDERS AAN SUIKERZIEKTE. De oprichting wordt voorbereid van een organisatie tot nazorg voor lijders aan suikerziekte in ons land. Het voorloopig comité bestaat uit de hoogleeraren in de interne geneeskunde Hij mans van den Bergh (Utrecht), Kuenen (Leiden), Snap per en Ruitinga (Amsterdam) en Polak Daniels (Groningen), voorts uit prof. Baart de la Faille en arts G. A. Prins, con troleerend geneesheer van spoorwegen, post en telegrafie te Utrecht. Het is de bedoeling er naar te streven, dat niet zooals thans vele patiënten, na dat de voor hen gewenschte diëetvorm en de benoodigde hoeveelheden insuline zijn vastgesteld, de hun verstrekte voorschrif ten niet met voldoende nauwkeurigheid en met de noodzakelijke volharding volgen en zich niet regelmatig aan geneeskundige controle onderwerpen, met al de nadeelige gevolgen van dien en de teleurstellende uitkomsten daarvan. (N. R. Crt.) INTERNATIONALE BIJEENKOMST TE DEN HAAG. Vrijdag en Zaterdag a.s. zal in Hotel des Indes te Den Haag een conferentie plaats vinden van vertegenwoordigers vam ver- eenigingen van directeuren, eigenaars en uitgevers van dagbladen uit verschillende landen ter bespreking van gemeenschap pelijke belangen Het voorstel om deze in ternationale bijeenkomst van die vereend- gingen te houden, is uitgegaan van de Zwitsersche Vereeniging van Couranten- uitgevers. Aan de conferentie, waarvoor op ver zoek van de Vereeniging ..De Nederland sche Dagbladpers" Den Haag als zetel ge kozen is, zal worden deelgenomen door ge delegeerden van de besturen der Belgische, Fransche, Poolsche. Zwitsersche en Neder landsche organisaties. Vrijdagavond zaü 't bestuur der Vereeniging „De Nederland sche Dagbladpers" de buitenlandsche gas ten een diner aanbieden. „DE HANZE" IN HET BISDOM HAARLEM In de gistermiddag voortgezette verga dering is tot lid van het hoofdbestuur ge kozen de heer P. Klaver, voorzitter der afdeeling Hillegom. De praeadviezen van het hoofdbestuur, betreffende een betere wettelijke regeling van de inning, van kleine vorderingen; de bisschoppelijke bepalingen voor reken- plichtige besturen, alsmede betreffende den handel en de ter veiling onverkochte goederen, werden aangenomen. Vervolgens is in een buitengewone ver gadering van den centralen raad het be stuursvoorstel tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement aangenomen. SALARISVERLAGING IN GRONINGEN. Ged. Staten der provincie Groningen hebben den staten dier provincie een voorstel doen toekomen om gedurende het tijdvak van 1 Juli 1933 tot en met 31 De cember 1935 op de belooningen der amb tenaren in dienst der provincie een tijde lijke korting toe te passen; voor gehuw den van 6'/. pet. van de eerste f. 2000 en 9 pet. van het meerdere der bezoldiging en voor ongehuwden resp. 7'/> en 10 pet. Ook voor de leden van Ged. Staten wordt een gelijke korting voorgesteld. Ged. Staten zeggen in hun toelichting, dat de provinciale geldmiddelen nog wel gezond mogen worden genoemd, maar bij de heerschende onzekerheid blijft ook bij het beheer dier middelen nog meer dan anders voorzichtigheid geboden, terwijl met moet worden vergeten, dat de finan ciën van een sterk verarmde maatschappij moeten worden verkregen. Hoewel in de commissie voor georgani seerd overleg geen overeenstemming kon worden verkregen, vinden Ged. Staten daarin geen aanleiding hun voorstel terug te nemen. WAPENSMOKKELAARS BETRAPT. Auto met 155 pistolen en 300 scherpe patronen in beslag genomen. De Haagsche politie is op het spoor ge komen van een bende wapensmokkelaars, die den laatsten tijd zich bezig hield met het smokkelen van wapens en munitie uit België naar Nederland om ze hier te ver- koopen. Zoo was de politie er achter geko men, dat in Spoorwijk, te Den Haag een bezoek zou worden gebracht door een aan tal wapensmokkelaars om daar te trach ten de smokkelwaar van de hand te doen. Toen in een der straten van Spoorwijk voor een perceel, waar een Duitscher woonde, een auto stil hield en drie wapen smokkelaars zich naar binnen begaven, trad plotseling de politie naar voren en omsingelde den auto, waarna eenige amb tenaren het huis binnendrongen. In den auto werden 155 automatische pistolen en 300 scherpe patronen in beslag genomen. In het bewuste perceel werden de drie wapensmokkelaars, die drie Bra banders bleken te zijn en de bewoner, een Duitscher, in hechtenis genomen. Bij een ingesteld onderzoek werd in de woning verder niets verdachts gevonden. De drie Brabanders en de Duitscher wer den naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar proces-verbaal werd opgemaakt. De auto, de pistolen en mu nitie zijn in beslag genomen. Ingevolge de wettelijke bepalingen konden de wapen smokkelaars niet langer dan zes uur in hechtenis worden gehouden en moesten daarna weer worden vrijgelaten. De Duit scher, voor wien de wapenzending bestemd was en die blijkbaar hier zijn afnemers had, is de grens overgebracht. De wapenen waren afkomstig uit Luik. Zooals men weet, is de wapenhandel in België vrij. Vandaar dat men herhaaldelijk probeert wapens van België naar Neder land te smokkelen. Welke bedoeling de Duitscher met den wapenverkoop had. is nóg niet uitgezocht. Uit het verdere onderzoek is nog geble ken, dat de drie Brabanders zich ook met den botersmokkelhandel bezig houden. De boter wordt in vrij groote partijen in Bel gië aangekocht, waarmede men hier een zoet winstje weet te maken. Vermoedelijk zal de in beslag genomen auto geconfis- keerd worden. Tel. AUTOBUS IN EEN SLOOT. Vijf van de 12 inzittenden gewond. Te Wateringen is gisterenmiddag een autobus van den Viosdienst Wateringen Den Haag bij het uitwijken voor een vrachtauto weggezakt in den berm van den weg. De bus kantelde en kwam in een sloot terecht. In de bus waren 12 passa giers gezeten, meerendeels uit het West- land. Vijf van hen bekwamen verwondin gen. doch behoefden, nadat eerste hulp verleend was, niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. De heer J. Barendse uit Poeldijk, voorzitter van den bond West- land, was er het ergst aan toe. Hij had eenige wonden in het gelaat bekomen, doch kon later naar huis terugkeeren. De zeven andere inzittenden kwamen er met een nat pak af. De bus is zwaar gehavend. DE ANONIEME BRIEFSCHRIJVERIJ. Ds. R. in hooger beroep. Naar wij vernemen zal Ds. R. te Win terswijk van het uitgesproken vonnis in hooger beroep gaan bij de algemeene synodale commissie van de Hervormde Kerk welke dan ook zal hebben te oor- deelen over de nieuwe feiten welke zich hebben voorgedaan tijdens zijn gevange nisstraf in Amsterdam, naar aanleiding waarvan hij revisie van het vonnis van het gerechtshof zal aanvragen bij den Hoogen Raad. Zijn schorsing als predikant blijft dus voorloopig van kracht. Een tweetal schriftkundigen welke de geïncrimineerde briefkaarten hebben onderzocht, hebben verklaard dat de kaarten, tijdens zijn ge vangenisstraf geschreven, van dezelfde hand zijn. o EEN VOSSENHOL. Bij Ermelo heeft de gemeente-opzichter en zijn helpers een vossennest uitgegra ven. waarin zich 5 jonge vossen bevonden. De verdwijning van vele eenden en kippen was oorzaak, dat men naar de daders een onderzoek ging instellen en bij het vos sennest, dat 4 1/4 M. diep in den grond zat, terecht kwam. De oude vossen loopen nog vrij rond. Zij hadden voor een flin- ken voorraad voedsel gezorgd, want in het nest vond men 12 eenden, 1 korhoen, 3 kippen, 1 konijn en 4 eekhoorns (U. D.) BELEEDIGING. De accountant R. H. te Hillegersberg is gedagvaard om voor de rechtbank te 's-Gravenhage te verschijnen op Dinsdag 23 dezer ter zake dat hij te 's-Gravenhage, te Leiden en te Hillegersberg ln Mei 1932 opzettelijk den minister van Justitie mr. J. Donner in het openbaar zou hebben belee- digd door diens eer en goeden naam aan te randen met het kennelijk doel om daar aan ruchtbaarheid te geven. RECLAME-CONGRES. Op 18 Mei wordt te Amsterdam het tweede Nederlandsche reclame-congres gehouden. Er zullen prae-adviezen worden uitgebracht over „Overheid en Reclame", over ..Reclame-Psychologie" en over het „Cadeau-stelsel." VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot direc teur van den Rijkswaterstaat mr. J. Draaijer, te 's-Gravenhage, referendaris bij het Departement van Waterstaat. De gewone audiëntie van den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal tot nadere aankondiging niet plaats hebben. 675 TWEEDE KAMER. TOELATING EN BEËEDIGING In de vergadering der Tweede Kame- van gisteren zijn na onderzoek der gei loofsbrieven 91 leden toegelaten en be- eedigd. De voorzitter had reeds in handei der Koningin de eeden afgelegd. Niet aanwezig waren de heeren Var. der Bilt. Bakker. Van Voorst tot Voorst. Krij ger, Kupers. Sneevliet en de beide inlan ders. De meeste leden legden den eed af; an dere volstonden met de belofte. Dr. Vos, die Jood Js. dekte zich onder het afleggen van den eed het hoofd. NOMINATIE VOORZITTERSCHAP. De eerste taak, welke de nieuwe Kamer moest verrichten, was het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Ook nu kwam de heer Van Schalk e: met vlag en wimpel hij kreeg 84 van de 92 stemmen, een uitslag, die met luid ap plaus werd begroet. De katholieke presi dent staat terecht in hooge achting on zijn bekwaamheden en zijn karakter. sociaal-democratische heer J. H. Schaper werd twee. Öe christelijk-historische hee prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine derde candidaat. De anti-revolutionairen hebba dus de derde plaats op de nominatie, vroe ger door den heer Beumer bekleed, aan ie christelijk-historischen afgestaan. Vrijdag is er weer een vergadering. Das zal de voorzitter zijn functie aanvaarden En dan zal de heer De Visser die giste ren in allerlei wetboeken te snuffelen rit wel het lidmaatschap van de beide i> landers ter sprake brengen. HAGENAAR. EEN ONGELUK KOMT ZELDEN ALLEEY Gisteravond omstreeks 6 uur is de 15- jarige P. B. uit Kaldenkirchen, schilden knecht bij de firma B. en H. te Venlo, toe hij bezig was met het verven van de dal lijst aan het retraitehuis Manresa aldaa:, van de dakgoot naar beneden gevallen Met een gebroken been, een gebrokt: arm en een zware hersenschudding is dt man naar het R.K. ziekenhuis overge bracht. Daar is hij van de laatste Hl Sacramenten voorzien. De 16-jarige schildersleerling H. K. wonende in het R.K. weeshuis te Venlo, die ook met schilderwerk aan het retraitehui' bezig was, wilde zijn patroon van het on geluk van zijn collega in kennis gaan stel len en reed per fiets naar de zaak. Aan de Kculsche Poort werd de jongen echter ge grepen door een vrachtauto der expeditie- firma R. en S„ die juist het spoorweg-em placement wilde oprijden. De jongen kwam te vallen en de wielen van de auto gingen hem over de borstkas. Met ernstige inwen dige wonden werd ook hij naar het R& ziekenhuis overgebracht, waar hij even eens van de laatste H.H. Sacramenten b voorzien. De toestand van beide slachtoffers is levensgevaarlijk. Msb. o BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den straatweg tusschen Padua en Villanova (Italië) is een met 43 soldaten bezette vrachtauto in een greppel terecht gekomen. Twee inzittenden waren op slag dood. Vier soldaten werden levensgevaar lijk en 33 min of meer ernstig gewond. De chauffeur is gearresteerd. BERGSTORTING BIJ LUIK. Doordat eenige kalkrotsen in het gebieo van Petit Lanaye bij Luik neerstortten, werd een huis, dat gelukkig leeg stond, ge heel vernield. De autoriteiten hebben onmiddellijk be vel gegeven, verscheidene woningen, welke ernstig bedreigd worden, te ontruimen IN DEN PANTSERWAGEN VAN AL CAPONE. De politie te Chicago heeft twee Engel- schen gearresteerd, die in een pantser wagen reden, zoodat de politie meende, dat zij bendeleiders waren. Op het politiebureau kon evenwel spoe dig hun identiteit worden vastgesteld en toen de Engelschen mededeelden, dat den pantserwagen van Al Capone gekoc'' hadden, om hem als merkwaardlgM'" naar Londen mee te nemen werden zu 1B vrijheid gesteld. o WEER EEN TORNADO IN DE VER. STATEN. De staten Kentucky en Tennessee ZUD door een hevige tornado geteisterd. Het district Overton in den staat Ten nessee werd het zwaarst door deze cata strophe geteisterd. Te Tompkalnsville (Kentucky) heeft o tornado eenige honderden huizen venue' Tot nu toe zijn 120 dooden en honderoe0 gewonden geborgen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10