M oeie tand «nJfl DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 5 Mei H UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. AGENDA. AALSMEER. Aanbesteding. Bij de gehouden onderhandsche aan besteding voor verschillende restauratie werken aan het tehuis voor ouden van dagen „Rustoord,, alhier, werd voor tim merwerk het laagst ingeschreven door la. W. Spaargaren en Zonen, voor metselwerk door Jb. Terreehorst. HAARLEMMERMEER. Uitvoering H. O. V. De Hoofddorpsche Orkestvereeniglng gaf ln de Landbouw te Hoofddorp, onder lei ding van den heer C. W. van Schreeuwen die wegens zijne benoeming elders voor bet laatst dirigeerde een goed geslaag de uitvoering, met medewerking van den bekenden humorist Max van Laarhoven. De zaal was flink bezet. Allen, die aan de afwerking van het programma hebben medegewerkt, komt voor de uitnemende wijze waarop zij zich van hun taak heb ben gekweten, een woord van lof toe. Na afloop was er groot bal met muziek van ,,The Happy Boys", onder leiding van den heer J. H. Jelsma. Het was een mooie, gezellige avond, waarop de H. O. V. met voldoening kan terugzien. Uitsluiting van stcunuitkeerlng. Nu ln den laatsten tijd een nauwkeu riger onderzoek wordt ingesteld naar de gezinsinkomsten van steuntrekkende werk- loozen, blijkt herhaaldelijk, dat Inkomsten worden verzwegen of tot een te laag be drag opgegeven om daardoor een hooger steunbedrag te ontvangen. B. en W. hebben besloten tegen deze hoogst afkeurenswaardige praktijken met gestrengheid op te treden. Eenige dagen geleden ls besloten 17 personen te straffen mt uitsluiting van de steunverleenlng ge durende een tijd, varleerende van 1 dag rot 3 weken, al naar gelang van den ernst van de begane overtreding. In verband met den uitslag der Ka merverkiezingen hield de A.R. Partij te Haarlemmermeer ln de Jeugdkapel naast de Ned. Hervormde Kerk te Hoofddorp een herdenkingssamenkomst, die zeer goed bezocht was en waarbij o.m. als spreker optrad de heer Chr. v. d. Heuvel, lid van do Tweede Kamer, wonende te Heemstede. Door de afd. Nieuwvennep van de S. D. A. P. werd gisteren het 1 Mei-feest gevierd. Er werd een optocht met muziek door het dorp gehouden, waarna de kin deren zich op het terrein van den heer de G. vermaakte en onthaald werden. 's Avonds had een bijeenkomst plaats in „de Gouden Leeuw". HILLEGOM. Verkoop van huizen. Ten overstaan van notaris L. Lodder al hier ls gisteravond ln het openbaar ge veild: Woonhuis Loosterweg III No. 82, groot een are negen en dertig centiaren, in bod staande met f. 1825 ten name van den heer P. van der Laan, werd f. 5 daar boven door laatstgenoemde gemijnd. De collecte ten bate der t.b.c.-bestrij- ding zal niet op 15 Augustus gehouden wor den. maar reeds de volgende week Woens dag. De reeds gemelde datum van 15 Aug. berustte op een offlcleele mededeeling en bleek toch niet juist te zijn geweest. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onveilig duin. Volgende week zal het duinterrein we gens schieten met scherp onveilig zijn: Maandag tot en met Vrijdag van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. en Zaterdag van 1—8 uur n.m. o KATWIJK AAN ZEE. CHR. BESTUREN BOND „KATWIJK". Herdenking van het 15-jarig bestaan. In de zaal voor Prot. Belangen werd bovengenoemd feit herdacht. De voorzitter «Ie heer A. J. v. d. Heijden liet zingen Ps. 75 1, ging voor in gebed en las den 146sten Psalm. Spr. verwelkomde den afgevaardigde van het C.N.V., den heer ,W. Kok .den algevaardigde van rNoordwijk cn die van zusterverenigingen. Hij bracht leen woord van dank aan het Hooid- bestuur, dat altijd met raad en daad bijstond. Het muziek-ensenible, onder leiding van den heer W. A. Gouw deed zich nu hooren! Op voortretfelijke wijze hebben do dames zich van haar muzikale taak gekweten; de heer Gouw begeleidde op de piano. Mej. C. Gouw had veel succes inet het bespelen van een xylophon, zij werd door haar vader begeleid. De secretaris, de heer J. Vink, gaï enkele grepen uit het 15 jarig bestaan van den bond. Deze werd opgericht 15 April 1918 in hotel „Klein dn Rhin". De lieer L. v. d. Zwan werd toen tot voorzitter gekozen: hii bleef dit tot Januari 1928; vanai dien tijd is bij nog 2e voorzitter. Medebestuurders waren J. de Best, KI. Haasnoot, H. C. Mathlener, P. Uuljt, W. Zuijderduijn en A. de Klerk. Besproken werd de moeilijke dlstributietljd, het aan sluiten bij den Nat. Bond voor Plaatselijke Keuze, de revolutlemaand November 1918 cn den steun, die van de plaatselijke predikanten ondervonden werd. In 1920 werden stappen gedaan om domeingronden te verkrijgen voor bouw terrein en moet genoemd worden de actie voor het verkrijgen van een zeehaven, in 1922 werd de beer B. v. d. Bent 1ste secretaris tot 1 Januari 1928, daarna voor zitter. In 1925 vond de eerste November- propaganda-avond plaats: de heer W. A. Gouw heeft vanaf dien tijd steeds zijn welwillende medewerking verleend. In 19.0 valt er sucoes te boeken met bet ver krijgen van domeingronden. Het 10-jarig bestaan in 1928 werd herdacht met een feestrede van ds. Kalkman. Vanaf 1929 is de lieer J. Vink 1ste secretaris. Dankbaar kan terug gezien worden op het Rechts kundig Advies Bureau, dat in 1930 is tot stand gekomen. De heer v. d. Bent nam in dat jaar afscheid als voorzitter en is opgevolgd door den heer A. J. v. d. Heijden, met wien nog steeds in beste verstandhouding samen gewerkt wordt. De secretaris sprak den wenscli uit, dat hij door God nog lang voor den bond moge gespaard blijven. De heer Vink bracht een woord van dank tot het college van B. en W. voor de steeds betoonde mede werking. In den Chr. Besturen Bond zijn nu 9 afdeelingen vereenigd met 1251 leden: vijf jaren geleden bedroeg dit aan tal 520. Met een opwekking om voor de Chr. beginselen pal te blijven staan en dat God lust, wijsheid en kracht zou willen geven om verder te strijden op sociaal gebied, eindigde de secretaris zijn overzicht. De voorzitter dankte hem en hoopte, dat de prettige samenwerking, onder Gods zegen, nog vele jaren zou mogen voortduren. De heer Siebesma, declamator, droeg eenige ernstige en luimige stukken voor, waarmee hij veel succes had. De heer W. Kok besprak het onder werp: „Volharden bij het ideaal". Tevens bracht hij de gelukwensclien van het C.N.V. over. Spr. ging vooral d m moeilijken tijd van omstreeks 1870 na en noemde als de oorzaak daarvan de liberaal-econo mische theorie. Ook nu bedreigen den arbeidersstand groote gevaren. Wij wen- schen, zei spr,, te volharden bi] het ideaal van onze vaderen. Wij moeten werken aan den op- en uitbouw van de Chr. Vakbeweging. Deze is een groot voorrecht cn heeft een goddelljkcn bondgenoot. Ten slotte wekte spr. op om mede te werken onze maatschappij te retormeeren in Christelijkcn zin. Voor de afd. Noordwijk werden geluk- wenschen overgebracht, evenais door den heer D. C. van Leeuwen namens „de Verpleging" en door den beer A. den Dikken namens de A R. Kiesvereeniging. De heer L v. d. Zwan sprak een geluk- wcnsch namens do Chr. Hist. Kiesvereeni ging; daarna sprak hij als 2de voorzitter en als oud-voorzitter herinneringen uit den begintijd. Tevens bracht hij een woord van dank aan de medewerkenden, speciaal aan den heer W. A. Gouw, mej. C. Gouw, de dames van het ensemble en aan den organist den heer A. Remmelswaal, waarna hij met dankgebed sloot, nadat gezongen was Ps. 118 7. Sinds 15 April zijn op het politie bureau reeds afgegeven ruim 1450 duin- kaarten voor Katwijk en 700 duinkaarten voor Katwijk en Noordwijk. LISSE. Het aantal werkloozen in deze ge meente bedraagt 288. niet medegeteld die van gemeentewege bij de werkverschaffing tewerk zijn gesteld. Deze week zijn aan werklooze gezin nen 1000 pakjes goedkoope boter verstrekt. NOORDWIJK. Bouwverbod goedgekeurd. Naar wij vernernen is door Ged. Staten der provincie goedkeuring verleend aan het raadsbesluit, waarbij een bouwverbod is gelegd op gronden in Noordwijk aan Zee, die bestemd zijn om een doorbraak in het oude dorp tot stand te brengen van de Hoofdstraat in Noordelijke rich ting af. o—- NOORDWIJKERHOUT. Een Voorschotbank. In eene vergadering van de R.K. Mid- denstandsvereeniging werd met algemeene stemmen besloten, om over te gaan tot op richting van een Voorschotbank. Het hoofdbestuur der Middenst.-vereen. gaf voorloopig een voorschot van f.250. Het doel dezer voorschotbank is, om den middenstand te helpen aan voorschotten voor hun zaken, welke wekelijks moeten worden afgelost ten bedrage van het vijftigste deel van het geleende. Tot bestuursleden werden gekozen, de heeren J. v Pareeren, N. Roodenburg en B. Buschman. Als bewijs van sympathie voor hun vroegeren predikant, zullen verschillende leden der Ned. Herv. Kerk alhier zich a.s. Zondag naar Amsterdam begeven, waar ds. L. D. Poot in de Nieuwe Kerk afscheid neemt van de Amsterdamsche Gemeente. Een honderdtal leden van den R.-K. Volksbond neemt deel aan de Bedevaart naar Heiloo bij Alkmaar. Ter gelegenheid van het 45-jarig be staan van den Ned. R.-K. Volksbond werd een feestvergadering gehouden in café „De Zwaan". Als spreker trad op de hoofd bestuurder J. Smit. OEGSTGEEST. Het bouwen der 36 eensgezinswonin gen voor de woningbouwvereeniging „Bui- tenlust" alhier, is gegund aan den laag- sten inschrijver, den heer J. Stolk te Urn lilden (tijdelijk te Petten N.-H.) RIJNSBURG. .Muzikale rondwandeling. Ter gelegenheid van de muzikale rond wandeling der vereeniging „Wilhelmina" was het ln de gemeente zeer levendig Vooral in de omgeving van de Vliet, van waar toen na 8 uur de muziek met het vaandel voorop, vertrok, was het druk. On middellijk sloot, zich een groot aantal per sonen achter de muziek aan, welk aantal steeds groeide. De rondgang werd langs de aangegeven route volbracht waarbij menig nummer ten gehoore werd gebracht. Eerst laat keerde de rust terug! Burgerlijke stand. Geboren: Jacob Hendrik, z. van W. Brussee en E. Verhaar; Louisa Cornelia, d. van Jac. van Esmond en Johanna Kort; Hendrik z. van - H. v. d. Eijkel en J. de Koning. Ondertrouwd: Tjerk de Wit, 22 jaar" en Jacoba Margaretha Prins, 19 jaar. Getrouwd: Joh: Zandbergen, 28 jaar en Joh. Hermans, 24 jaar. RECLAME 351 VALKENBURG. Bedankt. Ds. J. M. Vermet van Oostcrbierum, heeft voor het beroep naar hier bedankt. VOORSCHOTEN. Willem de Zwijger-herdenking. In de Ned. Herv. Kerk, daartoe afge staan door het kerkbestuur, heeft het comité voor de 400ste herdenking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje een herdenkingsavond gehouden. Het kerkgebouw was nagenoeg geheel gevuld met belangstellenden, waarvan zeer velen met oranje waren getooid. De organist, de heer Roodvoets speelde voor het aanvan gen verschillende vaderlandsche liederen. Met enkele palmen en planten, waar- tussohen de kleuren oranje, en oranje, wit en bleu waren verwerkt, was een een voudige versiering aangebracht. Nadat de spreker voor dezen avond, dr. N. Japikse directeur van het Kon. Huis archief en de heer W. A. A. J. Baron Schimmelpennlnck van der Oye, presi dent-kerkvoogd, door den secretaris-pen ningmeester van het comité, de heer A. J. Turion, naar hunne plaatsen waren ge leid, opende de voorzitter van het comité, burgemeester E. Vernède, die getooid was met zUn ambtsketen, met een woord van welkdm dezen avond. Spr. richtte woorden van dank tot de medewerkenden en het kerkbestuur, omdat gevraagd was het kerkgebouw ter beschikking te stellen, daar geen zaal te vinden was, groot ge noeg om allen een plaats te verzekeren. Deze gemeente, aldus spr., wilde niet achterblijven en rekening houdende met den tijd, op bescheiden wijze de figuur, waaraan ons land zoo veel te danken heeft, eeren. Met begeleiding van het orgel zongen de aanwezigen een couplet van het Wilhel mus, waarna de heer J. Roodvoets uit voerde „Feest-praeludlum" van E. Wettig- Weissenborn. Vervolgens zong het Chr. Gern. Zang koor „De Lofstem" onder leiding van den heer Willem Mizée een tweetal nummers. Dr. N. Japikse sprak nu zijn herden kingsrede uit, waarin het leven en de strijd van Prins Willem van Oranje, vanaf de geboorte tot aan zijn dood voorafge gaan door de geschiedenis van de Nassau's, werd gereleveerd. In plaats van het Strijkensemble „Ta- veno", dat verhinderd was, zong het Chr. Gem. Zangkoor „Zang zij onze leus" onder leiding van mej. Tilly Leening, een twee tal nummers, waarna Voorschoten's Man nenkoor „Door Eendracht Verbonden" onder leiding van den heer F. C. de Graaf, de avond besloot met het zingen van „Een lied van Nederland" en „Wij Willen Hol land houên". Door de aanwezigen werd ten slotte ge zongen „Mijn Schilt endé betrouwen". T*-** WARMOND. Bedankt voor beroep. Ds. J. J. G. de Bel, alhier, heeft bedankt voor het beroep der Ned.-Herv. Kerk te St. Pancras. De Arbeidsbemiddeling. Uit het verslag van den correspondent der arbeidsbemiddeling alhier over het jaar 1932 ontleenen wij, dat in dat jaar het aantal aanbiedingen van werkzoekenden boven de 18 jaar 197 bedroeg en 6 beneden dien leeftijd. Hiervan werden ln deze ge meente geplaatst resp. 114 en 2 cn 4 elders; zoodat overbleven 79 werkzoeken den boven de achttien jaar en 4 beneden dezen leeftijd. Nasleep verkiezingen. Door den voorzitter van het stembureau zijn slechts twee personen ter verant woording geroepen wegens het niet ver vullen van hun stemplicht zonder wettige reden. Wel een bewijs, boe flink er tijdens deze laatste verkiezingen gestemd is! Bij de politie is aangifte gedaan van het vinden van een damcstaschje met inhoud. De in deze gemeente vertoevende ooievaar heeft een gezinsvermeerdering ge kregen met 3 jonge ooievaars tot groote vreugde van ooievaar en ooiemoer, waaraan beide door lang en aanhoudend geklep uiting gaven. WASSENAAR. Bond Oud-leerlingen Tuinbouwcursussen. In het Dorpshuis had de oprichtings vergadering plaats van de afd. Wassenaar van den Ned. Bond van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen. Het voornaamste doel der vereeniging is het geleerde te onderhouden en zoo mogelijk aan te vullen. Zij tracht dit doel te bereiken door het instellen van teeken-, bind- en prijsvragen; het houden van en het medewerken aan tentoonstellingen, het houden van tuinbouwkundige wande- Ungen, alles zooveel mogelijk in samen werking met de reeds bestaande plaatse lijke tulnbouwvereenigingen. Voorts is het doel het behandelen in eigen kring van artikelen en onderwerpen, welke door oudere leden weinig of geen waarde meer hebben en het zich daardoor gemakkelijker uiten op de bijeenkomsten der ouderen. Door den heer Smit, secretaris-penning meester van het Hoofdbestuur, tevens voorzitter van de afdeeiing Leiden, werd met groote vreugde geconstateerd dat het hier tot oprichting van een eigen afdee iing was gekomen. Tot voorloopig bestuur werden voorts gekozen de heeren P, Kelderman, Schipper en G. Verlint. Op Woensdag 10 Mei a.s. zal door de Wassenaarsche Burgerwacht een propa- gandavergadering worden belegd, in Het Patronaatsgebouw. Als sprekers zullen op treden pater H. de Greeve S.J. uit Den Haag over het onderwerp „Het dreigend gevaar" en mr. ds. N. G. Veldhoen, Herv. predikant te Voorburg over het onderwerp „Houvast en Stavast". Voorts wordt de muzikale medewerking verzorgd door het bekende strijkorkest .De oude Jagerband", onder leiding van den heer Huguenin. ZOETERWOUDE Ongewenscht bezoek. Des nachts hebben bij den beer M. en bij den tuinder B. niet minder dan 10 koeien een bezoek gebracht en groote schade aangericht. Hef bleek dat het vee aan de Besjeslaan uit de weide was gebroken en toebehoorde aan den vee houder v. d. Stoel. De aangerichte schade zal vergoed worden. Bij de alhier gehouden herkeuring van trekhonden werden 25 honden gecon troleerd. 3 stuks warden afgekeurd. ALPHEN. Geen goede koop! De heer J. B„ pas in het-bezit van een driewielde bakfiets, maakte hierop zijn eerste reis. Hij had nabij 's-Molenaars'orug het ongeval met zijn „nieuwkoop" in den Rijn te rijden. Hij ging kopje onder, doch werd door omstanders spoedig op het droge gebracht. Deze minder prettige er varing deed B. besluiten zijn karretje maar zoo spoedig mogelijk van de hand te doen, zoodat hij het na het ongeval terstond verkocht! Openbare les Muziekinstituut. Velen met ons hadden zich opgemaakt naar de Nutszaal, om gevolg te geven aan de uitnoodlging tot bijwoning van de eerste voordrachtsoefening van de leer lingen van het hier verleden jaar geves tigde Muziekinstituut aan de Stations straat, van de heeren van Poelgeest en Dekker, Het doel van dezen avond, n.l. het optreden van de leerlingen ln het openbaar ls alleszins geslaagd. Door de leerlingen werden verschillende soli voor viool, cello, piano, orgel etc. ten ge hoore gebracht; bovendien werd de avond afgewisseld door eenige mooie zangnumers. Uit alles bleek dat de leiding en de verzorging der lesen van dit insti tuut in bekwame handen is. Het talrijke publiek, dat na elk nummer op ondubbel zinnige wijze van instemming blijk gaf, heeft van een kunstzlnnlgen avond ge noten! HEDEN: ■h ld"' Ambachtsschool,: Tentoonstelling I lhigenwerk. 9—12, 24 en 7—9 uur I N.V. Eigen Woning: Alg. verg. deelhouders. Wit uur voorm. Voorschoten (Deurlo): Prov.v»m Vrijz.-Herv. in Z.-H. Sprekers de heer Dijk en ds. Westmijse. 8 uur nam. Zaterdag. Ambachtsschool, Tentoonstelling - leerllngenwerk. 24 uur nam. Zondag. Schouwburg: R. K. S. V. „St. Amrr nus", ,,'t Wondere rond Kllian"; 81/4- nam. 5 Staaszaal: Nationaal Kapconcours i K. C.; 12—6 en 7 3/4—1 uur nam. Vrije Evangelisatie: Samenkomsten! 10 uur voorm. en 3 en 7 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd 8 u. nae „Zwei Herzen und ein Schlag". Zondag nam 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg, 8 uur n» „Eine TUr geth auf". Woensdag en Zaterdag nam. 2 n* Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur Trlanon-Theater Breestraat, 8 u. nia „Leve de Vrijheid". Woensdag en Zaterdag nam. 2 g- Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genes kunde Consultatiebureau voor moeM kinderen. Halftwee tot 3 uur nam li* ting tegen diphterie 4—5 uur nam Donderdags: Inst. v. Praeventleve ft neeskunde. Consultatiebureau voor Alcc- hollsten. 7—10 uur nam. De avond-j nacht- en Zondagsfe der apotheken wordt van Maandag 1 en met Zondag 7 Mei a.s. waargenos door de apotheken: P. du Croix, Ra», burg 9, tefef. 807 en J. E. M. ten feï Haven 18, telef. 85. Door een vertegenwoordiger Stokvis' Oliehandel te Amsterdam, se. met de door hem bestuurde auto l Raadhuisstraat een voor het pand vatt Fa. M. staand transportrijwiel, toebeta rende aan den wijnhandelaar de Gr. in gereden. Na de aanrijding bleek het rijd niet veel anders dan een verwrongen a ijzer. BODEGRAVEN. De werkloosheid. Bij het correspondentschap der arbeid bemiddeling staan de volgende person! als werkloos ingeschreven: 1 wagenmat! 24 landarbeiders, 13 pakhuisknechts, schippers, 30 fabrieksarbeiders, 6 ome lieden, 26 losse werklieden, 2 electricfe 2 schilders, 1 houtbewerker, 6 metselw 15 timmerlieden, 3 grondwerken, 1 scher, 1 chauffeur,' 3 smeden, 1 with bediende en 1 molenaar. Vertrek van den Bisschop. Gistermiddag te ongeveer halfzes is Bisschop van Haarlem, na nog eerst 9 bezoek te hebben gebracht aan zijn bus, die in de Spoorstraat woont, per i. naar Haarlem vertrokken. BOSKOOP. Kerk en Vrede. In de vacature, ontstaan door het® trek van ds. W. N. v. Nooten, is tot voor- zttter van de afd. Boskoop van de eeniging „Kerk en Vrede" gekozen ds J. Mispelblom—Beyer. Aanbesteding. De heer J. H. van Osnabrugge, arcliltfd alhier, heeft bij ondershandsche aanbe steding aan den heer Jac. Loef, aanne®- alhier opgedragen, den bouw van w woonhuis voor rekening van den beer* van Eyk aan den Zijdeweg. Het schilderwerk werd opgedragen a» den heer J. P. C. Bouwman, eveneens i hier. 293. Voor het gemak liet Jaap de bijen in rijtjes van zes naast; elkaar loopen. Ze hadden ieder een dikke knuppel op hun schouder en leek het op een afstand net of er maar één bij liep. Ze hielden hun neuzen alle maal recht omhoog om goed lucht te kunnen snuiven, want Jaap vertelde, dat ze dan des te meer kracht zouden hebben om te vechten. 294. Terwijl Jaap stond te commandeeren kwam er stiekum een dikke spin in hun nabijheid. Toen deze za? wat er gaande was rende hij naar de hommels toe en bereidde hen op alles voor. Maar hoe vlug ze ook waren, het was al te laat, want Jaap stond, voor ze zich konden verdedigen voor de tenten van zijn vijanden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6