GEURIGE BAAITABAK LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 5 Mei 1 MUZIEK. HAVEN 20 45 cent per pond 18 cent per ons - Fa. Wed. C. J. VISTER - LEIDEN SPORT. FINANCIEN. VISSCHERIJBEBICHTEN^ SCHEEPSVERBINDINGEN. Prof. dr. W. F. 8uertnondt alhier zal op Vrijdag 2 Juni des namiddags te 4 uur zjjn tnaugureele rede uitspreken. Geslaagd ls voor het diploma schoon schrijven van den achriflelljken cursus tot zelfontwikkeling te Amsterdam de heer A. Scheele, alhier. Onze stadgenoote, mej. N. van Wijk, thans onderwijzeres aan de Juliana Fröbel school te Voorburg ls benoemd tot hoofd der Jullana-bewaarschool ln de Sint Joris- straat te Alphen aan den Rijn. Reserve-kapitein H. A. J. Neuijen van het voormalig Xe regiment onbeheerd artil lerie ls overgeplaatst bij het 6de regiment veldartillerie alhier. BIJ Kon. besluit ls benoemd tot gede legeerde van de Nederlandsche Regeering bij de 13e bijeenkomst der „Journées mé- dlcales de Bruxelles", welke van 24 tot 28 Juni 1933 zal worden gehouden, prof. dr. J. A. J. Barge, hoogleeraar aan de Universi teit alhier. In de commissies, belast met het af nemen der Hoofdacte-examens zijn o.a, benoemd tot Ud de heeren K. Bijlstra en D. G. Magé, en tot plaatsvervangend lid de heer C. J. Kloots, allen alhier. De 8-Jarlge P. S., wonende in de Lange Agnletenstraat is gisteravond van het dak van een huls ln de Vrouwenkerk steeg gevallen, toen hij een voetbal uit de dakgoot wilde halen Hij bekwam een hersenschudding en bloedde uit hot rech teroor. Zijn vader vervoerde den jongen per vrachtauto naar het Academisch Ziekenhuis. Bij de politie ls een marmot te be vragen. welke rustig ln den Leldschen Hout rondwandelde! De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een leder, die een vreemdeling in zijn Inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 24 uur verplicht ls daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zon neveldstraat alhier, geopend van 912 u. van 24 uur en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim ls strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Woensdag a.s. organiseert de afd. 's-Gravenhage en omstreken van den Bond van Polltle-ambtenaren in Nederland tot bescherming van Dieren in de theoriezaal van het politiebureau een propaganda- avond, waarop, de heer J. A. van den Akker, inspecteur van het veevervoer te Utrecht zal spreken over „Ervaringen uit de praktijk van het vervoer van vee" toegelicht met lichtbeelden. RECLAME. 4061 LUTHERSCHE KERK. Met zijn onverzettelijk geloof ln het goed recht van zijn koninklijk instrument, in zijn sterke overtuiging door zijn Bach (en andere) voordrachten daadwerkelijk bi) te dragen tot de muzikale, en gevolge- UJk algemeene, verheffing van den min of meer ernstig aangelegden tijdgenoot ver volgt de bekwame organist der gemeente, de heer Hennie Schouten zijn orgelconcer ten in de Luthersche Kerk. Dat hij de waarheid daarbij op zijn zijde heeft, lijdt geen twijfel. De waarheid dringt moeilijk door en Schouten kan nog maar steeds niet een bevredigend aantal toehoorders om zich vereenigen. Dat klopt dus precies. Maar wij zouden er de consequente van van het beginsel voor willen geven, als er wat meer schot kwam in de. overigens wel te constateeren. verhooging van het aan tal geregelde bezoekers. Want den leergie rige op muzikaal gebied kan men niet beter bewijzen dan naar de leerschool der meerstemmigheid Een uurtje muziek bij Schouten in de Luthersche Kerk is een pracllseh college in het contrapunt, dat het begin en het einde is van alle waar achtige muziek Wie dit heeft leeren be grijpen, heeft zich den weg vrijgemaakt om de muziek ln den reinen en zuiveren vorm, de hoogste kunst te verstaan. Ziedaar, wat ons in de gedachte kwam toen we het eerste programmanummer, de wonderbaarlijke Passacaglia met dubbel- fuga van Bach hadden aangehoord. Al leen deze te hooren zou de gang naar de kerk waard zijn geweest. Schouten heeft ons dit geweldige en tegelijk eenvoudige stuk ln perfecte beheersching, ln rustig en sprekend rythme met uiterste duidelijk heid in de teekenlng der lijnen, voorge speeld. Orgelspel van superieure virtuosi teit Om niet uitsluitend op deze toppen te verwijlen heeft hij ons behalve een canta- biel stuk van Franck nog een aantrekkelijk nummer van Bossl. geestige variaties, doen hooren. Om de noodige variatie aan te brengen had de concergever de medewerking ver kregen van een klein koortje onder leiding van zijn collega Mens. In samenwerking met dit droeg hü de derde strophe voor uit de machtige en glanzende koraal-cantate No. 80 <Ein' feste Burg 1st unser Gott). die 't verlangen naar 'n volledige uitvoering de zer hervormingscantate wakker riep. Meer zelfstandig trad het koortje op in een tweetal fraaie koraalbewerkingen van den heer Mens op melodiën van Bourgeois (16e eeuw). Bovendien werkte nog aan de uit voering mee de eerste hoornist van het Residentie-Orkest de heer Veenstra. Deze bespeelt zijn instrument meesterlijk. Hoe vaak hebben we zijn fraaien toon in het orkest al niet bewonderd. Den avond te voren nog in de Walourgisnacht. Maar men doet het instrument min of meer ge weld aan als men het uit zijn spheer (het orkest kamermuzlekensemble) haalt. De mooie weeke hoorntoon. die dichter bij het hout en de cello staat, dan bij den klank van het glanzende koper (trompet ten trombones) voldoet toch niet op den duur in een solo Dat is natuurlijk ook de reden dat er weinig of niets voor hoorn solo ls geschreven (het door hem voorge- draeen andante van Mozart ls een andante uit een concert voor klarinet). Met de hu moreske van Sinlgavlia liet Veenstra zien. welke bewegelijkheid op het instrument nog kan worden bereikt. Buitengewoon knao geblazen Een kleine honderd toehoorders zullen het zijn geweest die dankbaar jegens Schouten en zijn medewerkers, het inte ressante en boeiende muziekuur hebben gevolgd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Verklaringen van Mc Donald en Herrlot. De Ontwapening. Mc Donald heeft gisteren in het Engel- sche Lagerhuis zijn aangekondigde verkla ring over zijn bezoek aan Amerika afge legd. Ons doel .aldus Mac Donald, was, door intieme besprekingen te weten te komen, hoe het met de vooruitzichten op samen werking gesteld is. Een definitieve over eenkomst is echter niet door ons gesloten. Wij waren beiden van meening, dat onze respectieve landen aan de komende confe rentie met geheel vrije handen moeten deelnemen. Betreffende het bestaande meenings- verschillen over het tariefbestand had spreker het zijn plicht geacht, er op te wijzen, hoezeer de positie van een land als Engeland verschilt van die van een land dat reeds hooge douanerechten heeft en een politiek voert van economische verde diging, welke reeds geheel georganiseerd en in werking ls. Spr. had, hoewel hij het Idee van een tariefbestand gedurende de conferentie had goedgekeurd, tevens duidelijk doen uitkomen, dat hij zijn goedkeuring afhan kelijk zou moeten stellen van rechtvaar dige waarborgen met betrekking tot dit verschil in positie, wat dan ook door Roo sevelt als redelijk werd beschouwd. Ik heb, aldus vervolgde Mac Donald, van de gelegenheid gebruik gemaakt, om den Amerikaanschen president de details der Brltsche politiek inzake de ontwape ning uiteen te zetten en het resultaat van onze besprekingen was, dat wij tot een overeenstemming kwamen, welke zich zal uiten fin een doeltreffende samenwerking tusschen de Engelsche en Amerikaansche gedelegeerden, om de goedkeuring te ver krijgen van de ontwerp-conventie. welke op het oogenblik aan de ontwapeningscon ferentie te Genève ls voorgelegd. Wij bespraken eveneens de kwestie der oorlogsschulden en onderzochten open hartig het probleem van alle kanten. En deze gedachtenwisseling was van bijzon der belang, wijl er de moeilijkheden door belicht werden, die overwonnen zullen moeten worden, niet slechts bij de eind- regeling maar reeds onmiddellijk bij den aanvang der a.s. onderhandelingen. De kwestie der oorlogsschulden zou niet besproken worden op de economische we reldconferentie. Tenslotte gaf Mac Donald uiting aan zijn dankbaarheid voor de vriendschappe lijke gastvrijheid, welke hij in de Vereenig- de Staten heeft genoten en de goede ver standhouding, waarin de besprekingen zijn gevoerd, welke den warmen dank der Brit- sclie regeering verdienen. (Applaus). De leider der oppositie, Lansbury, noem de de mededeelingen van Mac Donald zeer poover en sprak de hoop uit, dat de eerste minister de kamer en het land tijdens de debatten op Dinsdag a.s. wat meer zal weten te vertellen. Mc Donald had voorts een bespreking met Norman Davls en later ook met den Minister van Handel Sir Walter Runciman over de vooruitzichten der ontwapenings conferentie en de tarieven kwestie. Volgens de Times zal Norman Davis he den naar Genève vertrekken. Herriot wordt hedenavond met de „He de France" te Le Havre verwacht. Mor genochtend zal hij minister-president Da- ladier en president Lebrun mededeelingen doen over de resultaten van zijn bespre kingen en zich dan voor korten tijd naar Lyon begeven. Inmiddels heeft Herriot een speciale correspondent van de Petit Pa- risien" aan boord van de He de France" een verklaring gegeven, waarin hij nog maals resumeerend zijn indrukken uit Washington weergeeft. Men heeft een groot aantal vraagstukken behandeld, doch in de eerste plaats het veiligheidsvraagstuk. Amerika toont vee! begrip voor de ge vaarlijke positie van Frankrijk en zijn bij zondere belangen. Het was een gelukkige omstandigheid, dat Roosevelt zich zoo ondubbelzinnig heeft uitgesproken voor controle der bewapening Zijn plan om niet neutraal te blijven als een aanvaller den wereldvrede bedreigt, heeft historische beteekenis, want het is de beste garantie voor den vrede. In offlcieele kringen te Washington wordt met voldoening vastgesteld, dat de onderhandelingen tusschen president Roo sevelt en den Italiaanschen minister Jung, vlot zijn verloopen, Jung verklaarde zich bereid het douaneplan vanRoosevelt te steunen en verzekerde dat Italië de Ame rikaansche plannen voor de schepping van een nieuwen internationalen valutastan daard. zoomede een drastische ontwape ning de verlazing der douanemuren en het internationale program voor de be vordering van den handel goedkeurt. Italië geeft de plechtige verzekering be reid te zijn voor zijn deel bij te dragen aan het werk dat de wereld verwacht van de verantwoordelijke politici De problemen welke men moet oplossen zijn niet alleen van technischen maar ook van politleken aard Slechts in een klare, politieke atmos feer kan de wereld weer ondernemingslust opdoen. Vage formuleeringen zijn thans niet meer van nut. Wij hebben daden noo- dlg en wel daden van gemeenschapszin President Henderson heeft het presidium der Ontwapeningsconferentie tegen Maan dag ln urgente zitting bijeengeroepen. In deze zitting zullen volgens mededeelingen in de zitting der hoofdcommissie, beslis singen van groote porté worden genomen. Volgens Amerikaansche mededeelingen zal Norman Davis op de ontwapeningscon ferentie Dinsdag a.s. een verklaring afleg gen betreffende de veiligheidspolitiek der Amerikaansche regeering en in het bij zonder over de voorwaarde, welke de Ame rikaansche regeering stelt voor de aanne ming van het Engelsche ontwajoenlngs- plan. Paul Boncour heeft eveneens doen we ten dat hij voor den aanvang der volgende week ter conferentie aanwezig hoopt te zijn. DU1TSCHLAND. Hitier wil een steunfonds. De groote en kleine bonden van em ploye's en arbeiders hebben zich thans on voorwaardelijk en zonder voorbehoud on der leiding van Hitier gesteld. Hiermede hebben zich thans ongeveer 8 mlllloen ge organiseerde werkers in 't nieuwe Duitsch- land ingeschakeld, bereid aan de natio- naal-socialistische revolutie mee te wer ken. Rijkskanselier Hitler heeft weer een op roep tot de bevolking gericht. Hij her denkt daarin allereerst het glorieuze feest van den arbeid, om daarna in herinnering te brengen hoe aan den vooravond van dien eersten Mei bij Essen zeven Duitsche mijnwerkers in de uitoefening van hun bedrijf het leven lieten. De dood dezer helden, aldus Hitler, moet voor hee' het volk, dat op 1 Mei zoo geest driftig de verhevenheid van den arbeid vierde, aanleiding zijn een steunfonds op te richten, waaruit voortaan de gezinnen dergenen die op het veld van den arbeid vleien, volkomen toereikend ondersteund kunnen werden. Dit steunfonds kan niet groot genoeg zijn. Hel moet worden een zichtbaar sym bool van de waardeering. welke het Duit sche volk den nationalen arbeid toedraagt, een monument van de onverwoestbare een heid aller klassen en standen. Een eere-comité, waarin zitting hebben Walther 8chumann. Fritz Thyssen en dr. Emil Georg von Stauss. zal het fonds be- heeren en voor de uitdeeling der gelden zorg dragen. Naar de officieele Pruisische persdienst meldt, heeft de Pruisische minister van Justitie, Kerrl, in overleg met dr. Ley be paald, dat tot bestrijding van alle pogin gen tot sabotage van welke zijde deze ook komen het ministerie van Justitie een aparte afdeeling inricht ter bestrijding van sabotage. De leiding zal berusten bij den commissorialen ministerialdirektor dr. Ro land Freisler, die binnen drie dagen zijn werkzaamheden zal moeten regelen en zijn afdeeling organiseeren. Naar de „Völkische Beobachter" ver neemt. valt er op te rekenen, dat de Prui sische minister-president Goerlng aan Rijkskanselier Hitier zal voorstellen den natlonaal-socialistischen president van den Rijkslandbouwbond, Willikens, tot Prui sisch minister van Landbouw en Domeinen te benoemen Nadat de benoeming heeft plaats gehad, zal overgegaan worden tot nieuwe verkiezingen voor de Pruisische Kamer van Landbouw. De Rijkscommissaris voor het Jand Sak sen, heeft bepaald, dat het vermogen der ontbonden communistische en sociaal-de- mooratische organisaties, zoomede van alle rechtspersonen (vereenigingen en gezel schappen), welke op communistischen of soclaal-democratischen grondslag stonden, tot een nadere rijksregeling in beslag wordt genomen. ENGELAND. De verhouding tot Ierland. In het Lagerhuis heeft minister Tho mas gisteren gezegd, dat de Engelsche legeering het schrappen van den eed van trouw aan den koning uit de Iersche gTondwet beschouwde als een ernstige in breuk op het verdrag van 1921, maar niet noodzakelijk als een daad van afschei ding. Volgens den inhoud van de Iersche grondwet staat het verdrag boven deze constitutie en als zoodanig komt het er feitelijk niet op aan, of de leden van het Iersche parlement den eed persoonlijk zweren. Door het verdrag blijven zij toch aan dien eed verbonden. Spr. wilde echter herhalen, dat de regeering de afschaffing van den eed als een Inbreuk op het ver drag bleef beschouwen, waarover zij haar standpunt nader zou bepalen. OOSTENRIJK. De S.A.-actie. Natuurlijk komt van Duitsche zijde een dementi van het bericht der „Reichspost" betreffende een voorgenomen S.A, Putsch, maar in de grensstreken schijnt het toch niet geheel zuiver te zijn! Bij besluit van den ministerraad wordt het dragen van partij-uniformen verboden. Op overtreding van het verbod staat een boete van 200 sh„ subs, gevangenisstraf tot twee weken. De groei der nationaal-socialistische be weging in Oostenrijk heeft ertoe geleid, dat de groep Oostenrijk der S.A. thans in drie ondergroepen is verdeeld; nl. een voor Stiermarken en Karn ten, een voor be neden-Oostenrijk en Weenen en een voor boven-Oostenrljk, Salzburg, Tirol en Vorarlberg. Tegelijkertijd is ook de verhouding van de Duitsch-Oostenrijksche „Tageszeitung" welke tot nu toe eigenlijk particulier eigendom was. tot de partij nauwer ge worden Van vandaag af draagt zij den ondertitel „Hauptblatt der N.S.D.AP. (Hitler-'oewegung) Oesterreich." ITALIË. Arpinati afgetreden. De onderstaatssecretaris Arpinati is om redenen van particulieren aard Inderdaad afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd Buffarini. FRANKRIJK. De begrooting in den Senaat. De Senaat is begonnen aan de beraad slagingen over de begrooting voor 1933. De voorzitter van de commissie van bui- tenlandsche zaken, Henry Béranger, eischte een reorganisatie van de Fransche propaganda-activiteit, welke in nauwe samenwerking met de pers moet werken. Verder vroeg Béranger een verklaring waarom de Oostenrijksche leening nog niet uitgevoerd is. Senator Eccard hield vervolgens een redevoering over den blnnenlandsehen toestand van Duitschland, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat een toenadering tot Duitschland op het oogenblik onmo gelijk ls. Minister Boncour zette uiteen, dat de Oostenrijksche leening afhankelijk ge steld was van financieele en politieke voorwaarden. Al zijn de financieele voor waarden ook nagekomen, dit kan niet ge zegd worden van de politieke. Bondskan selier Dollfuss heeft weliswaar te kennen gegeven af te zien, van een Anschluss, doch sedert dien hebben zich in Oostenrijk ge beurtenissen voorgedaan, die Frankrijk aanleiding geven zonder zich hiermede te willen mengen ln de binnenlandsch po litieke aangelegenheden van Oostenrijk de waarborgen voor de Fransche gelden af te wachten. Bovendien heeft men er op gewezen, dat de reorganisatie van Micden- Europa niet zonder en nog minder tegen Italië kan worden doorgezet. Om deze reden heeft Boncour ook de Jouvenel naar Rome gezonden, opdat de meeningsver- schillen zouden worden bijgelegd. Hoe meer zorg de gebeurtenissen in Duitsch land baarden, hoe meer hij aan zijn ge dachte zal vasthouden Italië ln te scha kelen in de gemeenschap van de groote mogendheden Frankrijk, Engeland en Amerika. Het voorstel inzake het pact der vier mogendheden heeft Frankrijk met voldoening ontvangen, het is echter van meening. dat het gevaarlijk is in 't kader van dit pact op dit oogenblik voorstellen inzake gebied te behandelen De Fransche regeering is daarom niet van meening, dat de huidige toestand eeuwig zoo moet blijven. Wat de kwestie der Fransch-Amerikaan- sche schulden aangaat, moest Boncour de beantwoording van gestelde vragen uit stellen tot de terugkeer van Herriot, Men kan er echter reeds thans den nadruk op leggen, dat Frankrijk de clausule van het Mellon-Béranger-accoord niet op den voorgrond heeft gesteld, aangezien 't van meening is, dat de geheele aangelegenheid van het begin af aan nieuw moet worden geregeld. Vervolgens besprak Paul Boncour de on derhandelingen van Genève. De Fransche delegatie heeft afgezien van het gebruiken van de gebruikmaking der gegevens over de herbewapening van Duitschland, zoo lang de commissie voor de effectieven de kwestie niet hand behandeld. De commis sie heeft bereikt, dat de in kazernes ge legerde Schupo beschoujvd wordt als een militaire organisatie, hetgeen een schen ding beteekent van het verdrag van Ver sailles. De Fransche regeering kan een 12 jaar lang geoefenden soldaat niet ver gelijken met een recruut, die slechts een opleiding van 6 maanden heeft genoten. Zij kan niet toelaten, dat organisaties, die een militair karakter dragen, eenvoudig buiten beschouwing worden gelaten. Wan neer Duitschland de Rijksweer wil be houden, moet het afzien van dergelijke in stellingen. o BULGARIJE. Geheime zender. De Bulgaarsche politie heeft van radio ontvangers in Zuid-Engeland en Frank rijk bericht ontvangen, dat ergens in Bulgarije een geheime revolutionnalre zender werkt. De politie weet echter niet waar. Het station zendt uit. in de Bulgaarsche taal en de autoriteiten vermoeden, dat door middel van dit station instructies worden gegeven aan Bulgaarsche commu nisten, terwijl het tevens wordt gebruikt, om aan Rusland rapport uit te brengen over de communistische activiteit in Bul garije. De Russische pers is ten minste wonderlijk snel en nauwkeurig hierover ingelicht. De politie is niet in het bezit van een peilinrichting en dan dus de plaats van den zender niet vaststellen, doch zij ver moedt, dat het ergens nabij de hoofdstad moet zijn. Zij stelt alle mogelijke pogingen in het werk, om het station te vinden. CHINA. Twee bomaanslagen in Tientsin. Gisteren zijn in Tientsin twee aanslagen gepleegd, die gericht waren tegen de Ja- pansche belangen. Twee onbekenden wier pen een bom in het Japansche consulaat generaal. Elders pleegde een groep perso nen een aanslag op de Japansche electri- sche centrale, die den stroom levert voor de Japansche concessies in Tientsin, Vol gens het onderzoek van de politie van het Amerikaansche consulaat staan beide aan slagen in nauw verband tot elkander. Op bevel van de Japansche marineautoritei ten is het Japansche garnizoen in Tientsin in hoogste gereedheid tot alarm gebracht. Door een arrestatie is men. naar verluidt, er van overtuigd geraakt, dat achter deze aanslagen een nationale Chineesche orga nisatie staat, welke zich tot taak heeft ge steld de Japansche belangen te benadeelen. Ook de Chineesche politie ls in hoogste gereedheid tot alarm gebracht, aangezien men vreest voor het uitbarsten van anti- Japansche betoogingen. In Tientsin is de staat van beleg afgekondigd. Volgens Amerikaansche berichten zijn tal van Engelsche en andere buitenland- sche zakenlieden gedwongen Mandsjoerije te verlaten ondanks de Japansche verkla ring dat men de open-deur-politiek zou handhaven Een uit Mandsjoerije komende Engelsche zakenman deelde mede. dat be langrijke Britsche firma's hun personeel reeds opdracht hebben gegeven de filialen in Mandsjoerije te sluiten Zoo dit juist is, dreigt uitbreiding van het conflict! VOETBAL. NEDERLAND—BELGIË. Valsche toegangskaarten? Naar wij vernemen zouden voor landenwedstrijd Nederland—België Zondag 7 Mei a.s. in het Stadion t« j] sterdam, voor de verschillende - - - ran#* valsche toegangskaarten zijn ged^j welke men tracht te verkoopen. Het k stuur van den Koninklijken NederU* schen Voetbalbond en de directie van Stadion raden een ieder dringend aan zeer voorzichtig te zijn bij het W van kaarten van niet-officleele lmï ties. Dengenen, die in het bezit zijn r een niet-geldig toegangsbewijs wordt^ toegang tot het Stadion geweigerd Een strenge controle zal worden to®, past. LEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN. TONA I 5—1. Gisteren speelden de Bakkersge»!; tegen Tona I, dat aanzienlijk venui was een vriendschappelijken wedstrl welke door de Bakkersgezellen die ,,1 eenlgszlns versterkt waren, werd eevor^jj met 51 (ruststand 1—1). Scheidsrechter J. Hillebrandt lejjj dezen in de beste verstandhouding |zun gespeolden wedstrijd keurig. WIELRENNEN. VERG. A. R. E. T. (AALSMEER). De Aalsmeersche Ren- en Toeristemt eeniglng heeft een vergadering geho« in hotel „Floralia". Een definitief bestuur werd gekozen, l. staande uit de heeren G. W. Comello.ll Harting, W. van Wirdum, G. Jongkind cl A. Zekveld. Besloten werd a.s. Zondag een wi&J wedstrijd over 4 K.M. te organiseert! waarvoor een tweetal zilveren medaia werden geschonken. Tot deze jonge vereeniging zijn r«j| een 30-tal leden toegetreden. AUTOMOBILISME. ZES NIEUWE WERELD-RECORDS I DE AVUS-BAAN. De Fransche coureur Graaf Czalyfcoral heeft hedenmorgen pogingen gedaan ::l verschillende wereld-records te verbetertal welke plaats hadden op de bekende ArJ baan nabij Berlijn. Het gelukte hemzrl zijn Bugattl zes nieuwe wereldrecord; I vestigen, terwijl hij tevens een iéI ronde-record der Avus opstelde. Zljnal ste ronde reed hij in vijf x 5 min. 21',I hetgeen een gemiddelde uursnelheid i-1 teekende van 217,4 K.M. De votgé nieuwe wereldrecords werden gevestigd. 50 K.M. in 13 min. 14 sec.; 100 K.M. in 28 min. 16.2 sec.; 200 K.M. in 56 min. 7 sec.; in 1 uur afgelegd gemiddeld 213,74 KM 50 mijlen in 22 min. 44 sec. en 100 mijlen in 45 min. 8,8 sec. N. V. HANDELSVEREENIGING „AMSTERDAM". Naar wij vernemen ligt het ln de beds l ling van het bestuur aan de op 28 Juni i; I te houden algemeene vergaderingI aandeelhouders voor te stellen het i'-1 dend over 1932 te bepalen op 5*/o. IJMUIDEN, 5 Mei VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f.1—0.70, Tongen pel K.G. f. 0.90—0.45, Kleine Schol per I van 50 K.G. f. 17.50—3, Schar f. 4.50—I Wijting f. 2-1,50. 1 De navolgende schepen zijn morgen n- diotelegrafiseh te bereiken via het tas1, station Soheveningen-Radio. Baloeran Columbia. Cottica, DejnPJ Flandria. Joh. van Oldenbamevelt B» Nopan Kota Tjandi. Leerdam. Maasd» Marn. v. St Aldegonde. Poelau Laut lau Bras, Simon Bolivar. Statendam, Stuk vesant, Volendam. Zeelandia. VEREENIGDE STATEN. Een spoorwegdictator President Roosevelt heeft het congres een boodschap opgewekt bijzondere BH®" regelen te treffen voor de reorganise" van de Amerikaansche spoorwegen. heeft daarbij de benoeming voorgesteld r» een dictator voor de spoorwegen die™; taak zal hebben concurreerende Parl1';. Here spoorwegen te combineeren het n te vereenvoudigen, noodlijdende sP°?r*!;. maatschappijen te saneeren en uit de e schotten een hulpfonds te scheppen- j Men heeft het oog gericht op do5*1 Eastman. De vakvereenlgingen zijn sterk ge. tegen deze bijzondere maatregelen, op zij vreezen dat de werkloosheid er zal toenemen. Mi- De voorzitter van den bond van sche veteranen. Lewis Landes die „Anti-Hitier-Boycot" in het leven za'(J pen wil een internationale toycot Duitschland ten uitvoer leggen en oe» dat in zijn organisatie ook actieve oi ren zitten van het Amerikaansche wier naam intusschen niet bekeno worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2