I 3)e Pctret der 3)f*auk&n 74*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 4 Mei 1933 Derde Blad No. 22431 sssuffir1 in den «ö-Sw» PARLEMENTAIR OVERZICHT KUNST EN LETTEREN. FINANCIEN. RADIO-PROGRAMMA. VOETBAL. holland—belgie. Meespelen van v. a. Broek onzeker. leMchüfofv.' d?'S Zondig6astWziJai Zooals bekend, liep de P.S.V.-er in den wedstrijd Peyenoord-PS.V. een blessure op ii.l, en kleine bloeduitstorting in de heup. Thans heeft de dokter het noodig geoordeeld hier operatief m te grijpen er. hoewel deze onbeteekenende operatie vol- ^,ortlt.n gelukt, staat het te bezien of de Eindhovenaar toestemming zal kiii»en Zondag a.s. uit te komen. yg Waarschijnlijk zal morgenavond beslist worden wie Van Heel en 'eventueel i Van der Broek zullen vervangen. Reserves voor deze plaatsen zijn Breit- ner (Ado) en Van Reenen (Ajax) maar dit wil niet zeggen dat zij nu ook werke lijk zullen worden aangewezen de gewon den te vervangen. Willy den Ouden. ieravond heeft Willy den Ouden op clubavond van R.D.Z. in het Ooster- jnbad te Rotterdam een nieuw wereld- id op haar naam gebracht, tegenwoordigheid van vier officials den N.Z.B. heeft zij het wereldrecord 200 Meter vrije slag. dat op naam ,d van miss Madison (Amerika) met 34 3/5 sec., gebracht op 2 min. 28 3/5 en dus met niet minder dan zes sec. iterd. prestatie van Willy den Ouden, ■bij alle leden van de R.D.Z. aanwezig >n. was aanleiding tot enthousiaste tljuichingen. ROEIEN. EEN BESCHOUWING OVER „DE VLIET". Efn goede ploeg, die echter nog belangrijk verbeterd zou kunnen worden. Na een serieuze training van ruim een maanc vertrekt heden de „vier" van „de Vliet" naar Londen om deel te nemen aan dKTheems-race-wedstrijden, waaromtrent Hj ook gisteren reeds het een en ander hebben medegedeeld. De Vliet heeft zelf geen programma ontvangen en is dus on- ^tnd hoeveel tegenstandsters zij zal ■ten „verslaan". Nog zij gemeld dat 1at ploeg niet als nationale ploeg gaat malt als vereeniging. De „Vier", die door deif heer P. Timmerman, een bekend Her van Het Spaarne, is gecoacht, ver- Hit a', geheel goede gelijkheid en zui- ^Bvaterwerk, terwijl er, in oogenschouw fmen dat het meisjesroeien betreft, ïbg aan getrokken wordt. Toch zal ploeg veel aanleiding geven tot cri- (tiefc, want men heeft de stijl gewijzigd ten icht van het herstel; te snél zet men landen na de finish weg. direct ge- ;d door een gooi van het lichaam naar m, zoodat men te vroeg in de slag- positie komt te zitten. Bij het uit ten der recover heeft men nu tijd over ei gebruikt deze, door voor in de reach stil «zitten. Vooral in het baantempo geeft een vreemden indruk, terwijl hij een ig tempo deze stijlwijziging niet zoo 'end opvalt. Wij zijn er dan ook van tuigd dat deze stijl, in een gladde boot lemonstreerd, (vooral de gladde booten eeren onmiddellijk op een ruk in den II) zeker het hokken, bij het doorloopen, gt gevolg zou hebben. Dan zij nog opge- kt dat de boeg eenigszins door de boot igert en te ver doorvalt, terwijl No. 2 it rythme beter moet aanvoelen door No irecies in het zwaaien te volgen. Fraai lit nummer drie, die sinds het vorige jaar toen wij ook het genoegen hadden deze roeister te zien, een storend vlaggen geheel heeft afgeleerd, en thans roeit op een zoo goede wijze dat men alleen nog op kan merken dat het nog losser en soepeler kan: maar dat is iets wat niet door den eoach bereikt kan worden, doch door jaren oefening verkregen wordt. Het rijden van de slag in het herstel kan aanmerkelijk [jan rust winnen. Bruusk maar tactisch kan deze slag een spurt inzetten, en de rolgroeisters kunnen gerust op haar steu nen. Wij zijn nieuwsgierig hoe deze Vier het er in Engeland zal afbrengen, want het is ons altijd opgevallen dat meisiesploegen op een wedstrijd een klasse beter roeien dan op de oefentochten. WEDSTRIJDEN C.G.W. Gistermiddag verloor op het U.V.S -ter- rein C.G.W. I tegen een sterke U.V S -com binatie met 8—1 (rust 3—1). De C.G.W - spelers waren allemaal in nieuwe kleeding gestoken, n.l. blauw shirt met zwarte broek. C.G.W. heeft het plan om nederlaag wedstrijden te organiseeren om een beker en kleine prijzen. SERIEWEDSTRIJDEN TE DELFT. De L.P.S.V. wint den eersten prijs. De L.P.S.V. heeft gisteren te Delft deel genomen aan seriewedstrijden uitgeschre ven ter gelegenheid van het 10-jang be staan der politiesportvereeniging aldaar. De uitslagen waren: LeidenDelft 2—1. ZaandamWassenaar 12. DelftZaandam 41. LeidenWassenaar 2—2. In den eindstrijd ging de rust in met blanken stand Tien minuten na de her vatting was de stand 20 in het voordeel van Wassenaar en zoo bleef het tot eenige minuten voor het einde. Toen maakten onze stadgenooten kort achter elkaar twee doelpunten, waardoor 'n verlenging nood zakelijk werd. Deze leverde geen beslissing op, zoodat het lot uitsDraak moest doen. Leiden was de gelukkige en legde daar mede beslag op een prachtigen beker. LAWM-TFNNIS. NEDERLAND—POLEN. Het resultaat der loting. Voor den wedstrijd Nederland—Polen op de M.E.T.S "-banen te Scheveningen heeft de loting het volgende resultaat gehad: Vrijdag halfdrie: Timmer tegen Hebda, gevolgd door Hughan tegen Tloczynski. Zaterdag drie,.uur: Timmer en Koopman of Timmer enDiemer Kool tegen Tloc zynski en Hebda (de mogelijkheid bestaat dat Koopman wegens familieomstandighe den niet in de gelegenheid is te spelen). Zondag half drie: Timmer tegen Tloc zynski gevolgd door Hughan tegen Hebda. AUTOMOBILISME. 24-UURSRIT DER K. N. A. C. OP 26 EN 27 MEI A.S. IN BELGIË. Op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Mei a.s. wordt door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club een 24-uursrit georgani seerd. In tegenstelling met de vorige door de Sportcommissie uitgeschreven ritten, kunnen thans ook niet-leden van de K.N.A.C. voor 'dezen wedstrijd inschrijven. Het maximum aantal deelnemende auto mobielen zal 100 kunnen bedragen, terwijl in iedere automobiel niet meer dan twee personen mogen plaats nemen, waarvan één de inschrijver moet zijn. Teneinde de benoodigde papieren, w.o. de te rijden route, in ontvangst te kunnen nemen zullen de deelnemers zich Vrijdag 26 Mei tusschen 10 en 12 uur aan het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te Breda moeten vervoegen Om 17 uur zal voor den eersten deel nemer de start te Wuestwezel (Belgische grens) plaats vinden en voor iederen vol genden deelnemer, vervolgens om de mi nuut. Gereden zal moeten worden met een gemiddelde snelheid van 43 K.M. per uur. Uiterlijk 24 uur nadat een deelnemer vertrokken is, moet het eindpunt (Wuest wezel) weer door hem bereikt zijn EERSTE KAMER. WIJZIGING VAN DE KIESWET. De Senaat is nog gauw even bijeenge komen, om vlak voor de sluiting van de zitting der Staten-Generaal (op a.s. Za terdag) eenige wetsontwerpen af te doen. De ontwerpen immers, die bij deze Ka mer aanhangig zijn. en die vóór Zaterdag niet zijn afgedaan, komen van rechtswege te vervallen. Allereerst was daar het veelbesproken wetsontwerp tot wijziging der kieswet, dat de president vóór de verkiezingen niet aan de orde heeft willen stellen, en dat nu behandeld werd Wij hebben over dit ont werp uitvoerig geschreven toen het in de Tweede Kamer werd behandeld, en kunnen daarom nu kort zijn. Het ontwerp bedoelt, zooals men weet, bij het opmaken van den uitslag der verkiezingen de restzetels zóó te verdeelen, dat deze niet toekomen aan de lijsten met de grootste overschotten, maar aan de lijsten die na toekenning van een restzetel het. grootste gemid delde aantal stemmen per zetel aanwij zen. Men heeft berekend, en het ligt trou wens voor de hand. dat deze wijziging voordeeltg Is voor de grootste partijen; toen de Tweede Kamer het antwoord op 2 Februari j.l. aannam hebben dan ook al leen de katholieken en de sociaal-democra ten er vóór gestemd Reeds dadelijk hebben de vrijzinnig-de mocraat prof. Van Embden en de anti revolutionair jhr. Van Citters er zich op de bekende motieven tegen verklaard; zij vonden het geen juist systeem, om op deze wijze tegen kleine partijen op te treden en zij hebben de grootere billijkheid van de bestaande regeling verdedigd. Maar de sociaal-democraat mr. Mendels was van een tegenovergestelde opinie en gebruikte de cijfers van de jongste verkiezing om aan te toonen dat het nieuwe systeem daarentegen tegenover de groote partijen onrechtvaardig was. Intusschen gaven ook de eerste twee sprekers toe. dat er tegen het misbruik der kleine partijen iets ge- gedaan moet worden: de heer Van Emb den voelde veel voor het storten van een waarborgsom (zooals in Engeland), die ver beurd zou zijn bij niet-verkiezing. dus bij niet-toewijzing van een zetel. Beide spre kers hebben het ook afgekeurd, dat de Minister zich in de Tweede Kamer niet krachtiger heeft verzet tegen het amen dement-Van den Bergh dat het gewraakte systeem in het ontwerp opnam. De heer Pollema die het ontwerp eveneens be streed. sloot zich daarbij aan. In den heer JanSSen vond het ontwerp van katho lieke zijde een verdediger. Minister Ruvs de Beerenbrouck heeft het voorstel kort verdedigd en daarbii ont kend, dat hij in de andere Kamer niet krachtig genoeg zou zijn oogetreden Het regeerings-ontwerp was niet heel gunstig ontvangen en mede hierom vond hij geen aanleiding, zich tegen het amendement- Van den Bergh beslist te verzetten. De Mi nister betoogde overigens ook van zi.in kant dat het stelsel der gemiddelden bil lijker is dan dat der ^overschotten. De Kamer heeft hierna het wetsontwerp met 27 tegen 16 stemmen aangenomen. Be halve de katholieken en de sociaal-demo craten stemden 2 christelijk-bistorischen er voor. nameliik de heer De Gijselaar en. de Voorzitter Dit laatste was be paald amusant na de actie tegen hem ge voerd wegens het uitstellen van het ont werp. HAGENAAR. RECLAME. •293 NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Nijgh en Van Ditmar te Rot terdam verscheen de nieuwe brochure van de Nederlandsche Spoorwegen: „Wat brengt het herziene goederentarief voor nieuws?" De brochure is aan de stations en vrachtgoederenkantoren der A.T.O. verkrijgbaar gesteld Tevens ontvingen wij van deze firma de nieuwe gids voor het goederenvervoer der Nederlandsche Spoorwegen. Bij de firma H. J. Dieben te Wassenaar verscheen het boekje ..Herstel der maat schappelijke orde". Het boekje is door dl'. Anton Retz'oach volgens de Encycliek „Quadragesimo Anno" samengesteld en bewerkt door mr. G. C .J. D. Kropman. Van de N.V. Ijzergieterijen en Email- leerfabrieken „De Etna" te Breda ontvin gen wij enkele uitvoerig geïllustreerde en keurig verzorgde drukwerken betreffende de door deze fabriek in den handel ge brachte vul- en gashaarden. TIJDSCHRIFTEN. Astra. Ivan Vew voornemens bezield en in zeer opgewekte temnüiig zU1} d® r„ vi Vliet heden naar I nndpn vprtrokken Even voordat de reis weid aan "vaard poseerde de ploeg vóór De PloeL" aan de Rijn- en Schiekade vanmorgen yoor onzen fotograaf. De stuurvrouwe was daarbij niet aanweziQ. Het Mei-nummer van „Astra" opent met een verhaal van Chr. van Abkoude; „Het Roode Licht", een spoorweggeschiedenis. Frank Rowley verluchtte het verhaal. J. van den Berge stond de story: „Het Gla zen Oog van Kali, Godin der Verdelging", af. J. G. Schoup gunt den lezer een alles zins opmerkenswaardigen blik in 't China van het heden. Zürcher is weer aan het woord in zijn serie: „Kent u het type?", waarin de In- dischgast-aan-boord, richting Holland, het moet ontgelden. N. van Wickevoort Crom- melin schreef een niet onaardige bijdrage over „Den Ouden Planter", terwij] Pepin bijzonder onderhoudend en belangwekkend is in zijn genealogische beschouwingen om trent den oorsprong van het geslacht der Barrymores, waarbij de schrijver verschei dene interessante afbeeldingen voegt. Kamer 700, het zesde vervolg van het lootiende feuilleton, wordt adembenemend. De verdere inhoud wordt gevuld door een menigte goede en aantrekkelijke ver talingen, onder welke „De Brand, van den bekenden Engelschen novellist William Mirkley, een eerste plaats inneemt. In den texst verschillende mooie gedichtjes en geestige plaatjes en, last, but not least, de puzzlerubriek, met fraaie prijzen. De twaalf kunstdrukplaten zijn weer buiten gewoon mooi! Frisch smakelijk - gezond! Hero „Perl" ideaal - ook als tafel drank. Serveer het in dunne tumblers en let op die gezichten na den eer sten dronk. Ze zullen verrukt zijn! Die prachtige gouden kleur, het edele aroma, die kostelijke frissche - niet te zoete - smaak. Heerlijk! Niet alleen dorstlesschend, maar vóór alles gezond is Hero „Perl". Hoe kan 't ook anders. Bereid uit edel, rijp Hollandsch fruit. Een zuiver natuurproduct èn.... binnen het be reik van iedereen. U kunt er zooveel van drinken als U wilt - het bekomt U altijd goed. WAABSCHUWING Hero ..Peri' is een zuiver Natuur product. zonder eenige chemische toevoeging. De gouden kleur en de zuivere, frissche smaak zijn er door de natuur aan gegeven. Hero ..Perl" bevat geen alcohol. NEDERL. MIDDENSTANDSBANK N.V. N.-FR1ESCHE BOAZ BANK N.V. Naar wij vernemen is tusschen de Ne derlandsche Middenstandsbank N.V. ge vestigd te Amsterdam, Heerengracht 530 en de Noord-Friesehe Boaz Bank N.V.. ge vestigd te Leeuwarden. Willemskade 2, een belangengemeenschap tot stand gekomen, met het doe! tot concentratie te geraken van het geheele Middenstandsbankbedrijf in de provincie Friesland. Het kantoer Leeuwarden der Nederland sche Middenstandsbank gevestigd Lange Marktstraat 14 zal worden opgeheven en het bedrijf ingebracht bij de Noord-Frie- sche Boaz Bank N.V.. die haar naam wij zigt in Noord-Friesche Middenstandsbank N.V De Noord-Friesche Boaz Bank N.V., opgericht door den georganiseerden Prot. Christeiijken Middenstand heeft haar be drijf reeds gaandeweg ook tot de R.-K. en Neutrale Middenstandsgroep uitgebreid en door aanneming van een meer neutralen naam en door de benoeming van eenige commissarissen, die geacht kunnen wor den alle groepen van middenstanders te verdtegenwoordigen, tot uitdrukking willen brengen, dat zij ook in de toekomst de be langen van den geheelen middenstand zonder onderscheid van politieke of gods dienstige richting, wil voorstaan en be vorderen Het kapitaal der nu onder den naam van Noord-Friesche Middenstandsbank N.Vwerkende instelling, is vergroot en gebracht van f. 500.000 op f. 1.000.000 waarvan geplaatst en volgestort f. 600 000. VOOR VRIJDAG 5 MEI. Hilversum, 296 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00: Gramofoonpl. 8.15: Orgelspel door C. Steyn 8.30: Gramofoonpl. 8 45: Vervolg orgelspel 9 00: Gramo foonpl. 10 00: Morgenwijding VPRO 10.15: Declamatie mej. J. van Oogen 10.35: Accordeonmuziek door C. Steyn, ra. m. v. J. Vogel (piano) 11.00: Kook- praatje 11.20: Gramoloonpl. 12.00: Ensemble Rentmeester en Gramofoonpl. - 2.10: Modepraatje door mevr. I. de Leeuw- Van Rees 2.30: Gramofoonpl. 3.00: Mevr. B. Boon-v. der Starp: Begrijpen wij onze kinderen 3.304.00: Gramofoonpl. 4.00: Gramofoonpl. 5.00: Voor de jeugd 530: VARA-kleinorkest o. I v. H. de Groot en Gramofoonpl 6.30 Op treden „The Twinkling Five" 6.45: Or gelspel door R. Foort 7.15: „The Twinkling Five" 7.30: Vervolg orgelcon cert 8 00: Causerie door ds. Drijver - 3.30: Concert. N. v d. Stad (cello) en Henr. Bosmans (piano) 9.00: D. de Boer: „Het Beroep van Onderwijzer" 9.30: Vervolg concert 10 00: Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05: Vaz Dias 10.15: Declamatie en Gramofoonpl. 12.00: Sluiting. Huizen, 1875 M. Algemeen Programma verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 1000: Gramofoonpl. 11.30: Voor zieken en ouden van dagen 12.15—1.45: Sextet concert en gramofoonpl. 2.00: Orgelcon cert 3.00: Solistenconcert 5.00: Schlagermuziek. Lezingen 7.25: Lezing 7.45: Brahmsconcert. In de pauze: om 3.50: Vaz Dias 9.50: Gramofoonpl. 10.30: Vaz Dias 10.35—11.00: Orkest concert 11.0012.00: Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35: Morgenwij ding 9.50: Tijdsein en berichten 10.05 —10.20: Lezing 11.20: Orgelconcert M. Vinden 12 05: Haydn Heard en zijn orkest 1.20: Voor de scholen 2.50: Parkington Trio en M. Roux (sopraan) 3.35: Northern Studio-orkest o. 1. v. J. Bndge 4.35: Voor de kinderen 5.20: Tijdsein en berichten 5.50: Brahms' Planosonates door F. Merrick 6.20 en 6.35: Lezingen 6 50: Causerie 7.20: „The Western Land", spel van B. Walke 8.20: Tijdsein en berichten 8 40: Causerie 8.55: Het Lyra Kwartet en K. Taylor (piano) 10 20—11.20: Dansmu ziek door de Savoy Hotel Orpheans. Parijs „Radio-Parlsl'. 1724 M. 7.05 en 11.50: Gramofoonpl. 12.25: Cello-recital door Mevr. FromontDelune 12.50: Gramofoonpl. 5.50 en 6.50 dito 8.05: Radiotooneel. l'Age du fer, hoorspel van Denis Amiel. Kalundborg, 1153 M 11.20—12.35: Concert uit hotel d'Angleterre 2.20: Pianorecital 2.404 20: Concert uit rest. „Wivex" 7.20: Vocale duetten met pianobegeleiding 7.50: Cembalorecital door F. Jensen 805: Radiotooneel 8.201.20: Dansmuziek voor de jeugd. Langcnberg. 473 M. 6.25: Gramofoon platen 11/20: Concert uit Stuttgart 12.20. Concert o.l.v. Wolf 3.50: Concert m. m v. het Stauchtrio en het Kamerkoor van de Keulsche Muziekschool o. 1 van Morschel 6/20: Zie Zeesen 7,25: Gra mofoonpl. 805. „Dr. Eisenbart", hoor spel van J. Winckler. Regie: Hasllnde 9.5511.20: Concert uit Frankfurt o. 1. v. G. von Loeben. Rome, 441 M. 8.05: Concert door het Orkest van de Kon. Politietroepen o. 1. v. A. Marchesini 8.50: Radiotooneel 9.20 10.15: Vervolg orkestconcert. Brussel, 508 en 338 M - 508 M 11.20: Omroepklelnorkest o I. v. Leemans - 12 30 Gramofoonpl 4.20: Omroeporkest o. I. v. André 5.35: Gramofoonpl. 6.05: Pia norecital 7.20: Symphonieconcert o. 1. v. Meuiemans, m. m. v. vocale soliste 10 05 Gramofoonpl. 338 M 11.20: Gramofoonpl. 12.30: Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 4,20: Symphonieconcert o. 1. v. Meuiemans 5.20: Gramofoonpl. 5.50 Omroepklein orkest o. 1. v. Leemans 7 20' Het Om roeporkest o, 1. v. André 8.05: Radio- toeneel 8.20: Vervolg concert 9.30: Gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20: Het Philh. Or kest van Stuttgart o 1 v. Görlich 8.20: „Detachement Korfes". hoorspel van G. von der Vring 9.20 en 10 05: Berichten 10.20: Reportage van den Rutterwed- strijden om de Coppa d'oror Mussolini te Rome. Hierna tot 11.20: Avondconcert uit Frankfurt o. 1. v. G. von Loeben. GEMEENTELIJK RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF le programma: lederen dag van 824 uur: Hilversum. 2e programma: lederen dag van 824 uur: Huizen. Derde programma: Vrijdag 5 Mei: 8.00—13.50 Langenberg; 13.50—14.20 Königswusterhausen; 14 20— 17.50 Daventry; 17.50—19.00 North Regio nal; 19.00—23.00 Luxemburg Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9