LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 4 Mei 1 GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. AGENDA. FAILUSSPMFNTEN. NOODWEER BOVEN SITTARD. HEVIG ONWEER, GEPAARD MET WOLKBREUK. Tramverkeer voor twee dagen gestoord. Gistermiddag heeft - boven Sittard en omgeving een hevig onweer gewoed, ge paard gaande met een wolkbreuk. De bul ontlastte zich te omstreeks half vier en hield aan tot zes uur. Een uur lang heeft het voortdurend gehageld. De hagelstee- nen hadden de grootte van knikkers. Het Zuidelijk deel van Sittard kwam geheel blank te staan. Zeer hoog stond het water in de Putsstraat. de Platstraat en de Paar- destraat. Tientallen kelders zijn vol water geloopen. Vele wegen waren geheel onbe gaanbaar, doordat het zand en de steen slag wegspoelden. Het verkeer werd totaal gestremd. De trambaan Slttard-Heerlen is op vele plaatsen verzakt. Hierdoor zal de tram in twee dagen niet kunnen rijden. Gedurende dien tijd zal de verbinding met bussen worden onderhouden. De Rijksstraatweg Sittard—Amstenrade Is over een afstand van 13 KM. over stroomd. De trams en de auto's konden tijdens het noodweer niet verder rijden. Op sommige plaatsen stond het water tot aan de treeplanken van de electrische trams. Een aan den weg staande benzine pomp werd weggespoeld, tengevolge waar van de benzine over den weg vloeide. Een oogenblik heeft gevaar bestaan voor het wegslaan van de brug over de Kötelbeek. Deze werd door de politie afgezet, totdat het gevaar geweken was. Vele hofsteden in de omgeving hebben door den hevigen regenval veel schade geleden Bij de hof stede „Lahof" te BroekSittard moesten de varkens naar den zolder worden ge bracht om verdrinking te voorkomen, ter wijl de koeien naar een hooger gedeelte moesten worden gedreven Op verschillen de plaatsen is de bliksem ingeslagen, ech ter zonder brand te veroorzaken. Er is groote schade toegebracht aan het te velde staande fruitgewas Op een enkele plaats is een akker met tarwe vernield. In den loop van den avond is men met man en macht bezig geweest de straten schoon te maken en de kelders leeg te pompen. WILD-WEST IN DEN HAAG. Woest autorijder na sensationeele jacht door de politie ingerekend. Naar de Tel. verneemt is de residentie gistermiddag in opschudding gebracht door een automobilist, die, achtervolgd door de motorpolitie, met dolle vaart dooi de drukste straten en langs de drukste kruispunten stoof, zonder iets of iemand te ontzien. Tot tweemaal toe vuurde de politie op den auto om den dolleman tot staan te brengen. Ten slotte gelukte haar dit door hem op 't Voorhout te coupeeren Deze dolle rit heeft gelukkig geen onge lukken veroorzaakt. De aanleiding tot dit Wild-West-drama was het volgende: In de Parkstraat had een automobilist zijn wagen niet zooals de Politieverorde ning voorschrijft, behoorlijk langs het trot toir geplaatst. De motorpolitie maakte den automobilist hierop opmerkzaam. Deze werd zeer onhebbelijk en weigerde zijn naam te noemen of inlichtingen te ver strekken. De politie verzocht den man daarop naar het bureau Prinsestraat te rijden om daar zijn naam op te geven en zich te identificeeren. De motorpolitie, die in de residentie met een motor met zijspan pleegt uit te trekken, zou hem dan volgen. De automobilist verklaarde zich hier mede accoord, maar plotseling gaf hij vol gas en stoof hij met een vaart van circa zeventig kilometer den Kneuterdijk op, de Plaats langs, het Buitenhof over, gevolgd door de motorpolitie. Bijna zonder vaart te minderen vloog de wagen het Binnen hof over, en kruiste schuin het Plein over het voetpad bij het standbeeld van Willem den Zwfiger. Deze dolle rit veroorzaakte op dat drukke uur het was ongeveer drie uur grooten schrik en ontsteltenis en leverde ernstig gevaar op voor de veilig heid en het leven van voetgangers, wiel rijders en andere automobilisten. In de Houtstraat sommeerde een verkeersagent den woesteling te stoppen, doch deze gaf daaraan geen gevolg en met een vluggen sprong moest de agent zich in veiligheid stellen. De motorpolitie, die den man nu dicht op de hielen zat, begreep dat ongelukken niet uit konden bliiven. Zij vuurde daarom tweemaal een revolverschot af op de ban den van den voor haar rijdenden auto, echter zonder die te treffen. On het Voor hout wist de politie den auto echter in te halen en door coupeeren tot stoppen te dwingen, ongeveer ter hoogte van het pa leis van de Koningin-Moeder. De weer barstige autobestuurder werd uit zijn wagen gehaald en naar het politiebureau Prinsestraat overgebracht. Hij bleek iemand te zijn uit Schiebroek. Er is tegen hem driemaal proces-verbaal opgemaakt; eenmaal wegens overtreding van de poli tieverordening. eenmaal wegens overtre ding van de Motor- en Rijwielwet en een maal wegens het niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar in functie. EEN MERKWAARDIG INCIDENT. Gistermorgen hoorden de reizigers van het eerste rijtuig van den trein, die om 8.20 uur van Schevenlngen naar Rotter dam was vertrokken, toen de trein ter hoogte van het station Berkel reed, een oorverdoovenden knal. Tegelijkertijd kwam achter in den wagen een gedeelte van den vloer omhoog. Men trok aan de noodrem en een onderzoek werd Ingesteld, maar men kon niets ontdekken. Verondersteld wordt, dat een op de rails liggend voor werp omhoog ls geslingerd en tegen den bodem van den wagen terecht is gekomen. Voor alle zekerheid ls op het verdere tra ject met beperkte snelheid gereden. De trein ls met ongeveer 10 minuten vertra ging op het station Hofplein aangekomen. Vad. SCHIP TEGEN EEN BRUG GEVAREN. Brugdek in het water gestort. Gisteravond omstreeks 8 uur is te Delft een schip tegen de opklapbrug aan de Koepoort gevaren. De botsing was zoo hevig, dat de scharnieren afknapten en het brugdek in het water stortte. Het gevaarte bleef aan de kettingen van de balans han gen, zoodat het zonder persoonlijke onge lukken is afgeloopen. Alle verkeer, dat daar ter plaatse zeer druk is, is gestremd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 21-jarige mej. L. D. uit Amsterdam, die gistermorgen tengevolge van een motor-ongeluk op den Rijksstraatweg te Halfweg een ernstige schedelbreuk opliep, is gistermiddag in de Mariastichting te Haarlem overleden. JACHT OP KIPPENDIEVEN. Nabij de „Veldensche Kippenfokkerij" ge legen aan den Rijksweg Venlo—Nijmegen onder de gemeente Arcen troffen de mare chaussee in den vorigen nacht een onbe heerd langs den weg staande auto aan. Bij onderzoek constateerden zü, dat in de hokken van de fokkerij twee dieven aan het werk waren. Voor de marechaussee er op bedacht waren stapten de dieven in de auto om in allerijl te verdwijnen. Een der marechaussee zag echter nog kans op den treeplank van den wagen te springen en kon zoodoende bewerkstelligen dat de auto in een langs den weg gelegen greppel reed en omkantelde. De belde Inzittenden spron gen tijdig uit den wagen en ontkwamen in het struikgewas. Een van hen de marechaussee had in hem de beruchte en reeds lang gezochte kippendief uit den grensstreek, W. Janssen uit Blerick her kend slaagde er in te ontkomen. Alle pogingen hem op te sporen en te arrestee ren hebben tot nu toe geen succes gehad. De tweede, zekere Hauser uit Venlo kon men in hechtenis nemen. De auto bleek bij onderzoek een tiental zakken te bevatten, die elk 10 a 12 kippen inhielden. De auto en de buit werden in beslag genomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE REDDING VAN DE EXPEDITIE VAN RiiSER LARSEN. Over de dramatische redding van de jammerlijk mislukte Zuidpool-expeditie van Rüser Larsen, zijn thans belangwek kende bijzonderheden bekend geworden, De ijsberg waarop de expeditie zich be vond, was tijdens een vreeselijken storm losgeraakt en in zes stukken naar de open zee afgedreven. De poolvorschers moesten met leede oogen aanzien, dat 58 honden op een ijs- schol wegdreven, zonder dat er kans op redding bestond. Alle voorraden en uitrus tingsstukken waren over de verschillende iisschollen verdeeld. Het kleine draagbare Telefunken-radiostation stond toevallig juist op het ijsvlak, waarop ook de drie leden der expeditie zich bevonden. Aan dit feit hebben zij dan ook hun redding te danken De eerste S.O.S.-berichten wer den onmiddellijk beantwoord door een walvischvaarder. Terwijl voortdurend ra diotelegrammen werden gewisseld, spoedde de snelle trawler zich naar de aangegeven plaats. De redding geschiedde door den walvischkotter „Globe V", hetgeen echter buitengewoon gevaarlijk was. daar de lis berg 't kleine schiD voortdurende trachtte te verpletteren De radio-installatie met een 15 watt korteeolfzender was door haar klein gewicht en handieheid buitengewoon voor een dergelijke expeditie geschikt. OFFENSIEF TEGEN SPRINKHANEN. Onder leiding van professor Gradojevitsj ls een uitgebreid offensief begonnen tegen sprinkhanen, die in groote zwermen in het Banaat in Noordelijk Joego-Slavië zijn neergestreken In het grensgebied zullen de bestrijders van deze insecten samen werken met de Roemeensche en Hongaar- sche autoriteiten. Het land is verdeeld in stukken van 200 acres, waarin schildwach ten zijn geplaatst. Zoodra deze het naderen der sprink hanen bemerken wordt terstond bericht gezonden aan het hoofdkwartier en zal onmiddellijk met de bestrijding begonnen worden, waarbij gebruik gemaakt wordt van chemicaliën, die door krachtige spui ten zullen worden verspreid. Op deze wijze hopen de autoriteiten de sprinkhanen uit te roeien, teneinde te voorkomen, dat de oogst ook dit jaar door de sprinkhanen wordt verwoest. VERPLICHTE „VISCHDAG" IN TURKIJE. De Turksche autoriteiten zullen binnen kort een verplichten „vischdag" invoeren waarop de geheele bevolking visch moet eten. Op deze wijze hoopt men de visschers te helpen, daar deze zeer veel nadeel onder vinden van de restrictiemaatregelen van Griekenland. Hierdoor is de visch in Turkije zoo over vloedig. dat hiervoor geen prijzen te maken zijn. Makreel is er te koop voor minder dan 4 cent per pond. o BLOEDIGE TWIST TUSSCHEN VADER EN ZOON Te Neuss (Duitschland) ontstond tus- schen een arbeider en zijn zoon twist, om dat de vader zijn zoon verbood, een fiets tocht te gaan maken. De twist liep zóó hoog, dat de jongeman een revolver trok en twee schoten op zijn vader loste, waar door deze doodelijk gewond werd. De moeder werd door een derde schot licht gewond. Toen zij hulp wilde gaan halen, richtte de jonge moordenaar het wapen op zich zelf en schoot zich dood. ALPHEN. Gouden huwelijksfeest. Onze plaatsgenooten Cornells van Kla veren en Gerritje van der Graaf hopen 17 Mei a.s. hun 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Onze plaatsgenoot mr. J. C. Smit, griffier bij het kantongerecht te Woerden en plaatsvervangend kantonrechter van het kantongerecht alhier komt voor op de alphabetische lijst van aanbeveling voor de te vervullen vacature als kantonrechter bij het kantongerecht te Meppel. Aan de a.s. door de Chr. Gem. Zang- vereeniging „Hosanna" te houden bazar uitgaande van het Piano-fonds-comité zal bovendien een foto-wedstrijd verbon den zijn. De jury bestaat uit de heeren A. v. Rooijen en J. Zonneveld. Door den veehouder J. B. werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van tulpen uit den tuin voor zijn woning aan den Sveekterweg. RADIUM GESTOLEN. Uit het Mussolini-ziekenhuls te Bologna is een hoeveelheid radium ter waarde van eenige honderdduizend lire gestolen. Men neemt aan, dat de diefstal is ge pleegd door Iemand, die van den gang van zaken goed op de hoogte was en gelegen- held heeft gehad, zich in een onbewaakt oogenblik den sleutel van de brandkast waarin het radium werd bewaard, te ver schaffen. BODEGRAVEN. INTOCHT VAN Mgr. AENGENENT. De inwijding van het nieuwe altaar. Voor de katholieke ingezetenen van onze gemeente is het feest! De restaratie van de R.K. kerk is geheel gereed gekomen zoowel in- en uitwendig, en in verband daarmee moest het nieuwe altaar worden ingewijd. Daartoe is gisteravond de Bis schop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aenge- nent alhier aangekomen. De Bisschop is op grootsche wijze door de parochianen Inge haald. Aan de grens der Parochie bij Spokers- brug werd de uit de richting Gouda ko mende kerkvorst begroet door den pastoor, den kapelaan, rector Huibers en de leden van het Kerkbestuur, vergezeld van enkele ruiters. Hij stapte over in een met twee paarden bespannen koets, waarin de pas toor hem was tegemoetgereden. Gevolgd door de autoriteiten in auto's begaf men zich nu in de richting Bodegraven. Daar ontmoette men allereerst de eerewacht te paard, gestoken in kleurige uniformen, terwijl ter hoogte van het Kattentaosch, aan de grens der gemeente Bodegraven in een onafzienbare rij de Katholieke ver- eenigingen stonden opgesteld. De lange stoet bewoog zich nu, voorafgegaan door de ruiters te paard, in de richting Bode graven, via den Goudschen weg, door de Burgemeester ie Coultrestraat, Wilhel- minastraat, van Tolstraat, Overtocht, naar Oud-Bodegraven. De 300 Meter lange stoet, vergezeld van kleurige vaandels en onge veer honderd standaarden met vereeni- gingsnamen, trok natuurlijk zeer de aan dacht. Aan het hek van het Patronaatsge bouw werd de Bisschop ontvangen door een groep bruidjes met bloemen in de hand, waarna het gezelschap rich over het Patronaatsterrein begaf naar het Sport terrein, dat op dezen dag voor het eerst in gebruik werd genomen. Onder de tonen van ëen welkomstlied, gespeeld door de Alphensche Harmonie Leo xn begaf de Bisschop rich over het schitterende sportveld naar de aan de overzijde gebouwde tribune, waar hij op de voorste rij plaatsnam. Behalve verschillende kerkelijke waar- digheidsbekleeders waren daar aanwezig de Burgemeesters van Bodegraven en Zwammerdam, vergezeld van een wet houder, Na korten tijö ving langs de tri bune het défilé der vereenigingen plaats. In keurige orde trokken de tallooze ver eenigingen, van allerlei aard, met leden van 5 jaar en van 80 jaar, eerbiedig groe tend langs den kerkelijken gezagsdrager, die vriendelijk dankte voor de hem ge brachte hulde. De vereenigingen werden vervolgens opgesteld voor de tribune, waarna opnieuw het welkomstlied, spe ciaal voor deze gelegenheid vervaardigd, werd gezongen. Vervolgens sprak de Bis schop de verzamelde menigte, waarbij zich langs de afzettingen nog vele hon derden belangstellenden hadden geschaard toe. Hij dankte voor de warme ontvangst, die hem sterk gefrappeerd had. Hij zag daarin een blijk van de aanhankelijk van Bodegraven aan het kerkelijk gezag. Sterk verheugde hij zich over den bloei van het Katholiek vereenigingsleven dat niet al leen voor het Katholieke volksdeel van beteekenis is, maar evenzeer bevorderlijk WOLKBREUK IN DE OMGEVING VAN STUTTGART. Gisteren is boven Schöntal in de nabij heid van Stuttgart, een hevige wolkbreuk losgebarsten waardoor de straten in on gelooflijk korten tijd blank kwamen te staan. De menschen moesten uit de wo ningen gedragen worden. Het woedende water baande zich een weg door den tuin van het voormalige Cisterciënser klooster, omspoelde de graftombe van Götz von Befllchingen en drong door tot in de kerk en de gangen van het seminarium. Veel klein vee is in het water omgekomen. VAN RHODESIE BEGINT DE VICTORIE! De premier van Zuid-Rodesie heeft gis teren in het Parlement te Buluwayo mede gedeeld, dat de begrooting met een zoo groot overschot sloot, dat de regeering de Inkomstenverlaging kon verlagen met 6 stuivers in het pond. en voor binnen- landsch gebruik weer kon terugkeeren tot het stuivers-briefport. De mededeeling werd met luid applaus begroet. WOLKBREUK BOVEN KREUZNACU EN LAHNGEBIED. Gistermiddag barstte boven Hadamar en omgeving een wolkbreuk los. De water massa's sleepten alles mede wat zich op hun weg bevond straten werden bloot ge legd boomen ontworteld Het ergste heeft de stad Hadamar zelf geleden Van tijd tot tijd stroomde het water 70 c.M hoog door de straten. De kelders liepen vol Uit Bad Kreuznacht wordt gemeld, dat tezelf- der tijd boven het Lahngebied een hevige wolkbreuk ls losgebarsten waardoor voor al de plaatsjes Langenlonsheim en Idai getroffen zijn. voor de orde en de rust van de geheele Nederlandsche Maatschappij. Vooral het jeugdwerk bloeit, en waar spr. daaraan als Bisschop vooral de aandacht schenkt, verheugt hem dat ten zeerste. Spr. was dankbaar voor de goede verstandhouding tusschen het kerkelijk en het wereldlijk gezag en had met genoegen kennis ge maakt met de Burgemeester van Bode graven en Zwammerdam. Met deze toespraak, gevolgd door het ringen van „Aan U, o Koning der eeuwen was de plechtige ontvangst voorbij. De Bisschop begaf zich nu naar de pastorie de defileerenden naar de Kerk, waar na eenigen tijd een plechtig lof werd gecele breerd. Hedenmorgen had in het gerestaureerde kerkgebouw, dat er als nieuw uitziet, de plechtige consecratie van den nieuwen al taarsteen door den Bisschop plaats. Een werk van maandenlangen arbeid vol toewijding werd op luisterrijke wijze besloten. BOSKOOP Ter-aarde-bestelling van wijlen den heer Frets. Op de algeraeene begraafplaats heeft de ter-aarde-bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Dirk Frets. De belangstelling was zeer groot. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Jan van Gelderen, wethouder dezer gemeente, die den overledene schetste als een nobel en hoog staand mensch, die zeer veel heeft gedaan om de Boskoopsche cultuur omhoog te brengen. Zondagsdienst Doktoren. Zondag 7 Mei zal de Zondagsdienst wor den waargenomen door dr. P. du Buy. Baldadig! Door een baldadigen jongen is met een steen de groote winkelruit vernield van het perceel van den heer L. v. Leeuwen aan de Julianastraat. Daar v. L. niet verzekerd is en er op de familie van den dader niets te verhalen is, beteekent dit een groote schadepost voor den winkelier. HAZERSWOUDE. Oudercommissie Chr. School. Aan de Chr. School op het Dorp alhier, is door het Bestuur een Oudercommissie benoemd, die bestaat uit de volgende personen: N. v. d. Bosch Azn., R. Hasse- fras, G. W. Jochein, M. Noordain, J. Ooms, G. Peters, W. Slootweg, J. van Staveren Jr. F. van Veen en H. van Wieringen. Deze commissie zal op geregelde tijden de school bezoeken en het bestuur van raad dienen en zoomede de band tusschen gezin en school versterken. Tevens zal zij medewerken aan de propaganda van het bestaande chistelijk onderwijs. NOORDEN. Gecombineerde Poldcrvergadering. In café Sluitkade werd de jaarvergade ring gehouden van de gecombineerde Noordschebuurter en Voordijksche Polder. Aanwezig of vertegenwoordigd waren 13 stemgerechtigde ingelanden, tezamen kun nende uitbrengen 73 van de 118 stemmen, welke in den Polder kunnen worden uit gebracht. Voorlezing geschiedde van het goedge keurde Statenbesluit tot verdeeling van de kosten der kade-doorbraak van November 1928 mede voor 12 achterliggende polders. Overgelegd werd het rapport van de finantieele commissie, bestaande uit de heeren M. P. van der Weijden en P. Wahle waaruit blijkt, dat de rekening over 1932 door haar is onderzocht en in orde bevon den. Ontvangen is f. 6719,13 en uitgegeven f. 9337,91. zoodat het nadeelig saldo be draagt f. 2618,78. Tot leden van de financieele commissie voor de rekening van 1933 worden be noemd de heeren J. Z. van Hellemond, P Wahle en J. L. Koole. De begrooting voor 1933 werd vastge steld met een gelijken omslag van f. 16,- per H A. Een langdurige gedachtenwisseling ont spon zich over de vraag hoe moet worden opgetreden tegenover hen, die niet op tijd hun polderomslag betaalden en waarbij tevens de vraag onder het oog gezien wera om al dan niet rente daarvan te heffen Ten slotte werd besloten dit niet te doen, doch ze allen aan te schrijven namens de vergadering en werd het bestuur vrij mandaat gegeven om zoo spoedig moge lijk voor de inning zorg te dragen. Een schrijven kwam in van Rijnland, waarbij het niet meer toegelaten zal zijn water over te doen aan Nieuwkoop en Noorden, indien niet een solide duiker aanwezig komt. Blijkens een overgelegde begrooting zullen de kosten hiervan be dragen f. 735,-. De heer M. P. van der Weijden stelt voor op voordeellger wijze hierin te voorzien door het leggen van een betonnen ring met puntdam, de heer A. Zuijdervliet wil in tijden van hoog water een ruwe oliemotor bezigen. Het be stuur werd opgedragen een nader onder zoek in te stellen. Terstond na de vergadering werd een stemming gehouden voor twee bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren A. Zuijdervliet en G van der Horst, die beiden met groote meerderheid van stemmen werden herbenoemd. TER AAR. Officieele opening weg Papenveer. De nieuwe weg naar de veiling, die in werkverschaffing door de gemeente is aan gelegd; terwijl de provincie zorgde voor een breed-uitloopende aansluiting op den provincialen weg langs het Aarkanaal, is door den burgemeester in tegenwoordig heid van de wethouders, het vellings- bestuur en genoodigden op eenvoudige wijze officieel geopend. Toespraken werden om. gehouden door den voorzitter van de Centr. Veiling, den heer C. W. v. d. Hoorn en door den bur gemeester, jhr. de Muralt. Hierbij brach ten de sprekers naar voren de groote ver betering, welke door den aanleg van dezen weg is tot stand gekomen. Naast hulde aan het gemeentebestuur werd met grooten lof gesproken over het door de opzichters Wiertsma en Lok ge presteerde. HEDEN: Leger des Heils (Hoolgr. 3); paj sters-demonstratie. Prediker: Samenkomst van Jeruêl i nam. Vrijdag. Ambachtsschool,; Tentoonstellinr lingenwerk. 9—12, 2—4 en 7—9 uur N.V. Eigen Woning: Alg. verg. T deelhouders. lO'/s uur voorm. Voorschoten (Deurlo)Prov v- Vrijz.-Herv. In Z.-H. Sprekers de heer - Dijk en ds. Westmijse. 8 uur nam. Zaterdag. Ambachtsschool. Tentoonstelling leerlingenwerk. 24 uur nam BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd, 8 u „Carnavals vlindertje." Zondag nam 2 uur 4 uur 30 en 8 0® Luxor-Theater Stationsweg, 8 uur m. „De Philantroop." Woensdag eD Zaterdag nam 2 Zondag nam 2 uur. 4 uur 30 en 8 o® Trianon-Theater Breestraat, 8 u „De Prins van Arcadië." Woensdag en Zaterdag nam 2 Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 n® DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventieve Gec kundeConsultatiebureau voor moe1 kinderen. Halftwee tot 3 uur nam ting tegen dlphterie 4—5 u>- nam Donderdags: Inst. v. Praeventieve neeskunde. Consultatiebureau voor hollsten. 710 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags der apotheken wordt van Maandag l en met Zondag 7 Mei a.s. waargeno door de apotheken: P. du Croix, Ra burg 9, telef. 807 en J. E. M. ten R: Haven 18, telef. 85. Paard doodgereden. Een auto van den bodedienst Go; Amsterdam reed op het Jaagpad, v- een geleider met 6 paarden liep, een dieren aan, waardoor het ernstig wei wond en afgemaakt moest worden. R.K. Ziekenhuisverpleging. Bovengenoemde vereeniging hieliï jaarvergadering in het Patronaatsgein Nadat de heer Hölscher als voorzittc: vergadering had geopend, werden di~~ verslagen uitgebracht door den secrete penningmeester den heer Togni. De ontvangsten der afdeeling huisverpleging bedroegen f2441.88; uitgaven f. 1836.87. Van de afdeeling vervoer bedroegen deze cijfers K> f. 860.04 en f. 431.68. Alzoo batige si' van resp. f. 605.01 en f. 428.36. Na eenige mededeelingen en een ik' rondvraag sloot de voorzitter de ve ring met de Chr. groet. WADDINXVEEN. Door B. en W. is aan het Leger Heils te Gouda (stichting William Boei vergunning verleend op Maandag 8 I'- een collecte te houden in deze geraeec! ZWAMMERDAM. Willem de Zwijger-herdenking. In verband met het verzoek van de ij- gemeene Synodale Commissie der Herv. Kerk, tot het houden eener tok üjke herdenking ter gelegenheid van v 400sten geboortedag van Prins Willem,® Oranje, trad in de Ned. Herv. Kerk aln» als spreker op ds. K. H. E. Gravemelk van Den Haag. Door een groote opkomst toonde de meente haar sympathie met en bete stelling voor deze samenkomst. In voorwoord zeide spr. met genoegen de e noodiging van den Kerkeraad te heb» aangenomen om dezen avond hier voor» gaan. Een dergelijke herdenking af geeft ons, in onderscheiding met arte herdenkingsvieringen, zulk een schot- gelegenheid om in het licht, van het op»; geslagen Bijbelwoord, Prins Willem - Oranje te zien als het instrument in G£ hand, waardoor Gods rijke daden en w moeienlssen met onze lage landen aan zee zoo helder aan den dag treden waardoor wij niet alleen van de M« schappij van Spanje zijn verlost, maart-- uit Rome's diensthuis zijn uitgeleid. Aan de hand van het Schriftwocra Hebr. 11: 27 „Want hij hield rich vast -e ziende den Onzienlijken", trok spr. een I» rallel tusschen Mozes en den Pnns Oranje, dezen laatste aan de hand verschillende grepen uit de historie, tereenvolgens beschouwende als een strument door God gegeven: door oj toebereid, en eindelijk door God wes nomen, waarna God echter rijn voortzette en voleindde en waardoor wu -- in vrijheid des geloofs, de rijke vrucn reeds eeuwen mogen genieten. Spr. nwt dat Neerlands volk en kerk 0001 jS groote daden zullen vergeten, in weer van alle vijandige machten die daan» woeden. m,| Het was een schoone rede, cue groote aandacht werd aangehoord en naliet diepe indruk te maken. Aan het einde werden door alle »n., zigen nog 2 coupletten van het aj Wilhelmus, zeker met nog meer gevoei anders, gezongen. Opgeheven wegens gebrek aan act'f; F. Vervloed, strookoopman te Hooit»»-- 2

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6