LEÏDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 4 Mei ]t MUZIEK. RECHTZAKEN. SPORT. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Mendelssohn, Respighi cn Franck, blen étonnés de se trouver ensemble, ontmoet ten elkaar op het programma, waarmee de aldeellngszangvereenlging haar concert- seizoen besloot. Maar klank-idealen mo gen nóg zoo verschillend zijn, muzikale zegs- of schrijfwijzen nóg zoo ultcenloo- pend, als ze gedragen worden door den fijnen geest die zich, trots dat alles, nim mer verloochent, dan Is het deze die veel, zoo niet alles, overbrugt. Verschillend zijn ze zeer, maar dit hebben gezegde meesters gemeen, dat ze van edelen bloede zijn. Mendelssohn verouderd? 't Mocht wat! Een dozijn groote werken te noemen, die in een eeuw tljds nog niets van hun glans cn glorie hebben Ingeboet, kost geen moeite. En nu we zijn Walpurgisnacht (ballade van Goethe) voortreffelijk heb ben hooren uitvoeren, zouden we ook deze voor selectie volwaardig willen keuren Hier bloeit weer die gezonde muzikale zin, die den meester van het vioolconcert en van de Sommernachtstraummusik tot de on- vergankelljken doet rekenen. En als we al eens met een zekeren tegenzin aan Men delssohn denken, begaan we in den regel de onbillijkheid hem te verwijten, wat uit sluitend op rekening moet worden gesteld van zUn onnoemelijk vele slappe navol gers. Melodiek. koorsatz, instrumentatie deze vooral geven het werk de bekoring der frlschheld en levendigheid en niet minder van de virtuose schittering. Vooral deze laatste is, dank zij de vaart die Richard Boer achter de tempo's zet, prachtig aan den dag getreden Maar dat juist maakt ook de „Walpurgisnacht" tot een venijnig moeilijk werk. Dat blijkt al dadelijk uit de groote (prachtige) ouver ture, waarin het Residentie-orkest deed zien over welke voortreffelijke cellistenen bassisten het beschikt en dat gaat zoo in koren en solo's ten einde toe door. Door minutieuse voorbereiding heeft het koor voorbeeldig werk verricht. Voor zijn ze kerheid en bewegelijkheid niets dan lof! En de klankproductie, voor zoover met te weinig mannenstemmen mogelijk, heeft alles gegeven wat men moet en mag eischen. Maartje Offers en Louis van Tul der, die we aanstonds in Respighi weer ontmoeten, hebben hun solo's meesterlijk gezongen Jammer was het dat Thom Denijs het tegen de Uooge noten van zijn partij moest afleggen. Daarmee bedierf hij veel van wat zijn stem in de haar geëigen de ligging aan schoons en bekoorlijks biedt. Behoudens deze vlek, kan de Wal- purgisaudltle als een voortreffelijk ge slaagde worden aangeduid. Gansch ander geluid in Respighi's „Lauda per la nativita del Signore". Staat dat dichter bij ons dan de romantiek van Mendelssohn9 Ja en neen. Ja, omdat het breekt met de consequentie van het ge bruikelijke toonsysteem van het dur-moll. Evenwel niet om daaruit te treden in den, ook al weer traditioneel geworden, moder- nlstlschen zin van kwartsgewijze accoord- bouw (en nog enkele andere nieuwighe den), maar door terug te tasten tot het verre verleden der oude kerktoonsoorten, waar het zwaartepunt der harmonie in den drieklank ligt. Respighi's „moder nisme" is in den grond niet anders dan een „terug tot" Palestrina en de meesters der Nederlandsche school Daar blijkt hij voortreffelijk in thuis te zijn. En met zijn sterk gevoel voor de noblesse en den muzl- kalen rijkdom, die daarin bewaard ligt, heeft hij van het verheven gedicht van Jacopone da Todi Iets bijzonder moois gemaakt. De aantrekkelijkheid der compo sitie is gelegen in de stemvoering, zooals deze van de ouden gezegd is. De samen klank (harmonie) wordt slechts door haar veroorzaakt. Daardoor is het werk uiterst doorzichtig gebleven. Zoo doorzichtig dat het, in werkelijkheid, geen begeleiding heeft. De instrumentale partijen (2 flui ten. oboe, Engelsche hoorn. 2 fagotten) zijn obligate partijen, zoo goed als die van koor en solisten. Het begeleidingsorkest, dat nog wel eens dienst doet als mantel der liefde om vocale te-kort-komingen te be dekken. ontbreekt hier geheel. Men voelt dat de uitvoering van dit werk niet licht te tellen eischen stelt. Het koor heeft het bewijs geleverd er geheel aan te kunnen voldoen. Met zichtbare, of hoorbare, voor liefde is op de partituur gewerkt en ge blokt Met het resultaat dat de „Lofzang" een volmaakt gave vertolking is ten d»el gevallen en dat Toonkunst een belangrijke repertoire-uitbreiding hce't verkregen, die den schoonen avond onder Tierie in de herinnering riep. toen we voor 't eerst Kodaly's „Psalmus Hungarieus" hoorden. Richard Boer, die deze Respighi aan durfde en getoond heeft aan te kunnen, heeft daarmee bewezen een waardig op volger te zijn van zijn grooten voorganger. Over Tierie gesproken: hij heeft de uit voering biigewoond en hii was er tevre den over. De dirigent heeft partij getrok ken van de omstandigheid, dat hij het mannekoor „De Vereenigde Zangers" ook onder zijn leiding heeft Zeer vele leden ztjn de gelederen van tenor- en baspar tijen van Toonkunst komen ve sterken. En dat is den koorklank ongemeen ten goede gekomen. Daar ontbrak nu om zoo te zeg gen niets aan. Het geheel is dan ook van dien aard geworden dat we. liever dan naar beeldende adjectieven te zoeken, den wensch uitspreken zoo spoedig mogelijk een herhaling te mogen krijsen Het vol gend jaar bijv. en dan tegelijk met Koda ly's Psalm? De alt- en tenorsoli waren ge lijk gezegd, in handen van Maartje Offers en van Louis van Tulder. Onze alt-zan geres heeft met haar sonore stem en haar doorvoelde muzikale voordracht, waarmee ze momenten opriep van de innigste tee- derheid en de grootste, ook dynamische, expressie, een meesterstuk van nobele zangkunst geleverd. En Louis van Tulder, we weten immers altijd wat we aan hem hebben stond volmaakt op hetzelfde hooge plan. Ook zijn zang was zang van het zuiverste goud. die oordeel noch ver gelijking opriep, doch slechts dankbaar genieten Mia Peltenburg evenwel, hoezeer we de herinnering aan veel schoons uit vroeger jaren nog onverzwakt bewaren, heeft ons door onvastheid van toon dezen avond niet de generale repetitie, met mej. Stam als invalster kunnen doen vergeten. Rest ons nog dankbaar melding te maken van de ailervoortreffeliikste wijze waarop de houtblazers van het Residentie-orkest hun solopartijen hebben vervuld. Tot slot Francks Psvcbe" voor koor en orkest Zeker een belangwekkend werk van den componist der Bëatltudes' be langwekkend niet het minst om zijn fraaie klankproductie (prachtige koperbehande- DE ALGEMEENE TOESTAND. Mc Donald thuis - De Ontwapening. Bedorven sfeer. Mc Donald Is gisteren te Londen terug gekeerd. Aan het station waren verscheiden mi nisters ter begroeting aanwezig, evenals Norman Davis, benevens een groote men- schen-menlgte, die Mae Donald by zijn verschijnen een geestdriftige ovatie bracht. Mac Donald weigerde een verklaring over zijn bevindingen in Amerika af te leggen. Tijdens zijn reis van Southampton naar Londen zeide de prenjier, dat tusschen hem en Roosevelt de meest volkomen overeen stemming tot uiting was gekomen „De reis heeft werkelijk het resultaat gehad, dat wij ervan verwachten. Wij kunnen thans de wereldproblemen aanpakken, als allen goed willen, zullen we de moeilijk heden overwinnen." De Zuid-Afrikaansche regeering heeft aangewezen als vertegenwoordigers ter Economische Wereldconferentie den mi nister van justitie, gener. Smuts, den mi nister van financiën, Havenga, den mi nister van spoorwegen en verdediging Pirow. Havenga en Pirow vertrekken per boot op 19 Mei, generaal Smuts reist per vlieg tuig op 31 Mei. In de hoofdcommissie van de ontwape ningsconferentie ls gisteren gedebatteerd over het Duitsche voorstel tot het verwij zen der voorstellen inzake unlfromiseering der legers van het Europeesche vasteland naar een toekomstige permanente ont wapeningscommissie. Nadolny verzette zich in de motiveering van het Duitsche voorstel tegen de opvat ting, dat de RUksweer een zuiver aan- valskarakter had. In Duitschland is na diepgaand onderzoek geconstateerd, dat het leger der toekomst van het gemengde type zal zijn, met een stabiel element ter handhaving van de orde binnen de gren zen en een militie met korten diensttijd ter verdediging van de landsgrenzen. Een dergelijk legertype is in overeenstemming met de fundamenteele gedachte van het plan-Hoover. Van Fransche, Engelsche en Belgische zijde werd het Duitsche voorstel bijzonder scherp bestreden. De uniformiseering der continentale, Europeesche legers vormt, volgens deze opvattingen het kernpunt van het Engelsche ontwapeningsplan, en hier van is de geheele oplossing van het ont wapeningsplan afhankelijk. Masslgli be schreef hel gemengde leger als de gevaar lijkste en ergste oplossing, welke voor Frankrijk volkomen onaanvaardbaar is. Frankrijk kan in geen geval toestaan, dat tot de definitieve beslissing een reorgani satie van den Duitschen bewapeningssta- tus plaats vindt. Het Duitsche voorstel be- teekent een volkomen vervorming van het geheele Engelsche plan en kan daarom ook niet behandeld worden. Ook de Amerikaansche vertegenwoordi ger trad in de bres voor een onbeperkt aanvaarden van het Engelsche ontwape ningsplan. Nadolny deed een beroep op de overige mogendheden om het voorbeeld van Duitschland te volgen en het geheele zware bewapeningsmateriaal zonder ver wijl volkomen te vernietigen. De Duitsche regeering moet het Engelsche vtorstel tot uniformeering van het legersysteem af wijzen Krachtig verzet ontmoette eveneens het Duitsche voorstel, volgens hetwelk de groote koloniale mogendheden zich moesten verbinden de koloniale troepen in de veraf gelegen koloniën alleen in die gebieden en voor de orde en verdediging daarvan te gebruiken. Massigli ontkende, dat de lang dienende Noord-Afrikaansche troepen door de Fransche regeering worden behandeld als een onschendbaar bestanddeel van het geheele Fransche leger. De Engelsche onderstaatssecretaris An thony Eden heeft tenslotte een verklaring afgelegd betreffende het resultaat van di recte onderhandelingen met de Duitscho delegatie en medegedeeld, dat de Engel sche delegatie een nieuw compromis-voor ste! heeft uitgewerkt voor de regeling der kwestie van het militaire karakter der politie. Volgens dit voorstel zal iedere mo gendheid het recht hebben een bepaald percentage van alle legerstrijdkrachten als politieke met zuiver militair karakter te onderhouden. Overschrijdt een natie even wel dit bepaalde percentage, dan zullen dc boven dit percentage uitgaande poiitie- strijdkrachten bij de vaststelling van de geheele legersterkte worden berekend. Nadolny legde in de Fransche taal een korte verklaring af. volgens welke Duitsch land als bewijs voor zyn goeden wil en zijn bereidheid mede te werken zijn wijzi gingsvoorstellen met betrekking tot de politie zal terugnemen, indien het Engel sche compromisvoorstel zal worden goed gekeurd. De besprekingen over het nieuwe Engel sche compromisvoorstel werd uitgesteld tot de tekst zal zijn ingediend Hoezeer de stemming door den gang van zaken bedorven is, bewijs wel. dat Sir Austin Chamberlain in de Agence Econo- mique et Financière.in antwoord op de waag, of het mogelijk zou zijn de kwestie van den Poolschen corridor te bespreken, terwijl er in Duitschland een nieuwe natio nalistische geest heerscht, „zooals het ergste Pruissische imperialisme", schrijft: De corridor is door Polen bewoond. Zouden wij toestemmen om deze Polen opnieuw aan een dergelijke regeering af te staan1 Europa verkeert in gevaar ën Duitschland is behept met dien geestestoestand, vol gens welken het een misdaad is voor der, vrede te zijn. of Jood te zijn. Het is niet aan dit Duitschland. dat ons kunnen per- mltteeren concessies te doen en dat Europa rechtsgelijkheid kan verieenen. Wij moeten eerst voor ons een Duitschland hebben, dat in zijn politiek naar vrede streeft en dat rechtsgelijkheid vraagt om zijn veiligheid te verdedigen en niet om de veiligheid der anderen te bedreigen! ling!) maar uit vormoogpunt (veel te veel herhaling) lang niet onaanvechtbaar. Ware reductie tot op de helft mogelijk dan zou het de aandacht gespannen kunnen houden. Het bezoek viel. voor deze tijden lang niet tegen En men heeft dirigent, solisten, koor en orkest met alle warmte toege juicht. DUITSCHLAND. Het Duitsche rakvereenigingsleven Nieuw verweer van Hugenberg. Naar wordt medegedeeld door den lei der van het comité van actie tot bescher ming van den Duitscnen arbeid, dr. Ley, hebben het Algemeen Verbond van Chris telijke Vakvereenigingen, de vakvereem- gingsgroep van Duitsche bedienden, ar beiders en beambtenorganisaties (Hirsch Dunker), de G.DA., de R.G.A. en andere organisaties zich onvoorwaardelijk ge plaatst, onder leiding van Adolf Hitler en de beschikkingen van het comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid. Heden zullen met de D.H.V. als laatste organisatie onderhandelingen plaats vin den. Slagen ook deze. dan zou voor de eerste maal in de Duitsche arbeidersbewe ging de concentratie van alle arbeiders- en bediendenorganisaties bereikt zyn en een der grootste werken zijn volbracht, welke de geschiedenis der Duitsche arbei ders vermeldt. Naar dr. Ley verder mededeelt, heeft hij thans nadat deze organisaties zich onvoor waardelijk hebben onderworpen aan de N.SDA.P., de bedoeling de zakelijke en deskundige krachten van deze organisaties bij de werkzaamheden te betrekken. Reeds op het de volgende week te houden groote arbeiderscongres in Berlijn zal deze wil tot uitdrukking worden gebracht. Dit congres wordt 10 Mei gehouden en daaraan zullen rijkspresident von Hin denburg, de geheele rljksregeering, leden der landsregeeringen, het corps diplomati que en de „Wehrverbande" deelnemen, Rijkskanselier Hitler zal princlpleele ver klaringen afleggen betreffende het geheele vragencomplex de arbeiders en bedienden, der beroepsbonden en hun inschakeling in den staat. Na een onderhoud, dat Rijkskanselier Hitier den voorzitter van het Rijksver - bond der Duitsche industrie, dr. Krupp v. Bohlen und Halbach heeft toegestaan en nadat de Rijksminister voor Economische Zaken, dr. Hugenberg. de heeren dr. Otto Wagener en Alfred Moelier, RljksdagUd, tot commissarissen van het Rijk voor het Rijksverbond der Duitsche industrie en voor de overige industrie met uitzondering van den landbouw heeft benoemd en na dat voorts dr. Wagener, dr. v. Lucke tot zijn plaatsvervanger heeft benoemd, pu bliceert het Rijksverbond der Duitsche Industrie de volgende verklaring: Overeenkomstig het besluit van het pre sidium d.d. 6 April, waarbij de voorzitter dr. Krupp v. Bohlen und Halbach, met al- gemeene stemmen werd gemachtigd maat regelen tot vereenvoudiging en reorgani satie der industneele organisaties voor te bereiden en ten uitvoer te leggen, zal de heer v. Bohlen de hem verstrekte buiten gewone volmacht benutten om: 1. Op het gebied der industrieele orga nisaties het economisch gegevene in over eenstemming te brengen met het politiek noodzakelijke. 2. De nieuwe organisatie in overeen stemming te brengen met de politieke doe len der Rijksregeering en deze tegelijk zoo rationeel en krachtig te maken, dat zij overeenkomstig de beteekenis der In dustrie een effectief instrument van het industrieele bedrijfsleven kan zijn binnen het kader van den n&tlonalen socialen en economischen wederopbouw. Dr. Ley heeft nog een aantal gewichtige decreten uitgevaardigd. Walter Schumann wordt belast met de leiding van den bond van Christelijke vakvereenigingen en an dere corporaties. Verder decreteert Ley, dat tot aan de definitieve vorming van 't Duitsche arbeidsfront alle tariefovereen komsten onvoorwaardelijk moeten worden gehandhaafd. Het slpiten van nieuwe overeenkomsten is streng verboden. Spe ciale onderhandelingen worden in 't ver volg slechts gevoerd door het comité van actie. Duitsche jongelieden, die op 1 Jan. 1934 20 jaar oud zijn. zullen de eerste groep vormen, welke arbeidersdienst zal verrich ten. Zij zullen zes maanden tewerk worden gesteld. Het toekomstige arpeidsdienstieger zal S50.000 personen tellen. Er zal genoeg werk zijn voor deze dienstplichtigen. Alleen voor werkzaamheden aan terreinen zal gedu rende tien jaren minstens 8 millioen mark beschikbaar worden gesteld. Het bestuur van de Duitsch-Nationale Volkspartij is in een vergadering bijeen gekomen. waar de partijleider dr. Hugen berg een inleiding hield Vervolgens werd uitvoerig gedebatteerd over ingrijpende organisatorische maatregelen, welke voor genomen zijn met het oog op het leggen van nog scherjrer nadruk op het leiders principe en het leggen van verband met andere economische en cultureele organi saties. In aansluiting op dit debat nam het be stuur met algemeene stemmen de vol gende motie aan: De Duitsch-Nationale Volkspartij heeft de strijdkameraadschap van 30 Januari en daarmede de noodzakelijkheid beves tigd eindelijk ook het Duitsche volk tot een werkelijk een eenheid vormend lichaam aaneen te smeden. Zij heeft zich bewust van haar verantwoordelijkheid, ge plaatst achter de door rijkskanselier Hitler geleide regeering. De nood van het vader land. de ontzaggelijke taken van binnen- landschen opbouw en de Duitschland be dreigende buitenlandsch politieke gevaren eischen een op wederzijdsch vertrouwen gefundeerd samenwerken van alle schake lingen van het nationale front. De Duitsch-Nationale Volkspartij maakt voor haar leden en kameraden vanzelf sprekend aanspraak op volledige rechtsge lijkheid op alle gebieden van het politieke en economische lven. Na den scherpen afweerstrijd tegen de aan den staat vijandige elementen moet een hechte rechtsorde zoo sooedig mogelijk worden hersteld. De kracht van den Prui- sischen staat en van het oude Rijk be stond in het Innerlijke verband tusschen de hoogste verantwoordelijkheid jegens den staat en innerlijke vrijheid van het afzonderlijk individu Daarom eischt de Duitsch-Nationale Volkspartij ook voor de reorganisatie der kerkelijke zaken de ga rantie der volledige vrijheid der kerken. De kracht van den staat toont zich in de beroepen en in de integriteit van een zuiver beroepsambtenaarschap. In over eenstemming met de verklaringen der regeering eischt de Duitsch-Nationale Volkspartij het spoedige herstel der wette lijke rechten van dezen stand Tot een vrije en geordende staat behoort een vrije, op de basis van den beroeDSStand opgebouwde en tegen experimenten en willekeur beschermde huishouding. De eenheid van de Duitsche economi sche leiding is door de opdracht aan dr. Hugenberg van de economische mlnisie- ries in 't Rijk en in Pruisen gewaarborgd. De volgens vast plan uitgevoerde maat regelen voor de saneering van den land bouw waren slechts op deze basis mo gelijk Redding van het Duitsche veebedrijf het plan tot een vrijmaken van schulden van den landbouw en het voor de geheele Duitsche economie belangrijke handels verdrag met Nederland zijn de eerste suc cessen op den weg der nieuwe Duitsche handels- en economische politiek. Dit op bouwend werk, dat voorwaarde is voor de opheffing van de werkloosheid, te bevei ligen tegen iedere storing, is de taak van de staatspolitiek en het staatsbeheer Het democratisch-parlementaire systeem van Weimar is dood Eeuwig noodzakelijk blijft echter de strijd voor onze econo misch politieke en staatsdoeleinden, die hun basis vinden in de Christelijke ge dachten van onze beweging. Voor de volkskrachten, die zich in 1918 in de Duitsch-Nationale Volkspartij aan eengesloten hebben om voor hun natio nale, sociale en monarchistische staats opvatting tegen het republikeinsch-demo- cratlsehe systeem te strijden, was de partij niet doel in zichzelve. doch slechts een door het politieke strijdperk van den par lementairen staat geschapen noodzake lijkheid Daar de partijenstaat van Wei- mar en zijn systeem tot het verleden be lmoren noemt de Duitseh Nationale Volks partij zich, in overeenstemming met een door den partijleider Hugenberg reeds in de bestuursvergadering van December op geworpen denkbeeld in den vervolge „Dultsch Nationaal Front". Alle krachten, waarmede wij tot dus verre in den strijd verbonden waren en allen, die nog niet tot ons front behoor den, maar bereid zijn in den geest van onze wereldopvatting te werken, roepen wij op, aan onzen kant te treden en daar mede het geheele nationale front te ver sterken. RECLAME. ENGELAND. Vertrek van den Franschen gezant - De Iersche eed van trouw afgeschaft Gandhi's vasten. De Fransche gezant De Fleuriau heeft afscheid genomen. De koning gaf ter zij ner eere een afscheidsdejeuner, sir Simon een afscheidsdiner, waaraan ook McDonald aanzat De Iersche Dail Eirean heeft het wets ontwerp tot afschaffing van den eed van trouw aan den Engelsehen koning met 76 tegen 56 stemmen definitief aangenomen. Het ontwerp werd vervolgens door den gouverneur-generaal onderteekend. Te mid dernacht is het van kracht geworden. Het was door den Senaat 60 dagen geleden zoo als men zich herinneren zal. verworpen. Uit Belfast wordt gemeld dat men het portret van koning stadhouder Willem III, dat zich in het stadhuis te Belfast be vindt moedwillig zwaar beschadigd heeft. De Duitsch-Joodsche vrouw, die te ken nen had gegeven te zullen vasten, om den mahatma van het vasten af te houden, heeft haar plan opgegeven, na een ge sprek dat zij met Gandhi gevoerd heeft. Daar zij in Poona moeilijkheden had on dervonden met het vinden van een woning, omdat niemand de verantwoordelijkheid voor haar voornemen op zich wilde laden, zal zij zich vermoedelijk vestigen in Gandhi's ashram (seminarie), tezamen met een jonge Amerikaansche vrouw, die sedert 9 maanden iil Indië werkt voor de onaanraakbaren. CHINA. Japansche waarschuwing. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio, dat generaal Araki, de minister van oor log een waarschuwing heeft gepubliceerd, dat indien China voortgaat met Japan te tarten, het Japansche leger gereed staat tot handelen tot eiken omvang, welke noo- dig wordt geacht. Araki ontkende, dat de incidenten langs de Mandsjoerijsch-Siberische grens in verband met het conflict van de Chinee- sehe Ooster Spoorweg met de Sovjets, ge leld heeft tot het terugtrekken van de Japansche troepen in Noordoost-China. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde, dat hij twijfelt aan het succes van de pogingen van den Britschen gezant in China, die tracht een verzoening tot stand te bren gen tusschen China en Japan. Hij twijfelt aan de goede trouw van China bij deze onderhandelingen. Hij verklaarde tenslotte ook, dat Japan krachtiger op zal treden als de Ckineezen hun provocatie voortzetten. ANNAM. Wijziging in het staatsbestuur. De keizer heeft, in overleg met den gou verneur-generaal Pasquler. de richtlijnen vastgesteld voor een ingrijpende wijziging van het staatsbestuur. Reeds is een verordening uitgevaardigd, waarbij de vijf ministers worden afgezet, de post van minister-president wordt op geheven en een nieuwe regeering wordt ingesteld bestaande uit vijf ministerieele departementen. Den nieuwen ministers zullen Fransche technische adviseurs worden toegevoegd. De ministers zullen zitting nemen in een hervormingscommissie, en onder presidium van den eersten resident in Annam de noodige ontwerpen voorbereiden voor de administratieve sociale en rechterlijke her vorming van den staat. De ministers worden benoemd voor den duur van hoogstens drie jaar. De ministe rieele departementen zijn justitie blnnen- landsche zaken opvoeding werken en kun sten en eeredienst. De thans benoemde ministers behooren allen tot de jonge generatie van manda rijnen. die een goede Westersche opvoe ding genoten hebben. HAAGSCHE RECHTBANK, De Rechtbank deed uitspraak in de tegen den 29-jarlgen bloemist W. f uit Leiden, die op 20 April jl. tqj stond terzake van oplichting van vers lende leVeranciers. De officier var.T titie, mr. van Asch van Wyck had oi Maart bij verstek 6 mnd. gevangenisr geëischt. Thans veroordeelde de Rechtbank dachte overeenkomstig den eisch. De Rechtbank deed verder uitsptay de zaak tegen den 44-jarigen meli ger C. M. uit Leiden, die op 20 April ju terecht gestaan in hooger beroep van i vonnis van den Leidschen Kantonrect waarbij verdachte was veroordeeld tot i geldboete van f. 10,- subs. 5 dagen hed nis, wegens overtreding der waren Verdachte zou melk vervoerd hebbers der vergunning. De officier van Jus mr. Knuttel, had op 20 April bevestiï gevraagd van het vonnis van de Leidj Kantonrechter. De Rechtbank vernies het vonnis en ontsloeg verdachte van i rechtsvervolging. Tegen den 46-jarigen koopman A. r te Alphen, die als beheerder eener tè manditaire vennootschap een valsche 1 lans had opgemaakt en de vennoot?; r f. 20.000,- had verduisterd, was era zes maanden gevangenisstraf geëisch:" werd heden veroordeeld tot één jaar j ■vangenisstraf voorwaardelijk met t proeftijd van 3 jaar (onder by'zona voorwaarden). KORFBAL. TER GOUW—FLUKS II. Voor de promotie-competitie 2de ik is voor a.s, Zondag de wedstrijd Ter G:: Fluks II vastgesteld. Wegens door ts spelers j.l. Zondag opgeloopen blerm zal Fluks II in dezen wedstrijd waar;:: lijk niet volledig zijn. 462e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse. 4de lyst Trekking van Donderdag 4 Mei 1933 HOOGE PRIJZEN f 5000 13716 f 1000 1937 Prijzen van 65.— 167 200 243 384 573 782 832 2096 2469 2526 2874 3260 3423 3540 3681 3931 4252 4454 5197 5231 5417 .4 6568 6572 6846 7158 7227 7583 7687 7 7873 8359 8535 8570 8624 8666 8871 9033 9228 9293 9420 9425 9532 10039 II 11384 11672 11763 12008 12360 12838 12072 13220 13262 13523 13570 13836 14054 14103 li 14481 14942 15301 15321 15501 15677 15824 -r 15953 15977 16221 16513 16748 17471 17531 17790 18080 18217 18249 18692 18751 18784 19384 19666 19693 19724 19746 19811 193" 20542 20964 DENEMARKEN. Duitseh consulaat rood geverfd. Volgens een bericht van „Berlins®!" dende" is gisternacht het gebouw vu - Duitsche consulaat te Nyborg met rw verf beschilderd. Zoowel de ruiten i' muren waren er mee bestreken. De Kjj sche adelaar was eveneens rood geit- De muren waren bovendien met vuil smeurd. De politie stelt een onderzoek in VEREENIGDE STATEN. De financiën. Het Amerikaansche Huis van Afgenf digden heeft de valutavoorstelien zooals bekend, geamendeerd zyn me' voorstel tot steun aan den landbouw f*1" gekeurd met 30? tegen 86 stemmen. Een conferentie van beide Karnen^ noodzakelijk zijn om eenlge alwijkingt bij te leggen in den tekst der bepa-°£ omtrent de hulp aan de boeren, welker- komen in het ontwerp zooais het aang'd'' men werd resp. door het Huis van Air vaardigden en den Singut. In het inM* voorstel zelf komen echter geen afwil® gen voor, zoodat dit automatisch de conferentie van beide Kamers aac! nomen zal worden. Men gelooft dat de afwijkingen binm enkele dagen opgeruimd zullen zijn en- het wetsvoorstel met de InflatievoorsJ- spoedig aan Roosevelt tér onderteekec- za! worden voorgelegd. De Amerikaansche Senaat heeft in kader van het groote werkversc» fingsprogram het voorstel betref"', de regularisatie van de Tennissef-n - benevens het Muscleshoal-voorste! in*? de oprichting van een groote electrh centrale in den staat Tennissee sawa nomen. t ,T President Roosevelt heeft beslh|_I buitenlandsche bezitters van Amem-j.J sche leeningen met het oog op den koers geen terugbetaling in goud wachten hebben en geen preferent behandeling zullen verkrijgen. ..„I 1 ri\ In het Witte Huis werd voorts deeld dat de begrooting voor bet aanvangend begrootingsjaar hand duidelijke vormen aanneemt over het in December van het voric^. door Hoover ingediend begrootingso»;,., hoopt Roosevelt meer dan een dollar te besparen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2