De Ontwapeningsconferentie! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 4 Mei 19; BINNENLAND. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité' Een belangwekkend begin van de beslissende periode - Amerikaansci veiligheids-concessies verbeteren de vooruitzichten - Ingrijpende] Duitsche amendementen - De strijd om een zekere mate van Duitsche „her-bewapening" zal vermoedelijk over succes of mislukking derOntwapeningsconferentie beslissen. de noordzee-visscherij. Overzicht van de eerste vier maanden van 1933. Van de Katwijksche en Scheveningsche vloot hebben dit Jaar tot en met April aan de trellvisscherij deelgenomen: van Katwijk: 68 motorloggers welke 611 reizen deden en f. 490 340 besomden aan versche visch, tegen verleden Jaar tot dien tt)d, 64 motorloggers in 687 reizen f. 379.027 van Scheveningen: 35 motorloggers wel ke 296 reizen deden en t. 221.694 besomden aan versche visch, tegen verleden Jaar tot dien tijd, 41 motorloggers in 425 reizen 1. 219.486. Aan de beugvisscherij nemen dit jaar van Vlaardlngen deel: 12 stoomschepen welke 128 reizen deden tot en met April en 1.110.054 besomden aan versche visch, te gen verleden Jaar tot dien tijd, 13 stoom schepen in 141 reizen 1.124.401 De beugers besomden dit Jaar gemiddeld per reis f.860 (v. f.882); de motortrei- lers f.785 (v. J. f.538). De resultaten met de beugvisscherij dit jaar verkregen zijn dus minder dan die van verleden Jaar, terwijl die van de mo- tortreilers heel wat beter zijn dan in 1932. Ingevolge besluit der reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij zal dit jaar op 9 Mei een vierde deel van de vloot, uitgerust met 60 Schotsche netten, aan de drijfnetharlngvisscherij mogen deelnemen. Te verwachten is, dat een ge deelte van dat vierde deel later ter vis- scherij zal vertrekken. De vooruitzichten voor de vroeg-haringvlsscherij zijn niet van dien aard, dat het uitrusten van een groot aantal schepen gedurende den eer sten tyd is aan te bevelen. Laat de kwali teit van de eerste vangsten veel te wen- schcn over, dan werkt zulks zeer nadeelig op de prijzen van de verdere aanvoeren van houdbare maatjesharing, hetgeen tot gevolg heeft, dat de betere kwaliteit zoo goed als onverkoopbaar wordt, vooral wanneer de vangst overvloedig is. Mocht de visscherlj schraal zijn en blijven, gelijk verleden jaar het geval is geweest, dan zullen de prijzen wel meevallen, hoewel die, gezien den algemeenen toestand, niet buitensporig hoog zullen zijn. Op 6 Juni, 26 Juni en 3 Juili zal telkens een vierde deel van de vloot met de volle vleet (100 tot 150 netten) ter haringvis scherij vertrekken, zoodat begin Juli de geheele vloot in zee kan zijn. Wanneer de afzet van de maatjesharing tegen loonende prijzen mocht plaats heb ben en de regeering daarbij de helpende hand mocht bieden, blijft de moeilijkheid bestaan wat er met de exportharing, welke in de maanden September tot December aan de markt komt, zal gebeuren. Ook voor die haring zal regeeringshulp niet kunnen worden gemist. De verleden jaar verleende regeeringssteun, in den vorm van een crediet. heeft prachtig gewerkt, zij het ten koste van een deel van de ha- ringreeders. Naar wij vernemen zal ge tracht worden een regeling te ontwerpen, welke voor alle belanghebbenden meer bevrediging schenkt. Wat het tusschen Nederland en Duitsch- land gesloten handelsverdrag betreft, zij opgemerkt, dat dit voor onzen haringex port zeer teleurstellend is. Werd tot nu toe voor iedere harington, hetzij een Hollandsche ton met een netto- vischgewicht van 120 K.G. 9 Mark invoer recht betaald, thans bedraagt zulks voor een Holl. ton 8,19 Mark en voor een Schot sche ton 9,65 Mark. Van verlaging kan dus haast niet worden gesproken In reeders- kringen wordt het betreurd, dat onze re geering geen gebruik heeft gemaakt van deskundigen bij de te Berlijn gevoerde be sprekingen. hetgeen bij de Duitsche regee ring wel het geval schijnt te zijn. Hoe het zij, wij zitten tot 31 December aan het verdrag vast; de Nederlandsche haringvisscherü gaat een donkere toe komst tegemoet tenzij de regeering de hel pende hand blijft bieden uit overweging, dat de tewerkstelling van een groot aan tal nijvere arbeiders te verkiezen is boven werkloozenzorg, hetgeen kapitaalvernieti ging beteekent. N. R. Crt. o GESCHENKEN OP KOSTEN DER GEMEENTE. Ingrijpen van Ged. Staten van Noord-Holland. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de volgende circulaire aan de gemeentebe sturen in die provincie gezonden: Het is ons gebleken, dat het langzamer hand gewoonte wordt de kosten van ge schenken e.d aan burgemeesters, wethou ders leden van den Raad of gemeente ambtenaren bij gelegenheid van hun hu welijk of van andere feestelijke gebeur tenissen. die met de vervulling van hun ambt geen verband houden, ten laste \an de gemeentekas te brengen in plaats van deze zooals eertijds geschiedde door de schenkers zelf te doen dragen Wij achten deze gewoonte zoomin juist als gewer.scht en hoewel wij elk geval dat zich voordoet op zich zelf zullen beschouwen willen wij niet nalaten reeds nu onder uw aandacht niet van te voren op onze goedkeuring mag te brengen dat voor dergelijke uitgaven worden gerekend Een zelfde standpunt nemen wij in ten aanzien van de geval len waarin de gemeente de kosten van het begraven van personen, die haar na ge staan hebben, voor haar rekening neemt. Ook deze kosten, die. naar ons eenige ma len bleek zeer aanzienlijk kunnen zijn moven naar ons voorkomt slechts bij zeer hooge uitzondering ten laste der gemeen schap worden gebracht. DE POSTVLUCHTEN. Gistermiddag te 1640 uur is het retour- vliegtuig Kwartel" (gezagvoerder Hon- dong) op Schiphol geland. Aan boord be vonden zich vier passagiers (Rangoon- Londen. Calcutta-Londen Bandoeng-Am sterdam. en Medan-Amsterdam!. De .Kwartel" is de eerste machine, die dit laar lanes de 'omerroute via Buda pest heeft gevlogen. Ket toestel vertrok op 26 April uit Bandoeng Het heeft het tra ject dus in acht dagen afgelegd. HET VISSCHERIJ-CONFLICT TE HMUIDEN. Terreur van de zijde der stakers? De heer H. Amelink heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, Voor zitter van den Raad van Ministers, de vol gende vragen gesteld: Is het de Regeering bekend: a. dat de leden van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks en Transportarbei ders, werkzaam in het vlsscherijbedrijf te IJmuiden, in de rechtmatige uitoefening hunner werkzaamheden worden belem merd? b. dat terroristische drang op nering doenden wordt uitgeoefend, om aan uit gaande schepen geen victualiën te leveren, c-n om aan de gezinnen van uitvarenden geen levensmiddelen te verkoopen? c. dat zelfs vrouwen van leden van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, die inkoopen wen- sehen te doen, door stakers worden ge volgd en bij winkels, waar zij wenschen te koopen wordt gepost? Is het de Regeering bekend, dat in een circulaire, gedateerd 28 April 1933, door het Centraal Bestuur der Dmuider Fede ratie van arbeiders in het vlsscherij- en transportbedrijf, aangesloten bij den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, ge richt aan de arbeiders in het visscherij- bedrijf, tot een dergerlijken hongerboycot wordt aangespoord, waar toch, nadat in die circulaire gezegd wordt, dat voor icderen offlcleelen boycot een apart be sluit van het Centraal Bestuur der Fede ratie zal noodig zijn en alleen voor die be sluiten de organisatie zal verantwoordelijk zijn, deze passage volgt: ,.Dat neemt echter niet weg, dat de leden of groepen van leden gerechtigd zijn de boycot-gedachte verdere toepas sing te geven. Het aantal gevallen en vormen waarin de boycot kan worden toegepast is legio. Ieder doe wat hij kan om den strijd tegen de onderkrui perij zoo krachtig mogelijk te voeren!"? Is de Regeering niet van oordeel, dat tegen een dergelijke aansporing tot toe passing van terreur onverwijld maatre gelen noodig zijn? Indien de Regeering van oordeel mocht zijn, dat de wet van den 22en April 1855, S. 32, tot regeling van het recht van ver eeniging en vergadering, haar geen be voegdheid geeft tot het nemen van maat regelen tegen vereenigmgen, die op een dergelijke ontoelaatbare wijze optreden, en indien zij niet krachtens eenige andere wet dergelijk optreden kan tegengaan, is de Regeering dan bereid onverwijld bij de Staten-Generaal een wetsontwerp aan hangig te maken, ter verkrijging van be voegdheden, waardoor aan een optreden als van de IJmuider Federatie van arbei ders in het visscherij- en transportbedrijf, direct een einde kan worden gemaakt, desnoods door ontbinding van een "eree- niging die zich aan dergelijke handelingen schuldig maakt? SCH1PPERSVEREENIGING „SCHUTTEVAER". Jaarvergadering te Enkhuizen. Gisteren begon te Enkhuizen de 70ste jaarvergadering van „Schuttevaer", onder leiding van den vice-voorzitter, den heer L. Hortensius) bij afwezigheid van mr. Harm. Smeenge). Aangenomen werden diverse voorstellen als: vervangen van de mistbel Kraggen- burg door een sirene; vervangen van de zwarte ton No. 2 in de Zandkreek door een lichtboei: de middensteiger te Hansweert niet uitsluitend voor het meren van sleep- booten te besteden enz. Een voorstel om uniforme verlichting voor bruggen en slui zen bij provinciale en particuliere kanalen te bepleiten werd na mededeeling van 't hoofdbestuur dat het aantal waterweg beheerders in ons land legio is tengevolge waarvan zich juist op dit gebied groote moeilijkheden voordoen, aangehouden. Aangedrongen werd op scherper toezicht inzake tempering van autolichten bij open bruggen of naderende schepen. In verband hiermede werd nog op de wenschelijkheid gewezen om alle personen die een rijbewijs aanvragen bij het examen op het voren staande te wijzen. Het hoofdbestuur werd voorts gemachtigd zoo noodig tijdelijk ver zachtende bepalingen inzake voorschut ting voor de Mallegatsluis te Gouda te be pleiten. Naar aanleiding van het aandrin gen op verbetering van de haven van Oude-Tonge deelde 't hoofdbestuur mede, dat hier een kwestie bestaat tusschen ge meente en polders, waarvan de laatsten het havengeld ontvangen. Wordt nu bij de gemeente op verbetering aangedrongen dan wordt steeds naar de polders ver wezen. Nadat de vergadering was verdaagd werden afgevaardigden en genoodigden ten raadhuize officieel door B. en W ont vangen, waar de inmiddels mede gearri veerde voorzitter mr H. Smeenge de ge voelens der afgevaardigden voor de schitterende ontvangst te Enkhuizen op de hem eigen wijze vertolkte. „Tel." BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Onder voorzitterschap van dr. J. H. Wa- gener vergaderde de provinciale Zuld- Hollandsche vereenlgmg tot bestrijding van de tuberculose te Rotterdam. Het jaar verslag van den secretaris, den heer J. H. A. Vooren, uit Sassenheim, werd goedge keurd. Het ledental is geklommen van 127 tot 132. De voorzitter deelde mede dat be sloten is uit het prophylaxe-fonds een subsidie van f. 150.000 beschikbaar te stel len, om de vermindering van het rijks subsidie eenlgermate te nivelleeren. De vermindering van het rijks-subsidie, groot 15 pCt., bedraagt f. 196,000. Blijkens het verslag van de penning- meesteresse, mevrouw C. C. van Nieuwen- burg—van Kleeff te Delft bedreg de ont vangsten in totaal f. 167.084; de batige saldi zijn: op de algemeene rekening f. 5353 en op den districtsdienst f. 15.925. De ontvangsten van het provinciale ver- pleegfonds bedroegen f. 31.671; hiervan is het batige saldo f. 17.275. De totale rijks subsidie bedroeg f 113.659. De provinciale subsidie bedroeg f. 165.911. De heer J. H. A, Vooren is daarop tot bestuurslid herkozen In de plaats van den heer W. A Hartevelt, uit Alkemade, die niet herkiesbaar was, is dr. J. H. Post Ultterweer, vertegenwoordiger van het Wit-gele Kruis te Ter Aar gekozen. Na rondvraag is de vergadering gesloten DE FIN'ANCIEELE POSITIE VAN ZAANDAM. Een tweede salarisverlaging voor de ambtenaren. Zooals reeds eerder is medegedeeld, heeft de Regeering op de uitkeering der gemeentefondsbelasting aan Zaandam een bedrag van f. 150.000 ingehouden als ge volg van het niet-aanvaarden der in Den Haag gestelde voorwaarden voor de ver lenging van de groote leening van f. 3": millioen. waarvoor de termijn op 1 April jj. was verstreken. Eén dezer voorwaarden was een door Gedep. Staten goedgekeurde sluitende begrooting. Deze mededeeling van de Regeering heeft tot gevolg gehad, dat B. en w. van Zaandam de begrooting aan een herzie ning hebben onderworpen. Thans is ge bleken, door een uitnoodlging aan de leden van het Georganiseerd Overleg, dat bij de bezuinigingsvoorstellen van B. en W. ook de positie van de gemeente-ambte naren is betrokken. B. en W. stellen voor een tweede loons verlaging van 3 pCt. voor de gemeente ambtenaren in te voeren, benevens de afschaffing van de vacantiebij slagen, waardoor resp. f. 30.000 en f. 15.000 zal worden bezuinigd. Het plan bestaat den Gemeenteraad tegen 16 Mei bijeen te roepen, ter behan deling van deze voorstellen Verwacht wordt dat deze daar een meer derheid zullen vinden, aangezien in het college van B. en W. tusschen de partijen overeenstemming is bereikt. DE RIJKSVERZEKERINGSBANK BEZUINIGT. Declaraties der geneeskundigen met IO'/b verlaagd. Het „Vad." meldt: Na overleg met het hoofdbestuur der Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst is een commissie samengesteld om het bestuur der Rijks Verzekeringsbank van advies te dienen, over de vraag, of een tijdelijke, algemeene verlaging van 10 pCt. op de declaraties ingevolge het Tarief voor de bij de Rijksverzekeringsbank inge schreven geneeskundigen, redelijk is te achten. Van deze commissie, bestaande uit de heeren: prof. mr. A. C. Josephus Jitta, voorzitter, gemeenschappelijk aangewezen, D. van Cappellen, arts, M. Mauritz, arts, prof. dr. N. J. Polak te Rotterdam en dr. L. Smit, Medisch-Adviseur der R. V. B., heeft de meerderheid geadviseerd om on der de huidige omstandigheden een voor- loopige verlaging van 10 pCt. dezer decla raties toe te passen. Naar aanleiding van dit advies ls tot deze verlaging, welke op 1 Mei is inge gaan, besloten. Een met het hoofdbestuur der Mij. tot bevordering der Pharmacie gehouden be spreking over de vraag of een bepaalde verlaging van het bestaande tarief van de apothekers redelijk was te achten, en zoo neen, welk tarief dan de voorkeur zou verdienen, leidde niet tot een bevredigend resultaat. En een Commissie van Overleg kon niet worden gevormd, omdat het hoofdbestuur der Mij, zijn medewerking daartoe niet wilde verleenen. Dientengevolge heeft het bestuur der R.V.B. zelf een commissie aangewezen, bestaande uit prof. dr. L. van Itallie, te Leiden, prof. mr. A. C. Josephus Jitta en prof Th. Limperg Jr. te Amsterdam om over die vraag van advies te dienen. In overeenstemming met haar advies is met 1 Mei het tarief, waartegen inge schreven apothekers zich verbinden, ge nees- en heelmiddelen te leveren aan ver zekerden, die door een ongeval zijn ge troffen, gewijzigd en de prijs van een recept verlaagd tot 55 ct. NEDERL. BOND VAN CHRISTELIJKE FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS In de Rotterdamsche Diergaarde is naar de „N.R.Crtmeldt gistermiddag aangevangen de tweej aarlij ksche alge meene vergadering van den Ned, Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Ter opening van de vergadering heeft de bondsvoorzitter, de heer W. Strijbls uit Den Haag, een uitvoerige rede gehouden. De bond telt thans 20.328 leden. Het bondsvermogen steeg in de jaren '31 en '32 van f. 242.862,13 tot f. 274.417,38'/!. Voorts was 31 Dec. j.l. nog een bedrag van f. 56 385,94 beschikbaar voor het pensioen fonds voor de gesalarieerde bestuurders. De financieele vooruitgang werd geremd door het groote bedrag aan stakingsuit- keeringen, waarmede in '31 f. 72.904,31 en '32 f. 64.789.06 was gemoeid. Van deze f. 137.500 werd f. 8500 terugontvangen. Uit de werkloozenkas keerde de bond totaal uit over '31 f. 943.285,21 en in '32 f. 1.122.771,50 totaal meer dus dan twee millioen gulden. De jaarverslagen werden goedgekeurd. NED. R.K. BOND VAN EXPEDITEURS EN TRANSPORTONDERNEMERS Op de vergadering van het Bestuur' van den Ned. R.K. Bond van Expediteurs en Transportondernemers is besloten het se cretariaat-penningmeesterschap van den Bond te vestigen ten kantore van de firma Ottenheym, Straatje 553, te Helden-Pan- ningen (L.). Als voorzitter van het Bestuur werd aan gewezen de heer O. Bekedam (N.V. Moer man en Robbers) te Rotterdam. Aan het Bestuur der R.K. Middenstands Vereeniging ln de voornaamste plaatsen zal worden verzocht hun medewerking te verleenen tot stichting van plaatselijke vakvereenigingen. Ten aanzien van het thans gepubli ceerde wetsontwerp tot concessioneering van het autogoederenvervoer te land, be sloot het bestuur in samenwerking met de zusterorganisatie, den Bond van Expedi teurs ln Transportondernemers (Beto) en in samenwerking met den Ned. RK. Mid denstandsbond zoo spoedig mogelijk de door het bedrijf te volgen gedragslijn te bepalen. o HET CONFLICT BIJ DE K. L.. M. Het conflict bij de KLM. blijkt vrijwel alle piloten te omvatten. Gelijk bekend wordt de actie gevoerd door de Ned. Ver eeniging van Verkeersvliegers. Van Dijk is hierbij niet aangesloten doch doet wel mee aan de actie Alleen Viruly Scholte en Soer zouden zich afzijdig hebben ge houden. GENÊVE, 29 April 1933. Reeds de allereerste dagen van de nieuwe en waarschijnlijk beslissende pe riode der Ontwapeningsconferentie heb ben den liefhebbers van verrassingen en van spanning in ruime mate bevrediging geschonken. Na een overeenkomstig de verwachting kleurloozen eersten dag der nieuwe zitting der Algemeene Commissie, hebben wij op den tweeden dag de aan gename verrassing van een de vooruit zichten der Conferentie verbeterende redevoering van den Amerikaanschen ge delegeerde Norman Davis gekregen. On middellijk hierop kwam echter den vol genden dag weder de ontnuchtering, toen de indiening van eenige ingrijpende Duit sche amendementen op MacDonald's ont- werp-conventie de aanleiding werd tot sulk een scherp afwijzend antwoord van Fransche zijde, dat het iedereen wederom duidelijk werd, hoe gevaarlijke Fransch- Duitsche meeningsverschillen nog immer bestaan, en dat wij ons allen afvroegen, of de Ontwapeningsconferentie wellicht reeds in deze allereerste dagen der be slissende periode in de beslissende crisis vallen was. Norman Davis heeft in deze enkele da gen reeds driemaal het woord gevoerd, om een belangrijke verklaring af te leggen. Dit levendige aandeel van den Ameri kaanschen gedelegeerde in de beraadsla gingen, dat in tegenstelling staat tot de over het algemeen groote terughoudend heid, bijna zou men zeggen onverschillig heid, waarmede Gibson de debatten pleegde te volgen, is een aanwijzing van de belangrijke rol, die president Roosevelt in deze beslissende periode der Ontwa peningsconferentie zal willen spelen. Voor een groot gedeelte is dit, zooals uit de laatste redevoering van Norman Davis bleek, toe te schrijven aan de bij Presi- den Roosevelt bestaande overtuiging, dat geen ernstige verbetering van de economi sche en financieele betrekkingen tusschen de Staten te verwachten is, indien niet vooraf de politieke ontwapenings-strijd- vragen tot een bevredigende oplossing zijn gebracht. De eerste verklaring van Norman Davis, wier algemeene strekking den volgenden dag een bevestiging vond in de telegram men uit Washington over President's Roo sevelt's besprekingen met Herriot, wees op een Amerikaansche bereidwilligheid, om in veel grootere mate dan onder Presi dent Hoover het geval was met de Fran sche veiligheidswenschen rekening te houden. Na mijn brieven vijftien maan den lang over de beteekenis van het vei ligheidsvraagstuk, zal ik wel niet in bij zonderheden behoeven uiteen te zetten, hoe deze evolutie in de Amerikaansche politiek de succes-kansen der Ontwape ningsconferentie heeft verbeterd! De Franschen hebben toch steeds verklaard, dat de mate van bewapeningsverminde- ring, waartoe zij bereid zouden zijn, zou afhangen van de mate, waarin aan hun veiligheidsopvattingen zou worden tege moet gekomen. Van bijzonder belang is, dat de tegenwoordige Amerikaansche re geering vooral tot een „doeltreffend en voortdurend toezicht" op de naleving der ontwapeningsbepalingen zal willen mede werken. Immers, Daladier heeft in de laatste weken juist getoond, dat de Fran sche regeering meer en meer inziet, dat de organisatie van zulk een toezicht op de bewapening der verschillende staten van veiligheidsstandpunt van minstens even veel waarde is als het sluiten van een Europeesch Veiligheidspakt, waaraan de Franschen tot dusverre een zoo overdreven Deteekenis hebben gehecht. De tweede redevoering van Norman Davis was niet minder bemoedigend. Hij betuigde daarbij de instemming der Ame rikaansche regeering met het geheele ontwerp-conventie van MasDonald en be zwoer de verschillende delegaties zich zoo veel mogelijk van het indienen van amen dementen te onthouden. Het ontwerp- MacDonald is een rechtvaardig compromis tusschen de verschillende opvattingen. Wie dit compromis te zijnen gunste zou willen wijzigen, zal natuurlijk tegenpogin- gen van de andere zijde uitlokken. Zoo komt er geen einde aan de discussies. De Amerikaansche regeering zou dus alle amendementen bestrijden, die het even wicht van MacDonald's ontwerp-conventie zouden kunnen verstoren. Na deze verklaring van Norman Davis hadden wij dus de bemoedigende zeker heid verkregen, dat Amerika, Engeland en Italië (dat reeds in Maart een dergelijke verklaring afgegeven had) gesloten achter het ontwerp-conventie staan. Zelfs pessi misten konden niet langer ontkennen, dat er een redelijke kans bestaat, dat inder daad een Ontwapeningsconventie in den zin van MacDonald's ontwerp zal kunnen gesloten worden. De groote vraag bleef NEDERLAND OP DE INTERNATIONALE VERKEERSTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Op de internationale verkeerstentoon- stelling, die te Brussel van 10 tot 21 Mei a.s. onder leiding van den dienst van het wegverkeer, ministerie van openbare werken wordt gehouden en zeer be langrijk belooft te worden, zal naast Bel gië, Frankrijk, Dultschland, Zwitserland, Amerika enz., ook Nederland met een speciale afdeeling aanwezig zijn. In de zaal van de Hollandsche afdeeling zal de eene wand worden ingenomen door de steden Amsterdam en Rotterdam ter wijl op den anderen wand de groote ver- keersbonden zullen laten zien, wat zij hebben gedaan en doen voor een veilig verkeer. Er zullen Inzendingen zijn van den A.N.WB. Toeristenbond voor Neder land, de Koninklijke Nederlandsche Auto natuurlijk: hoe zal Frankrljk's en hoe ^Hi Duitschland's houding zijn? Over Frankrljk's houding maakte c-B! zich op grond van de uit Washing K! ontvangen berichten niet al te ongeitBl meer. Na de Amerikaansche velUghefeBs concessies schijnen de Franschen berè'BI te zijn de ontwapeningsverpllchtingen j aanvaarden, die MacDonald's ontwas conventie van hen verlangt. Aller aap dacht ging dus naar Dultschland uit. lp dien ook de Duitschers zonder al te h grijpende amendementen het Britscl* compromisvoorstel zouden aanvaarde zou de toekomst plotseling met een ha wat grooter optimisme mogen worden te gemoet gezien. Wij bleven niet lang ln onzekerheid, Op. middellijk nadat Norman Davis den gedj, legeerden den dringenden raad gegerg had het voorbeeld van Amerika en Itsa te volgen en zich van het indienen m wijzigingsvoorstellen vrijwel geheel te n:, houden, nam Nadolny het woord, waarlf de Duitsche gedelegeerde een reeks ingrj. pende amendementen indiende en nog ba langrijker aankondigde! Het bleek heisa; dat Duitschland aan al zijn vorige vordt- ringen bleef vasthouden. Eenige compp mis-bereidwilligheid was in de Duitsti amendementen nog niet te vinden! Met groote diplomatieke handigheid fc echter van een minder groote toewiidii» aan de zaak der Ontwapenlngsconferenla getuigde, greep de ^ransche gedelegeerd Massigli hierop onmiddellijk de gelecenieï van de door Nadolny's rede nog versterk! anti-Duitsche stemming ter Confereni aan. om erop los te slaan! Massigli u zoo fel, dat hij den indruk wekte een bred der Conferentie te willen uitlokken, ore- tuigd dat de openbare meening der werek bij een breuk op dit oogenblik de voD» verantwoordelijkheid op de schouders de niet-toegeven-willende Duitschers zou gen. In scherpe woorden verweet i Franschman den Duitschers, dat zij i eenigen waren, die geenerlei matiging 6 hun wenschen toonden. Nadolny's rede hsj integendeel duidelijk gemaakt, dit ii Duitsche regeering van deze „ontag- ningsconferentie" een herbewapening vor zich zelf verlangt. Frankrijk zou hlen echter niet kunnen medewerken! Inderdaad, het kan niet langer onttal worden: Duitschland wil herbewapend Nadolny herhaalde weliswaar, dat de Da- sche regeering slechts de ontwapening ia sterk-bewapende staten wenscht en fan zelf ook ontwapend zal willen blijven.Doel iedereen, de Duitschers zoo goed als ie andere volkeren, weet. dat deze voorwaar? voor het ontwapend-blijven van Duitsch land onder de tegenwoordige omstandig heden geenerlei kans op verwezenlijkte heeft! Praktisch gesproken komt K Duitsche standpunt dus erop neer di Duitschland wel degelijk voor zich eJ herbewapening wenscht. zooals dit ook de Duitsche amendementen blijkt. Als d andere staten niet van al hun kanoncs met een kaliber van meer dan 105 mï, van al hun militaire vliegtuigen en vu al hun onderzeebooten afstand doen, vi Duitschland het recht hebben deze wapea- soorten eveneens te bezitten. Men kan het nu betreuren, dat Duitse!- land toch niet te onderschatten bewape ningsverminderingen voor de andere sis ten. die het gevolg eener conventie k 1' MacDonald zullen zijn nog niet tevredea is, doch de vraag rijst, of men als ont» penings-en-vredes-vriend niet beter don zich bij dit Duitsche standpunt neer .leggen dan a priori door een kategoriscl» weigering van iedere herbewapening d( Ontwapeningsconferentie te doen misluk- ken hetgeen ongetwijfeld een veel on- vangrijker Duitsche herbewapening zou t® gevolge hebben dan die, welke Duitschl® zich zou willen verbinden niet te or®' schrijden, indien een Ontwapeningscos- ventie tot stand zou komen. Want wij kunnen van alle Duitsches hooren. dat zij over de mate van herb® wapening met zich zouden laten praten indien slechts hun principieele vorderisl wordt ingewilligd dezelfde wapensoortea als de andere staten te moven bezitten. Ongetwijfeld is op het oogenblik nog e® ontwapeningsconventie mogelijk, die I® gevolge zou hebben, dat ondanks de be langrijke bewapeningsverminderineen. het ontwerp-MacDonald van de sterk-be wapende landen vergt en ondanks de bet bewapening, die aan Duitschland zou wor den toegestaan, nog een belangrijke ach terstand op militair gebied zou voortbe staan. Zou dit resultaat zoo verweroeli1» zijn dat men moet zeggen: dan liever een mislukking der Ontwapeningsconferentie met als gevolg een algemeene hervattw van den rampzaligen bewapeningswedloop mobiel Club, het Verbond van gingen voor Veilig Verkeer, den Bond va» Bedrijfsautohouders ln Nederland, w Bond van Vrijwillige Verkeersinspecti® in Nederland, de Vereeniging voor Alconc'- bestrtjding bij het snelverkeer en de <-«»; trale Commissie voor Autobestuurders- b Centraal Bureau voor de Statistiek kot» met een Inzending van speciaal voor ae tentoonstelling gemaakte statistieken. Tenslotte zij nog vermeld, dat de rw lipsfabrieken een straat, leidende naar tentoonstelling, des avonds zullen veruc ten door middel van natriumlampen. 2-5

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10