LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 3 Mei LI Burgerlijke Stand v. Leiden SPORT. RECHTZAKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HANDELSREGISTER KAM Kit VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: W. J. Bink en Zonen, v. Speykstraat la, Leiden melk handel. Vennooten: W. Bink, Leiden en N Bink, Lelden. Opheffing. Firma Gebr. C. J. en J. P. van Beukering. Levendaal, Leiden, metse laars en aannemers. Vereffenaar: F. J. A. van Beukering, Voorburg. Wijzigingen. N.V. Broodfabriek „De Zeeuw", Korte Mare 23, Leiden. Nieuwe Commissaris: F. de Rooy Jr., Lelden. Radio Jesse, Rijnsburgerweg 88, Oegst- geest, radiohandel en reparatie-inrichting. H. J. Jesse Jr. 'Huwelijksche voorwaar den. Wed. J. Koster—Kanbier, Leliestraat 22, Lelden, brandstoffenhandcl. De eigenares Wed. M. Koster—Kanbier, is dd. 26 April 1933 gehuwd met W. Treur. Nieuwe Eigenaar: W. Treur, Leiden. Wijziging handelsnaam in: voorheen Wed. J. Koster. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechten de heer H. G. Ram bonnet (Den Haag). Bij den voorzitter van het Prins Willem van Oranje herdenkingscomité hier ter stede, den heer P. C. Labrijn is onder staand telegram binnengekomen. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen het Leldsch Comité tot her denking van den dag, waarop voor 400 jaren Prins Willem van Oranje werd ge boren, Haar dank over te brengen voor de gevoelens tot uiting gebracht in het tele gram van den 24en April jj. Hare Majesteit, was daarvoor zeer ge voelig. De Particuliere Secretaris van H.M. de Koningin, w.g. VAN GEEN Onze stadgenoote mej. O. Parmentier is benoemd tot lid van de commissie, welke in 1933 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijver heidsonderwijs akten Na. Ng Nr en Ns. In ons verslag van de Meifeestrede van ds. Banning staat abusievelijk, dat het socialisme uitsluitend een kwestie zou zijn van de helft plus een. In dezen zin is het woordje „niet" weg gevallen De spreker wees er juist op, dat het socialism^ niet in de eerste plaats af hankelijk is van de aantallen, maar van de innerlijke overtuiging. Wij verwijzen naar de in dit num mer voorkomende advertentie van het Trianontheater. betreffende de groote zomercampagne, die Vrijdag a.s. aan vangt. GEBOREN Wilhelmina Margaretha, D. van W van Steenbergen en M. W Compeer Johan Cornells, Z. van C. v. Velzen en J. de Laaf Johannes Albcrtus. Z. van M M. Erke- lens en R. H. v. d. Steen Johannes Her- manus, z. van D. v, d. Stoep—E. J Deijs Bernardus Boudewijn Cornells, Z van B. v. d Burg en M. Ie Nobel Hendrik. Z. van L Gijsman en W. Stol. OVERLEDEN: M. v. LeeuwenFaaneman, Vr. 56 j. M. van Soest, ongeh. Vr 47 j. W. Quirijns. Z 24 j T H van Tongeren Slijkhuis, Vr. 49 j. GEVESTIGD: VOETBAL. LEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN— TONA I. Morgen spelen de Bakkersgezellen een vriendschappelijken wedstrijd tegen een versterkt Tona I op het Sportmanterrein, aanvang half zes. Deze wedstrijd staat onder leiding van scheidsrechter J. Hil- lebrandt. -o R.V. EN A.V. „ZUIDWIJCK In de gisteravond door bovengenoemde vereeniging gehouden ledenvergadering is wegens groote toeneming van het ledental een wedstrijd-secretaris aan het bestuur toegevoegd Naam en adres zijn. J. A. Otten Haarlemmerstraat 185. Voor vriendschappelijke wedstrijden tegen de 3 elftallen, zoowel als junioren wende men zich dus tot bovengenoemd adres. A Arnoldus, hulp in de huish., Apo- thekersdijk 34 H Th. J. H. Backer,, 1.1. instrumentmaker, Meidoornstr. 10 V. Barzanti, ijsmaker, Langegr. 190 H. Beekman, Hooigr 38 H. van Berkum en fam milit. schoenm., Leeuwerikstr. 9 E. Bloem, onderwijzeres, Haarlemmerweg 74 Wed M. van der MeelBolster, St. Jacobsgr. 1 P F. W. Böving, ingenieur, Stationsweg 2 G. C. Brouwer, J. de Witt- straat 39 M. van der Burgh en fam., verbandmeester, Leeuwerikstr. 5 J. P. du Croix, Rijnsb. weg 58 H van Zonne veld—Duyverman en fam Hooigr 80 E. Ch. van Dijk, R. en Schlekade 116e J. H. van Egmond en fam., bloemist, Lange- gracht 171 G. Elias, Oude Singel 112 N. S. J. van den Ende .dienstbode, Oegst- geesterlaan 3 J. P. Falck. dienstbode, de Laat de Kanterstr. 2 W. M. Ph Th. Franken. Oude Singel 146 H. de Groot, v. d. Werfstr. 56 hs. W. Gros en fam., boekhouder, Mariënpoelstr. 9 H. J. C. G. Hazenberg en fam., v. d. Werfstr. 56hs. C. J. M. van Heijningen, dienstbode, Haarlemmerstr. 204 G. Hoogkamer, dienstbode. Oosterstr. 25 J Jongsma, hulp in de huish., v. Ledenberchstr. 6 M. van der Keur en fam., werkmeester, Kanaalstr. 20 B. Kuijper, 1.1. instru mentmaker, H. Morschweg 66 Wed. J. Paauw—Kuijt en famLangestr. 14 M. Lapawa, dienstbode, Heerenstr. 5b P. Lausen. Doelenkazerne K. Lentz, dienst bode, Breestraat 84 E. Müller, dienst bode, Rijnsb, weg 130 A. J. van Noord, Morschstr. 22 E. Th. BroersPhilipp, Lopsenstr. 3 A. M. van Riet, slager, Oude Heerengr. 17 G. A. Righart van Gelder, verpleger. Heijnsiusstr. 3 H. G. Ritter, dienstbode. Haagweg 52 L. Schouten, telefoniste, Nieuwe Rijn 13 J. W. M. J. Spliethof en fam., electricien, Mare 116 J J. van der Steen en fam., vertegenw. in wijnen. Oude Rijn 6 P. Taffijn, fabr. arb., Oude Singel 228a G. Talamini, ijsverkooper, Heerensteeg 21 G Talamini. idem, idem F. P. M. Tille- mans, kloosterbroeder. Haagweg 13 H. M. Trauka, dienstbode, Stationsweg 2 J. J. Verberg, Heerenstr. 43a J. C. Wam- steker, fotograaf, Oude Rijn 94a F. H. Weijer. verpleegster, Rlinsb weg 10 G. E. Zandbergen, kamerverhuurster. Mariën- poelstraat. 35 J. G. Zandbergen. Marlën- polstraat 35. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Economische Wereldconferentie. Van een bezoek van Roosevelt aan de Economische Wereld-conferentie is ten officieele plaatse niet bekend. Mc. Donald komt hedenmiddag te Lon den terug en zal morgen in het Lagerhuis een verklaring afleggen van zijn reis, terwijl hij Vrijdag voor de microfoon komt. De Fransche ambassadeur heeft het Amerikaansche staatsdepartement mede gedeeld, dat de Fransche regeering bereid is het door Roosevelt voorgestelde tarief bestand te aanvaarden tot het einde der economische wereldconferentie van Lon den, indien zekere waarborgen worden gegeven. Daartegen schijnt in Amerika geen be zwaar te bestaan. VERTROKKEN. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Hof deed heden uitspraak in de zaken betreffende de z.g. water-relletjes te Alphen. H. J. R., A. J. en H. L. werden vrijgesproken Joh. v. L. werd veroordeeld tot f. 1, subs. 1 dag hechtenis. Mej. M. Dr., huisvrouw van P. G. te Oegstgeest, was door de rechtbank wegens beleediging veroordeeld tot f. 10.boete subs. 10 dagen. Dit vonnis is bevestigd. Vrijgesproken is: J. W. F., te Wassenaar, die terecht ge staan heeft wegens eenvoudige belee diging. EEN BRANDKAST MEEGENOMEN. Recidivist tot 2'Is jaar veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam veroordeel de den recidivist J. R. wegens diefstal in vereeniging, waarbij hij zich met een val- schen sleutel toegang tot de plaats des misdrijfs verschafte, tot een gevangenis straf van twee en een half jaar. Het O M. had drie jaar gerequireerd. Op 21 Juli van het vorige jaar werd in gebroken in een perceel aan de Marga retha van Borselenlaan te Amstelveen, gemeente Nieuwer Amstel. Behalve een spaarbusie en verschillende sieraden werd door de inbrekers, die door middel van valsche sleutels waren binnengekomen, een klein model brandkast met f. 340. meegenomen. In de nabijheid van Baam- brugge werden de daders aangehouden, zij hadden defect aan hun auto gekregen Twee personen een man en een vrouw konden worden gearresteerd, de man werd veroordeeld tot anderhalf ge vangenisstraf, terwijl de vrouw werd vrij gesproken. De derde inzittende, J. R„ werd later, tijdens een poging tot inbraak te Zand- voort gearresteerd, nadat hij een sprong van een balcon had gemaakt waarbij hij beide beenen brak. Zijn zaak kwam hier door pas veertien dagen geleden voor de rechtbank Hij hield zijn onschuld vol en na het voorlezen van het vonnis deelde hij heden mede, in hooger beroep te zullen gaan. J. Th. van den KerkhofAmmerlaan, Warmond, Bakkersdam 47b H. D. M, Antonissen. Groningen, Paterswoldschew. 7 J M. C. v. d. WerffBakker, Zoeter- woude. Reinegommerstr 26 A G. Bin ken, Boskoop. Ridderbuurt 1 K. Bon tekoe. Rotterdam. Henegouwenlaan 72 H. Borger en fam.. Den Haag, Cuypstr. 99 E, J. C. Bos, Oegstgeest, Terweeweg 64 J. Bosch en fam Zeist, Taveernelaan 4 E. Braun, Osnabrück. Lechtengen 33 I. Brokkaar, Velsen Eikenstr. 12 W. F. H. Brunet de Rochebrune en famUtrecht Mozartlaan 14 N. FaberBurger, Am sterdam, Overtoom 404 III J. van Dam en fam.. Amsterdam, 1ste Bloemdw.str 9 huls H. TimanDreef, Noordwijk, Hoofdstr, 25 C. van Driel Oegstgeest, Wilhelminapark 31 J. Elen en Fam., Katwijk. Romeinenstr 13 E. Gebauer, Oegstgeest. Koninginnelaan 16 W. van der Giessen. Amsterdam, Legmeerpl. lOhs J. L. Goester. Den Haag, Laan Copes v. Cattenburg A C. de Haak, Rotterdam, Bergweg 299b AP Hage, Apeldoorn, Tut. Holtheniuslaan 38 J. A van Her waarden en fam Oegstgeest, Koninginne laan 16 M J Hilgersom, Voorschoten, Haagweg 1 H L. A. van der Horst en fam., Utrecht. Lubbenesserstr 13 L. M. van Itallie. Emmen. Hotel Postma P. H. van der Kamp Haarlemmermeer. Lei- muiderdijk 377 J. de Bruiin—Van Kan, Amsterdam, Semarangstr. 33b III J. C. E G. Knottenbelt. Hilversum. Van Hoorn straat 22 C. J I Koelman en fam., Oegstgeest. Deutz.str. 6 H. Krabbe, Den Haag Klatteweg 8 E S. van der Kwaak, Rijnsburg. Smidstraat 23 L. J. van La- kerveld de Heus. Den Haag, v. Blanken- burgstr. 43 W. van der Leek, Oegst geest. Emmalaan 47 F. A. v. leeuwen, Voorhout, Boekhorstlaan 13 J. M. Mes- semaeckers v. d. Graaff, Utrecht. N Gr .68 M J C van der Meij. Voorhout, Romen- straat 1 G. Meijering. Katwiik. Katw. Ziekenverol. G. de Mooij, Rijnsburg, Oegstgeesterw. 38 W A Ooudshoorn en fam Amsterdam, Woestduinstr 85 I L. G. Pommer, Amsterdam, de Clerqstr. Ill n J. W. H. Pufkus. Haag, Bentinckstr. 105 W. Revngoud. Bussum, Rostocklaan 12 J M. M. Reeuwijk-Romijn, Noordwijk, Offenweg 85a H Scheltens en fam., Warmond. Padoxlaan 9 M Schmücker, Oegstgeest Emmalaan 43 J. C. Brouwei- Schuddemat, Haag. Nunspeetlaan 97 E. Schulze Amsterdam. Binnen Gasthuis A Schwarte. Alkmaar. Kennemersingel 13 A Schwieters. Helte C. Smit en famAmsterdam. Sumatrastr. 76 III P. J. Soeteman en fam.. Hilversum. Prof. Poelstr. 1 H. Soldaat en fa.. Warmond, Padoxlaan 9 C J. van de Stadt Weenen Skodagasse 9 L. Staffleu en fam., Oegst geest, Regentesselaan 11 G. C. van Wei- Stern. Voorburg, Looierslaan 97 H. A. Svpkens en fam Oegstgeest, Wilhelmina park 31 J. A. Taverne. Amsterdam, Heerenstr. 21 I H. H Vellman Hi'ver- sum, Koekoekstr. 4 C. H. J. Verhaar, Haag Koetsveldstr. 52 K J W. Ver- wnijen Voorschoten. Voorstr. 31 - G. C. Vis en fam Soest Stationsweg 4 W Chr. Visser en fam., Oegstgeest, Pr, Hendrik laan 16 Th. Voorn, Amsterdam, Czaar DUITSCHLAND. De opslurping der moderne vakbeweging Protest tegen een Joodsch minister Communistische terreur-benden. De actie tegen de leidende instanties van den algemeenen Duitschen bond van vakvereenigingen is in het geheele rijks gebied volgens het opgemaakte plan ver- loopen. Incidenten van eenig belang heb ben zich nergens voorgedaan. In het geheele rijk is de actie gelijk tijdig begonnen. Tusschen 10 en 11 uur reden voor de vakvereeniglngsgebouwen vrachtauto's voor, waarin S.A.- en SS.-mannen zaten. Volgens een nauwkeurig uitgewerkt plan werden direct alle ingangen, trappenhui zen enz. bezet. Voor iedere onderneming was een speciale leider aangewezen, die onmiddellijk het bestuur van de vakver- eeniging inlichtte over de aanleiding en redenen van dezen maatregel. Vervolgens moest het personeel in een van de groote zalen samenkomen, waar de leider hun de noodzakelijkheid van dezen maatregel en den toekomstigen or ganisatievorm van de vakvereeniging uit eenzette. De gangen en afzonderlijke ver trekken werden bewaakt. Iedere S.A.- afdeeling had een swastikavlag meege bracht, die terstond op het gebouw ge- heschen werd. Nadat het onderzoek van het gebouw was geëindigd, bleven de S.A.-wachtposten nog in de gebouwen. Hoe lang zij de ge bouwen nog bezet zullen houden, hangt van het verdere verloop van de actie af. In Trier werd ook het geboortehuis van Karl Max bezet. In Thiiringen en het district Erfurt wer den ongeveer 150 Marxistische functio narissen in arrest gesteld. De algemeene Duitsche bond van vak vereenigingen (A.D.G.B.) was tot het oogenblik der „nationale verheffing" de grootste vakvereenigingsorganisatie in Duitschland. De bond stond op de basis eener socialistische wereldbeschouwing en vond in de sociaal-democratische partij zijn politieke belangenvertegenwoordiging Leider van den A.D.G.B. was de sociaal democratische rijksdagafgevaardigde Lei part. De A.D.G.B. is gesticht in 1910 op het vakvereenigingscongres te Neurenberg Hij werd voorafgegaan door de commissie der vakvereenigingen van Duitschland, ale in het jaar 1890 door de met de SPD. in contact staande vakvereenigin gen in het leven was geroepen. Van de bij den A.D.G.B. aangesloten vakvereenigingen waren de Duitsche me- taalbewerkersbond met 900.000 leden, de bond van fabrieksarbeiders met 450.000 leden, de Duitsche bouwvakarbeidersbond, de Duitsche bond van textielarbeiders en de Duitsche houtbewerkersbond wel de belangrijkste I ENGELAND. Van de arbeiders in de openbare be drijven waren ongeveer 600.000 in den De handelsverdragen. - Gandhi's vasten. A HeC?'totfre0rfamlf'leden van den bond j a"tw?or^ °P ^?l2nel1 bedroeg tegen het einde van de „Marxxis- treffende de handelsovei eenkomsten, vei- tische heerschappij" in Duitschland naar 3? A schatting rond vier milhoen. Kort na de revolutie van 1918 telden de „vrije" vakvereenigingen reeds een leden tal van zeven millioen. In de afgeloopen jaren heeft echter reeds bijna de helft van het toenmalige aantal leden den A. D. G. B. den rug toegekeerd en heeft zich grootendeels aangesloten bij de nationaal- socialistische bedrij fscellenorganisatie. Naar de nationaal-socialistische „Par- teikorrespondenz" verneemt, zal op Woensdag 10 Mei te Berlijn een groot arbeiderscongres worden gehouden, waar op het „eenheidsfront der Duitsche ar beiders" zal worden gevormd. In den loop van den dag is, naar de nationaal-socialistische „Parteikorrespon- denz" voorts nog meldt, dr. Ley, door rijkskanselier Hitier ontvangen, wien hij verslag uitbracht over het verloop van de „Gleichschaltung" der vakvereenigingen. Nadat dr. Ley Hitler met het goede ver loop van de actie in kennis had gesteld, verzocht hij den Führer" het bescherm heerschap over het arbeiderscongres, dat de volgende week te Berlijn zal worden gehouden, op zich te willen nemen. Hitier verklaarde zich daartoe bereid en sprak de verwachting uit, dat de actie een vlot verloop zal hebben, opdat de Duitsche arbeider, vooral in financieel op zicht, er geen schade, doch slechts voor deel van zal hebben. In een door de rijksleiding van de N.S. D AP. bijeengeroepen vergadering heeft dr. Ley een rede gehouden over den op bouw van een Duitsch arbeidersfront, waarin hij het door hem gepubliceerde manifest nog eens nader toelichtte. Hij zeide o.a De vakverbonden hebben een belangrijke opvoedende taak Zij moeten de hoeksteen vormen van den toekomstigen staat van handenarbeid voor het nieuwe economi sche parlement dat eens zijn stem zal laten hooren in Duitschland en dat zorg zal dra gen voor de Duitsche economie. Wij heb ben deze actie uitgevoerd door het marxis me zijn materieele basis te ontnemen. Gij zult vragen aldus vervolgde dr. Ley, wat moet gebeuren met de christellike en andere vakvereenigingen. Die zullen zich zelf parallel-schakelen. Hun leiders zijn reeds bij mü gekomen om hun bevelen in ontvangst te nemen. Hier zijn geen daden van geweld noodig trouwens, wanneer zij zich niet aan de staat willen houden, zou den die vakbonden ontbonden worden. De hoofdzaak van onze actie is alle or ganisaties van arbeiders en ambtenaren tezamen te brengen op één front, het front van den Duitlchen arbeid, van den Duit schen arbeider. Ons eerste doel zal zijn het nationale arbeidersfront financieel aaneen te sme den opdat de financieele verzekering voor alle uitkeeringen en alle renten voor de invalide en de verzekerde arbeiders gega- randeerd zij. Dan zullen wij de op zich zelf staande vereenigingen opheffen en in één concentreeren Allereerst zullen wij het arbeidersfront aanéénsmeden tot schepping van den Duitschen staat onder de leuze: „Allen voor één, één voor allen!" Het karakter van het vak zal echter be houden blijven. Met betrekking tot het bericht inzake een bankrekening ten bedrage van 3 mil lioen rijksmark van den vroegeren presi dent van den Rijksdag Loebe bij de Ar- belterbank te Miinchen. heeft Loebe den president een brief gezonden, waarin hij er op wijst, dat hij bij de Arbeiterbank geen rekening houdt en nooit heeft ge- j houden. Naar in verband hiermede verluidt, heeft de Beiersche minister van binnenlandsche zaken echter een op naam van Loebe staan de rekening van 3 millioen rijksmark bij een bank te München in beslag genomen. Opnieuw zijn te Berlijn en Keulen een 28 noogieeraren met verlof gezonden! De Zweedsche minister van handel, Frit- hof Ekman. heeft tijdens een 1 Mei-de- monsratie in Linkoeping het woord ge voerd en naar de bladen melden, bij die gelegenheid felle aanvallen gericht op de Duitsche regeering en speciaal op Hitier en Goering. De Duitsche zaakgelastigde te Stockholm heeft, in opdracht van de Duitsche rijks- regeering. onmiddellijk bij den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken tegen de uitlatingen van zijn collega van handel geprotesteerd en inlichtingen verzocht, of inderdaad de minister van handel een rede gelijk in de pers vermeld wordt, gehouden heeft en zoo ja. welke de houding is der Zweedsche regeering ten aanzien van der gelijke gedragingen. De politieke politie heeft in den laatsten tijd geconstateerd, dat communistische functionarissen terreurgroepen hebben ge vormd. Zij moeten voornemens zijn met vergift en ontbrandbare stof te opereeren. Onlangs is in verband met deze kwestie de communist Hellgraf gearresteerd. Heli- graf is van beroep galvanisateur. Uit de zaak. waar hij werkte, had hij 3'/? K.G. cyaan-natrium en 0.125 K.G. kopervitriool gestolen, welke hoeveelheden voldoende zouden zijn geweest, om duizenden perso nen te vevgiftigen. Hellgraf woonde in Dusseldorl en in Keulen. Bij hem thuis zijn voorts groote hoeveelheden salpeter en zwavelzuur ge vonden zoomede gummischoenen. I Ook in Doebeln (Saksen) was zoo een terreur-groep gevormd. Volgens mededee- lingen van de politie zou het daar de be doeling zijn geweest, den door de natio naal-socialistische regeering benoemde commissariaten burgemeester met cyaan kali uit den weg te ruimen. HET OPTREDEN TEGEN DE DfifcL VAKVEREENIGINGEN P PARIJS, 3 Mei (Reuter). ne, .1 nationaal Vakverbond heeft naai ding van het optreden tegen de Vrije vakvereenigingen het volgend,"* munique gepubliceerd: „Hitier heeft door de opheffing t>P vrije vakvereenigingen en de neming van militante werklieden djl geren hun geweten te verkoop. 1 laatste eclatante bewijs gegeven.'tl zijn voornaamste doel is, de kan- I en hun voorrechten te redden dï werklieden weer in een staat van pC en moreele slavernij te brengen" Het communiqué besluit als voir. „Hetgeen thans het buitenland r- ontwaardiglng vervult, zal ten slott» wij hopen, binnenkort ook weerzin bij het Duitsche volk zelf en daard» de vrede gered worden, die thans Europa vreest, in gevaar verkeert". LONDEN, 3 Mei (V.D.). De Eajc, pers bevat uitvoerige berichten oie actie der Duitsche regeering tegi moderne vakbonden in Duitschland De „Times" schrijft, dat de maatis. I niet geheel onverwachts komen. D,:' bereiding was voortreffelijk. De Me-: ten hadden een grootere arbeiders» satie tot stand gebracht, dan waaroi» vakbonden in hun beste dagen cii kunnen beschikken. De gebeurte- I waren voorbeeld van de elastische I werking tusschen de opdringende g! I beweging en de weloverwogen maatr«. I der regeering. De „Daily Herald" schrijft, dat dei der oude vakvereenigingsleiders m compromis met Hitier stuk is get!* Uit de rijen der arbeiders zal echte: nieuwe beweging komen, die het a- systeem zal vernietigen en de Dos vrijheid zal herstellen. Ook de liberae „News Chronicle" sh in dezen geest. PARIJS, 3 Mei. (V.D.). De actie ta de moderne vakbeweging in Duitsciu heeft in Frankrijk groot opzien gebu Men beschouwt de genomen maatag echter als de consequentie van de tui- toe gevolgde ontwikkeling. De ..Petit Parisien" schrijft, dat geweldige aanval van de revolution national-socialistische regeering in ut derskringen geen noemenswaardig: genstand" zal ondervinden, aangeite arbeiders volkomen teleurgesteld ea i goocheld zijn door de wijze, waan; socialistische en vakvereenigingsleldé de afgeloopen tien jaar hun belangen waarloosd hebben. Deze arbeider; nen thans hun hoop op de nieuwere! te hebben gevestigd. De Duitsche til dersklasse, die tot nog toe soclalistkd J communistisch was. gelooft, dat!i:i| versterking van de rijen der natril socialisten de beweging nog verde: radicaliseeren, wat voor de loontrekfea grootere voordeelen zou bieden, cül verbleekte democratie. NAAR RUSSISCH-POOLSCHI TOENADERING? WARSCHAU, 3 Mei (V.D.) De derde ij wordt als Poolsche nationale feestdag i vandaag weer feestelijk gevierd. Kaak en magazijnen zijn gesloten en reedsn was Warschau met tallooze vlaggen tooid. Het officieuse „Iskra-Agentscliap ceeft een verklaring van den leider Sovjet-Russische handelsdelegatie, eergisteravond te Warschau is aar'.; men, Bojew, waarin deze erop wijst. d. Russen naar Polen zijn gekomen o; noodiging van de Poolsche industriee.' handelsorganisaties om nauwer conte: krijgen met het Poolsche bedrijfslev;: Sovjet-Rusland bestaat n.l. groote ri naar Poolsche textielgoederen en hiö brikaten. De Poolsche regeeringspers den nadruk op het Russische bezoekt Warschau, waarschijnlijk niet allen zuiver economische overwegingen. In band met een onderhoud tusschen vS schalk Pilsoedski en den Russische» man, in het Lagerhuis, dat de tekst der overeenkomst met Zweden gereed wordt gemaakt voor spoedige onderteekening. De overeenkomst met Denemarken. IJirS welke de vorige week bij het Lagerhuis J»®'J? tfnm M werd ingediend, zal de jaarlijksche uit- fat I bezoek ook een symptoom voer van Groot-Brittannië naar Denemar- toenadering tusschen Polenen de ken met ongeveer 1.200.000 pond doen toe nemen, waardoor 6000 personen zullen kunnen worden tewerkgesteld. De onderhandelingen met Finland zul len op 23 Mei aanvangen. Runciman verklaarde onlangs met den Japanschen ambassadeur te hebben ge sproken over de Japansche concurrentie op de wereldmarkt. Runciman zegde toe, in de naaste toekomst een nadere verklaring te zullen afleggen. Unie op politiek gebied. De handelsdjW tie zal vandaag de officieele feestelljt- den als eere-gasten bijwonen ZI "n. AMF.RIKA. Om den Gran Chaco- Peterstr. 114 M. de Vos, Haag, Hof wijkplein 36 H. Wagenaar, Alphcn a.d. Rijn. Hedastr. 46 J. Q. van der Wal, Voerhout, Ter Haar Romenustr. 2 H. M. van Wel, Voorburg, Looierslaan 97 P. Wierenga en fam., Groningen. Wester- havenstr. 4 J. Wilbrink en fam. Voor schoten Rijndijk 148 b F. H Wiltekes, Voorschoten, Donklaan 43 E. van Wijk, Amsterdam. Reguliersgr. 20 huis W. F. J. M. Wijting. Leeuwarderadeel. Verlengde Schrans 78. Gandhi heeft een onderhoud toegestaan aan een Reuter-correspondent, waarin hij herhaalde op 8 Mei des middags om 12 uur zijn vasten te zullen beginnen. „Tenzij iemand met een helderder visie dan ik. mij ervan overtuigt, dat ik. toen ik mijn besluit nam, niet van God maar van den duivel bezeten was," zei Gandhi, „ga ik vasten". „Reeds zijn pogingen aan gewend om mij van mijn voornemen af te brengen." zoo vervolgde Gandhi, „doch, evenals ik mijn laatste vasten-periode ge lukkig inging, zoo doe ik ook thans". „Ik handhaaf mijn eerste verklaring. en ik ben een man. die elk woord weegt dat voor zoover ik als mensch kan zeg gen, de vasten zal doorgaan." Op de vraag van den correspondent, of hij hoopte, het te overleven, antwoordde de mahatma: „Oudere menschen dan ik hebben het overleefd Toen de correspondent hem zeide, dat naar de meening van de doktoren, het een wonder zou zijn, indien hij het over leefde, zei Gandhi: „De eeuw van wonderen is niet voorbij, ik gevoel mij optimistisch. Het verlangen om te leven heb ik opgegeven. Ik ben niet van plan. groote toebereidselen te maken. God die mij het vasten heeft opgelegd, zal mij mijn gedrag opleggen". Dr. Margarete Spiegel, een Duitsch- Joodsche vrouw, is begonnen te vasten om Gandhi van zijn voorgenomen vasten te weerhouden. Zij was uit Duitschland naar Indië gevlucht toen Hitier aan het bewind kwam en deed een beroep op Gandh) om zijn olan te laten varen Toen zij hierin niet slaagde ging zij in de veranda buiten zijn cel in de gevangenis Jeravda zitten getuigende dat Gandhi i haar volgens zijn leer niet kon laten ster ven, zoodat hij zijn vasten moest opgeven. De president van Paraguay dr. üjj: beschuldigt Bolivia ervan, te tri(-r* Paraguay tot onderwerping in het cw- over den Gran Chaco te dwingen. c' gevangenen ter dood te laten brengeri wilde Indianen-stammen aan te sf;; tot aanvallen op handels-ondernenife- Ayala kenmerkt deze handelwijzen zonder voorbeeld in beschaafde 'anJeL de president heeft als een waarscn»'' te verstaan gegeven, dat indien pj\; met deze „misdaden tegen de mensen-1® doorgaat, hij reorésaille-maatregeiw treffen voor de Paraguaansche gevarv- Ayala betoogt opnieuw dat Paraena) £i reid is bemiddeling te aanvaarden met jj trekking tot het geschil over den Chaco. CHINA. Sovjet-gezant overhandigt lil" geloofsbrieven. De nieuwe sovjet-ambassadeur in CJ"? Bogomolof, heeft zijn geloofsbrieven j handigd; een zeldzame plechtignem Nanking. De ambassadeur verklaarde. nsh, sovjet-politiek ten opzichte van t steeds gebaseerd was op het de?111;*'1 gelijkheid en diepen eerbied voor a< dragen en de rechten van het Chine®"; volk. „.,1 De sovjetregeering zal er naar sta dat de hervatting en de ontwikkelin- normale betrekkingen met China ^"7, worden ter handhaving van den vree het Oosten en in de wereld. De president van China's regeering antwoordde dat ook China - poging ongedaan zou laten, om me werken aan de consolidatie van wereldvrede. ,rd De president van China national^*

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2