HET GOUDEN FEEST DER LEIDSCHE AMBACHTSSCHOOL ZATERDAG 29 APRIL 1933 No. 22427 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LETOEN EN OMSTREKEN 30 PRIJS DER AUVER1ENIIEN: et! ner regel voor advertentlen uit Leiden en plaatsen ir agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle lere aJvertentlër 35 Cts per regel Kleine Advertentlën hiltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30 asso volgens postrecht Voor eventueele opzending van ,ver) m Cts porto te oetalen^^^Bewljsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35: per week I 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 018 Franco per post f 2.35 portokosten. ommer bestaat uit VIER Blade* EERSTE BLAD. emeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Tbij brengen wij onder de aandacht 'alle abonné's. dat zij zich wederom ongevallen kunnen verzekeren en _0t 30 April 1934. verzekering, die wij bij de N.V. Ver- ngsbank der Oude Haagsche van s-Gravenhage hebben afgesloten, wat het bedrag der uitkeeringen kt o.a. als volgt: Ifjoo.— Ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. 400— bij verlies van beide oogen, beide handen, belde voeten. o£ één hand en één voet, ol eên hand en een oog, ol eén oog en één voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt, bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. I d. 100- bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. 0— bij breuk van een been of arm. 15.- bij verlies van eiken anderen vinger binnen 360 dagen na het ongeluk. d| volslagen onbruikbaarheid van één deiltüervermeide lichaamsdeelen wordt vetlies gelijk gesteld, zoo ook staat pzichte van het oog, blindheid met i gelijk. j verlies of volslagen onbruikbaarheid aan eén vinger van dezelfde I. kan net gezamenlijk bedrag der uit- gen voor alle verminkte (of volslagen kbaar geworden) vingers niet meer gen dan voor het verlies (ol vol- Jb onbruikbaarheid) der hand is vast- 1. ^Jn schadevergoeding voor overlijden ^■verminking of verstandsverbijstering HéUjk. wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op uit kering. Een ieder, die zich wil laten inschrijven voor deze verzekering betaalt 10 cts. admi nistratiekosten, waarna hem of haar een inschrijvingsformulier overhandigd wordt, hawelk zoowel voor delnl ingeschrevene PB voor ons. als bewijs geldt, dat die litonne verzekerd is en wei op de voor waarden als op het inschrijvingsformulier iWfoeid. foartoe moet men zich persoonlijk aan ona bureau opgeven, terwijl onze abonné's in de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten ^unnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. Zij. die reeds gedurende het afgcloopen Jaar verzekerd waren en dus in het bezit van een inschrijvingsformulier, kunnen ic geldigheidsduur van dit inscbrijvings- larmulier tegen betaling van 10 cts. administratiekosten, aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1934. ilen verzuime dit niet. daar onze one's die in het bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan- aprank kunnen doen gelden, wanneer hun een ongeval mocht overkomen. DE DIRECTIE. aangifte van leerlingen voor het gymnasium, de hoogere burger school mei 5-jarigen cursus en De hoogere burgerschool voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Lei- flpn brengen ter kennis van belangheb benden, dat aan bovengenoemde inrich- ■lgen van onderwijs tot en met 31 Mei gelegenheid bestaat tot het doen in- sc.i:ijven van leerlingen, voor het Gym nasium des Dinsdags en Vrijdags van J-3 uur nam en voor de belde H B. «holen des Dinsdags van 1112 uur porm en Vrijdags van 23 uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. [Leiden, 29 April 1933. 119 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; 1 Gezien het verzoek van de Commandi taire Vennootschap onder de firma Tiele- J™? en Dros om vergunning tot: a. het Pochten van een fabriek van verduur zaamde levensmiddelen In de perceelen gelegen tussehen de Middelstegracht en de nooigracht. kadastraal bekend Gemeente «X2e ÏL Sectie 1 Nis 2534. 2658, 2622, 1533, 2534, 1909, 531 en 1368; b. het oprich- HET 8STE LUSTRUM DER R.-K. S. V. „SANCTUS AUGUSTINUS". Bovengenoemde vereeniging heeft ter gelegenheid van haar 8ste lustrum op 6 en 7 Mei as. een gedrukt uitvoerig programma uitgegeven waaraan het volgende ls ont leend: De feestelijkheden vangen aan op Za terdag 6 Mei des morgens te halftwee met een Plechtige Hoogmis in de Sint Lode- wijkskerk. opgedragen door rector R. J. J. Reynen. Na een gemeenschappelijk ontbijt in het Eigen Huis wordt er 's middags om halfdrie in het groot-auditorium der Uni versiteit een feestvergadering gehouden waarin prof. dr Gerlachus Royen O.FM. uit Utrecht zal spreken over .Katholieke wetenschap en kunst". Na afloop recepieert het bestuur in het Eigen Huis waar 's avonds ook de ont vangst en reünie der oud-leden plaats vindt. Zondagmiddag om 1 uur is er in „den Vergulden Turk" een officieele lunch, terwijl tot besluit 's avonds door de Ver- eenigde Haagsche Spelers in den Schouw burg zal worden opgevoerd 't Wondere rond Kilian". van R. Walfrled in de ver taling van Felix Bekkers. DE LEIDSCHE KAASMARKT. Bestaat de volgende week vijftig jaar. De volgende week Vrijdag zal het vijftig jaar geleden zijn dat hier ter stede de eerste officieele kaasmarkt werd gehouden. Weliswaar werd voordien op ongeregelde tijdstippen kaasmarkt gehouden o.a. op den tweeden Dinsdag in Juli van elk jaar op de Breestraat doch eerst op 1 Maart 1883 kwamen B. en W. met een voorstel, waarin zij wezen op de gunstige ligging onzer gemeente en betoogden dat met het oog op den bloeienden boterhandel en dito veemarkt. Leiden bij uitnemendheid ge schikt was voor het houden van een ge regelde wekelijksche kaasmarkt. Dit voorstel warm aanbevolen door de afdeeling Leiden van de Ho'.landsche Mij. van Landbouw, werd door den gemeente raad in zijn zitting van 15 Maart 1883 zon der discussie en hoofdelijke stemming aan genomen. Een bedrag van f600 werd be schikbaar gesteld voor het aanschaffen van eenig weegmateriaal in het Waagge bouw. De eerste officieele markt werd gehouden op Vrijdag 4 Mei des voormiddags van 10 tot 12 uur. Wij lezen daarover in het „Leidsch Dag blad" van dien datum het volgende: „De eerste alhier heden gehouden kaas markt. door het gemeentebestuur ingesteld op advies van de afdeeling Leiden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is in alle opzichten goed geslaagd. Zoowel handel als aanvoer waren zeer bevredigend en wettigen de meening dat deze eerste proef de aanvang kan worden van een bloeienden handel in een artikel dat voor Leidens omstreken zoo belangrijk is maar waarvoor tot dusver geen markt bestond. Reeds nu betuigden de aanvoerders hun tevredenheid over de goede gelegenheid dezer markt, aangezien zij hier een over dekte marktplaats hebben die op vele an dere markten niet bestaat Onder de vele belangstellenden, die op de markt een kijkje kwamen nemen, merkte men o.a. op den burgemeester, be nevens den gemeente-archite.t die beiden met veel belangstelling Informeerden naar de gebreken welke de inrichting der markt nog mochten aankleven, ten emde daarin zooveel mogelijk te voorzien Gewogen werden 24 staoels kaas te zamen 811 stuks wegende 4030 KG Besteed werd voor Goudsche kaas van Tot welken omvang de Leidsche Kaas markt in den loop van een halve eeuw is uitgegroeid bewijst wel het feit dat m 1932 in het Waaggebouw niet minder dan 1 444 990 KG werd gewogen! ten van een fabriek van verduurzaamde levensmiddelen in de percéelen gelegen tussehen de Middelstegracht en de Uiter stegracht. kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie I. Nis 2657, 2067. 1921 2510, 1475, 1476, 845. 846, 847 en 848, c. het op richten van een fabriek van verduur zaamde levensmiddelen In de perceelen gelegen tussehen de Middelstegracht, de Hooigracht en de Oude Rijn, kadastraal bekend Gemeente L"de%Sectie 2301. 2103 2492, 2493, 2131, 2137 en 461, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin- d Geven kennis aan het publiek dat^ge noemde verzoeken met de Secretarie dezer gemeente ter visie ge leaUrnede dat op Zaterdag, den 13en Mei 1933 des voormiddags te ^alf eW uren in hpt Derceel Breestraat 125 'Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen deze ver zoeke^ ta te mengen terwbl zb er^e aandacht op vestrpn dat niet tot^beroep gerechtigd zUn zaj, £e ^over^en o gemeentebestuur of een zijner leden rijn verschenen, ten emoe hun bezwaren mondeling toe te lichten. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 29 April 1933. 120 LEIDSCHE CHR. ORANJE-VEREEN. Willem van Oranje-herdenking. Gisteravond heeft het kerkkoor „Ex Animo" voor de leden der Leidsche Chris telijke Oranjevereeniging in een matig be zette Hooglandsche Kerk een reprise ge geven van het Oranje-oratorium „Met God en Oranje". Ds. H Thomas sprak hierbij een histo rische rede uit, waarin hij de groote lief de van den Prins-Martelaar voor zijn volk schetste en waarvoor hij tenslotte zijn leven inzette. Spr. wees verder op de groote tegenwerking, welke de Prins onder vond en die zelfs eindigde met zijn vogel vrijverklaring en als gevolg daarvan eenige aanslagen op zijn leven Aan het einde van zijn betoog sprak ds. Thomas den wensch uit. dat de verhouding tussehen Prinses Juliana en het Nederlandsche volk moge worden zooals ze was tussehen Prins Wil lem en zijn landgenooten. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Vereenigdc vergadering. In de gisteren alhier gehouden Ver- eenigde Vergadering van het Hoogheem raadschap van Rijnland werd mededecling gedaan van een legaat, door wijlen Mr. Egbert de Vries, oud-Dijkgraaf van Rijn land vermaakt aan het Hulpfonds, waar uit bij ziekte, enz. van ambtenaren uit keeringen worden gedaan. Ook werd medegedeeld, dat de begroo ting voor 1933 door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd en dat met medewerking van Gedeputeerde Staten op de wedden van dijkgraaf, secretaris, rentmeester en ingenieur over 1933 een gelijke korting van 5°/o wordt toegepast als op de wedden der overige ambtenaren. Nadat de commissie voor het onder zoek der geloofsbrieven van de op 6 April jJ. gekozen hoofdingelanden en hoofdin geland-plaatsvervangers haar verslag had uitgebracht, werd besloten tot toelating van G. P. Vreeburg als hoofdingeland plaatsvervanger voor het le district (Bloe- mendaal), van A Knibbe Dzn.. als hoofd ingeland voor het 9e district (Cruquius), van P. J Heemskerk als hoofdingeland en van J A. Bernard als hoofdingeland plaatsvervanger van het 8e district (Wou- brugge), van C. van Muiswinkel Hzn. als hoofdingeland en van W. J. Rijlaarsdam als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het 9e district (Aarlanderveen). van P. J. van Rijn als hoofdingeland en A. B. Ver- kleij als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het 13e district (Leiderdorp) en van G. van Wijk als hoofdingeland-plaatsver vanger voor het 16e district (Zoetermeer) Op grond van de opmerkingen der com missie aangaande eenige leemten in vol machten enz waardoor eenige stemmen als ongeldig moesten worden beschouwd, werd besloten tot niet-toelating van K. van der Torren te Waddinxveen als hoofdingeland voor het 12e district (Ha- zerswoude>, aangezien een en ander op den uitslag van Invloed heeft kunnen zijn. Op voorstel van het dagelijksch bestuur werd besloten tot wijziging van de voor waarden, waarop de erven E. J. de Geest te Santpoort water van landen bulten Rijnland op Rijnlands boezem mogen loo- zen. en werd tevens besloten een kleine af wij kin? goed te keuren in de afmetin gen van den Lekdijk Bovendams, zooals die afmetingen zijn neergelegd in de overeenkomst van 1880 betreffende de verzwaring van den Lekdijk Bovendams met financieele garantie van Rijnland. Deze afwijking strekt om het aan den Rijkswaterstaat mogelijk te maken een nieuwe brug over de Lek te bouwen tussehen Vreeswijk en Vlanen. De vergadering keurde goed, dat met de gemeente Katwijk een regeling wordt getroffen om het stoomgemaal te Katwijk aan Zee te doen malen, wanneer de ge meente dit noodig acht voor het opruimen van verzanding in het buitenkanaal ten behoeve van de kustvisscherij. Naar aanleiding van het voorstel van het dagelijksch bestuur om het goudlee- ren behang in de Groote Zaal dat ingrij pende herstellingen behoeft, nog dit jaar te laten restaureeren. werd besloten voor dit werk een post te zetten op de begroo ting voor 1934 Hierna werd besloten tot een pacht- vermindering aan enkele pachters van vischreeht en tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1932 tot een gezamenlijk bedrag van f. 43 765.03 Ter uitvoering van de Ambtenarenwet 1929 werden een ambtenarenreglement en 'n arbeidsovereenkomstenreglement vast gesteld. Een verordening werd vastgesteld tot reveling van het pensioen voor den dijk graaf van Rijnland en voor zijn weduwe en weezen. Tenslotte werd het jaarverslag over 1932 aangeboden. BOND VAN LEIDSCHE HARMONIE- EN FANFARE-VEREENIGINGEN. De jaarvergadering. De Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenlgingen hield zijn jaarver gadering in café „Royaal" aan de Doeza- straat. Te ongeveer halfnegen opende de voorzitter deze druk bezochte vergadering met een kort welkomstwoord, niet alleen tot de bestuursleden van de verschillende vereenlgingen, maar tevens tot de wer kende leden van de vereenigingen voor zoover aanwezig daar dit voor de eerste maal was, dat ook deze heeren tot het bij wonen van de vergadering in de gelegen heid waren. De notulen van de vorige vergadering f werden na een kleine wijziging onder dankzegging goedgekeurd. Bij punt 4 van de agenda kon de voorzitter mededeelen. dat het gemeentebestuur den bond weer in de gelegenheid zal stellen om gedu rende de zomermaanden een twintigtal concerten te geven. Hij maande de ver schillende vereenlgingen aan om steels „hun beste beentje" te blijven voorzetten opdat het concertbezoek steeds meer In pooulariteit zal winnen. Verder werd besloten om in het komen de seizoen z.g. „knlpkaarten" uit te geven. Deze kaarten zullen toegang geven op de zomerconcertor. van alle Leidsche Harmo nie en Fanfare Vereenigingen en zullen beschikbaar gesteld worden voor den lut- telen prijs van f. 1 voor 10 concerten en f 0.60 voor 5 concerten, alles inclusief de stedelijke belasting. Het jaarverslag van den secretaris werd voorgelezen en onder dankzegging aan den samensteller gearresteerd. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd eveneens goedgekeurd en ook hem werd dank gebracht voor zijn beheer. Hij werd op voorstel van de kascommissie. ge dechargeerd Als kascommissie voor 1933 werden benoemd de heeren: Kraalenstein, Harteveld en van der Spree. Te ongeveer half twaalf sloot de voorzit ter onder dankzegging voor de groote op komst deze zeer geanimeerde vergadering. ZWEMINRICHTINGEN PAS OP 15 MEI GEOPEND. Naar wij vernemen ligt het In de be doeling van B. en W. dezer gemeente, de zweminrichtingen aan de Zijl en aan den Hooge Rijndijk ditmaal niet op 1 Mei zooals gebruikelijk doch op 15 Mei voor het publiek open te stellen Van de zijde der belde zwemclubs worden pogingen aangewend, dit besluit alsnog gewijzigd te krijgen. BINNENLAND. De belastingvoorstellen van B. en W. van Leiden door den Raad aangenomen (Uit den Leidschen Raad 3c Blad). Het 50-jarig bestaan der Leidsche Am bachtsschool en der Leidsche Kaasmarkt (lste en 3e Blad). De handelsovereenkomst met Duitsch- land (Binnenland 3e Blad). De Kon. Ned. Automobielclub en het communisme; mr. Benno J Stokvis als lid geweerd (Binnenland. 3e Blad). Waarom de heer Braat niet gekozen werd als Kamerlid (Binnenland, 3e Blad). Amsterdam verdient f.7 millioen op de pondenleening 1924 (Binnenland, 3e BI.). De 1 Mei-dag voortaan officieele feest dag te Zaandam (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Ook Herriot heeft Washington verlaten (Buitenland, le Blad). Besluiten der Duitsche rcgecring (Bui tenland, le Blad). Weer een slechte dag ter Ontwapenings conferentie (Buitenl., le Blad). EEN LATE VANGST. Drie jaar geleden werd hier ter stede ingebroken bij den tuinder p. aan den Haagweg. Bij de achtervolging door de politie werd deze door de daders beschoten, die daarop in den polder wisten te ontkomen In het huis werden evenwel vingerafdrukken gevonden, waar uit viel af te lelden, dat een der daders een Duitscher moest zijn. De politie stelde zich daarop in verbinding met de Duitsche recherche en het door deze Ingestelde on derzoek leidde dezer dagen tot de arresta tie van een man te Maagdenburg. Gisteren ls de aangehoudene te Kleef geconfron teerd met de beide polltie-beambten die destijds aan de achtervolging deelnamen en hem als den dader herkenden. De inbreker zal waarschilnlijk voor de Duitsche justitie terechtstaan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzig—lg: J. W. Wurzer. Utrechtsche Veer 31, Leiden Café Uittredend Eigenaar: J. W. Wurzer, Leiden, d.d. 13 April 1933. Uittredend Ge volmachtigde: A. 2 Lucie Leiden, ad. 13 April 1933 Wijziging handelsnaam in: A. J. Lucie. Nieuwe Eigenaar: A. J. Lucle, Leiden. Het bestuur der Leidsche Ambachtsschool, welke de volgende week haar od-jjng bestaan herdenkt. Zittend van links naar rechts de heeren: Ir. J. M. Rademak' mr. W. de Clercq. A. M. Touw. p. Otto en L v. d. Laan. Daarachter staande de heeren J. Engels. H Korswagen, Ir. J.J. G. van Hoek en Ph. Rosdorff. Het gouden jubileum van bovenge noemde school, waarover wij elders in dit Blad uitvoerig schrijven, zal a.s. Woens dagmiddag om half drie worden gevierd in een bijeenkomst in het gebouw der voormalige Kweekschool voor Zeevaart, welke uitsluitend toegankelijk is voor ge- noodigden. en waarin de voorzitter van het bestuur, de heer A. M. Touw een herden kingsrede zal uitspreken. Direct na afloop hiervan vindt oe of ficieele opening plaats van de bereids tn gebruik eenomen nieuwe uitbreiding van 't schoolgebouw, hetgeen gepaard gaat met de aanbieding van het huldeblijk der oud- leerlingen en de opening van de tentoon stelling van werkstukken en teekeningen, vervaardigd door de leerlingen. Daarna vermoedelijk omstreeks half vijf houdt het bestuur in de bestuurs kamer der school receptie. De tentoonstelling van werk der leerlin gen, welke Donderdag, Vrijdag en Zater dag geopend ls voor de uren verwijzen wij naar een advertentie in dit Blad! belooft weer alleszins de moeite van een bezoek waard te worden. Onder meer zijn er de prijzen te bezichtigen voor de aan staande groote jubileum-verloting, waar voor nog een beperkt aantal loten ter ex positie verkrijgbaar is. Gelijk in breeden kring bekend, worden voor deze verloting steeds prachtige prijzen beschikbaar gesteld, ditmaal zelfs bijzon- oer mooie: lste prijs een auto; 2de en 3de prijs een schitterend ameublement! Om van de vele andere fraaie en nuttige meubels en gebruiksvoorwerpen nog maar niet eens te spreken! A.s. Donderdagmiddag wordt aan de leerlingen ln het Trianon-theater een filmvoorstelling aangeboden. De volgende week zal dus voor de Am bachtsschool en allen, die daaraan ver bonden zijn, in het teeken van het gouden I Jubileum staan.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1