LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 28 April Hoe lang vooruit kan 't weer voorspeld worden? UIT DE RIJNSTREEK. ii. Nadat In het vorige artikel over dit onderwerp in het algemeen is aangegeven welke elachen kunnen worden gesteld aan betrouwbare weervoorspellingen en hoe deze voorspellingen moeten worden inge kleed, zullen wij nu de verschillende soor ten voorspellingen en haar grondslagen aan een nader onderzoek moeten onder werpen. Voor dit doel moeten wij de voorspel lingen verdeelen in de volgende groepen: 1. Voorspellingen enkele uren vooruit; 2. Voorspellingen ongeveer een etmaal vooruit of Iets langer; 3. Voorspellingen 46 dagen vooruit; 4. Voorspellingen tien dagen vooruit; 5. Voorspellingen voor geheele seizoenen. BIJ het opstellen van weersverwachtin gen, die tot de eerste twee groepen be- hooren, hebben wij ln de eerste plaats te doen met de groote Invloeden, die snelle weersveranderingen teweeg brengen. Deze Invloeden kunnen samen worden gebracht onder één hoofd, de Invloeden, uitgeoefend door de depressies ZIJ. die geregeld de weerberichten nagaan, zullen weten, dat daarin steeds wordt gesproken van de pressies. Met enkele woorden zal ik moe ten aangeven, wat daaronder verstaan wordt Depressies zijn gebieden ln den dampkring, waarin de luchtdrukking lager Is dan 760 m.M. en waarin deze van het centrum naar den omtrek toe geregeld hooger wordt Depressies zijn bovendien en dit ls hoofdzaak stelsels van lucht- stroomingen, die op een bepaalde wijze in elkaar zitten Binnen een depressie komen twee groote luchtstroomen voor, die in wezen geheel verschillend zijn, n.I. een warme, waterdamprljke luchtstroom, uit het Zuiden komende en een koude, droge, die uit het Noorden afkomstig ls. De eerste heerscht voornamelijk in de Oostelijke helft der depressie, de tweede ln de Westelijke. De ontmoeting van twee zulke luchtstroomen, die belden deel uit maken van een stelsel van algemeene luchtclrculatte rondom den aardbol geeft aanleiding tot het ontstaan van een depressie. In de Oostelijke helft eener depressie heerscht vochtig, betrokken regenweer met Zuidelijken wind. in de Westelijke helft koud, buiig weer met sterke Noordelijken wind. Voegen wij nu hier no? aan toe, dat de depressies zich langs bepaalde banen voort bewegen, afhankelijk van de —eteorologi- sche omstandigheden ln haar omgeving, dan zijn hiermede de voornaamste eigen schappen aangegeven van deze merkwaar dige weer-stelsels die zulk een grooten invloed hebben op den weerstoestand. Het zal uit het bovenstaande duidelijk zijn, dat bij het voorbijtrekken van een depressie het weer op een beoaalde wijze verandert. Deze depressies hebben meestal zeer groote afmetingen haar middellijn bedraagt gewoonlijk duizend tot twee dui zend kilometer en het ls dus duidelijk dat de bedoelde weersveranderingen dan ook over zeer groote gebieden voorkomen. De aard en de volgorde der weersveranderin gen hangen voor een bepaalde streek af van de richting, waarin de depressie voor bijtrekt en van den afstand van het cen trum. De meeste depressies trekken over West- en Noordwri-Europa. zoodat haar centrum ver ten Westen of Noo.dwesten van ons land blijft De volgorde der weers veranderingen is daarom meestal in ons land dezelfde: bij dalenden barometer wakkert de Zuidelijke wind aan terwijl de bewolking dikker wordt en rezen begint te vallen. Nadat het eenlgen tijd geregend heeft, houdt de daling van den barometer op de wind springt naar het Westen of Noord-Westen, de lucht breekt door en het wordt buiig. Terwijl het bij den Zui delijken wind warm was, brengt natuur lijk de N.W.-wlnd afkoeling. Er komen natuurlijk ook andere geval len voor die hier niet uitvoerig behandeld kunnen worden. In het kort komt het daar op neer. dat bij de nadering van een de pressie vochtig-warme lucht uit het Zui den wordt aangevoerd die dus regenach tig. hewolkt. za t weer brengt, terwijl tij dens het wegtrekken der depressie het weer door aanvoer van den Noordenwind koud en afbuiend zal ziin. Men kan nu het onkomen. het voorbij trekken en het aftrekken eener depressie opvatten als drie weerpcrloden, ieder van ongeveer een etmaal. Elke nieuwe depressie die uit den Oceaan opkomt beheerscht derhalve ongeveer drie dagen den algemeenen weerstoestand. De weervoorspellingen onder 1 en 2 ge noemd berusten dus in verreweg de meeste gevallen op de ondervinding, die men in den loop der iaren heeft opgedaan met dez» denre"!es. Wanneer uit de internationale weerbe richten, die eiken dag bij de groote me teorologische observatoria binnenkomen, blijkt, dat ergens in het waarnemingsge bied een nieuwe depressie verschenen is, gaat men zorgvuldig na welken weg deze depressie hoogstwaarschijnlijk zal in slaan. Gewoonlijk kan men dit met vrij groote zekerheid vaststellen. Daarna kan men nagaan wanneer haar invloed op de weersgesteldheid zal beginnen te werken en van dat tijdstip af kent men vrij nauw keurig de wijze waarop het weer zal ver- loopen. Men kent nu een groot aanta! erva- rlngsregels. die kunnen worden toegepast om bij het verschijnen van een nieuwe depressie voor een of anderhalve etmaal vooruit het weer te voorspellen. Deze er- varingsregels worden aangevuld met tal van overwegingen in verband met de be kend geworden wetten waaraan de weers veranderingen onderworpen zijn en op die manier is het mogelijk weersverwach tingen op een of anderhalve etmaal vooruit te geven, die een trefzekerheid van ongeveer 85 procent hebben. Dat geen 100 procent trefzekerheid be reikt wordt, is natuurlijk te betreuren. Men bedenke evenwel, dat er twee om standigheden zijn, die tot 15 procent mis lukking der weersverwachtingen leiden. In de eerste plaats beschikt men over veel te weinig waarnemingen ln de hoogere luchtlagen, waardoor men den algemee nen toestand ln die luchtlagen niet vol doende kent en in rekening kan brengen, terwijl in dP tweede plants uit groote ee- bieri^n zooals de Oostelijke Atl. Oceaan en de zee tussehen Noorwegen en Groen land geen gegevens kunnen worden ver kregen anders dan van enkele schepen, die door radio-berichten mededeeling ALPHEN. GEMEENTERAAD. De steunregeling niet verlaagd De opcenten personeelc-belasting verhoogd van 125 op 155. Gisteravond kwam de voltallige raad in openbare vergadering bijeen. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten onderscheidene Raadsbesluiten en de Begrooting hebben goedgekeurd. De heer Boeren stelde een vraag naar aanleiding van het splitsen der aanbeste ding van de onderhouds werken der ge meente. De voorzitter en de heer Herngreen gaven dienaangaande uitvoerige inlichtin gen, waarmede de heer Boeren zich kon vereenigen. Op een vraag van den heer Den Mijl aangaande brandstoffenbespa- rlng aan de gasfabriek werden de betref fende cijfers genoemd. Door den minister is niet goedgekeurd de verhooging van kindergelden, een subsidie aanvraag der onder-commissie voor Wee ding en schoeisel voor de schoolkinderen zalln de volgende vergadering worden be handeld; dan zullen ook de door den heer Van Kleef gestelde vragen over voetbal- Zondagen worden beantwoord. De agenda punten één tot en met zeven werden zon der hoofdelijke stemming aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. in zake het verzoek van W. Barreveld om hem grond te verkoopen en in erfpacht te geven aan den Buitenweg. Weth. Spreij zegt, dat hij, als minder heid in het college van B. en W. niet met dit voorstel kan meegaan, daar het niet aangaat een kooper te noodzaken twee maal zooveel grond te koopen, als hij noodig heeft. De Voorzitter zet uiteen, dat de meerder heid van B. en W. van oordeel is, dat de gemeente niet eerst de beste stukken bouwgrond moet verkoopen, temeer waar het een nieuw terrein geldt. De heer van 't Riet geeft in overweging om voor het bouwterrein eeen eenheids prijs vast te stellen, doch de prijs te laten afhangen van de meer of minder gunstige ligging, Weth. Heingreen toont aan, dat dit niet gaat en licht het voorstel nog nader toe. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. om niet tot verkoop over te gaan, verwor pen met 4 tegen 13 stemmen en daarna het voorstel van Weth. Spreij aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. in zake ver laging steunuitkeering, tot verhooging van opcenten op de personeele belasting en tot onttrekking van een gedeelte winst van de Water- en Lichtbedrijven. De heer Koelewijn betreurt dit voorstel en wil het reservefonds der bedrijven aan spreken ten behoeve van de steun. De heer Boeren dringt aan op het zoeken naar werkverschaffings objecten. Door het voorstel van B. en W. zou f. 400— pei week bezuinigd worden In werkelijkheid echter is het f. 200.— week of f. 7000.in totaal. Spr. stelt voor deze f. 7000.uit de bedrijven der gemeente te nemen. De heer B. Sprey zal noodgedwongen met het voorstel van B. en W. meegaan en hoopt, dat mocht er werkverruiming komen ook de arbeidsschuwheid van velen verdwijnen zal. De voorz. zegt. dat het voor B en W. hoogst onaangenaam is om met dit voor ste! te komen. Het vorig jaar werd begon nen met f 500 steun per week. en geëin digd met f. 4000 p. week. Dit kosttte het vorig jaar in totaal f. 253.000. Dit jaar begon met f.4245 p. week. werd soms f 4800 en is nu weer f. 4200. B. en W. moeten hun voorstel handhaven. De heer Koren steunt het voorstel-Boe- ren. De heer Verdonk vindt het bezwaar lijk. dat de middenstand alweer getroffen wordt door de verhooging der opcenten van 125 op 155 en vreest, dat dit de grens van het mogelijke overschrijdt De voorzitter licht het voorstel nader toe. waarna de heer Boeren voorstelt f. 15.000 uit de bedrijven te nemen en de steunverleening nog niet te verlagen De heer Ruting informeert dan naar de uit komsten der verschillende bedrijven; ter wijl wethouder Herngreen zegt alleen in het uiterste geval voor het voorstel Boeren te zijn. Met 9 tegen 8 stemmen wordt het voor stel Boeren tenslotte aangenomen. De be- lastingverhooging wordt met 1 stem (van den heer Verdonk) tegen aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming worden de punten 10 en 11 aangenomen, terwijl tot lid van de commissie van toezicht op het LO benoemd wordt de heer T Scheer. Bij de rondvraag vraagt de heer Coere of het niet mogelijk is om bejaarde werk- loozen uit Aarlanderveen vrijstelling te verleenen van het verplichte stempelen oo de secretarie. De dagelijksche tocht is voor velen bezwaarlijk. De heer Boeren merkt op. dat deze landarbeiders eigenlijk niet onder de steunregeling vallen en dus feiteliik niet behoeven te stempelen. De heer Verdonk informeert of er inder daad geen vastrechttarief voor electrici- teit komt. en wordt gerustgesteld. De heer Lam wijst op de verkeersmoeilijkheid ten gevolge van de nauwe straten vooral voor het gedeelte Leerhoeve tot Raadhuis en voor de Bruggestraat zou hij een parkeer verbod zeer wenschelijk achten. Verder ziin naar zijn oordeel enkele autobushalten niet op oractische punten aangewezen. Een en ander zal onderzocht worden. Hierna sluiting der vergadering. over den weerstoestand kunnen doen. Er zijn dus groote hiaten in het waarne mingsgebied en men weet dus niet zoo precies hoe de weerstoestand zich daar ontwikkelt. Op welke wijze deze leemten zouden zijn aan te vullen is moeilijk te zeggen. Mis schien dat een zich in de toekomst uit breidend luchtvaart-verkeer een oplos sing kan brengen. Voor een hooger opvoe ren van de trefzekerheid zullen deze leemten in elk geval moeten worden aan gevuld Dat neemt niet weg. dat met 85 procent reeds veel bereikt is. In een volgend artikel zullen wij iets nader hierop ingaan en ook de beteekenis van locale waarnemingen als aanvulling der weervoorspelling behandelen. (Nadruk verboden). Burgerlijke Stand. Geboren: Nicolaas Johannes, z. van J. v. Scherpenzeel en Cornelia Klasina van den Hoek; Maria Johanna Gerarda, d. van H. van de Loo en E. M. G. van Steijn; Klara, d. van D. v. d. Bijl en L. M. Jongenburger; Cornelia Maria, d. van A. C. de Graaf en A. v. Leeuwen: Geertruida Lidwina, d. van J. A. O. J. M. Doedens en C. M. Groot; Pieter, z. van P. van der Breggen en M. N. Blom; Hendrik Adrianus, z. van J. de Jong en H. Kapteijn. Overleden: Marrigje van Dam, 75 jaar, echtgcnoote van W. v. Egmond; Johanna Gezina van Proosdij, 75 jaar, echtgenoote van K. Salverda; Antje van Leeuwen, 93 jaar, wed. van P. Baane. Getrouwd: A van Rijn, 27 jaar en B. M. v. Engelen, 21 jaar; M. Keijer, 26 jaar en J. G. Hijman, 26 jaar; Cornelis W. van Hoogstraten, 29 jaar en W. Cl. Wer- nink, 25 jaar; C. P. van Fulpen, 25 jaar en G. M. Jansen, 28 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: van 'sGravenhage, E. F. Lerche, dienstb, Hoorn 17; van Utrecht, R. J. Hobé, winkelbediende, Julianastraat 28; van Rotterdam, Daniel Haak, zonder beroep, Raadhuisstraat 44. Vertrokken: naar Woerden, Van der Valk Boumanlaan, Aartje van Keeken, echtgenoote van J. B. Wijers, zonder be roep, van Lemzonlaan 4; naar Leiden, Boerliavestraat 11, Albertus Hoogendoorn, metselaar, van Emma'.aan 75; naar Hazers- woude. Rijndijk p.a. Wed. A. D. Kempen, Gerarda A. Bunnik, zonder beroep, van Achtermiddenweg 10; naar Arnhem, Park straat 43, Jan C. Spreij, bouwkundige, van Pr. Hendrikstraat 31; naar Rotterdam, Schaardijk 194, Kralingsche veer, P.eter de Jong en gezin, veehouder, van Nieuwe Sloot 9; naar Utrecht, Frederik Hendrik straat 18, Maria M. Abbink, Spaink-Abbink, zonder beroep. Stationsstraat 32; naar Utrecht, Frederik Hendri straat 18, Gezina Hofland, dienstbode. Stationsstraat 32; n. Heemstede, Hendrik de Keijzerlaan 14, Hendrika G. Verhoeff, Raadhuisstraat 44; naar Haarlem, Colensostraat 33, rood, Sebastiaan Heijman, betonwerker, Hof- zichstraat 20; naar Mijdrecht, p.a. J. B. Verhaar, Den Hoef, Elizabeih J. Straathof, dienstb, Rietveldschepad 15; naar 's Gra venhage, Geraniumstraat 231, Johanna P. Molenaar .dienstbode, van Corn, de Vla mingstraat 1; naar Breda, Ginnekenstraat 133; Johannes van der Smissen, ma-hinist, ;Keet, Otweg; naar Hazerswoude Rijndijk, 129 A, Wimpje C. Kom, dienstbode, vau Julianastraat 9. In de Wilhelminastraat had een aan rijding plaats tussehen den motorrijder R. H. en wielrijder C. v. d. Kw. doordat laatstgenoemde plots den weg overstak zonder tecken te geven. Het motorrijtuig werd beschadigd doch de bestuurder kwam met den schrik vrij. De schade werd onder ling geregeld. Door eenige klassen van de Kweek school van het Haagsch onderwijzers genootschap werd een bezoek gebracht aan het gralisch bedrijf van de la. N. Sam- som N V. alhier. In de directiekamer hee.te de heer N. Samsom de bezoekers welkom en gaf een overzicht van wezen en ont wikkeling van het bedrijf gedurende 51 jaren. De bezoekers bezichtigden daarna liet bedrijf, het administratiegebouw en de daarin ingerichte tentoonstelling van leer- en hulpmiddelen voor bet onderwijs. Bij het afscheid dankte de directeur der kweekschool de heer de Boer den heer Samsom en zijn medewerkers voor de gastvrije ontvangst. BODEGRAVEN. Burgerlijke stand. Geboren: Bartholomeus, z. van G. Heemskerk en M. Kalshoven Antonia Maria, d. v. J. v. d. Tier en Y. C. C. Teern- stra Hendrik Jan, z. van B. van Luinen en G. v .d. Smit Frank z. van G, J. M. van Duuren en M. Veenstra Arie, zn. van Adr. Ooms en M. van Berk. Overleden: Joh. Snaterse 66 jaar geh. met J. Verhage. Loop der bevolking. Gevestigd; J. H. Heesen, z. b. van Den Haag C. Verduijn, veehoudersknecht, van Hilligersberg G. Postma, landarbei der en gezin van Swichum Fr. G. Vink, dienstbode van Utrecht. Vertrokken: Wed. J. H. Lampe en ge zin, naar Amsterdam A. van den Arend, meubelmaker en gezin naar Gouda J. Zaal, z. b. naar 's Gravenhage J. C. Amersfoort, z. b. naar Delft P. Hoog straten en gezin, veehouder naar Zegveld C. H. v. Velsen naar Schoonhoven W. Verwaal, landarbeider naar Zwammerdam K. Ruting en gezin, veehouder naar Waarder. Gevonden: 2 rijwlelbelastingmerken. De opbrengst van de Emmabloem- collecte in deze gemeente bedroeg 1. 286.15, welke bedrag ruim f. 40 hcoger ls dan in 1932 BOSKOOP. Ernstig ongeval. Een zoontje van den heer Hoogendoorn had ln Laag-Boskoop het ongeluk, om van zijn rijwiel te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat de jongen met zijn gezicht in eenig glas dat op den weg lag, viel. De jongen moest aan het hoofd op ver schillende plaatsen door den dokter ver bonden worden. Verkooping. Op de gehouden verkooping ten over staan van notaris Houtzagers, is het tuin- veld van den heer A de Loos, gelegen aan de Biezen gegund aan den heer A. J. Blom, alhier, voor den som van f.5550. De vier woonhuizen, gelegen aan het Jaagpad, zijn gecombineerd verkocht en toegewezen aan de Gebr. Kompeer, even eens alhier voor de som van f. 7200. De opbrengst van de gehouden knopjesverkoop ten bate van de Feest commissie 1919 heeft ruim f.29 opge bracht. HAZERSWOUDE. Willem de Zwijger-herdenking. In de Ned. Herv Kerk werd een her denkingsure gehouden ter nagedachtenis van Prins Willem van Oranje, uitgeschre ven door de Chr. Oranjevereeniging al hier. De opkomst was schitterend, want het kerkgebouw was bijna geheel gevuld. De voorzitter, de heer B. Offringa opende na het zingen van Ps. 150: 1 en 2 het feestelijk samenzijn met gebed, las 1 Kron. 11: 15—19 en sprak naar aanleiding van dat schriftwoord een kort inleidend woord. Nadat het Chr. Mannenkoor, die voor deze avond belangloos haar medewerking, had toegezegd, onder leiding van haar directeur, de heer Jansen van Berg ambacht. een drietal coupletten van het „Wilhelmus" ten beste had gegeven, be trad ds. Kiehl als eerste spreker den kan sel, en schetste in keurige bewoordingen het leven van Prins Willem van Oranje en zijn groote heldendaden. Nadat het man nenkoor nog eenige stukken ten b este had gegeven, trad als 2e spreker op ds. G. M. den Hartogh, Geref. predikant, die eveneens het leven van den Prins breed voerig behandelde, en met gloed van over tuiging zijn aandachtig gehoor er bij be paalde. wat de Oranges ook in latere da gen geweest zijn voor het volk van Neder land r Aan het einde sprak de voorzitter der Oranjevereeniging een slotwoord, waarin dank gebracht werd aan de sprekers van dezen avond, aan het Chr. Mannenkoor voor hun medewerking den organist, enz. en nadat gezongen was van Ps. 118: 8, ging ds. den Hartogh voor ln dankgebed, waarna door de aanwezigen spontaan twee coupletten van het Wilhelmus werd aangeheven. De bouwmanswoning, bewoond door den heer W. Ooms alhier, de vorige week in bod gebracht op f. 27.000 is afgemijnd op f 32.180. LEIDERDORP. Oranje-herdenking. In de Ned. Herv. Kerk werd gisteravond een Prins Willem van Oranje-herdenking gehouden. De leiding van de bijeenkomst was in handen van den eere-voorzitter van de Chr. Oranjevereeniging, burgemeester Brug. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 68 v.ers 5, sprak de heer Brug een hartelijk welkom, waarna ds. Dijk een rede hield over het onderwero „Prins Willem's beteekenis voor zijn tijd". Vervolgens hield ds. Streeder een rede over het onderwerp: „De Vader des Va derlands". De Chr. Zangvereeniging „Excelsior" bracht onder leiding van den directeur, den heer M. Koprie uit Leiden, op ver dienstelijke wijze eenige zangnummers ten gehoore. De voorzitter dankte tenslotte allen die aan den avond of de voorbereiding had den medegewerkt oo hartelijke wijze, waarna de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten. LEIMUIDEN. Noodlanding. Gistermiddag om half vijf maakte hier een vliegmachine gemerkt S. E. A. D. N. door een defect aan de motor een nood landing. Zij kwam zonder ongelukken te veroorzaken terecht op het voetbalveld van de voetbalvereeniging uit Burgerveen. Spoedig was het zwart van de menschen. De machine was niet beschadigd en zoo kon de piloot dan ook, na de fout aan de motor hersteld te hebben, spoedig weer opstijgen om in de richting van Schiphol te verdwijnen. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: G. P. J. Nieuwenhuizen 25 j., wonende te Zevenhulzen en A. J. Baars 22 j. o NIEUWVEEN. Verslag Coöper. Boerenleenbank. De jaarvergadering in café Verhoef werd geopend door den voorzitter van den Raad van Toezicht den heer A. P. v. d. Weiden. Tot secretaris van de vergadering werd benoemd de heer I. M. Schoorl. De notu len der 40e algem. vergadering werden goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van het feit dat de kantooruren- uitge breid zijn. Volgde voorlezing der balans 1932 welke werd goedgekeurd. Bestemming winst f. 455.23. Als reserve wordt gebruikt f. 4000, zoodat de reserve wordt f. 49.345.61. De overige winst wordt voor afschrijving op het bankgebouw bestemd. Het aantal leden bedraagt 342. De omzet bedroeg 7 millioen gulden. Spaarbankrekeningen 1502 die op 31 Dec. 1932 een tegoed hadden van f. 1.023.053.77, Aantal voorschotten 353. Aantal loopende rekeninghouders 98 met een tegoed bij de bank van f. 11 536. Vor deringen van loopende rekening f 247.652 28 Onder applaus werd het jaarverslag goed gekeurd. J. W. Kelder en J. C. Bulk wer den met algemeene stemmen herkozen, resp. als bestuurslid en als lid van den Raad van Toezicht, Loop der Bevolking. Ingekomen: D N. Haberwehl uit Nieuwer-Amstel: R. Muit uit Poortugaal; C. C. Campjous uit Leiden; Verweij uit Nieuwer-Amstel Vertrokken: A. J van den IJsel en gezin naar Amsterdam; C. J. Diamant naar Den Haag; J, W. Donk naar Bergen op Zoom; J. C. Stahl naar Bloemendaal. Bij den agent der Arbeidsbemidde ling zijn 13 werkloozen ingeschreven. Op Woensdag 3 Mei a.s. des avonds 8 uur komt de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. WADDTNXVEEN Willem de Zwijger-herdenkui; In de Geref. Kerk werd door de ol verceniging den 430sten geboorledajl dacht van Prins Willem van Oranje I dacht. Het openingswoord werd g- door den voorzi.ter der Oranje-veretóJ Als eerste spreker trad op ds Geref. predikant alhier inet het ondtn „Prins Willem van Oranje als gelools- Hierna trad als spreker op de h»? M. C. Regt. archivaris van Alphen i. Rijn, over hef onderwerp „Prins VI van Oranje, de Vader des Vaderlrl Als derde spreker trad op de hstl C. van Steijn, priester te Alkmaar P gaven op boeiende wijze een rijk J zicht VU het leven van den Pnc,l Zangver. „De Lofstem" gaf onder pi van haar directeur den heer Henïl Man uit Gouda eenige zangnummer I beste. Aan het einde werden staande i* coupletten van het Wilhelmus gezo. Burgerlijk'- Stand. Geboren: Cornelia Sara Clazina, (1 N. J. Bremmer en J. H. Bakker. In de vergadering van de s|d rechtigde ingelanden van de ;,1 „Achterof en de Putte" in deze geal is besloten tot gedeeltelijke electri'J over te gaan der bemaling en opbtf van de stoombemaling .zoomede lo;l aangaan van een leening tot dekkinr I kosten daaraan verbonden. Voor de leden van de Nederland Centrale Reddingsbrigade, afd. Wadj veen, werd examen gehouden voor 1 medisch gedeelte. Hiervoor slaagde!! heeren: D. Borg, P. J. Revet, W. Tol, P. Both, G. Both, A. Poot, A. t'J S. H. de Booy, P. Bonefaas en H. v. HoJ Een dochtertje van den heer B. 1 met haar rijwiel op het trottoir aan J Kerkweg; zij wilde een draaibruc I rijden doch verloor de macht over 1 stuur, waardoor zij te water viel. Er omstanders wisten het kind op het dij te brengen. WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. ROELOFARENDSVEEN. Dinsdag 2 Mei a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer Jac. Bakker werd benoemd tot lid van het Armbestuur. Het zal op dezen gedenkwaardigen dag den jubilaris, die een algemeen geacht Inge zetene der plaats is, niet aan belangstel ling ontbreken. De besmettelijke ziektegelden - rioleeringsplan wordt uitgevoerd - De noodslachtplaats. De Raad kwam in ojoenbare vergadi bijeen. Na opening werden de nohj van de vorige vergadering onverai vastgesteld. Medegedeeld werd o.a. dit verordening op de heffing van opcei op de Fondsbelasting is goedgekeurd behandeling kwam een voorstel tot ziging der verordening op de heffing besmettelijke ziekte-gelden. B. en stelden voor dat bij een inkomen f. 8001000 25 pCt. der kosten, taj inkomen van f. 1000—1500 40 pCt. der ten, bij een inkomen van f. 1500—i 75 pCt. der kosten en bij een inkomen f.2000 en meer alle kosten op belani benden worden verhaald. Deze into: zijn berekend na aftrek van noodzak levensonderhoud, wat voor deze gei gesteld is op f. 600. De heeren Norai. en Van Ruiten vonden een inkomen: f. 800 wel wat laag genomen en wilde liever gesteld zien op ten minste 1.11 De voorz. wees er op, dat iedereen 1 tegen verpleegkosten kan verzekeren een inkomen van f.800 plus f.600 t noodzakelijk levensonderhoud niet te k mag worden genoemd. Het voorstel f z. h. st. aangenomen. De heer A. Hoe? doorn had zich tot den Raad gewend: een reclame tegen zijn aanslag in huurwaardeklasse voor wat betreit waterleidingbedrijf en verzocht een laging. Wordt afgewezen. Voorstel tot vaststelling van een v® dening op de heffing van begrafenis» ten voor de nog niet in gebruik zij: nieuwe alg. begraafplaats. Aldus vast; steld. Vervolgens werd de verordenins de heffing van haven- en kadegeldes dien zin gewijzigd,- dat de ontvanger p>er schip aangevoerde lading, boven bedrag dat de schipper is verplicht te talen. Ais ontvanger wordt aangensl hij, die ontvangt op de kade. Bij het voorstel van B. en W. tot n. stelling der objecten voor werkversti. fing gaf de voorz. inlichtingen over uitkomsten van een nader onderzoek I treffende de uitvoering van ht nol ringsplan. Hieruit is gebleken, da' bedragen van thans hooger zijn dan eerste raming en wel wanneer het w in eigen beheer zal worden uitgevo? zal daarvoor een bedrag benoodigd t van rond f. 29.000 en wanneer het Wj aanbesteed een bedrag van rond f. 24w Het gemeentebestuur heeft inrnldc: naar andere werkobjecten uitgezien 1 wel het verbeteren van den weg in de bouwde kom te Hoommade en de 0rw Baan in het dorp. B. en W. stelden voor het rioleeringsplan te handhaven in gedeelten uit te voeren, te begint; met de Groote Baan met demping van sloot aldaar. Voorts de weg in Hoog®*; in de bebouwde kom met een ges10; wegdek te verbeteren. Het College van en W. gaf de voorkeur aan een gö"; wegdek, omdat de verhouding van nu riaal en loon bij bestrating een te P" verschil brengt. Na langdurige discussie werd het vw stel van B. en W. in stemming 8ebr en aangenomen met 61 stemme» heer Tondu stemde tegen. De heer De Vette vroeg inlichuW; over het gebruik van de noodslachtpla*; omdat er een geval was geweest waai; de noodslachting door den beheerder het gebouw niet werd toegelaten. De voorz. antwoordde, dat de ~ri Disseldorp te Hoogmade met de meente een contract heeft, waarin zich bereid heeft verklaard het gej*" dat hem in eigendom toebehoort, m vergoeding af te staan- tot gebruik - een noodslachtplaats. Daardoor verplicht iedereen toe te laten, doen doen zich in werkelijkheid moeilijke" voor, omdat Disseldorp geweigefd een noodslachting toe te laten; dl' daarmede dwingend optreden tegen.: veehouders. De gemeente kan m® niets doen omdat de overeenkomst goed vertrouwen mondeling is Se doch bli.1 ft Disseldorp weigeren, dan gemeente genoodzaakt zijn zelf een n slachtgebouw te stichten waarin dar alle noodslachtingen, dus ook die heer D'sseldorp, zullen moeten »<j uitgevoerd. Hierna sluiting van de - dering, die meer dan vier uren duuWj

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10