I De menschenmassa voor onze bureaux „Werkmans Wilskracht in actie" hfficieele kennisgeving >te Jaargang DONDERDAG 27 APRIL 1933 No. 22425 De uitslag der Tweede-Kamer-verkiezing. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. iLEIDSCH mDAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN "pRIJS L)LR AUVEK1LN11EN: 30 Ct§ ner regel voor advertentlën alt Leiden eD plaatsen mar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. |hB een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van ''Teven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voer Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week I 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. I nummer bestaat uit VIER Blade» EERSTE BLAD. HINDERWET. Igemeester en Wethouders van Leiden gen ter algemeene kennis, dat door de beslissing op het verzoek van: a. 'll Groenewegen om vergunning tot het %hten van een bioscoop-theater in het (eel Hoogewoerd No. 49, Sectie D. No. b G. M. Friedhoff om vergunning tot oprichten van een modelmakerij in perceel Oude Rijn No. 86, Sectie H. 3040: C. G. v. Klaveren om vergunning het oprichten van een timmermans- tplaats in het perceel Korte Hansen- ï'at No. 5, Sectie K. No. 1428. is ver- dagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, lelden, 27 April 1933. 9922 'EITELIJK WEINIG VERANDERD. De stembus heeft gesproken. Het resul taat hebben alle abonné's hedenmorgen vroe? in een extra-editie van ons Blad thuis nog kunnen bestudeeren. Voor de eersite maal sinds de Evenredige Vertegen- •wostdiging is ingevoerd, is het aan de sa menwerking van het Persbureau Vaz Dias met de Nederl. Dagbladpers mogen geluk ken. den uitslag zoo vroeg bekend te ma- kei Hef is een fraai stukje werk geweest Bhllwij ons gehaast hebben geheel volledig aan ome lezers bekend te maken. Wij zijn ervan verzeker dat dit op prijs is gesteld. Trouwens ons bereikten reeds eenige be- wijzm daarvan. Het resultaat op zich zelf? Veel veran derd is er bij een goede beschouwing fei telijk niet. Ontstellend is slechts de groote groei der Communisten, die hun aantal zetels zagen verdubbeld. Maar wij zijn er Sikklg, van overtuigd, dat dit in hoofd- k is toe te schrijven aan de crisis, die Wvelen een stemming wekt van: slechter kan het toch niet. laten wii maar eens tot hei uiterste overgaan! Deze winst gaat op liosten van de S.D.A.P. die in den eenen kieskring won, in den ander verloor, doch over het geheel toch beduidend terugliep, zooj.it 2 zetels moeten worden afgestaan. Vjorts veroverde de partij van Sneevliet één zetel. Vrijheidsbond en Vrijz.Democra ten boeten ieder één zetel in. al gingen eerstgenoemden in stemmen nog Iets vooruit. Vermoedelijk is de Vrijheidsbond- zetel ingeoalmd door den Bond van Natio naal Herstel. De kiesdeeler steeg echter tot over de 37000 en dat verklaart veel' Druk is er gestemd zeer druk doch op- va.lend daarbij is het groot aantal ongel dige stemmen hetgeen ook in onze Sleu telstad zich demonstreerde, waar dit aan tal 1768 bedroeg! Ook rechts had een verschuiving van enkele zetels plaats. De R.-K. Staatspartij verliest trots stemmenwinst 2 zetels waar van er 1 ten goede komt aan de R -K Volkspartij. Chr. Hist Unie mist één zetel, die door de Chr. Dem. Unie wordt inge nomen. De A.-R. met Coiijn als groote trekpleister gaan met 2 zetels vooruit terwijl overigens rechts alles bij het oude blijft. Floris Vos verdwijnt uit de Kamer Doch wanneer men gaat groepeeren dan ziet men al spoedig dat er eigenlijk niet veel is veranderd, zooals reeds gezegd. De par tijen der vroegere coalitie hadden in de oude Kamer 53 zetels in de nieuwe 52. Willen zij dus de coalitie herstellen dan ging dat evengoed in de ontbonden Tweede Kamer als thans in de nieuw-gekozene. Andere combinaties zijn moeilijk te for- meeren wij zullen de lezers na onze uit gebreide gegevens in cijfervorm niet meer met verdere eijfer-schakeeringen lastig vallen; het spreekt trouwens voor zich zelf Zal in de richting der oude coalitie in derdaad de ODlossing van de ingetreden kabinetscrisis worden gezocht? Wij zullen het afwachten Iedere partij zal ouder-gewooiïte, wel trachten, uit den uitslag de voor haar meest gunstige conclusie te trekken en nog zich tevreden voordoen. Dat wordt het oude. welbekende lied Hoofdzaak blijft, de richting van bewind, die het gevolg zal zijn van de jongste ver kiezingen. Moge een krachtige, zelfbewus te regeering worden gevormd, waaraan deze tijden meer dan ooit behoefte heb ben. Een kabinet van mannen van sta vast dat niet in de eerste olaats oartii- doeleinden zich voor oogen stelt doch zich als 't ware buiten de politieke lijnen om beweegt tot hei] van het gansche Ne- derlandsche volk dat zijn innerlijke ver deeldheid duidelijk toonde door met 53 partijen en Dartiities uit te komen, tenge volge waarvan duizenden stemmen abso luut te grabbel zijn geworpen. VERAIEZINGSDRUKTE IN DE SLEUTELSTAD. DE BELANGSTELLING DAN OOIT! 3ROOTER ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd Is voor het taalkundig candi- daatsexamen Indologie de heer J. Michels (Amsterdam). Het Nederlandsche volk komt niet gauw ill vervoering! Daartoe moet steeds wel een zeer bijzondere aanleiding zijn. Maar als er eens een hoogytdag is, dan gaat de holiandscne nuchterneid op de loop en dan doen we niet voor de Zuiderlingen onaer! Mogen wij een verkiezingsdag tot een .■hoogtijdag" rekenen? Lang niet altijd is dat net geval geweest: maar nu de moei lijkheden zyn gekomen en wellicht nog grooter zullen worden, weet een ieder wat op het spel staat! Velen zijn hun stem plicht meer bewust in tijden van benau wenisdaarnaast heiaas ook nog meer deren. wien de angst bij het overzien van de „53 partijen" aanig om het hart ge slagen was en ditmaal met hun stembiljet heeiemaal geen raad wisten! Maar over het algemeen constateerden wij d.t jaar vóoi de verkiezingen een ge weldige belangstelling voor de tallooze partijen en de enorme noeveelheid candi dates waarvan echter s'.echts een gering deel op algemeene bekendheid kon bogen! Enkeie namen waren „iavonet'maar n-n leek de juiste keuze moeilijker dan ooit! Zou er wel ooit zóóveel binnenshuis, op de sociëteit of op straat geboomd zijn over het probleem, wie toch wel te kiezen? Heele huisgezinnen hebben in de laatste dagen aan politiek gedaan, veel meer, naar het ons voorkomt, dan andere jaren! Natuur lijk: er waren groote categorieën, voor wie het bepalen van hun stem geen hoofd brekens kostte: de trouwe partij-aan hangers, gedrild door politieke discipline, die wat er ook gebeurt, de voorschrften blindelings opvolgen. Maar ditmaal waren er ook meer twijfelaars, voornamelijk de tot nu toe politiek ongeschoolden, de nuch- terlingen, de „neutralisten", die het vroe ger allang goed vonden als er maar 100 menschen in de Kamer zaten en zelfs dat nog niet erg belangwekkend vonden! Deze groep, grooter dan men wellicht mocht denken, is bij deze verkiezingen ook In be weging gebracht, omdat slechts zeer wei-, nigen volkomen onbewogen kunnen blij ven in dezen tijd van wereldschokkende gebeurtenissen! Zoo was dus de belangstelling voor de politiek bij deze vervroegde verkiezingen buitengewoon groot: slechts weinigen lie ten zich onbetuigd! Het merkwaardige daarbij was, dat ook de jeugd, die in het geheel geen stemrecht heeft, zich voor den 26sten April in hooge mate interesseerde. Al mócht zij niet stemmen, toch deed zij „alsof" en menig jongeling tusschen „servet en tafellaken" mengde zich in de debatten, gevoerd achter de veilige muren van den huiselijken kring, tusschen de ouders en hun vrienden, of ook zelfs op de school of op de sportvelden' Meer dan ooit stond de politiek in het centrum van de gesprekken van oud en jong, meer dan wij van onze landgenootei» hadden ver wacht! Het is zeer waarschijnlijk, dat de vele verkiezingen in Duitschland hier de interesse versterkt hebben, maar zeker, dat ook de rustige Hollander in beroering gekomen is, nu het gold de richtlijnen vast te stellen voor een absoluut beslis sende toekomst! m Een journalist leeft met alle gebeurte nissen op dit aardsche tranendal veel in tenser mee dan degeen, wiens taak het niet is, om van dag tot dag, van uur tot uur, de gang van zaken dezer wonderlijke en vooral tegenwoordig zoo snel wisselende maatschappij te volgen. Het valt hem daarom dikwijls moeilijk geheel objectief te blijven en daarom is het bovenstaande misschien te subjeciiei gezien Doch wij meenen van niet: wij hebben in den af- geioopen tijd meer dan ooit de massa ge observeerd en merkten waarlijk een groote interesse op voor de wijze, waarop ons land in de komende periode geregeerd zal wor den! Wellicht zou. oppervlakkig gezien, het feit dat ditmaal zooveel ongeldige stem men zijn uitgebracht, een bewijs zijn voor het tegendeel van onze opinie. Wij meenen echter, dat bij deze stemming de kiezers meer dan ooit over het uitbrengen van hun stem hebben nagedacht en vele blanco-stemmen het gevolg zijn geweest van het feit, dat menige kiezer in de dool hof van 53 partijen geen weg meer wist en met het belang dezer verkiezing voor oogen, niet meer zijn stem lukraak wenschte uit te brengen, zooals dat vroe ger veelal het geval was! Hoe het ook zij: de overweldigende stroom nieuwsgierigen, die gisteravond voor ons kantoor aanwezig was om de uitslag der verkiezing te volgen, bewees stellig dat het belang der uitslag menigeen na aan het hart lag! Wij zijn gewoon aan groote drommen tijdens het bekend maken onzer verkie zingsuitslagen, maar dat de nieuwsgierig heid zóó groot zou zijn als nu, hadden wij nauwelijks durven gelooven! De eerste nieuwsgierigen waren al aanwezig, toen wij op het midden van den dag met den opbouw onzer stellages begonnen, en de stembureaux nog lang niet gesloten waren! Maar toen tegen zes uur de eerste uit slagen reeds binnen kwamen, werd de stroom al grooter en grooter: hij groeide aan tot een compacte menschenzee! Men kortte zich den tijd met het luisteren naar de feestelijke klanken van het voor treffelijke „Werkman's Wilskracht" corps, dat als steeds ongemeen op dreef was en volgde gespannen de in snel tempo zich opvolgende cijferreeksen! Den ganschen avond heerschte binnen de „Kantoorveste" een geweldige drukte. De telefoon stond niet stil, de telegrammen stroomden binnen, onze correspondenten uit de omgeving arriveerden per snelste gelegenheid, de redacteuren controleerden eindelooze cijferreeksen. Dat was binnen en de resultaten werden in bliksemtempo naar buiten gebracht! Daar hadden de plakkers op de borden evenmin één minuut rust en het publiek leefde met hun rustelooze arbeid mee. Dank zij onze verkiezingsorganisatie waren wij reeds te iets over negen in staat de totaaluitslagen van de in onze stad uit gebrachte stemmen te publiceeren, ter wijl op dat oogenblik ook reeds de eerste bulletins ln zee gingen! Men verdrong zich voor de lichtende schijnwerpers, men leefde mee met ieder cijfer, dat op onze aanplakborden verscheen, men griste ons de bulletins uit de hand, men discussieerde en gesticuleerde: in één woord, wij consta teerden een medeleven, als slechts zelden het geval was! Op alle plaatsen, waar BINNENLAND. Rondom den uitslag der Tweede Kamer verkiezing. (Ie, 3e en 4e Blad). De onderhandelingen met Duitschland; een onderhoud met een der Nederlandsche vertegenwoordigers. (Binnenland. 4e Blad) Een record van minister Ruys als pre mier. (Binnenland, 4e Blad). De muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën" zal waarschijnlijk in Septem ber voor den Zeckrijgsraad behandeld worden. (Binnenland, 4e Blad). Het Belgische voetbalelftal samengesteld voor den wedstrijd tegen Nederland op 7 Mei te Amsterdam. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De besprekingen te Washington. Mac- Donald is huiswaarts. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Stilstand ter Ontwapeningsconferentie. (Buitenl., Ie Blad). Düsterberg gedwongen af te treden ais 2e leider van den Stahlhelm. (Buitenl. Ie Blad). Actie tegen de rooden in Bulgarije. (Buitenl. Ie Blad). onze bulletins werden opgehangen of uit gedeeld, was de animo groot! Wij prezen ons dan ook gelukkig, onze trouwe lezers en anderen zóó snel op de hoogte te kun nen brengen van wat de kiezers zelf tot stand hadden gebracht! Voor velen was de uitslag misschien teleurstellend, voor velen stemde hij weer tot vreugde: in ieder ge val gaven de door ons verspreide mede- deelingen stof tot langdurige bespre kingen in de gansche stad, doch ln het bijzonder voor ons bureau, waar het komen en gaan welhaast ni^t tot stilstand kon geraken! Laat op den avond doofden wij de lichten, maar zelfs toen nog bleven er velen staan in de hoop nog een of andere sensatie te zullen beleven! De muziek was reeds lang verdwenen, de uitslagen waren reeds lang bekend en nóg bleef men tot bij middernacht in de buurt van het „Leidsch Dagblad", dat ook ditmaal geen moeite had gesnaard, om „Koning Kiezer" tevreden te stellen! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Autobandenbedrijf „Centrum", Nieuwsteeg 17, Leiden. Vulca- nlseeren van autobanden. Vennooten: P. Veltenaar. Leiden en D. Giesbergen. Am sterdam. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap v. d. Vijver's Groenten Conservenfabrie- ken en Drogerijen. Katwijk Einde 9. Rijns burg. Nieuwe commissaris: J. van der Vijver. Rijnsburg. Henri van Leeuwen Gzn.. Voorstraat 95, Noordwljk-Binnen. Electrlcitelts-installa- tlebureau. Uittredende Eigenaar: H. van Leeuwen Czn„ Noordwijk-Binnen. dd. 15 Maart 1933. Wijz. handelsn.: in: G H. Bouwhuis v/h. Henri van Leeuwen Gzn. Nieuwe Eigenaar: G. H. Bouwhuis, Noord wijk-Binnen. Foto „Werkmans Wi. krachtwas den ganschen avond in de weer en blies er lustig op los. Hierboven de kranige manschappen van dit geroutineerde corps, dat reeds vele malen het verloop der verkiezingen met enthousiasme opluisterde! - steeds was de drukte voor onze bureaux tijdens de verkiezingsuitslagen enorm, doch dit jaar grooter dan ooit Bovenstaande foto toont de in eesnannen aandacht turende menigte; zij werd genomen in het begin van den avond, toen de groote stroom na komen m^st Toch zy re?ds een goeden kijk op de drukte, die tot bij middernacht aanhield! Pe Leidsche kiezersmassa werd door ons in een verheugend snel tempo op de hoogte gehouden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1