L 20 PRINS WILLEM I VAN ORANJE TE LEIDEN HERDACHT. *te Jaargang DINSDAG 25 APRIL 1933 No. 22422 •o. riJ Qfficieele Kennisgevingen. Het voornaamste Nieuws van heden. GISTEREN VOOR 400 JAAR DE VADER DES VADERLANDS WERD GEBOREN. ASFALT-WEGEN Bn.i.flWM.fHWSl EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN U~PRIJS DER AOVERIENIIEN: 39 CM "er .egel voor advertentlen alt Leiden en plaatsen «nar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle I andere aJvertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlen I nitsiul'end Oh vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 5ü Cts. I kil een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending Lieven 10 Cts oorto te betalen - Bewijsnummer 5 van Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden f 2.35: per week I 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,0.18 Franco per post I 2.35 portokosten 1|B nummer bestaat uit VIER Btadea EERSTE BLAD. Algemeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. .Hierbij brengen wij onder de aandacht alle abonné's. dat zij zich wederom ^Kn ongevallen kunnen verzekeren en ■f tot 30 April 1934. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver- jefermgsbank der Oude Haagsche van te 's-Gravenhage hebben afgesloten Bt wat het bedrag der uitkeerlngen No. 3784 (ged.l. T Dl 50.- 15.- «4| *1- I tof bfceft o.a. als volgt: ^■500.— ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam, bij verlies van beide oogen, beide handen, belde voeten, of één hand en één voet, ol een hand en êên oog. of eén oog en één voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt, c 200.— bij verlies van één hand. één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk, dl 100.— bij verlies van één duim of beide duimen of van eén wijs vinger of beide wijsvingers, bij breuk van een been of arm. bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hiervermeide lichaamsdeelen wordt met. verlies gelijk gesteld, zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid met verlies gelijk. Bij verlies of volslagen onbruikbaarheid van meer dan êén vinger van dezelfde hand. kan het .gezamenlijk bedrag der uit- JnBiingen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers met meer bBragen dan voor het verlies (of vol slagen onbruikbaarheid) der hand is vast gesteld. [Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering lelijk, wordt niet uitgekeerd, ie bekomen verwondingen, hierboven |et genoemd, geven geen recht op uit- ring. !en ieder, die zich wil laten inschrijven n deze verzekering betaalt 10 cts. admi- itratiekosten, waarna hem of haar een hrijvingsformulier overhandigd wordt, itwelk zoowel voor de(n) ingeschrevene voor ons, als bewijs geldt, dat die fbonné verzekerd is en wel op de voor aarden als op het inschrijvingsformulier Rrmeld, aDaartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's in de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten kunnen wenden, rPostabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. t Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus in het bezit Tan een inschrijvingsformulier, kunnen 4e geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier tegen betaling van 10 cts. ninistratiekosten, aan ons bureau laten fcrlcngen tot 30 April 1934. j Men verzuime dit niet, daar onze abonné's die in het bezit zijD van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even- ak natuurlijk zij, die geen inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan- Ipraak kunnen doen gelden, wanneer hun ten ongeval mocht overkomen. DE DIRECTIE. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op VRIJDAG 28 APRIL 1933, des namiddags te i uur, fn het gebouw ..Tot Nut van 't Algemeen" (Sleenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: I lo. Beëedlging en installatie van het hieuw benoemd raadslid, den heer H. van Weizen. I 2o. Benoeming van een onderwijzeres .aan de opleidingsschool voor u. 1. o. aan den Maresingel A. (86) 3o. Voorstel tot het verlengen van de tijdelijke opdracht aan den heer Drs. W. G. A. Frans tot het geven van onderwijs in het Nederlandsch aan het Gymnasium. (87) f 4o Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van ver- ^pchillende strookjes grond. (77) 5o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een Strook grond, deel uitmakende van de per- ceelen kad. bekend gemeente Leiden, Sec- 'tie M Nis 4867. 796 993 en 991, gelegen in Oen Rodenburgerpolder. (78) 6o. Voorstel tot net aangaan van een ^overeenkomst van ruiling van een tweetal strookjes grond resp gelegen aan de van Oen Brandelerkade en aan de Rodenbur gerstraat, met de N.V. „Almavon" te Rot terdam. (79) 7o. Voorstel inzake overdracht aan de provincie Zuid-Holland van een gedeelte weg nabij de Piet Gijzenbrug onder de gemeente Noordwij kerhout, kad. bekend Sectie C no. 571 (ged.l. (80) 8o. Voorstel tot aankoop van een ge deelte van het perceel Sectie K No. 1451, gelegen aan den Maresingel, hoek Haar lemmerweg. (81 j 9o. Voorstel tot aankoop van een ge deelte voortuin aan den Zijlsingel, kad. bekend gemeente Leiden Sectie K No. 686 (ged.). (82) lOo. Voorstel in zake aankoop van een perceel bouwterrein aan de P. J. Blokstraat kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M, (91) Ho. Voorstel tot verkoop aan de ge meente Oegstgeest van een strook grond, kad. bekend gemeente Oegstgeest, Sectie B No. 1027 (ged.). 12o. Voorstel tot wijziging van verschil lende posten der gemeentebegrooting voor 1932. (76) 13o. Voorstel in zake het kosteloos in gebruik geven van eenige zalen van de Stadsgehoorzaal aan het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". (84) VIJF SPREKERS VOEREN HET WOORD. u In de vrij goed bezette en feestelijk ver- (83) sierde groote Stadszaal heeft gisteravond de algemeene herdenking plaats gehad van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje. Onder de officieele genoodigden merkten wij o.m. op den burgemeester, mr. Van de Sande Bakliuyzen, den gemeente-secretaris mr. dr. C. E. van Strijen: de wethouders Tepe en Romijn. den rector-magnificus, prof. dr. J. Huizinga. den garnizoenscom- 14o. Voorstel in zake de vaststelling van een verordening regelende de heffing van mandant overste Rooseboom, den oud schoolgeld op de openbare bewaarscholen. (85) 15o. Voorstel in zake den bouw en de in richting van een recreatiegebouw met rij wielbergplaats c.a. op het terrein van het gesticht „Endegeest". (88) 16o. Voorstel in zake de classificatie der gemeente voor de heffing der gemeente fondsbelasting en in zake de heffing van opcenten op de hoofdsom dier belasting. (75) 17o. Praeadvies op het adres van de Af- deeling Leiden van de Onafhankelijke So cialistische Partij in zake wijziging van de tarieven voor de levering van gas en elec- l triciteit. (89) 18o. Praeadvies op het adres van de Buurthuurdersvereeniging „De Kooi" in zake de afschaffing van de huur voor bin nenleidingen. (90) i 19o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het inrichten van de percee- len weiland in den Stadspolder, Sectie N No. 173 ged. en No. 174 tot voetbalvelden bij wijze van werkverschaffing. (92) 20o. Voorstel in zake beschikbaarstelling van gelden aan het Leidsch Crisiscomité ten behoeve van het geven van ontwikke lingscursussen over 1933 aan werkloozen. (93) 21o. Beantwoording van de interpellatie van den heer van Stralen in zake de stop zetting van de verstrekking van brand stoffen aan de werkloozen. STEMMING. I De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag, 26 April 1933. van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur. zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Herinnerd wordt aan de verpachting, opgelegd bij artikel 72. tweede lid. der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezers lijst bevoegd is tot de keuze mede te wer ken zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stem bureau van het voor hem op de kiezers lijst aangewezen stemdlstrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet wordt, tenzij van eene gel dige reden van verhindering blijkt ge straft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling vr n den schuldige wegens gelijke overtreding on herroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht luidende' Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste een jaar. Artikel 150 a der Kieswet, luidende: Hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon wetende dal deze overleden is. wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste een maand ol geld boete van ten hoogste duizend guiden De Bu-oemeestet voornoemd A VAN DE SANDE BAKHUYZEN Leiden 25 April 1933. 9534 VERKIEZING TWEEDE KAMER. De VOORZITTER van het hoofdstem bureau in kieskring VII 'Leiden) maakt bekend, dat in eene openbare zitting, te houden op Vrijdag 28 April a.s. des voor middags te 10 uur. In het Gemeentehuis burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijse- laar, vertegenwoordigers van studenten- corporaties, leden van 't eere-comité; den deken van Leiden den heer A. Homulle; den voorzitter der K.v.K., den heer D. ten Cate Brouwer, besturen van vereenigingen en vele anderen De voorzitter van het plaatselijk comité, de heer P C. Labrijn heette alle autoritei ten hartelijk welkom, zette in het kort de wordingsgeschiedenis van het comité uit een en wees op de vele banden, welke ons land met het Oranjehuis verbinden. Na te hebben gewezen op s Prinsen groote vroomheid vrijheidszin en ver draagzaamheid. besloot hij zijn openings woord met den wensch. dat iets van de grootheid van 's Prinsen karakter in de ziel der aanwezigen zou blijven hangen. Onder luid apnlaus werd besloten een telegram van hulde en aanhankelijkheid te zenden aan H.M. de Koningin. RECLAME 9788 WILT GE WELVAART KIEST VERAART. UITOEFENING KIESRECHT DOOR PERSONEN DIE IN DIENST BETREKKING ZIJN De burgemeester van Leiden herinnert personen bij wie. en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen waarbij, personen die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn. dat zij, volgens art. 55 der Kieswet ver plicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrij stelling is verleend dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houder stem ming mede te werken, gedurende ten I minste twee achtereenvolgende uren. tus- schen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet. voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn. in het grootste of wel in meer dan eén arbeids lokaal. gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd j op een zichtbare wijze is oogehangen een j door hen of van hunnentwege onrtertee- kende lijst, de twee achtereenvolgende uren. bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk: dat volgens art 151 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van hoogste veertien dagen of geldboete tên hoogste vijf en zeventig gulden De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd. Is gegeven bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad No. 109> en luidt als volgt: Het koor van de afd. Lelden der Mij. tot bevordering der Toonkunst zong vervol gens onder leiding van den heer Richard Boer twee coupletten van het Wilhelmus en Hoe groot, o Heer", waarna prof. dr. L. Knappert een rede hield over „Prins Willem 1 Vereering en dankbaarheid" Spr. schetste allereerst de verschillende soorten van bewondering, welke begrensd werden door de vereering. welke men voor een beroemd sportman of filmster koes tert eenerzijds en aanbidding anderzijds. Wij, aldus spr., zijn hier samengekomen om een held te vereeren, Iemand van wien iets afstraalde van 's menschen konlngs- natuur. Zijn persoonlijkheid staat in onze geschiedenis als een monument van gra niet, aan wien wij van ganscher harte on zen tol der vereering brengen. Hij was iemand, die zichzelve vergat om zijn hei lige roeping te volgen. Spr. schetste vervolgens den strijd, welke zich in de ziel van den Prins in de ver schillende stadia van zijn leven moet heb ben afgespeeld Tot vereering en dankbaarheid stemt het bovendien, dat hij niet alleen verdrukten uit hun knechtschap heeft verlost, maar hen heeft gevormd tot een vrij volk. een onafhankeliiken staat Hij Is de stichter geworden van een staat, gebouwd op het hechte beginsel van burgerlijke en gods- dienst'ge vrijheid. Onze vereering geldt echter allereerst zijn hoogen geest en karakter, waaruit het zuivere menseheliike spreekt. In zijn rijken geest was plaats voor godsdienst en staat kunde. zonder dat valt na te gaan, welke van deze belde het meest, on den voor grond trad. zooals spr. met eenige voor beelden aantoonde Zijn waarachtige hu maniteit en fijngevoeligheid wekken In stijgende mate de bewondering od van ieder, die door stud'e verder doordringt in het leven van dezen Oranjevorst in den waren zin des woords Het Ideeele ln zijn beginsel was. dat hij de Renubllek heeft gemaakt tot een arke des behouds. een toevluchtsoord voor gods dienst-vervolgden Spr. eindigde met een woord van loffe- 1 liike memorie aan de nagedachtenis van Willem den Zwijger on wiens graftombe te Delft terecht gebeiteld staat, dat hij den I dienst der Nederlanden stelde boven de I welvaart en den voorspoed van de zijnen. BINNENLAND. De Willem de Zwijger-herdenking te Amsterdam en 's-Gravenhagc: Franscho onderscheiding voor Prinses Juliana. c (4e Blad), De verhouding tusschen Nederland en Belgiè: rapport van dr. Van Cauwelaert. (Binnenland, 4e Blad). De vrachtverdeellng in de binnenscheep vaart; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 4e Blad). BUITENLAND. De besprekingen te Washington (Bultenl. en Tel., Ie Blad). Heden wordt de Ontwapeningsconfe rentie weer voortgezet (2e Blad en Bultenl. en Tel., Ie Blad). Een 1 Mei-oproep van den Duitschen minister Gocbbels. (Bultenl, le Blad). In Bronswijk loopt de leiding der Duitsch-nationalen over naar de Nazis. (Bultenl., le Blad). Een verklaring van Litwinoff over den handel met de sovjets (Buiten!le Blad). Een 10-jaren-plan (Bultenl, le Blad). in Mandsjoekwo Onze stadgenoot de heer Theo Hannema zong daarna met zijn Iraai getimbreerd tenorgeluid een drietal oud-Nederlandsche liederen, welke een welverdiend applaus ontvingen. Ds. H. Thomas sprak vervolgens over „De zin van het Wilhelmus" Spr. noemde het tegelijkertijd verblijdend en bedroe vend. dat wij van ons Wilhelmus slechts het le en 6e couplet kennen Verblijdend, omdat we zonder de overige met deze twee rijk zouden zijn, bedroevend omdat ons de zegen van die overige ontgaat. Spr. meent, dat geen gelegenheid onbenut mag blijven om den volledigen tekst te onder wijzen De beoordeelingen loopen echter noga! uiteen. Het doet er weinig toe. wie Nederlaag voor de Spaansche regeering bij de gemeenteraadsverkiezingen. (Bul tenl.. le Blad). RECLAME Bijna zestig soorten richting Kondigt onze stembus aan; Welken weg moet Neerland kiezen? 't Beste is: de asfaltbaan. 9766 sprak pater B H. Molkenboer OP. over „Des Zwijgers beeld in Vondels vers". Spr. wees er op, dat de vele redevoerin gen over het geheele land ter gelegenheid van deze herdenking gehouden, het Ne- deriandsche volk in staat stellen zich een beter oordeel te vormen over deze' edele figuur. De geschiedschrijvers aldus spr., vestigen er de aandacht op, dat de erken ning van 's Prinsen daden en verdiensten, eigenlijk eerst recht tot uiting kwam na het eerste concrete resultaat daarvan, het Twaalfjarig Bestand. Wanneer het de roeping van een dichter is om hetgeen in een volk leeft nader te accentueeren dan is het Joost van den Vondel geweest die zich ten opzichte van Willem van Oranje op uitnemende wijze van zijn taak heeft gekweten Aan de hand van eenige citaten uit Vondel's werk Pascha (16101. toonde spr. Vondel's nationale gezindheid nadei aan. Bij herhaling vestigde hij de aan dacht op de noodzakelijkheid eener natio nale eenheid in den geest van Willem van Oranje en keerde hij zich ln zijn geschrif ten tegen Prins Maurits onder wiens be wind, de veroverde gewetensvrijheid ver loren dreigde te gaan Frederik Hendrik's de auteur is geweest; de bedoeling is in eerste wapenfeit, de verovering van Groen- ieder geval geweest den Vader te laten i lo. beschouwde Vondel als de voortleving Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 57 (thans 54) der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aan zien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen welke uithoofde van die dienst betrekking op den dag der stemming tus schen de in vermeld artikel genoemde tijdstiDpen niet gedurende twee achter eenvolgende uren vertoeven in de ge meente. op welker kiezerslijst zij voor komen Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voor gaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aan zien van bij hen in dienstbetrekking zijnde (Rapenburg 12) zuilen worden vastgesteld personen alsmede aan personen en be .H.u9 o-j av-trii icm cr<p_ ctniirrfprs wan hiiznnriere instellingen ei de uitkomsten var1 de op 23 April 1933 ge houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in dien kieskring. De Voorzit'Pi voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 25 April 1933. 9814 stuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij nen in dienstbetrekking zijnde ziekenver plegers De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN t hooren in zijn onstuimige liefde om zijn i kinderen te troosten en ln de tweede plaats hem te zuiveren van aanklachten en en daardoor de liefde van het Nederland- van 1 sche volk op te wekken Hij wilde het volk niet opzetten teven de overheid, omdat hij wist, dat de Nederlanders niet multziek zijn. Daarom stelde hij op den voorgrond: le dat hij den Koning eerbiedigt. 2e dat hij een vrij souverein vorst ts en 3e dat hij voor ons volk geen vreemdeling is. En hij kreeg de Nederlanders op zijn hand. Vooral de Calvinisten (12'"« der be volking l. die gedurende den 80-jarigen oorlog de ruggegraat bleken. Wat de tiende penning niet vermocht te bewerkstelligen, bereikte de Prins door zijn beroep op den vrijheidszin in burgerlijke en godsdienstige beteekenis van het Nederlandsche volk. Uit het Wilhelmus spreekt een wonderlijke liefde van den Prins voor ons volk; trou wens ook zijn laatste woorden zijn daar aan gewijd Spr. wekte op om één te zijn in liefde voor het vaderland en zich niet te laten afleiden door verschillen in reli gieus opzicht of van de middelen, welke zouden moeten worden aangewend Om die reden moeten wij het Wilhelmus in hooge eere houden Dat verbindt de zonen en de dochteren van hetzelfde vaderland en dat is zegen, omdat het liefde ls. Spr. besloot met voorlezing van een fragment uit ,De slag bij Nieuwpoort" van Da Costa en het Wilhelmus voor te dragen Lelden, 25 April 1933. 9535 Nadat mevr. Francien KooteGerrest eenige oud-Hollandsere verzen had voor gedragen en de heer Hannema aan der, vleugel begeleid door den heer Richard Boer, zich andermaal had laten hooren van des Zwijgers geest ln zijn nakomeling. Hij hield niet op den lof te zingen van den grondlegger van onze nationale zelf standigheid Dat standpunt heeft hij nooit verloochend ook niet nadat hij Katholiek geworden was zooals meermalen van be paalde zijden is naar voren gebracht. Trouwens, nergens waar het betreft ge wetensdwang, heeft hij zijn houding ge wijzigd. De wijze, waarop ln verschillende gevallen de inquisitie werd toegepast. Is ook nadien door hem sterk veroordeeld. Tot in ziin hoogen ouderdom heeft hij zich verheugd ln de vrijheid van het Neder landsche volk en heeft hij steeds Willem van Oranje en terecht - de eer gegeven daartoe de grondslagen te hebben gelegd. Nadat mevr. Koote onder groote aan dacht Een nleu liedeken van de inlracu- leuselicke verlosslnghe der stadt Levden" had voorgedragen en het koor nog een tweetal liederen ten gehoore had gebracht, werd nog het woord gevoerd door den bur gemeester als voorzitter van het eere comité. die dank bracht aan het comité voor de organ'satle van dezen avond Het is goed aldus snr dat deze edele held in zoovele k'euren voor ons is uitgebeeld en dat zulks op zoo eendrachtige wüze heeft kunnen geschieden Dank brengt spr. voorts aan de sprekers het koor en de solisten. Na een slotwoord van den heer Labriln die aan de diverse medewerken den en cedenknonnlng met de beeltenaar van Willem van Oranje aanbond werd de on"--nWimst bosioto" nnet gemeenschap- Doiiiken zang van twee coupletten van het W'ihetmus. B'l don nifganc werd een collecte ge houden ten bate van het Crisis-comité,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1