LEIDSCHE SCHOOLKINDEREN HERDENKEN WILLEM DE ZWIJGER MAANDAG 24 APRIL 1933 No. 22421 STADSNIEUWS. Het voorninmste Nieuws van heden. IPRESBURC 74ïle Jaargang EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVER TENTIEN 30 CU oer zegel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen «ja ar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle fre aJvertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën ïltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. en maximum aantal woorden van 30 ;so volgens postrecht Voor eventueele opzending van en 10 Cts porto te oetalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladea EERSTE BLAD. erdenking van den vader des vaderlands. Een laatste opwekking. «Het Crisis-Comité vestigt met nadruk ie aandacht van alle Leidsche ingeze tenen op de herdenking van Prins Willem n Oranje, welke hedenavond 8 uur in de Stadsgehoorzaal zal plaats vinden. Het verwacht een buitengewoon groote omst nu het hier een historische figuur treft, waaraan de stad Leiden zoo enorm --.1 te dangen heeft. Het hoopt zijn verwachting ten volle rwezenlijkt te zien, omdat het organi- rend Comité de groote vriendelijkheid eft gehad het Crisis-Comité de gelegen- eid te geven bij het einde van den avond n de uitgangen van de zaal een open aal-collecte te houden. VADER DES VADERLANDS. De heer N. J. Swierstra alhier heeft vol- nd gedicht op muziek gemaakt, dat hij iOp 31 Aug. op het kinderfeest ter eere van en verjaardag van H. M. de Koningin, et zijn klas zal zingen. .Vader des Vaderlands! Prins van Oranje! -emrijk nakoomling van edelen stam! achtig bestrijder van 't machtige Spanje ffer van wraakzucht, die 't leven u nam! Gij hebt Uw goedren der vrijheid geofferd. Gij hebt Uw leven der vrijheid gewijd. U is de heilige borgtocht verschenen: tede door vrijheid en vrijheid na strijd! root door verdraagzaamheid groot in vertrouwen, eunend op Godes almachtige hand. as uwe stervenskreet bede om ontferming -de om verlossing van 't lijdende land. Vader des Vaderlands! Prins van Oranje! Nooit hebt g' U zeiven in 't leven gezocht, ij eens ondeelbaar in rotsvast vertrouwen ft Vaderland aan Uw beginselen verknocht! leidsche reddingsbrigade. Propaganda-feestavond. Deze feestavond, welke door de Propa- ganda-commissie der L.R.B. ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan was geor ganiseerd, vond Zaterdagavond in de zaal „Zomerlust" plaats Bij verhindering van den voorzitter opende de vice-voorzitter de heer F. v. d. Mark Sr. dezen avond. Spreker verwelkom de de aanwezigen op hartelijke wijze Spr. behandelde voorts in het kort het doel der Brigade en wat er sinds de oprichting is tot stand gebracht, waarbij bij de oprich ting der E.H.B O uit de L.R.B. in herin nering bracht, welke onder de eminente leiding van dr. Renaud in zoo korten tijd tot een krachtige organisatie uitgroeide. Sprekende over het materiaal der Brigade moest hij zeer tot zijn spijt de medewer king der aanwezigen inroepen, daar de jeugd en zelfs ook volwassenen meenen niets nuttigers te kunnen doen dan de reddingslijnen en -haken, welke door de L. R. B. langs vaarten en singels zijn ge plaatst, zoo spoedig mogelijk te vernieti gen. waartegen, naar hij hoopt, de meer weidenkenden onder de Leidsche inwo ners zich met meer kracht zullen ver zetten. Voorts bracht spreker dank aan de Pro- paganda-commissie. door wier werk deze avond is tot stand gekomen en een spe ciaal woord van dank aan mevr. Zindel, die ook hierin weer een groot werkzaam aandeel heeft gehad, welke dank hij meende het beste te kunnen overbrengen door haar namens de L.R.B een bloemen mand aan te bieden Met de opwekking om als lid der L R B. toe te treden, besloot hij zijn rede en gaf het woord aan mej. Kosto, die met een alleraardigste declama tie, betrekking hebbende op de L.R B, den avond inleidde The Roto Colour Players zorgden er ver volgens voor door hun vroolijke muziek de stemming er in te brengen hierin trouw terzijde gestaan door den humorist Spaan derman. Met het door hem zelf vervaar digde liedje ..Zwemmen" oogstte hij wel het meeste succes Na de beëindiging van dit gevarieerde programma werd de avond besloten met een geanimeerd bal onder leiding van den heer Casteleijn. waarvoor de belangstelling tot het einde toe behou den bleef. o KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving. F. N. Bink, Hooge Rijndijk 52, Leiden, loodgieter. Eigenaar: F. N. Bink, Leiden. Foto Bicuzé Een gedeelte van den stoet schoolkinderen hedenmorgen door de bevlagde stad op weg naar de Gehoorzaal, waar een Oranje-herdenking plaats vond. WILLEM VAN ORANJE HERDACHT. Door de Leidsche schoolkinderen. Onder auspiciën van de Gem. Commissie voor viering van den verjaardag van HM. de Koningin is hedenmorgen door een groot aantal Leidsche schoolkinderen de 400ste geboortedag van Prins Willem I van Oranje herdacht" De kinderen kwamen omstreeks negen uur tezamen op het Kaasmarktterrein, waar onder de beproef de leiding van den heer S. J. Koopmans de opstelling ordelijk en vlot geschiedde. Precies op tijd vertrok de met Oranje en vlaggen getooide stoet, voorafgegaan door trommelslagers en hoornblazers der Leeuwkengroep en begeleid door het muziekkorps te paard van het 6de R.V.A. langs Koppenhinksteeg, Hooigracht Hoo- gewoerd, Steenschuur en Rapenburg waar voor het Gemeentehuis een vlaggen- groet werd gebracht naar de Gehoorzaal waar de groote zaal in den foyer zich dra vulde met druk stemmengeroes In de groote zaal zagen wij op de voorste rij o m. den burgemeester, mr. van de Sande Bak- huyzen. den wethouder Goslinga. Tepe en Romijn. den gemeente-secretaris, mr dr. van Strijen. den heer J Baak, inspecteur van het L.O. en den refendaris, chef van de afdeeling onderwijs, den heer H. A. Vriend. Dezen werden allen door den voorzitter, den heer W. Koops in zijn openingswoord hartelijk welkom geheeten. waarna hij de jeugd wees op het doel dezer samenkomst plechtig en dankbaar te gedenken wat Willem van Oranje voor ons land en volk is geweest. Daarop verleende spr. het woord aan den heer D. G Magé. leeraar aan de Gem. Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen alhier, die op voor de kinderen bevattelijke wijze een overzicht gaf van het leven van den Prins, zijn jeugd en op voeding aan het hof te Brussel: zijn strijd tegen Granvelle en Philips en tenslotte zijn titanenkamp voor vrijheid en recht met volledige opoffering yan goed en bloed Deze toespraak werd aan het einde luide toegejuicht en besloten met het ge meenschappelijk zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus. In den foyer werd het openingswoord uitgesproken door den heer Zuidhoff. ter wijl de eigenlijke herdenkingsrede ge houden werd door den heer van Dorp uit Rotterdam die de aandacht van zijn jeugdig auditorium gedurig gespannen wist te houden. Het verdere deel van het programma bestond uit zang van een koortje, vertoo ning van een film en natuurlijk het ronddienen van versnaperingen, die een gretig onthaal vonden Bi.i het verlaten der smaakvol versierde zaal werd aan alle kinderen een plaat van den gröoten Oranjevorst aangeboden OPENBARE VERGADERING DER A. R. PARTIJ. Redevoeringen van mr. de Wilde en ds. Fokkema. In de goed gevulde Stadsgehoorzaal is Zaterdagavond een prooaganda-vergade- ringgehouden van de A.R. partij, in welke vergadering als sprekers optreden Mr. J. A. de Wilde uit den Haag en Ds. Fokkema, Ned. Hervormde Predikant te Amstelveen. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer T. S. Goslinga, die na de opening op de gebruikelijke wijze een kort wel komstwoord sprak en daarna het woord te geven aan den eersten spreker Mr. J. A. de Wilde. Spr. begon met er op te wijzen, dat het einde van den stembusstrijd in zicht is. Het werk moet thans voor 't grootste ge deelte achter den rug zijn. In den verkie zingsstrijd zijn wel zeer tot uiting gekomen de teekenen der tijden. In de eerste plaats is een teeken des tijds het discrediet waar in de particuliere rechten en vrijheden komen te verkeeren. Om dit bewaarheid te zien behoeft men slechts te letten op onze Oostelijke buren. De schuld daarvan zijn de communisten en de sociaal-demo craten. Er is geen enkele partij die zóó in de gelegenheid geweest is om groote daden te doen als de S.DA.P. Deze gelegenheid heeft het socialisme echter voorbij laten gaan. In Engeland heeft als gevolg daar van het socialisme weinig beteekenis meer. In Italië is het bijkans verdwenen. In Oos tenrijk is het nabij de verdwijning. In Duitschland is het socialisme ook verbro ken. Het socialisme is een stelsel dat wetenschappelijk overwonnen is. Alleen in Nederland hebben de socialisten nog een grooten mond. Die kunnen ze hebben, om dat hier de parlementaire vrijheid, die niet voor het geringste deel te danken is aan de anti-revolutionairen, nog bestaat. Bij de socialisten speelt het geld geen rol. Hun financieele theoriën zouden ons in minder dan geen tijd naar den afgrond voeren, zooals spr .uitvoerig aantoont. Door het veel beloven en het niets geven wordt het parlementaire leven ondermijnd. Er zijn nu 53 partijen Wanneer deze alien een of meer kamerzetels kregen en daar hopen zij toch op zou de Kamer een Babylonische spraakverwarring worden. Waar moet het heen op deze manier? De mensch meent geen God meer noodig te hebben en het zelf wel te kunnen doen, maar inderdaad blijkt dagelijks weer zijn machteloosheid vooral in economisch op zicht. Ook in ons land wordt de verwording dagelijks grooter. In al de droevige teeke nen des tijds hebben wij Gods waarschu wingen te zien. In ons land is het nog niet zoo erg als in vele andere landen; maar toch leven ook wij in benauwde financieele omstandigheden. Met kracht moet worden gestreefd naar evenwicht in het budget. Daarnaast moet de werkeloosheid be streden worden. Dit is moeilijk, maar alle( krachten moet er voor worden ingespan nen. Daartoe is echter noodig dat de Regee- ring gesteund wordt door een krachtig parlement Als het parlement met achter de Regeering staat, zakt men hoe langer hoe verder af Wij moeten niet mannen hebben, die speculeeren op de volksgunst, maar die de waarachtige belangen van land en volk voorstaan. Het gaat bij dezen stembusstrijd om onze heiligste cultureele en religieuse goederen. Het is niet toevallig, dat de naam van Colijn op aller lippen is in dezen tijd. De oogen gaan altijd naar de christenen als het nijpt Zoo was het in 1918 en zoo is het ook nu We zullen ook thans weer een groote roeping hebben te verrichten We moeten dat doen in bescheidenheid en ootmoedigheid. Wij gaan voor Colijn in het vuur: niet alleen omdat hij een bekwame en krach tige figuur is. van internationale beteeke nis. maar vooral omdat hij staat voor het beginsel, dat ons dierbaar is. Nadat een psalm gezongen was en eenige oogenblikken gepauzeerd sprak ds. Fokkema. Deze spreker begon met critiek op de houoing van sommige partijen in dezen stembusstrijd. Dit moet voor ons, aldus spr. een aansporing zijn om het A R.-vaan- del met grooter geestdrift omhoog te hef fen en ons er als één man omheen te scharen. Wij hebben trouw te zijn. Het revolutiegevaar is ook in ons land niet denkbeeldig, maar dreigt dagelijks meer. De wijze, waarop de communisten en al wat daarmee annex Is, onze heiligste goe deren beschimpen en bespotten, roept een heilig verzet in ons op Laten wij als trouwe soldaten achter onzen leider aan trekken en hem dagelijks gedenken in het gebed. Het gebed moet een krachtig wapen zijn in onzen strijd. In God zullen wij kloeke daden doen! De heer Goslinga sprak een slotwoord, waarin hij de sprekers dankzegde en ook dank bracht aan de heeren Plu. vader en j zoon en aan den heer Waas voor de voor- treffelijke wijze, waarop zij den zang had den begeleid. Nadat nog gezongen was: „Halleluja, eeuwig dank en eere" ging Ds. Fokkema voor in dankgebed. De zaal zong daarna spontaan en geest driftig twee coupletten van het Wilhelmus. BINNENLAND Plechtige Willem de Zwijger-herden king tc Amsterdam in tegenwoordigheid van de Koninklijke familie. (3e Blad.) Vergadering van de Federatie van Ver- eenigingen voor Ziekenhuis-verplcging. (Binnenland, 3e Blad.) BUITENLAND De besprekingen in Amerika. (Buiten land en Tel.; Ie Blad.) Een verklaring van den Franschen premier Daladier. (Buitenland, le BI.) De nood der Amerikaanschc boeren, (Buitenland, le Blad.) Nog steeds de Jodenvervolging in Duitschland. (Buitenland, le Blad.) Weer een aanslag op Hitier verijdeld?, (Tel., le Blad.) RECLAME. GA NAAR DQNKERMÉEG, LEILJEN, fEL 1322 "NPAAR STEUNSCHOENEN EN HST LEED IS GELEDENI 8770 KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn- land zal worden gehouden op Dinsdag 25 April des namiddags 2 30 u in de Verga- derzaal der Kamer. Stationsweg 43 De agenda luidt als volgt Opening. Benoeming Commissie tot Onderzoek der Geloofsbrieven van den heer M. van den Hoek Jr. Rapport dezer Commissie. Instal latie van den heer van den Hoek Notulen Ingekomen stukken Mededeelingen. Verkiezing Lid Commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie Mededeeling van Gedeputeerde Staten inzake sluiting van den Ztendeweg en van een gedeelte Gemeeneweg onder Alphen a d Rijn en van den Heerenweg onder Aiohen a d Rijn en Woubrueie Laatste buslichting te Katwijk. Sneltram Leiden—Noordwijk v v Besorektng openstelling P en T-kan- toor te Alphen a. d. Rijn, in verband met ineekomen klachten (zie hieronderi. Bescherming van gebruiksmodellen. Rondvraag Huishoudelijke vergadering. Sluiting. In Alphen a d. Rijn werd blijkens inge komen klachten, hinder ondervonden van de omstandigheid, dat het P. en T -kan toor van 15' tot 17 u. en na 19'/, geslo ten was. terwijl voor eenigen tijd de open stelling was onafgebroken van 821 uur. 821 uur De noodzaak van bezuinigingen ten volle erkennend, vroeg het Bureau zich toch af. inzonderheid ten aanzien van de middagsluiting of deze bezuiniging wel van veel belang was. daar toch personeel od het kantoor aanwezig was om het pu bliek te kunnen helpen. Vooral voor telegrammen en expresse stukken meende het Bureau, moest het P en T -kantoor ln een plaats als Alphen a d. Rlin. den eeheelen dag geopend zijn. Een onderzoek bij eenige vooraanstaan de firma's leverde zeen eenstemmig resul taat. De meesten lieten het argument der bezulnlelng zeer zwaar wegen Anderen ondervonden daarentegen grooten hinder van dezen maatregel Telegrammen per telefoon aangeboden, werden wel als extra gunst geaccepteerd, maar hiermede is niet iedereen geholpen, terwijl het onaangenaam ls. als men tel kenmale moet gevoelen, dat het aannemen van een telegram als een gunst moet wor den beschouwd Gezien deze omstandigheden, stelt het Bureau voor om aan het Hoofdbestuur der Posterijen. Telegrafie en Telefonie te ver zoeken. om. indien zulks althans geen groote kosten met zich brengt het kan toor te AlDhen a. d. Rijn ook gedurende den geheelen middag open te stellen voor het ln ontvangst nemen van expresse stukken en telegrammen. BUURTVER. .EENSGEZINDHEI.D". De huisvlljttentoonstelling van bovenge noemde vereeniglng is Zaterdag j.l. te 6 uur nam. gesloten. De voorzitter, de heer W. F. van den Broek, sprak alvorens over te gaan tot prijsuitreiking woorden van dank tot alle personen en lichamen welke hebben me degewerkt tot het welslagen van deze ten toonstelling. Het ls niet doenlijk hier met name melding te maken Het is een verheugend feit te hebben ondervonden dat zoove'.en mooi en dege lijk huisvlijtwerk hebben ingezonden dat getuigt van medeleven ln de vereeniglng. Zonder deze medewerking kan het bestuur niets uitrichten. Hij sprak hierbij den wensch uit dat de in dezen zomer te hou den olantententoonstelling. waarvoor de te kweeken plantjes eerstdaags zullen worden utgerelkt. evenveel belangstelling zal mogen hebben. Deze tentoonstelling ls een groot succes geweest zoodat de Inzet van het jubileumjaar ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan goed ls geweest. Hierna werd overgegaan tot de prijsuit reiking aan de winnaars zooals reeds eer der vermeld Aan elke inzenderisteri be neden de 14 jaar werd een versnapering uitgereikt, terwijl de Drijzen vergezeld gin gen van een fraai diploma. HONDENTENTOONSTELLING. Op de gisteren te Delft gehouden Kyno- logische tentoonstelling behaalde de Barsai Tuntschi van Songasheim (eig. J. Link alhier) een lsten prijs in de fokkers- klasse en 2 speciale prijzen benevens het certificaat zeer goed: de bouvier Argon van P. Horree kreeg een 2den prijs ln de Puppy-klasse (goed); net schipperke Dijak van de Veeweijden van de Kennel v. d. Leidsche Zwartjes een lsten prijs in de openklasse, een speclalen en een eereprijs voor het mooiste dameshondje, zijnde een grooten beker in de kwalificatie uitmun tend. Het schipperke Valley van de Leidsche Zwartjes (eig. mevr. E. Zeegermani ver wierf een lsten prijs in de fokkersklasse benevens een specialen prijs (zeer goed); de dwergkees Ipy van M. J Kouwenberg een lsten prijs in de openklasse (zeer goed). De chow-chow's Ebony of the Golliwogs en Soy van J. H. Dollee te Warmond ver wierven resp. in de open klasse een lsten en 3 speciale prijzen (uitmuntend) en ln de jeugdklasse een 2den en specialen orijs (zeer goed). Tenslotte werd de Pekingees Trippy van mevr. H. J. de Groot-Bakker te War mond in de Puppy-klasse bekroond met een lsten en een specialen prijs en de kwalificatie zeer goed.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1