Een VELO wascht electrisch voor 6 ets. )Cï 74*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 April 1933 Derde Blad No. 22420 GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. i- ^EXPLOITATIE RODENBURGERPOLDER. n> De naamlooze vennootschap „Gcmeen- 1,< schappelijk Eigendom" Maatschappij tot Exploitatie van Woon- en Winkelhuizen, "evestlgd te 's-Gravenhage heeft de me dewerking van de gemeente Ingeroepen, om te kunnen geraken tot exploitatie van aan haar toebehoorende gronden in den '"ftodenburgerpolder. Daartoe is het noodig tot straataanleg c.a. over te gaan. d» vennootschap heeft zich na overleg, ""bereid verklaard, overeenkomstig de Ver ordening op den aanleg van Straten en (ii'Wegen deze terreingedeelten kosteloos aan YjSëmeente in eigendom over te dragen r~EJ, Jegens kosten van straataanleg c.a. ter ««dere verrekening ln de gemeentekas te storten een bedrag van f. 112,000. Van de naamlooze vennootschap „Alma- von", gevestigd te Botterdam, is een ver- H'ingekomen om met haar een overeen komst van ruiling aan te gaan. waarbij zij aaide gemeente overdraagt het strookje «ond aan d€ Rodenburgerstraat groot 12 M2„ en de gemeente aan haar af- 2^^ het strookje grond aan de Van den idelerkade groot plm. 26 M2 zulks ir voorwaarde, dat de gemeente koste loos mede in eigendom verkrijgt de helft ■E den langs de strook grond aan de Rjenburgerstraat te bouwen muur en de helft van de fundeeringsplaat van dien mum' I OVERDRACHT WEGGEDEELTE. 13 Februari werd besloten tot de over dracht in eigendom, voor zoover het aan deel van de gemeente Leiden betreft, en ui beheer en onderhoud aan de provincie Zuic-Holland van de Piet Gijzenhrug. te gen betaling door de gemeente van een bedrag van f. 1.110.Deze overdracht had plaats naar aanleiding van een mededee- ling van Ged. Staten van Zuid-Holland, dat het in de bedoeling ligt. om den weg Sasser.heim—Piet GijzenbrugNoordwij- kerhout, met de zich daarin bevindende kunstwerken, bij die provincie in eigen dom, beheer en onderhoud te nemen, f Inmiddels is van den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat bericht ontvangen, dat ook het gedeelte van vo- renbedoelden weg. hoewel bij de provincie inlbeheer en onderhoud, eigendom is van de gemeenten Leiden en Haarlem, in ver band waarmede hij verzoekt te bevorderen dat dit weggedeelte gratis aan de provin cie Zuid-Holland wordt overgedragen. AANKOOP GROND. 15 Augustus 1932 werd het College van B. en W gemachtigd ten behoeve van de vetbreeding en verbetering van den weg ter plaatse het noodige te verrichten ter verkrijging door middel van onteigening, van het gedeelte van het perceel sectie K. No. 1451. gelegen op den hoek van den ■esingel en den Haarlemmerweg, hmiddels ls echter met de eigenaren van dat perceel, de weduwe H. J. Visser Zwetsloot cs., overeenstemming joereikt in zake aankoop van bedoeld terreingedeelte, groot plm. 95 M2„ voor den gebruikelijken prijs van f. 10 per M2. 17 Maart 1930 werd besloten bij de ge meente om niet in eigendom over te ne men o.a. het gedeelte van den voortuin, behoorende bij het perceel Zijlsingel No. 11 Vóórdat het besluit werd genomen, had evenwel de eigenaar van genoemd perceel dit verkocht aan den heer J. J. H. de Wa ter zonder aan dezen de verplichting op te leggen het onderhavige gedeelte voor tuin aan de gemeente af te staan. De aan gewende pogingen, om het gedeelte grond alsnog van den nieuwen eigenaar zonder betaling van koopsom te verkrijgen, ble ven zonder resultaat. Inmiddels heeft echter de heer De Wa ter zich bereid verklaard het gedeelte voortuin tegen den prijs van f. 10 per M2. aan de gemeente over te dragen. VERKOOP GROND. Voor het verbreeden van den Rijnzicht- weg heeft de gemeente Oegstgeest de be schikking noodig over het gedeelte, groot Plm. 1200 M2., van het perceel kadastraal bekend gemeente Oegstgeest Sectie B No. M2". in verband waarmede van die ge- i Reente een aanvraag is ontvangen om doelde terreinstrook te mogen koopen. Re ter zake gevoerde onderhandelingen Scbben tot overeenstemming »eleid in dien t't dat de verkoop van den grond zal plaats hebben tegen den prijs van f. 2 per «ierk M. MATHESIS. I Het bestuur van het genootschap „Ma thesis Scientiarum Genltrix" heeft ook dit jaar weder het verzoek gedaan om kos teloos gebruik te mogen maken van eeni ge localiteiten van de Stadsgehoorzaal, ten behoeve van de te houden jaarlijksche al- gemeene vergadering en van de tentoon stelling van werkstukken vervaardigd door de leerlingen der school. WIJZIGING BEGROOTING. ,i Op 19 December j.l. werd vastgesteld een nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld op de openbare bewaarscholen. Ged Staten maken bezwaar tegen de artikelen 2 en 4 dier verordening. Hoewel de meening van Ged Staten voor betwis ting vatbaar is bestaat bij B. en W, tegen wijziging van de verordening in den door de Staten gewenschten zin toch uit prak tisch oogpunt geen bezwaar. Het verdient aanbeveling te dien einde de verordening opnieuw vast te stellen. BENOEMINGEN. Ter voorziening in de vacature van on derwijzeres aan de opleidingsschool voor uitgebreid lager onderwijs aan den Mare- smgel A moet aan die school een leer- xracn t worden benoemd. Teneinde te voorkomen, dat op de rijks- vergoeding voor deze school het salaris van de te benoemen leerkracht in minde ring wordt gebracht, zal in verband met net bepaalde bij artikel XTV der wet van 40 December 1932 (Stsbld. 689) de keuze moeten worden bepaald op een op wacht geld gestelde onderwljzer(es) in verband daarmede stellen B. en W. in Lt ben°emen mei- M. C. Eterman. die net genot is van wachtgeld en sedert Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. aai? hooId waarvan if"heeft m het belang van onzen export besprekingen gevoerd te Berlijn. s k<?rt vc?r Paschen en zooals we ïïSSL re? sohreven stapelden de spekvoorraden m ons land zich dagelijks hooger op; tengevolge van de laatste in- voerverhoogingen was onze spekexport dan ook zoo goed als „stuk". P® hierboven genoemde besprekingen nebben naar we vernemen tot resultaat gehad, dat deze week een zeer belangrijk kwantum spek is kunnen worden geëx porteerd. De prijzen, die hiervoor werden besteedt, varieerden van slechts 193» ct. per K G. De exporteurs ontvangen daarbij 10 cent per K.G. restitutie van de heffing, terwijl de Varkens Centrale nog een toe slag van 6 cent Der K.G. extra verleend. Het is dus een geforceerde export, waarbij een niet onbelangrijk bedrag büeepast wordt. We zien hier wel zeer duidelijk dat het onder de huidige omstandigheden ge- wenscht is het fokken van varkens uit sluitend in de richting der vleeschtypen te sturen. Engeland. Frankrijk en België zijn vrij wel onze eenige afnemers van varkens- vleesch en vragen l'chte varkens en daar ons eigen volk het artikel vet en spek langzamerhand ook is gaan schuwen, zal de zwaarmesterij waarschijnlijk tendoode zijn opgp.schreven. De varkenshouderij zal bij lichten varkensafzet dan alleen nog loonend zijn Wij staan verwonderd over den moed dien er ten dien aanzien bij onze boeren nog aanwezig is. want ondanks alle tegen slagen worden de mestvarkens en vooral de ionge biggetjes duur verkocht. We konden gisteren od de varkensmarkt hier ter plaatse voor jonge mestvarkens ruim 20 cent per pond levend noteeren en voor biggen van 610 weken oud f. 7 f. 11 per stuk. Vette varkensprijzen bleven onveranderd. Op de rundvee-afdeelingen waren gis teren de aanvoeren reeds minder groot. Nog koud en guur weer waardoor men een gedrukte stemming zou kunnen recht vaardigen. doch al kon de handel niet vlug. dan toch wel prijshoudend verioopen en de aanbiedingen werden vrijwel ge heel geplaatst. In slachtvee bleef de handel opgewekt en de slagers hoorden we zeggen, dat er een opslag was van 2 a 3 cent per pond en de boeren spraken het niet tegen. Alleen op de wolvee-afdeelingen konden verkoopers over den gang van zaker. on tevreden zijn. VAN DER S. FWILISSEWFNTEN. RECLAME. Uitgesproken: P. A. Post, dir van de Coon Tuinbouw- vereemging. Ter Aar en Omst. G. A. Ter Aar. R.-c. mr. F. J. A. Hijink. cur. mr. C. P. de Vries. Leiden. 23 Januari j.l. reeds als tijdelijk onder wijzeres werkzaam is bij het openbaar lager onderwijs hier ter stede. In verband met de ziekte van den heer Dr. A. A. van Rijnbach, werd de heer Drs. W. G. A. Frans met ingang van 25 Nov. j.l., tot wederopzeggens, doch uiterlijk voor den tijd van drie maanden, be noemd tot tijdelijk leeraar in het Neder- landsch aan het Gymnasium. Aangezien de heer van Rijnbach nog niet hersteld is en de werkzaamheid var- den tijdelijken leeraar derhalve langer dan drie maanden moet duren, wordt voorge steld de tijdelijke benoeming te conti- nueeren. DE GESTICHTEN. Nadat 21 Maart 1932 aanvankelijk werd besloten over te gaan tot den bouw en de inrichting van een recreatiegebouw met rijwielbergolaats c.a. op het terrein van het gesticht ..Endegeest", en daarop be reids de goedkeuring van Ged. Staten was verkregen, werd dit besluit bij de behande ling van de gemeentebegrooting voor 1933 weder ingetrokken. Ten tijde van het opmaken van het z.g. urgentieplan kon n.l. aan dit gebouw voorshands geen plaats op het urgentie plan worden gegeven. Na gepleegd overleg met de Commissie van Beheer over de Gestichten is het Col lege van B. en W echter bij nadere over- weeing van oordeel, dat de bouw van be doelde inrichting niet langer kan worden uitgesteld en dat dus een onverwijlde uit voering noodzakelijk is. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling de op f83 000 geraamde kosten te betalen uit het Afschrijvings- en Vernieuwings fonds. moet thans een uit geldleening te vinden kapitaalverstrekking aan het be drijf plaats hebben. VERZOEKEN AFGEWEZEN. Bij adres verzoekt de afdeeling Leiden van de Onafhankelijke Socialistische Partij aan gezinshoofden met gezinsinkomens beneden f 25 per week gas en electriciteit tegen den kostenden prijs te leveren en voor hen. die een hooger inkomen per week hebben, een progressief tarief in te voeren. Omtrent dit adres hebben B. en W het gevoelen ingewonnen van Com missarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. die inwilliging van het verzoek ontraden, waarmede B. en W. zich geheel vereenigen. Onder mededeeling, dat het College zich met het rapport van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrici teit betreffende het adres van de Buurt- huurdersvereenigine ..De Kooi", om over te gaan tot afschaffing van de huur voor binnenleidingen geheel kan vereenigen, geven B. en W. in overweging op het adres afwijzend te beschikken. BEGROOTING SWLJZIGINGEN. Waar thans reeds bekend is, dat vele posten der begrooting zullen worden over schreden. doen B en W. aanvullingsvoor stellen tot een bedrag van f. 227.729.44. Dit bedrag kan worden gedekt door meer dere inkomsten ad f. 187.031.25 en door bezuiniging ad f. 22.005.51 en door vermin dering van den post Onvoorzien met f. 13.695.68. 9632 D 2 VERSNELDE BRUGGENBOUW. UITVOERING DOOR DEN STAAT OF DOOR EEN PARTICULIERE MAATSCHAPPIJ. Geen uitvoering in werkverschaffing. Blijkens het voorioopig verslag der Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen tot het geven van vrijheid om een conces sie tot tolheffing te verleenen aan de op te richten N.V. „Versnelde Bruggenbouw" en tot deelneming in het aandelenkapi taal van en verstrekking van rentedra gende voorschotten aan die N.V., werd algemeene instemming betuigd met het voornemen der Regeering tot bespoediging van den bouw der vier bruggen bil Rotter dam, Dordrecht. Hendrik Ido Ambacht en Moerdijk, zoowel om het belang van de verkeersverbetering als om dat van de werkverruiming. Van verschillende zijden werd evenwel de late Indiening van de thans aangebo den wetsontwerpen betreurd. Verscheidene leden klaagden over onvol doende toelichting van het voorstel. Toch beteekent aanvaarding van het voorstel het geven van een zeer uitgebreide vol macht aan de Regeering Men hoopte daarom, dat de Regeering bij de memorie van antwoord nadere inlichtingen omtrent de bouwplannen en andere punten zal willen verstrekken Zeer vele leden achtten intusschen den gekozen vorm van uitvoering door een op te richten N.V. uit Staatskapitaal verwer pelijk. Een deel hunner zou de voorkeur geven aan een particuliere maatschappij, een ander deel aan uitvoering rechtstreeks door den Staat. Met verwondering hadden vele Heden vernomen, dat de Regeering nadat de voorzitter van p,)ti'«te—->«1 in de ver gadering der Kamer van 15 November '32 had verklaard, dat de Regeering zich voor stelde, de financiering van den bruggen bouw te doen geschieden door den bouw toe te staan aan een particuliere maat schappij welke het recht van tolheffing zou ontvangen en dat de onderhandelin gen daaromtrent met een dergelijke maat schappij reeds in een gevorderd stadium verkeerden van den ingeslagen weg is teruggekeerd en thans het denkbeeld van bruggenbouw door een particuliere maat schappij geheel heeft losgelaten De daar voor in de memorie van toelichting gege ven verklaring achtten deze leden aller minst voldoende en zeer weinig overtui gend. De houding der regeering tegenover de bedoelde particuliere maatschappij in wor ding werd door zeer vele leden sterk af gekeurd. Gevraagd werd of het juist is, dat het van particuliere zijde verrichte werk de taak der Regeering bij het ont werpen van het thans ingediende voor stel aanmerkelijk heeft verlicht en of de Regeering daarvan zelfs in die mate ge bruik gemaakt heeft, dat het aan de Kamer voorgelegde wetsontwerp en het concept der statuten in hoofdzaak ont leend zijn aan de ontwerpen van het ge noemde consortium. Hoewel men van oordeel was, dat het hier niet zoozeer aankomt op de vergeefs door particulieren gemaakte kosten, welke ongeveer f. 50.000 zouden bedragen, als wel op de vraag, of de Regeering moreele verplichtingen op zich genomen heeft, meenden verscheidene leden, dat de Staat eventueele door de particuliere promotors van den bruggenbouw op verzoek van de Regeering gemaakte kosten diende te vergoeden. Verscheidene leden herinnerden aan de plannen voor een oeververbinding te Rot terdam door middel van een tunnel. Zij betoogden, dat de te bouwen brug in geen enkel opzicht daarvoor in de plaats kan treden. Voorts verzochten verscheidene leden de Regeering met nadruk te willen zorg dra- en. dat bij het opmaken van contracten in bestekken onomwonden het gebruik van Nederlandsch fabrikaat zooveel mogeliik wordt voorgeschreven, niet alleen voor de te verwerken materialen doch eveneens voor de te eebruikeu werktuigen en hulp middelen. Het spreekt van zelf, dat daar bij tegen eventueele prijsafspraken doel matige voorzorgen dienen te worden ge nomen. Men was vrijwel algemeen van oordeel, dat van uitvoering in werkverschaffing geen sprake kan zün. daar het werk onge twijfeld in gedeelten zal worden opgedra gen aan particuliere aannemers, die hun personeel op de gewone wijze beloonen. BESPREKINGEN OVER DE KATOEN INDUSTRIE. Vier Nederlanders te Manchester. Op uitnoodiglng van den voorzitter van de Kamer van Koophandel te Manchester zijn, naar Reuter uit Londen seint, vier vertegenwoordigers der Nederlandsche katoenindustrie naar Manchester gekomen om besprekingen te voeren met vertegen woordigers van verschillende takken der Britsche katoenindustrie. Besproken werd de Britsche fiscale poli tiek en de tariefpoUtlek van Nederland en Ned. Indië ,de concurrentie tusschen de beide landen, de ervaringen met de meest- begunstigingsclausule en andere aanver wante zaken. Men is overeengekomen de resultaten niet te publiceeren. Elk van beide partijen zal een rapport opstellen, dat eerst zal worden voorgelegd aan de betrokken orga nisaties. welke de onderhandelaren ver tegenwoordigen, wanneer dit rapport Ls goedgekeurd door de respectieve regee ringen. Medegedeeld wordt, dat de onderhan delingen reeds hebben geleld tot een beter wederkeerig begrijpen van elkanders be langen en men hoopt, dat iets tot stand zal komen, dat door de regeeringen van beide landen zonder verwijl zal worden uitgevoerd. DE LUCHTPOSTVERBINDING MET INDIE. Dc voordeelen der nieuwe regeling. Men schrijft ons; De met ingang van 4 Mei as. aange brachte wijziging in de dienstregeling van den luchtpostdienst op Ned.-Indië blijkt tot misverstand aanleiding te geven, ter wegneming waarvan wij gaarne het vol gende willen opmerken: Het uitgangspunt is, dat in Ned. Indië de postverzending uit de buitenbezittingen aansluit op het vertrek van de booten der Mijen ..Nederland" en Rotterdamsche Lloyd" van Tandjong Prlok (des Woens dags); bij de tot dusverre gevolgde dienst regeling van den luchtdlenst Amsterdam- Bandoeng v.v. bleef de post uit de buiten bezittingen bestemd om met den vlieg- dlenst te worden verzonden (vertrek des Vrijdags) derhalve eenige dagen te Bata via liggen. Om hieraan een einde te maken is de vertrekdag van de vliegtuigen uit Indië tot Woensdag vervroegd, waardoor thans evenals in Nederland ook ln Ned.-In dië voor de verzending van de gewone mail en van ae luchtmail eenzelfde dag is vast gesteld. (de Woensdag). Bovendien valt deze wijziging samen met een versnelling van de thuisreis met twee dagen, zoodat het retourvllegtuig ln plaats van Zaterdag of Zondag voortaan Woens dag of Donderdag zal aankomen. Dat deze aankomst ongeveer samenvalt met het vertrek van het uitgaande vlieg tuig is een toevallige omstandigheid, wel ke voor de beantwoording van de lucht mail niet ongunstiger is dan bij de tegen woordige regeling. Integendeel is aan het vervroegde vertrek uit Ned.-Indië voor de Nederlandsche gebruikers het voordeel ver bonden dat voor de beantwoording van de Indische iuchtpostcorrespondentie meer tiid beschikbaar is en wordt er door voor komen, dat het vliegtuig, zooals tot dus verre herhaaldelijk is geschied, op Zondag aankomt, waardoor dadelijke bestelling na aankomst niet mogelijk is. De nieuwe dienstregeling beoogt dus geenszins om tot een vrijwel onmiddellijke beantwoording van de Indische correspon dentie te komen, zooals door sommigen wordt gemeend. Immers zii laat daartoe behalve in de allergunstigste omstandig heden en dan nog alleen voor Amsterdam, geen tijd. Zulks zal eerst kunnen worden bereikt indien de snelheid van de vliee- tuigen zoodanig zal zijn opgevoerd, dat de overtocht in 7 dagen kan worden uitge voerd. Dat er overigens geen sprake is van een verslechtering in de verzending van Ne derlandsche luchtpostcorrespondentie blijkt duidelijk uit de onderstaande schema's: AmsterdamBatavia. Bestaande regeling. Vertrek uit Am sterdam op Donderdag Na 10 dagen (dus Zaterdag) aankomst te Batavia. Na 5 da gen (dus Vrijdag) vertrek uit Batavia. Aan komst te Amsterdam na 10 dagen (dus 's Zondags). Beantwoording van een Nederlandschen brief in 25 dagen. Nieuwe regeling. Vertrek van Amster dam op Donderdag. Na 9 dagen (op Vrij dag) aankomst te Batavia. Na 4 dagen (dus Woensdag) vertrek uit Batavia. Aan komst te Amsterdam na 8 dagen (op Woensdag). Beantwoording van een Nederlandschen brief in 21 dagen. BataviaAmsterdam. Bestaande regeling. Vertrek uit Bata via op Vrijdag. Na 10 dagen (dus Zondag) aankomst te Amsterdam Na 3 dagen (dus Donderdag) vertrek uit Amsterdam. Aan komst te Batavia na 10 dagen (dus Zater dag). Beantwoording van een Indischen brief in 23 dagen. Nieuwe regeling Vertrek uit Batavia op Woensdag. Na 8 dagen (dus Woensdag) aankomst te Amsterdam Na 7 dagen (dus Donderdag) vertrek uit Amsterdam. Aan komst te Batavia na 9 dagen (dus Vrijdag). Beantwoording van een Indischen brief in 24 dagen. De nieuwe regeling is voor Java dus iets minder gunstig, waar tegenover de voor de buitenbezittingen verkregen voordeelen echter ruimschoots opwegen DE GRONINGER STROOCARTON-INDUSTRIE. Productie- cn prijzenovereenkomst tusschen de fabrieken tot stand gekomen. In een gistermiddag te Groningen ge houden vergadering is definitief een over eenkomst tot stand gekomen tusschen de stroocartonfabrleken Slechts twee fabrie ken hebben zich voorioopig afzijdig ge houden. Voor de eerste tien weken is een unifor me prijs voor stroocarton vastgesteld van f. 30. af fabriek. Daarna zullen periodiek de prijzen worden bepaald. Maatregelen zijn getroffen om de pro ductie in overeenstemming te brengen met de vraag door een telkens voor een be paalde periode vast te stellen .productie beperking voor alle fabrieken. De overeenkomst ls aangegaan voor den tijd van twee jaar. van 15 April af. (NR.Ct.) CENTRALE COMMISSIE DER NEDERL. VEREENIGINGEN VAN PARTICULIERE SCHIPPERS EN SLEEPBOOTEIGENAREN. In een gisteren te Rotterdam gehouden gecombineerde vergadering der besturen van de schlppersvereenigingen en de ver- eenlglngen van sleepbooteigenaren werd opgericht de Centrale Commissie der Ned Vereenlgingen van Particuliere Schippers cn Sleepbooteigenaren. ORANJE-HERDENKING TE DEN HAAG. Koninklijke familie bij de uitvoering in de Groote Kerk tegenwoordig. In de Groote Kerk te 's Gravcnhace heeft gisteravond een uitvoering plaats gehad, georganiseerd door het Haagsche comité voor Volksfeesten, gewijd aan de herdenking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje. De Koninklftkc Familie was met groot gevolg bij deze plechtige bijeenkomst tegenwoordig. Een groot aantal autoriteiten vulde het kerk gebouw. Daaronder waren vele leden van de hofhouding, voorts de ministers Ver schuur Donner, Terpstra en De Graaft, de ministers van Staat Cort van der Lin den en Van Karnebeek, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de vice-pre sident van den Raad van State jhr. Bee- laerts van Blokland en nog vele andere hooge autoriteiten, benevens vertegen woordigers van de rechterlijke macht, ge meenteraad en Kamer van Koophandel en afgevaardigden van de bijna 200 vcreeni- gingen en instellineen. aangesloten bij het Haagsche Comité 1933. Nadat de Vorstelijke Familie had plaats genomen, werd met het programma een aanvang gemaakt. Als eerste nummer werd uitgevoerd een gedeelte uit de sym- phonle van den Venetlaanschen componist Gabrielli door trompetten, hoorns en ba zuinen en tuba. Hierna zong het koor van de Haagsche Onderwtizcrszangvereeniging de melodie uit Valerius' Gedenckklanck „Hoe groot o Heer". Onmiddellijk daarna trad de heer Cor van der Lugt Mclsert naar voren om het Wilhelmus te zeggen. Alle aanwezigen verhieven zich na de voordracht van ons volkslied van hun zetels en gezamenlijk werd het eerste cou plet gezongen. Cor van der Lugt Meiseri declameerde ook nog een vers na de Unie te Utrecht van Valerius „Daer is geen stéreker stand". De plechtige bijeenkomst duurde onge veer een uur. CONFLICT IN PERS ONE ELK A AD OPGELOST. Naar het .Hbld." verneemt is er Ihans een oplossing gekomen in het conflict in den Personeelraad bij de Nederlandsche Spoorwegen Zooals bekend was de Bond van Ambte naren in dienst bij de Nederlandsche Snoor weven (B A.N.S.) door de vier andere or ganisaties van het overleg tusschen de directie en den Personeelraad uitgesloten, met welk standount. de Spoorwegdirectie zich niet kon vereenigen. Na eenige on- derhandeUngen tusschen de directie en het hoofdbestuur van den B A.NS. is er thans overeenstemming verkregen over een voorlooDige regeling, die er op neer komt. dat aan de eene zijde de directie via den Personeelraad met de vier alge meene organisatie kan blijven onderhan delen. terwiil daarnaast voor algemeene zaken en zaken betreffende het middel bare personeel meer direct met den B A NS. afzonderlijk overleg zal worden ge voerd. De maandelijksche besprekingen tus schen de directie en den Personeelraad zullen eveneens door een vertegenwoordi ger van den B ANS, worden bijgewoond. VERKEERSVEILIGHEIDSPROPACANDA. Men schrijft ons; Het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, in het leven geroepen door de groote verkeersbonden in Nederland en in welks bestuur zitting hebben vertegen woordigers van de ministers van Justitie, Waterstaat en Onderwijs, teneinde alle bemoeienissen op het gebied der verkeers veiligheid in één lichaam te concentreeren heeft thans een centraal bureau gevestigd te Utrecht, Nachtegaalstraat 20B, onder leiding van mr. G. Kramer. Van dit cen trale punt uit zal alle propaganda op het gebied van de veiligheid van het verkeer worden georganiseerd via de plaatselijke vereenigingen, welke voor dit doel reeds in verschillende steden zijn opgericht. De veiligheid op den openbaren weg neemt in het moderne verkeersvraagstuk een dusdanige voorname plaats in, dat de verkeersbonden de behartiging van deze •belangen mede gelegd hebben in handen van een speciaal voor dit doel in 't leven geroepen organisatie, wier arbeidsveld zich zeker over heel ons land uitstrekt en door bemiddeling der plaatselijke vereeni gingen zich geheel op de hoogte kan stel len van de telkens veranderde elschen. welke in verschillende deelen van ons land aan de verkeersveiligheid worden gesteld, terwijl tevens ernaar gestreefd kan wor den om voor de diverse moeilijkheden zooveel mogelijk uniforme oplossingen te runden. De oprichting van het centraal bureau van het Verbond van Vereenigin gen voor Veilig Verkeer te Utrecht za] in hooge mate medewerken tot bereiking van het beoogde doel: bevordering van de veiligheid van den weg. NAAR DE BLOEIENDE BETUWE. Vanaf heden zullen de Nederlandsche Spoorwegen van verschillende stations een daagsche retourkaarten (buurtverkeer) uitgeven naar G»'d<"-ma'=en voor een zoek aan de bloelende Betuwe. UIT NED. OOST-INDIE. DE DIENSTWEIGERING IN INDIË. Commandant van de „Java" geschorst. BATAVIA, 22 April. (Aneta) De Java- bode meldt dat de kapitein ter zee J. T. A. J. Bruinsma, commandant van de „Java", die eerst sedert October 1932 in Nederl.- Indië is, van het commandement is ont heven in verband met slap optreden tij dens de dienstweigering aan boord van dit 1 schip.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9