EEN HALVE EEUW GETROUWD. WOENSDAG 19 APRIL 1933 No. 22417 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. 74,te Jaar^an* LEIDSCK DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVER TEN HEN: 30 Cta ner regel voor advertentlen uit LeldeD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlen Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi] een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van leven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts «E Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zUn, per week „0.18 Franco per post f. 2 35 portokosten. DU natnmer bestaat alt 0RIE Bladea EERSTE BLAD. DRANKWET. urgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat G. Trtenaar, te Leiden, een verzoek heeft feediend ter bekoming van een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in het perceel Oude Rl)r. no. 132, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, eiden, 19 April 1933. 9472 Z. K. H. PRINS HENDRIK VERJAART. Ter gelegenheid van 's-Prinsen 57sten verjaardag is heden van alle openbare ge bouwen en tal van particuliere woningen de vlag uitgestoken, terwijl de trams met de gebruikelijke beugelversiering rijden. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging rzond onderstaand telegram: De Leidsche Chr. Oranjevereeniging biedt Uwe Hoogheid en het Koninklijk Huis hartelijke gelukwenschen aan met den vierdag en bidt, dat de Allerhoogste nog vele jaren ons volk ten zegen over Uwe Hoogheid Zijn gunst gebiede. w. g. H THOMAS, voorzitter. L. BOEKKOOI, secretaris. TROF. DR. L. VAN ITALLIE. Het Pharmaceutisch Weekblad van 15 ezer meldt, dat prof. dr. L. van Itallie dankt heeft voor het eere-lidmaatschap n de „Deutsche Apotheker-Verein". Hij Drijft: „De een beschaafd volk onwaar- ige achteruitzetting van de Joodsche itschers, hunne verwijdering uit open- are ambten en de verwoesting van hun sstaan in vrije academische beroepen, even mij aanleiding, niet langer waarde hechten aan het eerelidmaatschap van de „Deutsche Apotheker-Verein". ALGEMEENE ORANJE-HERDENKING. Het Willem van Oranje-Comité voor de herdenking in de Stadsgehoorzaal op Maandag 24 April a.s. meldt ons nader, dat prof. dr. L. Knappert aldaar spreken zal over „Prins Willem I. Vereering en Dankbaarheid", pater B. H Molkenboer OP. over „Des Zwijgers Beeld in Vondels Vers" en ds. H. Thomas over „De Zin van het Wilhelmus". Het Comité verwijst verder naar net door haar in Januari in de dagbladen ge plaatst bericht. Daarin schreef het dat het, gezien de sombere tijden, niet in de bedoeling lag. voor deze herdenking parti culieren rechtstreeks om giften te verzoe ken. dat nochtans uitvoering van een pro gramma. als naar veler wensch vastge steld. mede afhankelijk stond van grootere en kleinere bijdragen, den nenningmeester als verrassing toe te zenden. Slechts een oud-burgemeester en een leerares gaven aan deze aansporing ge volg. Nog eenmaal slechs doet het Comité langs dezen weg een beroep op de mede burgers om den heer E W. Wichers Rol- landet. penningmeester van het Comité, hun zeer welkome bijdrage te sturen (giro Bank-Associatie Leiden No 40420). Een eventueel batig saldo zal ter be schikking van het Crisis-Comité gesteld worden. VER. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Alprescor" (Algemeen Pers en Cor- Irespondentiebureau), Maredijk 161, Lei den, exploiteeren van een algemeen pers en correspondentiebureau enz. Directeu ren R. J. Spitz, Bussum en R. van Eecke, Leiden. Commissarissen G. H. Pel. Leiden; P. A. de Gooyer, Wassenaar; L. Levisson, Den Haag; en H. Ph. Polak, Den Haag. Maatschappelijk kapitaal f. 25.000, waar van geplaatst en gestort f7.000. Wijziging: Firma Eggers, Botermarkt 14. Leiden; muziekhandel, uitgever. Bijvoeging uit geoefend bedrijf: bespreekbureau. Filmvoorstelling over de Nederlandsche Industrie. Voor een vrij groot aantal belangstel lenden is gisteravond in de groote Stads- zaal een filmvoorstelling over verscheidene inheemsche industrieën gegeven. De voorzitter van de afd. Leiden der Ver. „Nederlandsch Fabrikaat", de heer Hk. Pel, sprak een korte inleiding, waarin hij na allen welkom te hebben geheeten, wees op de noodzakelijkheid om juist in deze moeilijke tijden het Nederlandsche I product te propageeren en het den voor- keur te verleenen boven het buitenland- I sche. wanneer het althans in orijs en j kwaliteit daarmede gelijkwaardig is. De ijverige secretaris, de heer F H. N. Snoek hield vervolgens nog een enthou siast toespraakje, waarin hij met cijfers de toenemende werkloosheid demon streerde en met klem opwekte deze te helpen bestrijden door gebruik van Neder landsche producten, waar zulks mogelijk is Tenslotte noemde spr. eenige voorbeel den van gezaghebbende Nederlandsche autoriteiten, die door hun laksche houding het buitenland bevoorrechtten en de eigen industrie benadeelden. Hierna werd een aantal bedrijfsfilms vertoond in den geest, zooals ook reeds meermalen tijdens de openluchtvoorstel- lingen oo de Kaasmarkt te aanschouwen is gegeven. De serie begon met een aansporing tot gebruik van zuivelproducten, waarna nog van een elftal Hollandsche bedrijven films werden vertoond. Hiermede was het doel van den avond een indruk te geven waartoe de Neder landsche industrie in staat is stellig bereikt. Een gratis-verloting vormde het slot van dezen geslaagden propaganda-avond. Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, uat onze stadgenooten David van den Hurg en Hendrika Jannetje Pardon, wo nende Huighof nr. 2, zich in den onder trouw begaven, waarna op 2 Mei d.a.v. hun huwelijk werd voltrokken. De thans bijna a-jarige en nog zeer krasse bruidegom „.„-i, zlJn seheele leven als opperman ,?eZst gedurende ongeveer 37 jaar ui] de Gebroeders van Beukering aan en daarna sedert pl.m. 17 jaar pij den aannemer Lindenhoff, waar NATIONAAL VERBOND „PLICHT, ORDE, RECHT." Bijeenkomst in den Burcht. Gisteravond hield het Nationaal Verbond „Plicht. Orde Recht" een matig bezochte propaeandavergadering in den Burcht on der leiding van den heer Nico Kip Jr. lid van de K. v. K te Amsterdam, die met een kort woord het ontstaan van het Verbond besDrak. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer F. J. Bernhard. die, aldus spr., reeds twintig jaar misstanden in de finan- cieele wereld heeft aangetoond. Spr, be handelde uitvoerig de verkeerde handelin gen van bestuurderen van verschillende Nederlandsche scheepvaartmaatschappijen e a waardoor de belangen van groote zoo wel als kleine beleggers ten zeerste ge schaad worden Desondanks bliiven de di recteuren toch hun hooge salarissen be houden, Ook zette hij uiteen hoe o.a. bij de uitgifte van emissie's het beleggend pu bliek door onvolledige orospectl dikwijls misleid wordt. Door liberalen als dr. Hel dring wordt het algemeen belang niet ge diend. Spr. eischt sinds lang wettelijke be scherming der beleggers maar ook de re geering helDt mee hun het geld afhandig te maken. Evenals in Amerika dient men ook hier tegen de ergerlijke toestanden in de financieele wereld op te treden Spr. verzocht de aanwezigen hem in dezen door hem bij voortduring geheel belange loos eevoerden striid te willen steunen. Vervolgens voerde het woord de lijstaan voerder van het Verbond de heer Adolf Bruinsma. lid van den Gemeenteraad van Amsterdam De candidaten van ons Ver bond aldu« SDr„ hebben naast H] en werk kracht ieder een soeciaal beroep Zij zijn bekend met den oobouw der maatschaooij. De heer Bernhard heeft slechts een sluier opgelicht van hetgeen in de financieele wereld gebeurt Wanneer men weet wat daar geschiedt, dan begriint men. waarom het in onze maatschanoi' zoo'n bende is Het Nationaal Verbond wil zlin een ver bond van goedwillenden maar toch van ontevredenen Ontevreden omdat men het niet eens is met wat de Regeering heeft gedaan en omdat men niet meer in de ge legenheid is in zijn levensonderhoud te voorzien Ontevreden omdat er een kliek geest heerscht. waardoor geen vaste lijn in het Reeeerinesbeleid te onderkennen valt Er moesten wel verschillende nieuwe eroe pen ontstaan die trachten willen orde in de bende te schennen. Geen der oude groo te partijen heeft volgens spr. werkelijk iets gedaan. Het eerste dat het Verbond na de verkiezingen zal doen is het ver eenigen van de kleine oartiien. De goed willende ontevredenen moeten tot elkaar gebracht worden. En dit werk zal slagen' Het Verbond wil arbeid schennen, die het wenscht te zien als een zegen. Soeciaa' I de belangen van den middenstander en den arbeider moeten b"hartled worden. Het Verbond wenscht uitvoering van groote werken en wel voor een groot deel door middel van handkracht die menigmaal voordeeliger is dan de machine. Er is ai beid "enoee ook in de ko'oniën als men maar wil Ook het geld is er voor aan wezie Snr hekelde nog de gevolgen van de vèrdoorgevoerde ambtenarij en brak 'n lans voor de belangen der boeren voor wie volgens hem nog niets gedaan is. Het Ver bond zal iiveren voor een rechte liin in het Staatsbeleid De drie pijlers, waarop het rust. zijn Plicht. Orde en Recht" het zal strijden voor een redelijk bestaan van alle goedwillende werkers. Na een geanimeerde gedachtenwisseling volgde sluiting der bijeenkomst door den voorzitter. AANBESTEDING. De uitslag der door het Architecten bureau L. F. Gathier te Utrecht gehouden ondershandsche aanbesteding, namens de N..V. Maatschappij tot Exploitatie van Heeren- en Kinderkleeding v/h. Firma Peek en Cloppenburg alhier, luidt als volgt: W. P. de Vreede, Noordwijk, f.57 925; Firma G. Splinter, Leiden, f. 63.083; J. Gesman, Alphen aan den Rijn, f. 61.523; Zwanenburg en Van der Bent, Katwijk- aan-Zee. f. 61.800; H. Korswagen Nzn., Lelden, f. 59.999; M. E Groenewegen. Lei den, f. 62 600; Ph. Rosdorff, Leiden, f.64 484; B. van der Zaal. Lisse, f. 61.990; Th. L. J. Zitman. Leiden, f 61.600; Gesman en Zoetemeyer, Aiphen a. d. Rijn, f. 66.890; C. W. Lindenhoff, Leiden, f. 64.590; v. d. Wal en Woudenberg. Utrecht-Vlaardlngen, f. 57.840; A. M de Vetten. 's-Gravenhage, f. 59.900; N.V. Aannemingsbedrijf voorh. Zwolsman. Scheveningen, f. 61 850 o BOND VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN Omtrent de gehouden Bondsdagen mel den wij nog, dat de deelnemers, na hun rondgang door de Pieterskerk, een bezoek brachten aan het standbeeld van Pieter Adriaansz. v. d. Werff. waar een couplet van het „Mijn schild en de betrouwen" werd gezongen. Het was een treffende en sobere hulde. DE ALGEMEENE TOESTAND. Engeland antwoordt niet op het Duitsche protest. - De Duitsche ministers verlaten Italië. - Nog eens de Duitsche ontwapcningswenschen. Het Engelsche Foreign Office is voorne mens geen antwoord te zenden op het Duitsche protest tegen de Lagerhuisdebat ten over de Jodenvervolging m Duitsch- land. Het zal er mee volstaan, het Duit sche protest voor kennisgeving aan te ne men. De Duitsche ministers hebben Italië weer verlaten. Von Papen is gisteravond per trein vertrokken. Goering volgde heden per vliegtuig. Zijn eerste doel is München. Voor hun vertrek heeft de Duitsche ko lonie nog een feestavond georganiseerd, ook reeds ter viering van Hitler's verjaar dag al is die pas morgen. Goering en von Papen hebben beiden het woord gevoerd. BINNFNT.AND Voorstellen tot belastingvcrhooging te te Leiden (Gemeentezaken 3e Blad). Vicc-admiraal jhr. G. L. Sohorer verlaat den zeedienst. (Binnenland 3e Blad). Waarschijnlijk beursvacantie op 24 April. (Financiën 2e Blad). Indië's begrooting voor 193-1: voorloopig tekort van 120 millioen gulden. (Uit Ned. Oost.-Indië. 3e Blad). De muiterij op de „Zeven Provinciën"; geschorste officieren blijven in het genot van voile inkomsten; muiters ontvangen geen soldij. (Uit Ned Oost-Indië 3< "'ad). De moord in den Blijdorppolder te Rot terdam; Vonnis van 10 jaar gevangenis straf door het Gerechtshof bevestigd. (Rechtzaken, le Blad). De Duitsche vertegenwoordiger ter Ont wapeningsconferentie Nadolny gaf een overzicht omtrent het standpunt der Rijksregeering. Nadolny verklaarde dat de bepalingen van het pact voor alle staten moeten gelden. De Vfjfmogendhedenover- eenkomst van 11 December heeft de Duit sche eisch in zake rechtsgelijkheid nog eens bevestigd. Duitschland heeft er geen bezwaar tegen dat de onderhavige conven tie slechts een eerste etappe zal vastleggen voor de vermindering van de bewapening. Het pact bepaalt dat bij de algemeene ontwapening rekening zal worden gehou den met het aan iederen staat toe te ken nen minimum bewapening ten behoeve van zijn nationale veiligheid Duitschland staat er op daaruit de consequenties te trekken Duitschland heeft geen bezwaar tegen de controle der bewaoening. De eisch verdere garanties bij verdrag vast te stel len. acht Duitschland niet gemotiveerd. De Fransche eisch acht Duitschland in hoofd zaak gericht op de afschaffing van de Riiksweer. Ten slotte verklaarde Nadolny dat Duitschland bereid is eenige wijzigin gen te brengen in de Rijksweer, doch eischt dat t.a v het iegersysteem iedere regeering de vrijheid zal worden gelaten het te regelen naar zijn bijzondere om standigheden. Het is noodig, aldus besluit Nadolny. dat de andere mogendheden thans een even grooten wil om tot over eenstemming te komen toonen als wij. BUITENLAND Vonnis gewezen tegen de Engelschen in Rusland. (Buitenland en .Tel. le Blad). Geen Russische goederen meer in Enge land toegelaten. (Buitenland en Tel., le Blad). De Duitsehe ministers uit Italië huis waarts. (Buitenland le Blad). Dc Grieksche generaal Piastiras is ont komen. (Buitenland le Blad). Een laffe aanslag in Amerika. Een dijk vernield. (Tel. le Blad). De Japanners rakken op naar Peking. (Tel. le Blad). hij nog heden ten dage in actie van dienst is, al is het dan ook niet meer in geregeld verband. De gezondheid van de bruid laat de laatste jaren helaas te wenschen over. Uit hun huwelijk zijn dertien kinderen geboren, waarvan er vier zijn overleden Voorts zijn er 28 klein- en 4 achterklein kinderen, die zich ongetwijfeld allen zullen beijveren om de komende dagen voor het gouden echtpaar tot recht feestelijke te maken. VAN WIEN ZIJN DIE FIETSEN? De politie heeft te Den Haag aangehou den zekeren A. van der W. aldaar woon achtig en Leidenaar van geboorte, die hier ter stede ten nadeele van een bewo- -,er der Janvossenstee? een rijwiel had ntvreemd. Aan het politiebureau zijn momenteel nog drie fietsen te bevragen, waarvan de eigenaars onbekend zijn en die aldaar in de laatste week zijn gedeponeerd. GRIEKENLAND Generaal Piastiras ontsnapt. Naar verluidt, zou generaal Piastiras er I in geslaagd zijn, naar het eiland Kalymnos i in den Dodekanesos te ontkomen. Zooals men weet, had Piastiras in het begin van Maart in Griekenland een militaire regee- j ring opgericht en was na de verkiezingen j door de nieuwe regeering aangeklaagd i wegens hoogverraad. Bij het gehouden examen, afgenomen door den bond van leeraressen bij het modevak-onderwijs, slaagde voor het diploma costumiere mej. J. M. v. Valderen, leerlinge van mej H M. Goddijn alhier. Kapitein jhr. H. Laman Trip, van het 3de regiment veld-artillerie en adju dant van den directeur der hoogere krijgsschool te, 's-Gravenhage, wordt 1 Juli voor 1 jaar gedetacheerd bij het 6de regiment veldartillerie alhier Op Maandag 24 April zal de muziek- vereeniging het 6e R.V A. haar medewer king verleenen aan de vereeniging „Ko ninginnedag" ter herdenking door school kinderen van den geboortedag van „Wil lem de Zwijger". Daartoe zal de muziek te paard de kin deren geleiden vanaf de Kaasmarkt naar de Stadsgehoorzaal. Afmarsch 9 uur vanaf de Kaasmarkt. Maandag 24 April te 12 uur zal de muziekvereeniging „6e EVA" het garni zoen geleiden naar café-restaurant „Zo- merlust" alwaar in de groote concertzaal de geboortedag van Prins Willem van Oranje zal worden herdacht. Bij de N.V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E J. Brill alhier is in druk ver schenen „Het Fries in Nederland", een rede door dr. J. B. Schepers voor de leden der Mij van Nederlandsche Letterkunde In den afgeloopen nacht omstreeks tien minuten voor twee is brand uitgebro ken in een llngerie-afdeeling van de firma Waals in de van der Werffstraat. De brand werd ontdekt door een surveil- leerend politie-agent, die direct het hoofdbureau waarschuwde. De poütie slaagde er in met één slang op de water leiding het vuur te blusschen. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan het inge schakeld laten staan van een electrisch strijkijzer. Het blusschingswerk ondervond eenige vertraging doordat een brand- kraan niet naar behooren functioneerde. De motorspuit, hoewel ter plaatse, behoef de geen dienst te doen. RUSLAND. Vonnis gewezen in het proces tegen de Engelschen. Gisteren zijn in het proces tegen de Engelschen de pleidooien der verdedigers gehouden, die of vrijspraak vroegen oi een lichte straf. De aangeklaagde Britten legden ten slotte nog de volgende verklaringen af: Mac Donald zeide: „Ik ben schuidig en heb hier niets aan toe te voegen." Nordwall zeide: „Ik ben onschuldig; ik blijf een vriend van de sovjetrepubliek.' Cushny zeide: „Ik ben onschuldig. Hoe ook het vonnis moge luiden, ik zal de rechtzaal als een eerlijk man verlaten." Monkhouse verklaards: „Ik ben onschul dig aan alles, wat mij ten laste wordt gelegd." Thornton verklaarde eveneens onschul dig te zijn; hetzelfde deed Gregory. Alle Russen bekenden schuldig te zijn. Gedurende de uren, die de rechters in de raadskamer vertoefden om over het vonnis te beraadslagen, bleven in de rechtszaal eenige honderden nieuwsgie rigen wachten, onder wie zich ook tal van vrouwen bevonden. Men bracht den tijd door met allerlei bezigheden, sommige menschen hadden zich aan het buffet voorzien van sandwiches met kaviaai. an deren hadden lectuur medegebracht, of bespraken den vermoedelijken uitslag van het proces, terwijl er zich ook groepen vormden die den tijd korten met kaart spelen en dobbelen. Na een beraadslaging die 6 uur duurde heeft de rechtbank gisteravond vonnis ge wezen in het sabotageproces. Van de En gelsche verdachten werd Mac Donald tot 2 jaar veroordeeld, Thornton tot 3 Jaar, terwijl Gregory werd vrijgesproken. De andere Engelschen Monkhouse, Cushny en Nordwall werden veroordeeld het land binnen drie dagen te verlaten. Van de Russen is Siebert vrijgesproken. Mevrouw Koetoezowa kreeg 18 maanden, Goesef 10 jaar, Zorin 8 jaar, Krasjennlkof 5 jaar, Kotbjarefsky 8 jaar, Lekedef 2 jaar, Zobanof 10 jaar. Olunik 3 Jaar, Soe- koeroerhvin 10 jaar, Sokolof 8 jaar. Geen doodvonnis is dus geveld! Men schijnt overtuigd te zijn te Moskou dat het tegen de Engelschen uitgesproken vonnis ongetwijfeld aanleiding zal geven tot diplomatieke stappen De Britsche re geering heeft de Sovjetregeering er van in kennis gesteld, dat zij de tegen den Rus- sischen invoer naar Engeland genomen maatregelen niet zal intrekken. De Britsche regeertng eischt de volkomen rehabilitatie der Britsche onderdanen, welke volgens de in Engeland geldende op vattingen volkomen onschuldig zijn De Engelsche receerlng heeft ook de di plomatieke voorrechten onttrokken aan de leden der permanente Russische handels delegatie. Dit is geschied nadat het advies der juridische deskundigen van het deriar- tement van buitenlandsche zaken ingewon nen was Verdere maatregelen worden nog overwogen. De directie van Metropolttain Vickers Ltd. deelt mede dat zij noch aan de zg. schuldbewijzen noch aan de z.g bekente nissen gelooft. Zoodra de juridische ver tegenwoordigers der firma uit Moskou zlin teruggekeerd zal de maatschaoDii een uit voerige verklaring afleggen waarin de Moskousche beschuldigingen weerlegd zul ten worden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1