LEÏDrCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 18 April 193; jj BUITENLAND. Reformatie heeft daaraan een eind ge maakt. Religie en kunat behooren belden tot de Meer van het gemoedsleven. Wordt in onzen tijd al te veel nadruk gelegd op de ontwikkeling van het verstand, dan kweekt men een onbevredigd geslacht, on bevredigd van het leven en onbevredigd van zichzelf. De zangbeweging tracht harmonie te brengen tusschen hoofd en hart, tusschen verstand en gevoel. Zui vere schoonheid geeft een verinnerlijking des levens, een verteedering des gemoeds. Als het aesthetlsche en religieuze leven vercenlgd zijn ln schoone harmonie kan lets van het eeuwigheids-licht vallen in on: klein aardsch bestaan. Muziek gaat niet neutraal aan ons voorbl), maar heeft grooten Invloed op het persoonlijk zleleleven. Men moet dat niet onderschatten. Dan liggen verschillende gevaren op de loer. Men moet die In vloed ook niet onderschatten. Dit zou kun nen leiden tot aigodenj. Het lied moet draagster zijn van de boodschap dat er redding te vinden is reeds ln deze ontred derde wereld. Laten we tenslotte bedenken dat we alleen schoonheid kunnen brengen als we er zelf lets van gevoelen. Nooit kan leven geboren worden uit den dood. Al leen leven kan de Moeder van het leven zijn. Na de rede van den heer Pieterson Moens werd onder applaus besloten een telegram van hulde te zenden aan H.M. de Ko ningin, waarna een spontaan Wilhelmus werd aangeheven. Vervolgens kreeg de secretaris, de heer H. J. van der Munnik, gelegenheid tot het uitbrengen van zijn jaarverslag. Daarin werd allereerst gereleveerd het toetreden tot den Bond van de groep Christelijke Oratorlumvereenlglngen. Het aantal ver- eenlgingen ls gestegen van 504 vereeni- glngen met 20931 leden tot 521 veieenl- gingen met 24305 leden. Het jaarverslag releveerde voorts de toetreding van den Frleschen Bond als afdeeling van den Bond en de totstandkoming van de ziek teverzekering voor directeuren, waaraan •16 vereenlglngen deelnemen met een to taal aan salarissen van f. 12.225.Het muziekfonds van den Bond telt thans 518 no's voor gemengde koren, 14 voor man nen, 8 voor vrouwen-, en 32 voor kinder koren. De groote uitbreiding ln het sterk toegenomen gebruik der bibliotheek doet die arbeid steeds omvangrijker worden. Het koorleiders-examen van den Bond neemt in beteekenis toe. Het Bondsor gaan „De Lofstem" had aan het einde van het jaar een oplaag van 10.500 exempt. Het jaarverslag werd onder dank aan den secretaris goedgekeurd. De voorzitter sprak een woord van hulde en dank tot den heer W. J. Jallnk die in November het feit heeft herdacht dat hij 40 jaar lid van het Bondsbestuur ls ge weest. De heer Jallnk dankte met enkele woorden voor deze felicitatie. Ook het jaarverslag van den penning meester werd goedgekeurd, terwijl, na gunstig verslag van de kascommissle, aan den penningmeester decharge werd ver leend. De bibliothecaris, de heer L. J. Mens, bracht vervolgens verslag uit van de bi bliotheek, welke zich gedurig ultbieidt. Het aantal ultleening bedroeg ln 1932 209 tegen 168 ln 1931. Er werden 31 werken aangeschaft, zoodat de bibliotheek thans 205 deelen telt. De aansluiting van de ora- torlumgroep vormde ook voor de biblio theek een aanwinst. De voorzitter der muziekcommissle, de heer Jallnk, bracht daarna rapport uit, dat eveneens onder applaus werd goed gekeurd. De periodiek-aftredende hoofdbestuurs leden, de hecren W. J. Jallnk, L. J. Mens en T. D. C. Meyneke. werden bij accla matie herkozen, terwijl de heer A. Kal- verda in het H. B, werd gekozen als ver- teeerwoordlger van de gewestelijke afdee ling Friesland. Besloten werd de volgende jaarvergade ring te Leeuwarden te houden. Lering van den heer Leo Mens. Hedenmiddag heeft, na afloop der jaar vergadering van den Bond van Chr. Zang en Oratorium-ver de heer Leo Mens een lezing gehouden over den oud-Leidschen musicus Cornells Schuyt. Het volgende ls er aan ontleend. Na er op gewezen te hebben dat Leiden vooral een stad van historie is en dat op het gebied der schilderkunst 'n Lucas van Lelden, van Mieris, Dou en Rembrandt hier gewerkt hebben, merkte spr. op dat er ook op 't gebied der toonkunst wel dege lijk mannen geweest zijn die door rythme, toon en harmonie weerspiegelden, 't geen de menschelljke geest bezighield. Naast de Amsterdamsche Sweelinck kan ln dat opzicht ook zonder twijfel de Leldsche musicus Cornells Schuyt genoemd worden. Zij belden toch zijn wegbereiders geweest, waarop later vooral ln 't buitenland voort gebouwd ls. Vooral werd stilgestaan bij Schuyt's ma drigalen. waarvan het eerste boek opge dragen werd aan burgemeester en schepe nen der stad Lelden, uit erkentelijkheid voor 't feit dat hij op kosten van 't Leld sche stadsbestuur z'n muziekstudie's ln Italië had kunnen voltooien (omstreeks 1590). Dit le boek zijner Italiaansche madri galen ls gevonden in de stads-blbliotheken van Dantzlg ln Hamburg! Vóór in dezen bundel staat de melodie van 'n canon ('n meerstemmig muziek stuk waarbij de verschillende stemmen tel kens na elkaar dezelfde melodie inzetten) op den tekst: „Bewaert Heer, Holland, en zallcht Leyden". Schuyt heeft ook Hollandsche madriga len geschreven, die tot op heden echter onvindbaar zijn. Tevens werd gewezen op Schuyt's rela ties met schilders uit zijn tijd. 'n Klein koor bestaande uit Leldsche dames en heeren voerde op mooie wijze onder leiding van den heer Mens het madrigaal ..SI come frale stelle" uit. waar na de Pieterskerk werd bezocht, waar Schuyt ln 1600 ongeveer organist was. Daar voerde het koor behalve de canon eenlge koralen ln oude oorspronkelijke stijl uit, 't geen met 'n tweetal orgelnum mers van Bach besloten werd. De lezing werd met eenlge historische gegevens betreffende de stad en uit 't einde der middeleeuwen aangevuld uit werken van de professoren Blok en Hui- zinga Waar er vooral ln den laatsten tijd een sterk-eroeiende belangstelling ls óók voor oude muziek meende spr. bij deze gelegenheid Schuyt, die vooral door RECLAME 9390 Dultschland als wegbereider eener nieuwe richting ln de muziek gewaardeerd wordt, in die belangstelling te mogen en kunnen betrekken. Na afloop van deze interessante uiteen zettingen en de genotvolle muzikale stonde keerden de deelnemers weer naar de Stadszaal terug, waar na rondvraag en het gemeenschappen)k zingen van Gezang 22: „Rust mijn ziel! Uw God ls Koning" de vergadering gesloten werd. Hiermede be hoorden deze drukke congresdagen tot het verleden. ON. NED. GROFSMEDERIJ. Jaarverslag over 1932. Aan bovengenoemd jaarverslag ls het volgende ontleend: Het behoeft geen betoog, zegt de directie, dat ons bedrijf onder den druk der tijden zeer te lijden heeft gehad. De omzet is, zooals hieronder zal blijken, weder be langrijk gedaald, eendeels tengevolge van den achteruitgang in aantal en omvang der bestellingen, anderzijds als gevolg van de nog steeds voortdurende daling der ver koopprijzen. Was reeds in 1931 een groot aantal werk lieden ontslagen of op wachtgeld gesteld, )n het afgeloopen jaar volgde nog meer ontslag, terwijl het niet mogelijk was de wachtgeldregeling te handhaven, zoodat deze tegen het einde van het jaar opge heven werd. Alleen de hoog noodlge bezet ting werd aangehouden en verder werden alleen werklieden in dienst genomen, naar gelang deze voor de uitvoering der Inko mende bestellingen noodig waren. Voor zoover mogelijk werden verschil lende bezuinigingsmaatregelen toegepast en moet naar nog verder gaande bezuini ging worden gestreefd. Aangezien op het gebied van scheepsbouw en ln het bijzon der wat betreft onze sjoeciallteit bagger- werktuigen voorloopig niets te bereiken zal zijn, hebben wij de fabricage op ander gebied in studie genomen. Het reservefonds dat wegens de koers dalingen per ultimo 1931 zelfs met toevoe ging der ln dat jaar gekweekte rente, be langrijk onder het statuaire bedrag was gedaald, heeft per ultimo 1932 door koersstijging het maximum van f. 300.000 weder bereikt en gaf inclusief rente een overschot van f. 17.012. Voorgesteld wordt dit bedrag dit jaar bij de bruto-winst te voegen. Aan verschillende werken werd in 1932 uitgevoerd voor een bedrag van f. 421.079 (1.035 266). Het bruto-verlies op de fabricage-reke- ning beloopt f. 43.417 Na overboeking van f. 53.110 uit de stille reserve resteert a!s voordeellg saldo der fabricage-reken'ng de z.g. bruto-wlnst een bedrag van f.9692 138.524). Het winst-saldo ad f. 30 269 verminderd met diverse kosten ad f 68.839 laat een verliessaldo van f. 38 570. Dit verlies-saldo wordt door afschljvingen ten beloope van f 51 439 verhoogd tot f 90.109 Voorgesteld wordt dit verlies te dekken door overboe king ten laste der buitengewone reserve, groot f. 71.529 en ten laste hoofd reserve belangen personeel f. 18.479. Over het vorig boekjaar gaf het bruto- verlles, vermeerderd met afschrijvingen, met de bijdrage in de kosten van pensioe nen. ongevallenverzekering, enz. en rente, afschrijving dubieuse debiteuren, wacht gelden en met het koersverlies op effecten a f. 19 493 verminderd met de reserve koersverschillen a f.5491. een totaalverlie.s van f. 148 129 Dit verlies over 1931 werd afgeschreven door overboeking van f 118 470 der rekening winstreserve en van f. 29 659 der rekening reserve belangen personeel naar de verlies- en winstreke ning. Over het vorig boekjaar werd van het onverdeeld gebleven dividend a f. 817 op de prioriteitsaandeelen 6"/o uitgekeerd. De balans per 31 December vermeldt onder activa o a onuitgegeven aandeelen f. 490,000 «f 490,000). gebouwen f. 1,427.540 if 1 427 010). werktuigen f. 1,093 486 (f 1,087.934. ketels, stoomwerkt. f. 39,722 if 39.722). vaartuigen f 33.125 (f. 33.125), ernedsehappen f 9849 It. 1532), modellen f 2165 (f. 2830). terreinen f. 37.540 if. 37,540). effecten reservefonds f. 299.893 ff. 275.301). effectenrekeningen f. 129.076 (f 167,414), dub. debiteuren f. 11,783 lf 6500), reservefonds Risico Bank f. 16.267 if 16,267), debiteuren f. 103.296 (f 143,362), cneevallenverz. f 3474 inventaris f 281.815 (f. 253.8581 en onder passiva: kapitaalrekening f. 1.000.000 (f. 1.000 000), ieenine 300 mille f. 108.000 (f. 114,000)lee ning 500 mille f. 460.000 lf. 480.000)). af- schf. gebouwen f 972.153 (f 946.156), nfschr. werktuigen f. 971,455 'f 957.714). afschr ketels f 34.647 (f. 34.228)afschr. vaartuigen f. 32,400 (f. 31.593), bultengew. reserve nihil (f. 41529), reservefonds f. 300.000 (f. 275.883), res. bel. personeel f. 26.860 (f. 45,340), res. dub. debiteuren f 11.783 (f. 6500). interestrek. f. 6830 crediteuren f. 38 646 (f. 50,625). Nederland- sche Bank f. 70,395 De verlies- en winstrekening staat debet voor: interestrekening f. 13,336 (f. 4986), afschrijvingen f. 51.439 (f. 49,828). invali- diteltsverz f. 6143 (f. 11,416). zlekteverz. f 4772 (f 6962). wachtgelden f. 18.324 (f. 14.109), pensioenen f. 18,479 (f. 15,550». afschr. dub. debit f. 5640 (f 6424), totaal f 120.278 lf. 148.129). en credit voor bruto winst fabrlc.rek. f. 9692 reservefonds v. surplus f. 17,012 effectenrek. koers winst f 17.012 afschr. dub deb. t. 36 koerswinst pd. sterl rek. f 352 res. bel. personeel f 18,479 (f. 29.659), bultengew. res. f. 71,529 wlnstres. v. overb. (f. 29,659). In de vergadering van aandeelhouders zal een voorstel tot wijziging der statuten ln behandeling komen, welke hoofdzake lijk verband houdt met de nieuwe wet op de naamlooze vennootschappen Verder zal voorzien moeten worden in de benoeming van een commissaris ln de plaats van prof. dr. S. G. de Vries, die op 1 Mei volgens rooster aftreedt en zich om gezondheids redenen niet herkiesbaar stelt. DE VEREENIGING „TOT STEUN". Blijkens een advertentie ln dit blad geeft de Leldsche afdeeling van de Ver- eenlging „Tot Steun" aan de vrijzinnige Protestanten gelegenheid, nader met haar arbeid bekend te worden. Het is haar ge bleken, dat dit noodig is en dat de vrij zinnige Protestanten niet voldoende be kend zijn met het nuttige en noodzake lijke werk. dat deze Vereenlging, de eenige van dezen aard ln vrijzinnlg-godsdiensti- gen geest, ten behoeve van verwaarloosde kinderen verricht. Daartoe zullen a.s. Vrij dag ln de Groote Nutszaal, 's avonds om kwart over acht, ds. J. Vink en mej. V. d. Hoven, beiden te Bolsward, een uiteenzet ting van de beteekenis der vereeniging en, door lichtbeelden toegelicht, een beeld van haar werk geven. CENTR. NED. AMBTENAARSBOND. Jaarvergadering van de afdeeling Leiden. De afd. Leiden van dezen bond hield in „Het Volksgebouw'' haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. v. Woudenberg, opent met een woord van welkom. In het bijzonder aan den here J. C. v. Schalk, voorz. v. d. Bond van Ned. Onderwijzers afd Leiden, die aanwezig was voor het houden van een causerie over het onder werp: „Openbaar of Bijzonder Onderwijs". Allereerst doet de voorzitter een paar za kelijke mededeelingen Op 22 April zal een demonstratief congres te Den Haag plaats hebben tegen de maatregelen der regee ring inzake het vrije vereenigingsrecht. Een delegatie van 10 personen zal aan dit congres deelnemen. De 1-Mei-optocht zal plaats hebben op Zondag 30 April, waaromtrent de voorzitter de regeling van het Mei-comité ter kennis der leden brengt en hen krachtig aanspoort aan de 1-Mel- vienng deel te nemen. Vervolgens bespreekt de voorzitter de positie der Ambtenaren in dezen geweldig reactionairen tijd. Hij wijst tevens op de terreur in Dultschland en meent dat deze zich daar niet bepaalt alléén tot de joden, doch dat het tegen de geheele mo derne beweging gaat. Spr meent, dat wij thans verkeeren in de beslissende fase van den strijd tegen de reactionaire machten. Nu komt 't er op aan, dat alle arbeiders dus ook de ambtenaren, zich solidair toonen. Het geroep om den sterken man vindt geen weerklank in de kringen der ambte naren. Toch ls het zaak paraat te zijn. Spr. hoopt dat de leden eerstdaags bij het vervullen van hun stemplicht zich be wust zullen zijn van welk een groot be lang het voor het Overheidspersoneel is om de reactie te keeren. Vervolgens krijgt de heer v. Schaik ge legenheid tot het houden van zijn cau serie. Spr. behandelde het openbaar en het bijzonder onderwijs en trachtte met ver schillende uitspraken en citaten aan te toonen, dat de Christ, scholen niet de naastenliefde prediken en vaak erg on christelijk zijn. Met een warm pleidooi voor de openbare school eindigt spr. deze causerie, welke door de leden met aan dacht was gevolgd. Aan de orde waren thans de jaarver slagen van secretaris en penningmeester, alsmede de begrooting 1933. Met applaus en onder dankzegging aan beide functio narissen werden deze goedgekeurd. Even eens werd zonder discussie het beleid van het bestuur goedgekeurd. Bij de periodieke bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen, terwijl voor den penningmeester, die zich niet meer beschikbaar stelde, in diens plaats gekozen werd, de heer P. Fakkel. In de controle-commissie werd de af tredende penningmeester benoemd, terwijl ae heer M. Schotema als correspondent van het ondersteuningsfonds werd her kozen. De voorzitter bracht dank aan den heer J. W. v. d. Heijden, die de functie van penningmeester der afdeeling ruim zeven jaar met nauwgezetheid heeft vervuld en de financieele positie der afdeeling krach tig heeft opgevoerd, zoodat deze thans zeer gunstig is te noemen. Tenslotte wekte de voorzitter de leden nogmaals op krachtig propaganda te ma ken en wijst in dit verband op het werk van twee actieve bestuursleden van een der onderafdeelingen, die in een zeer kor ten tijd reeds 21 nieuwe leden aanbrach ten Na de gebruikelijke rondvraag werd deze geanimeerde jaarvergadering door den voorzitter gesloten. ALGEMEENE ORANJE-HERDENKING. Op Maandag 24 April. Voor de algemeene Leldsche herdenking van den 400sten geboortedag van Willem van Oranje, welke Maandag 24 April a.s. des avonds in de Stadsgehoorzaal plaats zal vinden, wei den eenige tientallen plaat selijke vereenigingen tot medewerking uit- genoodigd door het bijdragen van een mi nimum subsidie van f, 10 per vereeniging. De bedoeling hiervan was, den toegangs prijs laag te kunnen stellen. Deze werd nader vasgesteld op 50 ct„ zoodat dit dezen avond, die als een volkshulde heeft te gelden, inderdaad maar zeer weinigen zal behoeven te weerhouden. De onderstaande vereenigingen verleen den reeds hunne geldelijke medewerking, terwijl deze door andere nog toegezegd werd. De leden dezer vereenigingen worden geacht ingevolge deze medewerking, door hunne besturen opgewekt te worden tot bijwoning van de herdenking. Algemeen Nederlandsch Verbond, 3 Oct. Vereeniging, Koninginnedag, Vereeniging van Leldsche Industrieelen, Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, Leidsch Studenten Corps. R.K. Studenten Vereeniging S. Augustinus". Dietsch Studenten Verbond, Leldsche Chr. Besturenbond. Leidsche Burgerwacht, Ned Ver. van Huisvrouwen, Leidsche Kunstkring „Voor Allen" Chr Middenstands-Vereeniglng, Chr. Militair Tehuis, Mij. tot Nut van 't Algemeen. Oud- Leiden. Alg. Ned. Ver. van Reserve-offi cieren, Ver. voor Christelijk Onderwijs, Ver. van Scholen op Gereformeerden Grondslag. Ver. van Hoofden van Scholen, j R.K. Parochiale Jongensscholen, Meisjes- scholen der Eerw. Zusters in de Pelikaan straat, Mij. voor Toonkunst te Leiden. Onze Vloot, Het Leidsche Volkshuis. Volksonder, wijs. Ned Chr. Vrouwenbond. Ver. Kweek school voor de Zeevaart Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Door omstandigheden niet uitgenoodigde vereenigingen kunnen alsnog toetreding verzoeken Secretariaat van het Willem v. Oranje-comité is: Witte Singel 11, Tel. 1591 DE ALGEMEENE TOESTAND. Het bezoek aan Washington en Italië. Duitsch protest tc Londen. Bij zijn vertrek naar Amerika heeft Mac Donald een afscheidstelegram ont vangen van den Engelschen koning, waar in deze hem een gelukkige reis en behou den terugkeer toewenscht. Mac Donald ontving verder een telegram van Roose velt. waarin deze er zijn vreugde over uit drukte, dat hij hem spoedig zou kunnen begroeten. Mac Donald heeft tegenover persver tegenwoordigers verklaard, dat hij niet verwacht met een of ander afzonderlijk accoord te zullen terugkomen. Hij wil slechts bereiken, dat een gemeenschappe lijke methode wordt gevonden, voor het aanvatten der groote en moeilijke econo mische problemen, die Engeland en Ame rika bezig houden. Ook Herrlot is naar Washington ver trokken in gezelschap van 5 deskundigen, waar hij van 23—29 dezer zal vertoeven. Aan een banket te Havre, hem voor zijn vertrek aangeboden verklaarde hij met I een vredesmissie naar Washington te gaan, bezield met den besten wil om tot overeenstemming te komen met Amerika en Engeland. - Terwijl de Duitsche vice-kanselier von Papen te Rome is gebleven heeft Goering 'n rondreis door Italië gemaakt. Te Capri had hij een ontmoeting met den Duitschen ex-kroonprins. Dollfuss is te Weenen teruggekeerd. Hij bracht de zegen over van den Paus voor Oostenrijk en deelde mede, dat de minister van justitie dr. Schuschnigg naar Rome was vertrokken om de onderhande lingen over het concordaat voort te zet ten. Wat zijn bezoek aan Mussolini betreft verklaarde hij, dat Oostenrijk in Italië werkelijk begrip vindt en in het Zuiden thans een vriend heeft, waarop het bij de internationale onderhandelingen en bij zijn streven naar economische verbetering rekenen kan. De Duitsche zaakgelastigde te Londen, graaf Bernstorff. heeft zich overeenkom stig de bevelen uit Berlijn, naar het Foreign Office begeven, in verband met het Lagerhuisdebat van den 13en van aeze maand. Daar Sir John Simon en onderstaats secretaris Vansittard reeds vertrokken waren om hun Paaschdagen buiten Lon den door te brengen, kon het Duitsche LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREENIGING. protest tegen de debatten in het Lagerhi slechts worden overhandigd aan een voegd ambtenaar van het ministerie Buitenlandsche Zaken. Deze heeft slech" van het protest kennis genomen. Baat zal dit protest niet opleveren, tl tegendeel! Verschillende bladen stellen vast. Dultschland in een paar weken verlon heeft, wat het in 10 of 12 jaar tijd in Gn Brlttanje gewonnen hgd. Simons verklaring, dat Joodsche vluel telingen uit Duitschland gemakkelijker- Groot Brittanje toegelaten zullen woroèl en dat ook voor Palestina een extra rer-'l ling getroffen zal worden, werd met i:.[ stemming vernomen. Willem van Oranje-Herdenking. Zooals reeds ,uit ons blad is bekend ge worden, bereidt de Leidsche Chr. Oranje- vereeniging in samenwerking met het kerkkoor .Ex Animo" een grootsche her denking voor van den geboortedag van Prins Willem I van Oranje op Vrijdag 28 April a.s. in de Hooglandsche kerk. Op dien avond geeft het Kerkkoor een tweede ver tolking van het Oratorium „Met God en Oranje" waaromtrent wij reeds bijzonder heden hebben medegedeeld. Deze tweede uitvoering is bedoeld als volksuitvoering, zooadat de toeganesorijs dan ook aanmer kelijk lager is gesteld dan voor de eerste uitvoering. Zij bedraagt slechts 50 ct. voor de leien der vereeniging en 75 ct. voor niet- leden. Er wordt speciaal voor dezen avond in de kerk een groot podium gebouwd zoo dat het koor het kinderkoor het orkest en de solisten door de aanwezigen zullen kunnen worden gezien. De uitvoering wordt verzorgd door on ongeveer 450 personen, Zondag is de 8-jarige H. S. op den Haagweg bij het oversteken van den rij weg aangereden door ee.n auto bestuurd door den heer H. J. van der K. uit Delft, waardoor de jongen een scheurwonde in het voorhoofd bekwam en naar het Acade misch Ziekenhuis moest worden overge bracht. De bestuurder maakte na de aan rijding een zwenking naar links en botste tegen een boom. waardoor de auto vrij zwaar beschadigd en de bestuurder door glasscherven zoodanig verwond werd, dat hij zich eveneens in het Ziekenhuis moest laten verbinden, Hedenmorgen is de heer J. C. van Helden die zich per fiets naar zijn werk te Voorschoten begaf, op den Haagweg door een auto aangereden. De heer v. H. viel en werd ernstig verwond opgenomen. De E.H.D. die spoedig ter plaatse was, ver leende de eerste hulp. Daar de heer v. H. niet naar een ziekenhuis vervoerd wilde worden, werd hij door de politie per bran card naar zijn woning in de Nic. Beets- straat overgebracht. Het rijwiel werd totaal vernield. Zaterdagmiddag wilde de heer v. S. uit Zoeterwoüde, die zich met zijn rijwiel in de Genestetstraat bevond, een papier dat tusschen de spaken gewaaid was, ver- wijderen. Zijn vingers kwamen daarbij I tusschen de spaken van zijn rijwiel te recht, waardoor hij ernstig verwond werd. Door den schrik sloeg hij over het rijwiel heen en bleef bewusteloos op straat liggen. De Eerste Hulpdienst die spoedig ter plaatse was. heeft den heer van S. die ernstig aan het hoofd verwond was, ver bonden en hem voor verdere behandeling naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De agent van politie V., die Zondag avond eenige personen op de Steenstraat tot doorloopen aanmaande en voortduwde, werd plotseling door een hunner aange vallen. De agent viel door de winkelruit van de drogisterij van de firma R. en K. en liep lichte verwondingen op. Tegen den dader H. Z. werd proces verbaal opgemaakt. Wh verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een kookdemon stratie op Kiippersbusch-gasfornuizen, welke a.s. Donderdagavond in de kleine Stadszaal wordt gegeven. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 10 April 46 46 Dinsdag 11 April 47 47 Woensdag 12 April 52 52 Donderdag 13 April 53 53 Vrijdag 14 April 54 54 Zaterdag 15 April 51 51 DUITSCHLAND. Weer een aanslag op Hitier? Op nieuw zijn eenige burgemeesters at gezet en vervolgd wegens fraude. Het 1» het lied van lederen dag! Gisteren is op den Obersalzberg Beieren, nabij het landhuis van den Ryfci. kanselier, een verdacht uitziend man ge- arresteerd. Hij droeg een S.A. uniform en noem® zich Paul Orlowski, arts, uit Schweidniti in Silezië. De politie bevond valsche papieren oj hem, alsmede morphine, een revolver et patronen. Men kon vaststellen, dat Orlowski ziel voor den schijn in een S.A. uniform hst gekleed. De ministers Seldte en Goebbels hebbei gisteren een beleefdheidsbezoek gebracht aan Rijkskanselier Hitler. In een per;, onderhoud verklaarde Seldte, dat het werkvraagstuk het belangrijkste was, daai er 7 millioen werkloozen in Duitschland zijn. Hij wilde lederen arbeider aan den rand der groote steden zijn huisje met een stukje grond verschaffen. Hij vei-| klaarde verder met nadruk dat de Rijks-1 kanselier het volkomen met hem eens was, f dat een vriendschappelijke houding tus schen de S.A. en de Stahlhelm een van zelfsprekend feit is. Ook legde de minister nadruk op de vriendschappelijke samenwerking van alle leden der rijksregeering en sprak de hoop uit. dat deze wil tot samenwerken tot li all elagen der volgelingen mocht dooi- dringen. Hitier en Goebbels zijn later samen naai Muenchen vertrokken. FRANKRIJK. Socialisten-congres Spionnage? Het socialisten-Congres, dat te Avigrc; was bijeengekomen in verband met K verbreken van de eenheid der parlem:- taire fractie bij de stemming over dec- iitaire credieten, moest zich ultsprete. over twee belangrijke moties. De eene motie, ingediend door Léoi Blum en Paul Faure. stelde voor in dl toekomst het aanvaarden van een even tueel aanbod tot deelname aan de te- geering afhankelijk te stellen van de be slissing van den Nationalen Soclalisti- schen Raad. In de andere motie, welke door Renau- del was ingediend, werd vertrouwen in de socialistische parlementaire fractie uitge sproken. De besprekingen over beide mo ties waren op sommige oogenblikken vrij heftig. Léon Blum deed een beroep op de ver gadering ten gunste van de zuivere socia listische beginselen, opdat de partij zich kan hervormen. Tenslotte ging het Con gres tot stemming over. De motie van Blum en Faure kreeg 2377 stemmen, die van Renaudel 899 stemmen. De gendarmerie in Metz heeft Zaterdag den Duitscher Andreas Michel uit Mun- chen gearresteerd, verdacht van het ple gen van spionnage bij de in aanboire zijnde verdedigingswerken en bij andeie belangrijke strategische punten, alwaai hij foto's gemaakt zou hebben De gearresteerde ontkent. ENGELAND. De onafhankelijke socialisten steunen Moskou. Op het te Derby gehouden Congres der Onafhankelijke Socialistische partij werd een resolutie aangenomen, waarbij de partij zich verbond een algemeene staking der arbeiders te organiseeren, teneinde de Britsche regeering tegen te werken, voor het geval deze een of andere poging zou doen om een oorlog met Rusland te ont ketenen. In de resolutie wordt verder verklaard, dat de conferentie alles zal doen wat ln haar macht is. om weerstand te bieden aan tedere poging om den vooruitgang der Sovjets tegen te houden. De vborzitter der conferentie, Fenner Brockway, verklaarde dat als het tot een oorlog met Rusland mocht komen, de partij openlijk Rusland zou steunen. OOSTENRIJK. Interview met den vice-kanselier. In een persconferentie heeft vice-kanse lier Winkler een aantal economische politieke vraagstukken besproken. Begin Mei zal een Duitsche delegatie naar Weenen komen, om definitieve onder handelingen te voeren. Voor de uitbreiding van den band tus schen Duitschland en Oostenrijk op econo misch gebied is een juiste objectieve be oordeeling noodzakelijk, afgezien van het feit, dat wij ons in de binnenlandseti' politieke verhouding van het Duitsche rijs niet willen mengen en een vertroebel® van den toestand vermijden moeten. Omtrent den binnenlandschen politieke11 toestand van Oostenrijk zeide Winkleo dat nieuwe verkiezingen niet actueel ziin- De kwestie van de tegenwoordige samen stelling der regeeringscoalitie is evenmin actueel, daar de groepen, die op het oogeri blik de regeering steunen, dezelfde doel einden nastreven en een „Schicksalsgi" meinschaft" vormen. 1-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2