WILLEM VAN ORANJE Dl Rijf Een charmant avondtoilet door prof. dr h. t. colenbrander. 1533—1567. 74ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Woensdag 12 April 1933 Derde Blad No. 22413 9 FINANCIEN. INGEZONDEN. en een frissche, jeugdige teint... AC. rw i - -V Lv LAND- EN TUINBOUW. Steunt met Uw naven het Leidsch Crisis-Comité. N! I s: Esfl w. WILLEM VAN ORANJE ALS 40-JARIGE. n. 'erwijl de Nederlanden in bleeke ver twijfeling het schrikbewind van Alva ondergaan, acht Oranje het zijn taak, hen op te wekken tot zelfbevrijding. Hij zal hun daartoe gelegenheid geven door een gewapenden inval waarbij zij zich kunnen isluiten. iet welk doel? Los van Philips is niet de leus, maar los van inquisitie en spaan- sche legerbenden. Philips zal in de Neder landen niet dan in overeenstemming met den nederlandschen volkswensch en met bruikmaking van hem door de Neder- nden ter beschikking gestelde middelen togen regeeren. Pro Lege Rege, Grege side de koning en het volk zijn aan een wet onderworpen, waarvan de inachtne- ng door het volk aan den koning mag irden opgelegd. [Dank zij het inzetten der ruime eigen iiddelen, steun van verwanten, bijdragen er nederlandsche uitgewekenen, is het mogelijk, althans voor eenigen tijd, grooter krijgsmacht bijeen te brengen dan waar over Alva beschikt. Mocht de eerste ont- oeting een overwinning zijn, het volk zal en bevrijder tegemoet snellen en hem ;aarne de geldmiddelen tot het bijeen- iouden zijner macht verschaffen. Maar Alva heeft zich door de straf oefening van Brussel den rug gedekt. Niemand die zich roeren zal eer de wape- len hebben gesproken, en door een treffen e ontwijken kan Alva ze doen zwijgen Het entrum des lands gedekt houdende "ringt de bekwame veldheer het over de laas binnengevallen weldra muitende rinsenleger naar Henegouwen weg; het toet zich op Fransch gebied begeven. Zal Oranje zijn zaak nu met die der Hugenoten vereenzelvigen, die, bezuiden de Loire, tegen de Fransche koningstroe- "en te wapen staan? De toestand van zijn teger verhindert, aan een marsch dwars door Frankrijk ter vereeniging met Condé Ti Coligny ook maar te denken Catharina le Medici, die, door de Hugenoten geoccu- 'eerd, geen troepen beschikbaar heeft om 'ranje te ontwapenen, opent onder'nan- ellngen: zij schrijft hem een marschroute 'Ver de Moezel voor, en voorziet hem van jeld en levensmiddelen om deze te kun- t>cn volgen. Op 1200 ruiters na dankt hij Straatsburg zijn troepen af; dien rui tertroep houdt hij bijeen, om, met eigen gevolg, deel te kunnen nemen aan de espeditie van Wolfgang hertog van Twee- oruggen die in den Elzas een hulpleger voor rekening van Condé en Coligny bij eenbrengt: in den zomer van 1560 ver schijnt Oranje in het kamp der Hugenoten. Hij legt verband tusschen zijn staatkundig deel en het hunne, maar beide blijven onderscheiden. Vóór den slag bii Mont- contour (3 October 1569) verlaat hij, ir. overleg met Coligny, het Hugenotenleger om te Dillenburg een nieuwen aanslag op d" Nederlanden te gaan voorbereiden, waartoe ie natie, naar men hoopt thans krachtiger dan in 1568 zal willen mede werken, nu zij door de bedreiging met den tienden penning tot het uiterste schijnt gebracht. Lodewijk van Nassau wordt in Frankrijk achtergelaten om de Nederland sche belangen bij Coligny te blijven ver- tegenwoordigen en te La Rochelle de be trekking in stand te houden met de wilde watergeuzen, door den Prins daar aange knoopt, Het li bij de maatregelen tot voorbe reiding van een in 1570 te ondernemen tweeden aanslag, dat men voor het eerst een brjzpndere verstandhouding van Oran- i«« JBolland waarneemt. Hij was sedert 1559 stsdhouder van Holland Zeeland en utrecht geweest en zijn optreden in 1566, 52-T 'n het bijzonder op Holland oereKerd had daar meer dan elders be- vwn £L"stemming gevonden. In Januari 1570 treeft zich, in diep geheim, de pen- sionaris van Leiden, Paulus Buys, van Brussel naar Arnstadt (waar zich de Prins dan bevindt) om hem van Hollands be leid in den strijd tegen den tienden pen ning verslag uit te brengen. Oranje ver klaart zich tot hulp bereid, mits men hem geld verschaffe: zijn eigen middelen zijn opgeteerd. Agenten worden aangesteld om het geld bijeen te brengen. Men zegt het toe, als de Prins te velde zal zijn verschenen, maar juist om te velde te kunnen verschijnen had hij het vooraf noodig; zoo kwam men niet verder. Een gunstige omstandigheid scheen de vrede, die 8 Augustus 1570 tot stand kwam tusschen de Fransche regeering en de Hu genoten. Na elkander bijna tien jaren lang. met tusschenpoozen van bestand, fel be streden te hebben scheen thans in Frank rijk katholiek en protestant tot de overge leverde staatkunde van vijandschap tegen het huis Habsburg terug te keeren. Oorlog tegen Philips II scheen thans ook in schat ting van Catharina de Medici, het aange wezen middel om de Franschen weder om den troon te vereenigen: reeds legerde Alva op alle mogelijkheden verdacht zijn meeste krijgsvolk aan de Zuidelijke gren zen In 't Noorden hadden slechts Utrecht en Deventer noemenswaardige bezetting in. In deze omstandigheden heeft Oranje de mogelijkheid overwogen van een aanval te water op Holland's Noorderkwartier en den Maasmond: om, in geval van slagen deze beide districten ook van de landzijde te kunnen bereiken, zou men Kampen en Loevestein zien te verrassen. Aan de uit voering heeft alles ontbroken daar het geld niet in voldoende mate te voorschijn kwam niet meer dan 1000 ruiters kon de Prins in wachtgeld nemen en eenig voetvolk er bij. De watergeuzen bleken zoo onberekenbaar als zij het van den beginne af geweest wa ren. Bartel Entes landde op Ameland, Ruychaver liep het Vlie binnen; anderen ankerden onder Tessel en ieder kaapte wat hij kon, maar tot een geordenden aanval kwam het niet Van de lieden die in het binnenland zouden ageeren hield alleen Herman de Ruyter woord die 9 December 1570 Loevestein verraste, maar het niet houden kon. Behalve Catharina de Medici, was ook Elisabeth van Engeland in de Europeesche politiek een factor van beteekenis. Haar aansluiting bij een verbond tegen Philips zou kunnen voorkomen dat Oranje in de noodzaak werd gebracht de Nederlandsche belangen, althans tijdelijk aan de Fran sche a! te eng te verzwageren. Elisabeth's gezant in Frankrijk Walsingham was een groot voorstander van een gemeen verbond tegen Spanje doch de koningin zelve, die de Nederlanden liever in Spaansche dan in Fransche handen zag, wenschte aan zoo danig verbond in geen geval een aanval lend karakter te geven Trouwens de over winning der katholieke liga (Philips de Paus en Venetië) op de Turken bij Lepan- to 7 October 1571, maakte zoowel Catha rina als Elisabeth tot een breuk met Span je minder geneigd. Om Alva haar goeden wil te toonen gaf Elisabeth 1 Maart 1572 aan diens verzoek gehoor, de watergeuzen haar havens te ontzeggen. Lumey die hierop zee koos, had het aanvankelijk op den Brie! niet gemunt. Hij wilde een aan val ondernemen oo schepen die in het Texelsche zeegat lagen; tegenwind dreef hem toen hij reeds tot voor Eemond ge komen was den kant naar den Maasmond od waar ook schenen on zeilw»d lq<*en te wsphfpn d'o toon 711 T.nmov in het z'cht kregen de Maas hooger opliepen tot voor Rotterdam Om n!»t -onto- hu't uit te gaan werd 1 Aori'. 1572 het onbeschermde den Briel genomen on een 'roeger Midstio dan met prinsen plannen strookte. Die plannen, vastgesteld in overleg met Coligny, omvatten een aanval uit Duiteeh- DE GFtDOT-NOORD-HOLLANDSCHE VAN 1815 Netto bedrijfswinst f. 335.452. In de be Amsterdam gehouden alge- meene ledenvergadering van „De Groot- Noord-Holkfcndsche van 1845" werden het verslag enz. over 1932 goedgekeurd. De heerem Jhr. mr. D. E, van Lennep te Heemstede en jhr. mr. dr. N. C de GiJ- selaar te Witssenaar. werden als bestuurs leden herkoimn. Het spreekt vanzelf, dat de gevolgen van den slechtian economlschen toestand, waaronder de. geheele wereld gebukt gaat, ook het leveiosverzekeringsbedrijf aantas ten; bij ons taldus het verslag) spiegelde zich dat dan titok af In toeneming van het aantal afkoop an, meer beleeningen op po lissen en minclpr productie. Wanneer wij niettegenstaande de min der gunsige .tijdsomstandigheden, toch kunnen wijzen op een netto-vooruitgang van de verzekerde kapitalen met ruim 1 millloen gulden, dan stemt dit zeker tot tevredenheid. Het is ons da fli ook aangenaam te kun nen wijzen op eitn in 1932 behaalde netto- bedrijfswinst va n f 335.452.26','!, tegen f. 270.025.40' in b et vorig boekjaar Bedrijfsuitkonukten: Het aantal polissen bedroeg op 31 Dot' 1932: 288.237 en op 31 Dec. 287.291. het verzekerd kapitaal resp. f. 39.391.934.91'/! en f. 38.627.421.53'/-; de verzekerde rente f304.081,48 en f 277.991.84, het verzekerd t<M aal f. 42.432.749,71en f. 41.417.399.93'/.- en de jaarpr. f. 1.323.730.46 en f 309 085.78, de premiereserce f7.443.257 en f. 6.978.742.— en: de netto bedrijfswinst f. 335.452.26'/- en f. 270.025,40'/: NOORDHOLLANC SCH LANDBOUW- CRED1ET N.V. Gevestigd Ae Alkmaar Aan de op 1 Mei te houden algemeene vergadering van aandeelhouders zal wor den voorgesteld het dividend over 1932, voor de preferente rmndeelen te bepalen op 6"la en van de gewone aandeelen op 3"'t.: Op de preferente aandeelen werd in mindering hierop in November 1932 reeds een interim-dividend van 3°/o betaalbaar gesteld. o KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Uit het jaarverslag bhikt dat het exploi tatie-verlies f. 559.067 bedraagt. De bruto- ontvangsten zijn met It 8 millioen verder gedaald. Vermoedelijk is hulp van over heidswege noodig om de maatschappij door de moeilijkheden heen te helpen, vooral ook omdat de lc ionen in Nederland 30 pet. hooger zijn dan in het buitenland. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche h\dustrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. RECLAME. 9056 (Buiten verantwoordelijkh eld der Ked.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven HET VERKEElt. Geachte Redactie. Naar aanleiding van hift Ingezonden Stuk van den heer LJ. in uw blad van gis teravond het volgende; Een colonne A. J. C.-ers zou zich niet aan de verkeersregelen hebt en gehouden en de leider zou onbehoorlijk zijn opge treden. Welnu, het is mogelijk, dat een aantal jongemenschen Zondagmiddag op de Hoogewoerd tegen de verkeersregelen heb ben gezondigd, doch hoe weet; de heer IJ. dat dit A. J. C.-ers waren? Ieder, die een manchesterpak draagt of e en Schiller- hemd is nog geen A. J. C.-er. Door ons zijn Zondag geen wandel- of fietstochten door of rond de stad gehou den, zoodat hier een vergissing moet zijn. Alvorens echter een dergelijlos beschul diging in de krant te doen plsiitsen, was het beter geweest als de heer IJ. zich er terdege, van had overtuigd dat ihier inder daad van een door de A. J. C. georgani seerde tocht sprake was. Tenslotte: het onder toezieJit stellen van dergelijke colonnes is niet meer noo dig, daar zij vanzelfsprekend re ads onder controle staan. De A. J. C. heeft een. aan bepaalde voorwaarden verbondlen, ver gunning en haar leiders hebben genoe% kennis van de verkeersregelen, -om hun groepen op behoorlijke wijze door de stra ten te doen marcheeren. Bij voorbaat dankend voor de ptaatsing, J. P. v. d. STAAL, Voorzitter afd. Leiden A J. C., Heynsiuss traaf 16. Een schrijven in ongeveer gelijkext geest ontvingen wij van den secretaris der A.J.C. Leiden. Ook deze ontkent, dat het een A. J. C.-afdeeling kan zijn geweest. land van de landzijde, waartoe Oranje zich met geldelijke ondersteuning uit Frankrijk toerustte en welke zou losbreken na een Fransche expeditie die Alva aan de Zuidgrens kluisteren moest. Decideerde eindelijk Kavel IX zich. dan zou die laatste aanval door Fransche koningstroepen wor den ondernomen; zoo niet dan door Hu genoten. Inderdaad verraste 23 Mei 1572 La Noue Valenciennes en 24 Mei Lodewijk van Nassau Bergen. Alva moest Holland en Zeeland uit het oog laten die nu ge legenheid kregen hun opstand te vol tooien. Oranje in Augustus binnengerukt, mocht er niet in slagen Bergen te ontzet ten en terwijl de St. Bartholomeusnacht (24 Augustus) alle hooD op verdere onder steuning doqr Frankrijk vernietigde bleef den Prins niets over dan zich naar Holland en Zeeland te begeven, die zifn vaan had den opgestoken en waarbinnen hll gunsti ger toekomst afwachten kon met eenige naar het hem toen voorkwam geringe kans „Je maintiendrai les affaires Dar dela tout que possible sera, ayant délibéré de faire illecq ma sepulture". Hi geven u, mevrouw, bizondete aantrek- kelijkheidDit is niet het uitsluitend voorrecht dei jongere generatic Want 20.000 schoonheids-experts verklaren j dat iedere vrouw, onafhankelijk van haar leeftijd, een jeugdige, zachte huid kan bezitten als zij deze verzorgt! Van oudsher zijn de olijf - en palm-oliën bekend om haar weldadigen, verjongen- i den invloed op de teint. En waar deze I oliën rijkelijk verwerkt zijn in Palmolive j zeep, bevelen de experts het uitsluitend gebruik onzer zeep ten zeerste aan. Volg hun taad dus op! De resultaten onzer „twee minuten"- methode mits v i zij regelmatig wordt toegepast zullen u reeds na korten tijd blij verrassen. u 1 H\ I y-v. voor 1/ '2 ct. 30 ct. H 33-76 AB DE BOLLENSTREEK VOOR EEN DEBACLE TWEEDE KAMER ZAL VOOR 26 APRIL MOETEN BESLISSEN. Anders komt het saneeringsplan te laat. Wij lezen in de N.R.Crt.: Gelijk bekend, was het saneeringsplan voor de bloembollenstreek geheel opgeno men in de zoogenaamde machtigingswet. Zij regelde de bevoegheden voor de uit voering van het bollenplan. Door het stranden nu van deze machtigingswet in de Tweede Kamer wordt de bollenstreek ongetwijfeld ernstig gedupeerd. „Indien niet direct ingegrepen wordt", zoo deelde men ons mede, „komt de saneering te laat om het bollenland voor een débacle te behoeden. Bijeenkomst van de Kamer vóór den 26sten April om de machtigingswet voor het bloembollenbe- drijf alsnog door te zetten, is de eenige uitweg." Waarom, vroegen wij, is dan speciaal voor de bollenstreek geen uitstel mogelijk? „Eén der grondgedachten van het saneeringsplan is, zooals bekend, de vaststelling van minimum-exportprijzen, met een heffing daarop, om daarvan de inkrimping van de culturen te financieren. Dit plan was reeds in December bij het ministerie van economische zaken inge diend en de bollen exporteurs rekenden erop dat het schema straks wettelijk uit gevoerd zou worden. Zij schikten zich reeds vrijwillig in de door een voorloopige commissie gestel de minimum-exportprijzen, waartegen van 1 Januari af, het begin van het export seizoen, bijna niet verkocht werd in het buitenland. Het hoogtepunt van het ver koopseizoen nu ligt vlak na Paschen en indien er dan geen zekerheid is, dal een saneeringsplan de markt zal steunen, dan verliezen de exporteurs den moed en dur ven zij niet meer de tot nu toe gehand haafde buitenlandsche prijzen blijven vragen. De drang tot overproductie krijgt dan weer vrij baan; exporteurs en produ centen. bang hun artikel niet aan de man te kunnen brengen, zullen hun producten op de markt werpen en een prijsdaling van ten minste 50 pCt. t. o v. de tot nu ge maakte buitenlandsche prijzen zou onver mijdelijk zijn, met als gevolg millioenen schade voor dc bollenstreek En hoe staan de buitenlandsche koopers tegenover deze kwestie? „Precies als wij in Nederland. In het saneeringsplan vinden zij namelijk de garantie, dat, niet als in 1931 en 1932 aan het einde van het seizoen matelooze hoe veelheden surplus-bollen tegen bespottelijk lage prijzen hun markt bederven en het voor eiken bonafiden buitenlandschen bollenkooper onmogelijk zou worden nog iets aan het artikel bollen te verdienen. Zij zijn dus gaarne bereid tegen de vastge stelde minimum-prijzen te koopen. mits zij zeker zijn. van „dumping" gevrijwaard te worden. De buitenlandsche koopers zitten dan ook met evenveel ongeduld op het sanee ringsplan te wachten als de bollenstreek, opdat zij hun inkoop-politiek kunnen vast stellen. waarvoor het nu ook de hoogste tijd is. Zooals bekend nam Engeland in 1932 56 pCt. van den geheelen uitvoer. Een door de Engelsche regeering benoemde commissie van belanghebbenden heeft deze regeering geadviseerd tot de contin- genteering van bloembollen, indien het Nederlandsche saneeringsplan geen voort gang heeft en indien dit niet 't „dumpen" van bloembollen onmogelijk maakt. En het is bekend dat deze commissie dan een zeer sterke inkrimping van den Engelschen bollenimport op het oog heeft." Is de bollenstreek zwaar met hypotheek schuld belast? Reeds ln 1931 en 1932 werden zware verliezen geleden. In 1931 vooral door de koersverliezen op de ponden. In 1932 door de onmogelijkheid om, met het Ingekrom pen afzetgebied en met de groote over productie, den prductieprijs bij den ver koop ook maar te benaderen. In de goede jaren was, zooals usance in de bollenstreek, de uitbreiding gedeeltelijk gefinancierd met geleend geld op hypotheek en met de bollenkraam als onderpand. De waarde van belde zijn in de laatste jaren echter schrikbarend ge daald Indien een kweeker bijvoorbeeld in 1928 10 H.A. goed bollenland kocht, dan was dit f. 250.000 waard. Een hypotheek daarop voor 60 pCt. der waarde, dus f. 150.000, leek niet onvoorzichtig. Nu is datzelfde land misschien nog slechts f. 100.000 waard, hoewel het ln dezen tijd moeilijk zou zijn, daarvoor financieel krachtige koojiers te vinden. Hieruit blijkt derhalve duidelijk, hoezeer in de laatste jaren in de bollenstreek de financleele toestanden veranderd en eigenlijk ont wricht zijn. Hierbij komt nog, dat het door den crisis-toestand voor de meeste expor teurs zeer rpoeilijk is, hun geld uit het buitenland te krijgen, vooral uit landen met valutabelemmeringen als Amerika, Dultschland, Oost-Europeesche staten, Denemarken, enz. Deze omstandigheid, met de exploitatie-verliezen, die ze reeds twee jaar te boeken hadden, maakt dan ook, dat de bollenstreek er op het oogenbllk zeer zwaar voor staat. In vele gevallen kan zelfs reeds moeilijk aan flnancieele ver- plichtigen voldaan worden vooral wat betreft rente en aflossingen van hypothe ken en dergelijke. Indien onder deze omstandigheden niet spoedig het saneeringsplan komt om door inkrimping van de culturen de waarde van het land en bollenkraam, en haar opbrengst, belangrijk te verhoogen, dan ls het derde zware verllesjaar niet meer af te wentelen. De gevolgen zijn dan niet te overzien en een financieele débacle in de bollenstreek is dan zoo goed als zeker. Zonder saneering zal de export, die ln 1932 al reeds tot f. 19'/! milioen gedaald was, nog lager zakken en misschien de 15 millioen niet meer halen. Met sanee ring staat het echter vrijwel vast, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, dab de export weer tot boven de f. 25 millloen zal stijgen." Deze cijfers stemmen wel tot nadenken. Immers, het geldt hier een bedrijfstak, welks productie vrijwel geheel door het buitenland wordt gekocht, zonder dat hier tegenover invoer van buitenlandsche grondstoffen e.d. staat. Elk verlies op den export drukt dus in vollen omvang op onze betalingsbalans. Niet vergeten moet men ook, dat het bollenplan slechts geringe of ln het geheel geen geldelijke opofferingen vraagt, integendeel het buitenland betaalt zelfs gaarne de minimum-prijzen Naar verluidt, komt de Kamer waar schijnlijk den dag na Paschen bijeen, teneinde voor de bloembollen het desbe treffende plan te behandelen. CRIS1S-ZMVEL-CENTRALE. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt hekend, dat voor de periode van 16 April t/m 29 April 1933 de prijs voor het taxegedeelte van consumptiemelk gekocht op regee- nngscontract voor de verschillende soor ten melk is vastgesteld op 4 3/4 5 en 5 1/4 ct per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 3 cent per Liter. De vastgestelde prijs geldt af boer derij".

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9