BERICHT. DE NIEUWE R.K. H BS. 74*te Jaargang WOENSDAG 12 APRIL 1933 No. 22413 KLEINE ADVERTENTIEN. Officieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN: 30 Cts. oer regel voor advertentleD uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlên 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. 1DH nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. Goeden Vrijdag verschijnt ons Blad niet en zijn onze bureaux den geheelen dag gesloten. Advertentiën bestemd voor ons blad van Zaterdag gelieve men in den loop van morgen (Donderdag) aan ons bureau aan te bieden. Men is dan zeker van plaatsing en tevens, dat aan het zetten-der advertentiën de noodige zorg besteed kan worden. Beleefd doch dringend verzoeken wij de Kleine Advertentiën bestemd yoor ons Blad van Zaterdag, reeds in den loop van morgen (Donderdag) aan te bieden. BUREAUX GEMEENTE-SECRETARIE EN GEMEENTE- ONTVANGER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Bureaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-Ontvanger op Goeden Vrijdag 14 April as. zullen zijn gesloten. 9119 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 April 1933. STEDELIJK MUSEUM. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het Stedelijk Museum „De Lakenhal" op Goeden Vrijdag 14 April a.s. zal zijn gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 April 1933. De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit brengt ter alge meene kennis, dat de kantoren Lange- gracht 70 en de Toonwinkel Hooigracht 14 op 14 April a.s. (Goeden Vrijdag) den ge heelen dag gesloten zijn, terwijl op dien dag ook geen aflevering van cokes zal plaats hebben. Voor klachten inzake de gas- of electri- clteltslevering kan men zich wenden tot den portier in het Administratiegebouw Langegracht 70 (Tel. 1220). De Directeur voornoemd, G. A. VAN KLINKENBERG. Lelden, 12 April 1933. 9121 DE SARCOPHAAG VAN SIMPELVELD. Voordracht van Dr. J. H. Hohverda. Op de laatste der reeks voorjaarslezin gen die dit jaar in het Rijksmuseum van Oudheden gehouden werden besprak dr. Holwerda aan de hand van talrijke lan taarnplaatjes, de vondst die ruim 2 jaar geleden bij het bouwen van een huis te Stapelveld werd gedaan, een groote stee- nen sarcophaag aan de binnenzijde geheel met reliefs versierd. Het eerste lantaarn plaatje liet de kist zien zooals zij in den grond werd gevonden, terwijl meerdere lichtbeelden de binnenkant van de kist vertoonde, waar de doode, liggende op een rustbed is afgebeeld te midden van haar huisraad, o.a. een tafeltje een kast en een bronzen drievoet, terwijl tevens de buitenzijde van haar woning ls weergege ven. Door de afbeelding van de buiten zijde van het huis, krijgt men een goed idee hoe zulk een luxueus landhuis er in de 2e eeuw na Chr. in Limburg heeft uit gezien. Een analogie voor een voorstelling zooals deze sarcophaag die geeft, zoekt men te vergeefs. Wel vindt men vooral op monumenten in Italië de gedachte van den doode te midden van zijn omgeving, op deze wijze uitgedrukt; speciaal in Cer- vetrie vindt men tal van rustbanken in de rotsen uitgehouwen en langs de wan den voorwerpen voor dagelij ksch gebruik. Het merkwaardige echter van deze sarco phaag is. zoo vervolgde spr.. dat daarin slechts de asch van den doode werd ge vonden. zooals dan ook hier in de 2e eeuw na Chr. de Romeinen steeds hun dooden hebben verbrand, terwijl de monumenten in Italië ervoor dienden om de dooden in te begraven. Vooral in de afbeelding van den doode in liggende houding vindt men een groote overeenkomst met de afbeel dingen op Romeische grafreliefs, welke hier in onze streken zijn gevonden. Het ontstaan van een dergelijke afbeelding vindt men in het Zuiden, waar men oor spronkelijk als wijreliefs z g hgroënmalen had; dat zijn steenen reliefs waaroo een heros liggende was afgebeeld, terwijl men hem verschillende offers bracht. In Noord- Europa komt echter deze soort reliefs niet voor, totdat we ze plotseling in onze Rijn streek weer zien verschijnen Een verkla ring voor dit feit vindt men in den aard van de Grieksche heroënreliefs. waar ze feitelijk uitsluitend gebruikt zijn als graf monumenten voor Romeinsche ruiters en doordat men weet dat de equipes in het Zuiden meestal werden eerecruteerd uit ruitertroepen die uit ons Beneden-Germa- nië werden gelicht, begrijpt men nu ook hoe deze Romeinsche gewoonte, het af beelden van den doode in liegende hou ding op een rustbed, van Italië naar onze streken is overgegaan en dan is het ook duidelijk, hoe de sarcophaag van Stapel veld is ontstaan. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van A. Dreef om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine, met bovengrondsche aftapinrich ting, in en op de Nieuwstraat vóór het perceel Nieuwstraat No. 33, Sectie I. Nis. 1051 en 2376 is verdaagd A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 April 1933. 9118 PER SPOOR NAAR DE BLOEMBOLLENVELDEN. In verband met te verwachten druk be zoek aan de bloembollenvelden, worden door de Nederlandsche Spoorwegen op beide Paaschdagen uitgebreide maatre gelen getroffen. Meerdere treinen zullen desgewenscht te Hillegom, Llsse en Noord wij kerhout stoppen voor het in- of uit stappen van reizigers, waardoor veelvul dige reisgelegenheid naar en van de bloembollenvelden ontstaat. Een en ander is aangegeven op aanplak- en strooibil jetten, welke laatste aan de stations en reisbureau verkrijgbaar zijn. UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK. Japansche kamer. In Januari 1933 werden in de Leidsche Universiteitsbibliotheek 394 Japansche boekdeelen opgenomen, die door de Kei zerlijke Universiteit te Tokio geschonken zijn aan de Leidsche Universiteit. Deze collectie waardevolle werken bevat o.a. de Dainihonshi, een op last van vorst Milsu- kuni van Mito in de Chineesche taal ge stelde geschiedenis van Japan tten einde gebracht in 1715), de Shingunshoruiju en de Zokuzokugunshoruiju, verzamelingen van kronieken, annalen, dagboeken, oor konden, archiefstukken, dateerenü uit alle perioden der Japansche geschiedenis, de Dainihonjidaishl, een kort gele den door Japansche hoogleeraren Ln de geschiedenis gecompileerde politieke geschiedenis van Japan, een groote ver zameling litteraire, historische, genealo gische, linguïstische, religieuze werken uit de Tokugawaperiode (16001868), eenige woordenboeken van dialectvormen en litteraire uitdrukkingen. Elk boek is voorzien van een titel in Latijnsche tran scriptie en Nederlandsche vertaling, ter wijl ook de naam van den auteur, voor zoover bekend, is vermeld. De nieuwe R.K. Hoogere Burgerschool, welke verrezen is op en achter het terrein yan het yoonnalige Posthof, nadert haar voltooiing. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Bijeenkomst in Den Burcht. Gisteravond vergaderde in den Burcht het Verbond voor Nationaal Herstel, Kies kring Leiden. De bijeenkomst werd ge opend door den voorzitter mr. C. P. de Vries, die in het bijzonder welkom heette de sprekers van dezen avond, vice-admi- raal Quant en de heer P. Merkeüjn, voor zitter van het Nat. Werkloozencomité. Vice-admiraal Quant wees allereerst op de vele aanvallen, die het Verbond sinds zjjn oprichting reeds te verduren heeft ge had. Doch het was noodig scherp tot uiting te laten komen dat een nieuwen koers in geslagen moest worden. Alle ontevreden elementen met den tegenwoordigen toe stand dienen er zich in te vereenigen. Wij leven in een gezagscrisis gevolg van de richting sinds 1918 door de S.D.AP. inge slagen. Het Verbond wil allen vereenigen en staat dus tegenover geen enkele partij: het vraagt slechts een front te vormen tegen communisme en socialisme, vraagt alle andere partijen zich aan te sluiten, al is het slechts voor den tijd. waarin het noodig is. Want bij het uitsluitend behar tigen van partijbelangen ls het ijveren voor nationaal herstel onmogelijk. Alle candidaten van het Verbond zijn van alle gezindten en standen; zij zijn met het ééne groote doel voor oogen, tot samen werking bereid! Zij allen voelen voor Ko ningin en Vaderland. Vele polltiek-dak- loozen, zooals ook spr., hebben zich reeds bij het Verbond aangesloten en zoo zullen velen het op den duur ook doen. Bij alle partijen heeft het Verbond als een voetzoeker gewerkt, gevolg van den nieuwen gloed in deze beweging, Spr. behandelde vervolgens de geschie denis van de laatste twee maanden en stond uitvoerig stil bij de muiterij, die hij een nationaal en internationaal schandaal noemde. Maar gelukkig is men er door wakker geschud. Dank zij de verontwaar diging in breede kringen der bevolking, kon de regeering eindelijk krachtiger op treden. De eenige uitzondering was de S.D. A.P., die daarmee toonde afgedreven te zijn naar het communisme. Spr. laakte in het bijzonder de houding van lr. Cramer met zijn wachtgeld van f. 750 per maand. Voorts hekelde hij de houding van den Vrijheidsbond die slechts een schtjngezag blijkt te huldigen. Deze kan. tengevolge van Unks-rechtsche verdeeling in het Par lement toch niets bereiken dan met steun van de socialisten. De SDA.P. loopt met de vruchten van de Liberalen weg. zie de openbare school waar bijna niets anders meer dan roode onderwijzers werkzaam ziin. In het Parlement moet een nieuwe richting komen, niet meer links-rechts, doch oranje-rood. Willen wij hier een plotselinge inval van het fascisme voor komen dan moet men zich aansluiten bij een beweging die den volksgeest van onder af aan wil opvoeden. Laat men beseffen, dat wij niet meer naar oude toestanden teruggaan. Maar gezag moet er komen en de regeering kan dit slechts uitoefenen, wanneer er weer een gezonden volksgeest is. Dan ls het mogelijk ieder vraagstuk oo te lossen. In alles dient echter de natio nale gedachte vooroo te staan; ook de S D. A.P. kan nationaal voelen, men zie slechts naar Engeland. Alle partijen zijn bij het Verbond welkom, en kunnen met de na tionale gedachte voorop, ook hun eigen be langen behartigen. Voortaan slechts de tegenstelling rood-oranje tot heil van Ko ningin en Vaderland! De heer P. Merkeüjn. voorzitter van het i Nat. Werkloozencomité spoorde aan volks vertegenwoordigers in den waren zin te kiezen want in de verdeeldheid kan een volk nooit groot worden Ware volksverte genwoordigers zijn op lijst 29 te vinden Na de pauze hield mr C P de Vries een interessante beschouwing over de opkomst van het fascisme in Italië het nationaal- soelallsme in Duitschland en besprak het nationaal réveil ook ln Engeland en Frank rijk. Hij zette uiteen, hoe men in andere landen getracht heeft leiding te geven Er is een ontzaglijke moreele crisis ook in den godsdienst en de jeugd; men beseft nog niet voldoende dat wij tn een knooorunt van de geschiedenis leven. Deze tijd worstelt om een eigen stijl Overal tracht men de ontbindende factoren (com munisme en socialisme) aan banden te leg gen en wordt een nationaal front gevormd. Nederland dient in deze lessen van Enge land te trekken. Als ten tijde van Willem van Oranje is ons volk hopeloos verdeeld door twee wiggen n.l. de klassenstrijd en de theologische antithese. Voor beiden was reden: maar de eerste heeft haat gezaaid en zal dus ook haat oogsten en de strijd om het onderwijs is gestreden Men wil vasthouden aan oude ingekankerde tegen stellingen omdat het politieke leven ver stard is Men ziet de groote lijnen niet meer. Deze tijd stelt andere eischen: n.l. samenbinding van nationale krachten en niet een kunstmatig vasthouden aan strijd punten die hun beteekenis verloren heb ben Er zijn slechts twee tegenstellingen, n.l. het nationalisme en het marxisme dat vergiftigd ls en zich. speciaal ln Holland, blind gestaard heeft op het internationa lisme. Wij willen breken met alle verstar ring. het nationale besef weer wakker schudden Het eenvoudige volk voelt eveneens dat er iets anders komen moet. Ook nu zal het weer grijpen naar hetgeen boven de par tijen staat en dat de samenbinding der nationale krachten geeft n.l Oranje. Geen dictatuur, maar samenwerking. Weg met de onderlinge verdeeldheid en zich verde digen tegen het buitenland. Het Verbond zal op den duur moeten geven een Natio nale Arbeidersorganisatie en een Natio nale Jeugdorganisatie want de S.D AP. heeft den menschen het geloof aan God en het gezin ontnomen! Na de verkiezingen begint het werk van het Verbond Das goed. Tijdens de hierop volgende gedachten- wisseling zette de heer Merkelijn uiteen waarom het Werkloozencomité aansluiting bij het Verbond had gezocht: het Verbond had echter 5 jaar eerder met zijn actie moeten beginnen. In antwoord op een vraag naar de verhouding van het Ver bond tot de fascisten antwoordde de vooi1- zitter. dat de naam .fascist" niet wordt aanvaard: wel zal men trachten met hen aansluiting te zoeken, evenals met alle andere partijen, mits samenwerking op naMonale basis mogelijk is, Hierop werd de vergadering met het zin gen van het Wilhelmus" besloten. VEREENIGING VAN DEN HANDEL- DRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Voor Leiden en Omstreken. Bovengenoemde vereeniging hield een Algemeene Ledenvergadering in het Café Restaurant „In den Vergulden Turk". Na opening door den voorzitter, den heer C. Ponsen, werd den Secretaris gelegen heid gegeven tot het voorlezen der Notu len welke ongewijzigd goedgekeurd werden. Bij de Ingekomen Stukken werden de noodige toelichtingen gegeven en vervol gens deed de voorzitter eenige mededee- lingen van internen aard. Alvorens tot de verkiezing van een nieuwen voorzitter over te gaan, vroeg de heer C. Mulder, die als mede-candidaat voor 't voorzitterschap door eenige leden gesteld was, 't woord en sprak eenige woor den van warme aanbeveling voor de can- dldatuur C. Ponsen, die door het bestuur als eenige candidaat gesteld was. Hoewel de heer Ponsen aanvankelijk zijn func tie ter beschikking gesteld had en zich niet meer herkiesbaar stelde, heeft deze, op nadrukkelijk verlangen van het bestuur, toch weder een candidatuur aanvaard. De uitslag der stemming bewees dat de leden prijs stelden op het behoud van den ouden voorzitter, zoodat wederom de heer C. Ponsen tot voorzitter verkozen is. Het bestuursvoorstel tot het beschikbaar stellen van een bedrag voor het Crisis- Comité vond algemeenen bijval. Na eenige besprekingen werd dit bedrag vastgesteld i op f. 100.te betalen in vier driemaandc- i lijksche termijnen van elk f. 25. De heer mr. A .J. Romijn, aanwezig als adviseur der vereeniging, gevoelde zich 1 gedrongen om als voorzitter van het C.Comité, hartelijk dank te zeggen voor deze spontane daad. Voor de inrichting van een archief werd een bedrag van f 100.ter bestrijding der kosten beschikbaar gesteld. Het propaganda-wezen, dat door den voorzitter uiteengezet werd, vond veel bij val en lokte een intensieve bespreking uit. Uit het debat bleek de volle sympathie voor de bestuursvoorstellen en in het bij zonder voor de ideale gedachten van den voorzitter. Voor afgevaardigde naar het Congres yan den Koninklijken Ned er lands chen BINNENLAND Het uitbreidingsplan der Gemeente Leiden (4de Blad). Ter-aarde-bestelling van wijlen den heer B. F. Krantz te Leiden. (Laatste Berich ten, le Blad). Dc nood in de bollenstreek; gevaar voor een debacle als de Kamer niet voor do verkiezingen het saneeringsplan goed keurt (Land- en Tuinbouw. 3de Blad). De Rijnconferentie te Duisburg (Bin nenland-, 3de Blad). De dienstweigering bij de Marine in Indië; behandeling voor den Zcckrijgs- raad. (Uit Ned. Oost-Indië le Blad). BUITENLAND De politieke besprekingen (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Goering benoemd tot Pruisen's premier. (Buitenland, 1ste Blad). De spoorwegstaking op Ierland geëindigd (Buitenland, 1ste Blad). Mexico wijst alle Chineczcn uit. (Tel. lo Blad). - *J Middenstandsbond te Vlisslngen in Juli a.s. werd benoemd de heer E Xoeb en als plaatsvervanger-afgevaardigde, de heer C. Mulder, beiden warme voorstanders voor een goed georganlseerden middenstand. Van de gelegenheid tot het opgeven van onderwerpen voor het voornoemde congres, werd door een der leden gebruik gemaakt. De rondvraag gaf aanleiding tot een breedvoerig debat. Meerdere onderwerpen w.o. ..Regeling van het uitverkoopwezen, oneerlijke con currentie" en ..Het parkeeren van auto's in de binnenstad" kwamen naar voren en werden besproken. Vooral bij het laatste onderwerp werd de aandacht gevestigd op het parkeeren van auto's voor winkels orp de hoofdstraten en de last die daardoor voor de betreffende zaken en hun clien tèle ontstaat. Ook de groote snelheid der tram-treinen der N.Z.HT.M. die door hun vaart en hun gewicht funest inwerken op de soliditeit der aan deze tramwegen staande gebouwen .lokte discussie uit. Het bestuur zal trachten door besoreking met de betreffende autoriteiten hierin verbe tering te brengen. TTit de bp.snrekineen, welke on deze ver gadering gevoerd ziin. ls gebleken dat de Middenstandsvereeniging recht van be staan heeft en dat het enthousiasme der aanwezigen leden voor het werk der ver eeniging in groote mate aanwezig is De samenwerking van het bestuur met dp le den, welke in deze vergadering voor de toekomst nader vastgelegd ls geworden, beoogt verhooging van het werkingsgebied der vereeniging en uitbreiding van het ledental De wiize waaroD het Bestuur deze ver gadering aangekondigd en de diverse te behandelen onderwerpen toegelicht had, vond veel biival en waardeering en de hoon werd uitgesnroken dat op dezen weg voortgegaan mocht worden. Wegens het vergevorderde uur mopst de Voorzitter een eind aan de hesorekin^en maken en «loot hii. onder dankzegging aan de aanwezigen \'oor hun tegenwoordig heid. de vergadering. Het bestuur meent dat zii met voldoe ning or> dez°o avond zal mogen temg- z?en daar gebleken is dat vele m»ddrn- standers zich bownst ziin van de taa^ die zii in de sameo^vlng alsnog te vervid'on heHHor) on rlqt hii de vervnUlnf van die taak t»ff, ffwenccht en nnnd-rob-eliik fa dat de m'dHoncfanderq eondvorVifig schouder a?n schouder hebben te staan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Nieuwenhuiis Geitenbeek Co. NV, Leewcg. Noorüwiikerhout, bloem- bollenkwekerii en -handel. De statuten ziin gewijzigd Wijziging handelsnaam in: N'onwenhuijs Van Diest N.V. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde letter L de heer Que See Sien (Leiden); Idem letter F. de heer H A. Bakels (Den Haag), Idem letter B, de heer L. Voogd (Rotterdam); voor 't candidaats-examen Indisch Recht de heer K. Tj. Ebes (Den Haag), voor het doctoraal-examen wis- en natuurkunde hoofdvak pharmacie mej. E Reuhl 'Den Haag); voor het doctoraal examen ge schiedenis, de heer J. A. J. Jousma (cum laude), Vlaardingen: candidaats examen Indische Recht de heer D A. Krabbe Den Haag); en Taalkundig doctoraal examen indologie de heer N. L. Smit (Den Haag.)

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1