kiel LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 10 April 193[J BUITENLAND. ^^OER- ^BEDEKKING VISSCHERIJBERICHTEN. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Diverse besprekingen. De Amerlkaansche gedelegeerde, Norman Davis, heeft te Berlijn Zaterdagvoormid dag een langdurig onderhoud gehad met den Dultschen rijksminister van buiten- landsche zaken, Fhr. Von Neurath. Tegen 12 uur werd hij door president Hindenburg ontvangen. Rijksminister von Neurath gat een de jeuner ter eere van den Amerikaanschen gast. Aan dit Frühsttlck zaten ook aan de Amerlkaansche gezant, de rijksminister van financiën, dr. Schwerin von Kroslgk, de minister van rijksweer Von Blomberg, en de ministerialdirektoren van het de partement van bultenlandsche zaken, Rit- ter en Dieckhoff. In den namiddag werd Norman Davis door rijkskanselier Hitier ontvangen. Na de conferentie met den regeerings- leider ontving hij de vertegenwoordigers der Amerlkaansche pers. Hij zeide hun allereerst, dat hij van Hitier 'n indruk ge kregen had, als van ,,'n man van groote dynamische kracht." Te spreken over de hangende kwestie voor de journalisten achtte Norman Davis momenteel ongewenscht; hij was Immers slechts in Europa, om inlichtingen te ont vangen, niet om ze te geven. Wat de vooruitzichten op een accoord op ontwapeningsgebied betreft, schijnt Davis nog al vertrouwen te hebben Hij zal echter wel ervaren hebben, dat de Duitsche re geering haar eisch.inzake gelijke rechten op het gebied van bewapening, met alle beslistheid handhaaft. Tn dit verband moet ook de Duitsche op vatting over den toestand aan de Ooste lijke grenzen ter sprake ziin gekomen. Ook de gedachtenwisseling over de a s. economische wereldconferentie kon reeds worden afgesloten. De uitnoodiging tot deelneming aan de voorbesnrekingen te Washington was reeds voor Norman Davis bezoek, te Berlijn ontvangen. Heden keert de Amerikaan naar Parijs terug. Oud-minlster-president Herriot heeftop verzoek der Fransche regeering er in toe gestemd. Frankrijk te vertegenwoordigen bij de besprekingen te Washington. De Paris-Midi" weet mede te deelen, dat Herriot pas den 19den naar Amerika vertrekt. Tegenover een vertegenwoordiger van de „Times" verklaarde Herriot, dat het hem een bijzonder genoegen deed. naar de Vereenigde Staten te zullen gaan. Hii wil de zich tot taak stellen, de vriendschaps banden. die Frankrijk met de Amerlkaan sche republiek verbinden, te versterken. Op een persconferentie verklaarde staatssecretaris Huil. dat Amerika gedu rende 12 jaar een afkeurenswaardige na tionale politiek van isoleering heeft ge volgd. Het is thans hoog tijd. dat deze po litiek wordt gewijzigd, en dat er een plan voor eerlijke en nauwe internationale samenwerking wordt ongesteld Het doelmoet zijn. door een internatio nale overeenkomst tot wegneming der handelsbelemmeringen te geraken, als mede tot wederkeerige uitwisseling der overproductie. De Vereenigde Staten hopen, dat andere landen eveneens het oude systeem zullen vaarwel zeggen en den weg zullen vrijma ken tot het bereiken van betere en ver standige levensverhoudingen. Canada en Mexico zijn eveneens uitge- noodigd, om vertegenwoordigers te zenden naar de preliminaire economische bespre kingen te Washington. Vice-kanselier Von Papen is gistermor- gen te Rome aangekomen. Aan het station werd hij verwelkomd door vertegenwoordigers van het Duitsche gezantschap alsmede door een hoogege- plaatst ambtenaar van het Italiaansche ministerie van Bultenlandsche zaken. Ofschoon de reis van Von Papen van par ticulieren aard is. was hij reeds aan de Italiaansche grens begroet door den pre- fect van de provincie Bozen en in Verona door den burgemeester Ook de aankomst te Rome Is niet onopgemerkt voorbijge- I gaan. De vice-kanseher werd door een J talrijke menigte hartelijk begroet. Des middags heeft hij een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van de fascistische revolutie.Hij werd rondgeleid door Mar- j cipati, den vice-secretaris van de fascisti sche party Ook hier werd hy door een groote menschenmenigte hartelijk toege juicht Natuuriyk zal hy Mussolini ont moeten en ook een bezoek brengen aan den Paus. Of hy zal onderhandelen over een concordaat, zooals by geruchten ver luidt? Goering is hem gistermiddag per vlieg tuig gevolgd naar Rome. Hij bleef te München hedennacht over. In een onderhoud met den bekenden Engelschen econoom, sir. Walter Layton. verklaarde rijkskanselier Adolf Hitler dat de basis van de Duitsche buitenlandsche politiek de vriendschap met Engeland en Italië moet zyn. Reeds openiyk had de rükskanseller zich uitgesproken voor aanvaarding van het ontwapeningsplan van Mac Donald, dat hoop en vrede geeft, speciaal wanneer het met de door hem by de besprekingen te Rome aan de orde gestelde zaken wordt verbonden. Op de opmerking van Layton, dat Frank- riiks instemming met het ontwapenings plan waarschyniyk er door bepaald zou worden, of ln o'k lo-ri een instantie tot het oefenen van controle op de bewapening zou worden ingesteld, antwoordde Hitier, dat Duitschland bereid was, eiken vorm van bewapeningscontróle te aanvaarden, die geiykvormig op elk land zou worden toegepast. Duitschland wenschte niet alleen den internationalen, maak ook den Dinnenlandschen vrede. Tien jaar van vrede zyn voor Duitsch land een absolute noodzakelykheid De Technische Commissie voor bezuini ging op de bewapening, die sedert April van het vorige jaar bijna zonder onder breking heeft vergaderd, heeft Zaterdag haar arbeid besloten met een rapport van 450 bladzijden dat in de eerstvolgende dagen definitief zal worden geredigeerd en gepubliceerd. In het verloop der besprekingen bleken de vertegenwoordigers van Italië, Japan, Duitschland en de Vereenigde Staten een geheel ander standpunt in te nemen dan Frankrijk en Engeland, hetgeen tot uiting komt ln een belangrijke reserve, die deze mogendheden ln het slot van het rapport hebben gemaakt. De vier mogendheden wijzen er op, dat een vermindering van de bewapeningsuitgaven slechts zou kunnen plaats vinden opgrond, van nauwkeurig cljfermateraal, en dat men zich bij het onderzoek van deze kwestie zou moeten verlaten op de nauwkeurig aangegeven en gepubl. defensie-uitgaven van de diverse landen ln de laatste jaren. Maar juist de mogendheden die het meest bij dit pro bleem zyn geïnteresseerd, beschikken niet over deze cijfers. De berekeningssystemen van de staten voor hun uitgaven zyn on derling verschillend, waardoor de onvoor waardelijk noodzakelyke basis voor de be rekening ontbreekt. In de door haar gemaakte reserve stel len de vier groote mogendheden voor, dat men zich voor de eerste vier of vyf jaar tevreden stelt met de publicatie der de fensie-uitgaven en na afloop van dezen termijn op grond van de publicaties on derzoekt, of een vermindering der bewa peningsuitgaven doelmatig en mogeiyk is. DUITSCHLAND. De positie der ambtenaren - Nazi-rede voeringen - De Jodenkwestie Enkele botsingen. De wet tot herstel van het Ambtenaren corps. die door het Kabinet is goedgekeurd, is gepubliceerd en treedt daarmed ein wer king. Als doel van de wet wordt aangegeven het herstel van het nationale ambtenaren corps. Onder de wet vallen alle directe ambtenaren van het Ryk, de landen, de gemeenten enz., alsmede de functionarissen der sociale verzekeringen. Rechters en hoogleeraren zyn evenmin uitgezonderd. Ook ambtenaren op wachtgeld vallen er onder. De Ryksbank en de Duitsche Ryks- spoorwegmaatschappy zyn by de wet ge machtigd, gelykluidende maatregelen te treffen. Strengste maatregel is ontslag, lichtste maatregel eervol ontslag met vol pensioen. De strengste maatregelen zyn gericht te gen de ambtenaren die sedert 9 November 1918 zyn aangesteld, zonder de noodige opleiding te hebben genoten of zonder ge schiktheid te bezitten. Deze ambtenaren krijgen drie maanden salaris na hun ont slag. Aanspraak op wachtgeld of verzor ging van achtergeblevenen alsmede op het blijven dragen van titels, dienstkleeding en dienstinsignes hebben zy niet. Slechts wan neer zy behoeftig zijn of voor onbemid delde gezinsleden hebben te zorgen kan hun een ultkeering van ten hoogste een derde van hun salaris worden toegekend. Dit geldt ook voor ambtenaren op wacht geld. Volgens paragraaf 3 moete: ambtenaren van niet-Arische afstamming worden ge- pensionneerd Honoraire ambtenaren van die afstamming moeten worden ontslagen Dit betreft vooral Joden. Zij worden ech ter eervol ontslagen en krygen pensioen. De pensioenen worden in zekere mate be perkt. Alleen voor vooroorlogsche ambte naren van niet-Arische afstamming wordt een uitzondering gemaakt. Een tweede uitzondering geldt voor de niet-Arische ambtenaren die in den wereldoorlog voor het Duitsche Ryk of zyn bondgenooten aan het front hebben gestreden en voor degenen wier vader of zonen in den oor log zyn gevallen Politiek onbetrouwbare ambtenaren.dat zyn ambtenaren, die niet de waarborg bie den dat zü te allen ty'd zonder reserve voor het vaderland zullen opkomen kun nen uit den dienst worden ontslagen. In dat geval krygen zy drie maanden sala ris. Daarna treedt de pensioenregeling in werking. Ambtenaren die verplaatst of ge degradeerd worden, behouden hetzelfde sa laris. Zyn zy het daarmede niet eens, dan kunnen zy binnen een maand pensionnee- ring aanvragen. Slechts de hoogste Rykslandsautoritei- ten zyn belast met de uitvoering dezer maatregelen. Deze beschikkingen moeten tot den 30sten September den ambtenaren worden ter hand gesteld. Daarmee komt het tydeiyk karakter van de wet tot uiting. De ministers van justitie kunnen de be palingen reeds vroeger uitvoeren. Zoodra een minister mededeelt dat de maatrege len zyn beëindigd treden weder de nor male voorschriften in werking. Ambtenaren van niet-Arische afstam ming en politiek onbetrouwbarfen krijgen geen pensioen wanneer zy geen diensttyd van tien jaren hebben tenzy zy door een ongeval vroeger den dienst hebben moeten verlaten. Verder wordt voorkomen, dat voor ambtenaren, die door partygunst in hun ambt zyn gebracht, hun vroegere werk zaamheid als niet-ambtenaar in rekening wordt gebracht. In de wet worden ook geregeld de ver ouderde salarissen en pensioenen der ge meente-ambtenaren, Daarvoor gelden de rlchtiynen van de Pruisische bezuinigings verordening van 1931. Een byzondere positie nemen de Ryks- minlsters in. Vroegere Rijksministers, voor zoover zij zijn benoemd sedert November 1918 en de Landsministers worden terug gebracht op de salarissen van de Ryks- mlnlsterswet. Wat volgens deze maatstaf sedert 1 April 1932 teveel is betaald, moet worden teruggestort. Tegen ambtenaren, die reeds zyn ge- pensionneerd of ontslagen kunnen disci plinaire processen worden aanhanging ge maakt wanneer de voorwaarden daarvoor aanwezig zyn. De wet geldt ook voor employes en ar beiders voorzoover dit beteekenis heeft De uitvoeringsvoorschriften worden uit gevaardigd door den Rüksminister van Binnenlandsche Zaken in overleg met den Minister van financiën en de hooge lands- autoriteiten. Deze bepalingen zullen er in het byzon- der den nadruk op leggen dat deze wet niet is bestemd voor de breede massa van alle ambtenaren naar dat zy zich slechts richt tegen die ambtenaren die de hand ir de staatsleiding hebben en die derhalve in zekeren zin van gelijke politieke overtul ging moeten zijn als de reeeering De min dere ambtenaren en de middenklasse wor den door do wet zoo goed als niet getrof fen. Na 30 September treden de normale bepalingen weer in werking. Waar in politieke kringen wordt verno men, staat thans vast, dat minister Goe ring tot minister-president van Pruisen zal worden benoemd. Vice-kanselier von Papen heeft het ministerpresidentschap van Pruisen van de hand gewezen. Naar verluidt zal von Papen een anderen belangryken post krygen. In welingelichte kringen gaat het ge rucht, dat. behalve in Pruisen 10 stadhou ders in het ryk zullen worden benoemd en wel in Beleren Saksen Würtemberg, Baden, Hessen, Thüringen. de beide Meck-' lenburgen en Brunswyk-Anhalt, Olden- burg-Lippe en tenslotte een voor de drie Hanzesteden. De Ryksraad is als politiek lichaam daarom feiteiyk overbodig geworden. Als commissie van advies zal hy gehandhaafd blyven voor zakelijke aangelegenheden. Voor zijn vertrek naar Rome heeft Rykscommissaris Goering een rede gehou den in een in het Sportpaleis gehouden veradering der nat. socialistislhe bedrijfs- raden. Hij verklaarde, dat men in Duitsch land geen nationale doch een nationaal- j socialistische revolutie beleefd heeft, want niet alleen het nationalisme, doch ook het Duitsche socialisme heeft gezegevierd. Niet echter het Marxistische socialisme, j doch het nationale socialisme, dat behalve dc nationale ook de sociale vraagstukken onder het oog ziet. Ook Hitier sprak nog in welbekende geest, dank brengend aan alle S.A. en SB. mannen voor het verrichte werk Te Mün chen sprak het Ryksdaglid Frey over „De werknemers in den nieuwen staat". De spreker, die de functie bekleedt van adju dant bij den staatssecretaris van arbeid, Esser, verzekerde, dat de nationaal socia listen nauwgezet aan hun sociaal politiek program zullen vasthouden. Het marxisme heeft moeten sterven opdat het socialisme in Duitschland zou kunnen leven. De klassenstrijd van links is niet onderdrukt om plaats te maken voor een klassenstrijd van rechts. Het marxisme zal eerst dan overwonnen zyn, wanneer de laatste arbeider de overtuiging heeft, dat de nieuwe staat zal zorgen, dat de menschen den arbeid krygen waar zij recht op heb ben. De arbeidskrachten van Het volk mag niet worden misbruikt om enkelen kapita listen een aangenaam leven mogelyk te maken. De belangen van het arbeidenae volk zijn nooit in betere handen geweest dan thans by Adolf Hitler. In Beieren zijn de werkgeversbonden er toe gebracht een beroep te doen op hun leden om voortaan af te zien van iedere loonsverlaging. Bij firma's, die trachten loonen te verlagen of werkkrachten te ontslaan wordt onder zocht of niet kan worden bezuinigd op de salarissen van directeuren of op dividen den. Alle overheden in Beieren hebben opdracht gekregen, bestellingen alleen te geven aan ondernemers, die het tariefloon betalen Verder is er voor gezorgd, dat de wetten ter bescherming van de arbeids krachten niet meer zoo laks worden ge handhaafd als tot dusverre. De sociale verzekering zal in den zin van de belangen van de werknemers worden verbeterd. Frey besloot met een beroep te doen op de arbeiders om mede te bouwen aan het vrije nationale Duitschland. waar de werk nemer de hem toekomende plaats zal innemen. De Rykscommissaris voor het Pruisische Ministerie van Justitie heeft aan de voor zitters van de Pruisische gerechtshoven de volgende circulaire gericht: „Tengevolge van de genomen maatrege len der laatste weken heeft een geheele reeks Joodsche advocaten en notarissen hun bedienden gedeeltelijk zelfs zonder termyn ontslagen. Dergelyke opzeggingen zonder termyn getuigen van een volledig gebrek aan Duitschen socialen zin, daar de Duitsche werkgever, wanneer hij jarenlang met de hulp van zyn personeel heeft gewerkt en verdiend, zyn bedienden niet zonder ter myn ontslaat De uitschakeling van Jood- sches advocaten en notarissen mag er niet toe leiden, dat Duitsche bedienden broo deloos worden of blyven. Ik verzoek daar om, dat gij alle advocatenbedienden. die door Joodsche advocaten zyn ontslagen, aanspoort zich te laten inschrijven op een lyst. die door de gerechtshoven moet wor den bijgehouden. Bij verzoeken tot toela ting tot de balie is het gewenscht. dat men er den verzoekers op wijst dat van hen verwacht moet worden, dat zy bedienden van deze lijst in hun dienst nemen, tk verzoek, dat dezelfde procedure zal worden gevolgd bij aanvragen tot benoeming tot het notarisambt." Lord Reading is uit de vereeniging En gelandDuitschland getreden wegens de politiek der Duitsche regeering tegenover de Joden. In een brief aan Bernard Morgan, den secrtaris der vereeniging zegt Reading, dat hy, als lid der Joodsche ge meenschap. niet langer president of lid 1 van het genootschap kan blyven. Ook elders in het buitenland blijft scherpe actie teven Duitschland merk baar. Te Lodz in Polen is zelfs het Duit sche consulaat licht beschadigd. In enkele plaatsen is het weer eens tot bloedige botsingen gekomen Te Dussel- dorf zijn 3 S.A.-mannen ernstig gewond door een onbekend geblevene, terwijl te Breslau 2 personen zyn gedood en 2 zwaar gewond De politie hield een razzia en meer dan 100 arrestaties van commu nisten hadden plaats. Te Hamburg zijn 2 Nazis zwaar gewond RECLAME. N V. VEREENIGOE TOUWFABRIEKEN ROTTERDAM 8109 De Duitsche Volkspartij in Westfalen en Rynland heeft besloten de party te ont binden en toe te treden tot de partij van Hitier ENGELAND Uit Australië. In West-Australië is een referendum ge houden over afscheiding van dit deel van Australië uit het gemeenebest. Het resultaat van dit referendum was, dat een groote meerderheid vóór afschei ding was, maar deze afscheiding kan niet plaats vinden .tenzy de andere Australi- ehe staten daarin toestemmen Tevens werden parlementsverkiezingen gehouden, die een duideiyke meerderheid opleverden voor de Labour-partij. RUSLAND. Scherpe maatregelen tegen uitgesloten collectieve boeren. De regeering heeft een speciale verorde ning uitgevaardigd, volgens welke 4000 boeren, die in de laatste weken uit de col lectieve boerenbedrijven zyn gezet, niet meer in andere collectieve bedrijven mo gen worden opgenomen. Zy mogen ook niet langer als collectieve boeren worden behandeld. Verder zullen den beambten in de steden de levensmiddelenkaarten worden ontno men. De regeering verklaarde, dat een terugkeer uit de dorpen naar de steden ontoelaatbaar is. ZUID-AFRIKA Het parlement ontbonden. Naar uit Pretoria wordt gemeld, is het Zuld-Afrikaansche parlement met ingang van 21 April ontbonden. Nieuwe verkiezin gen vinden plaats op 17 Mei. VEREENIGDE STATEN. Een vrouwelijk gezant benoemd De opheffing der „droogte". Mevr. Ruth Bryan Owen, lid van het Huis van Afgevaardigden, is benoemd tot gezant der Ver. Staten in Kopenhagen. Het is de eerste keer, dat een Amerikaan- sche dame voor een dergelyken post wordt benoemd. Op den eersten dag van de opheffing der prohibitie zyn in het geheel 1.5 mil- lioen vaten bier gedronken. Indien het verbruik in dit tempo door gaat, zal de beschikbare voorraad binnen korten tyd uitverkocht zyn. De opheffing van het verbod heeft gunstig gewerkt voor de vermindering der werkloosheid. Duizenden werkloozen hebben namelyk arbeid gevonden by het vervoer van de biervaten en andere werkzaamheden, die in dit verband te verrichten zyn. CHINA. De strijd met Japan. Het nieuwe Japansche offensief, dat tot de bezetting van Tsjinwangtau heeft ge leld, heeft te Peking een groote paniek veroorzaakt. De Chlneesche regeering heeft een aantal staatsbedrijven uit Pe king naar andere Chineesche steden ver plaatst. Vrydag zijn groote hoeveelheden zilver en goud uit Chlneesche banken onder militaire bewaking naar Hankau overgebracht De regeering van Mandsjoekwo heeft piet geweld de verbindingen van den Chi- neeschen Ooster-spoorweg met het Trans- Siberische Mantsjoeli verbroken. De Sovjet-autoriteiten hebben te Mos kou telegrafisch om instructies gevraagd. Tot het verbreken van de verbindingen werd last gegeven omdat de autoriteiten van Mandsioekwo geen bevredigend ant woord hadden kunnen verkrygen betref fende bewegingen van Russisch rollend materiaal en munitie. JAPAN. Geen viering van den 1 Mei-dag. Bij verordening van het ministerie van binnenlandsche zaken is in Japan de vie ring van den 1-Mei-dag verboden. De poli tie heeft strenge orders gekregen geen demonstraties of vergaderingen toe te staan. Dit besluit is genomen op initiatief van de Japansche nationale vakvereeniging die op 1 Mei een dag der arbeidende natie wil organiseeren om de Japansche arbei ders in nationalen zin op te voeden. De in dit verband te organiseeren plechtigheden vinden den steun van de Japansche staatsorganisaties, in het byzonder van leidende persoonlijkheden uit de nationale arbeidersbeweging. Het verbod van 1-Mei-viering treft al leen de Japansche communistische en sociaal democratische vakvereenlgingen. IJMUIDEN, 10 April. VISCHPK1JZEN. Tarbot per KG. f. 1.50—1.30, Griet per kist van 50 K.G. f. 32—15, Tongen per K.G. f. 1.300.60, Zetschol per kist van 50 K.G. f. 20—15, Kleine Schol f. 16—2.40, Schar f. 6—1.20, Kabeljauw per kist van 125 K.G. ,f. 50—42, Gullen per kist van 50 K.G. f. 4.70—4, Lengen per stuk f. 1.20, Wijting per kist van 50 K.G. f.6—0.80. Levende Kabeljauw f. 5.601.35 per stuk, Gul f. 1—0.20 per stuk, Doode Kabeljauw f.4234 per 125 K.G., Groote Gul f.19 per 50 K.G., Kleine Gul f. 12.50—6.30 per 50 K.G., Vleet f.4—1.20 per stuk, Rog f. 37—12.50 per hoop. Aangekomen 1 beuger: V.L. 216 met f.1160; 22 loggers: K.W. 175 met t.325, K.W. 68 met f.391, K.W. 55 met f.213, K.W. 5 met f.538, K.W. 38 met f. 574, K.W 135 met f.495, KAV. 127 met f.389, K.W. 43 met f.729, K.W. 36 met f.321, KAV 167 met f.519, K.W. 44 met 1.598, K.W 173 met f.509, K.W 89 met 1.426, K.W 112 met f.286, KAV 28 met f.181, K.W 70 met f.798, K.W. 23 met f.306, KAV 147 met f.414, K.W. 51 met f.379, K.W. 33 met f.340, K.W. 178 met f.313, SCH. 196 met f.628. DE KOMENDE BESPREKINGEN'. PARIJS, 10 April (V.-D.) Het Fr sehe kabinet komt hedenmorgen in fe. netszitting bijeen om voor de laatste ut' ue Franscne tegenvoorstellen op de fc gelsch-Italiaansche plannen voor vier mogendhedenpact te bespreken. In welingelichte kringen weet men melden, dat het minder gaat om een r ziglng in den tekst der Fransche voor;' len dan wel om het vaststellen van t definitieven tekst van 't document, wa.1 mede de Fransche voorstellen woi. verzonden. Het document zal nog in c loop van den dag naar de Fransche a bassades te Londen en te Rome wore verzonden om aan de Engelsche en IU sansche regeeringen te worden ov; handlgd. Bovendien zal minister-president Da dier zyn medewerkers na deze medeó lingen doen over de taak, die Herriol Washington heeft te vervullen. In pc 1 tieke kringen is men algemeen van ft, ning, dat Herriot van de Fransche leg; ring geen bijzondere instructies zal kr gen. doch dat men hem de grootst met», lyke vrijheid van handelen zal gev Waarschijnlijk zal men hem den titel v staatssecretaris geven, doch het volkot aan hem overlaten, op welke wyze de c 1 derhandelingen te Washington zul/® worden gevoerd. Het tydstip van vertrek van Herriot r" van de samenstelling der Fransche deat gatie is nog niet definitief geregeld. minister-president had in den loop gisteren een langdurige bespreking c den minister van financiën Bonnet en minister van handel Serre. Men acht L niet uitgesloten, dat Herriot uitsluite" zal worden vergezeld door de deskundij. Parmentier, Rist en Pizot. Waarschijn.1® vertrekt de delegatie 19 April a.s. 10 LONDEN, 10 April (V.-D.) Naar iVz betrouwbare bron verluidt zal MacDon-uc by zyn besprekingen met president Rent sevelt te Washington afkondiging van «cl moratorium vragen voor den in Juni voi vallenden termyn der Engelsche oorlojo schulden aan Amerika. :ai o)o '61 DE GRIEKSCHE FINANCIEN. Ie ATHENE, 10 April (Reuter). Op verzccei van een groep houders van schatkistbiljsw ten en van de banken heeft de regeerNc Zaterdag aan den Volkenbond verzocht sa spoedig mogelijk de afgevaardigden ia: zenden, welke een onderzoek naar c:ai financieelen toestand van het land zu'.icl instellen. BULGARIJE EN HET COMMUNISMf SOFIA, 10 April (Reuter). In eenige:9 gimenten hebben de militaire autoritei'2 communistische samenzweringen ontdei2 In verband hiermede zijn 23 man arresteerd, die voor den krygsraad ter-jc zullen staan. 1.1 REFERENDUM IN PORTUGAL. LISSABON, 10 April (Reuter). Bij volksstemming over de nieuwe Gr ond er, Portugal hebben van de 1.330.258 ue zers 1.292.864 vóór gestemd. NIEUWE SPOORWEGSTAKING IN fl IERLAND. LONDEN, 10 April (Reuter). Te middi— nacht is een staking uitgebroken onder spoorweg-arbeiders, nadat in een mast 1 vergadering te Dublin de overeenkomst*, welke tusschen de directies van de spoc wegen en de vakvereenigingen waren i sloten, waren verworpen. Het geheele u keer is door deze wilde staking ontwricr de autoriteiten hebben maatregelen geu'n. men om het verkeer zooveel mogelyk ir.a auto-bussen en vracht-auto's in stand houden. i 0 Ia STRAATGEVECHT MET BANDIETEN,a: TE LENINGRAD. in MOSKOU, 10 April (V.D.). In den latpi sten tyd heeft een bandietenbende te li ningrad verscheidene brutale overvallen :p staatsondernemingen gedaan, staatsgelcku geroofd en een aantal beambten gedood'- gewond. De G.P.Oe slaagde er eindelyk t j de verblyfplaats van de bende te ontdelal ken, doch by een poging tot arresta-a- werd door de bandieten krachtig veWei geboden. Zy bestookten de G.P.Oe-bean -it ten met handgranaten en repeteerreve.ts vers. waardoor één beambte werd gedoe 1 en drie gewond. De G.P Oe beantwoordcei het vuur. waarbij vier bandieten werdfto gedood. De overige acht werden gear:* 01 teerd. o SCHIP GEZONKEN. 1 LONDEN, 9 April. (Reuter). De Nedt'iC landsche mailboot „Dempo" heeft de te 24 mannen en drie vrouwen bestaande bemanning aan boord genomen van h Letlandsche stoomschip „Evermore" metsel de 3844 ton, dat vannacht gezonken in in de golf van Gascogne ten gevolge v'Jv een ketelontploffing. ;e; o:iÉ ai DEENSCHE ORGANISATIE VAN ie: FASCISTEN. 1 KOPENHAGEN, 10 April. (V. D.). Eeniffl Kopenhaagsche bladen weten te benei."® ten, dat Vrijdagavond in een besloten bij eenkomst een Deensche f ascisten-ors mol satie is gesticht. De oprichting van deöu nieuwe beweging zou in de laatste tvde maanden zyn voorbereid door geheif- byeenkomsten in geheel Denemarken, ':-'e aan de byeenkomst te Kopenhagen zege zijn deelgenomen door 150 vertegenwoo;7<> digers, die ongeveer 15.000 aanhangt-'oc zouden vertegenwoordigen. 'o Het program der nieuwe organisator keert zich tegen den party- en klassdho strijd en wil daarvoor in de plaats stelttal de volksgemeenschap en een doelbewurip nationale leiding. De organisatie stelt zkjai op het standpunt van het privaat be£1e Tot voorzitter werd de margarine-fab;;ri! kant Andersen gekozen en op 21 April zal te Kopenhagen de eerste groote opf'jo bare vergadering worden gehouden Tegenover de pers verklaarde Ander^ai dat de bewering in eneeren zin toch 'rin cistisch, noch nationaal-sociallstlst-ye doch zuiver Deensch was. Men wilde r-'tf< mand imiteeren, doch zyn eigen weg SS'-'bt 3—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2