74!te Jaargans: MAANDAG 10 APRIL 1933 No. 22411 Leidsch Crisis-Homit STADSNIEUWS. a Het voornaamste Nieuws van heden. iPRESBURC LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ïet* PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:l Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. lcc Bit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. 3. lur - Giro No. 188690. 25e Collecte H.B.S. voor Meisjes f. 44.34. HULDIGING VAN „MEESTER" G. J. FLIM. hrt Als bedrijfschef bij het Kamerlingh Onnes lses Laboratorium. ïbg. '°M Onder zeer groote belangstelling, o.a. Pm' van de familie Kamerlingh Onnes, het we- lotr tenschappelijk en technisch personeel van het Kamerlingh Onnes laboratorium en 0 een zeer groot aantal studenten vond in de groote Collegezaal van het Kamerlingh TT Onnes laboratorium de huldiging plaats van den heer G. J. Flim, wegens diens 40- Bir jarige werkzaamheid in verschillende eu functies, het laatst als bedrijfschef bij dit t Laboratorium. Onder applaus werd de ju- bilaris, vergezeld van zijn echtgenoote en kinderen binnengeleid, waarop allereerst prof. dr. H. Keesom het woord nam. Deze zeide een eenvoudig woord te zullen spre- ken, doch daarom zou dit niet minder uit Let het hart zijn. Een groot aantal vrienden heeft dit 40-jarig feest willen aangrijpen, om den jubilaris dank te brengen, voor al hetgeen hij deed. In September 1900 kwam spr. voor het eerst dit Laboratorium binnen en werd door wijlen prof. Kamerlingh Onnes met den „apparaten-dokter" zooals deze hem noemde, in kennis gebracht. Al spoedig werd dit contact versterkt. Spr. herinnerde er aan hoe de heer Flim op 11 April 1893 zijn werkzaamheden in het Laboratorium aanving, in 1897 tot hulpcustos werd be noemd, in 1899 den titel van instrument maker verkreeg en in 1900 tot amanuensis werd bevorderd. De titel van bedrijfschef werd hem eerst officieel in 1919 verleend, hoewel hij dit eigenlijk reeds lang in feite was. Voorts releveerde hij de talrijke be langrijke proeven .tot welker totstandko ming de heer Flim medewerkte o.a. het be reiken van zoo laag mogelijke temperatu ren (1921) en het vastmaken van 't vloei baar helium. (1926). Ook spr. beleefde met hem enerveerende dagen (de vaststelling van nog lagere temperaturen dan 10 jaar- daarvoor). Spr. noemde den heer Flim de ziel van verschillende afdeelingen. die zich met ge heel zijn ziel geeft, aan hetgeen waarvoor hij staat. Hij hoopte nog vele jaren met hem te kunnen samenwerken en noemde hierop een serie namen van professoren in het buitenland, uit wier naam hij hier mede het woord voerde. Hieruit blijkt wel, dat de jubilaris over de geheele wereld be kend is. De heer jt riim. I Uit naam van de talrijke vrienden over- ,S handigde spr. den heer Flim, wijzend op tue diens reislust een enveloppe met inhoud, k. «ie het hem mogelijk zal maken, diens lust Bi! tot reizen te bevredigen. Hierop sprak prof. dr. W. J. de Haas namens de Vereeniging van Instrument- makers o.a. het volgende: De belangrijke plaats, welke de heer I Flim in het Leidsche laboratorium steeds J1661' mgenomen, dankt hij aan zijn groote kunde en kennis van de eigenschappen van stoffen bij lage temperaturen, maar vooral aan zijn groote liefde voor zijn werk die hem bij tegenslag tot nog grootere krachtsinspanning aanspoort. „Wij ziin sinds 1908 recordhouders van lage tempe- ii- raturen aldus prof. Keesom, „maar ons e,i record wordt van alle kanten belaagd al is het dan voorloopig nog maar op papier en 33 wij moeten dus oppassen". Spr. hoopte, dat „meester" Flim hem hierbij nog vele jaren behulpzaam zal zijn. Een groot laboratorium als het K. O. Laboratorium, dat tusschen de 100 en 200 personen herbergt, is door zijn getal reeds, een afspiegeling in het klein van de Maatschappij.. Naast hen die komen, staan zij die gaan. de jonge doctorandi en doc toren, de afgestudeerde leerlingen van onze Instrumentemakersschool. Onder hen, die tot de blijvers behooren, geachte jubilaris, bevindt ook gij u, Spr. huldigde „meester" Flim als leeraar bij de Instrumentmakersschool Vanaf de op richting, 5 Maart 1901 Spr. heeft hem bij het 25-jarig bestaan der Vereeniging de Mussehenbroekmedaille overhandigd als bewijs van groote waardeering voor het vele, dat hij voor de school en de opvoe ding der technische jeugd heeft gedaan. Wij hebben in het laboratorium een andere jaartelling Wij tellen den tijd voor en na het vloeibaar maken van het helium voor en na het ontdekken van de supra- conductie En als gij terugdenkt aan het vloeibaar maken var het helium, zal de tijd voor u beginnen te leven, het beeld krijgt gedaante en kleur, gij ziet Prof. Kamerlingh Onnes weer, overleggende, plannen makende met u, om met u en uwe leerlingen tenslotte den aanval te ondernemen, die tot de overwinning ge voerd heeft. Wat gij weet en in u leeft is het besef, dat o zoo sporadisch begrepen wordt in de leekenwereld dat nevens vindingrijkheid, vernuft en geestdrift, ijver en nog eens ijver noodig is. En ik mag wel zeggen, dat deze eigenschappen, vernuft, geestdrift en ijver, een kostelijk goed zijn, dat levenwekkend werkt op de leerlingen. Zij behooren tot het hoogste wat een leeraar zijne leerlingen schenken kan. Het is aan de arbeid van u en de andere leeraren van de school te danken, dat deze een zoo voortreffelijke naam heeft en indruk naar buiten maakt. Het is geen toeval, dat in deze jaren, nu velen gebogen gaan onder de ongewis heid van eigen lotsbestemming en dat van hun gezin, alle plaatsen in de Maat schappij bezet schijnen, de afzet van onze leerlingen eigenlijk geen oogenblik ge stagneerd heeft. Dat is eene prestatie, waar de school oprecht trotsch op mag gaan. En dit verschünsel geeft ons moed, de toekomst, moge zij nog zoo donker zijn, met vertrouwen tegemoet te zien. Moge gij dan, nog in de kracht van uw kunnen, ten volle bijdragen tot den bloei der Instrumentmakersschool. Bij de reconstructie van het laborato rium, die na het aftreden van prof. Ka merlingh Onnes heeft plaats gegrepen, is aan uwe werkzaamheid gedacht als eene ten bate van het geheele laboratorium. Moge gij dan uwe groote ervaring en werklust nog beschikbaar stellen voor het geheele laboratorium in den geest van den schepper, gelijk het de leidende gedachte was van prof. Kamerlingh Onnes, ons aller leermeester, wien gij, en wij allen, op her- inneringsdagen als deze. in genegenheid en dankbaarheid willen gedenken. Vervolgens sprak mr. A, H. Kamerling!? Onnes, zoon van wijlen prof. Kamerlingh Onnes. Deze merkte op. dat In de dank bare herinnering aan het werkzaam leven van zijn vader de persoon van den heer Flim daarin nauw is verbonden. Wij ken nen u, aldus spr., als zijn technische rech terhand gedurende den geheelen ontw'k- kelingstijd in het laboratorium. Spr rele veerde diverse schitterende staaltjes van constructiearbeid, in het bijzonder het werk van „meester" Flim op den belang rijken dag. waarop het helium vloeibaar werd gemaakt. In 1903 schilderde Mense Kamerlingh Onnes zijn broer in zijn labo- ratoriumjas naast het toestel voor vloei bare lucht voor de studentenalmanak van 1904 De heer O. Kamerlingh Onnes te Bergen is nu op het denkbeeld gekomen u. als trouw medewerker van mijn vader, bij uw jubileum, namens de familie uw ge schilderd portret aan te bieden, ook in uw laboratoriumjas. doch naast het nieuwste heliumtoestel. waarin het vloeibare helium werd vastgelegd en geschilderd door den kunstschilder H, H Kamerlingh Onnes, den zoon van Menso. Spr. bracht ..meester" Flim dank voor alles wat hij deed. ook uit naam van hier aanwezige Moeder waarna hij het schil derij onthulde Nog werd het woord gevoerd door dr. Crommelin namens het geheele technische personeel en de leerlingen. Hii schetste de verdiensten van den heer Flim op con structief zoowel als opvoedkundig gebied, citeerde waardeerende uitspraken van wij len Drof, Kamerlingh Onnes over den heer Flim in diens verslagen en noemde hem de schakel tii'schen wetenschap en techniek. Hii is steeds aewe»st wat prof. Kamerlingh Onnes van hem verwachtte en heeft het volste recht op den dank van velen. SDr. wenschte hem nog lange jaren van geluk toe. Tenslotte vond een drukbezochte recep tie Plaats, waar tallnozen den heer Flim en ziin familie hun eelukwenschen kwamen aanbieden en waar de jubilaris allen dank te voor de hem gebrachte hulde. DE LEIDSCHE GEITENFOKKERS- VEREENIGING. Viering van het 17-jarig bestaan. De Leidsche Geitenfokkers-Vereenlging j hield 'J.l. Zaterdag een stalkeuring. Als keurmeesters traden op Ir. Verhoeven, Rijks-Veeteeltoonsulent van den Haag en de heer H. Roest, land- en tuinbouw- leeraar te den Brlel. Er waren 11 deelne mers aan de keuring. De keurmeesters kwamen voor een zéér moeilijke taak te staan, omdat alle stallen keurig In orde waren, zindelijk, met goeden toegang van zon en licht, goede ventilatie enz. Elk der stallen werd een premie waard geacht. Als prijzen was beschikbaar f. 15, ter beschik king gesteld door de afd. Leiden van de Ver. tot bescherming van dieren en door den heer en mevr. Dr. Emmens De keur meesters bepaalden dat 4 eerste prijzen ad f. 2 zouden worden toegekend en 7 tweede prijzen ad f. 1. Des avonds werd in „Oud Hortuszicht" het 17-jarig bestaan der vereeniging ge vierd in den vorm van een propaganda- avond voor leden en donateurs. Het programma vermeldde als bijzondere attractie: lezing met lichtbeelden door den heer H. Roest en optreden van den heer Spaanderman, humorist. Het betoc% van den heer Roest droeg als altijd een opvoedend karakter en werd met aandacht gevolgd. De heer Spaanderman zorgde op be schaafde manier voor humor en bracht er danig de stemming in, bijgestaan door den heer v Wel. pianist. Begrijpelijk, dat de voorzitter, de heer v. d. Broek, die de goede eigenschap bezit om pittig en zakelijk te leiden, even de ge schiedenis der L.G.V. releveerde, op haar nuttig werk wees enals vanzelf hulde bracht aan den heer J. M. v. d. Moolen, nu ook 17 jaar secretaris. Zoo mag de L G.V. weer op een mooi resultaat terug zien. „Oud-Hortuszicht" was welwillend ter beschikking gesteld door den heer v. IngenSchenau. BEROEP AANGENOMEN. Onze stadgenoot, de heer Joh. Brons- geest heeft het door hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. Gemeente van Giessen-Oudkerk en Perssum aangenomen. B. F. KRANTZ. t Een hoogst verdienstelijk stadgenoot is heengegaan. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden werd in den loop der maand Maart op spaarbank boekjes ingelegd f 153.317.14 en terugbe taald f. 170.424.87. derhalve minder inge legd dan terugbetaald f. 17.107.73. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 128, Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f. 600 en afgeschre ven f. 100 Derhalve meer in- dan afge schreven f.500. ENGELSCHE DOMINION TEACHERS. Het jaarlijksch bezoek. Hedenmorgen te 11 uur is een gezel schap onderwijzers uit de Engelsche do minions per autocar uit Den Haag hier ter stede gearriveerd. Namens het ge meentebestuur heette burgemeester van de Sande Bakhuyzen de bezoekers in de Lakenhal met een de geschiedenis van stad en land memoreerende begroetings rede binnen Leiden welkom. In een gees tige toespraak dankte de leider van het gezelschap, mr. Cowan, voor de ontvangst, de gastvrijheid roemend en de bewonde ring voor de bezienswaardigheden uitspre kend. Onder leiding van den directeur der Lakenhal, den heer A. Court, werd dit mu seum bezichtigd, waarna een bezoek werd gebracht aan Den Burcht. Nadat „In den Vergulden Turk" de lunch was gebruikt werd in door de gemeente beschikbaar gestelde autocar de stad. o.a. het Rijnlandhuis bezichtigd. Te half vier werd het gezelschap namens den Acade- misehen Senaat in de Academie ontvan gen, waarna te ongeveer 4 uur weer naar Den Haag werd afgereisd. NOG GEEN ECHTE BOLLENZONDAG. Gisteren is het bezoek aan de bollen velden tusschen Leiden en Haarlem nog niet druk geweest, zoodat de extra-treinen der Nederlandsche Spoorwegen Amster damHaarlemLeiden niet hebben ge- loopen. Ook de extra trams van de N. Z. H. T. M„ die aan het Stationsplein in reserve stonden, behoefden geen dienst te doen. TOONEELVER. „TOT IEDERS GENOEGEN". Openbare uitvoering. Bovengenoemde vereeniging heeft Zater dagavond in „Concordia" voor ëen vrij groot aantal belangstellenden haar tweede laatste groote openbare uitvoering in dit seizoen gegeven. De voorzitter, de heer A. Arentsen sprak een kort openingswoord, waarin hij allen en in het bijzonder de afgevaardigden van zustervereenigingen en de leden van „The popular jazz" hartelijk welkom heette. Na een opwekking tot bezoek aan de werk- loozen-uitvoering, welke Woensdagavond gegeven wordt, werd een klucht In drie bedrijven opgevoerd, getiteld „Na scheiden verblijden". „T.I.G." bracht dit vroolijke spel vol grappige verwikkelingen op uiterst vlotte en prijzenswaardige wijze over het voetlicht, zoodat de lachbuien elkaar in snel tempo opvolgden en een onbedaar lijk applaus na elk bedrijf den spelers ten deel viel. De heer J. Bodenstaff verzorgde de regie, waarvoor hem een woord van lof niet mag worden onthouden. „T.I.G." heeft dezen avond weer velen aan zich verplicht. Den werkloozen wacht Woensdagavond een prettige ontspanning. Wijlen de heer Krantz. Hedenmorgen bereikte ons de droevige tijding, dat de heer B. F Krantz in den afgeloopen nacht op nog slechts 49-jarigen leeftijd in het Diaconessenhuis alhier plotseling is overleden. De heer Krantz, lid van de firma J. J. Krantz en Zn stamde uit een geslacht van industrieelen. Zelf Leidenaar van ge boorte hij aanschouwde op 6 Maart 1884 het levenslicht heeft hij zich in vele opzichten voor de stad zijner inwo ning hoogst verdienstelijk gemaakt. Hij was een harde werker, die een warme belangstelling koesterde voor alle belang rijke plaatselijke of algemeen-maatschap pelijke vraagstukken, deze bestudeerde en met volledige overgave van zijn krachtige persoonlijkheid en zijn intellectueelen geest naar verbetering of een oplossing streefde. Hij was iemand, die niet hield van half werk, maar zich voor honderd procent gaf aan de taak, welke hij vrij willig op zich had genomen: iemand met een warmvoelend hart, die in stilte heel veel goed heeft gedaan. Zijn geweldige energie heeft tenslotte te veel van zijn krachten gevergd, waar door hij sedert eenigen tijd genoodzaakt I was rust te nemen Zijn groote veelzijdigheid komt wel het beste tot uiting In een opsomming van de I vele bestuursfuncties, welke hij in den loop der jaren bekleedde Hier ter stede was hij vooral bekend door zijn belangrijke publicaties, onder andere in ons Blad over het zoutgehalte van het Leidsche grachtwater, welke sterk de aandacht trokken en van welk onderwerp hij een diepgaande studie maakte. Van ouderen datum, doch even zeer getuigend van zijn groote kennis, zijn zijn verhandelingen over de weergeld belasting. Hij maakte gedurende tal van jaren deel uit van de gemeentelijke commissie voor Sociale Zaken en van de Gezondheidscom missie en nam tezamen met den heer A. Couvée het directoraat waar tijdens de reorganisatie van het Academisch Zieken huis. De regeering beloonde beider ver diensten door hen te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau Kort daarna werd hij, wederom met den heer Couvée, benoemd tot lid van de commissie tot reorganisatie der Rijkskli nieken te Utrecht. In het bijzonder mogen hier ook zijn groote verdiensten worden gereleveerd als een van de oprichters en secretaris-pen ningmeester van de stichting „De Leidsche Hout", waarvoor hem geen moeite te veel was. Verder was hij voorzitter van de Leidsche Vereeniging van Industrieelen, voorzitter van het Verbond van Neder landsche Werkgevers, bestuurslid van het voormalig Verbond van Fabrikantenvere nigingen. lid van de Rijkscommissie voor Werkverruiming en maakte hij deel uit van het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater. Ook bij de Nederlandsche Rotary-bewe- ging stond hij in hoog aanzien Met den heer Krantz is een edel mensch, een stoere werker en een voortreffelijk Leidenaar en staatsburger heengegaan. Zij. die hem van nabij hebben gekend, zullen dit blijven beschouwen als een groot voorrecht, dat echter helaas veel te kort heeft geduurd Ziin nagedachtenis zal bij velen in eer biedige en dankbare herinnering bewaard blijven Het stoffelijk overschot zal a.s. Woens dagmiddag om 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof worden ter aarde besteld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving: J. A. Banning (filialen) Haarlemmer straat 247; Korevaarstraat 2; Noordeinde 54, Leiden; hoofdzetel Den Haag, Pletterij- straat 28/30; exploitatie van winkels in banket en chocolade. Wijziging J. van Iterson, Hofstraat 13c, Rijns burg; handel in onroerende goederen Uit tredend eigenaar J. van Iterson, Rijns burg. BINNENLAND Een bekend stadgenoot, de beer B. F. Krantz is overleden. (Stadsnieuws, Ie BI.) Het visscberijbcdrijf te IJmuidcn; jaar verslag der reeders-vcreenlging. (Binnen land, 3e Blad.) Auto-ongelukken bij Laren en Apel doorn; één doode en eenigc gewonden. (Gemengd, 3e Blad.) Lagere slot-dividenden bij het Unilevcr- concern. (Financiën, 3e Blad.) BUITENLAND Herriot gaat naar Washington. (Buiten land en Tel., Ie Blad.) Von Papen te Rome. Goering zal zich daar bij hem voegen. (Buitenland, le BI.) Een nieuwe ambtenarenwet in Duitsch- land. (Buitenland, le Blad.) Wederom een spoorwegstaking op Ier land uitgebroken. (Tel., le Blad.) De helderziende Hanusscn in Duitsch- land vermoord. (Buiten], Gemengd, 3e BI.) RECLAME GA NAAR DQNKERSTEEG, LEIDEN, TEL 1322 EN HET LEED IS GELEDENI 8770 i CHR. GYMNASTIEK- EN SCHERMVER. „D.O.S." Zaterdagnamdldag heeft de Chr. gym- l nastiek- en schermvereeniglng „D.O.S.ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, de aangekondigde marsch door de stad ge- i houden. Voorafgegaan door de kapel van het Ge Reg. Veld-Art. cn den D.O.S.-vaan- deldrager te paard trokken de turnsters en turners vanaf het gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgracht langs de volgen de route: Rapenburg, Breestraat, Steen- schuur, Douzestraat, Witte Singel, Kaiser- straat. Rapenburg. Kort Rapenburg, Turf markt, Oude Vest. Pelikaanstraat, Hooi gracht, Watersteeg, Hoogewoerd. Steen- schuur naar de Pieterskerkgracht, waar de I stoet werd ontbonden Er was overal langs den weg groote publieke belangstelling, doch de politie zorgde voor een uitstekend verloop. Voor het te Den Haag gehouden exa men Kantoorstenograaf, systeem Groote, slaagde mej. A E. v. d Berg, leerlinge van J. HardebolPoldervaart, alhier. Zaterdag slaagden te Den Haag voor den Ned. R.K. Bond „St. Genesius", voor machineschrijven: Mita van Berge Hene gouwen en Rle Jansen. Ook slaagde voor denzelfden Bond voor stenografie: Willy Jagers, allen leerlingen .van de Maria- school, Haarlemmerstraat. Zaterdag 15 April a.s. herdenkt de heer P. C. Stekelenburg. conducteur bestuurder bij de Haagsche Tramweg- Maatschappij Den Haag—Wassenaar- Leiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. De markttrein no. 3720 Leiden— Alphen a. d. RijnUithoorn vertrek 12 34 van het Station alhier, zal in plaats van Vrijdag 14 April (Goede Vrijdag) op Woensdag 12 April a.s. loopen H,et jaarverslag over 1932 van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond afdeeling Leiden is in druk verschenen. Het leden tal verminderde van 364 tot 328. Er is een klein voordeelig exploitatie-saldo. c IH?oPS^ii: ,ajhie,r hee£t aangehouden ondergaan mgoest14 da8En hechte^™ oP7enom!n?t<:deli3lK! WerkinrichtlnS waren volw. ,Dat!?m personen kinderen tot. Maandag 3 April 45 45 Dinsdag 4 April 40 4c Woensdag 5 April 47 47 Donderdag 6 April 49 40 Vrijdag 7 April 51 51 Zaterdag 8 April 48 48

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1