leidsch Dq qhh m Een 3—1 overwinning te Antwerpen. IS hei Maandag 10 April 1933 No. 13 ul De Belgen waren sterker, maar Holland maakte de doelpunten. Het voornaamste Nieuws van heden. il IS --J4ste Jaargang tbl&Sl TELEFOON DIR.en ADMIN. 2500 BED. 1507 nuiuuiimummiiinimiimiiiiiiittinuiiiiiiMuiiniiiiHiiili VI ONDANKS DE ZEGE GEEN REDEN TOT VOLDOENING. IBL llini OPLOSSING VOOR DE MIDVOOR- PLAATS NIET GEVONDEN. 2j" (Van onzen redacteur.) Na de lange reeks van nederlagen te Vntwerpen: twee overwinningen in suc- IQiessie! Verleden jaar 41. thans 31. En n juichende feestroes trokken meer dan t ienduizend Hollandsche supporters giste llen na afloop uit Deurne terug naar de .Leyserlei en omgeving om daar hun en- '.houslasme te luchten en de zege op de lekende wijze te vieren.... RVoor de Antwerpsche neringdoenden n beste dag! Een minder prettige dag hter voor de Belgische voetballers, die net 31 geslagen werden, niettegen- itaande hun veldwerk veel beter verzorgd was dan dat van Oranje! Het spel der mzen was enkele oogenblikken daarge- ot aten slordig, opportunistisch, ontac- at aschEr is zeer hard gewerkt. Stellig! Haar aan dat zwoegen werd.de kwaliteit [..wan het spel ten offer gebracht. Daarom taf de strijd van onze zijde een zoo rom- Tneligen Indruk. En daardoor hadaen de 3elgen voortdurend eenig overwicht, tank zij den zuiverder opzet hunner at- aques en dank zij het veel betere plaat- Tel. en. Men zal vragen waardoor dan toch lolland steeds de leiding heeft gehad en ïiteindelijk met 31 heeft gezegevierd. 3D ooggetuigen zal daarover weinig ver- ;chil van meening bestaan! De Belgen peelden beter en hun aanvallen waren reel talrijker dan die der onzen, doch zij nisten schotvaardigheid. En die beslis- :ende factor vond men juist bij de op .Tfichzeif minst sterke ploeg, namelijk bij jranje. Ons spel was minder zuiver dan clitiat der Belgen, het aangeven dikwijls aairielfs onvoldoende, maar spelers als Bon- ngtiema en Van Nellen begingen geen blun- r«iiers vlak voor het doel gelijk de Belgen, iflfeij kregen aanzienlijk minder kansen, lan naar benutten ze volgens de regelen der I runst. Ziedaar de karakteristiek van dezen 7. wedstrijd. Overwinning die geen vol- doening geeft. Wij hebben gewonnen en in de historie mij ft tenslotte alleen de uitslag bewaard. Maar in menig opzicht kan overigens deze ontmoeting niet tot blijmoedigheid stem men. Die gedwongen defensieve houding onzer ploeg tegen de felle attaques der Roode Duivels en dat teleurstellende spel (vergeleken bij den kamp tegen Honga rije) stemden wat down. En die impressie kan zelfs door een gunstigen uitslag niet worden weggenomen! Holland heeft deze zege niet in de eerste plaats te danken aan eigen goede kwaliteiten, doch voor een zeer belangrijk deel aan een ongekend tekort aan productiviteit bij de Belgen. Onafwijsbaar wordt daardoor de vreugde eenigermate getemperd! - -Hollandsche invasie te Antwerpen. Blijkens de voorbeschouwingen in de Belgische bladen rekenden onze Zuider buren vrij algemeen op een Hollandsche zege. En ook de stemming onder de Oranje-supporters was voortreffelijk. La- gendaal's glorie van Antwerpen bleek nog lang niet verbleekt en in trein, in tram, café en taxi hoorde men de verhalen over dien grqotschen kamp, die waarschijnlijk voor velen het meest indrukwekkende sportgebeuren uit hun leven is geweest! Welk een belangstelling intusschen voor dezen wedstrijd! Antwerpen was een IIol- J landsché stad geworden, waar de Holland sche kleuren en de Hollandsche taal over- n heerschten. In den trein, waarmede we n gistermorgen - tegelijk met spelers, keuze- commissie en reserves naar de Schel- tt destad spoorden, verzekerde Bouljon dat ruim 12.000 plaatskaarten aan landgenoo- ten waren verkocht. Voeg daarbij degenen t BELGIË. die zich tegen exhorbitant hooge prijzen bij opkoopers van een bewijs voorzagen en men heeft tevens een indruk van de sfeer in het stadion der Antwerp F. C Antwerpen maakte woekerwinsten op dezen dag. Alle prijzen schenen verdub beld, of waren nog hooger. Taxi-chauf feurs vroegen 65 a 75 francs voor den rit naar Deurne, waarvoor men normaal wel licht niet meer dan 20 francs betaalt. En hun absolute solidariteit was oorzaak dat zij volop klanten vonden, zoowel voor als na den wedstrijd. Het stadion ligt nu eenmaal zoo eindeloos ver weg in de Deumsche woestenij dat men het zonder taxi bijkans niet bereiken kan. De wegen bleken hier en daar iets verbeterd, doch het was alles nog zeer onvoldoende. Niet tegenstaande bijv. de Gazet van Antwer pen schreef „dat de Hollanders hun oogen uitkeken over den aanleg van de up-to- date verkeerswegen naar en van het voet balveld". Een kinderhand ls gauw gevuld, maar men kan nauwelijks begrijpen hoe Belgen, die toch ook in Amsterdam wel eens een kijkje genomen hebben, enthou siast kunnen zijn over wat daar in Deurne tot stand is gebracht! Gemoedelijke wanorde. Zóó buiten, zóó binnen het stadion! Orde die wij „gemoedelijke wanorde" zouden noemen. Journalisten in schoolbank) es, die ongetwijfeld in de laagste klassen heb ben dienst gedaan, en die voor een con frater, als de voorzitter van de Amster- damsche sportpers, te nauw waren, alle pogingen ten spijt. Journalisten, die staande hun werk moesten doen. geleund tegen de tribune. Journalisten, zittend op de trappen van de met rood fluweel en kransen versierde groote tribune, waar o.m. de burgemeester van Antwerpen en eenige ministers hadden plaats genomen. Gedrang op de staantribunes. In onmacht gevallen dames en heeren, die vóór zoowel als gedurende den wedstrijd door Roode Kruis-personeel op draagbaren werden weggevoerd. Radiomuziek. Verwijderde geluidsflarden van het muziekgezelschap „De Broederband", dat het verschil tus- schen het Wilhelmus en het Wien Neer- landsche Bloed niet scheen te kennen Het spel is begonnen. Hellemans had den toss gewonnen. Hij koos dus voor België het voordeel van den wind, die diagonaal over het veld stond. Aangemoedigd door de vele duizenden landgenooten (voor een groot deel met toeters, ratels en vlaggetjes gewapend!) trok Oranje onmiddellijk ten aanval, doch het overwicht duurde slechts kort. Ver rassend snel namen de Belgen na enkele minuten het offensief over en daar ging Versyp langs de lijn. Een voorzetver warring in onze defensieen 't mocht een wonder heeten dat Desmet in vrije positie den laag aangegeven bal niet in het doel wist te jagen. Het inspireerde in tusschen de Belgen tot grooter inspanning Van links en rechts kwamen de ballen voor onze veste, waar het in hoofdzaak aan Weber's doortastend ingrijpen te dan ken was, dat de Roode Duivels daaruit geen winst te putten vermochten. Het spel der onzen was nerveus, en dat ver beterde niet door dit Belgische overwicht. Eenmaal kreeg van Reenen een kansje, maar huizenhoog schoot hij over. Pelll- kaan poogde vruchteloos zijn vorm uit den kamp tegen de Hongaren te hervinden. Het lukte niet, hoe hij ook zwoegde, en fraai combineerend liepen Van den Eynde en Says telkens langs hem heen. Een dier attaques lokte Van der Meulen uit zijn doel. Heel Holland zat in angst en vreeze, doch voor open goal trapte Voorhoof over het leder heen Een kwartier was de wedstrijd nu oud. VAN DEN BERGHE NOUWENS DE DEKEN VERBOVEN HELLEMANS DE CLERCQ .VERSYP VOORHOOF DESMET SAYS v. d. EYNDE O v. NELLEN v. d. BROEK v. REENEN BONSEMA WELS VAN HEEL ANDERIESSEN PELLIKAAN VAN RUN WEBER VAN DER MEULEN NEDERLAND. Nog steeds was het spel van onzen kant zeer onzuiver en de Belgen bleven daar door aanvallend. Tot Ineens de ver rassing kwam aan de overzijde! Bonsema scoort. 01. Van Reenen forceerde een corner, kee per v. d. Berghe sloeg den door Wels hoog voorgezetten bal onvoldoende wegen knalhard vloog de schuiver van Bonsema's voet in de touwen. 01. Dit was de inlei ding tot een korte periode van beter spel der onzen. Van Nellen en van der Broek vooral verstonden elkander, terwijl rechts Wels op zijn eentje (losgelaten als hij werd door Bonsema) snelle en gevaarlijke aan- vals-stooten ondernam. Met de meerder heid der Belgen was het nu een oogen- blik glad gedaan, al bleven hun tegen- attaques overrompelend en dreigend. Een schitterende kopbal van Voorhoof vloog rakelings over de lat, en Desmet kogelde naast toen Weber faalde en de Belg al leen van der Meulen nog voor zich had. In onze voorhoede voldeed het midden trio niet aan de verwachtingen. Vooral Van Reenen en Bonsema presteerden heel wei nig en weldra zakte dan ook ons aanvals- spel weer ineen. In de 29ste minuut was onze keeper weer eens uit zijn doel geloopen na missen van Pellikaan, maar Desmet noch Says zag kans den bal langs den gevallen doelman, en een kluwen van andere spelers, ln het net te jagen! Zoo slecht als ditmaal was het met de schotvaardigheid der Roode Duivels toch maar zelden gesteld' Veel kansen schiepen zij zich. doch er kwamen slechts enkele goed gerichte schoten om onzen keeper in moeilijkheden te brengen. HoUanQsch doelpunt geanuleerd- Hadden de Roode Duivels zoo een half uur het beste van het spel gehad, thans traden de onzen toch agressiever op. Mag nifiek ging de bal ineens van voet tot voet: van Van Run via Van Heel naar Van Nellen! Deze zette voor en de toegeloopen Van Reenen gaf den Belgischen doelman het nakijken. Springend van vreugde stormde de Ajaxied terug, donderend klonk het enthousiasme over de tribunes. Helaas! Arbiter Crew had gefloten voor freekick van Van Nellen (o.i ten onrechte) en dus werd het doelpunt geannuleerd. Niettemin bleef Oranje nu aan het woord. Onze half- linie (ook Pellikaan) ging beter plaatsen kwam zelfs mee naar voren en zoo kwam er felle dreiging voor het doel der Roode Duivels. Spannend einde der eerste helft, 02. Nog drie minuten- de Belgische keeper was uitgeloopen. Bonsema schoot rakelings langs den paal. Nog twee minuten: een uitval der Belgen. Van der Meulen goochelde den door Versyp ingeschoten bal uit den bovenhoek. Nog één minuut: een dribbel van Wels, een voorzet! Van den Berghe raakte den bal half, Nouwens werkte, verrast als hij was, eveneens onvoldoende wegen Bonsema bracht den stand op 0—2. Het groote moment! Vastberaden bestormden de Belgen na de hervatting het Oranje-doel. En zóó zwaar werd de druk dat men het ergste begon te vreezen. Bij een voorzet van Versyp kon v. d. Meulen slechts redden door den bal weg te trappen uit een ge wirwar van dringende spelers. Maar ge lukkig herstelden de onzen zich spoedig! Beter werden de attaques opgezet, over- rompelender de uitvoering en in de zesde minuut kwam het mooiste oogenblik van dezen ganschen wedstrijd! Een eind buiten het strafschopgebied kreeg van Reenen den bal. Onweerstaanbaar drib belde de Ajaxied door de vijandelijke ver dediging. Het leer aan den voet. Langs midhalf Hellemans, langs een der backs, weer langs een tegenstander! Vanaf de doellijn daarop een schitterende omhaal op anderhalve meter hoogte voor het doel..en met een magnifieken kop bal voltrok de toestormende Van Nellen het vonnis 03. Een prachtig staaltje voetbal..dat in dit doelpunt een waardige en zeer verdiende bekroning vondl De Belgen bleken zich inmiddels niet gewonnen te geven. Zelfs werden zij weer sterker. Feller. Ook ruwer, al gaf onze defensie ln dit opzicht niets toe! Backs en keeper hielden uitstekend stand, vooral v. d. Meulen was onafgebroken op zijn post, maar toch: de stormloopen der Roode Duivels bleven voortduren. Says scoort een tegenpunt. 13. Tenslotte maakte Says een tegenpunt toen er even verwarring heerschte in de Oranje-verdediging. 13. Dat zweepte de Roode Duivels op! Dat verhoogde hun tempo en hun wilskracht. Gelijk jacht honden, die het wild ruiken, zoo speurden zij de mogelijkheid van een draw. En de Belgische toeschouwers op de overvolle tribunes moedigden hen aan met de grootst mogelijke felheid. Welk een decep tie voor onze tegenstanders, toen Says den bal laag voorzette en Voorhoof (vlak voor het doel), volkomen verrast, over den bal heen liep. Hier lag de kans voor 't grijpen maar er zat dezen middag nu eenmaal geen geluk bij. Voorhoof poogde zijn fout te herstellen. Pijlsnel brak hij door, doch op het laatste oogenbik, vrijwel op de doellijn, tipte v. d Meulen hem den bal van den schoen. Heel Holland stond thans te verdedigen. Onze voorsprong leek nog lang niet veilig. Zoo voortgaande zou men op den duur den rooden orkaan niet kun nen weerstaan! Doch eindelijk, nadat ons l doel meer dan eens op wonderbaarlijke wijze aan doorboring was ontkomen, kwam er een opleving aan Hollandsche zUde. Wellicht werden de Belgen vermoeid. Wellicht ook werd de ploeg gedeprimeerd door het uitblijven van succes! Hoe het zij: geleidelijk werd het overwicht hersteld. Onze verdediging kreeg gelegenheid op adem te komen en de voorhoede nam weer actief deel aan het spel. Helaas daalde tegelijkertijd de kwaliteit van het ver toonde tot ver beneden het normale! Een trieste knoei-partlj, waarin beide partijen eenige kansen kregen zonder ze te benut ten. Zelfs schoot Versyp over open doel! Honderden hadden het terrein reeds ver laten toen Van Reenen alleen doorbrak, doch door keeper v. d. Berghe zoodanig werd gehaakt dat hij met een harden klap tegen de vlakte sloeg, zonder dat de heer Crew er voor strafte, 't Was het laat ste gevaarlijke moment, en een oogenblik later kondigde de scheidsrechter het einde aan van dezen zonderlingen wedstrijd. Het Hollandsche spel beneden de verwachtingen. Na den mooien kamp tegen de Hon- gaarsche profs was er meer van de Neder- landsche ploeg verwacht. Terwijl de Belgen een vrij normalen vorm ontwikkel den, met dikwijls uitstekend veldwerk en een opvallend tekort aan schotvaardigheid, bleef Oranje aanzienlijk beneden baar gewone prestaties Zoo slecht als de Bel gische schutters op dreef waren, zoo zwak was het aangeven en het samenspel bij de onzen. Nu was het terrein zanderig en effectvol, maar daaraan alleen zal men toch de oorzaak moeilijk kunnen wijten. Het lukte nu eenmaal niet en het falen van den één scheen ook den ander aar te tasten. Er waren vlagen van sterke ople ving, waarin vooral de vleugels gevaar lijke aanvallen opzetten, maar die oogen blikken duurden meestal maar kort en spoedig namen de Roode Duivels dan het offensief weer over. Zonder echter te kunnen scoren! Het is op deze wijze een merkwaardige wedstrijd geworden: rom melig. slordig (speciaal van onze zijde) niet een Belgisch overwicht en met Hol landsche doelpunten: Die doelpunten werden op fraaie wijze gescoord, twee door Bonsema en één door Van Ne.Ier., maar het is billijk dat Wels en Van Reenen in de eer daarvan deelen. Zij toch zijn het ge weest, die door hun spel deze scorings kansen geschapen hebben! Als linie heeft overigens onze voorhoede geen sterken indruk gemaakt. Zeer goed waren de vleugelspelers: Van Nellen en Wels. maar zij hebben weinig steun gehad. Van het binnentrio was van der Broek de beste en Bonsema de zwakste, afgezien van het feit dat hij twee doelpunten maakte. De Groninger stond, evenals van Reenen. te veel te kijken, nam niet steeds actief aan het spel deel en kwam daardoor herhaaldelijk te laat. Van midvoor Van Reenen ging bovendien geen leiding uit Hij trok zich tot zelfs achter de andere voorhoedespelers terug, startte langzaam en heeft vrijwel niet geschoten. Dat hij voetballen kan demonstreerde hij bij het derde doelpunt, maar één zoo'n moment is niet genoeg om z'n plaats in de Oranje- ploeg te verzekeren. Een versterking was deze opstelling der voorhoede zeker niet. Met Adam als rechtsbinnen prefereeren wij een binnentrio: Bonsema. v. d. Broek. Adam, ook al moge de Groninger dan niet op de voor hem zoogenaamd goede plaats staan! In de halflinie speelde Andriessen zijn gewone spel, sterk verdedigend, zelden aanvallend. Zijn kopwerk was opvallend goed. zijn plaatsen heel zwak. Ook van Heel leed eenigszins aan die kwaal, terwijl Pellikaan een klasse minder was dan ln den vorigen wedstrijd. Weber was de beste der backs, hoe moeilijk hij het ook had achter Pellikaan, doch ook Van Run is zijn plaats waard geweest. Keeper Van der Meulen heeft niet veel lastige schoten ge had. Wel moest hij herhaaldelijk ingrijpen bij worstelingen voor zijn doel en dat noopte hem nog al eens tot uitloopen. Hij was daarbij niet steeds even fortuinlijk, doch had anderzijds het geluk dat de Belgen de geboden kansen niet wisten te benutten. Dc Belgen De Belgische voorhoede heeft zeer vlot gecombineerd, vooral links. Desmet was eigenlijk de eenige, die af en toe een be hoorlijk schot wist te lossen. Says en Voor hoof daarentegen kregen den bal nimmer goed op den schoen en brachten de fraaiste kansen om hals. Ook Versyp was in dit opzicht niet gelukkig. De halflinie speelde een goede party, aanvallend zoowel a's verdedigend. Verboven was hier de zwak ste. Midhalf Hellemans heeft veel van zijn vroegere glorie verloren, maar hij ls toch ongetwijfeld nog een bruikbare kracht. De verdediging begon aarzelend, maar allengs kwam zij er beter in, met De Deken als uitblinker. Keeper Van den Berghe heeft ons niet van zijn goede kwaliteiten kunnen overtuigen. De zeer corpulente heer Crew was een arbiter, zooals er velen op de Hollandsche velden te vinden zijn. Hij wist het dikwijls zeer harde spel niet volkomen in toom te houden en maakte ook ander meerdere fouten. De Polygoon-film. Vanaf hedenavond wordt ln het Tria- non-theater alhier de door Polygoon opge nomen film vertoond van den wedstrijd België—Nederland. Het ls den camera man gelukt alle doelpunten op de film vast te leggen. Nederland yron to Antwerpen met 31 den voetbalwedstrijd te^en de RelRcn; Bonsema en Van Nellen maakten de doel punten. Go Ahead kampioen van het Oosten; Robur nummer laatst. Hillinen in veiligheid; Ilillegom kam pioen van dc 4c klasse A. Het Vierbonden-bekertoumooi tc Am sterdam; Leiden op dc laatste plaats. Laga won den 8 K.M.-roeiwcdstrijd op den Amstel; Njord werd tweede. Soussa wereldkampioen biljarten, na barrage met Poensgen; Robijns drie-ban- den-kampiocn van Nederland. Pijnenburg en Wals leiden in den Parij- schen Zesdaagsche. HET VIER BONDEN-BEKER- TOURNOOI. DE L. V. B. WEER OP DE LAATSTE PLAATS. De tweede dag van dit toumoot te Am sterdam heeft, wat spelkwalitelt betreft, weinig moois te zien gegeven. De wedstrijden over het algemeen wa ren slecht. Het spel van het L.V.B. elftal toonde een hemelsbreed verschil met dat van den eersten dag. Amsterdam, dat te gen Leiden goed op dreef was, maakte een gunstige uitzondering. Leiden miste Bouwmeester. Op zijn plaats speelde Hens- bergen van Fides Pacta. De Leidsche achterhoede begon zeer weifelend, met gevolg dat de A.V.B. bin nen een kwartier de score op 30 had ge bracht door toedoen van den linksbinnen. Toen kwam ook de Leidsche voorhoede even los en vooral de Bruin was gevaar lijk. Een prachtig schot van zijn voet scheerde de lat en even later, toen deze speler doorgebroken was, verhinderde dc keeper verder gevaar. Amsterdam ver plaatste echter weer het spel en kwam steeds meer ln den aanval. De Leidsche achterhoede had zich inmiddels echter hersteld en wist den druk te weerstaan. Rust kwam met den stand 30. Na de rust kreeg Amsterdam dan den Inmiddels opgestoken wind mee en moest Leiden alle zeilen bijzetten om onheilen te voorkomen. Ten deele lukte het slechts den A.V.B aanval in bedwang te houden. De A.V.B linksbinnen bleek haar te goed af en wist nog twee maal te doelpunten. Even voor het einde wist de Bruyn de eer te redden, zoodat de A.V.B. met 51 be slag legde op den derden prijs. Noord-Holland won van Haarlem, zoo dat de N.H.V.B. deze maal den beker en Haarlem den tweeden prijs won. welke prijzen later aan den gemeenschappe- Ujken dlsch, waar zeer veel vriendelijke woorden door de resp. bonden-voorzitters zijn gesproken, door den heer de Haan, bestuurslid van den K.N.VH„ zijn uitge reikt. De tafel-president, de heer Broeksmit sprak nog eenige prettige woorden aan het adres van den L.V.B. voor het op den eersten dag vertoonde spel, waarop de heer Steenhauer als voorzitter van den L.V.B. wees op het vele en goede werk door den heer de la Bye ten gunste van het elftal bewezen, wat vooral den eersten dag zoo keurig tot uiting is gekomen. o FIDES PACTA I—QUICK BOYS I 3—2. Het is Fides Pacta 1 gelukt om Quick Boys I Zaterdagmiddag een nederlaag toe tc brengen, wat een kranige prestatie der gastheeren Ls. Quick Boys. dat niets meer te winnen of te verliezen had. nam het zoo gemakkelijk op dat Fides Pacta het spel het meest in handen kon nemen. Na de rust pakten de gasten wat beter aan. maar het bleef toch ver beneden het kunnen der Katwijkers. Fides Pacta heeft van het begin tot het einde gezwoegd en zat fana tiek op den bal, soms wel eens wat al te fanatiek, en vooral midhalf Bronsgeest wierp zich onvervaard in den strijd, wat soms heel gevaarlijk voor hem was. Quick Boys miste v d. Mey en Buys. Over den wedstrijd valt niet veel te zeggen. Fldes Pacta zet er direct een hoog tempo ln, en heeft al spoedig succes door den links buiten met een hard schot net onder dc lat. 10. Even later speelt een der ach terspelers terug op den keeper, die echter uitgeloopen ls en kalm rolt de bal ln het verlaten doel. 20. Dan krijgt Q. B. een penalty toegewezen, die door A. v. d. Plas in een doelpunt wordt omgezet. 21. Aan de andere zijde mist Hensbergcn een pe nalty. Vermelding verdient een mooi schot van denzelfden speler dat door van Duyn keurig over de lat wordt gestompt. Na de rust is er weinig meer aan. De gasten kunnen maar niet wennen op het smalle en ongelijke terrein. Een kwartier voor het einde brengt G. v. d. Plas met 'n listig schot de partijen op gelijken voet. Dan komt er wat meer teekening ln het spel der gasten maar het is spoedig weer tot het nulpunt gedaald. Even voot het einde meende de scheidsrechter een handsgeval binnen het strafschopgebied voor het doel der gasten te constateeren en hij geeft penalty. Deze wordt benut. 32. Dan volgt een algemeene stormloop. De backs en halflinie gaan mee naar vo ren en Fldes Pacta wordt zoo overdon derd dat ze even haar hoofd erbij ver liest. Als de scheidsrechter echter laat In rukken is dc stand onveranderd gebleven.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13