74ïte Jaargang ZATERDAG 8 APRIL 1933 No. 22410 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. WERELDVLUCHT PER VLIEGMACHINE. Het voornaamste Nieuws van heden. 1 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Ctï ner regel foor advertentlen uit Leiden en plaatsen waai agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlen uitsluitend Dij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woordeD van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post f 2.35 portokosten. KAMERVERKIEZING. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal de kie zer met inachtneming van het bepaalde ln de artikelen 57b tot en met 57j der Kies wet in plaats van in de gemeente op wel ker kiezerslijst hü voorkomt in een an dere gemeente aan de stemming kan deel nemen De kiezer kan in die andere ge meente niet bij volmacht stemmen De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt, uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaal den dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stem ming deelnemen wil Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen gel dende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stem ming wil deelnemen zoo mogelijk met aan duiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kie zerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen behoort tot het stern- district in hetwelk hij het door hem opge geven adres heeft Bij onzekerheid hierom trent behoort hij tot het eerste stemdistrict De kiezer en zijn gemachtigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kie zer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer die bevoegd is aan de stemming deel te nemen van den burgemeester der gemeente van dit adres de onroepings- kaart voor de stemming in die gemeente. De Burgemeester voornoemd A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 8 April 1933. 6000 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. P. Corba om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Mare Nis 9696a, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie H No. 1085; b. de firma Johan Parmentier om vergunning tot het oprich ten van een sajet- en kousenfabriek in het perceel Schelpenkade No. 6, kadastr. bekend Gemeente Leiden, Sectie M Nis 4395. 4396. 3860 en 4111; c. C. Hoogeveen om vergunning tot het oprichten van een brood-, koek- en banketbakkerij in het perceel Groenesteeg No. 40, kadastraal be kend Gemeente Leiden. Sectie I No. 2605; d. D. Poeliejoe om vergunning tot het op richten van een smederij in het perceel Pieterskerkhof No. 16. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie G No. 1182; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede, dat op Zaterdag, den 22 April 1933 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep ge rechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet, voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn versche nen. ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. 8914 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 8 April 1933. INTERNATIONAL STUDENT SERVICE. DRIETAL NED. HERV. KERK. Door het kiescollege is in de vacature- ds A D Meeter het navolgende drietal gesteld; ds. G. A. van Veldhuizen te Han- tum (Fr.); ds. P. J F. van Voorst Vader te Middelburg en ds. J. de Wit te Leid- schendam. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het candidaats-examen wijsbegeerte: de heer J. L. Springer (Lei den); voor het doctoraal examen klassieke letteren: mej. E. L. van der Lugt (Rot terdam); voor het candidatasexamen theologie: de heeren K. Wybenga (Lel den). D Oosten (Sneek). J. Schmidt (Den Haag) en M. H. Knijff (Den Haag)- voor het doctoraal examen geschiedenis' de heer W. B Schaper (Voorburg: practisch apotheker-examen eerste gedeelte: mej A C. J. Boot (Lelden) mej c M Verver (Leiden) de heer J, G. Timmers (Den Haag), de heer E. A. H. J. van Papen- drecht (Oegstgeest). pen Conferentie te Leiden. Gisteravond werd in de Senaatskamer de Universiteit de Fransch-Duitsch- Engelsche conferentie der International Student Service plechtig geopend. Bij deze openingszitting, welke prof. Huizinga, rector magnificus en eere voorzitter der conferentie voorzat, waren aanwezig prof. Krom, pro-secretaris van den Academischen Senaat, prof. van Wijk, voorzitter van het Nederlandsche L S. S.- Comité, dr. Walter Kotschnig, van Genève. algemeen secretaris van I. S. S., en de lei ders der verschillende delegaties M. Paul Mantoux, dr. van Joers, mr. Claude Guille- baud en mr. dr. J. C. Baak. Den wenseh uitsprekende, dat de ware geest van internationalisme mag heer- schen waardoor een vruchtbare samen werking een waardig resultaat kan afwer pen, verklaarde prof. Huizinga de confe rentie voor geopend. Namens ae gast- heeren sprak prof. van Wijk de beste wenschen uit. Dr. Kotschnig dankte namens de buitenlandsche gedelegeerden. Het beheerschen van drie talen .duidend op het deel hebben aan drie cultuur uitingen achtte spreker een gelukkig voorteeken voor een goede afloop der be sprekingen. Tot prof. van Wijk sprak spr. nog een bijzonder dankwoord. Na een kleine pauze werd de vergade ring voortgezet met een uiteenzetting van dr. Kotschnig omtrent doel en werkwijze van deze conferentie welke bouwt op de resultaten van drie voorafgaande kleinere tusschen de drie betrokken landen. Ten opzichte van de waardeering van andere waarden en het verkrijgen van zuivere kennis van internationale toestan den is de Academische Jeugd in gebreke gebleven; de weinige invloed van acade mici is hiervan het gevolg. De conferentie beoogt verheldering van eigen blik door het doorgaan tot op de fundamenten. Wanneer de leden heengaan met de erkenning van anderer opvattingen, mag deze conferentie geslaagd heet-en. Vervolgens hield mr. dr. J. C Baak een rede over Nederland en de groote mogend heden. Na een inleiding over philosophi- sche beschouwingen omtrent groote en kleine staten en hun ontwikkelingsmoge lijkheden wijst spr. op de belangrijke plaats der Nederlanden, den handelsweg beheerschende tusschen Engeland en Duitschland Hierdoor werd de weg gewe zen tot maritieme ontplooiing, maar ook op het vaste land was de invloed zeer groot als middelnunt van het Karolingsche Rijk, later tijdens de kruistochten. De ooorlog met Spanje luidt een nieuwe periode in voor de Nederlanden, onder leiding van Willem van Oranje en door drongen van de geest van Calvtjn. De ontdekking van de handelswegen naar Indië werkte stimuleerend op de van oudsher reeds op zeevaart ingestelde Hol landers. Een periode van grooten geeste lijken bloei breekt aan. In een derde periode, den tijd van het Koninkrijk vanaf 1813 is de rol in koloniale en eco nomische aangelegenheden van het grootste belang. De onafhankelijke positie der Nederlanden komt tot uiting in de verdragen van Oslo en Ouchy. Spr. liet zijn auditorium de overtuiging, dat de ligging van een kleinen Staat aan den mond van den Rijn. de zoo belangrijke as van Europa, hiervoor tot groot heil is geweest. o- TEEKEN-TENTOONSTELLING 1VIJK- GEBOUW „GELOOF. HOOP, LIEFDE". Gisteravond vond in het Wijkgebouw „Geloof. Hoop, Liefde", Langestraat 67-69, de opening plaats van de jaarlijksche ten toonstelling van de in dit gebouw vervaar digde teekeningen en de resultaten der handarbeidsclub. Het bestuur, alsmede de wethouder voor Sociale Zaken, mr. A. Romijn. waren met de leeraren, ouders en leerlingen aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door den heer G H. Dirkzwager, directeur van het Wiikgebouw. Deze heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder wethouder mr. Romijn. door wiens aanwezigheid blijkt, dat 't college van B. en W. belang stelt m hetgeen hier verricht wordt. Hij sprak de hoop uit. dat zoo mogelijk ook in de toe komst met de subsidie voortgegaan kan worden. Na een vriendelijk woord tot de ouders en een vermaning aan de leerlin gen om toch trouw de cursussen te volgen, daar het hier werk voor het leven geldt, ging spr. tot de prijsuitreiking over. Deze uitreiking ging met een voor iede- ren winnaar passend en aardig woord vergezeld. De uitslag luidde als volgt Bouwkundig teekenen: Piet Noordhoek. Ie prijs: Andries Bronsgeest. 2e pr Piet Waterland 3e pr.: Arie de Wolf en Isak Starre, eervolle vermeldingen. Handteekenen (le jaar): Jan Kapaan, le prijs; Wim van Rooyen. 2e pr.; Nico van Iterson 3e pr. 2e jaar: Albert Bak ker, le prijs: Tinus Sijn, 2e pr.; Kobus Klinkhamer, Koos Koster. Henk Doove en Wim Nieboer eervolle vermeldingen. Mr. Romijn bracht dank voor de uitnoo- diemg en zegde zijn voortdurende belang stelling toe in dit cultureele werk Bouwt echter uw verwachtingen op eigen kracht en niet op de gemeente, want ln dezen tijd kunnen geen financieele toezeggingen gedaan worden. Nog sprak hij een opwekkend woord tot de leerlingen. Hierna bestond gelegenheid de smake lijke tentoonstelling te bezichtigen, waai uitstekend werk aanwezig is, tot stand ge komen onder de ernstige en vakkundige leiding van de heeren Alt. Verstraten en Marks Deze expositie verdient ten volle de belangstelling! MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Lezing van prof. dr. P. Valkhoff. In de gisteravond gehouden maande- lijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft prot. dr. P. Valkhoff gesproken over: Arij Prins en Joris-Karl Huysmans. Spreker begon met de ontwikkelings gang van Arij Prins te schetsen. Zijn eer ste belangrijke schets „Een buitenkansje" in 1883 in de Nederlandsche „Spectator" verschenen, is een grauw verhaal van fabrieksleven, onder den invloed van het Fransche realisme geschreven. In een noot meende de redactie van de „Spectator" de opname van deze donkere bladzijden te moeten verontschuldigen. In 1885 vooral vóór zijn bundel „Uit het Leven" ver scheen schreef Prins kritieken over Fransche letterkunde ln de „Amsterdam mer" en het „Nieuws van den Dag" en die artikelen brachten hem in correspondentie met Robert Caze, Paul Margueritte, Des- caves en anderen. Ook met Joris-Karl Huysmans, die voor de Nederlandsche be wonderaars van het Fransche realisme geen onbekende meer was ..Marthe", „Les Soeurs Vatard", „En ménage", „A Re- bours" werden hier bewonderd Reeds uit zijn eersten bundel „Le drageoir aux épi- ces' van 1874 was het groote picturale ta lent van Huysmans gebleken. Bij zijn kermistooneelen in dat boek en in .Les Soeurs Vatard" denkt men voortdurend aan Steen, Teniers, Jordaens. Die eerste ling zond de jonge auteur toe aan zijn oom, Constant Cornells Huysmans, toen leeraar in het teekenen aan de Hoogere Burgerschool te Tilburg, die het groote talent van zijn Parijschen neef moest erkennen. Constant Cornells Huysmans was, na met succes in Frankrijk geschil derd te hebben, waar Scheffer en Rousseau zijn leermeesters waren, naar Holland teruggekeerd om zijn blind geworden vader, ook een schilder, op te volgen als leeraar aan de Militaire Academie te Breda. Zijn brieven teekent hij steeds: Georges Hmjsmans. Joris-Karl stamt uit een Bredasche familie en nasporingen in de Bredasche archieven hebben die tot 'n eind in de achttiende eeuw kunnen terug voeren doch niet aangetoond wat Huys mans zelf beweerde: dat hij een nazaat was van den Vlaamschen schilder Cornells Huysmans van Mechelen, van wien stuk ken in het Louvre hangen. Is het aldus spreker zijn Hol- landsch-Bourgondische afkomst (zijn moeder kwam uit Bourgondië), die Joris- Karl zoo verschillend van zijn kunste- naars-tijdgenooten heeft gemaakt? Zijn liefde voor de schilderkunst en zijn schil derend uitbeeldingsvermogen heeft hij er zeker aan te danken, misschien ook zijn afkeer van oppervlakkige uitbundigheid. Spreker typeerde daarna het pessimisme van Huysmans en vertelde van de levens omstandigheden die er toe hebben bij gedragen dat te versterken. Groote be wondering had Huysmans voor Jan Luy- ken en Nederlandsche primitieven. Het levenseind van Claus Sluter, die zich in een klooster te Dijon terugtrok, met de vrijheid zich aan zijn kunst te wijden, heeft hij benijd en eenigen tijd zelf mo gen kennen. In Juli 1885 ontving Prins den eersten brief van Huysmans en begin 1907. het jaar van Huysmans' dood, den laatste. Twee en twintig jaar heeft hun innige vriendschap geduurd, onverzwakt tot het einde. 234 brieven van Huysmans, groote en kleine, getuigen daarvan. Met groote welwillendheid heeft mevrouw Prins- Goudkade spreker in de gelegenheid ge steld deze brieven, waarover indertijd Herman Robbers reeds in Elsevier's schreef te bestudeeren. Helaas is het spreker niet gelukt de brieven van Prins aan Huys mans op te sporen. Waarschijnlijk zijn deze door hem, kort voor zijn dood, met veel andere stukken, vernietigd. Prins is voor Huysmans de vriend geweest aan wien hij zijn intiemste aangelegenheden durfde vertellen. Herhaaldelijk heeft Prins zijn Parijschen vriend bezocht en door hem kennis gemaakt met Bloy, Villiers de lTsle Adam, Barbey, Mallarmé en ande ren. Die vriendschap openbaarde zich ook in de uitwisseling van geschenken en in den steun die de edelmoedige Prins, altijd bereid te helpen, schonk aan arme con fraters in Parijs. In Augustus 1888 bezocht Huysmans Prins in Hamburg, waar deze sinds eenige jaren woonde en samen trok ken ze naar verschillende Duitsche ste den. Prins is evenwel niet door Huysmans tot de middeleeuwen gekomen zooals wel eens beweerd is. Duitsche landschappen en oud-Duitsche schilderijen, zooals die van Cranach, zijn daarbij van grooten in vloed geweest. De middeleeuwen, die ze beiden liefhadden, vinden we in hun werk heel verschillend verbeeld. In het werk van Huysmans zien we overal hemzelf be wegen. betooeend. beschrijvend, verwen- schend of prijzend. Meestal zijn het evo caties in den trant van Michelet. Bij Prins is ik-heid en erudutie onzichtbaar geworden. Men denkt meer aan Flaubert's ..Saint Julien l'Hospitaiier". De brieven van Huysmans zijn vooral belangrijk omdat we er zijn geheele ont wikkeling in kunnen nagaan, van 1885 af tot zijn dood. de worsteling met zijn latere boeken, waarvan sommige hem ontzettend veel moeite kostten, zooals „La-bas" en ..La Cathédrale", zijn breken met de na turalistische onderwerpen, tot ergernis van Zola, het succes van deze nieuwe littera tuur en den strijd ertegen, ook wel van katholieken kant, de gang tot het geloof, en het geluk dat hij als hardwerkend DE WINNAARS. Van onze laatste rebus waren vele op lossingen mogelijk, zoodat het geen zin heeft om een bepaalde route hier af te drukken. Na loting uit de talrijke inzendingen werden de vier geldprijzen van f. 2.50 ge wonnen door: Mej. J. VAN ZIJVERDEN. Oude Singel 96. W. KOOREMAN, Oude Vest 219. IV. K. NIEUWENHUIJS, Nieuwsteeg 23 en J. VAN ROSSE, Heerensingel 6a, die tegen overlegging van een legitimatie bewijs a.s. Maandag hun prijs aan ons Bureau in ontvangst kunnen komen nemen. Aan alle inzenders betuigen wij onzen dank voor de genomen moeite. „oblat" vond in Ligugé. Er is wel eens getwijfeld aan de oprechtheid van de be keering van Huysmans. Wie deze brieven gelezen heeft, zal dat niet meer doen Hoe ellendig is het voor hem geweest naar het verfoeide Parijs te moeten terugkeeren, toen de monniken uit Ligugé verdreven werden. Huysmans heeft zijn smartelijk lijden door kanker heroïek gedragen. In Frankrijk wordt Huysmans nog ge lezen en bestudeerd. Er bestaat een So- clété Joris-Karl Huysmans, die een bulletin uitgeeft, aan zijn leven en werk gewijd. Studies over Huysmans zijn in voorberei ding in Frankrijk, in Duitschland en in Nederland. Daarbij zal de schrijver over kunst niet vergeten worden. Als zoodanig is Huysmans te vergelijken met Baude laire. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken dat er eveneens nieuwe belang stelling zal komen voor het edele, zuivere werk van Arij Prms, waarvan de vision- naire schoonheid iets geheel eenigs is ln onze moderne letterkunde. „HET KRUIS VAN CHRISTUS EN ONZE TIJD". i Gouienstoefening in de Luthersche kerk. Onder leiding van ds. A. R. Rutgers, Ned. Hen). Pred. te Rotterdam, werd gister- i avond m de Luthersche Kerk een gods- I dienstoefening gehouden voor de afd. Lei- den e. o. van „Kerk en Vrede", j Na voorlezing van Lucas 19, vs. 2844 werd gesproken naar aanleiding van vs. I 42: ,„Wat tot Uwen vrede dient". Jezus' intocht in Jeruzalem moet een wereld historisch moment genoemd worden. Daar is Hij tot de Joden en in hen tot de heele menschheid gekomen om de heele wereld voor Zijn heerschappij op te eischen. Zijn wijze van optreden was teekenend voor hetgeen hij kwam brengen: eenvoud, zachtmoedigheid en nederigheid van hart. Hij bracht het leven Gods, Goddelijke ontfcrm.ng en erbarming, waarin de ziel der menschen alleen vrede kan vinden. Dat leven Gcds is de liefde, die niet zich zelf zoekt, maar alles offert om dezelfde gezindheid te wekken in de harten van anderen. Wij zoeken het wel in de wereld en haar cultuur, maar de mensch blijft als een voortgedreven zee, zoolang hij het leven Gods niet in zijn ziel heeft ontvan gen. Zelf cultus en zelfhandhaving loopen altijd uit op onrust. Dit geldt ook voor het leven der volke ren, voor hun nationale cultus. Ook tot dit leven sprak Jezus: „Och, dat gij toch wiidet bekennen, hetgeen tot uwen vrede dient". Jezus bracht niet alleen persoon lijken z.elevrede, al was dit wel het eerste, maar Zijn woorden hebben verdere strek king. Het gansche Oude Testament, de profeten zeiden reeds, dat er een onlos makelijk verband bestaat tusschen de maatschappelijke positie en persoonlijk zieleleven. Zij verkondigden reeds dat er voor een volk geen heil bestaat, wanneer dit zich niet stelt onder de tucht van Gods Wezen. Jezus hield die lijn vast en voltooide deze. De geschiedenis heeft bewezen dat Jezus gelijk had. De ondergang van Israël volgde door de wijsheid der geestelijk politieke leiders, die Zijn vrede niet aanvaardden. De geest van Jezus wordt staatsgevaarlijk genoemd. Barabas, de nationale oproerling wordt losgelaten. Van hen verwachtte men heid voor het volk, doch deze valsche messiassen richtten Israël ten gronde. Daarnaast staan de ortthodoxe theolo gen, die den geest van Jezus tot een gods lastering durfden te verklaren. Hun harten zijn er voor gesloten, dat ln Jezus alle Heerlijkheid Gods is, de geest van de zachtmoedigheid, die zich aan Zijn volk wil geven. Voorts de Hosanna-roepers, die evenmin Zijn geest begrijpen, noch de Heerlijkheid van het Kruis, waarin de vol heid van Gods Vaderhart tot volle belicha ming kwam. Zoo blijft het Kruis tot een ergernis voor de heele wereld, vaak voor de vroomste menschen het meest. Zoo gaat Jezus ook tot de Christenvol ken en Christen-overheden met dezelfde bede. Doch de Christelijke Overheid acht den geest van Jezu« staatseevaarliik anti nationaal Wij zien over de grenzen, waar toe het leidt, wanneer bii zen. Christen volken de natinnauteit tot afgod wordt g-rield. MacMavrili. d° groote staatsver- goder, verrijst allerwege! BINNENLAND Uitbreiding der Dicsel-motortractie bij de Spoorwegen; thans ook voor het goe derenvervoer (Binnenland, 3e Blad). Een druk bezochte receptie ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de „Haagschc Courant" (Binnenland, 3e Bi.) Leerling-autobestuurder te Amsterdam j op het trottoir gereden; een kind gedood en een ander ernstig gewond (Gemengd, I 3e Blad). De activiteit der K.L.M.; gunstige resul taten (4e Blad). De dader van den moord ln de Naald- wijkschestraat tc Den Haag gearresteerd (Laatste Berichten le Blad). BUITENLAND Washington zendt uitnoodigingen om to komen praten over de economische vraag stukken (Buitenland, le Blad). Nieuwe wetten in Duitschland. Verdere beperking der rechten der landen (Buiten land, le Blad). De Engelsche gezant niet naar Moskou terug (Buitenland, le Blad). De staat mag nooit het hoogste deel zijn, want dan wordt deze tot afgod. Ook een volk moet het wagen met Jezus' Geest der ontferming en wereldomvattende barmhartigheid. E" nis de e"—'-- -• - '«t luisteren, dan zullen de Christenvolken zelf als slachtoffer vallen van hun eigen verafgoding van den staat. Wat baat het of men de wereld, zijn cultuur wint, wan neer men eerst schade lijdt aan zijn ziel, met verscheurd geweten na den wereld oorlog? Wanneer men op die wilze de we- reid wil behouden, dan zal men zien deze juist te verliezen. Wij zeggen dat In Christus de vrede is. ook voor het polit'eke leven. Wij moeten leeren verstaan, dat dit alleen is in de aanvaarding van het Kruis, dat ook in ons aanvaarding van het Kruis, dat ook in ons leven verwezenlijkt moet worden. Wanneer velen hiervoor terugdeinzen, zoo besefte men dat het ten slotte gaat om tweeerlei ondergang: lo. op de wijze van Christus. 2o. op de wijze van de vrouw, weenend gaande achter Jezus en tot wie I Hij zei: „Weent niet over mij, maar over 1 U zelf, en Uw kinderen", i Christus stierf in vrede en sterkte, om dat Hij wist dat Gods ontferming het 1 laatste woord zou spreken. Dat ls de grond van ons geloof om te strijden voor het Koninkrijk van God. Waar velen tegenwoordig sceptisch staan tegenover idealisme, omdat wij Im mers toch in een wereld van legers en vloten ieven, bedenke men dat Jezus deze levenshouding niet gehad heeft, ook al zag Hij den ondergang van Zijn volk. De zachtmoedigen zullen het aardrijk be- erven! Van den hemel wordt hier niet ge- soroken. Men zal ondergaan, wanneer men blijft vertrouwen op de machtsmid delen van de moderne wereld Mocht er een werkelijke Kruisgemeente komen, die het met den geest van den gekruisigde durfde te wagen! Sur gelooft in de komst van Gods Ko ninkrijk, zoowel op aarde als ln den mei. omdat hij Jezus niet door alle eeuwen heen als den Koning der Konin gen, Die niet zal rusten voor de heele aarde van Zijn ontferming vervuld is. Ten slotte wekte spr. op den goeden striid te strijden, want in het teeken des Krutses blijft de overwinning. neen werden achtereenvolgens de -zangen 193 vs. 1; 209 vs. 2 en 245 vers 1. DE VEREENIGING SCHADE-COMMISSIE RIJNLAND. De jaarvergadering. De Vereeniging Schade-Commissie Rijn land, een Vereeniging van leveranciers en onderaannemers het bouwvak betreffende, hield een dezer dagen haar jaarvergade ring in een der zalen van het restaurant „In den Vergulden Turk" alhier. Nadat de voorzitter, de heer P. A. Wer- nink Jrde talrijke aanwezige leden had welkom geheeten, bracht de secretaris, mr. F J. J. Trapman, het jaarverslag uit. waaruit bleek dat de vereeniging bloeit en op bevredigende resultaten kan bogen De vereeniging trad meermalen in verbinding met architecten en principalen. In verband met het batig saldo over het jaar 1932 kon tot een contributie-verla ging met 15°/o voor het jaar 1933 worden overgegaan. De aftredende bestuursleden, de heeren P. A Wernink Jr., P. J. van Hoeken, J. Arnoldus en A P. Blok werden met alge- medne stemmen herkozen. De vereeniging bestaat thans uit: 28 leden leveranciers, 22 leden onderaan nemers en twee vereenlgingen van onder aannemers resp. vertegenwoordigende 26 en 21 aangeslotenen. De vergadering besloot tot het instellen eener propaganda commissie tot verhoo ging van het aantal leden en donateurs. Na eenige huishoudelitke besprekingen i werd de vergadering gesloten.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1