LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 7 April 1933 MAARTSCHE BUIEN EN ZOMERSCHE DAGEN. DUITSCHLAND. Göbbels en Hitier voor de Duitsche pers. In het rijksministerie voor de volksont wikkeling en propaganda vond gisteravond een receptie van de Bcrlijnsche vereeni- ging der „auswartlge" pers plaats, dat ls de vereenlging der Berlijnscke correspon denten van de Duitsche bladen, die bulten Berlijn verschijnen. Deze vereenlging moet dus niet verwisseld worden met die van de bultenlandsche pers. Verschillende bui- tenlandsche diplomaten waren aanwezig, o.a. de deken van het diplomatieke corps, Mgr. Orsenlgo Minister Göbbels verklaarde, dat het hem bijzonder genoegen deed, dat hij thans als het ware als gastheer de pers kon ontvangen. Herhaaldelijk heeft hij In den Iaatsten tijd in redevoeringen en in particuliere besprekingen er op gewezen, dat het meer dan ooit noodig ls, dat er een vast vertrouwen tusschen de regee ring en de pers bestaat. De pers is wel eens de zevende groote mogendheid ge noemd en blijft dit ook ondanks film en radio. De openbare meening wordt dikwijls ge maakt en wie daaraan meewerkt laadt een ontzaggelijke verantwoordelijkheid oo zich. Slechts binnen het kader van deze verantwoordelijkheid kan men de vrijheid ven de pers toelaten. Een vrijheid, die zich richt tegen de vrijheid en de eer van het volk, kan echter niet geduld worden. Voor een dergelijke vrijheid van de pers is onder deze regeering geen plaats. Het staat vrij op de regeering kritiek te oefenen, haar raad te geven, haar voor verkeerde besluiten te waarschuwen of op de noodlottige gevolgen van verkeerde be sluiten te wijzen, doch deze kritiek moet steeds blijven binnen het kader van dë nationale tucht en dit te meer. naar mate de tijden woeliger zijn. Het moet nogmaals herhaald worden, dat het vroeger aan deze tucht al te zeer heeft ontbroken. In Engeland en Frankrijk Is het een zaak, die van zelf spreekt, dat het volk alle partijtegenstellingen ter zijde stelt, om de gemeenschappelijke zaak te dienen. De vrijheid van de pers is nog een der liberale levensonvattlngen, die thans over wonnen zijn. Deze vrijheid is tot teuge loosheid geworden, die het geheele volk overwoekerde. Deze vrijheid heeft uitwas sen tot gevolg gehad, waarover thans nog het schaamrood naar onze wangen stijgt. Nergens zou het mogelijk geweest zijn, de symbolen van de natie, de eer en de vrij heid der natie te bezoedelen en de meest elementair moreele wetten van staat en gezin zoo te overtreden, als in Dultsch- land het geval ls geweest. Het kan niet ge noeg gezegd worden, dat hieraan een einde diende gemaakt. Geen fatsoenlijk journalist, die zich van zijn moreele verantwoordelijkheid be wust ls, zal belemmerd worden ln de uit oefening van zijn taak. Doch er bestaat geen plaats voor litteratoren, die op niets geworteld zijn, die niet uit het Duitsche volk voortkomen en de pers slechts be schouwen als een plaats, waar zij de uitin gen van hun zieke hersenen kunnen on derbrengen. De intellectueele anarchie moet verdwij nen. De tijd van verval ls ten einde de tijd van nieuwe plichten ls gekomen. Reeds toen onze beweging ln de oppositie was, schiep zij haar eigen wil, nieuwe menschen i en nieuwe wetten. WIJ staan voor een om- wenteling ln de geschiedenis, waarvan de j omvang nog niet ls te overzien. Wij heb- j ben een groote verantwoordelijkheid op ons genomen, doch hebben dit bereidwil lig en moedig gedaan, daar wij ons ver plicht hebben voor het geheele volk te werken. Het werk der vernieuwing is zoo grootsch dat dit de geheele natie heilig moet zijn In dit verband waarschuwde Göbbels er ook voor het werk van den na- tionalen wederopbouw niet te verlagen. Het ls plicht stroomingen, die in deze richting gaan. tegen te werken en te be strijden Na Göbbels sprak rijkskanselier Hitier, die ln de eerste plaats wees op de gron den van de nationale revolutie. Zoo de regeering thans streeft naar de vorming van een eensgezinden. geeste lijken wil van de natie, kan de pers geen ander doel hebben dan hieraan mede le werken. Het recht op kritiek is de plicht, om de waarheid te betrachten en de waar heid heeft slechts ten doel het leven van het volk te beschermen door de handha ving van de levensbeschouwingen, die al tijd gegolden hebben. Geen regeering kan een pers vernietigen, die de waarheid en de levensbelangen van het volk dient. Echter is het ten eenen male onmogelijk, dat onder den dekmantel van kritiek een streven wordt gesteund, dat slechts ver raad aan de levensbelangen van het volk kan worden genoemd. Men heeft de regeering verweten dat zij niet voldoende besef voor de taak van de pers bezit. Wij hebben slechts een taak: Redding van het volk van het verval, waartoe het geraakt is. Hiervoor zullen wij tot den Iaatsten ademtocht strijden. Het volk heeft ons beroepen en daardoor er kend, dat het deze opvattingen steunt. Wij noodlgen alle volksgenooter, en iedere or ganisatie, ook die van de Duitsche pers uit, zich b{i ons aan te sluiten, om deze taak tot oplossing te brengen. Men moet de pers geven, wat het hare is, doch aan de regeering mag niet worden onthouden, waarop deze aanspraak ma? maken De pers behoeft niet uniform te zijn Uniformiteit geldt slechts voor de be ginselen ,doch wat de nuanceeringen aan gaat, kan de grootste polyformiteit be staan Het gebouw moet naar een beginsel opgetrokken zijn. doch het bijwerk kan zoo rijk en zoo verschelden mogelijk zyn. De revolutie ls een elementaire gebeurte- nis geweest, die onverwacht is gekomen voor degenen, die buiten het werkelijke leven stonden. De pers begint thans den tijd te begrij pen. Langen tijd heeft zij buiten de wer kelijkheid geleefd. Het is moeilijk, de grootschheid en de historische beteekenis van hetgeen wij thans beleven te beseffen. Een grootsche taak ls op onze schouders gelegd. Wij hebben echter den moed deze taak te aanvaarden, daar wij ons zelf on dergeschikt hebben gemaakt aan de vtv- tiiehtineen tegenover de natie. Wie dat S"et za? ook begrijpen dat ondanks allen ncod en alle ellende, die aan het Duitsche te beurt zijn gevallen wij toch nog me» den vroegeren reformator kunnen zegsen: „Het ls een lust om te leven De Duitsche Industrie heeft volgende nota aangenomen „De ftüksregeerlng heeft de kwestie der organise van het Duitsche bedrijfsleven binnen n»n kring harer ovprweelngen be trokken De deelnemers, die tot het presi dium beheoren, hebben bericht, dat ln overeenstemming met alle bevoegde in stanties een commissie gevormd wordt, welke de regeering bij de maatregelen tot vereenvoudiging en wijziging der organi saties bijstaan zal. De vergadering Juicht deze maatregel toe en verklaart zich tot medewerking bereid." De voorzitter werd met algemeene stem men gemachtigd namens het Rljksverbond de noodzakelijke voeling met den Rijks kanselier. de Rijksregeering en haar ver tegenwoordigers te houden. Betreffende de motieven, welke hebben geleid tot de vaststelling en later tot het aflasten van de zitting van den Prulsl- schen Landdag, verluiden ter bevoegder plaatse geen oijzonderheden. In politieke kringen ls men er evenwel van overtuigd, dat de zitting oorspronke lijk bedoeld was om gelegenheid te geven over te gaan tot de verkiezing van een Pruisischen premier. Het verluidt evenwel dat de Dultsch-Nationalen van dit plan niet on de hoogte wa'en gesteld Zooals bekend is heeft de Landdag fractie der N.S D.AP steeds de verkiezing geéiseht van een nationaal-sociallstischen minister-president en ook de leider dezer fractie heeft verklaard, dat zijn benoeming tot oooerpresident, voor Brandenburg en Berlijn in overleg is geschied met den toe- komstlgen minister-president. Goering. Intusschen aangevangen onderhandelin gen hebben evenwel aan het licht ge bracht, dat de met de verkiezing van een Pruisisch premier verbonden staatsrech telijke kwesties en kwesties van grond wetshervorming nog niet zoo ver zijn ge regeld, dat de verkiezing reeds zou kun nen plaats vinden. Zoo wordt o.m. over wogen dpn P.ljkskanselier zelf eveneens te belasten met het premierschap in Pruisen Daarnaast bestaat het plan den post van Pruisisch staatspresident in te stellen in personele unie met den Riiksoresident. Daar al deze kwesties nog niet konden worden beslist, bleef ten slotte niets anders over dan den Landdag van Pruisen nas bijeen te roenon in de maand Mei, zooals oorspronkelijk in 't voornemen lag. FRANKRIJK. De buitenlandsche politiek in de Kamer. Minister-president Daladier heeft gis teren in de Kamer een verklaring afge legd omtrent het standpunt der Fransche regeering nopens de op den voorgrond tredende kwesties. Wij zijn, aldus Daladier, thans in het bez:t van diplomatieke documenten, welke de voorstellen van Mussolini en Mac Do nald betreffen. De Ontwapeningsconferentie en het plan voor samenwerking der groote Wes- tersche mogendheden zijn de belangrijkste problemen van den tegenwoordigen tijd. De minister-president zette vervolgens 't standpunt uiteen, dat Frankrijk te Genève zal verdedigen: Verscheidene plannen zijn na elkander ingediend. Frankrijk zal de algemeene ideeën trouw blijven, welke de étappegewijze ontwapening verbinden met de organisatie van een effectieve, inter nationale controle, welke een essentieel element van veiligheid is. Frankrijk juicht iedere oprechte poging, welke de groote zaak des vredes kan dienen, toe. Étappe gewijze vermindering van onze bewape ning, op voorwaarde dat niemand zijn be wapening vermeerdert: instelling van een permanente en effectieve controle om trent alle vormen van wapening en zoo wel budgetair als technisch, afschaffing der particuliere fabricatie en van den handel ln wapenen. dit is de politiek, welke wij verdedigen, om een hervatting van den bewapeningswedloop, welke Europa opnieuw met bloed zou bedekken en zijn definitieve ineenstorting zou be- teekenen, te verhinderen. Om deze reden bestudeeren wij in den geest van oprecht begrip het Engelsche plan. Daladier prees vervolgens de loyllteit van Engeland en zijn minister-president en legde er den nadruk op, dat met net pact van vertrouwen tusschen Engeland en Frankrijk steeds rekening ls gehouden. Wij gelooven. dat het Engelsche plan een uitstekende basis vormt voor een be spreking. Er wordt naar gestreefd de ont wapening met de veilighe'd te verbinden; de Fransche Idee der noodzakelijkheid van afschaffing der beroenslegers, welke een werktuig plegen te zijn voor aanvalsoor logen, wordt er in verwerkt. Voorts voor ziet het in een aannemelijke beperking der semi-mllitaire organisaties, welke de legersterkte van een land vergrooten. Het streeft er naar getallen voor te stellen voor de effectieven. Wij wenschen dat dit plan zal worden gecompleteerd door een duidelijke en nauwkeurige omschrijving van het begrip aanvaller, zooals door Rusland ls inge diend en welke onze toestemming heeft gevonden. Wij weten, dat het zoo Interes sante voorstel van België, dat het begrip aanval vastlegd. door de Ontwapenings conferentie wordt aangenomen. Wij zullen tegelijk met de grootst mo- geliike symoathie de voorstellen nagaan, welke misschien nog door Norman Davis worden Ingediend. Wllzelf en andere staten zullen evenwel amendementen in dienen. Doch ik moet waardeeren de loyale poging, welke wordt gedaan in het belang van den vrede en de veiligheid van Europa en de wereld. Ik hoop dat deze met succes zal worden bekroond. De ernstige economische crisis, welke sinds vier laren aanhoudt, de achteruit gang in waarde der producten in verhou ding tot het geld tot op de helft, de ach teruitgang van industrie en handel tot dezelfde verhouding, de werkloosheid, welke 35 millioen menschen aan den nood prijsgeeft, dit zijn redenen voor alle vol ken deel te nemen aan dit werk van sa menwerking. dat zich tot alle gebieden moet uitstrekken Het ls evenwel duidelijk, dat deze poging slechts kan worden voort gezet onder een hemel, welken van drei gende wolken Is bevrijd. Anders zullen al deze edele bedoelingen mislukken. Dit ls de gedachte geweest waardoor Mussolini zich heeft laten lelden bij zijn voorstel een oact te laten sluiten door de vter groote Westersche mogendheden tot handhaving van den vrede. Deze samen werking der Westersche mogendheden welke oermanent lid zijn van den Volken- bondsraad welke het verdrag van Locarno hebben onderteekend deze Entente welke een einde zou maken aan Iedere rivaliteit zou buitengewoon vruchtbaar kunnen zyn. wy hebben het plan met de grootste sympathie bestudeerd. De onderhandelin gen hebben reeds geleid tot een eerste toenadering. Zoo ls men een stap verder gekomen Op dezen weg moet men voort gaan Dit ls het onderwerp van een memo randum dat door de Fransche regeering is opgesteld. Frankryk moet overeenkom stig zyn traditie een positieve constructieve politiek voeren. Het gaat er niet om onze toestemming te geven tot een soort directo rium der Groote mogendheden, dat zijn wil zou opdringen aan het overige Europa, voor een nieuwe „heilige alliantie". De poging zou in stryd zyn met de Fransche voorstelling van rechtsgeiykheid der volken. Het nieuwe pact moet felteiyk het logische gevolg zyn der groote vredes organisaties. waar het betrekking op heeft n.l. het Volkenbandspact, het Kelloggpact en het verdrag van Locarno, dat zooals bekend de onschendbaarheid der Fransch- Duitsche grenzen en het bestaan der gedemilitariseerde Rynlandzone regelt. De verdragen biyven bestaan met al hun clausules Wij zullen onze handteekening en ons vrywillig gegeven woord niet verloochenen, noch deze verdragen ongeldig verklaren. De samenwerking der vier mogendheden zal gelukkig zyn. wy ontkennen geenszins de beteekenis van art. 19 van het Volken bondsverdrag. Maar men moet ook de andere artikelen laten bestaan, welke niet alleen betrekking hebben op eventueele gevaren, maar op onmiddellijk dreigende crisis, d.z. de artikelen 11. 12 15 en 16. Zeer zeker leert de geschiedenis, dat geen enkel verdrag eeuwig duurt. Welke her ziening zou het moeten betreffen? Welke grenzen? Ik geloof aldus besloot Daladier, dat het onze plicht ls de uitnoodiging aan te nemen, welke tot ons ls gericht en biyk te geven van onzen wil tot samenwerking, tot handhaving en tot organiseering van den vrede onder waarborging van alle rechten. Er is geen hooger taak dan Europa orde, vertrouwen en veiligheid te geven Frankrijk kent haat. noch angst. Frankryk gelooft, dat de internationale arbeid slechts op gerechtigheid gebaseerd kan zijn. Na de rede van Daladier volgden de discussies. Franklin Bouillon verklaarde het vier- mogendhedenverdrag den oorlog, omdat het alleen een revisie-middel ten gunste van Duitschland, ten koste van de Fran sche geallieerden, beteekende. Geen Fran sche geallieerde zou ook maar één vler kanten kilometer van zyn gebied afstaan. Frankrijk zelf zou het volgende slacht offer zyn. Frankryk had den Duitschen eisch van rechtsgeiykheid ten scherpste moeten bestrijden. De spreker eindigde met een oproep tot Frankryk om de lei ding te nemen van de naties die tegen verdragsherziening zijn. Herriot zette zyn bekende meening uit een dat Frankryk tegenover een eensge zind Duitschland met alleen mag blijven staan. Hy verklaarde betreffende de quaestle van verdragsrevisie dat er geen een Fransch parlementslid zou zyn dat afstand zou willen doen van de vriend schap met de Klefne Entente, Polen en België. Voorts kwam Louis Marin aan het woord, die voorstelde artikel 1 van de bui tenlandsche begrooting terug te verwyzen naar de commissie. Tegenover dat voorstel stelde Daladier de quaestle van vertrouwen. De regeering bleef met 430 tegen 107 stemmen in de meerderheid. Paul Boncour legde er in een slotrede- voering den nadruk op, dat het noodzake lijk is alle conferenties diplomatiek zoo zorgvuldig mogelijk voor te bereiden. Ver der verklaarde hy. dat de regeering met aandacht alle gebeurtenissen ln Duitsch land had gevolgd. De verordening van Februari, welke de nationaal-socialistische afdeelingen ingeschakeld heeft in de hulp politie. vormt zonder twyfel een schen ding der verdragen en de regeering volgt deze aangelegenheid nauwkeurig. De re geering heeft de noodige diplomatieke stappen gedaan en zal zoo noodig de ver- eischte maatregelen nemen. Boncour voegde Jileraan toe, dat een herbewape ning van Duitschland op geen enkele wijze geduld zal worden. Het streven Is aan den dag getreden aldus vervolgde spr. boven den Volkenbond een directorium te stellen. Dit streven is echter reeds over wonnen. Biyft nog een tweede punt, dat de regeering zal moeten trachten te doen verdwijnen. Uit den oorspronkehjken tekst van het voorstel kon worden begrepen, dat het doe! hiervan een herziening der ver dragen was. Dat zou een aanslag hebben beteekend op de Fransche politiek, het geen de regeering nooit zou hebben ge duld. Maar zou het niet mogelyk zijn. al dus eindigde spr. de gelegenheid tot sa menwerking aan te grijpen, wanneer men dit doel zou kunnen opheffen? DE VATICAANSCHE STAAT. Het 'Heilige Uur" in de St. Pieter. Gisteravond vond in de St. Pieterskerk het z.g. „Heilige Uur" plaats, waarby ook de Paus aanwezig was. De ceremonie werd aan het pauseiyk altaar voltrokken, waar heen de Paus zich vanuit de San Sebastian kapel aan het hoofd van zyn hofstaf, de kardinalen en de prelaten, begaf. Na de preeken, die door de kardinaals Pacelli en Serafinl werden uitgesproken en de ge beden, gaf de Paus vanaf het pauseüjk altaar den sacramentalen zegen. Hedenmiddag zal Paus Plus wederom naar de Basiliek gaan om haar, door de Heilige Deur komende, het eerste jubi- leumsbezoek te brengen. De navolgende schepen zijn morgen in radio-telegrafische verbinding met het kust- staüon Scheveningen Radio. Baloeran, Chr. Huygens, Dempo, Flan- dria, Indra, oera, Johan de Witt, Kota Agoeng, Kota Baroe, Kota Pinang, Mas- dam, Oranj Nassau, Poelau Laut, P >elau Tello, Riet.ontein, Sibajak, Simon Bolivar, Statendam, Veendam, Venezuela, S.uyve- sant, Zeelandia. Bil verzending van een radin telegram via Si heveningen Radio bed.agen de totale kosten 44 et per woord. De maand Maart brengt ons dikwyls de grootste tegenstellingen in de weers gesteldheid. De bekende, en ik zou wel kunnen zeggen beruchte Maartsche buien vertegenwoordigen ln deze maand het wln- tersche weer, dat geen afscheid wil nemen. Daartegenover staan de zomersche dagen, waarvan Maart er volgens het volks geloof een zevental brengt. Deze groote tegenstellingen in de weers gesteldheid moeten wel by velen, die meer dan vluchtige aandacht daaraan besteden, de vraag doen ryzen hoe zulke tegenstel lingen te verklaren zyn. Daarom wil ik ditmaal hierover enkele beschouwingen geven. Wanneer wy de Maartsche buien willen verklaren, moeten wy allereerst in aan- merklngnemen, dat de naaste oorzaak van deze buien een groot verval van de tem peratuur naar boven toe is. Bedraagt nl. de temperatuur-afname van beneden naar boven meer dan 0,6 gr. C. per 100 meter hoogte-verschil, dan geraken de onderste luchtlagen in opstyging en worden ln de opstygende luchtmassa's zware buien ge vormd Dit geschiedt echter op een geheel andere wyze dan in de zomer-warmte- onweersbulen, want voor het ontstaan van Maartsche buien ls het noodig, dat zich eerst een z.g. depressie heeft ontwikkeld. In het Zuidwestelyke gedeelte van zulk een depressie, dringt een koude Noord- Westelyke luchtstroom naar het Zuid-Oos ten door, waarbij hy warmere lucht uit een Zuid-Westeiyken luchtstroom omhoog stuwt en het is nu dit verschynsel. hetwelk aanleiding geeft tot de ontwikkeling van de Maartsche buien. Er is schynbaar een tegenspraak tus schen dit laatste verschynsel en abnor male vertikale temperatuur-verval, maar dit kan ik hier, in dit korte artikel, niet ophelderen. Ik hoop er later op terug te komen. De Maartsche buien treden dus alleen op, wanneer een depressie ten Noorden van ons land voorbij is getrokken en ds koude, polaire luchtstroom doorkomt. De buien komen als massale wolkgevaarten snel uit het Noord-Westen opzetten en trekken, vergezeld van regen, sneeuw of hagel en een zwaren windstoot, over ons heen. Iedereen weet, dat het buiige weer ln Maart dagen achtereen kan aanhouden en slechts aarzelend afscheid neemt en zich soms telkens herhaalt. Een geheel andere algemeene weers gesteldheid heerscht tydens de z.g. zomer sche dagen. De voornaamste kenmerken van het weer op deze dagen zyn: wind stilte, zonneschijn, koele nachten, vry hooge temperatuur op het midden van den dag. Het is dan ook duidelijk wat de oorzaak ls van het zomersch karakter van zulke dagen. De in dezen tyd sterke zonne- schyn kan by het heldere weer en de meestal groote doorschijnendheid der hoogere luchtlagen overdag de onderste luchtlaag sterk verwarmen. Verschillen tusschen de nachtelijke minimum-tempe ratuur en het dag-maximum van 15 gra den C. zyn niet zeldzaam. Des nachts daalt de thermometer tot weinig ooven het vriespunt. Na het opgaan oer zon stijgt de thermometer snel tot ln den na- i middag om in den avond weer snel te dalen. Daar er weinig of geen wind is, blyft de warmte ln de onderste luchtlaag. De windstilte bewerkt bovendien, dat wij niet aan sterke afkoeling bloot staan en van de vry hooge temperatuur een zomer- schen indruk ontvangen. Zulke zomersche dagen kunnen echter alleen voorkomen, wanneer de algemeene weerstoestand zeer rustig is, weinig lucht- drukverschil in de wijde omgeving heerscht en het verval gericht is van Noord naar Zuid, zoodat de overheerschende richting van den wind Oosteiyk ls, hetgeen betee- kent. dat de aangevoerde lucht z.g. con tinentaal en dus droog is. Deze laatste eigenschap is daarom zoo belangrijk, omdat droge lucht sterker verwarmd kan worden, zonder dat het evenwicht tus schen de lagere en de hoogere luchtlagen verbroken wordt. Bovendien zullen in droge lucht niet spoedig wolken worden gevormd, zoodat de zomerstraling onge hinderd tot'de onderste luchtlagen kan doordringen. De tegenstelling tusschen de Maartscha buien en de zomersche dagen is dus niet zoozeer gelegen in locale omstandigheden dan wel in de groote verschillen tusschen den algemeenen weerstoestand in beide gevallen. Om deze reden is dan ook het voorkomen van Maartsche buien of van zomersche dagen een verschynsel van algemeenen aard, dat zich over groote gebieden doet gelden. Deze omstandigheid brengt mede, dat beide soorten van weer de neiging bezit ten van eenigszins langen duur te zyn. Merkwaardig ls intusschen. dat het eene jaar zooveel bülïg weer ln Maart geeft, het andere jaar zooveel zomersche dagen. Ten deele is dit toe te schrijven uit een voor- of achterwaartsche verschuiving van het seizoen, anderdeels echter aan het werke lijke verschil tusschen den weerstoestand ln het eene of in het andere jaar. Maart sche buien duiden altyd op de afstroo ming van enorme hoeveelheden koude lucht uit de Poolstreken naar Zuidelyke breedten, een verschynsel, dat elk jaar in den overgangstyd tusschen winter en zomer moet voorkomen, maar het eene jaar sterker is en langer duurt dan in het andere jaar. Het ls altijd een verschijnsel in grooten styi en het hangt ten nauwste samen met het klimaat. Tydens de zomersche dagen kan er natuuriyk geen sprake zyn van toestroo- ming van koude polaire lucht. Belde weer typen sluiten elkaar dus volkomen uit en kunnen daarom ook niet in snelle afwisse ling met elkaar voorkomen. In dezen nawinter zyn reeds ongewoon vroeg buiige toestanden voorgekomen De beteekenis van deze vervroeging van het buiige weer kan men beschouwen als een algemeene verschuiving van de seizoenen naar achteren, dus als een voorteeken van een vroege lente en onder zekere reserve ook van een vroegen Zomer. Het voor komen van de prachtige zomersche dagen in de vorige week kan dus worden opgevat als eer vroege lente. Men moet hieruit echter niet afleiden, dat guur en buiig weer ln deze lente niet meer zou kunnen voorkomen want zoolang de Zomer niet gekomen is, kunnen steeds nieuwe ultbra- DE POLITIEKE BESPREKINGEN. WASHINGTON. 6 April (Reuter). Men rekent er op dat binnen enkele weken de vertegenwoordigers van Frankryk en Italië een bezoek zullen brengen aan Washing- ton teneinde met Roosevelt de economi sche vraagstukken en de ontwaoenine te besoreken. Uit gezaghebbende bron wordt verklaard, dat wellicht binnen 24 uur een formeele uitnoodiging aan Frankriik om een vertegenwoordiger te zenden zal wor den gericht. De naam van Daladier als mogelyk bezoeker wordt genoemd. GOERING OVER DE LUCHTTOST. BERLIJN, 7 April (Wolff). Ryksminister Goering heeft een interview toegestaan aan de Berlynsche „Lokalanzelger" waarin hy o.a. zelde: De organisatie van de Duitsche lucht- sportvereeniging is thans een feit gewor- den. Het ryksgebied is verdeeld in 15 landsgroepen, die alle onder een voorloo- pigen chef staan. Ook de lagere organisatie ln die lands groepen wordt autoritair voortgezet en er zal in elke stad een onderafdeellng komen. Alle andere vereenigingen van sportvlie gers worden ontbonden. Het was sinds lang de wensch van de Duitsche verkeersvllegerschool om unifor men te mogen dragen, zy droegen ln dient reeds blauwe blouses. Voortaan zul len alle Duitsche vliegeniers een grijs blauwe uniform dragen welke kleedln; tevens de dienstkleedlng van de vlieger- ambtenaren van het Rykscominlssariaa: zal zijn. Goering liet hierop eer lofrede volgen op de uniform die tot eergevoel, plicht, disci pline en saamhoorigholdsgevoel opwekt HR eindigde met te zeggen, dat het aaneengesloten optreden van alle Duitsche vliegeniers voor de gedachte vrije baan zal maken, dat het Duitsche volk een i vliegende natie behoort te worden, want a'leen een vliegend volk behoort de toe komst. CENTRUM-BIJEENKOMST TE KEULEN. BERLIJN, 7 April. (Wolff) Gistere:: werd te Keulen een byeenkomst gehouden van vertrouwenslieden van het Centrum in het Rynland, waar de prelaat, prof. dr. Schreiber, een uiteenzetting van de hou ding van het Centrum gaf. Volgens de Kölnische Volkszeitung sprak hy Inlei dend over de machtigingswet en de hou ding van het Duitsche episcopaat. Wan neer, zoo zelde prelaat Schreiber o.a, sterke zedelijke waarden in de Duitsche politiek worden opgenomen, zal het Cen trum daaraan deelnemen. Ten aanzien van de bultenlandsche politiek dient het Duitsche volk de p'aats te krijgen waar- on het recht had. De geheele Duitsche natie zal moeten medewerken tot de her ziening van de verdragen. M TEGEN HET CENTRUM. LIMBURG. 7 April (Wolff). Gisteravond hebben hier betoogingen voor het stadhuis plaats gehad. De menigte eischte het aftreden van dep burgemeester, die tot het Centrum behoort Zoowel deze als de eerste wethouder leg den toen hun functies neer en verzochten bescherming van de S.A. De menigte was nog niet tevreden en bestormde het gebouw van de landsregee- ring Daarna werd het gemeentebureau van financiën bezet Eindeliik gelukte het de politie met S.A. en S.S. de menigte te kalmeeren. Een Nat. Socialist werd benoemd tot commissariaat burgemeester. STAHLHELM EN S. A. BERLIJN. 7 Anrll. (Wolff). De minister van arbeid. Seldte heeft aan de „Kreuz- zeitung" verklaard dat de incidenten tus schen leden van de Stahlhelm en de Nat. Socialistische S.A. thans definitief ziin bij gelegd Hitier en Seldte ziin het volkomen eens en de kameraadschannelüke samen werking is hersteld en krachtiger gemaakt. Het strijdfront zwart-wit-rood. aldus Seldte is voor verk'ezingsdoeleinden ver vangen en heeft ziin taak volbracht De Stahlhelm kan met geen enkele organi satie of oarill vergeleken worden en steunt geen reactionna're maatreden Ten slotte verk'aarde Se'dte dat bil als leider van de Stahlhelm het kamnet steunen zoolang hy er deel van uitmaakt. DE SENAAT VAN DANZIG BLIJFT AAN. DANZIG. 6 ADril (Wolff). De Senaat van Danzig heeft zich bezig gehouden met de kwestie of hy al dan niet zou aftreden. Hij is tot het besluit gekomen, dat buiten- landsch-nolitleke redenen het dringend noodzakeliik maken tot na de vorming van een nieuwe regeering in functie te bWven. Ook om binnenlandsch-nolitieke redenen is er geen aanleiding tot aftreden, daar de regeering hinnen den kortst moeelltkpn tiid (21 Mei) nieuwe verkiezingen heeft uitgeschreven. AMERIKA'S LEENINGSPOLITIEK. WASHINGTON 6 April. (Reuter). De juridische commissie van den Senaat heeft een gunstig rannort uitgebracht over het wetsvoorstel tot het verbieden van leenin gen aan regeeringen die haar vernlicht'n- gen tegenover de Amerikaansche regeerln; of het volk niet zijn nagekomen ken van polaire lucht uit het hooge Noor den opnieuw guur en buiig weer brengen, maar het zal dan allicht van korter duur zyn dan ln een Jaar, waarin de Maartsche buien om dezen tHd veel sterker optreden dan tot nu toe ln dezen nawinter het geval is geweest. C.N. (Nadruk verboden), 3-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2