De Agrarische Machtigingswet 74,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 6 AprÜ 1933 Derde Blad No. 22408 De regeering over de groote urgentie van het ontwerp RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. FAILLISSEMENTEN. O De industrie wordt niet vergeten. Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp houdende verleening van bevoegdheden tot het nemen van buiten gewone maatregelen in het belang van den Landbouw wordt het volgende ontleend. Met zeer vele leden deelt de Regeering in het algemeen de opvatting, dat de sa menwerking van Kamer en Regeering zich na de ontbinding binnen een bepaald kader moet begeven. Met den stijl van het nog hangende conflict is inderdaad niet licht vereenigbaar het vragen van be voegdheden, welke de Kamer niet zonder een groote mate van vertrouwen in het Regeeringsbeleid geven kan. Ook ligt het niet in de gewone orde van zaken, dat een scheidend kabinet aan een scheidende Kamer zoo ruime bevoegdheden vraagt. Intusschen behoort niet te worden ver geten, dat wij thans in zeer buitengewone omstandigheden leven. De dreigende eischen, door die omstandigheden gesteld, hebben de Regeering de vrijmoedigheid gegeven, ondanks de vermelde bezwaren, dit wetsontwerp in te dienen, en een be roep te doen op de Kamer, om daaraan alsnog haar aandacht te wijden en daar over een beslissing te nemen. Toegegeven moet worden, dat de methode van het ontwerp sterk verschilt van het geen tot heden is geschied en dat ook daardoor veel bezwaar ontstaat. Zonder invloed op het Regeeringsprogram van een volgend kabinet kan het inderdaad niet blijven. Mede voelt de Regeering het be zwaar, dat ook aan een nog niet bekend kabinet zulke uitgebreide volmachten zou den worden gegeven. Doch de Regeering was van meening, dat de groote urgentie van het ontwerp ook over deze bezwaren moest doen heenstappen. Nader zal de Regeering omschrijven op welke onder- deelen van het bedrijfsleven dieper in grijpen onverwijld geboden is. Zij stelt hier dus slechts, dat ingrijpen niet langer mag worden verzuimd. Ook stelt zij, dat de te nemen maatregelen zonder meer algemeene bevoegdheden niet te nemen zijn. Deze instellingen, welke nader zullen worden bewezen, eenmaal aanvaard zijnde, moet ook erkend worden, dat de Regee ring niet mocht terugschrikken voor het in zekeren zin binden van een volgend ka binet. De regeering heeft de overtuiging, dat zij gedurende de eerste maand (misschien langer), aan de reeds ter beschikking staande middelen niet genoeg zal hebben en dat de partieele voorzieningen, welke urgent zijn zoo talrijk zijn. dat zij teza men de algemeene. thans voorgedragen, regeling in de pen geven. Nu het als een leemte in de Memorie van Toelichting is gevoeld, dat over de noodzakelijk te treffen voorzieningen nauwelijks in bijzonderheden werd getre den, wil de Regeering de noodzakelijkheid en de urgentie nader aannemelijk maken. Zelfs al zouden aan de Regeering niet bepaalde regelingen voor den geest staan, die zij binnenkort noodig acht, met andere woorden, indien slechts in 't algemeen de vrees voor overrompelende gebeurtenissen op het gebied van den land- en tuinbouw de regeering zoude motiveeren tot het in voorraad houden van ruime bevoegdheden, dan nog zou het ontwerp reden van be staan kunnen hebben. Dit ontwerp werd geboren in een pe riode. waarin niet alleen afzetgebieden verloren gingen, doch waarin onzekerheid omtrent regeeringsmaatregelen van het buitenland geruchten over plannen, erva ringen bij onderhandelingen dwongen om te zien naar de middelen om tegen even tualiteiten van hoogst ernstig karakter gereed te zijn. Bij deze algemeene gronden wil de re geering het niet laten. Zij kwam tot het inzicht, dat bestaande regelingen veelszins aanvulling behoeven en dat een verscheidenheid van nieuwe regelingen zich in concreten vorm als noodig afteekenen,. Aanvulling van be staande regelingen heeft in enkele geval len het karakter van het beveiligen van het systeem van uitvoering tegenover hen, die er voordeel in zien. zich daarbuiten te blijven stellen Onthouden van den in uit zicht gestelden steun aan hen. die buiten de „gewestelijke" en „plaatselijke" orga nisatie blijven levert reeds nu niet vol doende resultaat. Na dit met verschillende voorbeelden uit de landbouwpractijk te hebben gestaafd gaat de minister voort: „Al deze nooden zijn ln de ervaring van de laatste maanden gebleken en steeds dringender komen opzetten. Op welke nieuwe gebieden zich nog de behoefte aan competentie zal voordoen, en hoe verras send de nood daar zal ontstaan, is van te voren niet te zeggen. Doch hetgeen nu reeds als onmiddellijk urgent is aange geven, wijst door zijn veelheid en ver scheidenheid naar algemeene bevoegdhe den als welke het ontwerp bevat Tot urgentie moet niet alleen gerekend hetgeen nog voor de ontslagaanvrage van het kabinet zal kunnen of moeten ge schieden. Practisch behoort er ook toe, wat nog voor het optreden van het nieuwe kabinet noodig is, ja zelfs wat ge schieden moet na het optreden van dat kabinet en voor het er in geslaagd is. zijn opvatting te bepalen en in het Staatsblad te brengen. Dit te meer dwingt de regee ring binnen het kader van den crisisnood te arbeiden zoolang het dag is. In hoever tegemoet zou kunnen worden gekomen aan het denkbeeld van eenige leden in het ontwerp een voorschrift op te nemen, dat de medezeggenschap van de volksverte genwoordiging minder aan banden zou leggen is de regeering gaarne be- reid te overwegen. Waar de regeering een opvolgend kabinet zoo min mogelijk wil binden is zij bereid te treden in een voorstel waarin bepaald werd, dat de wet een betrekkelijk korten levensduur zou hebben. De regeering zet voorts uiteen, dat dit ontwerp ook tegemoet komt aan een dik- wijls uitgesproken wensch om namelijk de crisisbemoeiing zoo stelselmatig mogelijk 1 te maken. De regeering wijst ten sterkste het ver- i wijt af, dat zij de Industrie zou vergeten I Onder leiding van de regeering is eeri kracntige beweging voor het Nederlandsch ïabrikaat opgezet. In stilte speelt zich voortdurend af een zeer belangrijke werk zaamheid der regeering ten bate der werk verruiming voor de Nederlandsche indus trie. Ook het pas ingediende ontwerp voor vervroegden bruggenbouw is door het be lang der Nederlandsche industrie voor een goed deel ingegeven De regeering is voornemens ter verze kering van juiste eindbeslissingen door de administratie, aan de belanghebbenden de gelegenheid te bieden om hun eventueele klachten te hunnen opzichte door de uil- voerende organen genomen maatregelen te bepleiten en daartoe, naast deze uit voerende organen een of meer advisee- rende organen in te stellen met geheel andere samenstelling, die in alle vrijheid en onpartijdigheid den minister kunnen adviseeren over ae zaken, waarover de be langhebbenden bij hem herstel van grie ven zoeken. Inderdaad kunnen bezwaren worden in gebracht tegen het gebruik te dezer plaatse van het woord „Crisis-product". Dit woord voldoet echter geheel aan de eischen, welke er aan gesteld worden, n.l. dat het een kernachtige samenvatting geeft van wat in casu onder woorden moest worden gebracht. Wel is de regeering te rade geworden, dat de omschrijving van het. begrip „land bouw" in de wet wenschelijk is. De daartoe bij „Nota van wijziging" aangebrachte verandering van artikel is ontleend aan de Crisis-pachtwet. Gaarne zou de regeering een zoodanige omschrijving van het begrip „crisis-pro duct" kiezen, waardoor allerlei vrees van ingrijpen in industrieën, die ver van het landbouwbedrijf staan, zou worden opge heven. Nochtans is een dergelijke definitie niet gevonden. Het is de bedoeling niet van de ruime omschrijving een zoodanig gebruik te ma ken. dat industrieele producten, welke slechts verwijderd met de landbouwpro ductie samenhangen zullen worden be trokken in deze regeling. Waar vrees wordt gekoesterd voor stopzetting van de mar garine-industrie, wil de regeering toezeg gen daartoe niet over te gaan, al zoude de omschrijving van het begrip „Crisis-pro duct" daartoe vrijheid geven door afzon derlijke machtiging door den wetgever. De regeering huivert en voorshands voor de reeds zeer zware taak van uitvoering, welke deze wet eischt, nog te belasten met een niet te onderschatten werkzaam heid, n.l. een intensieve bemoeienis met de arbeidsvoorwaarden. Zij meent overi gens, dat het ontwerp, zooals het thans luidt, hun voldoende middelen aan de hand doet langs indirecten weg in be doelde richting werkzaam te zijn. zoodra zij daaraan behoefte gevoelen en de stand van de uilvoering dezer wet zulks gedoogt. De centrale commissie zal uit ten minste 7 leden moeten bestaan, opdat de voor naamste belangen er in vertegenwoordigd zijn. De vertegenwoordiging van de nijver heid in de Centrale Commissie ligt ook in het voornemen van de regeering Ten aanzien van de inwerkingtreding van deze wet moge opgemerkt worden, dal het in de bedoeling van de regeering ligt eerst die bepalingen van de wet in wer king te doen treden, waarbij aan haar be voegdheden worden verleend tot regeling en beperking van de productie. De arti kelen betreffende onderwerpen van geld"- lijken aard zullen geleidelijk van kracht worden gemaakt en tegelijk met deze die artikelen ter uitvoering waarvan bijdra gen uit het Fonds noodig zijn. RECLAME. HET POSTPERSONEEL EN DE VERKIEZINGEN. Vragen van den heer Van Braambeek beantwoord. Op de vragen van den heer Van Braam beek, betreffende het verspreiden van pro- paganda-materlaal van kiesvereeniglngen door personeel van het P.T.T-bedrijf heeft minister Reymer het volgende geantwoord: In den brief van den directeur-generaal der P.T.T. aan de hoofden van dienst, waarin aan personen, in dienst bij het Staatsbedrijf .verboden wordt zich. al dan niet in uniform, te belasten met het be stellen (verspreiding huis aan huis) van verkiezingsdrukwerken, komt als uitslui tende motiveering voor dat verbod de vol gende zinsnede voor: „Het is niet alleen aan bestellers maar aan alle personen, die in dienst van het Staatsbedrijf der P.T. en T. hun hoofdbe- staan vinden, verboden nevenwerkzaamhe den te verrichten, welke binnen den kring van de verrichtingen van den P.T.T.-dienst vallen." Dit standpunt is reeds eerder, toen van op handen zijnde verkiezingen nog niets bekend was in algemeenen zin ter kennis van de hoofden van dienst gebracht en i wordt ook o.a. bij de beschikking op ver zoeken tot het uitoefenen van nevenbe- I trekkingen ingenomen Uit het voorgaande blijkt, dat niet een incidenteel verbod van een in de vraag omschreven beperkte strekking „als leden van kiesvereenigingen propaganda materiaal van hun ktesvereeniging bij de kiezers huis aan huis te verspreiden" is gegeven, maar een algemeen gevolgde regel voor het geheele personeel van toepassing is verklaard, ook ten aanzien van de ver spreiding van alle verkiezingsdrukwerken, ongeacht de hoedanigheid, waarin deze i verspreiding geschiedt. De Minister acht de toepassing van den hierboven vermelden algemeenen regel in dit geval juist. Voor het personeel is daar van een zekere zij het dan zeer geringe, beperking in hun deelneming aan de ver kiezingsvoorbereidingen het gevolg. Elk dienstverband brengt de kans mede van door de belangen van den dienst geboden beperking in het verrichten van buiter, den dienst gelegen werkzaamheden. De grond voor het verbod is de plicht der bedrijfsleiding er voor te waken, dat het personeel zich niet belast met verrich tingen dié de belangen van den dienst kunnen schaden. Van dit beginsel is o.a artikel 30. 1ste lid onder 2e. der Postwet een toepassing. 1) NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR HUISVROUWEN. werkt antiseptisch, verfrischt den mond, en houdt de tanden mooi, wit en gezond. 8693 HAAGSCHE POLITIERECHTER. Gisteren stond voor den politierechter mr. Scholtens terecht P. V. uit Wassenaar, die bij een verstek vonnis van genoemden politierechter was veroordeeld tot. een geldboete van f. 60 subs. 30 dagen hech tenis, terzake van bedreiging tegen het leven van een zekeren M. uit Amsterdam die naar een biljart kwam kijken op 13 September van het vorige jaar te Wasse naar De officier van justitie mr. P. R. Blok vroeg bevestiging van het verstek vonnis. De politierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van f. 40 subsidiair 20 dagen hechtenis. Den gewezen rijwielreparateur H. M. uit Den Haag, was tenlaste gelegd verduiste ring van een heeren- en damesrijwiel welke hij in consignatie had van een zekeren P. K. uit Leiden. Verdachte ontkende het feit ten deele. hij zou namelijk één rijwiel onder rem bours hebben ontvangen. Wat het tweede rijwiel betreft dit bekende hij verduisterd te hebben. Aan den benadeelde K. had verdachte medegedeeld het bedrag te zul len terugbetalen en wel f. 5 per week. De officier eischte een gevangenisstraf van 14 dagen. De politierechter veroordeelde den ver dachte tot 2 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. 1) Art. 30. 1. Met geldboete van ten hoogste hon derd gulden wordt gestraft: le 2e. hij die. in dienst der Posterijen zon de. stukken vervoert ten behoeve van an deren dan den Staat, hem zeiven of per sonen tot zijn huisgezin behoorende. WIJZIGING REGLEMENT VAN ORDE EERSTE KAMER. Initiatief der S. D. A. F. Naar de Msb. verneemt zal spoedig van den leidei der Sociaal-Democratische Eerste Kamerfractie, dr. T. M Wibaut, een voorstel te verwachten zijn om art. 46 van I het reglement van Orde der Eerste Kamer aldus te wijzigen, dat voortaan het zeg genschap over de vaststelling der agenda niet meer uitsluitend tot de bevoegdheid van den voorzitter behoort. Het zou evenwel niet in de bedoeling I liggen van deze wijziging gebruik te maken om alsnog de kieswet op de agenda te plaatsen. Men wil echter in verband met het voorgevallene met de kieswet, het I voor de toekomst onmogelijk maken, dat I de voorzitter der Kamer tegen den wensch van de meerderheid en dien der Regeering in. de dagorde zal kunnen vaststellen DE VERKIEZINGSPROPAGANDA IN DEN RADIO-OMROEP. Verkiezingsrede afgebroken. Gisteravond heeft de heer De Wit, lijst aanvoerder van de lijst-De Wit gelegenheid gehad voor de radio-omroep een verkie zingsredevoering uit te spreken. De radio- controle-commissie had enkele passages uit de bij haar ingezonden tekst doen vervallen, tegen den inhoud waarvan de commissie bezwaren opperde. Aanvankelijk hield die heer De Wit zich aan dit ver bod doch begon aan het slot van zijn rede toch in het kort te zeggen, wat de con trolecommissie had verboden om uit te zenden. De radio-controle-commissie heeft toen ingegrepen en de rede van den heer De Wit afgebroken De nog resteerende tijd is daarna niet gebruikt. (N.R.Ct.). o ESTAFETTEVLUCHTEN NAAR INDIE. Ook des nachts zou worden gevlogen. Aneta meldt uit Bandoeng: Het. ,.A, I. D. de Preangerbode" meldt, dat het Hoofd van de P.T.T van het Plan- Asjes-Comité bericht ontving dat de snel- vlucht vermoedelijk in October van dit jaar zal plaats vinden. Het Comité verzocht zijn medewerking voor het welslagen van deze vlucht o.a. door de uitgifte van een specialen postzegel. Het „A.I.D. de Preangerbode" maakt in verband hiermede melding van een schema van de KL.M. voor een extra-Indië-vlucht, waarbij overdag en des nachts zal worden gevlogen, waardoor de tocht in 4'/: dag heen resp. retour zal worden volbracht. Het toestel zal een versterkte personeels bezetting krlieen Denkelijk za! deze proef vlucht spoedig worden gehouden. Voorts maakt het blad melding van een denkbeeld van de K.LM. om in de toe komst estafette-vluchten op het Holland- Indië-traject uit te voeren. Hiervoor zul len machines en personeel od enkele plaat sen worden gedetacheerd. Door ook des nachts te vliegen, zal de tocht worden be kort. Tenslotte overweegt men te Marseille minstens een vaste vertrek- en aankomst basis in te richten opdat bij slecht weer het postvervoer naar en van Marseille eventueel per trein of autobus za! kunnen geschieden. Voortgezette algemeene vergadering. In de te Arnhem voortgezette vergade ring kwam aan de orde een voorstel van de afdeellng Leeuwarden, die wenschte dat het hoofdbestuur het initiatief zou nemen tot een actie van alle Nederlandsche vrou- wen-vereenigingen om bij de regeering aan te dringen op invoering van strengere straffen bij ongelukken, voortkomende uit het roekeloos besturen van motorrijtuigen Het hoofdbestuur meende, dat deze zaak meer thuis behoorde bij den nationalen vrouwenraad en het verklaarde zich be reid deze kwestie daar ter sprake te brengen. De vergadering keurde dit goed. Z. h. s werd aangenomen een voorstel der afd. Leiden om het hoofdbestuur te verzoeken een officieele enquête in te stellen bij de voornaamste gas- en electrl- eiteltsbedrijven naar de juiste prijzen van gas of elcctriciteit. De afd. Tilburg wenschte de vereeniging in verbinding te doen treden met de Ned. Pomologische vereeniging. ten einde het gebruik van Inlandsch fruit te bevorderen. Dit voorstel werd aangenomen, nadat er op voorstel van de afd Den Haag aan was toegevoegd, dat hel binnenlandsche fruit van gelijke kwaliteit moet zijn als het bui- ten'andsche Door ae afdeelingen Enschede en Ol- rienzaal werd voorgesteld om het Instituut, tot voorlichting bij huishoudelijken arbeid op te heffen. De afd. Den Helder stelde voor om eenige continuïteit in het bestaan van het Insti tuut te brengen, door b.v. gedurende eenige jaren de werkzaamheden gade te slaan en het resultaat daarvan af te wachten. Dit amendement werd aangenomen met 147 tegen 8 stemmen, zoodat het voorstel- EnschedeOldenzaal niet in stemming kwam. De afdeeling Zaandam stelde vooor om de afdracht aan het hoofdbestuur te be palen op f.0.75 per lid ithans f.1). Het motief voor dit voorsel was. dat kleine afdeelingen bij de tegenwoordige afdracht te weinig overhouden om behoorlijk werk te doen. Een langdurige discussie volgde op dat voo stel, dat het hoofdbestuur ontraadde Het voorstel-Zaandam werd verworpen met 159 tegen 14 stemmen. De afdracht voor 1934 werd daarna z. h. st. bepaald op f 1. De afd Delft stelde voor bij het zenden van adressen niet steeds de afdeelingen te raadplegen. Het hoofdbestuur stelde dit blijk van vertrouwen op prijs. Het voorstel werd echter verworpen. Om de kleine afdeelingen te helpen stelde de afd. Enschedé—Oldenzaal voor te besluiten in de toekomst de afdracht aan het hoofdbestuur progressief te maken. De afdeeling-Den Haag wilde een com missie benoemd zien. die het vraagstuk van de afdracht zal onderzoeken. Mevr. Van RielSmeenge verklaarde namens het hoofdbestuur, dat dit geen bezwaar heeft de kwestie nog eens te on derzoeken, alleen gelooft het niet. dat een commissie beter zal kunnen oordeelen over de financiën dan het hoofdbestuur zelf In stemming gebracht werd het voorstel verworpen met 145 tegen 13 stemmen De afd Haren lichtte een voorstel toe om de oorkonde, welke vanwege de veree niging wordt uitgereikt, aan dienstboden, o'ie 12'/j jaar in dienst zijn, elke 5 jaar te laten overstemoelen, opdat niet bij 20-jar t-n 25-jarigen dienst een nieuwe oorkonde behoeft te worden uitgereikt. Om practische redenen werd dit voor stel door het hoofdbestuur ontraden. Het werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Brpda aangewezen. De afdeeling Den Haag stelde aan de orde de vraag: Is het wenschelijk dat de vereeniging zich uitspreekt tegen die kortingen, welke in den manufacturen- handel aan naai-ters worden gegeven en die een behoorlijke prijsstelling belem meren? Bij de uitvoerige discussie naar aanlei ding van deze vraag werd betoogd, dat het stelsel van de kortingen sterke afkeuring verdient. Mevr. Van RielSmeenge (hoofdbe stuur) adviseerde de vraaa in handen te stellen van het hoofdbestuur, om prac- advies. Daartoe werd besloten Na afloop van de vergadering volgde een gemeenschappelijke maaltijd. TIJDSCHRIFTEN. Magazine „Nova". „Nova" van deze maand bevat o.m. een verhaal uit het Russisch, „Een blijde Ge beurtenis" van Michael Zosjtsjewko en een ontroerend geschiedenisje door A. R. R. ..'t Klompje", met enkele lijntjes fijntjes geïllustreerd door Rd. O. Soeriamihardja. J P Baljé droeg „Brieven uit Indië" bij en Annie van Leeuwen een kort verhaal dat „Een Winteravond" heet. Uit de (vertaalde) novelle van Rita Wei man blijkt het verschil tusschen „Broad way en Hollywood". Ook de bekende humo rist' OHenry is vertegenwoordigd door „Wat er aan ontbrak". In het filmsupplement, komt een bij - drage voor van Conrad Veidt. Bernard i Prins schrijft over Ossi Oswalds en over nieuwe regisseurs en Willem Landt over „Madame Butterfly als film". Tusschen den tekst als steeds verschil lende mooie foto's, ditmaal o.a. van Sylvia Sidney als „Butterfly", Conradt Veidt, Ossi Oswalda en Estelle Taylor. NIEUWE UITGAVEN. Gids voor Noordwijk Wij ontvingen de officieele lijst van hotels, pensions, villa's en huizen te Noordwijk, als steeds weder een betrouw bare vraagbaak voor een ieder, die zich voorstelt korter of langer tijd in deze bad plaats verblijf te houden. De inhoud is belangrijk uitgebreid en geeft mede een volledig overzicht van alle attracties in het komende seizoen. De indeeling is nractische en overzichtelijk. In het bijzonder zij de aandacht gevestigd op de opnieuw verlaagde hotel- en nen- sionprijzen. Uitgesproken: K. Kruger. koopman, Aalsmeer. Dahliastraat 2. R.-c. mr. F. Th. Raedt; cur. mr. H. O. Drilsma, Haarlem. VRACIITVERDEELING IN DE BINNEN SCHEEPVAART. SLUIS' BISKWIE-FABRIEK TIJDELIJK GESLOTEN. De voortdurend meer drukkende regee ringsmaatregelen ten aanzien van de be langrijkste grondstoffen eenerzijds, de steeds slechter wordende economische toestand anderzijds hebben de algemeene vergadering van aandeelhouders der Sluis' Biskwiefabrlek N.V. te Deventer het be sluit doen nemen, het bedrijf op te hef fen. Aan het personeel, bestaande uit onge veer negentig mannen en honderd meisjes is ontslag aangezegd. Er bestaat echter groote kans, dat na korte sluiting velen van het personeel weer in deze fabriek werkgelegenheid zul len vinden. Ten aanzien van deze aange legenheid worden besprekingen gevoerd. LEGAAT VAN DRIE TON. Voor fonds van instellingen van fabriekspersoneel. Uit Winterswijk wordt aan de „Zutph. Courant" gemeld: Aan 't gezamenlijk personeel van de Tricotfabriek alhier heeft de directie be kend gemaakt dat wijlen de heer G, J. Willink die de vorige week gestorven is op een reis in Frankrijk driehonderddm'end gulden nagelaten heeft om te dienen voor een fonds waarvan de rente ten bate moet komen aan instellingen van het fabrieks personeel op een wijze, te bepalen door de directie. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag j der Eerste Kamer over het wetsontwerp I tot vaststelling van tijdelijke maatregelen 1 ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnen- scheepvaart. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de binnenschlpperij, in haar geheel ge nomen. door dien maatregel niet zal wor- den geholpen, omdat de moeilijkheden, welke die tak van volksnijverheid onder- I vindt, haar voornaamste oorzaak vinden in een tekort aan vracht en een te veel aan tonnage, waaraan tenuitvoerlegging der in het ontwerp neergelegde voorstellen geen einde zal kunnen maken. Daaren tegen zullen de meer welvarende schippers ten bate hunner minder welgestelde col lega's schade lijden. Bovendien werd bevreesdheid uitgespro ken, dat de reeds in ruime mate beschik bare tonnage nog zal toenemen, doordat schepen in de vaart komen, die onder normale omstandigheden de binnenvaart hier te lande niet beoefenen, en dat een verhooging der schcepsvrachten de nel- ging tot het doen vervoeren van goederen te land zal versterken. Ook achtten de leden, hier aan het woord, het niet on mogelijk. dat bedoelde verhooging het aanvankelijk langs onze zeehavens geleide vervoer zal doen overgaan naar haven plaatsen in het buitenland. Voorts vestigden de leden, hier aan het woord, de aandacht op de technische moeilijkheden, welke aan de uitvoering der ontworpen regeling verbonden zijn. Ten slotte betreurden zij, dat, nu de in- laders niet meer vrij zullen zijn in de keuze hunner schippers, hiervan het meest nadeel zullen ondervinden de schippers, die door het bezit van goede vaartuigen en mede door groote wilskracht zelfs thans nog in staat zijn, vrij geregeld te varen. De leden, hier aan het woord, hadden er de voorkeur aan gegeven, dat de bin- nenschipperij op individueelen grondslag zou worden gesteund. Sommige andere leden verklaarden, dat zij zich met de hierboven weergegeven be schouwingen slechts ten deele vereenigen. Boven een regeling op individueelen grondslag gaven zij de voorkeur aan die, welker totstandkoming de Minister wenscht te bevorderen, hoewel zij de ge boden hulp niet afdoende achtten. Andere leden achtten het de grootste verdienste van het wetsontwerp, dat het beoogt de allerergste gevolgen der crisis voor die bevolkingsgroep af te wenden, en dus steun te verleenen, waar zonder de hulp van Overheidswege een débacle niet zou kunnen uitblijven. De leden, hier aan het woord, meenden te moeten betwijfelen, of de vrachtver- hooging dusdanig zal zijn, dat Antwerpen het tot dusverre naar onze havens leidende verkeer tot zich zal trekken. Het verblijf in de Zeeuwsche stroomen, welke de ver binding met die stad vormden, is gemeen lijk van vrij langen duur en vordert mits dien geruimen tijd Hiertegen werd aangevoerd, dat het aantal binnenschippers te onzent te groot is. UIT NED. OOST-INDIE. DE K.N.I.L.M. BATAVIA, 6 April Aneta). Langdurige besprekingen tusschen de K.N.I.L.M. en den directeur van het Departement van Gouvernementsbedrijven, over de verlen ging van 't contract tusschen de K.N.I.L.M. cn de Indische Regeering, leidden tot over eenstemming. Wanneer het ontworpen nieuwe contract wordt aangenomen zal dit, volgens de „Java-Bode", voor de Regeering belangrijk minder financieele consequenties hebben.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9