DE RAMP DER „AKRON". 74»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 April 1933 Derde Blad No. 22407 GEMENGD NIEUWS. Nog twee luchtschepen verongelukt. AMERIKA IN ROUW. RECHTZAKEN. DE MARGARINE-INDUSTRIE EN ONS LAND. HAAR ECONOMISCH EN FINANCIEEL BELANG. Een journalist bezoekt velerlei fabrieken van diverse pluimage! Vooral in den tegen- woordigen tijd wordt hem het belang van menige industrie onder het oog gebracht. Zoo hadden wij dezer dagen gelegenheid de enorme fabrieken der N.V. Unilever te bezichtigen. Te Zwijndrecht waar zich het uiterst gecompliceerde proces van de ver vaardiging van vetten en oliën afspeelt be- noodigd voor de margarine zeep en kaar- senfabricage. Dan te Rotterdam waar even eens talloozen zich wijden aan de samen stelling der margarine, die ons in talrijke verpakkingen vanachter de winkelruiten toelacht! Wanneer ge Zwijndrecht aan de Oude Maas nadert, begroeten u reeds van uit de verte de hooge gebouwen, de schoor- steenen. de silo's en ge ziet langs den oever de zeeschepen, die de zaden aanvoeren, waaruit na eindelooze bereidingen het vet of de zuivere olie te voorschijn wordt ge- tooverd! Hoevele menschen en machines zijn hier bij geïnteresseerd; een rondgang door de moderne, prachtig geoutilleerde fabrieken waaraan het levenswerk van generaties ten grondslag ligt geeft hiervan een sterken indruk! Kolenopslagplaatsen, hijschkranen, ke tels chemische installaties en ingewikkelde machinerieën, tevens benoodigd voor de bereiding der groote hoeveelheden veekoe ken. liggen hier over een geweldige opper vlakte uitgespreid. Het is onmogelijk om in een kort bestek de vervaardiging der producten, die onaf scheidelijk aan de margarine-industrie verbonden zijn, te bespreken. Onder leiding van een der ingenieurs volgt men de che mische processen, terwijl de goedbedoelde explicatie helaas onder het donderend ge raas der machines grootendeels verloren gaat! Men klautert meterhooge trappen op en bevindt zich tenslotte op het hoogste punt eener installatie, die. als waar dan ook in deze omgeving, getuigt van het vernuft der wetenschap. Men kijkt omlaag in verre diepten en ziet de arbeider aan zijn inspannend werk bij de veekoekper- serijen; hier is actie, zoowel in de raffina derijen als in de harderijen. in het belang van een der voornaamste Nederlandsche industrieën. Zoo is hetzelfde beeld in Rot terdam: daar wordt het vet tot margarine verwerkt, daar vindt in kolossale kneed machines de menging met de boter plaats, heerscht nog bedrijvigheid in de pakkerijen waar de wit-blauwe „Blue Band"-meisjes bij ingenieuse werktuigen in bliksemtempo de halve pondjes nawegen, of in de even eens onder eigen beheer staande emballa gefabrieken (papier, drukkerij, kisten, vaten, blikken, zakken etc.) werkzaam zijn. Veel arbeid wordt hier volbracht, on danks de crisis, die ongetwijfeld ook in deze bedrijven haar zeer sterken ihvloed doet gelden, tengevolge van de diverse menggeboden en het zoo juist afgekon digde D-.-itsche olie- en vetmonopolie. De margarine-productie hier te lande is, zoo werd ons medegedeeld, reeds belang rijk teruggeloopen. Arbeid, waarvan het belang voor onze nationale welvaart niet onderschat mag worden. Daarvan zijn wij na ons bezoek aan deze fabrieken wel overtuigd! Ten overvloede heeft de heer Hartog, directeur der N.V. Unilever, die 75"/o der Ned. fabrieken omvat, doch sprekend na mens de geheele Nederlandsche margarine industrie dit belang nader uiteengezet, tij dens een den journalisten aangeboden lunch in het Rotterdamsche fabrieksge bouw. Daar heeft hij verklaard, hoe het levensbelang van duizenden bij de instand houding der margarineindustrie is gemoeid en haar beteekenis voor ons Rijk in en buiten Europa, voor onze handels- en be talingsbalans, voor de financiën van den Staat en voor onze handel en scheepvaart in den breede besproken. Reeds heeft de margarine-industrie groote offers gebracht en van den wil daartoe het bewijs geleverd, aldus de heer Hartog. doch deze mogen een bepaalde grens niet overschrijden! Zoo dit tóch ge beurt. dan wordt niet slechts het bestaan van duizenden in gevaar gebracht, doch ook de belangen van het Rijk. Hierbij doel de spr. zeer waarschijnlijk op een even- tueele goedkeuring van de morgen in de Tweede Kamer te behandelen z.g. Crisis- Machtigingswet die naar men ons mede deelde. uiteindelijk een verbod der marga rine-industrie tengevolge zou kunnen heb ben. Dit zou funeste gevolgen hebben; want de groote fabrieken voor de bereiding van oliën en vetten, zooals wij er te Zwijn drecht een bezochten, zijn en hier komt het op aan! alleen bestaanbaar in samenhang met de margarine-industrie. Zonder het behoud van deze industrie zal de export van oliën de fabricage van vet zuren voor de zeepfabrieken en die van de veekoeken niet meer rendabel en dus onmogelijk zijn. Dat alles zou men naar elders in casu Engeland moeten over brengen! Ter verduidelijking van het groote be lang. dat ons land bij het behoud der margarine-industrie heeft wees spr. er o.m. op. dat het vorig jaar geweldige hoe veelheden copra- palm- en kapokolie ter waarde van f. 75.000.000 in onze koloniën ten behoeve der margarine-wereld-indu strie werden ingekocht. Door de Neder landsche fabrieken in 1932 voor een waar de van f. 25.000.000 terwijl van de 180 000 ton is doorgevoerd naar andere landen 120.000 ton. De geheele in- en doorvoer in 1932 leverde alleen voor de Nederlandsche scheepvaart en onze zeehavens een bate van minstens f. 10 000 000 op De opslag van de zeer groote hoeveelheden grond stoffen beteekenen een belaneriike bron van inkomsten voor de veembedriiven de binnenscheepvaart er de transportonder nemingen. Tengevolge van den grooten om vang van de verwerking der bijproducten (de bereiding der vetzuren en veevoeders) zou onze handels- en betalingsbalans bij eventueele opheffing belangriik benadeeld worden. Indien onze margarine-industrie biet meer als leverancier van veekoeken DE MOORDZAAK-ESCHAUZIER. Cassatie door verdachte K. aangeteekend. Naar wij vernemen heeft de wegens moord op den heer W. G. J. Eschauzier en wegens valschheid in geschrifte gister ochtend door het Haagsche Gerechtshof tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeelde 33-jarige techniker J. A. J. H. K. cassatie tegen 'sHofs arrest aangeteekend. UITSTAPPEND PASSAGIER OVERREDEN. Door passeerende auto gegrepen. Eergisteravond te kwart voor twaalf heeft op den Utrechtscheweg bij Kievits dal in de gemeente Renkum een doodelijk ongeval plaats gehad. De heer H. v. d. Belt. een bekende figuur in de kringen van den handeldrij venden middenstand te Arnhem, die de laatste jaren buiten woont, was met de buurtspoorweg naar huis ge gaan en stapte bij zijn woning uit. Op dat moment werd hij door een passeerenden auto gegrepen en overreden. Hij was on middellijk dood. Het slachtoffer is 53 jaal oud. De politie heeft de zaak in onder zoek. (Tel.) OPZICHTER OP SLAG GEDOOD. Door omvallende heistelling getroffen. Op de terreinen van de fabriek Haka onder de gemeente Jutpliaas is een ernstig ongeluk gebeurd. Verschillende arbeiders waren in een put van plm. 5 metei drepte aan 't werk. De ruim vijftigjarige opzichter Klaassen uit den Dolder begaf zich uit den put naar den beganen grond. Toen hij boven op de lad der gekomen was. brak op tot nog toe onopgehelderde wijze plotseling een heistelling. De zware palen vielen met een geweldigen slag op den grond, alles in him val verpletterend. De heer Klaassen, be merkte het onheil niet, daar hij de ladder bestijgend, met zijn rug naar de heistelling was gekeerd. De ongelukkige, die juist op de bovenste sport was gekomen, werd door een zwaren paal verbrijzeld. Hij was op slag dood. De overige arbeiders die in den put waren en in de omgeving van de heistelling, zagen gelukkig kans te ontkomen. Aan stonds schoot men te hulp. Slechts het stoffelijk overschot kon onder den paal worden verwijderd. Utr.Crt. BRANDEN. Gistermorgen is te Meedhuizen fGr.) door het stoken van vuur onder een kook pot, brand ontstaan in de arbeidersbehui zing van G. Scholten. De brand greep zoo snel om zich heen, dat men groote moeite had om een kost ganger, die te bed lag en de kinderen te redden Het perceel brandde geheel uit. Van den inboedel kon niets gered wor den. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond brand in de boerderij, toebehoorende aan H. van Lochein, en gelegen aan den Eibergscheweg te Haaksbergen. Met veel moeite konden de eigenaar en een andere bewoner, zich in veiligheid brengen. Twee koeien, een pink en een kalf, alsmede twee varkens en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Van de inboedels der beide bewoners kon niets worden gered. Beiden zijn tegen brandschade verzekerd. Gisteravond ontstond door onbekende oorzaak brand in de kapitale boerderij van de wed. Schroeten te Weert (Limb.). Aangewakkerd door den feilen wind greep het vuur zeer snel om zich heen en vond in het vele stroo ruim voedsel. De geheele boerderij stond weldra in lichter laaie en brandde tot den grond toe af. Een paard, een os en een kalf, de oogst, een schuur en akkergereedschap werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering ge dekt. VERGIFTIGING VAN 15.000 TOMATEN- In een warenhuis van den tuinder P. Los te Dlrksland zijn door een kwaadwil lige 15.000 jonge tomatenplanten, gereed om te worden geolant, door zwaveldamp vergiftigd. De totale schade bedraagt f. 2000 Er bestaat sterke verdenking tegen een bewoner van Dirksland, welke reeds door de politie is verhoord. Verschillende personen hebben bezwarende verklaringen jegens den verdachte afgelegd. -» ONDER EEN AUTO GERAAKT. Toen de autoverhuurder G. gistermid dag tegen twee uur met zijn auto de Mariaschool te Panningen passeerde ge raakte het zevenjarig meisje J. spelender wijze onder de auto. Het kind overleed kort na het ongeval. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De chauffeur treft geen schuld. BUITENLANDSCH GEMENGD. MOORD IN TIROL. Voor hotel „Blattl" in Weissee bij Durch- bolzen (gemeente Waldsee) in Tirol hiel den op 3 April tegen half vijf twee uit Duitschland afkomstige auto's stil. Eenige mannen stapten uit en vroegen in het hotel of daar zekere dr. Bell was gelo geerd. Men verwees hen naar een kamer, waar sinds 29 Maart dr. Georg Bell uit Munchen woonde, die zich in het vreem- delingenboek had laten inschrijven als redacteur. Gedurende eenigen tijd hielden de vreemdelingen op de kamer van dr. Bell een bespreking, waarna geschoten werd. Dr. Bell was direct dood. De in de kamer aanwezige majoor Heil uit Munchen werd door een schot gewond en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Majoor Heil is vroeger redacteur ge weest bij de „Geraden Weg" te Munchen. INBREKERS AANGEHOUDEN. Nadat de Amhemsche politie verleden week een viertal personen had aangehou den. die verscheidene inbraken in de omge ving bleken te hebben gepleegd, heeft zij thans wederom de hand weten te leggen op een tweetal personen, die met de eerstge- noemden een bende vormden. Zij opereerden niet alleen te Arnhem, maar trokken per auto de provincie in. Zoo hebben zij te Kesteren en te Vlijmen inbraken gepleegd. Een volledige serie inbrekerswerktuigen is in beslag genomen. waarbij ook de zuivelindustrie belang heeft zou kunnen functioneeren. dan moet bij de huidige behoefte voor een waarde van f. 6 000.000 meer geïmporteerd worden. Bij zondere aandacht vraagt tevens de zeep industrie in 57 fabrieken hier te lande, welke oliën en vetzuren als grondstoffen bezitten. Schakelen wij de zeepindustrie uit, dan wordt direct en indirect in Nederland voor de margarine- en vetindustrie aan loonen voor arbeiders, administratief en reizigers- personeel minstens f. 37.000.000 uitgegeven. Ook de indirecte beteekenis der margarine industrie is voor ons Rijk zeer groot: in het jaar 1929 bijv. werd door de Unilever voor onderhoud en reparaties aan tankbooten, tankinstallaties fabrieken en autoparken enz. f. 13.000.000 uitgegeven. Hier is niet eens gesproken, aldus de heer Hartog over de belegde groote kapitalen over de be langen van het bankwezen de beteekenis van het bedrijf voor onzen fiscus. Nog werd er ons op gewezen dat bij een t'idelijke stopzetting der margarine industrie ons land de fabrieken ter ver vaardiging der oliën en vetten voor goed zou verliezen' Een en ander is het overdenken waard! j Men begrijpt het goed recht van de margarineproducenten om in deze tijden zoo goed als elk ander op te komen voor de behartiging en het behoud harer „we reld van vet en olie" ook in het balang onzer nationale welvaart! DE WEDUWE VAN DOUMER OVERLEDEN Gisteren is te Parijs mevrouw Doumer overleden, de weduwe van den vermoor den president. POLITISEERENDE FILMSTER. De bekende Amer. filmster Mary Pick- ford heeft in een interview verklaard, dat zij geen reizen zal maken met Fransche schepen, zoolang Frankrijk zijn oorlogs schulden aan de Ver. Staten niet betaald heeft. Zij zal dan ook met het Itahaansche Stoomschip Rex naar de Ver. Staten terug- k6€r6n Sprekende over haar echtgenoot. Douglas Fairbanks en haarzelf, zeide Mary Pickford dat zij niets konden aannemen van de FTanschen zoolang deze hun schulden aan Amerika niet betaald hebben. EEN MONUMENT VOOR GENERAAL DIAS. Te Napels zal een monument worden opgericht voor generaal Dias, den „hertog" van de overwinning. Het moet den 24sten Mei 1935 worden ingewijd. Alle gemeenten van Italië zullen in de kosten bijdragen. Het comité staat onder beschermheer schap van den Koning en Mussolini is eere-voorzitter. DE WEDUWE VAN LENIN. Aan mevr. Kroepskaja de weduwe van Lenln zijn de orde van Lenin en van de Roode Vlag, de hoogste onderscheidingen van de Sovjet-regeering verleend. Mevrouw Kroepskaja, die onder-volks commissaris van onderwijs is, en een van de meest op den voorgrond tredende Russische vrouwen. DE VLIEGRAMP BIJ DEXMUIDEN. Ofschoon men er tot dusver nog altijd niet in is geslaagd nauwkeurig de oorzaak vast te stellen van de ramp, die het vlieg tuig „City of Liverpool" verleden week heeft getroffen, helt men na de laatste onderzoekingen toch over tot de opvatting, dat zij niet aan een misdaad moet worden geweten. Wel is waar is men nog steeds de meening toegedaan, dat de passagier Alfred Voss de ramp heeft veroorzaakt, doch het vermoeden van opzettelijke brandstichting heeft men inmiddels laten varen. Naar het oordeel der deskundigen moet de brand zijn ontstaan tusschen de voor ste en de achterste bagagekooien. In ver band hiermee, huldigt men thans de op vatting, dat het vuur wellicht zijn oor sprong heeft gehad in de toilet-ruimte, de eenige plaats waar het den passagiers mogelijk was. het verbod om te rooken te ontduiken zonder kans op ontdekking te loopen. In het toilet zou het dus zijn geweest aldus de laatste hypothese dat Alfres Voss waarschijnlijk een sigaret heeft op gestoken, daarbij brand heeft veroorzaakt en vervolgens alle koelbloedigheid verlie zend uit het vliegtuig is gesprongen. (Tel.) o WEER EEN RIJKE ARME. Een 68-jarige bedelares is in Pennsyl vania bewusteloos van uitputting en hon ger aangetroffen. Zij werd naar het zie kenhuis gebracht, waar zij spoedig over leed. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw een bedrag van 1000 dollar op de bank had staan en dat in de zoomen van haar kleeren eveneens bankpapier verborgen was. Het ergste wat gevreesd werd, is waar heid gebleken: De Akron" Is gezonken en geen der aan boord zich bevindenden is meer gered73 dappere mannen zijn omgekomen! Toen de uitgezonden schepen op de plaats des onheils arriveerden, was er geen hulp meer te bieden. De kruiser .Portland" kon nog het lijk van den marconist oppik ken, dat was alles. Zelfs is een der gered den aan boord der „Phoebus" nog trots de goede zorgen, overleden. Het wrak van het luchtschip .Akron" bevindt zich op 39 graden 25 min. N B. en 73 gr. 53 min. W.L. in de Barnegat-baai. In congreskringen verluidt, dat de con structie van het luchtschip fouten heeft vertoond en dat het herstel van de ..Akron" na het ongeval, dat het luchtschip verleden jaar te Lakehurst heeft gehad, niet gron dig is uitgevoerd. De oorzaak onbekend. Over de oorzaak is feitelijk nog niets bekend. Het heette, zooals gemeld, dat de bliksem het luchtschip zou hebben getroffen, doch luitenant Wiley de eerste officier van de Akron", heeft nog uitdrukkelijk verzekerd, dat er geen enkele aanwijzing is dat het luchtschip door den bliksem zou zijn ge troffen. Volgens hem is er geen ontplof fing voorgekomen en is er geen brand aan boord geweest. De stuurkabels van het hoogteroer zijn weggeslagen, zoo verklaarde hij verder, waarna de Akron" in zee gevallen is. Het water drong in de cabines en met vele an deren heeft luitenant Wiley toen getracht zich zwemmende te redden en hij is er in geslaagd, boven te blijven, tot hij aan boord van de Phoebus". het Duitsche tankschip, geheschen werd. Verder vertelde deze officier nog: Aan den vooravond van de ramp tegen 10 uur. weerlichtte het sterk, doch de nacht 'was toch niet zeer stormachtig. Kort na Imiddernacht begon de .Akron" opeens van een hoogte van ongeveer 16.000 voet snel .te dalen, terwijl felle bliksemstralen den hemel in helder licht zetten. Om half één 11 nachts begon de daling andermaal doch wij slaagden erin het luchtschip omhoog te krijgen. Drie minuten later schenen we eéhter in het centrum van het onweder te zijn geraakt en de Akron" slingerde ge wéldig zoodat de gezagvoerder de geheele bemanning opcommandeerde. Het luchtschip werd toen echter naar be neden gedrukt, naar de zee toe en hoewel we nog een oogenblik iets omhoog konden komen raakte het luchtschip kort daarop den zeespiegel met een hevigen schop, waardoor de huid beschadigd werd. Bij het licht der bliksemstralen zag ik vele mannen rondzwemmen tusschen wrak stukken van de .Akron" die met groote snelheid van de kust weg werden gedreven. Gasontploffing is uitgesloten, daar het luchtschip met helium was gevuld. 10 mijl van de plaats der ramp is nog een lijk van een der opvarenden geborgen. Toch S. O. S. Naar eerst thans bekend wordt, heeft het kustwachtstation Asbury Park in New Jer sey in den loop van den nacht, waarin het ongeluk is gebeurd, toch S.O.S.-seinen ont vangen. Echter heeft, naar verluidt het station zich niet verder met de ..Akron" in verbinding kunnen stellen daar er sterke atmosferische storingen geheerscht zouden hebben. Onderzoek naar de oorzaak. De Amerikaansche minister van Marine Swanson. heeft medegedeeld, dat een on derzoek naar het verongelukken van de „Akron" door de Regeering is gelast. Hij verklaarde voorts, nooit voorstander te zijn geweest van luchtschepen en dat het ln aanbouw zijnde luchtschip Macon" pas na succesrijke proeftochten door het Ministe rie van Marine zal worden geaccepteerd. Over het algemeen is de stemming ln Amerika de luchtschepen niet gunstig. De afgevaardigde in het Hui? van Afge vaardigden Fish uit New-York die vroeger voorzitter was van de antl-communlstlsche commissie van onderzoek heeft geëischt de publicatie van een rapport, dat Indertijd is opgesteld door het deoartement van justitie over daden van sabotage die ge pleegd zouden zijn tijdens den bouw van de „Akron". Natuurlijk is ook dr. Eckener gevraagd naar zijn meening doch wijselijk heeft deze feitelijk verklaard deze te moeten opschorten. Wij zullen daaron niet verder ingaan. Boodschap van rouw. President Roosevelt heeft ln verband met de ramp een boodschap van rouw uitge vaardigd. waarin hy de catrastrophe van de „Akron" een nationale ramp noemt. Van diverse zijden zijn reeds bewijzen van deelneming ingekomen, o.a van Hit- Ier en Groening. Nog ecu luchtschip in zee. En alsof dit ongeluk nog niet genoeg was. volgde gisteren nog een tweede. Een marineluchtschip van kleiner model is n.l. bij het zoeken naar de resten van de Akron" eveneens in zee gestort. Dit luchtschip, de „J 3". bevond zich gistermiddag ter hoogte van het kustwacht station New Jersey ongeveer 1 kilometer uit de kust toen het door tot nu toe onop gehelderde oorzaak in zee gestort Is On middellijk zijn schepen van de kustwacht en watervliegtuigen te hulp gesneld die er in geslaagd zijn 5 der 7 opvarenden op te pikken 2 zijn er verdronken, w.o. de ge zagvoerder. Men tracht thans het gas uit de „J 3" te laten wegstroomen en het luchtschip op sleeptouw te nemen. Een derde ongeval. De luchtvaart wordt wel op een zware proef gesteld! Terwijl de telegrammen over de ramp van de Akron" noe blijven bin- nenloopen, bereikt ons uit Parijs de mede- deeling. dat ook de Fransche marine een zwaar verlies geleden heeft door het ver ongelukken van het tot haar luchtstrijd krachten behoorende luchtschip E 9." Dit luchtschip gestationneerd bij de ma rinebasis Rochefort heeft gisteren tijdens een oefentocht wegens een motordefect in een hevigen storm een noodlanding moe ten maken in de buurt van fort Saint Mauf (dept. Loire inférieure). Het is daarbij zóó hard met den grond in aanraking geko men. dat het middendoor gebroken is. Gelukkig zijn hier geen persoonlijke ver liezen te betreuren. Slechts zijn van de in totaal uit 12 koppen bestaande bemanning de kapitein en een adelborst eerste klasse gewond. De materieele schade is echter zeer aan zienlijk. De ,E 9". een luchtschip van het z.g. half stijve type. had een inhoud van 10 000 kub. meter en was eerst enkele maanden geleden bij de Fransche marine in dienst gesteld. De JS 9" was het tweede van een reeks van drie even groote luchtschepen voor de Fransche marine. Het eerste is reeds bij een proefvaart verongelukt: het derde is nog niet voltooid. HAAGSCHE RECHTBANK. Gisteren werd voortgezet de zaak tegen C. N. uit Wassenaar, tegen wien de officier van justitie mr. P. R. Blok op 7 Maart jl. 3'/: jaar gevangenisstraf had geëischt ter zake van poging tot doodslag op den jachtopziener te Wassenaar toen deze ver dachte betrapte bij het stroopen van wild in de duinen onder Wassenaar. Als getuige werd nogmaals gehoord de verbalisant K„ die in eerste instantie had verklaard, dat de bedreiging „Sta of ik schiet je dood" eerst geuit zou zijn nadat het schot gevallen was. Thans op deze te rechtzitting verklaarde getuige K. even wel, dat er eerst gedreigd en daarna ge schoten was. Getuige zeide, dat het verbaal op dit punt onjuist is. De officier van justitie mr. P. R Blok verklaarde, dat door de voortzetting van deze zaak zijn opvatting over schuld en strafmaat niet is veranderd. Spr. persis teerde bij zijn eisch (3'/s jaar) gevangenis straf. Vonnis op 13 April a.s. Verder werd behandeld de zaak tegen den grondleverancier A. den U. uit Bos koop. die bij verstek vonnis van 13 Maart j.l. was veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf terzake van het uitlokken van mein eed. In verband met het niet verschijnen der getuigen werd de zaak uitgesteld tot 2 Mei. In hooger beroep stond terecht P. p. D. uit Leiden, die bij vonnis van den Haag- schen Kantonrechter was veroordeeld tot een geldboete van f. 5 wegens overtreding van art. 5 der motor en rijwielwet. Verdachte zou op of omstreeks 11 Sept. van het vorige jaar als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig toen hij uit de richting Piet-Hein-pleln kwam, een aan rijding hebben veroorzaakt. Verdachte beweerde niet zoo zeer voor de straf in hooger beroep te zijn geko men. dan wel voor de hooge rekening die de getuige had aangeboden, n.l. f.99. Verdachte zeide, dat de schade aan het .ander motorrijtuig maar ongeveer f. 15 bedroeg. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat verdachte rechts geen voorrang had gegeven, en dat het vonnis van den Haagschen Kantonrechter juist was gewezen Spr. vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. Gelderman uit Leiden, pleitte ont slag van rechtsvervolging en zoo noodig vrijspraak, daar een en ander door een samenloop van omstandigheden was ge schied. Vonnis op 13 April a.s. KANTONGERECHT ALPHEN. Door den kantonrechter te Alphen wer den de navolgende verstckvonnissen ge wezen wegens overtreding van de alge- meene politieverordening der gemeente Woubrugge: G. H. te Lelden f.3 subs. 1 week tuchtschoolstraf; terzake wegens overtreding der motor en rijwielwet W. N. K. vrijgesproken; C. v. d. H. te Utrecht f.5 subs. 1 dg R. E, F te Wassenaar f.50 subs 5 dg.: met toewijzing van de civiele vordering ad f.8.87 aan J. H WAV. f.4 subs. 1 dg.; P. C. D. v. d. B. te 's-Gra- venhage f.5 subs. 1 dg.; G. v. L. f.3 subs. 1 dg.; W T. te 'Hazerswoude f.4 subs. 1 dg.; J. S. te Rotterdam f.2 subs. 1 dg.; overtreding der algemeene politieverorde ning der gemeente Koudekerk L. J. B. te Leiden f 2 subs. 1 dg.; J. J. L. A. f.2 subs. 1 dg.; overtreding der Crisiszuivelheslul- ten I 1932 C. F. M te Boskoop f. 25 subs. 5 dg. en wegens overtreding van het Bin- nenaanvaringsreglement II. H. B. te Wou brugge f. 10 subs. 4 dg Waar geen woonplaats is vermeld wo nen veroordeelden te Alphen aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9