DE RAMP DER „AKRON". LE1DSCK DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 5 April 1933 GENEESKUNDIGE BRIEVEN. KUNST EN LETTEREN. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. Nieuwe wetsontwerpen Engelsche journalisten gearresteerd 1 Mei dag van Duitschen arbeid. In de gisteren gehouden kabinetszitting, die voor de eerste maal werd bijgewoond door den nieuwen president van de Duit- sche Rijksbank, dr. Schacht, heeft het kabinet cenlge wetsontwerpen afgehan deld. 1. Het wetsontwerp betreffende het slachten van dieren, waarbij wordt be paald, dat warmbloedige dieren bij het •slachten te voren moeten zijn verdoofd (verbod van ritueel slachten). Deze wet ls reeds ln eenlge landen Ingevoerd en is In overeenstemming met een ouden elsch der vereenlglng voor dierenbescherming. 2. Het wetsontweip betreffende de voor- looplge toepassing 'van bilaterale econo mische verdragen met vreemde staten. Deze wet wordt uitgevaardigd om de bij de Machtigingswet reeds vastgelegde pro cedure te bespoedigen. 3. Een wetsontwerp tot afweer van poli tieke daden van geweld. Hierbij wordt be paald: Met den dood of levenslange op sluiting in een tuchthuis of 15 jaren tuchthuisstraf kan worden veroordeeld: 1. Wie zich schuldig maakt aan het ge bruik van ontplofbare stoffen om men- sehenlevens ln gevaar te brengen. 2. Hij, die openbare gebouwen ln brand steekt of opblaast of hij, die een brand sticht met het doel de bevolking angst of schrik aan te jagen. 3. Gifmenging, overstrooming. aansla gen op spoorwegen, vergiftigingen zullen eveneens op deze wijze worden bestraft. De Rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van Justitie Kerrl, heeft een decreet uitgevaardigd, waarin hij ver klaart het als rijkscommissaris voor de Justitie ln Pruisen een plicht te achten de bestrijding van de corruptie te leiden. Daarom bepaalt Kerrl, dat een bijzondere afdeeling bij het ministerie van Justitie in Pruisen zal worden Ingesteld ter beste ding van de corruptie in den staat, het bedrijfsleven en de haute finance. Voorts verklaart Kerrl zich tegen het op vrije voeten stellen van verdachte perso nen tegen cautie. Dc tijd, dat het volk er van kon spreken „de kleinen worden ge hangen en de grooten laat men loopen", moet voorbij zijn. Voorts heeft Kerrl een beschikking uit gevaardigd, waarbij bepaald wordt dat het aandeel dat Joodsche advocaten mogen hebben ln de rechtspraak in Pruisen 'n verhouding moet zijn tot dit van de overige bevolking. De Engelsche journalist T. C. Catchpole is Maandag wegens verbreiding van val- sche berichten gearresteerd. Bij het door zoeken van zijn woning vond men veel materiaal dat ophitsende berichten om trent de laatste gebeurtenissen in Duitsch- land bevatte Catchpole is de internatio- I nale secretaris van de Society of Friends (Kwakers). Later is hij weer vrijgelaten. Voorts ls een zekere Geoffrey Fraser van de Transocean Wireless News Agency gearresteerd. In het Engelsche Lagerhuis zijn reeds vragen hieromtrent gesteld. Naar de natlonaal-soclallstische bedrljfs- cellenovganlsatle mededeelt, ligt het in het voornemen in geheel Duitschland den eer sten Mei te vieren als den dag van den Duitschen arbeid. Bijzonderheden zijn nog niet vastgesteld. Het voorloopiee resultaat van 141 mijnen in het Roergebied waar verkiezingen zijn gehouden voor de bedrijfsraden is thans bekend. De nationaal-sociallstische bedriifs cellenorganisatle heeft behaald 46 5115 stemmen de vrije vakvereenigingen 46.197 stemmen, de christelijke vakvereenigingen 34 547 de revolutlonnalre vakvereenigingen (communisten) 14 038 stemmen, de Dult- sche arbeiders 5983 stemmen het strlid- front zwart-wlt-rood 2275 stemmen Kirsch Duncker 103 stemmen verder nog 1331 st. van opwaarde. t De Rijksoresldent heeft den rijksminister van arbeid Franz Seldte benoemd tot voorzitter van het curatorium van jeugdop- voedtng. Drie gearresteerde communisten zijn bij „pogingen tot ontvluchten" doodgeschoten. NOG EENIGE BIJZONDERHEDEN. CHINA. Nieuwe Japansche opmarsch. Het Japansche opper-commando deelt mede. dat de Japansche troepen een offensief hebben Ingezet in het grensge bied tusschen Jehol en de provincie Pija- har. De Japansche troepen rukken op ln de lichting van Dahanor de hoofdstad van Tljahar en bezetten verscheidene steden en dorpen. o ZWITSERLAND. Het financieele program. In den Natlonalen Raad heeft de minis ter van Financiën Musy gisteren een rede gehouden over crisisbel&stlng tantièmepe- lastine en het financieele program. Er moet een tekort van 150 millioen frank worden gedekt waarbll noe een geraamd tekort voor de kantons en gemeenten komt van 120 millioen derhalve 270 mil lioen in totaal. De minister wil dit vinden door bezuiniging vermindering van uit gaven voor nersoneel en door belasting van tabak alcoholische dranken enz. HET SCHOVWTOONEEL. Inzake het vertrek van Jan Musch van het Schouwtooneel verklaarde de heer Adr v d Horst aan de „Opr. Haarl Crt' die sinds 1923 alleen de directie voert dat deze groote kracht zeker niet heenging wegens een botsing met de directie. Waarom dan wel, wordt echtei niet aangeduid. Voorts verklaarde de heer v. d Horst nog dat hij niets wist van een eigen tournee van mevr E. de Boer van Rijk tot viering van een jubileum voor de kranten daarvan gewaagden. Overleg ls niet ge pleegd. CCLXXII. ASTHMA. I. De ernst van een ziekte weerspiegelt zich niet altijd in de bezwaren, welke de patient ervan ondervindt. Bij plotselin- gen dood tengevolge van barsting van een bloedvat kan het zijn, dat nimmer van te voren door den patiënt ook maar een enkele klacht wordt geuit. Daar tegenover staan ziekten, die het leven van den patiënt haast ondragelijk maken, en uit dien hoofde wel degelijk als ernstig mogen worden behandeld, maar toch niet tot de zeer gevaarlijken worden gerekend. Van deze soort Is asthma een sprekend voorbeeld. De asthma-patlënt is een wer kelijke lijder, niettemin kan asthma als zoodanig niet anders dan bij hooge uit zondering als doodsoorzaak gelden Wij zien dan ook de bij dergelijke ziekten gewone tegenstelling tusschen het ge wicht, dat de patiënt aan zijn lijden hecht en de betrekkelijke onverschillig heid er tegenover van het publiek De patiënt wordt wel beklaagd Het element van angst ontbreekt evenwel in de be tuiging van medelijden. Het wordt alleen een hinderlijke en lastige kwaal gevonden Het schijnt dat ook de patiënt zelf ln meerdere of mindere mate met de aan vallen vertrouwd geraakt. Een volmaakt gezonde, die plotseling door een heftigen aanval zou worden getroffen, kon zonder overdrijving meenen. dat hij moest stik ken. Hier hebben wij dus het hoofdver- fchijnsel aangegeven, n.l. een belemmerde ademhaling. Zoowel ln- als uitademing gaan met groote inspanning gespaard. De omgeving merkt dit op door de piepende en sissende geluiden, waarmee de adem haling zich laat hooren en de voor den omstander zichtbare werking der hulp ademhalingsspieren. In den regel wordt ook gehoest en vooral aan het eind van een aanval wat taai slijm oogegeven Wanneer het getal der aanvallen niet buitengemeen groot ls. lijdt de algemeene toestand van den patiënt in den regel weinig. Buiten de aanvallen zijn zij ge woon in staat tot het gewone werk en vertoonen ln de samenleving evenmin iets bijzonders. Als de aanvallen in lichten graad voorkomen, kunnen zij zelfs hun opgewektheid behouden, zoodat de om geving niet gelooven kan hoe het mo gelijk is. Tot voor betrekkelijk korten tijd was de behandeling van asthma door de ge neeskundigen hoofdzakelijk van emplri- schen aard. Men wist door ervaring, dat het ziektebeeld zeer afwisselend was en dat bepaalde omstandigheden van invloed op het verloop zijn. Maar de meeste van die ervaringsfeiten wist men niet goed te verklaren Zoo was de woonplaats, of beter gezegd, de verblijfplaats dikwijls van invloed, maar alweer zeer verschil lend. De eene patiënt vond baat bij een verblijf ter plaatse, waar een ander vol strekt geen Invloed ondervond Hetzelfde was het geval met den overvloed van aanbevolen geneesmiddelen, die echter bijna uitsluitend bestonden in zooge naamde symptomatische geneesmiddelen, stoffen derhalve die er op gericht waren een bepaald verschijnsel tegen te gaan zonder de ziekte zelf in den wortel aan te tasten, zooals bijv. morphine gebruikt wordt om pijn op te heffen, onverschillig welke de oorzaak van die pijn is. In den laatsten tijd is de behandeling van het vraagstuk meer wetenschappelijk geworden. Zij is ingeluid door de ver schillende onderzoekingen over hooikoorts over welke ziekte ik reeds vroeger schreef. Bij een zeker percentage van deze lijders wordt ook asthma aangetroffen. De naam hooikoorts duidt op tweeërlei manier aan dat men oorspronkelijk op een dwaalspoor was wat het wezen der ziekte betreft. De zieke voelt zich erg vervelend, wat ook bij koorts en hier wordt malaria be- aoeld het geval is, maar temperatuur- verhooging komt bij hooikoorts niet voor. En met hooi bestaat evenmin direct ver band. De ziekte treedt op in het tijdperk van den hooibouw en het hooistof ls wel eens in staat om aanvallen op te wekken, maar als oorzaak van de ziekte kan hooi in geen geval gelden. Hoewel reeds in de eerste helft van de 19de eeuw ontdekt was, dat de eigenlijke oorzaak van het ontstaan der ziekte gezeteld was in het stuifmeel van bepaalde planten, duurde het tot het eind dezer eeuw, voordat een beter inzicht hl het wezen der ziekte werd verkregen. Het waren vooral de ervaringen bij Inspuiting van geneeskrachtige sera, bijv. van het serum tegen de diphtheritis, waardoor men de wijze leerde kennen, waarop het lichaam reageerde tegen het inbrengen van vreemd eiwit. Men zag. dat kunstmatig een zekere overgevoelig heid voor bepaalde stoffen kon worden opgewekt, welke tot dusverre alleen als groote uitzondering bij bepaalde personen was waargenomen en zoo leerde men be grijpen. wat zulk een overgevoeligheid beteekende Een minmale hoeveelheid van zekere stof, bijv. stuifmeel, is vol doende om een daarvoor gevoelig persoon zwaar ziek te maken, terwijl de meeste andere menschen van groote hoeveel heden niet den minsten invloed onder vinden. Die overgevoeligheid vertoont niet alilcen tusschen verschillende personen, maar ook by één persoon groote ver schillen. Zoo ls de een gevoelig voor het stuifmeel van grassen, de ander voor dat van rogge, of weer andere van linden, tamarinden, accacla's, bepaalde bloemen enz. Tegenwoordig onderzoekt men dat, door van aftreksels van verdachte stoffen een klein drupe in (niet onder) de hu'd te spuiten. Bestaat er overgevoeligheid, dan ontstaat na eenige minuten om de steekopening een roode plek met zwelling, ale soms een aanmerkelijke grootte kan bereiken. Er wordt daarom altijd met zeer zwakke verdunningen begonnen. Op deze wijze gelukt het niet alleen uit te vinden, welke soort van overgevoeligheid bestaat maar ook ln welke mate deze aanwezig Is Al naar gelang kan nu de arts zijn olan de camnagne oomaken. Er woedt dan langs verschillende wegen ten strijde getrokken Om eerst bij de hooikoorts te blijven, kan de patiënt de ziekte a. h. w. ontloopen, door uit de In aansluiting op hetgeen in het 3e Blad vermeld wordt over het vergaan der Akron nog het volgende: De redding van Wiley. Commandant Wiley verklaarde nader hand ln het hospitaal ,dat er geen ont ploffing en geen brand aan boord van de Akron" is geweest. Toen het luchtschip, zoo vertelde hij nog, gedaald was tot op driehonderd voet boven den zeespiegel, beval ik allen man nen hun plaatsen ln te nemen. Onmiddel lijk daarop sloeg de Akron" tegen het wateroppervlak. Door het venster van de controlecabine stroomde het zeewater naar binnen. Ik werd met den stroom meegesleurd en ge raakte door een ander venster buiten. Zwemmend trachtte ik zoo spoedig moge lijk uit de buurt te komen van het lucht schip. Aan de oppervlakte gekomen zag ik het schip afdrijven. De boeg stak omhoog; het geheele gevaarte was één stuk wrak. Toen lk ongeveer tien minuten gezwommen I had. kon ik geen man meer waarnemen, ofschoon de bliksem het wateroppervlak j fel verlichtte .De bemanning in het schip i zelf gaf toen nog teekenen van leven Korten tijd later dook de Phoebus" op. Ik had mij ondertusschen vastgeklampt aan een plank, zoodat ik rustig kon blij ven drijven. Het schip wierp mij een red dingsgordel toe en haalde mij aan boord. De reddingbooten waren uitgezet; zij konden nog slechts drie leden van de bemanning redden. De kapitein der „Phoe bus" deed al wat hij kon. Tenslotte deelde kapitein Wiley nog mede dat aan boord geen paniek was ont staan. Ook geloofde hij niet dat het lucht schip getroffen zou zijn door een bliksem straal. Te Akron in Ohio heerscht onder de familieleden der slachtoffers, in weerwil van alle noodlotstijdingen nog steeds hoop dat er nog eenige opvarenden door vis- schersvaartuigen zijn gered. Groepjes vrouwen dwalen door de stra ten. met bleeke en strakke gezichten, in afwachting van berichten omtrent de be manning van de ..Akron". De oorzaak. De nasporingen naar het wrak van het verongelukte luchtschip „Akron" zijn heden hervat. De welbekende meteoroloog Kimball, 1 heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de „Akron" het slachtoffer is gewor den van verticale luchtstroomingen. die het metalen geraamte van het luchtschip hebben verwrongen en het tot dalen heb ben genoodzaakt. Een andere deskundige van het lucht vaart-laboratorium gelooft, dat de „Akron" in een hevigen wervelwind ls geraakt, welke veroorzaakt werd doordat twee onweersbuien, die echter niet om een ge meenschappelijke middelpunt draaiden, elkaar ontmoetten. De onder-staatssecretaris van het Ame- rikaansche Departement van Marine heeft het volgende verklaard: Het onderzoek in zake de „Akron" zal ertoe dienen om de waarde te bepalen van bestuurbare lucht schepen, als onderdeel van de Nationale verdediging. Reuter seint verder, dat men een stuk linnen, gelijkend op dat hetwelk gebruikt is voor het omhulsel van de „Akron" op zee heeft zien ronddrijven nabij het licht schip ..Barnegat". Het Departement van Marine is van meening, dat de bemanning is omgekomen, terwijl zij gevangen zat in het ijzeren geraamte van het luchtschip, welk geraamte in zee is gezonken. De positie van het wrak. Het Amerikaansche stoomschip „George Washington" deelt radiografisch mede, op 39 gr. 31 min. N.B. 74 gr. 12 min. W.L. het omhulsel en andere wrakstukken van het luchtschip „Akron" drijvende te hebben gevonden. De Engelsche pers over de ramp. De Engelsche pers herinnert eraan, dat Engeland na de ramp met de R. 101 het bouwen van luchtschepen heeft opgegeven. In het verongelukken van de „Akron" zien de Engelsche bladen een rechtvaardging van deze politiek. Slechts de „Times" spreekt nog geen definitief oordeel uit. Anderzijds stellen sommige bladen te genover de luchtschepen-ongelukken in Amerika, Engeland en Frankrijk de fabel achtige prestaties van de „Graf Zeppelin". De „Daily Express" schrijft, dat tegenover deze schepen des doods de „Graf Zeppe lin" bijna sensationeele successen heeft bereikt. De „Morning Post" acht voor de lucht scheepvaart een toekomst mogelijk wan neer meer omvattende onderzoekingen wor den gedaan, die tot volledige veiligheid leiden. De succesvolle vluchten van de „Graf Zeppelin" zijn buitengewoon en wekken de grootste bewondering op voor de constructeurs en de bemanning van dit luchtschip. De „Daily Herald" is van meening dat de „Akron" te zwaar was en in veiligheid niet met de „Graf Zeppelin" vergeleken kon worden. De navolgende schepen zijn morgen in radiotelegrafische verbinding met het kuststation Schevenigen-Radio. Batoeran. Chr Huygens, Colombia, Dempo. Flandria, Indrapoera Joh. de Witt, Kota Agoeng, Kota Pinang, Maas dam, Oranje Nassau. Poelau Laut, Poelau Tello, Rietfontein. Sibajak, Statendam, Veendam, Stuyvesant, Zeelandia. buurt te blijven van de voor hem scha delijke planten, bijv gTas en rogge, in hun bloeitijd. Heeft iemand onbeperkte beschikking over geld en tijd, dan kan hij bij het naderen van den bloeitijd op reis gaan naar noordelijker streken, waar de plantengroei nog niet zoo ver gevorderd is. Wordt hij dan. bijv. aan de Noordkaap, door den bloei achterhaald, dan scheept hij zich ln en vaart over zee naar de noordkust van Afrika, waar alles dan wel reeds zal zlin uitgebloeid en nu kan hij zoetjes aan weer noordwaarts trekken om thuis te komen als het hooikoorts-seizoen daar is afgeloopen. Wil hij thuis blijven, dan kan hij zich voor de ziekte vrijwaren door zich op te sluiten in een kamer, die slechts door gefiltreerde lucht wordt ge ventileerd. welke zoogen allergeenvrije kamers inderdaad in verschillende in richtingen. in ons land biiv. in Leiden en Amsterdam, ter beschikking worden ge steld. Het spreekt van zelf, dat op deze wijze de patiënt niet geneest Zoodra hij zijn geïsoleerd verblijf verlaat, breekt de ziekte weer los. Hij is ontzien. Als geneeswijze veel hooger staan methoden waarbij hij geoefend wordt in den strijd tegen den vijand. Dit is voor hooikoorts mogelijk op de volgende ma nier. Eerst wordt uitgezocht, voor welke stoffen de patiënt overgevoelig ls. Heeft men die gevonden, dan worden die stof fen in steeds stijgende dosis op geregelde tijden ingespoten. Men begint dan eind Januari of begin Februari, want er ls tijd voor noodig om het zoo ver te brengen, dat voldoende weerstand ook tegen groei tere hoeveelheden verkregen is Het resultaat van zulk een kuur is alweer verschillend, hetgeen voor alle genees methoden van hooikoorts en asthma geldt, een feit. waarop ik later nog terug kom. Maar vele patiënten gevoelen zich door een dergelijke behandeling inder daad verbeterd. Is geen absolute genezing verkregen, dan wordt als derde soort behandeling j eene toegepast, waardoor de afzonderlijke i verschijnselen bestreden worden, zooals I het jeuken en tranen der oogen, de over vloedige afscheiding uit den neus. de klachten over hoofdDlin, moeheid, luste loosheid. aanvallen van asthma enz. Ook - van deze middelen is het effpet der toe- i ged'Pnde middelen individueel zeer ver- I schillend wat den een uitstekend helnt. geeft aan den ar.Her 700 goed als geen baat. Maar daarover meer in mijn vol genden brief. H. A. S. DE JODEN-BEWEGING. LONDEN, 5 April (Reuter). Een aantal vooraanstaande Joden is gisteravond in het Lagerhuis bijeen geweest en heeft een resolutie aangenomen om een com- Wiissie van advies samen te stellen in verband met den tegenwoordigen noodtoe stand in Duitschland. Deze commissie zal bij de uitoefening van haar functie de nauwste samenwerking zoeken met de buitenlandsche commissie van de Joodsche vereeniging van ge deporteerden en de Britsche Joodsche ver eeniging. o ADENAUER VERVOLGD. KEULEN, 5 April (Wolff) In verband met een besluit van rijksminister Goering tot vervolging van dr. Adenauer, den sedert eenige weken uit zijn ambt ontzet ten „Oberbürgermeister" van Keulen, schrijft de „Westdeutsche Beobachter": Door dit besluit zal het lot van dr. Ade nauer snel beslist zijn. Het materiaal, dat thans nog door Schalier, den onderzoe kingscommissaris van Keulen, wordt be studeerd, is zoo bezwarend, dat behalve de disciplinaire rechtbank, ook de straf rechter zich daarvoor interesseeren zal. De onderzoekingscommissie zal reeds morgen nadere bizonderheden mededeeien daar hij reeds het bewijs in handen heeft, dat dr. Adenauer niet alleen heeft deel genomen aan corruptieve handelingen, doch dat hij zich ook persoonlijk aan cor ruptie heeft schuldig gemaakt, terwijl bovendien duidelltk is komen vast te staan, dat hij misbruik gemaakt heeft van het vertrouwen dat de gemeente in hen heeft gesteld. SCHIETPARTIJ TE BRESLAU. BRESLAU, 4 April (Wolff). Toen eenige S.A.-leden op bevel van de politie de wo ning van een mijnwerker wilden door zoeken, ten einde na te gaan of er zich ook wapens bevonden, werden zij bescho ten, waarop de S.A.-mannen het vuur be antwoordden. Op de ter assistentie geroepen politie werd eveneens geschoten. Zij slaagde er evenwel in tenslotte de zich in de woning bevindende personen te arresteeren. RELLETJES IN DEN ELZAS. STRAATSBURG, 4 April (Reuter). In het stedelijk theater van Straatsburg heb ben luidruchtige betoogingen en botsingen plaats gehad als gevolg van de ontevreden heid der bevolking over de talrijke too- neelvoorstellingen in het Duitsch, die het communistische-autonomistisch gemeente bestuur toestaat. De commissaris van politie gelastte de staking der voorstellingen. De ruiten van het redactie-bureau der ,„Elz" werden verbrijzeld. Eenige personen werden gewond en een aantal menschen gearresteerd. VERGADERING VAN DEN DUITSCHEN LANDBOUWRAAD, BERLIJN, 5 April. (V.D.) In het voorma lige Heerenhuis te Berlijn werd heden de 63ste vergadering van den Duitschen Land bouwraad gehouden, waaraan vele verte genwoordigers van landbouw-organisaties uit alle deelen van het Rijk deelnemen. Aanwezig waren voorts o.a. vice-kanseller Von Papen en Rijksminister Von Hugen- berg de oud-Rijksminister van Landbouw Schiele en Von Oldenburg Januschau. De voorzitter dr. Brandis deelde mede, dat Rijkskanselier Hitier later op den dag zou verschijnen. In een inleiding over den opbouw van den nationalen landbouw ver klaarde hij o.a.. dat de Rijkskanselier dui delijk had uiteengezet op welke grondsla gen dit zou geschieden. Het oude systeem dient verlaten te worden en de Duitsche boeren zullen daardoor weer een bestaans mogelijkheid krijgen Hiertoe moeten ech ter de psychologische voorwaarden bij de bevolking zelf geschapen worden. De stads bevolking moet inzien dat ook voor haar bestaan een gezonde en koopkrachtige boe renstand noodig is. De huisvrouw in de stad heeft het in handen, het doeltreffend ste werkverschaffingsprogram uit te voeren door Duitsche waren te koopen. Anderzijds moet de landbouwbevolking duidelijk ge maakt welk een belangrijke taak zij door het voeren van een nationale economische politiek heeft te vervullen. Wanneer men den landbouw wil saneeren moet men zich eerst een beeld van zijn huidigen toestand geven. Zonder de sociale lasten en belas tingen zou de Duitsche landbouw met een overschot kunnen werken. Thans bedraagt het tekort echter meer dan een millioen mark wat echter niet is weg te werken door vermindering der sociale lasten ver hooging der prijzen of zelf help alleen Deze drie methoden moeten gecombineerd wor den om het doel te bereiken. Zoolang de basis voor de voedselvoorzie ning in het buitenland lag. zou van vrij heid op dit gebied geen sprake kunnen zijn. De prijzen zouden voorloopig van bo venaf vastgesteld moeten worden. De handelspolitiek zou ook in de toe komst berusten op het systeem van directe meest begunstiging en tariefovereenkom sten. In verband met den toestand van den wereldhandel en de ontwrichting en labi liteit van wereldmarkt en valuta heeft de landbouw autonome contingenten en in voerrechten noodig als eenig middel om te te voorkomen, dat de Duitsche markt door buitenlandsche goederen wordt overstroomd Een voorbeeld is de regeling van den bo- terlnvoer. Wat de landbouwschulöen be treft bestonden er slechts twee middelen, n.l. conversie en overeenstemming met de crediteuren of gedwongen wettellike ren- teverlaglne Het RHk«kabtriet zal moeten beslissen welk middel toe»eoast moet wor den. Dr Brandis besloot ziiti rede met te wbzen OP d« nroivsvands van bet Joden dom tegen Dultscbtqnrt en verklen-de Hat ook dit verseh nsel toonde hoe noodza kelijk een nationale economische politiek was. VON PAPEN EN GOERING NAAR ROME. BERLIJN, 5 April. (V.D.). Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat vice- kanselier Von Papen en Rijksminister Goe- ring voornemens zijn binnenkort een reis naa. Romè te ondernemen. MACDONALD IN DE PAASCHVACANTIE NAAR WASHINGTON? LONDEN, 5 April. (V.D.). De „Times" meldt, dat algemeen de indruk bestaat dat als resultaat van de jongste diplomatieke besprekingen Mac - nald ich in zijn dub bele kwaliteit van Minister-President en voorzitter der Economische Wereldconfe- i rentie gedurende 't parlementaire Paasch- i reces naar Washington zal begeven om een bezoek te brengen aan president Roosevelt. Kort na 25 April zal hij weer te Londen terug zijn. Tot nog toe kon een ofifcieele i bevestiging van dit bericht niet verkregen j worden. o TITULESCU NAAR LONDEN. PARIJS, 5 April. (V.D.) De Roemeensche Minister van Buitenlandsche Zaken Titu- lescu vertrekt hedenmiddag van Parijs naar Londen, waar hij met verschillende Britsche ministers besprekingen zal voeren over het 4-mogendheden plan en de hou ding der kleine entente. Tltulescu is waarschijnlijk reeds op de hoogte van alle bijzonderheden van het Fransehe tegenvoorstel en zal vermoedelijk trachten ook de Engelsche regeering voor het standpunt der kleine entente te win nen. DE FRANSCHE LUCHTMACHT. PARIJS, 5 April. (V.D.). Volgens de ochtendbladen, heeft het wetsontwerp tot reorganisatie der hichtstrijdmacht officieel „Armee de l'Air" genoemd, welk ontwerp dezer dagen bij de Kamer zal worden ingediend, de strekking het luchtleger een gelijkgerechtigde positie met het land leger en vloot te geven. Het luchtleger zal bestaan uit n egen divisie-generaals, 14 brigade-generaals, 55 kolonels, 82 majoors, 283 commandanten, 875 kapiteins, 485 luitenants en 178J tweede luitenants, voorts 278 betaalmeesters en 180 technische oificieren van verschillenden rang. Het aantal onder-of.icleren en man schappen zal 35.000 bedragen. De offi cieren, die het vaste kader van het lucht leger zullen vormen, zullen in een nabij Marseille of Bordeaux op le richten militaire luchtvaartscliool voor het lucht leger worden opgeleid. De organisatie van het luchtleger zal erop berekend zijn, dat het gebruikt zal kunnen worden voor zelfstandige operalies of operaties in samenwerking niet het landleger en de oorlogsmarine. DE CHINEESCHE ZEEROOVERS. NJOETSJWANG, 5 April (Reuter). De ontvoerders van de vier Britsche officieren hebben medegedeeld, dat zij hun gevan genen zullen doodschieten, indien de los prijs van een millioen dollar Benevens de geëlschte mitrailleurs en munitie, niet binnen den gestelden termijn worden ont vangen. 2—

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2