DINSDAG 4 APRIL 1933 No. 22406 ONZE PRIJSVRAAG. STADSNIEUWS. KUNST EN LETTEREN. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. 748te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. oer regel voor advertentlëD uit Lelden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT :i Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. 'OU nnmmer bestaat uit VIER Blade» EERSTE BLAD. Wij herinneren er aan, dat oplossingen van onze Prijsvraag uiterlijk morgenmid dag 5 uur aan ons Bureau moeten zijn ingeleverd. DE SOCIALE WETGEVING IN WOORD EN BEELD. Rede van den heer Goslinga. Over bovengenoemd onderwerp sprak de heer T. S. Goslinga, voorzitter van den Raad van Arbeid alhier, voor de Studie club van den Leidschen Chr. Besturen bond. De vergadering, welke door den heer H. v. Cittert, voorzitter van de Studieclub werd geleid, werd geopend met gebed en Schriftlezing. In een keurige inleiding zette de heer Goslinga de beteekenis van de verschil lende wetten, zooals de Ongevallenwet, de Invaliditeitswet, Ouderdomswet en de Ziektewet, uiteen. Sociale wetgeving beteekent kort ge zegd aldus spr. de oplossing van de vraag: „hoe helpen wij de arbeiders in tijden van nood (ziekte, ongeval, invali diteit of ouderdom) om hun ondergang te voorkomen". De Raden van Arbeid hebben hiervoor hun taak verkregen. Spr. zette vervolgens uiteen de werking en totstandkoming van deze wetten. Op deze inleiding volgde de vertooning van een serie lantaarnplaatjes waarbij de heer Goslinga opnieuw gelegenheid had tot het geven van uitvoerige toelichtingen. De eerste plaatjes waren vanzelf 'sprekend de portretten van de wet gevers, de oud-ministers Talma, Slote- maker de Bruyne en Aalberse. Ook door middel van grafische voor stellingen werden o.m. de kosten van de verschillende wetten besproken. Na een korte pauze, besprak de heer Goslinga de verschillende vragen, welke vooraf schriftelijk door enkele cursisten waren ingediend. Over het onderwerp zelf werden vervol gens nog eenige vragen gesteld en zeer tot genoegen uitvoerig beantwoord. Nadat de voorzitter den heer Goslinga dank gebracht had voor de wijze waarop hij de Studieclub had willen dienen met zijn voorlichting, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Met voldoening kan de Studieclub op dezen uiterst leerzamer, avond terug zien. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIE BEDRIJF. Uitbreiding met een derde station. In verband met het besluit, door den Gemeenteraad gisteren genomen, ter zake van de radio-distributie in onze gemeente is gisteravond een aanvang gemaakt met de uitzending van een 3de programma, dat is samengesteld uit de beste gedeelten van verschillende buitenlandsche uitzendingen. Het stemt tot verheugenis, dat in deze sombere tijden het Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf zich steeds blijft ontwik kelen en het aantal abonné's gestadig toe neemt, zoodat tot den getroffen maatregel thans kan worden overgegaan. De internationale uitzending is ingeleid met de navolgende mededeeling, voor de microfoon uitgesproken door den Wethou der van Financiën, den heer T. S. Goslinga. Hedenavond heb ik U een aangename mededeeling te doen. Hedenmiddag is in de Raadszitting het besluit genomen om zonder contributie- verhooging een derde station door te geven. Da Directie van het Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf heeft hierover geen „gras laten groeien" en maatregelen genomen om dit direct te doen uitvoeren. Vanaf hedenavond zijn dan ook de inter nationale uitzendingen op het 3de pro gramma een feit geworden; U zuit voor taan op den derden stand van Uw pro gramma-kastje iederen dag een of meer buitenlandsche stations kunnen hooren. Wij twijfelen niet of dit nieuws zal door U met vreugde worden begroet: de aan trekkelijkheid van een aansluiting op het G. R. D. is hierdoor weder in belangrijke mate verhoogd. Reeds vele malen was het doorgeven van een derde (buitenlandsch) programma ter sprake gekomen, doch steeds is dit afge stuit op de moeilijkheid, dat nog niet alle luisteraars op het nieuwe kabelnet waren aangesloten. Thans is dit voor 80 °A> het geval en de Directie heeft gemeend er nu niet langer mede te moeten wachten; zij is van de behoefte der luisteraars aan een 3de station volkomen doordrongen en den overigen 20 van de luisteraars, welke nog op de oude netten zijn aangesloten, kan ik zeggen, dat ook zij binnen zeer korten tijd door het nieuwe kabelnet zullen worden verbonden. Maar daartoe willen wij bij dezen nog eens een beroep doen op de medewerking van het publiek. Waaruit bestaat die mede werking dan wel zult U zeggen? Wel in het snel verleenen van de noodige ver gunningen voor het leggen van de lood- kabeltjes langs de huizen. Met het vragen en verkrijgen van deze vergunningen gaat nog steeds de meeste tijd verloren. Wek dus Uw kennissen en vrienden op, dat zij ons hierin helpen of vraag zelf reeds de vergunning aan bij Uw naaste buren. Hierdoor voorkomt gij lang wachten op aansluiting, hetzij bij een nieuwe aansluiting, of bij wijziging van de oude aansluiting van de vroegere netten. Wij verwi.chten thans wederom een be langrijke stijging van de maandelijksche toename der abonné's; laat men zich dus zoo spoedig mogelijk aanmelden, wanneer men overweegt om abonné te worden, wekt Uw kennissen od gij allen, die reeds aan gesloten zijt. Immers, hoe meer leden wij hebben, hoe meer wij voor U kunnen doen! Luisteraars, ik eindig nu met den wensch. dat gij allen nog lang tot onze abonné's zult behooren en dat vele Uwer kennissen en vrienden abonné zullen wor den en ik voeg hieraan de woorden toe: Zilt gij tevredenzeg het anderen, hebt gij klachtenwendt U dan zoo SDoedig mogelijk tot ons. want wij stellen er een eer in U zoo snel en zoo goed mogelijk te helpen. Hed navond zult gij hooren het pro gramma van het Duitsche station Langen- berg. Met ingang van heden zullen wij dage lijks het programma publiceeren, dat den volgenden dag via het derde station ten gehoore zal worden gebracht. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. De wekelijksche clubavond dezer Veree- niging werd gisteravond verzorgd door den radiohandel „Daviro" te Rotterdam en wel in den persoon van den heer Ir. De Groot, ingenieur van „Daviro". De avond was gewijd aan de demonstratie van de Haynes-superheterodyne en de Rola-luid- spreker. Voor de pauze behandelde spreker eerst het super-het., principe, de ontwikkeling, voor- en nadeeien. om daarna in het bij zonder stil te staan bij den Havnes-super het., ben ontvanger die door „Daviro" op de markt wordt gebracht. Het is een één- knons-wisselstroom-super-het., met zeer origineeie en moderne schakelingen en met een selectiviteit en kwaliteit, die zelfs den meest verwenden amateur verbaasd deden staan. Verschillende heeren overtuigden zich van de selectiviteit van dit toestel. Het grensde inderdaad aan het volmaakte Een voordeel is bovendien nog de rustige, brom- vrije ontvangst, iets wat. bij dergelüke krachtige ontvangers nogal eens wat te wenschen overlaat De onderdeelen zijn in hoofdzaak van het bekende Colvern-fabri- kaat. Ook de bij dit toestel gedemon streerde Roia-luidsprekers waren iets bij zonders. Het zijn twee tegelijkertijd wer kende luidSDrekers. de Rola-dunlex. waar van de een een voorkeur heeft voor de hooge tonen, de ander voor de lage Het gemeenschanDelijk resultaat is een per fecte reproductie over het geheele harmo nische bereik. Deze avond kon in elk opzicht geslaagd worden genoemd en de woorden van dank en het harteliik aDDlaus voor den heer De Groot, en daarmede voor Daviro", bij het sluiten van de vergadering, bewezen hoezeer een en ander gewaardeerd was. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutei Yalesleutei. por- temonnaie met inhoud, ledige portemon- naie. damesceintuur, cahier van H Cossee, cahier van J. van Dam. vergrootglas por tefeuille inh. foto's, haakwerkje, zilveren halskettinkje, stuiverties-armband. riiwiei- belastinenlaatje, rijwielhelastingnlaatle in étui, étui met schrijfbehoeften pakje kleeding. rozenkrans in étui. alpinemuts, bril in étui. kinderjurkje, damestaschie met inhoud meisjesmuts heerenhoed, handbeschermer van een rijwiel, porte- monnaie van Massaar. jongensias. Cahier van M. Teeuwen. rolfilm. eenie ktein geld. lederen muts met bont. zakmes, luxe armband. portefeuille van G. Broneer. vul pen. wagenkieedje. zilveren kettinkje, eiiize pet, hamer, spoorabonnement van F H F-aocken. sigarenkoker, rozenkrans, pak grondnaDier koffer eenig wo! en ziide, vulpotlood, autoband, koneren 5 HO ge wicht. heeren-polshorloge. rol schuur papier. defecte grasmaaimachhie winter jas en schort twee notitieboekjes, nadvin- dersriem. ketting met slot. portefeuille in houdende Markbiliet. cahier van T 1. Gunning friseertang, jongensjekker, doosje kapselbiitz. 'anje zwarte zijde, schooltasch. paar motorbeenkappen, kruis van een rozenkrans raffiatasehie. voet balschoen zwarte lak-damessehoen Gevonden in de Electrische Tram (stads- lijn): Handschoenen, portemonnaie met inhoud, paranluie, rieten koffertje, kerk boek gouden ring. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten nolitie-hureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur namiddag. TOONEELVER. „OEFENING BAART KUNST". Gisteravond gaf bovengenoemde ver- eeniging haar 7den ontspanningsavond voor werkloozen. Omtrent het programma kunnen wij kort zijn, aangezien dit ook de vorige week is opgevoerd en wij daarvan een verslag plaatsten. Er waren echter eenige wijzigen aangebracht, waarvan wij nog iets willen zeggen. Allereerst het „Pinda-nummer" dat door het publiek de zaal was meer dan vol werd meegezongen en als 2de extra-nummer het optreden van den heer J. van der Wijngaard met 2 accordeonsoli. Daarna sprak de heer v. Bemmelen als Voorzitter van de Ontspanningscommissie enkele waardeerende woorden, tot het jazz-band gezelschap .The Roto Colour Players", waarin hij hen dankte voor de welwillende medewerking aan alle Ont- snanningsavonden verleend en den heer Coster als leider een cliché aanbood, voor stellende het muziekgezelschap. Rest ons nog te vermelden, dat de lach niet van de lucht was, zoodat O.B.K." en „The Roto Colour Players" op een geslaag den avond kunnen terugzien. Prof. dr. J. Rahder. hoogleeraar in de Japansche taal en letteren aan de Leid- sche Universiteit vertrekt 7 Juni a.s. naar Japan voor het maken van een studiereis. Het Kerkkoor „Ex Animo" zal op 27 April a.s. het Oranje Oratorium „Met God en Oranje" in de Hooglandsche Kerk uit voeren. Voor dit doel wordt een speciaal podium gebouwd hetwelk c.a. l'/t Meter hoog wordt. Voorts worden in de Kerk de deuren en gordijnen aan de zijde van het koor verwijderd, zoodat het publiek hier door een vrij uitzicht krijgt op koor en orkest. Het bestuur vertrouwt, dat deze maatregel door het publiek op prijs zal worden gesteld. Voor verdere bijzonder heden de uitvoering betreffende, zie men de advertenties, welke nog in dit blad komen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de deze week te houden jaarlijksche tentoonstelling, uit gaande van het Wijkgebouw „Geloof. Hoop Liefde". De firma Vroom en Dreesmann ver zoekt ons nu reeds de aandacht te willen vestigen op de eerdaags te plaatsen ad vertenties inzake een door haar te openen tentoonstelling op het gebied van woning inrichting. Er is een tiental kamers ge bouwd inclusief hall met trappenhuis, welke geheel compleet zijn gemeubileerd en gestoffeerd. Huiskamer, slaap- en lo geerkamer. keuken, speel- en babykamer, alles vindt men er kant en klaar en na tuurlijk tot in de puntjes verzorgd Wij wenschen iedereen een dusdanig uitge ruste modelwoning toe. Gistermiddag is de gasfitter S S. bij het verrichten van reparatiewerkzaam heden in de Boerhaavestraat door uit stroomend gas bedwelmd geraakt. Korten tijd later keerde het bewustzijn terug, zoo dat de E.H D. geen assistentie behoefde te verleenen. Bij het rooien van boomen in de Aloëiaan is een boomtop omlaag gestort en heeft twee ruiten en een straatlantaarn vernield. Gistermiddag kreeg de 10-jarige J. T., wonende in de Sieboldstraat in den speel tuin aan de Driftstraat een schommel tegen het hoofd, waardoor de jongen een scheurwond boven het linkeroog bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde "den knaap naar het Acad Ziekenhuis. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Vader des Vaderlands". Bij voldoende belangstelling zal het Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel vermoe delijk op 8 Mei in den Leidschen Schouw burg een voorstelling geven van „Vader des Vaderlands". De inteekening is reeds thans open gesteld bij den heer A. M. van Zwicht, Breestraat 126, terwijl in de komende dagen nog circulaires zullen worden rond gestuurd dus slechts bij zeer voldoende belangstelling deze voorstelling kan door gaan. Men teekene dus tijdig in! In verband met de officieele Willem de Zwijger herdenking hier ter stede is de laatste Abonnementsvoorstelling ver plaatst van Maandag 24 naar Vrijdag 21 April a.s. De navolgende schepen zijn Woensdag 5 April radiotelegraflsch te bereiken via het kuststation Scheveningen-Radto: Baioeran Christiaan Huygens. Colombia Demno Flandria IndraDoera Joh. de Wtit Kota Agoenz Kota Pinang Maasdam Marnix van St Aldeeonde Oranje Nassau Poelau Laut Poelau Tello Rietfontein Si- baiak Statendam Veendam Stuyvesant Zee'andia Bij verzending van een radio-telegram via Scheveningen-Radlo bedragen de totale kosten 44 cent per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Algemeene besprekingen. Norman Davis, de Amerikaansche gede legeerde, heeft gistermorgen een onder houd gehad met Henderson en den nieu wen Franse hen gezant te Londen en 's middags heeft Norman Davis een on derhoud gehad met Mac Donald, Neville Chamberlain en Runciman dat twee uur geduurd heeft. Er zijn geen communiqués uitgegeven. Gistermiddag ontmoette Davis den Duitschen ambassadeur v. Hoesch met wie hij de met de economische wereld conferentie in verband staande problemen besprak Men acht het waarschijnlijk, dat Nor man Davis, die, naar verluidt, gaarne te Berlijn persoonlijk contact zou willen zoe ken, omstreeks Vrijdag van Parijs, waar hij hedenmorgen arriveert, naar Berlijn zal vertrekken, daar het weekend zal blij ven en dan weer naar Londen zal terug- keeren. Men vermoedt, dat als datum voor de Economische Wereldconferentie 15 Juni zal worden bepaald, daar enkele landen, w. o. Duitschland en Japan 1 Juni te vroeg vinden. Gisteren heeft Paul Boncour in den Franschen kabinetsraad den stand der onderhandelingen met betrekking tot het plan van samenwerking tusschen de vier groote "mogendheden uiteengezet. Na van deze uiteenzetting kennis genomen te heb ben besloot de raad op de Italiaansch- Engelsche voorstellen te antwoorden met een memorandum dat ter goedkeuring zal worden voorgelegd aan den eerstvolgen- den ministerraad, welke waarschijnlijk morgen zal worden gehouden. Na een uitvoerige bespreking werd over eenstemming bereikt over de principes, die tot basis zullen dienen van dit memoran dum. met welks opstelling Paul Boncour werd belast en waarvan de tekst na den volgenden ministerraad te Londen en Rome zal worden bekend gemaakt. Intusschen verluidt, dat de Fransche nota geen tegenplan tegenover het plan van Mussolini zal bevatten maar veeleer een algemeene uiteenzetting zal geven van de Fransche opvattingen. Frankrijk is bereid mede te werken aan de consoli datie van den vrede met Engeland Italië, Duitschland, daar deze vier staten op den voorgrond tredende verantwoordelijkhe den bezitten jegens Europa, welke verant woordelijkheden door de andere mogend heden zijn erkend door het toekennen van het recht op een permanente zetel in den Volkenbondsraad. Met het oog op de handhaving van den vrede in den geest van het pact van Locamo en het Briand- Kelloggpact zullen genoemde vier mo gendheden gezamenlijk een oplossing zoeken voor alle problemen, die gesteld zijn in verband met de Europeesche betrekkingen. Telkenmale, wanneer een probleem, dat van belang is voor een anderen staat, zal blijken te moeten wor den bestudeerd door de vier mogendheden, zal de betrokken staat worden uitgenoo- digd zich van den aanvang af te doen vertegenwoordigen bij de besprekingen. Waar deze samenwerking binnen het kader van den Volkenbond zal blijven, zouden de onderteekenaars van een ver- trouwensaccoord van deze soort in de eerste plaats moeten overwegen of het wel geschikt is verschillende bepalingen van het pact, die onafscheidelijk blijven in werking te stellen, waar het toch artikel drie aangeeft, dat de Assemblée kennis neemt van alle problemen, die den we reldvrede betreffen en artikel 10, dat de staten zich verbinden eerbied te hebben voor de territoriale onaantastbaarheid en de politiek onafhankelijkheid van alle leden van den Volkenbond en deze te handhaven terwijl artikel 11 aan alle leden van den Volkenbond het recht geeft een beroep op den bond te doen in alle gevallen, die de internationale betrekkin gen kunnen beïnvloeden en ten slotte artikel 16 de sancties aangeeft, die door alle leden van den Volkenbond genomen moeten, worden tegen staten, die hun toe vlucht nemen lot oorlog. Door al deze bepalingen schijnen de rechten der ver schillende staten dus volledig beveiligd. Verder zouden de onderteekenaars van dit accoord van vier zich moeten verbin den tijdens den duur van deze verbintenis tot geen enkele verhooging van bewape ningen over te gaan. SPANJE. Onderwijshervorming. Het parlement heeft op het oogenblik een hervorming in onderzoek op onder wijsgebied. speciaal voor de Spaansche universiteiten, waarbij men zich eenigszins wil richten naar het Engelsche stelsel en den studenten meer team-geest bij wil brengen. De leeftijd, waarop de studenten tot de universiteiten kunnen worden toegelaten, zal indien de voorgestelde hervormingen worden aangenomen, worden verhoogd van 15—17 jaar en den minister van onderwijs wordt de bevoegdheid verleend, om docen ten over wier prestaties ontevredenheid heerscht te pensioneeren. Het geregeld houden van openbare lezingen aan de universiteiten zal worden ingevoerd en het aantal examens per cursus een maat regel, die den studenten het best bevalt wordt tot twee verminderd. BINNFNT.AND Steun aan de Boskoopsche boomkweekera door den aanleg van een parkbosch op het landgoed „De Hooge Veluwc"; mcdcdcc- lingcn van de regeering (Binnenland, 3de Blad). De Noordzecvisscherij gedurende het eerste kwartaal van dit jaar (Binnenland, 3de Blad). De agrarische machtigingswet; voor- Ioopig verslag der Tweede Kamer (4de Blad). De regeering antwoordt op de voorloopige verslagen betreffende de ontwerpen tot steun aan den land- en tuinbouw (Land en Tuinbouw, 3de Blad). Dysenterie-gevallen te Beilen drie kinderen overleden (Gemengd. 4de Blad). Vrachtauto in het Damstcrdiep gereden; beide inzittenden verdronken (Gemengd, 4de Blad). Te Dreumel (Geld.) zijn acht huizen door brand verwoest; de schade wordt op f. 80.000 geschat (Gemengd, 4de Blad). De moord op den heer Eschauzier; ver dachte de K. tot 20 jaar en verdachte P. tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld; laatstgenoemde met aftrek van een jaar voorloopige hechtenis. (Rechtzaken, le BI.) BUITENT.AND Mc Donald vraagt machtiging oin met de sovjets te breken (Buitenland, le Bladi. Diverse besprekingen in verband met de groote vraagstukken (Buitenland, le Blad) De samenstelling der Landdagen in Duitschland (Buitenland, 1ste Blad). Opzienbarende arrestatie van den vice- voorzitter van den Duitschen Rijksdag, Esser (Tel1ste Blad). Diverse maatregelen der Duitsche regee ring (Buitenland, 1ste Blad). Een scherpe nota der sovjets aan Dnitschland (Buitenland, 1ste Blad). Een eerste vlucht over den Mount Everest door Britsche vliegers (Buitenl. Gemengd, 4de Blad). Kwaadwilligheid in het spel bij het vliegtuigongeval bij Dixmuiden? (Buitenl. Gemengd, 4de Blad). Het Amerikaansche luchtschip Akron" in zee gestort (Buitenl. Gemengd 4de Blad, en Tel., 1ste Blad). De anti-Joodsche boycot in Duitschland wordt niet hervat. (Tel., le Blad). FRANKRIJK. De mijnwerkersstaking in het Noorden. De staking der mijnwerkers in het Noor derdepartement heeft niet dien omvang aangenomen, welken de leiding verwacht te. Er staken naar raming 15 pet. der mijn werkers In het departement Pas de Calais alleen is de omvang van de staking iets grooter. ROEMENIE. Sovjet-spion gedood. De Roemecnsche grenswacht heeft twee personen beschoten, die de Dnjester op ongeoorloofde wijze wilden oversteken. Een hunner werd gedood. Het bleek een sovjetspion te zijn. Op hem werden aanwijzingen gevonden, waardoor het mogelijk was, de namen vast te stellen van verscheidene personen, die in verschillende steden van Roemenië in dienst van de gepoe stonden. BULGARIJE Ontbinding der communistische partij. Weldra zal in het Bulgaarsche parle ment aan de orde komen de kwestie der ontbinding van de Communistische Partij. De regeeringspartijen hebben den minis ter-president de vrije hand gelaten om. deze aangelegenheid naar eigen Inzicht te behandelen. Alleen de Boerenpartij, welke onder leiding staat van Gttsjef, zal waar schijnlijk eischen, dat ook krachtige maat regelen zullen worden genomen tegen de rechtsstaande Zankof-oppositle. RUSLAND. Scherpe nota aan den Duitschen ambassadeur. Het telegraaf-agentschap van de Sovjet- Unie meldt, dat de commissaris voor bui tenlandsche zaken, Litwinof, den Duit schen ambassadeur, von Dircksen een nota heeft doen toekomen, waarin gepro testeerd wordt tegen huiszoekingen bij Sovjet-Russische instellingen en arresta ties van in Berlijn verblijvende Russische onderdanen. In de nota wordt gecontateerd, dat de tegen Sovjet-onderdanen gerichte Duit sche maatregelen zouden kunnen leiden tot schade voor de Duitsch-Russische be trekkingen De nota van Litwinof is m zeer scherpen toon gesteld en eischt bet stopzetten van verdere maatregelen tegen Sovjet-Russische onderdanen in Duitsch land.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1