LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 31 Maart 1933 LEIDSCHE SCHOUWBURG. Burgerlijke Stand v. Leiden VISSCHER! JBERICHTEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. ONTSPANNINGSAVOND CUR. WERKLOOZEN. In het gebouw „Prediker" ie gieteravond weer een ontspanningsavond gehouden vanwege net Chr. coirnte tot ontspanning van werkioozen. De voorzitter van cut Co mité, de neer Slegtennorst opende de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze en sprak een kort openingswoord, waarin nij speciaal welkom heette de leden van de aldeeling Leiden van de Ned. Chr. Reis- vereenlging, die aangeboden hadden op dezen avond een tooneelstukje op te voe ren X>it blijk van medeleven met de werk- loozen deed spr. goed. De reisvereeniging lieeft dezen avond met alle kosten voor haar rekening genomen en daardoor ge toond niet alleen iets voor de eigen leden te willen doen, maar ook aan anderen te denken. Het stuk, dat werd opgevoerd was het bekende uit het Engelsch vertaalde too- neelspel „Vadertje Langbeen". Het werd goed en vlot gespeeld en heeft de aanwe zigen een avond van vrooitjke ontspanning gebracht, waarvoor zij zich zeer dankbaar betoonden. In de pauze tusschen de be drijven zorgde de heer Plu met zijn strijkje voor een aardig stukje muziek, dat, blij kens de groote aandacht waarmee het werd aangehoord, ook ten zeerste op prijs werd gesteld. Aan het einde van den avond sprak de Voorzitter woorden van dank, terwijl ook nog het woord werd gevoerd door de voor zitter van de Reisvereeniging, den heer Voois, die hulde bracht aan de aanwezigen voor de rustige prettige en gezellige sfeer die den avond kenmerkte. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: A. J M. Hoogeveen, Raamstraat 17, Lei den, kruidenier. Uittredend Eigenaar: A. J. M. Hoogeveen, Lelden, dd. 3 Apr. 1933. VEREENIGING „ZUIGELINGENZORG" Verslag over 1932. In het vereenigingsjaar 1932 werden op de drie consultatie-bureaux ingeschreven 601 nieuwe kinderen en nog 269 kinderen, die reeds in het vorige jaar voor het eerst on het soreekuur gekomen waren, dus een totaal van 870 kinderen over de drie bu reaux als volgt verdeeld: Borst Flesch Gemengd Boerhaavestr. 200 127 45 28 Prinsenstraat 226 160 48 18 Heerenstraat 175 118 31 26 Welke voeding zij hadden bij hun eerste bezoek is daarachter aangegeven. De leeftijd der zuigelingen bij het eerste bezoek was: 215 kinderen 7 dagen—1 mnd. oud 191 1—2 maanden. 75 2—2 38 3—4 32 4—5 31 5—7 12 7-9 7 9-12 Dank zij de practlsche hulp van de huls bezoekster mej. A. van Dltzhuyzen. is in 49 gevallen de borstvoeding toegenomen. Overigens was de voeding in de eerste 3 levensmaanden 405 maal borstvoeding, 72 maal gemengd 124 maal fleschvoedlng. Het aantal bezoeker, op de bureaux be droeg: Onder leiding van dr. J. Munk Boer- haavestraat 1376. Prinsenstr. 1350. onder leiding van mej. dr. F A van Brero Hee renstraat 1700 totaal 4426. Het aanta! kleuters dat de spreekuren bezocht was 188. De melkkeuken stond onder leiding van mei Hagen en verstrekte gemiddeld voor zes kinderen geregeld voeding In het mee- rendeel van een hertaalde noodzakelijke samenstelling. Ook werd wederom melk verstrekt aan behoeftige moeders om hen bii het volhouden der borstvoeding te steu nen: hiervoor was 2402 Litter volle melk noodle. Van de zuigelingen die op de consulta- tlebureaux werd°r> Ingeschreven zijn er 8 overleden, of 1.33"«. Dit iaar werden enkele consultatie- bu-eaux eeniee maanden bezocht door ver pleegsters om er hun oraktiik oo te doen voo' een zuleellne-verzorgstersexamen Dit laar we-de- door mei. A. van Ditz- huvzen t>er consultatie-bureau twee slecht- bezochte moedereu'sussen gegeven. Namens het bestuur. DR. H VAN DER HOEVEN. o LEIDSCHE BELASTING- OPHAALDIENST. Genoemde dienst neett in de afge- loopen maand f. 22.313.47 aan den Rijks ontvanger afgedragen, benevens f. 1034.59 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen steeds zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven. o Door de Ver. van het Vrijw. Land stormkorps „Motordlenst" sectie Leiden wordt een grooten propaganda-feestavond georganiseerd in de Groote Stadsgehoor zaal op 19 April e.k. Medewerking zal verleenen de heer Clinge Doorenbos, terwijl het muzikale gedeelte verzorgd zal worden door de be kende ,Oude Jagerband" onder leiding van den heer Huegenlnt. Verder zal een groote verloting gehouden worden, waarvan de trekking zal plaats vinden onmiddellijk na het officieele ge deelte van den avond op genoemden da tum. Wij vestigen de aandacht od ee.i ad vertentie in dit 'v 1 bc'-effen-te den D'n«- dag a.s. in de Stadszaal te openen bazaar ten bate van de Ver. van Dierenbescher ming In het perceel Haarlemmerstraat 210, dat onder toezicht van den heer Groene- wegen wat het interieur betreft - een volkomen gedaanteverwisseling heeft on dergaan. onende de beer J van Hartevelt hedenmiddag een magaziin in heeren- mode-artlkelen. Dank zii de smaakvolle betimmeringen en de fraaie door de firma van Kleef aanneVimeVite verlichting en de ruime, stofvrije etalages maakt de winkel een prettlgen Indruk. NATIONAAL VLAAMSCH TOONEEL. Willem de Zwijger, historisch spel in 8 tafereelen, van Paul de Mont. Na afloop van deze voorstelling over handigde de voorzitter van het Dietsch Studentenverbond aan den leider van het Vlaamsch gezelschap Staf Bruggen, een krans onder verzekering dat evenals het tooneelstuk dat uitdrukte .Wij gereed zijn"! Staf Bruggen dankte voor dezen krans dien hii echter teruggaf, met ver zoek om dezen te leggen oo het graf van den Zwijger bii de herdenking te Delft. Het Vlaamsch Tooneel had Immers louter en alleen dit stuk op het repertoire geno men omdat het Zuiden voelde verplicht te zijn iets te doen tot steun der herdenking van den grooten stijder voor de vrijheid van alle Nederlanden dus ook van het Zuiden. Al mocht de critiek het stuk geen stuk noemen en de opvoering ~»en tooneel oordeelen Ja door dit laatste ongetwiifeld sym pathieke gebaar staan wij eenigszlns ont wapend. Als het spelen van dit „gelegen heidsstuk" een „eere-schuld" is past dan een normale critiek? Toch meenen wij ons trots dit laatste daaraan niet te mogen onttrekken want de opvoering is immers openbaar en voor ieder toegankelijk ge steld? Een „gelegenheidsstuk" is dit historisch spel In optima forma. Het draagt daarvan alle kenmerken. De .Groot-Nederlandsche gedachte" Is er eenigszms doorheen gewe ven. Dat het niet streng-historlsch ls ge houden. och dat ls niet erg. want het komt immers inderdaad meer san op den geest dan op de letter, zooals de auteur het zelf uitdrukt. Paul de Mont is er od. wel ln geslaagd een beeld te ontwerpen van den Prins van Oranje, dat ln overeenstemming ls met zijn groote beteekenls voor onze landen, alleen, en het spijt ons, ons bij bij de critiek elders te moeten aansluiten, het is geen tooneel ge worden dat aanslaat. Het is in deze acht tafereelen bijkans niets dan woorden, woor den en nog eens woorden waarin slechts een enkele maal dramatische spanning is neergelegd. De juist voor tooneel zoo zeer noodige actie ontbreekt vrijwel geheel. Het vijfde tafereel het beleg en ontzet van Lei den. vormt ongeveer de eenige uitzondering ten goede. Neen zoo doet men de groote figuur van den stichter van het vriie Ne derland. bevrild van de Soaansche tiran nie niet spreken tot het huidig geslacht. Uit bovenstaande blijkt reeds voor welk een zware taak de executanten zich ge plaatst zagen. Deze taak is voor hen te zwaar gebleken veel te zwaar. Wii hebben ons zelfs afgevraagd: is dat het Vlaamsch Tooneel. dat eens onder leiding van Johan de Meester Jrden Till bracht? We konden het nauwelijks gelooven. Het was geen tooneel en het was geen snel Eén uitzondering willen we maken: Staf Bruggen hoewel ln dén aanvang ook zwak jes als de ieuzdige zwierige orins van Oranie wist zich gaandeweg omhoog te werken tot Vader des Vaderlands" Toen de ernst van het leven over hem was ge komen ln zijn strijd voor de landen die alleen van hem redd'ng mochten verwach ten. toen wist Staf Bruggen de figuur te grijpen en te beelden tot iets goeds. Hij was de oase ln deze woestiin van tooneel- spel waar men zich kon laven. Overigens valt er toch met den besten wil zoo goed a's niet te prijzen. De Uilen- sniegel en Lumey kunnen nog door den beugel en met zeer vee! toegeeflijkheid misschien nog een naar ande'eu doch stel daarnaast de Ezmout. Lodewllk van Nas sau. Oldenbarneve'dt en zoovele anderen.. Het was ons droevig te moede! Decors en costumes wa'en eenvoudig verzorgd. De schouwburg was slechts rrat!g bezet. Vele leden van het eere-comité waren aanwezig oa. onze burgemeester onze oud-hurgemeester, en de garnizoenscom mandant. RECLAME 8223 GEBOREN. Gerritje, d. van P. Oostendorp en G. Zoerink Berta Amy, d. van J. Ballego en A B. M. Gillavry Johan z. van W. J. v. Leeuwen en E. Rozler Anna Maria Josephina. d. van W. H. Kost"' en A. Röttger. ONDERTROUWD. J. Kasteelen jm.24 j. en W. J. de Bruin id. 19 j. OVERLEDEN: B. W. v. As z. 18 j. J. A. v. Leijden— Hogervorst vr. 41 j. IJMUIDEN, 31 Maart. VISCHPK1JZEN. Tarbot per K G. f. 1.50—0.85, Tongen per K.G. f. 1.20—0.70, Zetschol per kist van 50 K G. f.21, Kleine Schol f. 20-3.10, Schar f. 2.90—1.20, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.53—24, Gullen per kist van 50 K.G. f. 2.53, Lengen per stuk f. 0.50, Wij ting per kist van 53 K G. f. 2.402. Aangekomen 2 l iggers: SCH 210 met f.765, K.W. 44 met f.173; 1 Deensche kotter: E. 448 met f. 1009. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Dc te Berlijn teruggekeerde Duitsche ge delegeerde op de Onuvapeningsconlerentie heelt gisteren voor de pers een verklaring afgelegd over net verloop der conferentie en de houding van Dultschland. Het Engelsche plan vat alles samen wat op het gebied der ontwapening in de laat ste jaren aan vragen opgeworpen en gere geld is. Het heeft, volgens Nadolny, het voordeel, dat het werkelijk de dringende problemen aanpakt, terwijl voor de bewa pening der verschillende Staten bepaalde cijfers vastgesteld worden. De Duitsche le gatie heeft de ontwerp conventie eveneens als grondslag van besprekingen aanvaard; zij heeft er echter geen twijfel over laten bestaan, dat Duitschland in het ontwerp reeds een prlncipieele erkenning van vol ledige rechtsgelijkheid ziet. tot op zekere hoogte; dat echter ten aanzien van de cijfers naar Duitsche opvatting nog geen voldoende concrete verwezenlijking der rechtsgelijkheid in het ontwerp opgeno men ls. De door ons verlangde algemeene ontwapening moet zoover gaan als de af gedwongen ontwapening van Duitschland en zijn voormalige bondgenooten. Nadolny eischt gelijkheid in dien zin dat ook aan alle anderen verboden is. wat aan Duitsch land verboden is en dat aan Dultschland toegestaan wordt hetgeen aan de anderen wordt vergund Nadolnv beschouwt de as. ziting der Ontwanenlnesconferentie als het eindstadium. Hij nppmt aan dat zii ln het teeken van den strijd zal staan, maar ook in het teeken der standvastige houding van Dultschland en in het teeken van de reactie van den eehee'en oolitieken toe stand op de conferentie en van de con- rereptie nn den no'itieken tnpstand. Hend»->n is gisteren uit Genève te Londen teruggekeerd en heeft in den na- m'dda" een onderhoud gehad met Sir John Simon. Hendprsou verklaarde, dat hii ontgoo- che'd zal ziln. indien er hii de biieenkomst d°r Vnikenhnndsvergaderino gpen conven tie t°r tepVenintr erprpod liert gegTOnd OP het Britsche ontwapeningsplan DUITSCHLAND. Wels uit de Tweede Internationale - Rede van Duesterbcrg. Dezer dagen is in Parijs het Bureau van de Socialistische Arbeiders Internationale bijeengekomen. Voor de Duitsche sociaal- democratie woonde niemand de vergade ring bij. Nochtans heeft het Bureau een resolutie aangenomen, welke zich met de toestanden in Duitschland bezighoudt. 'Gisteren door ons vermeld). Daarop heeft de leider van de Duitsche sociaal-democra tie, Otto Wels, gistermiddag het volgende telegram naar Zürlch gezonden: „De door het Bureau van de Socialisti sche Arbeiders Internationale, zonder ult- noodiglng en medewerking van den Duit- schen vertegenwoordiger genomen beslui ten noodzaken mij uit het Bureau der S.A.I. te treden." Naar de „Voss Ztg." meldt, betreft het voorloopig slechts het neerleggen van het mandaat van Otto Wels als lid van de Exe cutieve der Tweede Internationale, hetgeen echter, daar Wels voorzitter ls van de Duitsche Sociaal-Democratische Partij, van zeer groote beteekenls geacht moet worden. Wat een eventueel uittreden van de partij betreft hierover kan alleen de partijdag beslissen. Naar de „Voss Zeitung" verder opmerkt bestaat de indruk, dat de toonaangevende persoonlijkheden van de S.F.D van opvat ting zijn dat de S.P.D. na de ontwikkeling van de laatste jaren geheel andere taken voor zich ziet dan binnen het kader van de tweede internationale kunnen worden ten uitvoer gelegd. Ook in kringen der vrije vakvereenieingen is de gedachte aan een uittreden uit de vakvereenigingsinter- nationale ter sprake gebracht. De Stahlhelm, Bond van Frontsoldaten, afdeeling Bremen heeft gisteravond op den geboortedag van Bismarck een herden kingsplechtigheid georganiseerd, waar Duesterberg een redevoering uitsprak. Hij zeide o.m.: De innerlijke bevrijding is wordende. Hindenburg heeft de leiders der nationale beweging op 30 Januari vereenigd en den leider der sterkste partij, Adolf Hitler, het ambt van Bismarck toevertrouwd. Nadat de nationale krachten de macht aan zich getrokken hebben, komt thans de inner lijke zuivering van al de in de voorbije decennia in ons volk binnengedrongen corruptieverschijnselen. De gruwelnrona- ganda die in het buitenland wordt ge maakt. bedreigt alle Duitschers Bij iedere omwenteling gebeuren menschelijk te ver wachten dingen. Dultschlands aan den dag tredende le venswil. zijn gerechte wensch naar rechts gelijkheid en defensieve autonomie, het door Hitier te Potsdam uitgesnroken ore- test tegen den oorloesschuldlengen. het ridderliike optreden voor den Duitschen keizer, heeft alle Duitsche vijanden in het geweer geroeoen. Het is een eereplieht voor alle Duitschers zich' in dezen onweers- zwangeren tiid achter de nat'ona'e regee- ring met al hun krachten te stellen. De totale geestellike weerbaarmaMng ts de voorwaarde voor de bevrijding van Duitschland. Dit geweldige zoo ontzagge lijk zware werk eischt eenheid. Met het oog op den massalen toeloop naar den Sahlhelm heeft de leiding reeds voor weken het corporatieve overgaan van andere organisaties tot. den Stahlhelm ver boden en individueel toetreden na onder- zo"k aanbevolen Dit orindDe moet onder alle omstandigheden ook in de toekomst worden in acht genomen, opdat de Stahl helm niet ln een verkeerde politieke positie wordt gedrongen. Het kan in dezen door menigeen over het hoofd geziene buitenlaodsch Dolitieke zone van gevaren en ln onzen ernstieen financieelen toestand niet. gaan om "tahl- helm of SA maar het moet ziin stahlhelm en SA Beide zijn noodlg tot Dultschlands vrijheid ls veroverd. DE ECONOMISCHE WERELDCONFEB EX TIE. LONDEN, 31 Maart (Reuter). Norman Davis heeft een onderhoud gehad met Mac Donald, dat in hooldzaak liep over de economische wereldconlerentie. Da\is zo uhebben voorgesteld de economische wereldconferentie zoo mogelijk te doen bijeenkomen eind Mei of begin Juni. De Fransche regeering zou officieus hebben voorgesteld Washington aan te wijzen als plaats van bijeenkomst voor de conferentie. DE 40-URIGE WERKWEEK. PARIJS, 31 Maart. (Reuter). Het natio naal comité der algemeene arbeidsconfe- deratie hee.t besloten de propaganda voor invoering van de veertig-urige werkweek te versterken, teneinde te verkrijgen, dat dit voorstel wordt besproken op de con ferentie te Genève in Juni a.s. BESPREKINGEN IN DUITSCIILAND. BERLIJN, 30 Maart. (Wolff.). Rijkskan selier Hitier heeft heden verschillende politieke persoonlijkheden ontvangen, o.m. den voormaligen gouverneur Schnee, met wien Hitier een onderhoud had over koloniale aangelegenheden. Voorts had Hitier een bespreking met Hugenberg over de politieke en econo mische gebeurtenissen der laatste dagen. Ook ontving hij den president der Reichs- bank Schacht. Hitler en Von Papen brachten heden een bezoek aan rijkspresiJent von Hinden burg, teneinde rapport uit te brengen over den politieken toestand. o DE BRAND DER ATMNTIQUE. PARIJS, 3t Maart (Reuter). Het „Jour nal" verneemt uit Bordeaux, dat de voor zitter der onderzoekings-oinn.issie naar den brand op het stoomschip „Atlantique" gis teren een rapport heeft doen toekomen aan den minister voor de Koopvaardij. Hierin wordt definitief de veronderstel ling van kwaadwilligheid aangenomen. EEN TORNADO IN AMERIKA. NEW ORK, 31 Maart (Reuter) Een tornado in Texas en Kansas heeft reeds 23 dooden geëlscht en tientallen gewon den. Een groot aantal kleine steden liggen geheel ln puin. FRANKRIJK. De begrooting van oorlog. De Fransche Kamer heeft gisteren de begrooting van Oorlog behandeld. De rapporteur Nogaro zette uiteen, dat de credleten voor de nationale Verdedl- gipg 12 milliard beloopen, wat een ver mindering van 2 058 millioen vergeleken bij 1932 is. De begrooting van Oorlog be draagt 6800 millioen, wat een verminde ring van 1075 millioen is, waarvan 325 millioen op het materiaal. De Kamer heeft de begrooting van de Nationale Verdediging aanvaard. ENGELAND. Iersche staking geëindigd. Naar uit Belfast wordt gemeld, ls de spoorwegstaking ln Ulster feitelijk ge ëindigd. De onderhandelingen tusschen de maat schappij en de vakvereentgingen hebben de voornaamste geschilpunten uit den weg geruimd. Slechts enkele detailpunten wachten nog op een regeling. RUSLAND. Engelsche gezant naar Londen geroepen. De Britsche gezant te Moskou, Ovey, ontving order om naar Londen te komen na zijn reeds gemeld onderhoud met den volkscommissaris van buitenlandsche za ken, Litwinof, ln het verloop waarvan de volkscommissaris verklaard had, dat de sovjets zich geen richtlijnen konden laten dlcteeren. De gezant zal weer naar Rusland terug- keeren, tenzij de toestand zich op zeer onbevredigende wijze ontwikkelt. Naar wordt medegedeeld, ls de aanvang van het proces tegen de Engelsche Inge nieurs vastgesteld op 9 of 10 April a.s. VEREENIGDE STATEN. Roosevelts werkverschaffingsplan. Petroleum - overeenkomst Nadat de Senaat Dinsdag pres. Roosevelts werkverschaffingsplan tot tewerkstelling van 250.000 werkloozen in het boschbedrijf had goedgekeurd is het voorstel in het Huls van Afgevaardigden eveneens aangenomen zonder hoofdelijke stemming, en zal het thans naar den Senaat terug gaan ter behandeling- van twee amende menten die het Huls er aan heeft toege voegd. De vertegenwoordigers der voorn. Ameri- kaansche olle-produceerende staten en petroleum-ondernemingen hadden een conferentie met de staatssecretaris voor binnenlandsche zaken, Ickes, die drie da gen duurde, ter bespreking van den nood toestand, waarin de petroleum-en gas- industrie verkeerde. Men kwam tot volle dige overeenstemming ten aanzien van een uit zes punten bestaand plan tot stabi lisatie van de productie en ter verkrijging van een basis, waardoor ln de toekomst een wetenschappelijke ontwikkeling en planmatige productie voor de gas- en pe troleumindustrie zou kunnen worden ver kregen. Tenslotte werd een verzoek gericht tot president Roosevelt om een beroep te doen op de gouverneurs van de olie-producee- rende staten, opdat de productie voor loopig tot 15 April as. zou worden ge staakt, waardoor de voorraden verminderd zouden kunnen worden. DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. WASHINGTON, 31 Maart (Reuter) Er bestaan aanwijzingen dat de reggering der Vereenlgde Staten haar Invloed op kalme wijze, zooals bij goede naburen ge bruikelijk is, za! doen gelden, om den anti-Joodschen economischen oorlog in Duitschland af te wenden. BERLIJN, 31 Maart 'V.D.l In opdracht van de nationaal-socialistische partij-lei ding deelt de gouw-leiding Groot-Berlljn van de Nationaal-Soclalistische Bedrijfs cellen Organisatie mede: „Morgen Zaterdag 1 April, moeten alle nationaal-socialistische bedrijfscellen, te zamen met de arbeiders- en bedienden- raden der N S.B.O. die in Joodsche zaken werken, zich des morgens te klokslag tien uur bij de bedrijfsleiding van hun firma melden en eischen dat aan alle nlet-Jood- sche arbeiders en bedienden twee maan den salaris vooruitbetaald wordt. De lei ders der bedrijfscellen worden ln alle Joodsche zaken benoemd tot personeel- commissarissen en zijn er voor verant woordelijk. dat geen Christen-personeel wordt ontslagen. De personeelleden van Joodsch ras moeten onmiddellijk ontsla gen worden, waarbij het aannemen van een anderen godsdienst geen rol speelt. Alle eischen, die in bepaalden doch zake- lijken vorm moeten worden gesteld, moe ten door de bedrljlsleldlngen der Joodsche zaken uitgevoerd worden. Indien tegen de verwachting de bedrijfsleidingen zich hieraan niet houden en de eischen niet inwilligen, moet onmiddellijk de gouwlei ding Groot-Berlljn der N SB.O. hiervan ln kennis worden gesteld, die dan de noodige maatregelen zal nemen. Morgenmiddag klokslag drie uur verla ten alle arbeiders en bedienden ln Jood sche zaken hun werk om vóör de plaats hunner tewerkstelling te protesteeren te gen den boycot van Duitsche goederen in het buitenland en tegen de Joodsche hetze. Dagblad- en vitale bedrijven worden ln zooverre hiervan uitgezonderd, dat slechts het ontslag van alle Joden moet worden geëischt. In aansluiting op de demonstraties wordt morgenmiddag te kwart over vier een betooging der N S B O. in de Berlijn- sche Lustgarten gehouden waaraan alle arbeiders te Berlijn deelnemen en waar het woord wordt gevoerd door Rijksmi nister dr. Ooebbels en den leider der Be drijfscellen in den gouw Berliin. den Land dagafgevaardigde Johannes Engel." LONDEN, 31 Maart. (V.D.). In de „Daily Express" publiceert de bekende Duitsche schrijver Emll Ludwlg een arti kel over het Jodenvraagstuk, waarin hij o.a. schrijft, dat de Joden ln alle landen sterk genoeg zijn om een verbetering van de positie der Joden in Duitschland af te dwingen. Dat dit mogelijk is weet men reeds in Wallstreet. Wanneer het Joodsche kapitaal in de geheele wereld zou willen, zou het een groote verbetering in den toe stand der Duitsche Joden kunnen bewerk stelligen. DE ONTBINDING VAN DEN REPUBLIKEINSCHEN SCHUTZBUND. WEENEN, 31 Maart (V.D.). Officieel wordt medegedeeld: Met algeheele Instemming der geheele Bondsregeerlng heeft Bondskan— dr. Dol- fuss met Ingang van heden de ontbinding van den republikeinschen Schutzbund voor geheel Oostenrijk beschikt en ls elk optre den van deze organisatie, ook ln anderen vorm en ander anderen naam, verboden. Eveneens is het dragen van de uniform en het insigne van den republikeinschen Schutzbund verboden. TITULESCÜ TE PARIJS. PARIJS, 31 Maart (Reuter) De Roe- meensche minister van buitenlandsche zaken. Titulescu heeft gisteren een onder houd van ruim drie uren gehad met zijn Franschen collega, Paul Boncour. Het ge sprek liep over de vraagstukken opgewor pen door ht Itallaansche voorstel Inzake het viermogendheden-pact en Titulescu gaf een uiting van de houding der Kleine Entente, die 'zich tegen dit pact keert. Na afloop weigerde Titulescu eenige verkla ring. Hij zeide echter een bevredigenden indruk van het onderhoud te hebben meegenomen. Vandaag zal hij den premier Daladier ontmoeten. VIERHONDERD LEDEN VAN HET AL-INDISCH NATIONAAL CONGRES GEARRESTEERD. BOMBAY, 31 Maart (V.-D.) De In dische regeering heeft ruim vierhonderd leden van het Al-Indisch Nationaal Con gres laten arresteeren, die ervan beschul digd worden te hebben gepoogd, ondanks het verbod van de regeering toch de Jaar- lij ksche conferentie van het Congres te Calcutta te houden. Onder de gearresteer den bevindt zich de zoon van Gandhl, Devadas Gandhi, en de leider van het Congres, Pandit Malaviya. REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN URUGUAY. MONTEVIDEO. 31 Maart. <VD.) In Uru guay zijn revolutlonnalre onlusten uitge broken. In militaire kringen heeft men ze- tracht. den president Terra gevangen te nemen, aangezien men hem ervan beschul digt. een dictatuur te willen uitroepen. De stad Montevideo ls in handen van troepen, die de electricltetts-centrale de waterwer ken en eenige groote benzinedepots heb ben bezet. Alle dagbladen zlfn aan een mi litaire censuur onderworpen en verschij nen met groote witte hiaten Naar wordt gemeld heeft president Terra het reeeeq- ringsoaleis verlaten en toevlucht gezocht in een brandweerkazerne In een oproep heeft h!1 de geruchten dat hij voornemens zou ztln een dtctatuur uit te roeoen gede menteerd D° Nationale Vergadering ls gis teravond bijeen geroepen om te beraad slagen over den onroen van oresldent Ook de Staatsraad is blleeneeroeoen om de mogeliikheld tot afg-tt'n. var president Terra te nve-wegen Men verwacht ech dat de Nationale Raad waarin een groo« meerderh°'d voor Terra ls. zich hiertegen zal verzetten. gj

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2