DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. De Ontwapeningsconferentie. DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP Echt en goed LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 31 Maart 1933 DE BOYCOT IN BINNEN- EN BUITENLAND BEHANDELING IN HET" BRITSCHE PARLEMENT. In Duitschland. Het Centrale Comité voor den Joodschen boycot ln Duitschland publiceert de vol gende ordonnantie van den leider, Julius Stretcher: De leiders der plaatselijke comlté's tot afweer van de Joodsche „Hetze- en gru welpropaganda'1 worden onverwijld be noemd door de bevoegde instanties der partij -organisatie. Het verdient aanbeveling tot leiders der gouwcomites te benoemen de gouwleiders van den strijdhond van den industrieelen middenstand, daar deze nationaal-socia- listische organisatie over de noodzakelijke middelen en ondervinding beschikt voor de afweerbeweging. De comités van actie, welker leden geenerlel betrekkng met Joden mogen hebben, stellen direct vast welke zaken, warenhuizen e.d. zich ln Joodsche handen bevinden. Het gaat hierbij natuurlijk om zaken, welke zich bevinden in handen van per sonen van het Joodsche ras. De religie speelt geen rol. Katholiek of Protestantsch gedoopte lieden zijn ln dezen zin eveneens Joden. Firma's, waarbij Joden slechts finan cieel betrokken zijn, vallen onder een nog te treffen regeling. Is de echtgenoot van een niet-Joodsche eigenares van een zaak Jood, dan wordt zulk een zaak als Joodsche beschouwd. Hetzelfde is het geval, indien de eigenares Jodin is. de echtgenoot daarentegen geen Jood ls Eenheidsprijszaken, warenhuizen, be drijven met veel filialen, welke zich in Duitsche handen bevinden, vallen niet onder deze boycot-actie. Evenmin vallen er onder de eenheidsprijszaken van Wool- worth. Deze firma is Amerikaansch en bovendien niet Joodsch. De z.g. „Wohl- wert"-eenheidsprljszaken daarentegen zijn Joodsch en moeten daarom worden ge boycot. De comités van actie geven de lijst der Joodsche zaken aan S.A. en SB., opdat deze Zaterdag 1 April 1933 des ochtends om tien uur precies de wacht kunnen be trekken. Deze wachten hebben tot taak t publiek bekend te maken, dat de geposte zaak Joodsch ls. ZIJ moeten waarschuwen voor 't koopen ln zulk een zaak. Handelend op treden ls hun verboden. Verboden is ook de zaken te sluiten, de ruiten te vernielen of dergelijke materieele schade aan te richten. Teneinde ter kennis te brengen, welke zaken Joodsch zijn, moeten aan de in gangen plakkaten of borden worden ge plaatst met gele vlekken op zwarten ach tergrond. De geboycotte Joodsche zaken mogen niet overgaan tot het ontslag van niet- Joodsche bedienden en arbeiders. Dienst betrekkingen mogen niet worden opgezeii Indien zulks reeds het geval is geweest, dan moet de N.S.B.O. in samenwerking met de SA. er voor zorgdragen, dat deze ontslagen worden ingetrokken. De comités van actie beleggen op Vrij dag 31 Maart 1933. des avonds in alle plaatsen in overleg met de politieke lei ding, groote massa-bijeenkomsten en de monstratieve optochten. Daarbij moeten transparanten worden gedragen met de volgende opschriften: „Tot afweer van de Joodsche gruwel- en boycot-hetze. ..Boycot van morgenochtend 10 uur af alle Joodsche zaken." In groote steden moeten op zooveel mo gelijk openbare plaatsen betoogingen worden gehouden. Zaterdagochtend op zijn laatst om 10 uur, moeten de plakkaten met den oproep tot den boycot op alle aanplakzuilen in de steden en dorpen zijn aangebracht. Tege lijkertijd moeten ook vrachtauto's of nog beter verhuiswagens met de volgende transparanten in de hier aangegeven volg orde door de straten worden gereden: „Tot afweer van de Joodsche gruwel en boycot-hetze." „Boycot alle Joodsche zaken." „Koopt niet in Joodsche warenhuizen." „Gaat niet naar Joodsche advocaten." „Vermijdt Joodsche artsen." ,X)e Joden zijn ons ongeluk." Voor de financiering van de afweerbe weging moeten de comités collecten or- ganiseeren bij de Duitsche zakenlieden. Voor het overige gelden voor de comité's van afweer der Joodsche gruwel- en boy cothetze de ordonnanties van de Rijkslei ding der NSJD.AP. (proclamatie van 29 Maart 1933 i Het Berlijnsche comité van actie heeft maatregelen getroffen om morgen bij het begin van de boycotmaatregelen fotogra ven en filmoperateurs door de straten te doen gaan en deze fotografisch te doen vastleggen wanneer lieden toch nog in Joodsche zaken willen koopen. Het is mogelijk, dat deze opnemingen ln de bioscoopen aan de bevolking getoond zul len worden. Te Chemitz wil men de namen van ge boycotte zaken door de kranten laten be kend maken De nat.-socialistische Pruisische land- daggroep heeft aan den Pruislschen com missaris van onderwijs. Rust, een brief gezonden waarin zij eischt: 1. dat alle Joodsche, of van Joden af stammende personen, die verbonden zijn aan Pruisische onderwijsinstellingen, dadelijk ontslaven zullen worden; 2 dat voor Joodsche scholieren en stu denten de numerus chausus wordt inge voerd, d.vs. dat niet meer dan 1 pCt. van de leerlingen van een onderwijsinstelling Jood of van loodsche afkomst mag ziln. De president van politie te Breslau heeft gelast dat alle Dnltche Joden die een paspoort hebben, dit voor 3 April aan de politie moeten overleggen. De passen zul len „na beperking van hun geldigheid tot het binnenland" worden teruggeven. Deze maatregel dient om het den Joden onmo gelijk te maken ln het buitenland aan de Hetze tegen de regeering van het rijk en van de Landen deel zal nemen. Voorts om overtreding van de deviezen-voorschriften te voorkomen. Op het station te Mainz is Woensdag nacht de vroegere separatist Leo Steiger- wald na zijn terugkeer uit Frankrijk ge arresteerd. Hij wordt verdacht van het verspreiden van gruwelberichten. Te Frankfort a.d. Mein zijn Woensdag twee Joodsche vreemdelingen, de 38-jarige Rus Marcus Neumann en de 22-jarige Roemeen Alexander Sternberg wegens verspreiding van gruwelberichten gear resteerd. Bij een huiszoeking werd be zwarend materiaal gevonden. Zij hadden den laatsten tijd te Frankrijk en ook in Zweden en Roemenië berichten verspreid, dat Joodsche voorbijgangers op straat waren mishandeld en de politie daarbij passief was opgetreden. Zij hebben in hei buitenland rijkskanselier Adolf Hitler grof beleedied. Zij stonden in nauwe verbinding met buitenlandsche bladen, Zü zullen voor de nieuwe bijzondere rechtbank komen. In het Buitenland. In beide Huizen van het Britsche parle ment is gisteren de behandeling van de Joden ln Duitschland ter sprake gekomen. Gevraagd of hij de quaestie van de ver volging van de Joden zou voorleggen aan de eerst volgende vergadering van den raad van den Volkenbond zei de minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon dat hem was meegedeeld, dat er geen artikel in het convenant was op grond waarvan de Britsche regeering deze zaak met mogelijkheid voor den raad kon brengen Lansbury vroeg, dat met het oog op de berichten van beide kanten gepubliceerd betreffende vervolging van allerlei soort menschen m Duitschland, den Britschen ambassadeur te Berlijn zou woraen ge vraagd hierover verslag uit te brengen opdat er authentieke berichten beschik baar zouden zijn. De minister van buitenlandsche zaken zeide dat dit denkbeeld volkomen redelijk was. Men had de zaak niet over het hoofd gezien en de minister was in verbinding met den ambassadeur. Bij de bespreking van buitenlandsche zaken in het Hoogerhuis zeide burggraaf Cecil dat vele duizenden joden onderdanen van den koning waren en tot de vredelie- vendste en ordelijkste burgers van Britan- nië behoorden. Het lag volgens spr. voor de hand dat gebeurtenissen in een vreemd land die onrust en bezorgdheid wekten onder een groote groep van de Britsche bevolking de regeering met zorg moesten vervullen. Of de regeering iets kon doen was een andere zaak maar wij, aldus lord Cecil, zouden dankbaar zijn als wij een of andere verzekering zouden kunnen krijgen. Voorts zeide lord Cecil nog dat Groot- Brittannië een speciale positie in Palestina inneemt als mandataris en dientengevolge ook een speciale positie wat betreft voor- en tegenspoed van de Joodsche gemeen schap. Het ls sedert vijftig jaar de gewoonte dat de behandeling der godsdienstige en ethnische minderheden de belangstelling wekt en optreden vraagt van de zijde der andere landen. Geen enkel land in Europa dringt krachtiger aan op een strikte toe passing van de bepalingen inzake de min derheden uit het verdrag van Versailles dan Duitschland te Genève. Men kan moeilijk staande houden dat het anti-semi- tisme ln Duitschland volkomen wettig is en dat het anti-Germanisme in Polen een tyrannieke daad ls. De opmerkingen van Cecil werden on dersteund door lord Ponsomby die ook erkende dat de regeering ten aanzien van dit onderwerp ln een moeilijke positie ver keerde. Lord Reading (zelf van Joodsche af komst) verklaarde dat er thans in Duitsch land een aanval gericht werd op hoog leeraren en andere beoefenaren van vrije beroepen om geen andere reden dan dat zij toevallig leden zijn van de Joodsche ge meenschap De regeering moest volgens spr. althans die wettige middelen waarover zij beschikte gebruiken om Duitschland te toonen wat het Britsche volk gevoelde maar hij kon er niet bij haar op aandringen meer te doen. Lord Iddeslelgh uitte als Roomsch-Ka- tholiek oprechte sympathie voor de joden in Duitschland en de aartsbisschop van Canterbury verklaarde ook het met de op merkingen van lord Reading eens te zijn. De minister van oorlog lord Hallsham zette uiteen binnen welke brenzen de Brit sche regeering kon optreden. Hij zeide dat er een zeer groot aantal Britsche burgers van Joodsche afkomst was. Als een dezer in Duitschland werd gearresteerd of mis handeld. zou de Britsche regeering het recht hebben te klagen en de feiten ter kennis te brengen van de Duitsche regee ring of er oo aan te dringen dat er recht werd gedaan. Een ingesteld onderzoek bracht niet aan het licht dat er zich een dergelijk geval in Duitschland had voorge daan. Het ware niet tuist vertooeen te richten tot de Duitsche regeering over de behandeling van nlet-Britsche Joodsche burgers. In den loop van Engelsch-Duitsche di plomatieke bescrek'neen is een geruststel lend antwoord ontvangen De vredesver dragen voorzien ln bescherming der min derheden. maar dit ls niet van toepassing op den toestand ln Duitschland. In Frankrijk wonende Joden nebben zich thans ook aaneengesloten voor een gemeen schappelijke boycotbeweging tegen de Duitsche oroducten Te Mühlhausen heeft een groot aantal firma's besloten de Duitsche firma's te boycotten. O.a. werd een bestelling van 250.000 francs geannuleerd die in Duitsch land gedaan was. Het syndicaat van kleinhandelaren te Toulouse besloot zijn leden aan te sporen, geen Duitsche goederen te koopen zoolang de Duitsche regeering geen waarborgen geeft, dat de elementaire rechten van den mensch door haar geëerbiedigd zullen worden. Ook in Marokko is thans een campagne ingezet. Te Rabat ls een commissie van Joden gevormd, welke alle Joodsche bewo ners tegen 1 April heeft bijeengeroepen ter bespreking van middelen voor een boycot van Duitsche producten. De anti-Dultsche campagne neemt in Polen steeds erooter omvang aan. In ver schillende café's wordt geweigerd. Duitsche bladen aan te nemen om op de leestafel te leggen. Ook Duitsche films zelfs indien zij van Poolschen tekst zijn voorzien, wor den geboycot. In de immigratie-commissie van het Amerik. Represtentantenhuis was door Sa muel Dlckstein een voorstel ingediend om de immigratiebepalingen met het oog op de „godsdienstige en politieke vervolging in Duitschland". te verzachten. De onder-staatssecretaris van buiten landsche zaken Carr heeft zich met na druk tegen dit voorstel verzet Hij verklaar de, dat het publiek de aanneming van dit voorstel als een poging van het Congres zou moeten opvatten, om lieden in Ame rika toe te laten, die in Duitschland aan vervolging zijn blootgesteld. Ook Brown Benton vertegenwoordiger der vaderlandsche bonden van Amerika, sprak zich tegen aanneming van dit voor stel uit. Een delegatie van Amerikaansch-Duit- sche oud-strijders, onder leiding van Geor ge Fredmans welke 250.000 Amerlkaansch- Joodsche oud-strijders vertegenwoordigt heeft in het Witte Huls een resolutie over handigd waarin president Roosevelt wordt opgewekt in naam der menschelijkheid en der civilisatie te handelen ten einde een einde te maken aan de onderdrukking van Joden door de Hitlerregeerine. De Joodsche leiders rabbijn Welss. Bernard en Deutsch hebben getracht door persoonlijke bezoeken het staatsdeoartement te bewegen stappen te ondernemen bij de Duitsche regeering om te bewerken, dat de tegen morgen aan gekondigde anti-Joodsche maatregelen niet in praktijk zullen worden gebracht. RECLAME. DOCHTER HAD HUILBUIEN. Men dacht aan zenuwen. Nu een heel ander meisje. Een moeder schrijft: „Drie maanden geleden was mijn 18-jarige dochter er slecht aan toe. Ze had herhaaldelijk huil buien en was ten zeerste terneergeslagen. Daarom wilde lk het eens met Kruschen Salts probeeren; lk gaf haar een halve theelepel in warm water 's morgens op de nuchtere maag en de kleine dagelijksche dosis in haar thee voor 't koffiedrinken en middageten. Dat was zoo drie maanden geleden. Nu is ze flink en opgewekt en slaapt en eet uitstekend. Ze is een ander mensch. Zij krijgt nog steeds de dagelijk sche dosis Kruschen Salts. Mijn man. mijn andere dochter en ikzelf nemen ook ge regeld Kruschen Salts: het is een wonder zooals men zich er minder vermoeid door voelt. Ik had erge rheumatiek in mijn linkerarm en schouder en kon niet slapen van pijn en ook dat is nu heelemaal ver dwenen: ik voel me uitstekend. Mevr. M. Z. De meest voorkomende oorzaak van neer slachtigheid is hardlijvigheid; het verve lende is dat men zelf maar zelden merkt, dat men aan deze kwaal lijdt, t Gevolg is een ophooping van schadelijke stoffen die de gezondheid ernstig benadeelen. Kru schen Salts voorkomt hardlijvigheid, door dat het alle afvoerorganen aanspoort om hun functies beter te verrichten; alle af valstoffen worden op volkomen natuur lijke wijze uit het lichaam verwijderd. Verfrischt en vernieuwd Vioed stroomt door Uw aderen ge voelt U als verjongd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten k f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. 8327 Het plan-Mac Donald als grondslag van het verdere werk der conferentie aangenomen - Een belangrijke stap vooruit, doch wij zijn er toch nog niet! - De voornaamste moeilijkheden, die in Mei nog zullen moeten overwonnen worden. Genève, 28 biaart 1933. Toen de Volkenbondsraad op 12 Decem ber 1925 de Commissie tot voorbereiding van een Ontwapeningsconferentie in het leven riep, geschiedde dit met de bedoe ling, dat deze door onzen landgenoot Jonkheer Dr. J Loudon geleide Voorberei dingscommissie den tekst voor de eerste internationale conventie tot beperking en vermindering der bewapening zou redtgee- ren. Alleen de preciese maximum-cijfers voor de aan ieder afzonderlijk land geoor loofd blijvende bewapening zouden nog blanco worden gelaten. De komende ont wapeningsconferentie zou voornamelijk tot taak hebben de invulling van deze cijfers, hetgeen langs den weg van eindelooze onderhandelingen tusschen de verschil lende delegaties zou hebben te geschieden. De Voorbereidingscommissie-Loudon werkte vijl jaren aan het opstellen van het geraamte der Ontwapeningsconferen tie. Op 9 December 1930 was zij eindelijk zoover, dat de heer Loudon de taak der commissie voor geëindigd kon verklaren en de hoop kon uitspreken, dat het na zooveel moeite aangenomen ontwerp-con- ventie aan het doel zou beantwoorden en het succes der Ontwapeningsconferentie mogelijk zou maken. Deze wensch is niet vervuld. Duitsch land en andere landen verzetten zich reeds in Maart 1932 ertegen, dat het ontwerp- conventie-Loudon als grondslag voor het werk der Conferentie zou worden aange nomen. Hoe ook de in te vullen cijfers zouden luiden, het ontwerp-Loudon zou ln geen geval een bevredigende bewapenings vermindering kunnen brengen, daar het o.a. in het geheel geen bepalingen bevatte tot deels vernietiging, deels vermindering van het oorlogsmateriaal der landmacht, noch over de afschaffing van de gevaar lijkste aanvalswapenen op het gebied der luchtmacht Daarom kon de Ontwape ningsconferentie reeds van den beginne af niet ertoe bewogen worden het ontwerp- Loudon te gebruiken voor het doel, waar voor zij gemaakt was. nJ. als „grondslag van beraadslagingen", en kon alleen alge- meene overeenstemming ertoe verkregen worden, dat de beraadslagingen ter confe rentie zouden gehouden worden „binnen het kader van het ontwerp-Loudon Ook dit bleek Intusschen niet lang mogelijk. Want het ontwerp der commissie van voorbereiding had zooveel belangrijke on- derdeelen van het ontwapentngsvraag- stuk. o.a. de afschaffing der gevaarlijkste aanvalswapenen, buiten beschouwing gela ten. dat de discussies weldra geheel los van eenig ontwerp-conventie gehouden werden. De Ontwapeningsconferentie werd, zooals professor Rutgers dezer dagen in herinnering bracht, toen hij op den groo- ten vooruitgang wees. dien Mac Donald door het indienen van een nieuw ont- werp-ontwapeningsconventie gebracht had een jaar lang „drijvende gehouden door het snel van politieke golven en winden", zonder dat de delegaties eigenlijk wisten, waarhéén zij dreven en hoe het doel be reikt zou kunnen worden. De conferentie beproefde het eerst met algemeene dis cussies over vrij willekeurig uitgekozen onderdeden van het ontwapeningsvraag- stuk. Daarna trad zij in algemeene debat ten eerst over het plan-Hoover. vervolgens over het plan-Herriot-Boncour. De dis cussies werden gaandeweg wel wat pre- cleser en systematischer doch het bleven toch debatten over algemeene beginselen in plaats van over precies-geformuleerde concrete voorstellen, zooals steeds de be doeling geweest was. toen de voorberel- dingseommissie-Loudon werd ln het leven geroepen. Doch thans zijn wij eindelijk daar aangekomen, waarmede de Ontwape ningsconferentie veertien maanden gele den had moeten beginnen: wij hebben thans eindelijk een in 96 artikelen precies geformuleerd ontwerp-ontwapenlngscon- ventie, dat eenstemmig als „grondslag der beraadslagingen" is aangenomen. Op 25 April zal de Ontwapeningsconferentie artikel na artikel van MacDonald's ont- werp-conventie gaan besDreken! Dit is ongetwijfeld een belangrijke vooruitgang, die een gelukwensch waard is! Het zou echter struisvogelpolitiek zijn thans reeds te willen beweren, dat de crisis overwonnen is en dat het vrijwel zeker is, dat de Ontwapeningsconferentie naar een bevredigend einde toegaat! Zoo ver zijn wij helaas nog lang niet. Wij kunnen alleen verklaren, dat thans de hoop ls teruggekeerd, dat de moeilijkheden ten slotte toch overwonnen zullen worden. Die moeilijkheden zijn velerlei. Ik heb hierbij niet het oog op de wenschen, die verschillende kleinere staten met betrek king tot de cijfers van het aantal soldaten en het aantal militaire vliegtuigen, die MacDonald hun wilde toekennen, geuit hebben. De conferentie zal niet mislukken wegens een oneenigheld met Denemarken en Noorwegen die vinden dat hun een veel te groote legermacht wordt toege staan. of met Finland en Griekenland die zich over een te gering aantal militaire vliegtuigen beklagen. De conferentie zal evenmin mislukken ter zake van de door Frankrijk en een groot aantal kleinere staten aangekondigde aanvullingsvoor- stellen met betrekking tot twee groote leemten van het ontwerp-MacDonald. de budgetaire beperking der militaire uitga ven en het toezicht op de wapenfabricage j en den wapenhandel. Ook de wensch van Turkije en Sovjet-Rusland naar een op heffing van de bepalingen van het vredes verdrag van Lausanne van 1923 over de demilitariseering van de Dardanellen zal evenmin van beslissenden Invloed op het lot der Ontwapeningsconferentie worden, als het verzet van deze landen en van ver schillende kleinere staten tegen het toe laten, bij wijze van uitzondering, van luchtbombardementen „in eenige ver-af- gelegen streken" en tegen de geoorloofd- verklaring van kleinere tanks beneden zestien ton. Ernstiger staat het echter met de moei lijkheden, die uit Japan's houding zullen voortvloeien. Indien Japan inderdaad wei geren zal, zooals uit Tokio werd bericht doch door den Japanschen gedelegeerde in de Algemeene Commissie der Ontwape ningsconferentie nog niet bevestigd word, in een vermindering van het aantal solda ten en militaire vliegtuigen toe te stem men. kan dit natuurlijk een rampzalige uitwerking ook op de nabuurstaten van Japan hebben en daarna weder op de nabuurstatpn van die nabuurstaten en zoo voortdurend verder! Toch geloof ik niet, dat zelfs een zoo danige houding van Japan tot een echec der Ontwapeningsconferentie zal lelden, indien de vier groote Europeesche mogend heden Duitschland, Engeland. Frankrijk en Italië hei onderling eens kunnen worden. De cijfers van Japan's naburen zullen dan wat hooger moeten worden dan bij een meegaandheid van Japan noodlg zou zijn geweest en ook de cijfers van de nabu ren van de naburen zullen daardoor weder eenigszlns beïnvloed kunnen worden, doch bij goeden wil zal de conferentie over Japan's onwil niet behoeven te struikelen! Neen, de allergrootste moeilijkheid zat nog steeds ln de meenlngsverschlllen tus schen Frankrijk en Duitschland gelegen zijn. Nadolny heeft gisteren verklaard, dat de Duitsche regeering Inziet, dat de feite lijke bewapeningsgelijkheid niet onmiddel lijk verkregen kan worden en dat op kwantitatief gebied een overgangstijdoerk dus onvermijdelijk ls. Daarentegen eischt Duitschland een onmiddellijke „kwalita tieve" gelijkheid, d. w. z. de bepaalde wapensoorten, die aan Duitschland ver boden zijn, moeten ook allen anderen sta ten verboden zijn. Dulkbooten en militaire vliegtuigen zullen dus allen staten moe ten verboden worden of ook aan Duitsch land moeten worden toegestaan. Over dit punt vooral zullen thans de onderhande lingen moeten loopen, waarvoor den grooten mogendheden tijd tot 25 April ge geven is! RECLAME. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijn poeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormooeders, enz. Per poeder 8 cl Per doos 45 ct. Bij uw drogist. 8316 237. De rechters wisten niet beter of het was de advo caat van de wespenjuffrouw, die veroordeeld moest wor den. En toen Pietje heel ontroerd begon te vertellen, dat vrouwen altijd de haren uit Je hoofd trekken, dat de rechters toch zelf ook geen haren meer hadden en dat de wesoenjuffrouw het nooit meer zou doen, werd ze vrij gesproken. Pietje had al de rechters door zijn rede ontroerd. 238. Nadat Jaap de Bie een heelen nacht in de gevange nis had gezeten en vrij was gelaten met de belofte geen Chineesche honing meer te verkoopen, was het weer kalm geworden in het Bijendorp. Moet Pietje nou eindelijk eens leerer vliegen, vroeg mevrouw dt Bie aan Jaap, die rustig zat te lezen. En daar Pietje toch vacantie had, zou vader hem eens onderhanden nemen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10