VERKADES 74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 Maart 1933 Derde Blad No. 22402 BINNENLAND. GEMEENTEZAKEN. Het gevulde „Cactussen"~album is Uw trots „Vetplanten" Waarschuwing. Bestellingen op „Cactussen"-albums, die tot 15 April via den winkelier of rechtstreeks wor den opgegeven, kunnen nog worden uitgevoerd. Daarna is dit album niet meer te verkrijgen. ALBUMS PARLEMENTAIR OVERZICHT INGEZONDEN. Steunt met Uw gaven het Leidscb Crisis-Comité. NIEUWE VICE-PRESIDENT RAAD VAN STATE. MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND ALS ZOODANIG BENOEMD. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Bij Kon. Besluit is met ingang van 20 April benoemd tot vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Buitenlandsche Zaken, en is met ingang van dienzelfden datum belast met het beheer van het Departement van Buitenlandsche Zaken ad interim: jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken De heer Beelaerts van Blokland werd 21 Januari 1872 te Den Haag geboren. Hij bezocht het Haagsche Gymnasium, stu deerde vervolgens aan de Rijks-Universi teit te Leiden in de rechtswetenschap en promoveerde alhier in 1895. Twee jaar later werd hij ambtenaar bij het Hoofdbestuur der Posterijen, Tele grafie en Telefonie, totdat hij met ingang van 1 Januari 1901 zich benoemd zag tot commies-griffier van de Tweede Kamer. Dit ambt bekleedde hij tot 1909. in welk jaar hij, naar aanleiding van het tot hem gericht verzoek, overging in den diplom a- tieken dienst. Hij werd toen onze gezant in China en bleef daar in dien rang ge durende negen jaren. Tijdens den wereld ooi-log behartigde jhr. Beelaerts tevens de belangen van Dnitschland en Oostenrilk- Hongarije. In 1918 gereDatrieerd. werd hij in actieven dienst hersteld en Chef der Afdeeling Diplomatieke Zaken van het De partement van Buitenlandsche Zaken. Als zoodanig was hij tweede gedelegeerde van ons land ter conferentie te Washington. fNovemher 1921—Februari 19221 en nam hij in 1924 deel aan de besprekingen over het Verdrag met België. B=ein 1927 werd jhr. mr. Beelaerts van Blokland benoemd tot onzen Gezant te Brussel, doch nog voor hij dit ambt had kunnen aanvaarden, werd de verwerping van het Belgisch Verdrag door de Eerste Kamer ooizaak. dat Minister van Karne- beek heenging. In diens plaats werd toen namelijk met. incang van 31 Maart 1927 aan Jhr. Beelaerts als Minister van Bui tenlandsche Zakpn zitting gegeven in het toenmalige ministerie-De Geer en de por tefeuille van Buitenlandsche Zaken be hield hii in het tegenwoordige derde Mï- nisterie-Ruvs de Beerenbrouck, dat 10 Augustus 1929 aan het bewind is gekomen. De verdiensten van den nieuwbenoem- den vice-president van den Raad van State jegens den lande ziin indertijd be loond met het Ridderkruis van de Orde van den NPderlandschen Leeuw, dat hem reeds in Augustus 1910 werd toegekend, terwijl hij in Augustus 1926 werd benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranie- Nassau. Bovendien ziin aan jhr. Beelaerts van Blokland in den loon der jaren tal van de hoogste buitenlandsche onderscheidin gen ten deel gevallen. PERSONEELE BELASTING. Tegemoetkoming aan pensions. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloonig Verslag over het wets ontwerp tot wijziging van de Wet op de Personeele Belasting. De door een aantal leden gestelde vraag of het geen aanbeveling verdient, de zoo genaamde pensions eentgszins tegemoet te komen, door die op te nemen in nara- graaf 2 van art. II der wet. kan de regee ring niet bevestigend beantwoorden. Neemt het leegstaan der kamers zoodanige afme tingen aan. dat de nensioubourter er niet meer in slaagt, de belasting on ziin huur ders af te wentelen, dan zal hii moeten trachten ziin bedriif aan de omstnnd'g- heden aan te nassen, b.v. door een kleiner hius te betrekken. De regeering deelt de door een aantal leden geuite meening, dat er aanleiding beslaat, de in art 2 voorgestelde aanvul ling van art. 63 der wet nfede van toe passing te verklaren ten aanzien van pleiz,iervaartuigenwaarmede het geh'eele jaar niet is gevaren. In een nota van wijziging wordt hierin voorzien. o PRINS HENDRIK OVER DEN AFSLUITDIJK. Gistermiddag omstreeks 2 uur arriveerde via den afsluitdijk ner auto te Harlingpn ZK.H Prins Hrndrik De Prins werd al daar ten stadhuizp ontvangen door h«t Dazeliiksch Bestuur dpr gemeente Har- lingen. Hii was vergezeld van zijn adiu- öant ihr J. C. F. von Miihlen genens. schout bii nacht en jhr W. Laman Trip. cn den directeur-generaal der Zuiderzee werken ir. C. J. Blok van Knuffelen. Na een kort bezoek vertrok het gezel schap weer via den afsluitdijk naar Hol land. GEORGANISEERD OVERLEG VOOR RIJKSAMBTENAREN. Mogelijkheid van ontslag wegens revolutionaire gezindheid. In haar vergadering heeft de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg voor rijksambtenaren een regeeringsvoor- stel tot wijziging en aanvulling van het Algemeen Rijksambtenarenreglement be handeld. Deze wijzigingen strekken o.m. daartoe, dat soortgelijke bepalingen als omtrent het ontslag der huwende ambtenaren gel den, zullen worden gesteld met betrekking tot het in dienst nemen van gehuwde vrouwen; ook wordt een bepaling opgeno men ter voorkoming van ontduiking van het voorschrift omtrent ontslag van de huwende ambtenares. Dan wordt verboden in het algemeen het in diensttijd dragen van insignes of andere onderscheidingsteekenen, niet van regeeringswege verstrekt en verder het uitsteken of hijschen van andere dan na tionale of oranje vlaggen van ambts- of dienstwoningen of het doen blijken uit het uiterlijk aanzien daarvan van de politieke gezindheid van den ambtenaar of zijne huisgenooten. Mede houdt de aanvulling in de moge lijkheid van ontslag wegens revolutionaire gezindheid en wegens het lid zijn of steu nen van eene vereeniging, die geacht moet worden doeleinden na te streven of mid delen aan te wenden, welke de inwendige orde of de veiligheid van den Staat kun nen in gevaar brengen of schaden. De Centrale Commissie vereenigde zich, behoudens enkele der regeering kenbaar te maken opmerkingen, met de voorgestelde wijzigingen en aanvullingen, waarvan vooral laatstgenoemde bepaling tot een uitvoerig debat aanleiding gaf. Ook met het regeeringsvoorstel tot wij ziging en aanvulling van artikel 67 der Pensioenwet 192. Stbl. no. 240, inhoudende de bepaling, dat, indien de laatstelijk ge noten wedde, bedoeld in het tweede lid van dat artikel, lager is dan de middel som der gezamenlijke pensioensgrondsla gen, waarover het pensioen is berekend, deze middelsom daarvoor in de plaats treedt, ging de Commissie, behoudens enkele opmerkingen, accoord. Ten aanzien van de rechtspositie van het personeel bij het Rijkslnkoopbureau besloot de Commissie, in overeenstemming met het terzake uitgebracht prae-advies, der regeering te adviseeren, ook ten aan zien van dit personeel, voor zoover zij niet zijn te brengen onder het bestaande arti kel 2. eerste lid, het algemeen Rijks ambtenarenreglement toe te passen. Ten aanzien van een voorstel tot wijzi ging van artikel 6. eerste lid, van het Be zoldigingsbesluit. inhoudende eene beper king der restitutie van de korting voor kost en inwoning over tijdvakken van ge oorloofde afwezigheid, tot restitutie over tijdvakken van een week of langer, sloot de commissie zich aan bij het terzake uit gebracht prae-advies der desbetreffende sub-commissie. Dienovereenkomstig be veelt de commissie aan de huidige regeling te handhaven. In ieder geval zoude uit een oogpunt van billijkheid de voorgestelde wijziging dienen gepaard te gaan met eene verlaging van den aftrek voor kost en in woning voor de verplegenden. De commissie ging accoord met een ont- werp-besluit tot korting van 10 pet. op de overwerkbelooning. in verband met het feit. dat deze nog gebaseerd is op de no minale. niet door de crisiskorting getrof fen, bezoldiging. De Commissie bracht verder advies uit in zake het dienstverband val", de assisten ten en' hoofdassisl enten bij het Hooger Onderwijs. VERLAGING TELEGRAMKOSTEN. Aanbieding in giro, per telefoon of verreschrijver. De directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie maakt bekend, dat het krachtens artikel 25 van het Rijks- telegraaf-reglement 1926 geheven recht ad 5 cent voor het zonder gereede betaling aanbieden van telegrammen aan het loket (giro) en het krachtens artikel 26 van het Rijkstelegraafreglement 1926 geheven recht ad 10 cent voor de aanbieding van telegrammen per telefoon of verreschrij- ver, ingaande 1 April e.k. niet meer zullen worden geheven. Hoewel deze afschaffing in de huidige omstandigheden een belangrijk otfer be- teekent, is de Rijkstelegraaf niettemin tot dezen maatregel overgegaan op grond van de overweging dat de heffing van ge noemde rechten een onbelemmerd gebruik van de moderne wijzen van aanbieding van telegrammen in den weg stond. OVEREENSTEMMING INZAKE ELEC- TRICITEIT MET DE BOLLENSTREEK. Na zeer langdurige en moeilijke onder handelingen is het tenslotte gelukt met de N.V. Electriciteitsbedrijf Hillegom-Lisse- Sassenheim overeenstemming te bereiken omtrent een door haar met Leiden te slui ten stroomleveringsovereenkomst ten be hoeve van de electriciteitsvoorziening van de bovengenoemde drie gemeenten; het oude, oorspronkelijk met de drie gemeen ten gesloten contract, hetwelk later op de genoemde vennootschap overging, was nl, tegen 1 Januari 1932 opgezegd, terwijl, toen te voorzien was, dat vóór dien datum overeenstemming omtrent een nieuwe overeenkomst niet zou kunnen worden ver kregen, de stroomlevering na 31 December 1931 op verzoek van de drie gemeente besturen op den voet van het tot dusver geldende contract is voortgezet. De nieuwe overeenkomst, welke op 31 December 1959 eindigt, zal met de ven nootschap worden aangegaan. Hoewel B. en W. aanvankelijk de voorkeur hadden gegeven aan het sluiten van een contract met de gemeenten zelve, hebben zij, nadat gebleken was. dat Gedeputeerde Stater, op liet sluiten van een overeenkomst met de N.V. prijs stelden, van hun oorspronkelijk voornemen afgezien, mits dan door de drie gemeenten aan Leiden ten aanzien van de de naleving van de met de vennootschap te sluiten overeenkomst zoodanige waar borgen werden gegeven, dat Leiden geen grooter risico liep dan het zou loopen. wanneer de overeenkomst rechtstreeks met de gemeenten was gesloten. Deze waarborgen zijn bereids door de Raden der drie gemeenten gegeven, terwijl zij mede reeds aan Leiden de vergunningen tot kabellegging enz. hebben verleend. Omtrent den inhoud van de concept overeenkomst valt nog het volgende te vér- melden In art. 1 eerste lid, verbindt de N.V. zich, om zich van levering van electriciteit bui ten het grondgebied der drie gemeenten te zullen onthouden. I De bij het oude contract opengelaten mogelijkheid van rechtstreeksche stroom levering door Leiden voor krachtdoelein- den aan grootverbruikers is, zij liet op eenigszins gewijzigde voorwaarden, ook in de nieuwe overeenkomst behouden; de stroomlevering ten behoeve van tractie- doeleinden c.a. op het grondgebied der drie gemeenten valt daarentegen buiten de overeenkomst en zal rechtstreeks door Leiden geschieden. Het gegarandeerde minimum-verbruik per kalenderjaar is voorts aanzienlijk ver hoogd en op 1 500 000 K.WU. gesteld, ter wijl de tarieven eenige verlaging hebben ondergaan. Nieuw is verder de in art. 7 opgenomen prijsreductie, terwijl art. 9 de mogelijkheid opent tijdens den duur van het contract tot een herziening van de prijzen over te gaan indien in eenig kalenderjaar de af- gpnomen hoeveelheid electriciteit 5.625 000 K.W.U en tevens de totale maximale K W- belastine 2250 K W. te boven gaat en altes er op wiist. dat dit gvootere verbruik blij vend zal ziin. Tegenover de bovenvermelde concessies kan v/orden gesteld, dat de stroomlevering aan de bloembollenstreek door Leiden thans wederom voor pl.m 28 jaar is ver zekerd. De inwerkingtreding van de nieuwe overeenkomst is ten slotte gesteld op 1 Juli 1932: gelet op den gang der onder handelingen hebben B. en W. geen vrijheid kunnen vinden te bevorderen, dat de in werkingtreding. overeenkomstig het ver zoek van de N.V. en de college's van B en W. der drie gemeenten, op 1 Januari 1932 werd gesteld. De vennootschap heeft daar in berust. NIEUWE SECRETARIS VAN AMSTERDAM Mr. S, J. van Lier als zoodanig benoemd. De gemeenteraad van Amsterdam be noemde tot gemeentesecretaris in de plaats van den heer J. J. Roovers. mr. S. J. van Lier met 31 van de 45 uitgebrachte stem men. Dr A. F. L. Stapel kreeg 10 stemmen en mr. Beusekom kreeg 4 stemmen EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is thans bijeengeroe pen tegen Woensdag 5 April, 's middags half twee. De voorzitter heeft o.m. de vol gende wetsontwerpen op de agenda ge plaatst: Goedkeuring van het verdrag tot ont wikkeling van de middelen tot het voor komen van den oorlog, wijziging dor wet op de kanselarijrechten, wijziging van de Pensioenwet, stichting van een Water bouwkundig Laboratorium te Delft, steun verlening ten behoeve van bollentrekkers in eenige gemeenten, wijziging van de In dische Tariefwet. instelling van bedrijfs- raden, wijziging van de Crisispachtwet en eenige contingenteeringsontwerpen. INTO VAN DAM t In den ouderdom van drie-en-zestig jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer into van Dam, electrotechnisch ad viseur der regeering en van het hoofdbe stuur der posterijen, telegrafie en tele fonie. DE OUDSTE INWOONSTER VAN NEDERLAND. De oudste inwoonster van Nederland, de weduwe TjadensPostema te Groningen vierde gisteren haar 104den verjaardag. Uit alle deelen van het land waren schrif telijke felicitaties binnengekomen. Ver schillende autoriteiten van stad en pro vincie. waaronder de burgemeester van Groningen, kwamen in den loop van den dag het krasse oudje, dat nog dagelijks haar wandelingetje maakt, gelukwen- schen. Aan cadeaux en bloemen ontbrak het haar niet. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan H. H. van de Venne, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1933 eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Maasbracht, met dankbetuiging voor de langdurige dien sten, door hem in die betrekking bewezen. UIT NED. OOST-IND1E. STRAFVERVOLGING GESTAAKT. BATAVIA, 29 Maart (Aneta) De straf vervolging tegen den gewezen chef der Reherche, den commissaris van politie, J. W. Moeller, is gestaakt. COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG. BATAVIA, 29 Maart (Aneta)De Com missie voor georganiseerd overleg onder voorzitterschap van den heer Kramer, be sprak de wijziging van de wachtgeld regeling. Op deze regeling werd veel critiek uit geoefend. Het advies der commissie ter zake wordt 4 April a.s. geformuleerd. DE SALARISVOORSTELLEN. BATAVIA, 29 Maart (Ane.a) De voor zitter van de salariscommissie, de heer Van Buur werd neden door den Land voogd in audiëntie ont angen. Tijdens deze audiëntie deelde hij mede, de salarisvoorstellen deze week te zullen indienen, waarna zij achtereenvolgens dooi de hoofden van departementen en den Raad van Ned.-Indië zullen worden be handeld. •RECLAME 8289 en terecht, maar af is het pas, wan neer U „Vetplanten" er naast kunt zetten. Immers, die twee boeken sluiten op elkaar aan, ook al vormen ze ieder op zichzelf een waardevol bezit. Schaft U het album dus spoedig aan en profiteert van de extra bons bij Groote Beschuit, om het bijtijds gevuld te krijgen. Zelfs, wanneer U nü eerst met verzamelen zoudt beginnen, is daartoe nog volop gelegenheid, vóór het verschijnen van 't volgende album in Januari '34. Verkade's Fabrieken N.V, Zaandam. EERSTE KAMER. BEHANDELING VAN DE WIJZIGING DER KIESWET? In den Senaat heeft gisteren een merk waardige discussie plaats gehad. Zooals men weet, heeft de Tweede Ka mer eenige maanden geleden een ontwerp tot wijziging der Kieswet aangenomen, waarvan de bedoeling is, de kleine par tijen, die een wijziging in de zetel-verdee- ling, eenigszins aan banden te leggen. Het effect van dit wetsontwerp zal zonder twijfel dit zijn, dat de beide groote par tijen, die van de katholieken en die van de sociaal-democraten, er gunstiger vóór komen te staan bij volgende verkiezingen. Moet dit wetje nu nog' hals-over-kop behandeld worden, om te kunnen gelden bij de vervroegde verkiezingen van 26 April a.s.? Ja vond de heer van Lanschot, de leider der katholieke fractie en hij deed daartoe het voorstel, n.l. om het de vol gende week Woensdag, wanneer de Kamer weer bijeen komt. te behandelen. Aanstonds kwam daartegen de heer Fock in verzet. Hü wees er op, dat het Reglement van Orde der Kamers aan den voorzitter, en aan hen allen, de bevoegd heid geeft om de dag der behandeling van een wetsontwerp te bepalen. Reeds daardoor achtte hij aanneming van het voorstel-van Lanschot onmogelijk. Doch afgezien hiervan kwam hij er tégen op. dat zoo kort voor een stemming wijzi ging in de Kieswet zou worden gebracht, ja, zelfs op een tijdstip dat die verkiezing al aan den gang is, want de candidaat- stelling heeft reeds plaats gehad. Zou men nu vroeg mr Fock de candiöaatstel- Jing onder de oude en de stemming onder de nieuwe kieswet willen houden? En deze bezwaren van den liberalen leider werden van verschillende kanten ondersteund. Prof. van Embden, er op wijzend dat het ontwerp voordeelig is voor de katholie ken. achtte het zeer bedenkelijk dat juist de katholieke leider een dergelijk voor stel deed en sprak zelfs de hoop uit, dat iets dergelijks nooit meer in de Eerste Kamer zou voorkomen. Prof. de Savornin Lohman verklaarde ronduit „paf" te staan, en meende dat de voorzitter het voorstel naast zich neer zou moeten leg gen, zelfs al werd het aangenomen, om dat alleen hij (de president) het recht heeft om de behandeling te bepaler.. De heer Briët vond het voorstel zoo ernstig, dat de aanneming er van een knak zou toebrengen aan het parlementarisme. Alleen de heer Wibaut verklaarde zich voor het voorstel, maar hij gaf toe, dat het in strijd was met het Reglement van Orde en dus niet ln behandeling zou kun nen komen. Waarop de heer van Lanschot vroeg, of de voorzitter dan voor ditmaal de beslis sing omtrent de behandeling niet aan de Kamer zou kunnen laten. Toen gaf de president een zeer ondub belzinnig antwoord. Hij verklaarde het voorstel-van Lanschot zelfs niet in stem ming te kunnen brengen,omtrent het Re glement aan hèm (voorzitter) opdraagt de dag der behandeling te bepalen en hij geen lust had die bevoegdheid uit han den te geven. Daarop bleef de heer van Lanschot niets anders over. dan het voorstel in te trekken, maar hij deed dit onder het uitspreken van den wensch, om 's middags op de zaak terug te komen. Doch ook dit weigerde de voorzitter en sloot het debat. Het ontwerp zal zoo goed als zeker niet behandeld worden. BEGROOTINGEN. Achtereenvolgens heeft de Kamer daar op goedgekeurd de begrooting van het vi6schershavenbedryf te IJmuiden, die (Buiten verantwoordelijkheid der Red.}, Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven HET VERKEEK. Geachte Redactie. Vergun mij, als automooüist, nog even terug te komen op het „Ingezonden" van verleden week over de verkeerspuzzle in Leiden. L.l Zondag reed ik door Leiden en be merkte, dat er 's Zondags geen verkeers agenten op post staan. Daar 't autoverkeer op zomeische Zondagen intensiever is dan m de week, zou men aannemen, dat die posten er uitsluitend staan voor school jongens, slagers- en bakkersjongens en kantoorheeren, resp. op fiptsen. bakfietsen er. Ho-motortjes! Dit is dus al een pluimpje voor de automobilisten, die bewijzen zon der politietoezicht te kunnen rijden! Of 't is een maatregel in navolging van heel groote buitenlandsche steden, waar men de verkeersposten afschaft, omdat het zonder minstens even goed gaat. Waarom laat een Leidsche verkeersagent toch altijd straat voor straat leeg rijden? De korte bocht naar rechts op een kruispunt is toch altijd vrij, zonder dat het verdere verkeer hier mee in conflict kan komen? Dan ruimt men 't verkeer tenminste op. In Leiden schijnt men echter aan één optocht per jaar (3 Oct.) niet genoeg te hebben, maar vormt dagelijks optochten van auto's. Zie tram met volgelingen! Rechts passeeren gaat niet, ook al wegens de „parkeerterreinen" op de Bree- straat. links mag niet (d.w.z. sommige auto's o.a. gemeentewerken doen 't wel, andere niet!) Dan treft men ook steeds in Leiden, dat mooie stukje „Engelsch ver keer" (d.w.z. links houden) op de Hooge- woerd. In 't ééne geval links houden, in 't andere geval bij links houden, bekeurd worden: 't is niet erg uniform. Kunnen de fietsers niet via Langebrug en/of Leven daal (neus dicht) riiden? Dan ruimt het op de Hoogewoerd op. Uniforme trottoirs op de Breestraat voor voetgangers Verkeer uit Den Haag in één richting via Singels, dan ruimt men in de Leidsche Cit.y 't verkeer on. Tram weg jagen van hoek Breestraat naar de halte van Blauwe tram met vluchtheuvel, dan kan 't. verkeer uit Breestraat. naar Station ongehinderd afvloeien. Tramhalte in beide richtingen on de Utrechtsche brug oodoe- keri Als daar 2 trams stoppen, zit Leiden dicht Ik weet wel. dat Leiden een lastige stad is voor intensief verkeer maar met een beetie goeden wil en nrakti«che kennis, is er nog wel zoo 't een en and»r voor vex- betering vatbaar! Ziin er in Keulen in de Oiir'p croon ewioi'o ct~r*o on on Jc geen verkeer bij Station en Dom? En 't ver- i'n póv) ypgplmotiv af U. mijnheer de redacteur, dank ik voor de plaatsruimte AUTOMOBILIST van het Staatsmijnbedrijf ln Limburg en die van het Wegenfonds. Bij deze laatste heeft Minister Reymer, in antwoord op enkele opmerkingen van de heeren de Gijselaar, ter Haer en IJssel- muiden, gezegd dat er gestreefd zal wor den naar den aanleg van een nieuwen weg Amsterdam—Utrecht. De verlichting van de wegen is niet in de eerste nlaats Rijkstaak. Woensdag 5 April weer vergadering. HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9