LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 30 Maart 1933 BUITENLAND. BE1.GIE. De hongermarsch mislukt. De hongermarsch naar Brussel is op niets uitgeloopen ten gevolge van de door de politie genomen maatregelen. Een hon derdtal personen werd gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. Eenige kleine botsingeD hadden plaats met de politie. Intusschen vreest men, dat de mis lukte betooging uitgesteld is tot een ge heim gehouden datum. DUITSCHLAND. De Joden-boycot - Besluiten der regeering Communisten-actie. In den kabinetsraad heeft Rijkskanse lier Hitler over de afkondiging van den boycot tegen Joodsche zaken en intellec- tueelen gesproken. De Rijkskanselier zeide dat het nationale Duitsche volk eenige weken geduld heeft gehad met het buiten land of dit de grootschheid van de natio nale verheffing en de nationale revolutie zou weten te erkennen. Toen in plaats daarvan in het buitenland geruchten, be richten en tenslotte een stroom van laster opdoken, is in datzelfde nationale vclk het gevoel geboren, dat hiertegen maat- recelen van verweer vereischt waren. Deze spontane gevoelens van het volk hebben de boycot-beweging in het leven geroepen, maar deze moet nu georgani seerd worden, want zonder organisatie zou zij gemakkelijk tot buitensporigheden kun nen leiden en dus ongewenschte vormen aannemen. De aangewezen leiders bij deze organisatiie zijn de leiders der N.S.- D.A P die het werk op vaste grondslagen en volgens strenge beginselen moeten u't- voeren. Het mag niet tot gewelddaden tegen individueele Joden komen en het lastig vallen van personen is ook ver werpelijk. De bedoeling is. dat het internationaal Jodendom zal inzien, dat een Joodsche oorlog tegen Duitschland het Jodendom in Duitschland in de eerste plaats met de grootste scherpte zou treffen, maar zoo lang het internationale Jodendom met zijn ophits- en gruwelcempagne doorgaat, even lang zal het nationale Duitschland daartegen de eenige afdoende maatregelen van tegenweer nemen. Er zijn weer berichten uit het buitenland ingekomen die er op wijzen, dat het Jo dendom de campagne daar nog voortzet. In grooten getale rtiden oo dit oogenblik door Londens straten vrachtauto's, voor zien van plakkaten met aansoor'ngen tot den boycot van Duitsche koopwaren en handelsbetrekkingen. Het is bewezen, dat deze beweging door het internationale Jo dendom georganiseerd is. Eenzelfde soort berichten komen uit New-York. Ook daar gaat de boycotophitsing teeen Duitsch land ongemoeid verder vooral in den vorm van massa biieenkomsten en toespraken voor de rad!o Er ziin zelfs ai bedreigingen geuit tegen Amerikaansche burgers van Du'tsche afstamming. De voorbei eidmg van dezen boycot in Duitschland is in vollen eang. In tal van plaatsen ziin d» Joodsche zakeD reeds ge sloten en het personeel naar huis ge zonden! In Groot-Berlijn is een centraal comité van actie gevormd om een stelselmat'ge uitvoering van den boycot te bereiken. Vooral worden adressen verzameld van Joodsche artsen en advocaten en boven dien wordt door vaklui vastessteld. welke goederen in den boycot betrokken mccten worden. Verwacht kan worden, dat Za terdag a.s.. zooals reeds in den oproep aangekondigd, de bovcot slagvaardig en stelselmatig za! worden uitgevoerd, daar de oartij nog over twee volle dagen be schikt voor de voorbereiding. Een S-A -troep bezette gisterochtend den ingang van het gerechtsgebouw te Mun-ter en drie Jocd3che advocaten wer den gedwongen het gebouw te verlaten. Als resultaat van door nationaal-socialis ten gevoerde onderhandelingen hebben de te Munster verschijnende plaatselijke biaden gisteren geen advertenties van Jc-orhe firma's meer opgenomen. Volgens een bericht uit Brussel, heeft professor Einstein, na zijn aankomst in België, nog van boord van de Belgenland een brief gericht aan het Duitsche gezant schap in Brussel, waarin hij verzoekt hem mede te deeien welke stappen hij onder nemen moet om de Pruisische nationaliteit op te geven, die hij verworven heeft door zijn aanstelling bij de Pruisische Academie van Wetenschappen. Professor Einstein betoogt overigens in den brief, dat hij Zwitsersch burger is. De professoren van de Brusselsche uni versiteit hebben een adres van sympathie gezonden aan prof. Einstein. Dit adres is hem gisteravond overhandigd. In Letland is de boycot van Duitsche wa-en in vollen omvang begonnen en ook in Brazilië begint thans zoo'n beweging. Het Rijkskabinet heeft zich in zijn zit ting van gisteren o.m. bezig gehouden met de behandeling van een wetsontwerp van het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken betreffende de verhouding der ver tegenwoordigende lichamen van de lan den en de gemeenten ten opzichte van het Rijk De beraadslagingen hierover zullen morden worden voortgezet. Voorts keurde het Rijkskabinet goed de suonletoire Rijks- begrooting voor het jaar 1932. zulks op grond van de machtigingswet, zoomede een raming van den rijksminister van finan cien voor het eerste kwartaal van 1933. De personeelsuitgaven blijven daarbij gelijk. De zakelijke uitgaven zullen worden be snoeid. Voorts werden garantiemachtigingen verleend voor den buitenlandschen handel de tarwehandel en de scheepvaart en de opheffing van de woningwet goedgekeurd. De garantiemachtigingen zijn ais volei: voor den buitenlandschen handel 75 mll- lioen voor den tarwehandel 39 millioen en voor de scheepvaart 44 millioen R.M. Het ligt in het voornemen den Beiersche land dag te do°n bestaan uit 113 leden, de land dag van Saksen uit 77. het stadsnarlement van Hamburg uit 128 dat van Bremen uit 98 »p dat van Lueheek uit 64 leden. Dit ls dus algemeen uit. een ledental dat onge veer 79lager is dan tot nu toe. H°t Pruisische ministerie van binnen landsche raken heeft een uitgebreide ver ordening genuhticperd ter hestriiding van ontuchtige geschriften, afbeeldingen en opvoeringen. De kwestie met de Stahlheim is nog niet afgeloopen. want in de Palts zijn weer eenige leider gearresteerd. Het heet, dat een regeling aanstaande is. Maar de wrijving moet zoo toenemen. De politieke politie te Recklinghausen heeft een uitgebreide communistische ter- reur-organisatie ontdekt, waarvan de le den verspreid zaten over Recklinghausen, Bottrop, Miilheim. Oberhausen, e.a. plaat sen. Eenige tientallen communisten zijn reeds in arrest genomen: zij hebben voor een deel reeds bekentenissen afgelegd. De leden van deze organisatie kregen onder richt in het in de lucht laten vliegen van bruggen, gebouwen, etc. Te Recklinghause zijn in beslag genomen: 350 handgranaten tientallen brandbommen e.d.. verder gewe ren, revolvers, mitrailleuses en munitie. Bij Oberhausen werd een dergelijk wapen depót ontdekt, eveneens bij Munster en Bottrop. Vooral in de buurt van laatst genoemde plaats was het arsenaal zeer groot en het lag in de buurt van den spoordijk BottropRecklinghausen. De natlonaa'-socialistische „Volksoa- role" uit- Dusseidorf publiceert een offl- cieele mededeeling. volgens welke de K.P.D. voornemens was. door het binnensmokke len van verelft in de eemeenschaooeliike keuken van de NSD.AÜ. de geheele Dus- seteorfer SA. te vere'ftigen. De Dusseidorfer nolitie kreeg er kennis van dat d° KP.D. een aanslag wilde plegen op de NS D.A.P. met vereift en dvnamiet. De aanwijzingen leidden naar Keulen, waar de Doh't'° er in s'aacde 3 5 kg cvan- natrium en 0 21 kg konervitriool in beslag t° nemen. De helft hiervan sou voldoende zijn om geheel Dusseidorf te vergiftigen jtot: veroïff js pfv-nmstig van een zekeren Anansr Hilloraf die als lassehev bii een fahri°k te Veulen werkzaam was In ziin woning te Keulen werd. behalve chemica liën en leerboeken, een aantal hoeken van de K o D en haar nevpnoreanisaties aan getroffen. 7os personen werden in ver hand met deze aangelegenheid aangehou den. FRANKRIJK. Boncour voor een regeling met Amerika. In een uiteenzetting voor de commissie van bultenlandsche zaken der Kamer, heeft Paul Boncour gisteren eewezen od de voordeeleu welke van het standpunt der alzemeene politiek 2ouden voortv'oeten uit een overeenkomst met de Ver. Staten Wat de parlementaire zijde van het vraazstuk aangaat verklaarde hij dat de Ka-"er zich reeds uit?<"n-oken heeft en c'at betaling enkel moee'ijk zou ziin. in dien het parlement besloot daartoe over te gaan. De minister las het plan van Mussolini voor en verk'aarde dat Frankritk zich houdt aan het statuut van den Volkenhond en niets zal ondernemen buiten den Vol kenbond om. Op de vraag van eer Kamerlid ant- woo-d-te de m'o'ster dat het Itai'aan'che p'an de kwestie eener iv»uwe vc-dnc1<ng der koloniale mandaten niet behandelt. ENGFI AND. De Indische constitutie. Het driedaagsche debat in het Lager huis over de Indische Constitutie is giste ren gesloten. Morgan Jones diende namens de arbei- dersDartü een amendement in om de re geering uit te noodigen in de commissie een voorstel te doen om Indië als volkomen gelijkgerechtigde in den Bond van Engel- sche staten op te nemen. Hun eenige beweegreden was. om nog te redden wat misschien nog te redden viel. Het werkelijk belang van Indië als geheel kon al daarom niet door deze voorstellen gediend worden omdat de verantwoorde lijke leiders van een groote groep van' In diërs in de gevangenis zaten. Spr deed een beroep op de regeering om Gandhi en de andere gevangen Congresleiders vrij te la ten en eerst daarnaar zou zij kunnen zeg gen dat zij een beroep had gedaan op het Indische volk De arbeiderspartij ging al leen het welzijn van het Indische volk en niet dat van Engs'.sche of Britsch-Indische ka":ta1isten ter harte. Daarna hield Winston Churchill weer een felle rede tegen de ree:eringsvoorstel- len. die zooals gewoonlijk doorspekt was met geestigheden en sarcastische opmer kingen. Spr. zeide, dat de regeering geen recht had de verantwoordelijkheid voor Indië uit handen te geven waaruit nood zakelijk de verdwijning an het Engelsche gezag uit Indië moest voortvloeien Deze voorstellen toonden geen belangstelling voor Indië maar een lafhartig oogeven van historisch gegroeide rechten op aan drang van een deel van het Indische volk. en zeker niet van het beste deel. Deze voorstellen zouden verwarring strijd en verdeeldheid in Indië brengen in plaats van eenheid, welvaart en gezag. Na met 475 tegen 42 stemmen het ar- beidersamendemsnt te hebben verworpen, heeft het Lagerhuis met 449 tegen 43 stem mer. het regeeringsvoorste! aangenomen voor de benoeming van een bijzondere ge mengde parlementaire commissie om den toekomstigen regeeringsvorm van Indië te bestudeeren en een ranoort in te dienen over de voorstellen van het Witboek. Na een proces met gesloten deuren zijn de Iersche majoor O'Connell en overste Hogan beiden leden van de Iersche ci viele earde door den krijgsraad te Dublin van een aanklacht wegens hoogverraad vrijgesproken. ITAUE. Aanslag op Mussolini verijdeld. Pas thans wordt medegedeeld dat op 18 Maart j.l. des avonds een 37-jarige uit het Noorden des lands afkomstige Italiaan Poggio. is zea-resteerd in de omgeving van het Pa's'^o Veneris oo wlen een geladen revolver werd bevonden De eearresteerde verklaarde dat hii een aanslag pp het hoofd der Itailaapsehe reeooi-ine wilde ple gen. Bii nader ondorzneic is gebleken dat men te doen heeft met een waanzinnige. TITULESCU TE PARIJS AANGEKOMEN. PARIJS, 30 Maart. (V.D.i. De Roe- meensche Minister van Bultenlandsche Zaken Titulescu is, vergezeld van den oud minister Michalako, die deel uitmaakt van de Roemeensche Volkenbondsdelegatie, gisteravond laat te Parijs aangekomen. Voorzoover bekend is zal hij drie a vier dagen te Parijs blijven en zich vervolgens naar Londen begeven. Namens de Kleine Entente zal hij met de Fransche en de Engelsche regeering over het plan van Mussolini onderhandelen. SAMENWERKING DER KOLONIALE MOGENDHEDEN BEPLEIT. PARIJS, 30 Maart (V.-D.) In een onderhoud met vertegenwoordigers der koloniale pers wees de IVansche Minister van Koloniën Albert Sanout gisteren op de beteekenis van de koloniën voor Europa en op het belang van de bestrij ding der communistische propaganda in de koloniën. Hij bepleitte o.a. dat een technische, geestelijke en financieele aan eensluiting van alle Euroneusche mogend- voor de civiliseering van Afrika misschien het vredeswerk kon verrichten, dat Briand binnen het kader van een Europeesche unie had willen bereiken. COMPLOT TEGEN DE KERKEN TE MONTREAL? MONTREAL. 30 Maart IVD.I Te Montreal zou een complot zijn ontdekt om alle kerken in de stad in brand te steken. Het complot zou onder communistische leiding staan en de minister-president van Quebec heeft reeds drastische maatregelen tegen de communistische beweging aan gekondigd. Zeven personen zijn gearres teerd. Zondag jl. is zooals bekend te Montreal e»n kerk door een grooten brand vernield. De mogelilkheid is niet uitgesloten dat de eeruchten over het ontdekken van een complot hierin hun oorsprong vinden. OOSTENRIJK. Een radio-rede over de buitenl. politiek. De Oostenrijksche vice-kanselier Winkler heeft een radio-rede gehouden over de orienteering van Oostenrijk op buiten- landsch politiek gebied, waarin hij o.a. verklaarde: „Ik heb steeds op het stand punt gestaan, dat Oostenrijk een Duitsche staat is en als zoodanig slechts een be wuste Duitsche politiek voeren kan en mag. Verder heb ik steeds op het standount gestaan, dat buitenlandsche of handels politieke coöoeraties van beteekenis zon der Duitschland onmogelijk zijn en in conseauentie daarmede heb ik ook de plannen tot het scheonen van een Donau- bond of Donau-federatie afgewezen Wij zullen oo dezen weg voortgaan en ons streven moet thans vooral zijn ge richt oo het uit den weg ruimen van de misverstanden, die. met name bij de rijks- Duitsche openbare meening door de on derhandelingen over het urotocol van Lausanne -en door de aanneming ervan zijn ontstaan, onze betrekkingen met Duitschland, hoewel de nolitieke verhou dingen van Duitschland niet met de onze overeenstemmen, zich oprecht en harte lijk ontwikkelen. De vrees van vele medeburgers, dat Oostenrijk door legitimistische invloeden oo sleeptouw genomen zou kunnen wor den, houd ik voor absoluut ongegTond". RUSLAND. De Vickers-affaire Molotof naar Turkije Het Tass-agentschap verneemt omtrent het bezoek van den Engelschen ambassa deur Ovey bij Litwlnof het volgende' Op de mededeeling van den Engelschen ambassadeur, dat hij gekomen was om Litwlnof in kennis te stellen van de maat regelen. die de Engelsche regeering zich voorstelde te nemen, in geval het aan gekondigde proces tegen de medewerkers van de Engelsche firma Metro-Vickers niet zou worden afgelascht. antwoordde Litwi- nof. dat hij onmiddellijk den twijfel van den Engelschen ambassadeur kon ophef fen en hem mededeelen, dat een definitief besluit reeds was genomen, zoodat het proces zeer binnenkort zou plaats vinden. Dit besluit is onherroepelilk en wanneer de mededeeling van den Engelschen am bassadeur betreffende maatregelen van de Engelsche regeerine ten doel had invloed uit te oefenen op deze beslissing, kon hij er zeker van zijn. dat dat tot niets zal leiden. Hieraan voegde Litwinof nog toe, dat dergelijke diplomatieke methodes van brutalen druk van buiten soms in Mexico kunnen slagen, maar dat in Rusland zij bit voorbaat tot mislukking gedoemd zijn. Na deze opmerkingen van Litwinof drong de Engelsche ambassadeur niet meer aan op mededeeling der maatregelen. Voor de eerste maal sedert het bestaan der Sovjet-Unie zal de voorzitter van den raad van volkscommissarissen een reis naar het buitenland ondernemen. Molotof zal nl. als antwoord op het bezoek van ver leden jaar van Ismet Pasja een bezoek aan Turkije brengen ter gelegenheid van den tienden verjaardag van het bestaan .der huidige Turksche republiek. VEREENIGDE STATEN. Aanslag op Matsoeoka. Volgens een bericht uit Boston, deelt de spoorwegpolitie mee, dat er een poging is ontdekt om den sneltrein te laten ont sporen waarmee de vroegere Japansche gedelegeerde bij den Volkenbond Mat soeoka zich naar Boston begaf. Twee ijzeren rails. In roode en gele vlaggen ge huld, werden op de lijn gevonden, 20 mi nuten vóór de aankomst van den snel trein. DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. BERLIJN. 30 Maart. (Wolff) Volgens een bericht in de Volkische Beobachter uit Munchen heeft de leider der boycott- beweging van de N S D A.P verzekerd, dat de rijksleiding der boycott-beweging met alle haar ten dienste staande middelen zal verhinderen, dat arbeiders in Joodschen dienst tengevolge van den boycott schade zullen lijden. LONDEN. 30 Maart. <VX).>. De leider der Engelsche Labour Partij George Lans- bury en Sir Stafford Cripps hebben, vol gens de „Morning Post" gisteren een be zoek gebracht bij de Duitsche ambassade te Londen met de bedoeling, den Duit- schen ambassadeur Von Hoesch te spreken over den huidigen toestand in Duitschland. Voorts wordt medegedeeld dat dezer dagen een delegatie van Engelsche onder wijzers ter Duitsche ambassade zal worden ontvangen om te protesteeren tegen de Jodenvervolgingen in Duitschland. NEW-YORK, 30 Maart (V.D.). In een circulaire wekt de Vereeniging van Jood sche Oorlogsveteranen in Amerika alle Joodsche zakenhuizen in de Vereenigde Staten op, usm Duitsche goederen en Duit sche sliepen te boycotten zoolang de Duit sche regeering geen gelijkheid voor alle burgers garandeert. De „New York Herald Tribune" schrijft, dat de vooraanstaande Joodsche financiers te Londen en te New-York den toestand in Duitschland. wanneer de Joden daar inderdaad geboycot worden, „hocgst on aangenaam kunnen beïnvloeden". Voor de Amerikaansche regeering is de mogelijk heid van een boycot in Duitschland in ver band met de Amerlkaansch-Duitsche han delsbalans en de te verwachten Economi sche Wereldconferentie hoogst pijnlijk. PARIJS. 30 Maart. (VJD De „Répu- bllque" wijdt een artikel aan de afweer- actie in Duitschland en schrijft, dat alle menschen die eerbied voor recht en geest en gevoel voor menschelljkheid hebben, oogenblikkelijk een moreelen kruistocht tegen wat in Duitschland gebeurt, dienen te organiseeren. ZIJ mogen daarbij echter niet uit het oog verliezen dat men door zich blind te staren op de natlonaal- sociallsten, die den strijd tegen de Joden organiseeren. niet het Duitsche volk mag vergeten, dat nu al jaren lang door een vreeselijke economische crisis is getroffen en in nood verkeert. PARIJS, 30 Maart. (V.D.). De orga nisatie van Joodsche vrijwilligers uit den wereldoorlog heeft een massale protest meeting georganiseerd, die Maandagavond a.s. te Parijs zal worden gehouden tegen de vervolging der Joden door de Hltler- beweging in Duitschland. COMMUNISTISCH GEBOUW DOOR MENIGTE BESTORMD. DUBLIN, 30 Maart (V.-D.) Nadat reeds in de afgeloopen dagen de ruiten van eenige communistische lokalen waren ingeworpen, kwam het gisteravond tot een aanval van eenige duizenden personen op het hoofdkwartier van de organisatie der Iersche communisten, het Connolley House te Dublin en de in de Encles Street gelegen communistische school. Hoewel een groote politiemacht aanwezig was, die eenige malen van den revolver gebruik maakte, slaagde de menigte er in, door het cordon heen te dringen en het Con nolley House binnen te dringen. Een groot deel van den inventaris werd vernield, meubelen en boeken werden naar buiten geworpen en in brand gestoken, terwijl ook in het gebouw eenige malen getracht werd brand te stichting, wat echter door de brandweer voorkomen kon worden. In totaal werd een 30-tal personen gewond, waarvan één door een kogel in het been werd getroffen. RECLAME. DE TWEEDE INTERNATIONALE EN DUITSCHLAND. PARIJS, 30 Maart. (VD.) Het orgaan der Fransche socialistische partij de .Po pulaire". publiceert twee resoluties, die de Socialistische Arbeiders Internationale in haar vergadering op 18 en 19 Maart j.l. te Zürich heeft aangenomen in een waar van zij de arbeiders oproept tot den strijd tegen het fascisme en het probleem van de eenheid in de arbeidersbeweging wordt behandeld, terwijl de tweede betrekking heeft op de kwesties die op het Congres der S.A.I. in Juni a.s. aan de orde zullen komen Het bestuur had verder het bureau der S.A.I. opgedragen een aanvulling op de gepubliceerde oproep uit te werken die door de opening van den Duitschen Rijks dag noodzakelijk was geworden. Tot dit doel kwam het Bureau Maandag 27 dezer te Parijs bijeen en besloot een protest te publiceeren tegen de verklaringen die Rijksminister Goering op 25 Maart j.l. te genover de buitenlandsche pers had afge legd. Aan de zitting te Zürich hadden 35 vertegenwoordigers uit 17 verschillende landen aan de bijeenkomst te Parijs ne gen leden van het bureau deelgenomen. In belde gevallen was de S.P.D. niet vertegen woordigd. De „popuaire" publiceert den tekst der aangenomen resoluties en den tekst van het antwoord aan Goering dat luidt: „In zijn op 25 Maart j.l. tegenover de buitenlandsche pers afgelegde verklaring heeft de Rijksdagpresident en Pruisisch Minister van Binnenlandsche Zaken ver klaard dat de sociaal-democratische pers in Duitschland niet zal verschijnen zoolang de socialistische pers in de overige landen haar aanvallen niet heeft gestaakt Het Bureau der S.A.I. op 27 Maart te Pariis bijeen protesteert in afwezigheid van den Duitschen vertegenwoordiger met veront waardiging tegen deze onderdrukking Het vestigt de aandacht der openbare meening op het feit dat de huidige heerschers in Duitschland de sociaal-democraten ais gij zelaars beschouwen in de hooD op deze wijze de uitingen van het internationale geweten tot zwijgen te brengen. Deze ma noeuvre zal echter vergeefsch ziin De S A. I. weigert haar Ders onder censuur van de heeren Hitier en Goering te brengen Zij zal voortgaan de daden van geweld en wille- keur^die een negatie van de beginselen van elke beschaafd» -ezeerine ziin te eee- selen De heeren H'tler en Goering bezit ten een eenvoudig en zeker middel om te bereiken dat de «ociaUrii«ehe oers niet meer over misbruik van geweld spreekt- i geen gewelddaden te he?aan en S€en gc- I weüldadm uit te lokke»" Wat geeft U de garantie geen verlegen goed, dat misschien reeds jaren oud zijn kan, te ontvangen bij aan koop van .Aspirin-tabletten"? Bij de buisjesverpakking van 20 tabletten uitsluitend de oranjeband en bij de ver pakking van 2 tabletten het oranjezakje. Eischt dus in Uw eigen belang deze ver pakkingen. 8246 DE STAHLHELM. KAISERLAUTERN, 30 Maart. Wolff.). De Stahlhelm-lelders dr. Fick en de dis- trlctsleider uit Kalserlautern Schmidt zijn naar Berlijn vertrokken, om zich met de autoriteiten in verbinding te stéllen, ten einde het misverstand, dat is ontstaan tusschen de beide deeien van net Natio nale Front tengevolge van het gebeurde in de Pfalz te trachten uit den weg te ruimen. BERLIJN, 30 Maait. IV. D De Rijks persdienst van den Stahihelm-Bond deelt mede dat in den loop van gisteren alle Stahlhelm-werkkampen door S.A.-troe pen werden bezet en dat een groot aantal Stahlhelm-leiders werd gearresteerd en voor een deel naar nationaal-socialistische werkkampen werden overgebracht. Bij besluit van den Rijksregeering zijn echter heden alle Stahlhelm-arrestatles in den Pfalz opgeheven en zijn de Btahl- helmlelders weer in vrijheid gesteld. BERLIJN, 30 Maart. (V.D.) In het tijdschrift „Stahlheim" publiceert de eer ste bondsleder van de Stahlheim, rijks minister Seldte onder het opschrift „Ka meraadschap en Discipline" een oproep naar aanleiding van de gebeurenissen in Brunswijk waarin hij o.a. er op wijst, dat het in Duitschland te verrichten werk niet door één man. één partij of één bond alleen kan worden verricht en waarin hij met vreugde constateert dat Rijkskanse lier Adolf Hitler evenals zijn nationaal- socialistische kameraden in het kabinet dezelfde opvatting over den toestand heb ben Midden in het begin van de zake lijke samenwerking is thans een incident gevallen, welks ernstige beteekenis niet ontkend kan worden. Als oprichter en eerste bondsleider van de Stahlheim. doch ook als lid van het Rijkskabinet wil Seldte daarom op soldatenwijze een duidelijk woord spreken. Zooals nimmer was ook hier niet het recht alleen aan de eene en het onrecht alleen aan de andere zijde. Aan beide zijden zijn fouten begaan. Onder soldaten behoeft niet te worden vergoelijkt of ver zwegen. dat toen de leiders van de Stahl heim in de stad Brunswük toelieten dat gesloten Reichsbanner-formaties zich als lid van de Stahlheim aanmeldden, zij in strijd met de bondsletding hebben gehan deld ZIJ hebben een politieke fout ge maakt aangezien zij een onderzoek naar de bedoelingen der voormalige Marxisten of nog radicalere elementen hadden moe ten doen De verantwoordelijke kamera den te Brunswilk hadden vanzelfsprekend niet de bedoeling „contra-revolutie" te ontketenen, of „hoogverraad" te begaan, doch zij zijn te goed van vertrouwen ge weest. De poltie-maatregelen, die de Brunswüksche minister v. binnenlandsche zaken Klagges tegen de ordeverstoringen heeft genomen, moeten als juist worden erkend. Met dezelfde openlilkheid. waarmede de fouten der eigen kameraden worden toe gegeven, moet echter worden uitgesproken, dat het verbod van de Landsorganisatie van de Stahlheim in Brunswijk niet ge rechtvaardigd was. De Brunswijksche Stahlheim heeft onvoorzichtig doch geens zins kwaadwillig gehandeld. Daarbij komt nog. dat maatregelen van een Landsregee- ring of daaronder staande instantie tegen een bond. welks eerste leider lid van de Rijksregeering is. al heel vreemd aandoen zoolang deze leider niet geraadpleegd is. In een bespreking met Rijksminister Goering bleek de gemeenschappelijke op vatting. dat de samenwerking tusschen Stahlheim. S.A en S S. door deze gebeur- tnissen niet beïnvloed mag worden, doch dat de kameraadschappelijke geest tus schen genoemde organiatles nog ven- sterkt moet worden. Ten aanzien van het opnemen van nieuwe leden herinnert Seldte er nogmaals aan. dat het opnemen van gesloten groe pen verboden is. terwijl ieder, die zich aan meldt. door twee betrouwbare leden moet worden voorgedragen en een proeftijd van minstens zes weken moet ondergaan. Seldte beëindigt zijn oproep met de woorden: „Nogmaals: het lot van Duitsch land heeft de grijze colonnen van de Stahlheim en de bruine colonnen van Adolf Hitler sameneevoeed tot één strijd- front voor Duitschland. Dit strijdfront moet behouden blijven en voorwaarts ruk ken. Daarbij geldt voor ons het beginsel van geliikcerecbt'cde en gelilkwaardlge komeraadscbaonemke samenwerking Over dit beginsel ri'n Rijkskanselier Adolf Hitier en ik het volkomen eens." STAKING GEËINDIGD. WARSCHAU, 30 Maart (Reuter). - De sedert vier weken aanhoudende staking der textelarbeders te Lodz is bijgelegd door het sluiten van een collectief contract, inhoudend een loonsverlaging van 12 a 15 procent. VLIEGTUIG-BOTSING. TOKIO, 30 Maart. (Reuter). Nabij Yokohama zijn 2 militaire watervliegtui gen tegen elkaar gebotst. Een vliegtuig viel in zee, het andere viel te pletter tegen den grond. Drie inzittenden werden ernstig gewond en drie anderen worden vermist. HONGERSNOOD-DREIGING IN SOVJET-RUSLAND. LONDEN, 30 Maart. (Reuter). Volgens den vroegeren politieken secretaris van Lloyd George Gareth Jones die een "xm? gemaakt heeft door Soviet-Rusland, word de Soviet-Unie bedreigd met, een hon gersnood die even vorc-httn-pi'lk zei wol- den als die van 1921, waarbij mlliioenen menschen om het leven zijn gekomen. 9-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2