Woensdag 29 maart 1933 74,tc Jaargang No. 22401 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts ner .-egel voor advertentlëD uit Lolden en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn V'oor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT i1 Voor Lelden per 3 maanden f.2.35: per week t 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd ztJn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. DU irammer bestaat uit VIER Blade* EERSTE BLAD. ZILVEREN PRIESTERJUBILEUM. Vandaag herdenkt kapelaan A Smitz, van de Hartebrugskerk den dag waarop hij voor 25 laar priester werd gewijd He denmorgen om 9 uur droeg de jubilaris voor een goedgevulde kerk een H. Mis on. terwijl hij hedenavond om 7 uur een Plechtig Lof zal celebreeren. Vanmiddag tusschen 12 en 2 uur hield kaoelaan Smitz een receptie waar vele geesteliike en burgerlijke oersonen hun gelukwenschen kwamen aanbieden. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Lezing over „De opgravingen te Apaméc in Syrië". In het Rijkmuseum van Oudheden heeft prof. dr. F. Mayence uit Brussel gister avond een lezing met lichtbeelden gege ven over de opgravingen ln Apamée in Syrië. Spreker begon met zijn vreugde erover uit te spreken dat hij weer gelegenheid had in Leiden te kunnen spreken, in het museum, waarmede hij zoovele relaties heeft alsmede met den zoo deskundigen en ijverigen directeur. Prof. Mayence gaf vervolgens een over zicht van de voorgeschiedenis van de on derzoekingen welke in de jaren 1928. 1930 en 1932 gedaan zijn. Er heeft zich in Bel gië een commissie gevormd die soreker in staat heeft gesteld eenige maanden gele den zijn onderzoekingen in Apamée voort te zetten. De stad is zeer oud en telkens van naam verwisseld. In den Hellenisti- schen tijd was de stad zeer groot en be hoorde ze tot een der grootste steden van Syrië. De stad is in de 5de eeuw door de Perzische horden verwoest terwijl de ruïnes in het jaar 1120 door een aard beving geteisterd zijn. Spreker toonde vervolgens aan de hand van een landkaart de juiste ligging van de stad aan nl. vijftig kilometer van den grooten hoofdweg in Syrië. Het land heeft goede hoofdwegen maar als men den hoofdweg verlaat vindt men landwegen, welke vaak niet meer dan sporen zijn waar de kameelen of de auto's groeven hebben gemaakt. Wanneer men te Apamée aankomt, ziet men een hooge heuvel, waarop ongetwij feld in ouden tijd de Akropolis van de stad geweest moet zijn. Een onderzoek ter plaatse is onmogelijk omdat de heuvel be woond is; er is thans namelijk een Ara bisch dorp met ongeveer 600 inwoners. Dit dorp is gelijk een vesting; het is omringd door muren, welke opgetrokken zijn uit steenen die tot de vroegere stad hebben behoord, terwijl slechts een smal. naar boven loopend pad. uitkomend aan een smalle poort toegang tot het dorp geeft. Spr. vertoonde vervolgens een over zichtsfoto van het dorp en de omgeving. Tegenover de Akropolis bevond zich een theater, elders, een plaats waar de Mekka- gangers tezamen kwamen en verder een ronde ruimte, die vermoedelijk als een soort van verzamelplaats der uitgaande bewoners van de stad heeft gediend. Het is een fabeltje ,dat de streek on vruchtbaar zou zijn en dat de oude stad Apamée onder het zand bedolven zou zijn, toen spr. voor het maken van afgietsels en andere werkzaamheden zand noodig had, moest dit van een afstand van 300 kilometer ver gehaald worden. Het is na sprekers onderzoekmgsreis van 1932 mogelijk geweest een vermoede lijke overzichtskaart van Apamée te ma ken. De oppervlakte van de stad is 250 Hectaren geweest, maar in de bloeiperiode is de stad ook buiten de muren, die het geheel omsloten, uitgebouwd; men bouwde de huizen enz. van 3 tot 600 meter buiten de omheining. Dwars door het midden der stad liep de breede hoofdweg, die een lengte van met minder dan 1600 Meter had en welke ten Noorden en ten Zuiden werd begrensd door een groote, hooge gesloten poort. Aan weerszijden van dezen hoofdweg waren op gelijke afstanden vele zijwegen; mep kan er zeker van zijn, aldus spr.. dat de stad is gebouwd volgens een vast omlijnd plan en niet ln gedeelten, maar achter elkaar is afgebouwd. Uit den bouwtrant valt op t° maken, dat deze uit den Romeinschen tri stamt, terwijl er ook vondsten van C .stelijk-Romeinschen tijd zijn gedaan. Ir, het bijzonder heeft spreker zijn aan dacht tijdens zijn laatste campagne van zeven weken gewijd aan het midden der stad Daar trof spr. een groot gebouw aan. waarvan niet met zekerheid kon worden vastgesteld, waarvoor het dienst heeft ge daan. Ook kon een hoog monument r.abij dat gebouw gereconstrueerd worden. Uitvoerig beschreef spr. vervolgens een tweede groot gebouw, dat in het Foium werd gevonden Inscripties toonen aan. dat het uit den Romeinschen tijd stamt. Spreker vertoonde vervolgens vele af beeldingen van de vondsten, die men deed, steenen met fraaie versieringen (Bachus, bachanten enz. i een fraai versierde sarcophaag uit de 2de tot 3de eeuw, vele kolonnades. gedeelten van toegangspoor ten. waardoor deze in hun geheel gere construeerd konden worden terwijl spr. verder aantoonde, dat zeer kunstig aange legde waterwerken de geheele stad van water voorzagen. On het oogenblik moeten de Arabische vrouwen met waterreservoirs op hunne schouders (de sierlijke aarden kannen zijn geheel verdwenen) het water van verre halen. Er is een zeer kleine oogst aan voor werpen gevonden; deze zijn reeds lang geroofd en verwoest. Door louter toeval ontdekte spr. twee meter onder den grond prachtig mozaïek. Over een oppervlakte van wel twee hon derd vierkante meter trof hij allerhand afbeeldingen op het mozaïek aan o.a. van leeuwen, antilopen, zwanen, eenden, bloe men, kameelen, enz. Soreker beschreef vervolgens de vele moeilijkheden, waarmede hij te kampen heeft gehad om met primitieve hulpmid delen gipsafgietsels der gevonden voorwer pen te maken. Het was natuurlijk niet mogelijk alle zeer zware steenen enz. mee te nemen. Spr. is toch met 30.000 kilo af gietsels en natura in België weergekeerd, waar voor eenige dagen in bijzijn van den Koning en de Koningin een recon structie is ingewijd van het groote ge bouw, dat spr in Apamée heeft aange troffen, met de kolonnades aan den hoofdweg grenzend enz. Vele vraagstukken van Apamée vragen nog om een oplossing. Hoewel dit thans nog niet met zekerheid valt uit te maken, heeft spr. toch reden om te veronderstel len, dat Apamée een dier steden is, die door de Romeinen is gebouwd en een be wijs leveren van den macht der Romeinen in het Oosten. Het vrij talrijke gehoor dankte prof. Mayence aan het slot met een hartelijk applaus. CRISISCOMITE LEIDEN. Subcomm. Ontwikkeling en Ontspanning. Bovengenoemde commissie heeft het plan opgevat om in samenwerking met het mu ziekgezelschap Orpheus" een ontspan ningsavond aan te bieden aan alle werk- loozen en hun gezinsleden Deze avond za] plaats vinden op Dins dag 4 ADril a.s des namiddags te 8 uur in de Stadsgehoorzaal.. Voor ieder werkloos gezin zijn od ver toon van de stempelkaart der Arbeidsbeurs gratis 2 olaatsen beschikbaar zoo lang er plaats is. Herman Stenz uit Den Haag zal liedjes bij de guitaar zingen. Opening der zaal te 7'/i uur n.m. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Lezing over „Mexicaansche en Maya-kunst". Voor de Leidsche Kunstvereeniging heeft gisteravond de heer W. Jos. de Gruyter een lezing met lichtbeelden ge houden over „Mexicaansche en Mayakunst" Er hangt, veel geheimzinnigheid rondom de eeuwen-oude cultuur, die zich vóór óe ontdekking van Amerika in de Mexi caansche landen had ontwikkeld Na de lezing, die de heer De Gruyter gisteravond heeft gehouden is ons veel duidelijker ge worden, maar nog meer gesluierd gebleven. De heer De Gruyter wees op de tegelijk hooge en lage beschaving van de toen malige Mexicaansche volken. Sterrekunde, bouw- en beeldhouwkunst stonden op hoogen trap, maar daartegenover staat, dat zoo iets als een wiel en het gebruik van rij- en trekdieren onbekend was. Men onderscheidt deze oude culturen in een Azteken- en een Maya-cultuur, hoewel het verband tusschen beide zeer nauw is. Het waren ruwe, wreede volken, maar staatskundig goed georganiseerd. De gods dienst was een samenstel van mythen, waarin de vergoddelijkte „Gevederde Slang" zinnebeeld van de zon, een groote rol speelt. De offergedachte treedt sterk op den voorgrond en leidde tot het bren gen van talrijke menschen offers. In de schemering van de dichte oer wouden heeft men groote steden of betel godsdienstige centra ontdekt, waarvan de gebouwen en terrassen overvloedig met beeldhouwwerk, standbeelden en hierogly- phen waren voorzien Deze versiering maakt op ons een eenigszins verwarden en rumoerigen indruk, doch voor een be schildering welke thans verdwenen is, kan de mogelijkheid bestaan hebben meer eenheid te scheppen. De spreker verdiepte zich voorts in een zeer wijdloopende beschouwing over de mythologie. Een serie lichtbeelden gaf een goed id°e van de oude Tolteken-, Azteken- en Maya kunst. waarin veel schoons is te bewonde ren. doch ook veel bizars, dat niet onzen smaak heeft. EEN GOEDE VANGST. De politie blijkt met de arrestatie van den 17-jarigen G H. en den 19-jarigen W F. van A. een goede vangst te hebber, ge daan Het onderzoek heeft uitgewezen, da' zij zich ook hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een grijzen reisdeken met zwarte strepen uit een auto. staande voor het Diaconessenhuts. Den eigenaar wordt verzocht zich aan het DOlitiebureau afdee- ling recherche bekend te maken. Voort1 heeft het edele tweetal ingebroken in twee villa's te Noordwijk. waar een partij tafel linnen en -zilver tot eer. waarde van f 200 werd ontvreemd. Deze laatste goederen zijn bit een op- kooper hier ter stede opgespoord en in be slag genomen. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De voorjaarsledenvergadering. In zijn gebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht heeft de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken de voorjaars- iedenvergadering gehouden. Na zijn openingswoord, deelde de voor zitter, de heer J. Zitman, mede, dat de Kroon afwijzend heeft beschikt op de ver zoeken inzake de onbewoonbaarverklarin gen van woningen in de Bouwelouwen. en Paradijssteeg. Ingekomen was een voorstel van den heer A. L. de Neijs. inhoudende 'n schema voor een plaatselijk steunfonds voor de leden, hetwelk verschillende perspectieven opent. Het bestuur zal het plan in studie nemen en er later prae-advies over uit brengen. De notulen van de op 15 November 1932 gehouden ledenvergadering werden onge- wiiZigd goedgekeurd. Uit het jaarverslag, van den secretaris, den heer P. T. de Jong, bleek dat in de samenstelling van het bestuur geen wij ziging is gekomen. De bestaande vacatures werden aangevuld door de heeren J de Lange en den oud-voorzitter, den heer H. D. van Weizen tot commissieleden van het bestuur te benoemen. De leden kwamen tweemaal bijeen, het bestuur vijf keer. Het dagelijksch bestuur regelde wekelijks den gang van zaken in den Bond. Tot het lidmaatschap van den Bond werden 58 personen toegelaten, tegen 39 nieuwe leden in 1930 en 26 in 1931. Aan Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland werd ver zocht, om bij de e.v. vacature in de Ge zondheidscommissie voor Leiden een dei- leden van den Bond te willen benoemen. In een adres aan het gemeentebestuur van Rijnsburg werd de aandacht geves tigd op het slechte onderhoud van de Sninozalaan aldaar, waarop een bevredi gend antwoord werd ontvangen. Het bestuur heeft de leden, wier wo ningen waren betrokken bit de onbewoon baar verklaringen van huizen in het saneeringsplan van de Bouwelouwen. en Paradijssteeg krachtig gesteund in hun actie tegen dit gemeenteraadsbesluit. Bij het eind van het vereeniglngsiaar was het resultaat hiervan nog niet bekend. Het proces, hetwelk namens den Bond bij het Kantongerecht alhier aanhangig is gemaakt om een wettelijke uitspraak uit te lokken over wat in onze gemeente bij huurovereenkomsten onder „plaatselijk gebruik" moet worden verstaan, heeft nog niet het verlangde resultaat opgeleverd. Aan een opgerichte vereeniging van huiseigenaren te Alphen aan den Rijn heeft het bestuur inlichtingen verstrekt over de werkwijze van den Bond en over de inrichting van de administratie. De Bond bleef de Leidsche afdeeling van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. In den Landelijken Bond werd het bestuur vertegenwoord;gd door den heer P. T. de Jong, die de functie van Bonds-Penning- meester aanvaardde. De Commissie van Advies kwam weke lijks des Vrijdagsavonds bij'een en heeft in 139 zaken van verschillenden aard de leden met advies van dienst geweest. Bij de administratie van den Bond waren 4794 woningen ingeschreven. In 1932 werden 98 huuropzeggingen namens de leden uitgebracht, waarna 31 huurders de woningen verlieten. Daarna werden 44 huuropzeggingen ingetrokken voordat tot woningontruiming gedagvaard werd. Elf huurders verlieten vrijwillig de woningen, nadat vonnis was gewezen, met 6 huur ders werd nog een schikking getroffen, van 3 moesten de woningen gerechtelijk worden ontruimd van 2 huuropzeggingen zijn de huurders nog in verzet en 1 huur- opzegging is nog in behandeling. Door het kantoor werden 450 klachten enz. van le den in behandeling genomen, 851 huur- briefjes werden aan huurders, die een woning wenschten te huren, uitgereikt als bewijs dat de namen van deze huurders niet in het zwarte boek van den Bond voorkomen. Aan oude. d'kwijls veeljarige, huurschuld werd f. 1304.84 voor de leden ingevorderd. Aan het einde van zijn verslag wijst de secretaris met. enkele woorden op de moei- liike tijdsomstandigheden voor den huls eigenaar, welke wij thans beleven. Naast den toenemenden druk van risico en van lasten, komt van de ziide van huurders aandrang tot huurverlaging. Meerdere verhuurders van woningen hebben met het verkrijgen of behouden van hypotheek bijzondere zorgen, welke reeds tot execr ie hebben geleid Het bestuur van den Ne derlandschen Bond tracht door een con tactcommissie. waarin vertegenwoordigers van de verschillende groepen, die belangen nebben bij een goed georganiseerd huizen- bezit, zitting hebben, de gevaren, welke door geforceerde verkooDingen van eigen dommen dreigen, te ondervangen. Het Stedelijk Bestuur houdt een wakend oog op de plaatselijke belangen van de leden en tracht immer door overleg met de autoriteiten tot een bevredigende oo- Iossing der woningvraagstukken te komen. Het woord was daarna aan den penning meester den heer J. van der Steen, voor het indienen van de balans met de ver lies- en winstrekening over het afge- loopen jaar. Uit de cijfers bleek, dat de Bond door een zuinig beheer met de tot beschikking staande geiden kan rond komen. Besloten werd een reserve-fonds in te stellen voor bijzondere doeleinden. De kasnazieners de heeren J. W. C. Zand- voort, W. J. de Haan en A. L. de Neijs, brachten een schriftelijk rapport uit over het financieel beheer in 1932, hetwelk den penningmeester tot décharge strekte. Bij de periodieke bestuursverkiezing werd met enkele candidaatstelling de heer J. Zitman tot voorzitter, .de heer J. de Lange tot 2en secretaris en de heer H D. van Weizen tot Commissielid herkozen. De heeren J. Meijer en Ph. Rosdorff werden daarna met meerderheid van stemmen als commissieleden herkozen. Bij de rondvraag stelden de beide aan wezige dames eenige vragen, welke door den voorzitter werden beantwoord. Daarna kwam van bouwerszijde het verzoek aan het bestuur, om vooral aan dacht te wijden aan het uitbreidingsplan van Leiden, hetwelk spoedig ter inzage zal worden gelegd en waartegen nu reeds be zwaren werden aangevoerd. Verder beklaagden deze heeren zich over j het bijzonder lang uiblijven van ge vraagde bouwvergunningen, waardoor schade wordt geleden en de werkloosheid voor vele werknemers onnoodig wordt ver lengd. BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID." Een gezellige feestavond. De feestavond, welke het bestuur van bovengenoemde vereeniging gisteravond in „Concordia'' had georganiseerd, was als steeds druk bezocht, zoodat in de groote zaal vrijwel geen stoel onbezet bleef. De voorzitter, de heer W. F. van der Broek, heette in zijn openingswoord allen hartelijk welkom, in het bijzonder een der oprichters, den heer F. Eikerbout Sr.. de hoofden der Christelijke Scholen aan de Ooster- en Munnikenstraat, het bestuur der Bouwvereeniging, het eereiid. den heer Mulder en de verdere genoodigden, w.o. afgevaardigden van zustervereenigingen. Spr. richtte zich vervolgens tot den pen ningmeester, den heer S. van Loon, die door vertrek naar elders giedwongen was de functie, welke hij 10 jaar achtereen met groote accuratesse vervulde, neer te leggen. Zijn heengaan beteekent voor de vereeniging een groot verlies. Het bestuur heeft aldus spr. eenstemmig besloten u te benoemen tot eerelid uit dankbaar heid voor alles wat u voor „Eensgezind heid hebt gedaan. Als tastbare herinne ring bood spr een geschenk aan. Verder bracht spr tot allen, die heb ben bijgedragen om dezen avond te doen slagen, in het bijzonder tot hen, die de attracties verzorgden en tot de medewer kenden. Tenslotte wekte spr. de ouders op om hun kinderen te laten deelnemen aan het kinderkoor, dat op 31 Augustus eenige nummers zal zingen, terwijl hij voorts mededeelde- dat binnenkort ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan der ver eeniging een feestprogramma zal ver schijnen. waarin een uitvoerig overzicht wordt gegeven van alle in den komenden zomer georganiseerde festiviteiten. Als aanvulling op het propagandistisch woord van den heer van der Broek wekte een jongedame in een keurige alleenspraak de niet-leden of -donateurs alsnog op tot aansluiting, terwijl een zeer fraai uitge voerd tableau, ontworpen door den heer Spaanderman een goed beeld gaf van de geneugten der jeugd in dit stadsdeel. De wijze van uitvoering deed zoowel de beide initiatief-neemsters, de dames van der Broek en Simons als den heer Spaan derman alle eer aan Laatstgenoemde had trouwens over gebrek aan succes niet te klagen, want zijn grappen en liedjes oogstten daverenden bijval en zijn re freintjes, zooals „Als je jarig bent'' wer den uit volle borst meegezongen. Behalve eenige zeer verdienstelijke saxophoon en xyiophoon-soli van den heer W. F. Stoute verdienen nog een bijzonder loffelyke vermelding de behendigheids oefeningen, uitgevoerd door de kinderen van den heer P. van Loon. 't Was een aardig nummer, dat we evenwel toch lie ver zien uitgevoerd op een mooien zomer middag in den speeltuin dan bij avond in een volle zaal. Hetgeen, overigens aan de verdienste niets afdoet! Na de pauze gaf de Toonselclub „Entre Nous" een vroolljke vertolking van ..Het weggestopte pleegkind", waarmede de me despelenden een welverdiend applaus en een dankwoord van den voorzitter ver wierven. Tot besluit van dezen alleszins geslaagden feest avond werd onder lei ding van den heer Ant. de Groot nog eenigen tijd gedanst. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: H. E. Stenfert Kroese's Uitgevers Maatschappij N V. Bree- straat 14. Lelden (Ned Staatscrt. 22 Maart 1933. Bijvoegsel No 52S) Directeur H E Sienfert Kroese Noordwijk-Binnen. Gede legeerd commissaris A. B. van Holkema. Amsterdam Commissaris: W. J. Schille- mans Zutpher en J. C Tadema Haarlem. Maatschappelijk kapitaal f. 20.000 waar van geplaatst en gestort f. 5000. Opheffing: M. Turksma Haarlemmer straat 155157 Leiden Naaistersfournitu- ren; modeartikelen, handwerken. Naar wii vernemen is de toestand van notaris J. A. van Hamel hoewel vooruit gaande nog niet van dien aard dat hem toegestaan kan worden morgen zijn ver jaardag! bezoek te on tvangen. BTNNFNT AND De voorgestelde wijziging der Kieswet; gunstig advies van bet Centraal Stem bureau. (Binnenland, 3e Blad). Dr. J. W. Meyer Kanneft benoemd tot vice-voorzitter van den Raad van Neder- landsch-Indië (Uit Ned. Oost Indlë, 3e Blad). De wijziging der Drankwet door de Eerste Kamer goedgekeurd. (Pari. Over zicht, 3e Blad). Overleden is de violist Alexander Schmuller. (Kunst, le Blad). BUTTENT.AND Rondom de Jodenvervolging in Duitsch- land. Hitier dreigt met een anti boycot. (4e Blad en Buitenl. en Tel. le Blad). Het geval Brunswijk is bijgelegd. (Bui tenland, le Blad). Salarisverlaging van 15 pCt. voor het riiksoersoneei in de Ver. Staten. (Tel.. le Blad). Geen debat over de buitenl. politiek in de Fransche Kamer. (Buitenl., le Blad). Een Engelseh verkeersvliegtuig neerge stort in België 15 Slachtoffers. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). Bij het le kantoor der directe belas tingen alhier, is aan z.g. gewetensgeld" f. 150 ontvangen. Vrijdagavond zal voor de Chr. Geref. J.V. Spreuken 22 6 in het kerkgebouw der Chr. Ger. Gemeente aan de Steen- schuur optreden, prof. J. Wisse van Apel doorn met het onderwerp: De drie gezel linnen op de Pelgrimsreis." DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe moeilijkheden aan den horizon. Alsof de toestanden in en bulten Europa nog niet precair genoeg zijn, doemt opeens een nieuw groot gevaar op. Uit het buiten land is scherp geprotesteerd tegen het op treden tegen de Joden in Duitschland en al moge er nu wel eens overdreven zijn, aanleiding was daartoe alleszins aanwezig. Het nationaai-socialtsme beantwoordt dit nu met de aankondiging van een anti- Joodsche boycot in het binnenland op 1 April a.s. Waar moet dat heen? In de eerste plaats zullen daardoor getroffen worden duizenden nijvere Duitsche burgers en in de tweede plaats: de Joodsche we reld is een machtige wereld en als die den boycot van Duitsche waren rigoureus gaat doorvoeren dan dreigt voor Duitschland een bii uitstek groot gevaar dat slechts kan leiden tot verhooging van het aantal werkioozen Vanuit Amerika moeten reeds voor miilioenen orders zijn geannuleerd Zal mer bij het ontreden tegen de Joden in Duitschland een pogrom kunnen ver mijden? Wij vreezen het ergste zoo den driften de vrije teugel wordt gegeven. Waar het heen moet En wat beteekent het geval Brunswijk? Dit is bijgelegd doch het doet o.i. toch duidelijk uitkomen hoe het in de Duitsche re'"">rmeccoaktie begint te kraken! De Duitsche ambassadeur Nadolny is in gezelschap van staatssecretaris v Rhein- ba':?n en geheimraad Frowein uit Genève vertrokken De verschillende commissies dep Ontwa peningsconferentie hebben hun werkzaam heden eveneens tot einde ADril verdaagd behalve de commissie voor de effectieven, welke met groote meerderheid van stem men heeft besloten haar werkzaamheden voort te zetten De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken Beek is uit Warschau naar Parijs vertrokken Naar reeds gemeld wordt de Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken Titulescu hedenavond te Parijs verwacht. Volgens de Liberie" brengt Titulescu ln opdracht van de Kleine Entente een be zoek aan Parijs. De consultatieve commissie voor bet Chi- neeschJapansche conflict heeft kennis genomen van de nota van Janan inzake het uittreden uit den Volkenbond De com missie besloot geen nieuw commentaar te leveren over het exoosé dat. Janan geeft van zijn nositie De verschillende ornbie- men die verband houden met de niet- erkennln» vso sscndsïnek--- -uilen snel worden behind0'-1 d° 'e^en san het co mité zul'en hun re-eerineer inlichten in verband met den uitvoer van wapenen en een desbetreffend verbod.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1