LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 28 Maart 1933 LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. VISSCHERIJBERICHTEN. TELEGRAMMEN. een veel graoter gebied bestrijkt, antwoord de de oreMler. dat de voorgestelde cijfers als basis voor bespreking en onderhande ling dienen. Zij hebben eeen betrekking oa de Dominions of Indlë welke afzonderlijk ter ontwapeningsconferentie zijn inge diend. Tenslotte is de conferentie verdaagd tot 25 April as. De hoofdcommissie heeft met 44 stem men een voorstel van den algemeen-rap porteur BenesJ aangenomen, waarbij het Engelsche plan wordt verklaard tot grond slag voor verdere onderhandelingen, onder voorbehoud van amendementen en wijzi gingen. De conferentie zal einde April on verwijld overgaan tot de arükelsgewijze behandeling van het Engelsche ontwerp. De correspondent van de Parijsche In- transigeant te Genève verzekert, dat tij dens de besprekingen, die Zondag gevoerd zijn tusschen John Slmon en, achtereen volgens, Benesj, Titulescu en Fetitsj, het vier mogendheden-pact ter sprake is ge komen. Dit pact, geamendeerd sedert het door Mussolini aan MacDonald werd voor gesteld. is een pact geworden van entente en samenwerking tusschen de vier groote mogendheden, die permanente leden zijn van den Volkenbondsraad. Een copie van het pact werd aan ver schillende delegaties overhandigd. Het document bevat, zes artikelen. Art. I bepaalt, dat de hooge verdrag sluitende partijen zich verbinden om een politieke samenwerking tot stand te bren gen ln den geest van het Verdrag van KeHog, evenals een verdrag, waardoor de partijen zch verbinden niet hun toevlucht te nemen tot geweld. Art. II bevestigt het beginsel van de herziening der vredesverdragen in over eenstemming met de bepalingen van het Volkenbondsverdrag, voor het geval, dat de situatie aanleiding zou kunr.en geven tot conflicten tusschen de betrokken lan den. Art. Et spreekt van de Duitsche rechts gelijkheid. Voor het geval, dat de Ont wapeningsconferentie slechts gedeeltelijke resultaten zou opleveren, zou dit beginsel moeten worden toegepast door een over eenkomst tusschen partijen en langs di- plomatleken weg. Art. IV voorziet de regeling niet alleen van Europeesche kwesties, maar van alk problemen. Art. V bepaalt den duur van het verdrag, die 10 jaar zou zijn. terwijl opzegging slechts mogelijk ls met een termijn van één jaar. Art. VI voorziet de registratie van het pact door het Volkenbondssecretariaat. In de mededeeling van Japan aan den Voikenoond over het uittreden, wordt ver klaard, dat het rapport van den Vol kenbond over MantsjoerlJe en de raad gevingen daarin gedaan in directe tegen spraak zijn met de opvattingen van Japan nopens ae beste middelen om een blij- venden vrede in het Verre Oosten te waarborgen. De nationale politiek van Japan is door drenkt van denzelfden geest als die van den Volkenbond want Japan streeft er naar den vrede in het Verre Oosten te verzekeren en aldus de zaak van den we reldvrede te dienen. Waar nu blijkt, dat de Volkenbond meer waarde schijnt te hechten aan een onuitvoerbare formule dan aan het reëele werk van de verzekering van den wereld vrede en grooter waarde ook van de verdediging van de academische stel lingen door aan de uitroeiing van de wor telen van latere conflicten is de Japan- sche regeering tot het besef gekomen, dat er tusschen Japan en den Volkenbond een onoverbrugbare kloof bestaat inzake de denkbeelden omtrent vredespolitiek. In verband met dit uittreden uit den Volkenbond, heelt de Japansche regee ring de volgende instructies gegeven. 1. De betaling van de bijdragen aan den Volkenbond wordt gestaakt, 2. De Japansche delegatie te Genève wordt opgeheven. 3. De behartiging der Japansche belan gen wordt opgedragen aan het gezant schap te Bem. 4. Japan blijft vertegenwoordigd ter Ontwapenmgs- en Economische Wereld conferentie op de wijze als die landen welke geen lid van den Volkenbond zijn. Overeenkomstig het Voikenbondspact, dat voor de opzegging van het lidmaat schap een termijn van twee jaar vast stelt, zal Japan dus nog twee jaar lid van den Volkenbond en in het volle be zit van al zijn rechten en daaraan ver bonden verplichtingen blijven. In theorieI De keizer van Japan heeft een oproep aan het Japansche volk gericht, waarin een beroep wordt gedaan op het gehee.e Japansche volk om zich met het oog op het uittreden van Japan uit den Volken bond om de nationale regeering te scharen ten einde te toonen. dat de wil tot een heid van het Japansche volk aange broken is. Volgens het Amerik. departement van Staat brengt Japans uittreden geen en kele wijziging in de politiek van Amerika jegens Japan en den Volkenbond. De Amerikaansche regeering zal voortgaan nauw samen te werken met den Volken bond met het oog op het vinden van een oplossing van bet probleem van h« Verre Oosten, iri een geest van onafhankelijk heid en met den zorg den wereldvrede te verzekeren. Zooals het departement van staat in zijn antwoord van 13 Maart ver klaarde zullen de Amerikaansche verte genwoordigers deelnemen aan de bespre kingen van de consultatieve commissie. Het probleem van de Japansche man- daatsellanden baart den Amerikaanschen autoriteiten, vooral ln maritieme kringen, grooten zorg, in verband met hun strate gische ligging, welke aan Japan een vloot- basis verschaft in geval van een conflict met de Vereenigde Staten. Bij herhaling is Japan er ln de Amerikaansche pers van beschuldigd de Carolinen te hebben ver strekt. fn Januari JJ. legde de chef van de afdeeling voor het Verre Oosten er den nadruk op dat de Vereenigde Staten het recht hadden deel te nemen aan alle beslissingen met betrekking tot deze mandaten, ofschoon zij geen lid zijn van den Volkenbond, aangezien deze man daten het gevolg zijn geweest van den grooten oorlog, waar Amerika aan heelt deelgenomen. BELGIE. Een communistische hongermarsch. Op bevel van den minister van binnen- landsche zaken ls een door de communis ten beraamde hongermarsch door alle gouverneurs der provincies verboden. In verband hiermede werd een groote macht gendarmen samengetrokken te Bergen en in de Borinage. Alle wegen staan onder bewaking. Een groep van 200 personen is uit Jemappe vertrokken. Te Bergen loopen de betoo- gers in groepjes. Samenscholingen worden door de gendarmen onverbiddelijk uiteen gedreven. Achteraan loopen vrouwen, die groote pakken dragen. DUITSCHLAND. De Jodenvervolging - De Stahlhelm in Brunswijk opgeheven. Het nat.-soc. partijbestuur heeft besloten tegen de ..internationale Joodsche gruwel en ooycott propaganda" in het buitenland met de scherpste afweermaatregelen op te treden. ..Reeds morgen zullen boycot-commissies tegen Joodsche zaken in Duitschland in 't leven geroepen worden als antwoord op de boycot-dreigementen van het internatio nale Jodendom. Tevens zal ae invoering van den nume rus clausus op de hoogescholen besproken worden. Ofschoon ongeveer 8 milüoen Duit schers werkloos zijn. heeft het Duitsche volk meer dan 200.000 Joden tot academi sche beroepen toegelaten. Deze zelfde Joodsche acadeniisch-ge- scnoolden zijn het in de eerste plaats, die thans in het buitenland een schaamtelooze opruiingscampagne tegen Dpitschland ont ketend hebben uit dank voor de hun aan Du tsehe hoogescholen verleende titels en wetenschappelijke kennis. Tot afweer van dit gestook zal nu de eisch gasteld worden het Jodendom in Duitschland aan de beroepen van arts en ach ocaat slechts in evenredigheid tot nuD aantal inwoners dat is nog niet ten volle éér. procent te doen deelnemen. De afweerstrijd zal door propaganda- commissies der nat.-soc. pari/.j gevoerd worden. Deze Joodsch-internationale pro paganda tegen Duitschland zal dan tevens kunnen leiden tot een zeer gewenschte op heldering tusschen het nationale Duitsche volk dat in zijn revolutie het Jodendom geen haar gekrenkt heeft en diegenen die voor de hun verleende gastvrijheid geen begrip blijken te hebben." Deze beweging zal echter, zoo heet het semi-officieel. binnen wettige grenzen be perkt blijven. Daarom zal de Rijksregeering haar ook geenszins moeilijkheden in den weg leggen, maar den vrijen loop laten. De Rijksregeering heeft van haar kant alles gedaan om tegen de gruwelpropaganda op te t-eden Indien de ophitsing desondanks niet op houdt moet men er zich niet over verwon deren, dat even spontaan een tegenbewe ging ontstaat. De Rijksregeering zal tegen over deze beweging eenzelfde toeziende en afwachtende houding aannemen, als de buitenlandsche regeeriugen tegenover de gruwel-propaeanda doen. De actie in het buitenland duurt onver minderd voort. In geheel Polen hebben de Joden protest betoogingen gehouden tegen de vervolging van hun geloofssenooten in Duitschland. De winkels werden gesloten, meetings ge houden en moties aangenomen waarin wordt aanbevolen Duitsche goederen te boycotten. Alle Joodsche groepeeringen, van communisten tot orthodoxen hebben zich bij de protesten aangesloten. De raad van rabbijnen heeft een vastendag afge kondigd. Het Poolsche Telegraafagentschap meldt uit Duisburg, dat een groep Hitlertanen voor de tweede mael de woning heeft aan gevallen van den Poolschen onderdaan, den rabbijn Bereisch. hem met de republi- keinsche vlag omhuld heeft, en langs de straten gevoerd heeft. De politie kwam niet tusschenbeide. maar hield daarna B ereisch aan. zoogenaamd om hem te be schermen. Mevr. Bereisch. die zwanger is, werd mishandeld. De Poolsche consul heeft dadelijk stappen ondernomen bij de auto riteiten. Uit Keulen verneemt het agentschap, dat twee Hitlerianen de woning zijn binnen gedrongen van den Poolschen koopman Abraham, de telefoondraden hebben door gesneden en de bewoners mishandeld. De vrouw van Abraham sprong uit het raam en brak een been. De Hitlerianen sloegen op de vlucht, 30 gewapende Hitlerianen drongen te Essen het huis van Abraham Blum binnen, verwoestten de woning en sloegen den eigenaar van woning en winkel zoolang, tot hij het bewustzijn had verloren. Toen Blum het Poolsche consulaat wilde opbel len, rukten de aanvallers hem het toestel uit de handen. De vrouw van Blum werd in een var kensstal opgesloten, waaruit zij na twee dagen door tusschenkomst van den con sul werd bevrijd. De familie Blum kreeg bevel van het stadsbestuur haar zaken af te wikkelen en binnen een half uur naar Polen te vertrekken. Op het oogenblik be vinden rij zich te Kattowltz volkomen hulp behoevend. Gisteren werd te New-York de aange kondigde groote demonstratie in Madison So.uare Garden gehouden tegen de Duit sche Jodenvervolgingen. De reusachtige hall was geheel gevuld met 22.000 perso nen. terwijl buiten het gebouw nog onge veer 50 000 personen bijeen waren. De re devoeringen waren in het algemeen niet gericht tegen Duitschland. doch voorname lijk tegen het anti-semitlsche optreden der Na tionaal-Soclalisten. Tal van protestbrieven en telegrammen werden door het comité dat de meeting had georganiseerd ontvangen Onder ae sprekers bevonden zich Al Sm-th de burgemeester O'Brien, senator Wagner, bisschop Manning en Green, de voorzitter der Amerikaansche Federatie van den arbeid. De gouverneur van den staat New York Lehmann verklaarde in een protestverga dering in het Capitol-Theater, dat hij hoopte dat Duitschland, waar hij vele ge- 'ukkige dagen had gehad de beginselen van godsdienst- en burgervrijheid zou bandhaven. Deze betoogineen hebben den president san de Duitsche Evangelische kerken- commissie, dr. Kopler. aanleiding gegeven met leidende figuren ln de Amerikaansche kerkelijke wereld in verbinding te treden en hen tegen overijlde stappen te waar schuwen. Hij heeft de Amerkaansche ker kelijke autoriteit, D. Callman een telegram gezonden, waarin hij dezen dringend ver zocht zijn invloed te doen gelden, opnat niet op grond van onjuiste berichten be toogingen tegen Duitschland plaats heb ben. De in de pers vermelde deelneming var. Amerikaansche kerkelijke kringen aan de protesten moet ook voor de onderlinge samenwerking der kerken zeer schadelijk zijn. Dr. Kopler wijst er op dat de rijks regeering orde en veiligheid verzekert Voor een onpartydigen waarnemer is het ten allen tijde mogeiyk en gewenscht zich van den waren toestand op de hoogte te stellen. In overeenstemming met dezen stap heeft opperdomprediker Burghart zich in zyn hoedanigheid van president van den Duitschen wereldbond voor vriendschap der kerken tot de Amerikaansche groep gericht en de dringende waarschuwing uit gesproken. geen geloof te hechten aan overdreven en giftige berichten van z.g. daden van terreur in Duitschland. Volgens den „Lokalanzeiger" is in de economische commissie van de rljksreg-; ring bij de beraadslaging over de kwestie der positie der vakvereenigmgen in den nieuwen staat allereerst het z.g. kie ne voorstel behandeld, d.w.z. de voorstellen, de onmiddellyk noodzakeiyke maatrege len, vooral de inschakeling van de natio nale werknemersbonden betreffen. Verder heeft de commissie zich bezig gehouden met de regeling der verkiezingen van be- dryfsrauen en met dringende maatregelen op het gebied der sociale verzekeringen. Verder werd het prlnclpieele probleem /an de reorganisatie van het geheele vakver- eenigingswezen behandeld. De Pruisische minister van binnenland- sche zaken (Rükscommissaris) heeft het volgende decreet uitgegeven: Aan alle Pruisische politiedienaren! De ministers der z.g. Pruisische souverelne regeering hebben 1,4 millloen R.M., welke bestemd waren voor kazemeering en uit rusting, voor zuiver party-doeleinden der regeering Braun-Svering aangewend. Dt meeste schuldigen hebben zich door de vlucht aan een vervolging onttrokken. Ik zal niet rusten aleer deze gewetenlooze handelwyze vergolden zal zyn. Voor de vergoeding der u toegebrachte schade zal lk door inbeslagneming van alle inkomsten en dergelyke te achterhalen middelen van de vroegere leden der regeering zorg dra gen. Nader wordt nopens de bevoegdheden van de nieuw opgerichte speciale Pruisi sche rechtbanken medegedeeld, dat deze bevoegdheden zich niet zullen uitstrekken tot ernstige gevallen van hoogverraad, waarvan het Ryksgerechtshof de aange wezen instantie biyft. Van der Lubbe en zyn helpers komen dus voor de strafkamer te Leipzig. Het onderzoek naar de brand stichting wordt geregeld voortgezet en zal binnen niet al te langen tyd voltooid zyn. Tusschen twee en drie uur ln den afge- Icopen nacht maakte d? Brunswyksche minister van binnenlandsche zaken de volgende beschikking bekend: Volgens door mij ontvangen berichten heeft de Stahlhelm in het geheele land Brunswyk volgens een vast plan in massa leden van Marxistische or ganisaties opgenomen. Zelfs heele plaat selijke groepen van den Rljksbanier en de soe.-dem. party zyn op grond van onder handelingen en afspraken in hun geheel tot den Stahlhelm overgegaan. Het verder voortbestaan van deze thans overwegend Marxistische organisatie zou een ernstig gevaar voor het succes van de nationale opheffing beteekenen. Ik ontbind derhalve den Stahlhelm, Bond der Frontsoldaten en al zyn nevenorganisaties in den vrij staat Brunswyk vanaf heden. Dus regelrecht wendt het nationaal- socialisme zich hier tegen bondgenooten Hoe Seldte zal reageeren? Nader wordt nog door den minister ver klaard: Deze beweging van toetreding tot den Stahlhelm heeft een massaal karakter aangenomen. Honderden voormalige Ryksbannierleden. sociaal-democraten en communisten, trokken in deels gesloten afdeelingen en onder bescherming van de Stahlhelm-hulppolitie naar het wacht lokaal van den Stahlhelm in het gebouw van het plaatselijk ziekenfonds. Voort durend werd „Frei Heil, Front Heil, en Rot Front" geroepen. Voor het getouw en m de aangrenzende straten schoolden op gewonden massa's communisten en soc- democraten samen, uit wier midden drei gende kreten tegen Adolf Hitler en tegen de N.S.D.AP. opstegen. Terwijl de Stahl helm dit duldde nam het roode gepeupel, dat sedert weken zich niet meer uit zyn schuilhoeken gewaagd had, een dreigende houding aan tegen natlonaal-socialisten en Hitlerjongens. Het kwam zelfs tot mis handelingen van Hitlerjongens door Stahlhelmleden. Tengevolge van deze on gehoorde houding van den Stahlhelm, waardoor het succes van de nationale ver heffing in Brunswyk ten zeerste In gevaar werd gebracht, maakte zich van de bevol king der stad een onbesc'nrijfeiyke opwin ding meester. Minister Klagges zag zich toen gedwongen iri te grijpen. Schupo werd ontboden en naar het ziekenfonds gebouw gezonden, terwyi S.A. en S.S. de pleinen en straten in de omgeving afzet ten en schoon veegden. De Stahlhelm- hulppolitie werd ontwapend, van honder den in burger gekleeden. die zich in het gebouw bevonden, werden de namen ge noteerd, terwyi heele pakken ingevulde inschrijvingen ln beslag werden genomen. Onder de in beslag genomen papieren be vinden zich ledenlysten van gesloten Schufo-formaties en plaatseiyke sociaal democratische groepen, van ryksbannier leden van deze groepen en verder mate riaal, waaruit blykt. dat de Stahlhelmlsi- ders bewust de Marxisten in hun organi satie bijeenbrachten. Verder ls geconsta teerd, dat de Schufo-afdeellngen op bevel en in afspraak zich tot den Stahlhelm hebben gewend teneinde op deze wyze den strlid te kunnen voeren tegen de N.S.D.A.P. en de nationale verheffing. Verscheidene in het gebouw aanwezige Stahlhelmlelders en alle daar aangetrof fen ln burger gekleede Dersonen zUn gear resteerd verdacht van voorbereiding van een contra-revolutinnnaire onderneming. Ook de nationaal-socialistische staats leiding van den groen Brunswijk geeft een verklaring alt, die gelijken Inhoud beeft. FRANKRIJK. Nieuwe finantleele plannen. Naar verluidt, wil de Fransche minister van financiën nog voor een bedrag van frs. 1700 millioen van het begrootlngstekorc wegwerken. Dit zal op de volgende wyze geschieden: bezuinigingen, waaronder kor ting met 5% op civiele en militaire pen sioenen. frs. 550 millioen; alcoholcontin- genteering trs. 200 millioen; douanerech ten op koffie frs. 300 milüoen; scherpere controle op de directe belastingen, waar onder de couponbelasting, frs. 350 millioen; scherpere controle op indirecte belastin gen, alsmede op de bykantoren in Frank rijk van buitenlandsche maatschappyen; tezamen met een eventueele verhooging van het successierecht zou dit opleveren 300 millioen; totaal 1700 millioen. Aangezien het totale tekort frs. 5500 mil lioen bedraagt, loopt er dus nog een tekort van frs. 3800 miüioen, hetgeen de ministei zich voorstelt aan te zuiveren uit de op brengst van de consolidatieleening, waarop de inschryvlng Zaterdag gesloten werd en welke vyf müllard opbrengt Voor de dek king van de tekorten van de vorige jaren biyft dan nog frs. 1200 millloen beschik baar. De uitgifte van een tweede consoli datieleening In den loop van 1933, tot ge heele dekking van de tekorten der vorige jaren blijft dus noodzakelijk. De omzetbelasting wordt voor voedings middelen alleen vervangen door een enkele heffing bij de productie. Men verwacht van dezen maatregel geen verhooging van de Inkomsten. Wy vermelden nog. dat de opbrengst van de belastlneen over de eerste twee maan den van 1933 4"/» onder de ramingen van de begrooting is en 10°/n onder de Inkom sten van de eerste twee maanden van 1932. RECLAME ENGELAND. De Indische regeeringsvorm. De minister voor Indië, Sir Samuel Hoare, heeft gisteren het driedaagsche debat over de regeeringsvoorstellen be treffende de toekomstige constitutie van Britsch-Indië geopend. Er bestaat veel belangstelling hiervoor naar aanleiding van het voorstel van de regeering om een commissie te benoemen uit leden van Hooger- en Lagerhuis, vóór het parlement over de voorstellen zou beslissen. Deze commissie zou de bevoegdheid krijgen, te overleggen met de vertegenwoordigers van de Indische staten en de Indische regee ring. De oppositie acht de regeeringsvoor stellen onevenredig en heert amendemen ten Ingediend, ofschoon zy besloten heeft vertegenwoordigers voor de betreffende commissie aan te wyzen. Aan den ande ren kant oordeelen een groep conserva tieven, die de commissie van verdediging van Indië vormen, dat de voorstellen te ver gaan: slechts de benoeming van de betreffende commissie keuren zy goed. Zoolang het parlement geen beslissing neemt, zullen zij geen amendementen in dienen. maar zich tot sterke protesten be perken. De liberalen steunen de regeering. Samuel Hoare verklaarde, dat hy in ver band met de groote moeilykheid en de tegenstrydigheden by het Indische pro bleem maanden geleden aan het Huis het benoemen van een commissie van leden van Hooger- en Lagerhuis had voorge steld, een procedure, die nog nooit eerder was gevolgd Deze procedure was precies dezelfde welke hy reeds ln Juni had aan gegeven. Het ls fantasie te beweren, dat de regeering in eenig opzicht haar poli tiek heeft gewijzigd of haar voorstellen zou hebben gematigd als gevolg van een pressie, uitgeoefend door een deel van het Huis. Hij verklaarde met nadruk, dat het parlement zich de geschiedenis van de laatste eeuw moet herinneren en aaui- dacht moet schenken aan het feit, dat jaar in jaar uit aan Indië het verleenen van een nieuwe constitutie was in het vooruitzicht gesteld Het rapoort van Si mon is het meest waardevolle document, dat ooit over de Indische problemen is verschenen en ln dat rapport wordt het feit aanvaard, dat groote veranderingen In de regeering van Indlë thans onvermijde- lyk zijn. De kwestie is niet, of veranderin gen noodzakelyk zijn, maar hoe zy moe ten zijn De regeering stelt voor, zich oo de essentialia te concentreeren en de ver- antwoordelykheid te bepalen, zy is het er over eens. dat het van het grootste be lang is, dat de uitvoerende macht in de centra zoowel als in de Indische provin ciën sterk is. Het witboek bevat daarvoor een uitgebreid schema. De regeering heeft getracht, zooveel mogeluk aandacht te schenken aan de Indische wenschen; voorzorgsmaatregelen waren slechts geno men, omdat de regeering van meening was, dat zy noodig waren voor de hand having van een stabiel gezag. Tenslotte verklaarde Hoare, dat de vorsten geen plaats zouden innemen in het federale stelsel, behalve voorzoover zy hun voor waarden wilden matigen. Het daadwerkeiyk toetreden van een voldoende aantal staten ls een fundamen- teele voorwaarde voor het geheel van de voorgestelde regeling. Een van de groote voordeelen van het federale schema al dus Hoare is, dat de groote provincies gelegenheid krijgen, zich volgens haar eigen omstandigheden te ontwikkelen. In de laatste jaren is de centralisatie te ver doorgevoerd. De minister geloofde, dat de voorstellen, die in de richting van de cen tralisatie gaan, aan de ontwikkeling van Indië nieuw leven zullen inblazen. Hoare verdedigde de „safeguards", die van beide zyden waren beschouwd als de prin- cipieele kwesties. De regeering besteedt de grootste aan dacht aan het handhaven van het cre- diet van Indië, dat noodig is voor het succes van de federatieve regeeringsvorm. 8109 WIJZIGING DER CRISISPACHTWET. Verschenen ls de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wyziging der Crisispachtwet. De minister zegt om. dat uit de practyk der Crisispachtwet wei I is gebleken, dat vele pachters een beroep op de Kamers voor Crlsispachtzaken doen. Doch het sclüjnt hem niet Juist, I daaruit een conclusie te trekken ten aan-1 zien van een pachtwet, welke bestemd zou I wezen te gelden voor normale omstan digheden. De kwestie van het appèlrecht is moeilyk. Er zyn verschillende argumen ten voor en tegen zoodanig recht. De minister van Justitie gevoelt echter de bezwaren tegen dit recht zwaarder wegen. VEREENIGDE STATEN. De hulpverleening aan de boeren gecentraliseerd. President Roosevelt heeft besloten alle bureaux voor steunverleenlng aan boeren te concentreeren. De nieuwe farm-organi satie krygt den naam farm-credit-board. Door dezen maatregel worden jaarlijks 2 millioen administratiekosten bespaard. De belangrijke oliemaatschappijen heb ben er tn toegestemd de Amerikaansche olleproductle terug te brengen tot 2 mü- Jloen barrel per dag. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven FRYSK TANIELSTIK. LSnsljue! Yetteri docht it Bistjür fen it Selskip „Fryslan" ln birop op Jimme om takom- rnende Snjeontojoun sa machtich moogllk yn „Zomerlust" to kommen. It is wol 1 April, dóch gjin mop hear, mar klearebare earnst. It selskip „Frisia" ut Wassenaar sell dan for us opfiere „De Ald-boer op 'e Koal- pleats" in fleurich stik yn trye ütkomsten fen B. S. Hylkema, det disse wiriter al op forskate plakken spüe is en oeral tlge goed foldien hat. Als taheakke krye wy fen hj arren dan ek noch „De man fen de pyp", in stikje yn ien ütkomste. Nou moasten Jimme einliks meienoar soargje det de seale yn „Zomerlust" hast to lyks wirdt. Sa'n echte fleurige Fryske joun ünderenoar, det haeget dóchs eltse goe-Fries wol, n't wier? En fen seis wirdt der nel ófrin ek yet' efkes dounse. Kaerten binne wer by alle Bistjürsleden to kryen. Dy kostje mar 50 sinten, dus det is noch al oer to kommen, en Jim' krye grif wol waer for Jim' jild. Meye wy Jimme dan mei in hiele kloft forwachtsje? Jonge, det scoe üs sa tlge oanstean. Frjeonlik tank for it pleatsen. De Skriuwer, B. v. d. BURG Wz. Rynsburgersingel 23. IJMUIDEN, 28 Maart. Tarbot per K.G. f. 1.20—1, Tongen per K.G. f. 1.30—0.75, Zetschol per kist van 50 K.G. f.27. Kleine Schol f. 24-450, Schar f. 8-2.50. Gullen f. 6.50-2.75, Wijting f. 4.40-3.50. Aangevoerd 354 kisten versche haring f. 1.55—1.05 per kist. Aangekomen 2 loggers: K.W. 43 met f.1180, K.W. 44 met f.732; 1 drifter: L.T. 451 met f. 438 voor versche haring. MOLLISON's PLANNEN. LONDEN, 28 Maart (V.-D.) De be kende Engelsche vlieger James Molllson, die onlangs een solo-vlucht over het Zui- delyk gedeelte van de Atlantische Oceaan naar Brazilië heeft gemaakt, deelde mede dat hy voornemens is, ditmaal tezamen met zyn vrouw, Amy Johnson, een Oceaan-vlucht te maken. Dan denken zij eindelyk de gevaariyke vliegtochten over lange afstanden er aan te geven en zul len zy zich vestigen op een boerdery. KLOPPARTIJ TE LONDEN. LONDEN, 28 Maart (V.-D.) Gisteren heeft een 200-tal personen, voor het meerendeel communisten, een aanval ge daan op het hoofdkwartier der Engelsche fascistische party. Het huis werd be stormd en alle ruiten werden vernield. De fascisten haalden hulp en dreven de communisten het huis uit. Het kwam tot een hevige vechtparty, waaraan pas door de politie een einde kon worden gemaakt. GOUD-ADERS GEVONDEN. LONDEN, 28 Maart (Reuter) De cor respondent van de „Daily Telegraph" te Charbin meldt, dat in het district van Wutingho goudaderen gevonden zyn die geschat worden op een waarde van eenlge millioenen pond sterling. Men verwacht een „goud-rush" naar het district en begin April vertrek daar heen een expeditie van 500 man, die fi nancieel gesteund wordt door den Zuid- Mandsjoerijschen spoorweg en andere concerns. AFPERSER GEVAT. AKRON, (Ohio), 28 Maart (Reuter) Een veertienjarig scholier is gearresteerd onder beschuldiging mevrouw Charles Lindberg 25.000 dollar te hebben wülen afpersen. COMMUNISTEN-ARRESTATIES. FÜRTH 28 Maart. (V.D.) Te Fürth zyn hedennacht ongeveer 60 communiste gearresteerd, die verdacht worden me - pliebtig te zyn aan de voorbereiding een dvnamletaanslag op de plaatseiy gasfabriek. i

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2