En toch koop ik in „De Kleine Winst" OPANKEN PAANAKKERCo LEEUWIN's DE NIEUWSTE MODELLEN Ontvangen: Enorme collectie MAARSMANSSTEEG No. 3 LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Dinsdag 28 Maart 1933 LAND- EN TUINBOUW. Alleen: Haarlemmerstraat 51 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii, Fa. D. VAN AMERONGEN, Haarlemmerstraat 145-147 Ziet Etalage LEEUWIN's GEREEDSCHAPPEN TUINGEREEDSCHAPPEN BEMESTING. Wanneer wij vragen ontvangen over dit onderwerp, dan wil de lezer vaak weten waarmee hij zijn vruchtboomen en zijn moestuin het beste kan mesten en dan wordt heel vaak geïnformeerd of met stalmest of wel met kunstmest kan wor den gemest. Van ouds is stalmest het beste recept. Niet alleen wordt hiermede plantenvoed- sel gegeven, maar tevens bevat natuur- mest zoogen. humusvormende deelen, en deze laatste, n.l. humus is zeer gewenscht in eiken tuingrond. Op zware, natte gron den is paardemest, liefst flink met stroo gemengd, op z'n plaats, op lichtere gron den gebruiken we liever varkens- en koe mest. Ook de mest van schapen, vogels en van kippen is uitstekend te gebruiken. Bij deze laatste dient men er op bedacht te zijn. dat ze gemakkelijk klontert en door het hooge gehalte aan stikstof goed verdeeld door den grond moet worden verwerkt. Alle genoemde meststoffen door een gewerkt vormen een prachtig mate riaal. waarvan we niet spoedig te veel ge bruiken. Maar ook baggergrond, Uefst goed doorroeren, kan voor dit doel ge bruikt, evenals kompostaarde. Onder het laatste verstaan we verteerd afval van huis en tuin, welk afval een paar maal dient te worden doorgewerkt om het beter te doen vergaan. Soms wordt de inhoud van de beerput er door gewerkt, wat niet wei nig de voedende waarde verhoogt. Beer en huisjesmest bevat vrij veel stik stof maar, naar verhouding minder kalk en kali. Bij geregeld gebruik van beer dient hiermede rekening te worden ge houden en dient kalk in den vorm van gebluschte kalk en kali als bijv. patent- kali te worden toegeven. Wanneer men uit eigen bedrijf geen stalmest heeft en dus alles voor bemesting moet koopen. wordt de zaak eenigszins anders. Stalmest is betrekkelijk duur van aankoop, maar vooral wordt ze prijzig doordat deze specie veel vervoerkosten vraagt en idem van uitstrooien en onder spitten. Daarom kan men op niet te arme gronden gemakkelijk om de drie of vier jaar met stalmest werken en de overige jaren met kunstmest. Met deze laatste kunnen mooie resultaten worden bereikt mits men ze oordeelkundig aanwendt, en dan komt het er in hoofdzaak op aan, dat men de verschillende hoofdvoeding stoffen alle aanwendt en niet een vergeet. Ter verduidelijking diene het volgende. Na vele onderzoekingen is men er in ge slaagd te ontdekken, welke stoffen moe ten worden aangewend ter verkrijging van een goede plantengroei. En in hoofdzaak gaat 't er nu om voldoende te geven van stikstof, fosforzuur, kali en kalk. Van "enoemde vier stoffen mag er ook niet een ontbreken De omstandigheid nu dat deze stoffen alle vier in natuurmest voorkomen is oorzaak, dat men met stalmest stee cis resultaat heeft. Toch wordt de voedende waarde van stalmest wel eens overschat, in elk geval kan men zeer goed met kunstmest vol ledig mesten, d.w.z. dat men alle vier hoofdvoedingsstoffen aanwendt. Zoo zijn mij gronden bekend, waar gedurende vijf- en-twintig jaar niet met stalmest, maar alleen met kunstmest is gemest. Bedeelde gronden zijn zandgrond en zijn beplant in hoofdzaak met vruchtboomen. Schrijver dezer bemest gedurende twaalf jaar zijn vruchtboomen met uitsluitend kunstmest, eveneens op zandgrond en de resultaten zijn meer dan bevredigend. Waar de moestuin met minder diep wor telende gewassen wordt beteeld en bo vendien onze groentegewassen vlug moe ten groeien, daar zou het aan te bevelen zijn de groententuin jaarlijks half met stalmest en half met kunstmest te mes ten, terwijl de vruchtboomen het wel met kunstmest kunnen stellen. Wanneer dus weinig natuurmest aanwezig is of gekocht kan worden zouden we raden deze laatste voor den moestuin aan te wenden en ze met kunstmest aan te vullen. Van de vier bovengenoemde meststoffen is kalk de lastigde. Deze kan nl. moeilijk met andere stoffen gemengd en wordt dan ook meestal apart aangewend en dan in het najaar of in den winter. Meestal mesten we er mee om de drie of vier jaar en geven dan per 100 vierk. Meter 25 a 30 kilo In de meeste gevallen gebruikt men gebluschte kalk, op lichte gronden liever kalkmergel. Zooals ik boven opmerkte krijgen onze vruchtboomen nooit stalmest en wil ik hier even meedeelen, hoe wij mesten en kanneer. Elk najaar strooien we per 100 vierk. Meter onder de boomen 10 kilo gebluschte kalk. Meestal doen we dat in November en spitten deze kalk ondiep onder. Tevens is dan het onkruid en het afgevallen blad ondergewerkt, waardoor de boven grond hunne bestanddeelen krijgt. In het voorjaar geve we, na het snoeien even eens per 100 vierk. Meter 8 kilo superfos faat en 8 kilo patentkali. welke beide stoffen worden ondergewerkt. Kort vóór het uitloopen geven we op dezelfde od- pervlakte 4 kilo Chilisalpeter of 3 kilo zwavelzure ammoniak. In Juni. wanneer de vruchten zoo groot zijn als een flinke stuiter geven we van bovengenoemde meststoffen nogmaals de helft. De kunst mest wordt dan ingeschoffeld. Het resultaat is dat we jaarlijks mooie vruchten plukken en de boomen prach tig in blad staan. Wanneer men geen kalk heeft gegeven in het pajaar kan nu, in plaats van Chilisalpeter kalksalneter wor den gebruikt. Deze laatste hulomeststof bevat, naast het zoo noodige stikstof, een flink quantum kalk. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto Tuinbouw. EENIGE PLANTEN GESCHIKT VOOR DEN KAMERTUIN. Amaryllns In den herfst en vroegen winter verschaft men de bloeibare bollen en de plant die in meer hooge dan wijde potten staat een mengsel van twee deelen bladaarde twee deelen zodenaarde. één deel koemestaarde en één deel zand, dat vochtig moet zijn en geeft een goede drainage van houtskolen. De bollen worden zoo hoog gezet dat zij voor de helft buiten den pot komen: men geeft den pot een warme standplaats, zelfs boven de kachel, liefst waar het donker is, met zeer matige begieting, totdat de stengel ver schijnt Van dit oogenbiik af zet men hem in het licht en giet ruimer todat de bloemen ontplooien wat van Kerstmis af begint. Na het uitbloeien vormen zich da bladeren, de potten blijven op een wame o en goed verlichte plaats en worden goed begoten. Ook is het geven van gier zeer aan te raden. Als de bladeren beginnen geel te worden, matigt men het gieten, totdat na het verwelken de rusttijd in treedt. Men brengt ze nu op een plaats, waar zij tegen den regen beschut zijn en slechts nu en dan bespoten worden. Van October af doet men als met pas opgepotte planten, nadat men den bovengrond weg genomen en door verschen vervangen heeft. Slechts met tusschenruimten van drie jaar i6 het verplanten noodzakelijk. Dan neemt men na den rusttijd den bol uit den pot, schudt de oude aarde eraf, snijdt de afgestorven wortels weg en plant den bol met groote zorg weer op. Araucaria excelsia Deze plant behoort tot de naaldboomen en is afkomstig uit Zuid-Afrika. waar zij reusachtige afme tingen kan krijgen. Voor de kamer is zij zeer geschikt, omdat zij als jonge plant reeds mooi gevormd is en weinig hooge eischen stelt. De aarde kan eenigszins droog zijn half vergane en zandige blad- grond is voldoende. Jonge planten moe ten jaarlijks in langzaam grooter wor dende potten gezet worden, zonder de kluit te beschadigen. Groote planten hebben groote sierwaarde. Wie een tuin heeft, doet verstandig, ze in den zomer buiten op een licht beschaduwde plek te zetten. Eens per week met lauw watei afsproeien is aan te bevelen. Asparagus plumosus Een der gezocht- ste kamerplanten. Het sierlijke fijne loof geeft de sierlijkheid aan deze plant. Het biiift echter niet het heele jaar door een volle plant Het is een z.g. vaste plant, die tegen het tijdpunt van rust afsterft. In dien tijd behoeft zij weinig verzorgd te worden, alleen van tijd tot tijd wat water. Na een paar weken rust begint opnieuw de groei. De afzonderlijke knol letjes worden in een kleinere pot gezet in voedzame kalihoudende aarde, gedurende de zomermaanden veel gieten en af en toe bloemenmest geven, in water opgelost. Aspidistra Een zeer schoone bladplant met breede donkergroene bladeren op lange stelen en onaanzienliike bloemen, die in Januari ongeveer dicht aan de oppervlakte van den grond te voorschiin komen. Een mengsel van blad- en bak- aarde en mos en alleen vernlanten wan neer de pot zoo doorworteld is. dat de kluit eruit oogeheven wordt. Zij verdraagt een lichte en een duistere plaats. Gedu rende den groei rijkelijk water geven met wat dunne gier. Azalea Altijd groene planten, die zich in de maanden April en Mei met witte, rose en roode, enkele of dubbele bloemen tooien. Men zet de plant licht en luchtig, wan neer de knoppen meer tot ontwikkelen komen brengt men de plant dichter bij het licht, waar zij flink gegoten moet worden met water, dat op kamertempera tuur is. De knoppen zullen dan spoedig zwellen en open breken. Gedurende den bloei is een koele standplaats aan te be velen. Ook verdient aanbeveling om de bladeren geregeld vochtig te houden, zon der dat de bloemen gesmet worden. Na den bloei worden zij weer op een lichte, luchtige plaats geplaatst, waar de jonge scheuten weldra verschijnen en zich ont wikkelen. Gedurende den zomer voldoet een eenigszins, beschaduwde plek buiten. Verplanttijd na den bloei of in den zomer na de ontwikkeling der jonge scheuten, jonve planten jaarlijks, oude planten om de 2 of 3 jaar Ze verlangen een grond- mengsel, dat bestaat uit heiaarde met zand vermengd en een goede drainage. Gedurende den zomer doet een weinig mest zeer goede diensten, de kluit mag nimmer uitdrogen. Calla aethiopica, een geliefde potplant met prachtige, schoone. groote peperhuis- vormige witte bloemscheeden. welke bloem genoemd worden. Ze bloeit in de tweede helft van den winter. Zij eischt krachtige grond: zodenaarde en baggeraarde ver mengd met bladaarde. een ruime begieting verlangt zij en ook een ruime pot. Zoodra de bloem zich vertoont wordt vloeimest gegeven. Camellia De grondsoort bestaat uit zoden-, heide- en bladaarde met gelijke deelen zand. Jonge planten worden jaar lijks in een iets grootere pot verplant, oudere om de drie jaar. De beste ver planttijd is na den bloeitijd, in Maart of April. Zooveel mogelijk gelijkmatig be gieten. Als de kluit uitdroogt vallen de knonpen af. Men zet de planten in de kamer goed in het licht, doch niet direct in de zonnestralen, laat ze onder ruim bemeten ongehinderd staan, spuit dage lijks en houdt de bladeren schoon glim mend. Een en ander over palmen, clivia, cy clamen, cactii"en kunt u in een volgend artikel verwachten. IN DEN MOESTUIN. Hier kunnen nu langzamerhand vele gewassen worden gezaaid. Tuinboonen. Liefhebbers van dit gewas kunnen nu hiervan zaaien. De beste soort vinden wij nog steeds de Lange Leidsche Afhangers. Op lichte gronden doet men goed de zaden gedurende 24 uur in water te weeken en men zaaie op rijen, 70 cM. uiteen en op de rij op 10 cM. afstand. Door vooraf de zaden in een kouden bak of in kistjes binnenshuis te zaaien, kan men na drie weken de planten buiten uitzetten op denzelfden afstand. Hierdoor wordt de oogst een paar weken vervroegd. Spinazie. Op beschutte plekjes in den tuin kan nu gezaaid, per 10 vierk. Meter gebruike men 5 ons zaad. Na drie weken 4 ons en eind April 3 ons. Breedblad scherpzaad Zomerspinazie is aan te be velen Het zaad moet goed ingeharkt of kan ook op rijen in geultjes gezaaid. De musschen en vinken zijn er verzot op en kunnen er raar in huishouden. Daarom is het aan te bevelen wat takken op de zaaibedden te leggen en hierover zwart naaigaren te spannen. De vogels zien dat niet en komen er tegen aan en schrikken. Na April zaaien we bij voorkeur geen spinazie meer. want dan schiet dit gewas spoedig in zaad of wordt door den meel dauw aangetast. Raapstelen. Dit gewas is gewild omdat het gemakkelijk en vlug groeit. Het kan breedwerpig en op rijen gezaaid, in 't laatste gevai de afstand der rijen 10 cM.; per 10 vierk Meter is een half ons zaad noodig Half Maart gezaaid kan eind April worden gesneden. Radijs. Ook dit gewas leent zich voor vroege teelt Per 10 vierk Meter is een half ons zaad. noodig. Aangeboden «orden de z.g. vollegrondssoorten in verschillende vormen en kleuren. Om opvolgend te oog sten dient men om de 3 weken te zaaien. Half Maart gezaaid kan begin Mei geoogst. Na eind April doet men beter niet te zaaien omdat de radijs door de warmte spoedig voos wordt. Vanaf half Augustus gaat het weer best. Er komt dan in den tuin wel grond vrij. Kropsla. Half Maart gezaaid is in Juni oogstbaar. Twee gram per 10 vierk. Meter grond is meer dan voldoende. Noodig zal dan zijn later te dunnen. Een goed soort Is Zwart Duitsch en Zwart Zeeuwsch. Voor opvolgende oogst doet men goed om de drie weken een weinig kropsla te zaaien tot begin Augustus. Later gezaaid wordt het gewas heel vaak niet meer goed. Om eerder van sla te kunnen profiteeren kan men ook goed afgeharde slaplanten koo pen en deze uitplanten. Hiervan wordt eind Mei geoogst. Een gewas dat veel de kropsla in het voorjaar vervangt is de Snijsla of Dunsel. Dit kan nu buiten gezaaid op rijen, 10 cM. uiteen. Men moet vrij dik zaaien Begin Mei kan het ge sneden. wanneer het ongeveer een hand breed hoog is Hoewel minder malsch dan kropsla, kan het deze heel goed vervangen. Doperwten. Zeker ook een veel gewild artikel, dat steeds met vreugde wordt be groet. Men kan hiervan al vroeg oogsten., als men kweekt de lage stamerwten. Voof doperwt kunnen we dan zeer aanbevelen de soort „Wonder van Amerika". Deze wordt gezaaid op rijen. pl.m. 40 c.M. uiteen en 35 cM. diep. Op de rij een afstand van 3 cM. Deze doperwt wordt ongeveer 50 cM. hoog en draagt, half Maart gezaaid, begin Juni vrucht van buitengewoon goede kwaliteit. Op geheel dezelfde manier kan men Peulen kweeken door gebruik te maken van de stampeul „de Grace" en evenzoo Capucijners. door te zaaien de stam- of kruipsoort. Wanneer men beschikt over Tijshout of kippengaas kan men klimmen de erwten kweeken. Deze kunnen nu ook gezaaid. Een aanbevelenswaardige vroege doperwt is de Lentedopper. Half Maart gezaaid, kan half Juni geoogst. Afstand van de rijen op lichte gronden 1.20 Meter, op zware gronden 1.40 Meter. Om daarna te zaaien, dus half April is zeer geschikt de doperwt Vüjmsche krombek. een be kend rijkdragend zomersoort. Vroege klimmende peulen zijn de Vroege Hen drikspeul en voor opvolger de „Wijker- of Zomert>eul". Als klimmende capucijner kunnen we zeer aanbevelen de „Lathyrusbloemige". De afstand tusschen de rijen is dezelfde als boven genoemd bij de doperwten. De paden tusschen de rijen zijn in den be ginne dus vrij breed. Gemakkelijk kan hierin een kleine, vroeee groente als spi nazie. raapstelen of radijs worden tusschen gekweekt. Deze laatstgenoemde gewassen zijn afgeooest. wanneer de erwten de halve hoogte hebben bereikt. Schorseneeren doet men goed eveneens half Maart of in elk geval zoo vroeg mogeliik te zaaien. Bij voorkeur op rijen, pl.m. 30 cM. uiteen en later on de rij op 8 c.M. dunnen. De jonge plantjes kunnen niet verplant, zijn dus niet geschikt om in te boeten. Bieten en Brusselsch lof zaaie mpn niet te vroeg, niet vóór half Mei. De vraag wanneer de grond geschikt is om te worden bezaaid hangt af van den watertoestand van den grond. De grond mag niet te nat zijn. Op zandgrond kan als regel half Maart gezaaid, op kleigrond is dat ongeveer veertien dagen later het geval. Op deze laatste kan men droge, beschutte plekies oozoeten en deze nog iets hooger en daardoor droeer maken door er wat ruige mest bij voorkeur paarden- mest onder te spitten. Vroege groente is niet alleen zeer ge wild. maar het kweeken ei-van verschaft aan menigeen een ongekend genot. VOOR KLEINE TUINEN. Nu het voorjaar nadert. Om ons heen zien we de natuur ont waken. en wie in het bezit is van een stukje grond krijgt nu gewoonlijk lust in tuinieren. Men ziet bij anderen reeds bloe men bloeien en wil zelf ook bloemen plan ten. Wat van bol- en knolgewassen nu bloeit of in knop staat kan nu niet ge plant worden, maar er zijn andere soorten welke we nu juist moeten planten. Het is nu tijd voor het planten van Gladiolus knollen deze zullen dan in den zomer tot in den herfst onze tuin sieren en ons mooi en duurzaam materiaal leveren voor het vullen van glazen. Voor bloemnerken zijn ze minder geschikt, daarvoor zijn ze wat stijf, maar in losse groepjes voor en tusschen heesters en coniferen zijn ze bij zonder mooi. vooral wanneer we de schit terende kleuren in de juist combinatie met andere tinten weten te gebruiken. Met dit laatste moeten we bij al ons planten in de siertuin rekening houden. We planten nu ook de knolletjes van Ane mone coronaria. Dit laagbliivende gewasje is met haar groote bloemen en levendige kleuren mooi te gebruiken voor groepsge wijze aanpiant in smalle boordbedden.rots- partiitjes en od kleine perkjes. We planten op een afstand van 810 c.M. en 5 c.M. dien Ook A de Casn heeft dezelfde goede eigenscbanoen Een minder bekend gewas- je is Tigrida Pavonia. We Dlanten de bol letjes nu od een zonnig plekje on een af stand van 8 tot 10 c.M De groote eigen aardig gevn-mde en fraai gekleurde bloe men verschiinen vanaf Juli tot einde Sep- tember. Verschillende soorten Lelie's kun nen nu ook worden geplant. Plaats deze vooral zoodanig dat :e met de voet in de schaduw staan b.v. tus'eben lage heesters, en plant de bollen 10 cM dien. We Wan- ten nu ook violen en plaatsen b.v de blau we soorten voor een bloeiende Forsythia om een mooi kleureffect te kriigen. Tal van P-'mulasoo-ten worden nu uit- geniant. Ze Woeien reeds maar laten z'ch met een kiu;tie zeer good verrotten Mooi 7'in o.a. Primula vop's piatior P v. arauïis P resea erand-Tora P hvhrida Wsnda. e.a In not cr.Vwoo1rto rnH"-Wno.Tnert cboi- rantbus Cbe;n en de bier na aan ver wante Cb Allionl staan nu in knnn en knnnon ook worden uitoprrtant Vno-ai de laatste is pecpMVt voor tiet benlanten van bloemvakken De nlanten Woelen veer ritlf en langdurig de bloemkteur is mooi oranip Denkt morgen om de Woensdag- tdHtete van het CrwCmitil Dai is het goedkoopste adres voor Karpetten, Gordijnen, Loopers, Bedden, Vloerzeilen enz. enz. Ziet de Etalages Ziet de lage prijzen. Linoleums en Vloerzeilen worden •gratis gelegd, ook de goedkoopste |I^T Verkoop uitslnitend A contant in de grootste sor teering tegen de laag ste prijzen, in alle kleuren en maten, vindt U alleen bij iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SPECIAAL BEDDEN-, TAPIJT EN MEUBELMAGAZITNEN KOMEN MET SPECIALE VOORIAARS-AANBIEDINGEN. OPKLAPBEDDEN MET SPIRAALMATRAS 5.90 8.75 10.75 12.80 BIJPASSENDE OMBOUW 5.75 7.90 10.75 Alles eigen werk. Modellen naar keuze. SLAAPKAMER-AMEUBLEMENTEN groote sorteering vanaf f. 39.75, in eiken, pitchpine, gelakt, noten en crème. 2 persoons G-deelig Javakapok MATRASSTEL met prima damast r\r\ —c en langdurige garantie Zy tO 2 veerende BAKCRAPAUDS, 4 zware STOELEN, bekleed met zijden veiours voor slechts f. 49. Karpetten Matten Zeilen Divankleeden Tafelkleeden Kapstokkleeden Schoorsteen- loopers 2 Fauteuils en 4 stoelen 22.75 Eiken Salonspiegel 5.90 Eiken Uitschuiftafel 9.85 Rookstoeien prima eiken 3.90 Eiken Dressoir met Spiegel 18.90 Groote eiken Kapstok met spiegel 2.69 Eiken Linnenkast 100 x 200 19.75 Groote sorteering DIVANS 6.90 8.90 9.90 12.75 en nog HONDERDEN ARTIKELEN, eigen werk van eigen werkplaatsen. - Voor Uw BEDDEN, TAPIJTEN en MEUBELEN allen das naar: Grootste speciaalzaak van Leiden Haarlemmerstraat 54. Telef. 2074 VI.\DT II BIJ ONS VOOR IEDERE BEURS. WIJ ÏVOEMEN SLECHTS ENKELE STUKS. Du;mstok 9 ct. Nijptang 15 ct, Handzaag 26 ct. Stalen W n kei haak 35 ct, Flinke hamer 39 ct. Schroevendraaier 5 ct Kaart met 4 vijlen 38 ct, 5 deelive zaag 65 ct, Plamuuimes 25 ct. Bankschroet 25 ct, Booromslag 69 ct. Spade 69 ct, 1.05j Harken vanaf 18 ct, Schoffels 49 ct, Snoeischaar 75 ct, Snoeimes 95 ct, Kozenstokjes 4, 6, 8 ct, Onkni'dwieders 30 ct., Kipppn en Horiengaas, Asphalt, Grasschaar 65 cent. enz. enz. NI. BLITZ Co. - Haarl.straat 163a - Tel. 2417 - Over de Gruyter

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 24